BEURSBERICHTEN. ste konden wij niet oordeelen, om dat wij ons geenszins voor deskun digen durfden uitgeven, doch het eerste vonden wij in de hoogste mate onbillijk. Zulk een loterij moet toch aan de inzenders de gelegen heid geven, een gedeelte hunner waren van de hand te doen, ten einde in de kosten, die zij maakten, eenigszins te g-emoet te komen, en daar mag- dus van bevoorrechting geen. sprake zijn. Er bevinden zich hier voorwerpen genoeg, die wel degelijk verdienen, dat ze bij de prijzen gevoegd worden. Zoo van ter zijde vernamen wij dan ook, dat er over een en ander vrij wat onte vredenheid heerschte, en wij konden niet anders doen, dan de klagers gelijk geven. Daar wij ons voorgenomen had den ook de Vereenigde Staten en Japan nog te bezoeken, konden wij niet alle zaken, die hier zich nog bevonden, stuk voor stuk beschou wen, zoodat wij er ons dan ook slechts toe bepaalden, de verschil lende inzendingen van passerdoozen, meubelen, schilderijen, boekwerken en portretten, slechts ter loops te beschouwen. Daarna begaven wij ons naar de eenige galerij, die de voorwerpen uit dit deel der nieuwe wereld bevatte. Een schitterend figuur maken de Amerikanen hier niet, zei neef. Na alles wat men zoo over dat wonderland in de dagbla den leest, zou men er meer van verwachten. Dat ook hier de naaimachines niet ontbreken, zal niemand ver wonderen, die weet dat de beroemde Singer-fabriek zich in Amerika be vindt. Hoewel haar fabrikaat ge noeg bekend is, kan het geen kwaad, dat de Singer-machine zich op alle tentoonstellingen laat zien, daar vooral de Duitsche fabriekanten in den laatsten tijd geduchte concur renten van Singer geworden zijn. Een inzeuding' van schoolbanken óp dunne gegoten ijzeren voetjes, gaf neef de vraag* in den mond, zou dat wel sterk genoeg zijn. Het kan, dunkt mij, best gebeuren, dat die dingen breken wanneer de eene of andere jongen zich daarop wat hard nederzet, want glad gegoten ijzer kan in den regel niet veel ver dragen. Als ik bij deze bankjes eens de lange tafels, waarin ik in mijne jeugd een plaatsje kon nemen, ver gelijk, dan moet ik zeggen dat ook hierin vooruitgang waar te nemen is. Naast de schoolbanken vonden wij eene inzending van onderschei dene ploegen, waaronder wij er za gen met twee scharen, iets dat wij bij ons zelden aantreffen. Die werk tuigen zien er netjes en licht uit, zei neef, zij zullen vrij wat gemak kelijker te hanteeren zijn, dan die zware stukken, die hier in gebruik zijn, en die misschien door stevig heid maar geenszins door gemak kelijkheid en sierlijkheid uitmunten. Trouwens praktisch zijn die Ame rikanen bij alles wat zii maken. Dat blijkt onder anderen ook uit dat tafelbiljart, dat ginder staat. Met de planken, die er bovenop liggen, kan het zoowel voor biljart als voor tafel dienst doen, en al: men zich de weelde voor een aparte biljartkamer niet kan permiteeren. kan zoo iets den liefhebbers van het edele biljartspel goed te pas komen. Het achterste gedeelte van deze afdeeling was geheel ingeno men door de inzendingen van meu belen, die wel wat afvallen bij alles wat op dit gebied, Frankrijk, Bel gië en Nederland te zien geven. ICijk, riep neef, toen hij een ta melijk groote brandkast in het oog kreeg, dat is nu bij uitzondering eens niet practisch, een schilderijtje op den binnenkant van de deur. Als de kast openstaat kan ieder het zien, doch daartoe neemt men zulk een meubel toch niet in huis. Stond het er nog* buiten op, dan zou het nog wat zijn, nu is het tamelijk ondoelmatig. Van Amerika gingen wij regel recht naar Japan. Heel pieizierig stemt de eerste indruk, die men daar ontvangt, niet. Of het kwam door het gedempte licht, dat men hier op de voorwerpen laat vallen, of wel door de eentonigheid die de inzen dingen kenmerkt, wij wisten het niet, maar bijzonder kon liet ons hier niet bevallen. Op lange tafels stonden eindelooze rijen van vazen, schalen, schotels, enz enz., terwijl zoo hier en daar beschilderde doeken en an dere kleinigheden tusschen die groo- tere voorwerpen, verspreid lagen. Yoor afwissel ing was weinig gezorgd, en een heel hoog denkbeeld geven deze inzendingen ons zeker niet van de nijverheid der Japaneezen. Het is waar, dat elk voorwerp op zich zelve er flink uitzag, dat wij dikwijls voor een vaas of een schaal bleven stilstaan om de teekeningen waarmede zij versierd waren te be wonderen, doch zelfs het schoone verveelt op den duur als het zoo eenvormig is. Wij waren dan ook spoedig voldaan van Japan, en ver lieten het hoofdgebouw, waarin wij zulke aangename dagen hadden doorgebracht. LAATSTE BERICHTE®. PARIJS, 30 Sept. In den strijd met het verspreide gerucht, is gis teren niemand in verzekerde bewa ring genomen ter gelegenheid van Spanje bij het Noorderstation. De meeste dagbladen betreuren die ma nifestatie. PARIJS, 30 Sept. Het gerucht, volgens hetwelk de koning van Spanje vroeger zal vertrekken dan het bepaalde tijdstip, is onjuist. Men verzekert dat eenige personen hem geraden hebben reeds gisterenavond Parijs weder te verlaten, doch dat hij weigerde. Hij wist wel dat de tegen hem gerichte manifestatiën het werk waren niet van de Parij- sche bevolking*, maar slechts van eenige misleide personen. PARIJS, 1 Oct. De koning van Spanje is hedenochtend te 8.45 ver trokken. Zijn vertrek werd door geenerlei incident gekenmerkt. LONDEN, 1 Oct. De bladen ge ven hun diep leedwezen te kennen over den hoon den Koning' van Spanje te Parijs aangedaan, en ma ken de opmerking-, dat het Fransche volk op deze wijze gevaar loopt Duitschlands vijandigheid op te wek ken. Alleen Daily Nems, welk blad echter ook het gebeurde afkeurt, zeg't, dat het bezoek van koning Alfonso in Duitschland ongetwijfeld betrekking' had op Spanjes toetre den bij het verbond der midden-Eu- ropeesche mogendheden. WEENEN, 1 Oct. Bij de trekking- der prijzen van de premieleening, aangeg'aan in 1854, is op No. 2454 ser. 30 gevallen 40,000 ti., op No. 1566 ser. 11: 15,000. POSEN, 1 Oct. De Posener Zei- tang meldt, dat kardinaal Ledo- chowski van zijn herstel op den Aartsbisschoppelijken zetel van Po sen en Gnezen afgezien en hiervan aan de prelaten alhier schriftelijke kennis gegeven heeft. MADRID, 29 Sept. Gisteren, ver jaardag van de revolutie van 1868, werd een feestmaal gegeven waar aan honderd personen deelnamen. Niets opmerkelijks is hier voorge vallen. In het geheele land heerscht een volmaakte rust. HONGKONG, 1 Oct. Volgens bericht uit Haï-Phong zou een Fransch korps van 550 man, onder aanvoering van Biehot Badens, op 29 September naar Bacnink vertrokken zijn. Men gelooft, dat een korps van gelijke sterkte tegelijkertijd Hanoï zou verlaten, om naar Bacnink te gaan. Te Conton heerscht rust. VALPARAISO, 1 Oct. Tweedui zend man Chileensche troepen zijn naar Arequipa vertrokken en andere versterkingen zullen volgen. Men verwacht dat, bij de aankomst dezer troepen, de Chiieenen een aanval zullen doen op de Peruaansche strijdkrachten te Arequipa. ALEXANDRIE, 1 Oct. Blijkens het maandelijksch overzicht der pu blieke schuld was ten behoeve der geünificeerde schuld 1,515,000 Egyp tische ponden in kas (daaronder be grepen het excedent na de betaling van den laatsten coupon), en ten behoeve der geprivilegieerde schuld 200,000 Egyptische ponden. BRUSSEL, 1 Oct. Aan de Indé- pendmce beige wordt uit Madrid geseindDe officieuse pers verzekert, dat het Spaansche gezantschap te Parijs zal worden teruggeroepen, en een nota aan de Fransche regeering zou worden gezonden, om genoeg doening te vragen. MADRID, 1 Oct. Volgens de Correspondencia is een nota aan de Fransche Regeering gezonden waar bij geprotesteerd wordt tegen de- wijze waarop de koning' is ontvan gen door van hen te vorderen, dat de manschappen der rijkspolitie, die bij het gebouw der Fransche legatie waren gesteld om het te bewaken, zullen worden gestraft, dewijl zij hun plicht niet hebben vervuld. INGE Z 0 N D E N. Prof. J. van Vloten. Een onzer beroemdste litteratoren is van het tooneel dezer wereld verdwenen: Dr. Johannes Van Vloten, eertijds, professor aan het Deventer Atheneum, opvolger van prof. .Tonckbloet, diens meerdere in het scherpzinnig onderscheiden, diens mindere in het gemakkelijk plooien der gevoelens, zijn volslagen tegenstander in eerbejag. Als zoon van een Kamper predikant, bereidde hij zich ook voor tot den kansel arbeid, doch kreeg door de studie van Spinoza en jongere wijsgeeren een tegen zin in het vak van godsdienstleeraar hoe wel theologisch doctor geworden, wendde hij zich tot de letteren, en werd in de richting zijner keuze eene celobritcit, die weinig geevenaard is geworden. Vooral in de kritiek is prof. Van Vloten eene spe cialiteit. Wanneer de geest vaardig over hem werd, dan kwam er een vloed van onge zochte welsprekendheid te voorschijn, waar over zich de taalkenner verbaasde, waar door de leek gebiologeerd werd. Als kenner van de oude klassieken was Van Vloten een doorgeleerde; als oud heidkenner en geschiedvorscher durfde hij zich plaatsen naast demeest geroutineerden. Maar vooral, zijne werken over Neder- landsche letterkunde hebben groot nut gesticht, daar hij, na een tijd van lange afdwaling in dezen, den moed had eene eerlijke kritiek te stellen in de plaats van het kameraadschappelijk likken, dat het geheele tijdperk van Willem I schier heeft bedorven .Tonckbloet laat de nog levende schrij vers in zijne letterkunde onaangeroerd, daar hij het minder gepast vindt die te bespreken. Van Vloten zegt in zijne letter kunde, waar hij van Ten Kate gewaagt, dat men dezen had aangeraden ook eens te studeeren, en dat ten opzichte van dien raad mocht gezegd worden -. «Morgen bren- gen Van alle lafheid gruwende en het ver zwijgen der waarheid lafheid achtende, meende hij ieder, met wien hij in dit punt geraakte, te mogen zeggen, wat hem op 't geweten lag, en dit heeft Van Vloten vele vijanden bezorgd. Prof. de Vries, de taalman, noemde hij «een hoopken zenu wen," en hij had er behagen in, dien geleerden schrijver, die toch ook op het gebied van den schoonen stijl de spo ren had verdiend als een Lilliputter voor te stellen en tot de rise van het beschaafde publiek te maken. Do bekende historie met Dr. Burgersdijk te Deventer, welke aanleiding gaf tot zijn ontslag, heeft in der tijd de beschaafde wereld zeer tegen hem ingenomen, terwijl zijne veete tegen Ds. Mosselmans hem onder de moderne christenen vijanden bezorgde. Woorden als «doopklucht" en «kanselhansworst" worden dan ook niet zoo licht opgevat en zoo gemakkelijk vergeten, als Van Vloten wel schijnt te hebben gedacht. Want inderdaad, wie Van Vloten van nabij heeft leeren kennen, kan het weten, dat hij niet meende in te grijpen in de toekomst, wanneer hij op sarcastische manier een tegenstander beantwoordde: hij van zijn kant, veegde met het einde van het debat eiken indruk der kwestie uit. Van Vloten was werkelijk de goedhar tigheid zelf. Als mensch dwong hij achting af door zijn rusteloos weldoen en door zijne niet te vermoeien hulpvaardigheid Wie voorlichting in de studie en leidiug in eenig vak van wetenschappelijk onder zoek verlangde, klopte nooit te vergeefs aan bij Van Vloten. Waar een beroep werd gedaan op zijne werkzaamheid ten gunste van aankomende talenten, van hulp behoevende gezinnen Van Vloten stond steeds ter hulp gereed. Maar de middelmatigheid, de bluffende oppervlakkigheid, de pralende onbedui dendheid vonden in hem een onverzoen- lijken vijand. «De wereld" heeft hij meer malen op de teenen getrapt, en daarom staat het als een paal boven water, dat hem niet de eer zal te beurt vallen, welke Conscience gewerd; deze richtte men nog bij zijn leven een standbeeld op, voor Van Vloten moge de wetenschappelijke wereld het hoofd ontblooten en een of ander dankbaar mensch in alle stilte een krans vlechten om die op zijn graf te leg gen, «de wereld" heeft voor dezen al te eerlijken man als zegenspraak slechts een «anathema." Toch heeft hij veel goeds verricht, voel blijvend goeds, dat goed zal doen aan het karakter der natie: Van Vloten was in allen gevallet eerlijk, indien hij dan ook al overdreef. De vleermuizen en nacht uilen uit den tempel der Nederlandsche letteren te verjagen, dat was zijn streven, de waarheid en de vrijheid van gedachte te beschermen, zijne leus. Zijne «Levensbode" heeft den opper- 'lakkigen veel schrik en onrust bezorgd, maar zij heeft menig zelfstandig denkend Nederlander den moed gegeven om «zich zelf te zijn." Wat do Génestet in vloeiende verzen zeide, dat sprak Van Vloten uit in dikwerf al te snijdend proza. Een zonderlinge tegenstelling met de meeste litteratoren maakte hij. Wie hem het best van nabij keuden, achtten hem het hoogst, terwijl men in den regel au teurs uit de verte moet kennen, wil men hen blijven respecteeren. Harlingen, Sept. '83. J. E. JANSEN. Op vereerend verzoek, hebben wij dit 9tuk gaarne overgenomen. Red. RECHTSZAKEN. Door de justitie te Arnhem wordt een onderzoek ingsteld naar den brand van Zon dagavond in de tapperij van D. van IT. te Veenendaal. Naar het „U. D.« verneemt, zijn voor de betrokken personen zeer bezwarende omstandigheden aan liet licht gekomen. ONDERWIJS. In de «Stnats-Courant," van 30 Sept. 1 Oct.. wordt vermeld de uitslag van de in Juli en Aug. I8S3 gehouden examens ter verkrij ging van akt.cn van bekwaamheid als hoofd onderwijzer en hoofdonderwijzeres. Opgeko men zijn: mannelijke candidat.en 6S5, van welke 165, en vrouwelijke candidaten 92, van welke 4-8 zijn toegelaten. De plaatsen, waar deze examens werden afgenomen, zijn: Breda, Arnhem, 's-ïïage, Utrecht, Zwolle en Groningen. KUNSTNIEUWS. Op Donderdag 4 Oct. e.k., des namiddags te 3 uur, zal er in de Nieuwe Luthersche kerk (Koepelkerk) te Amsterdam een con cert worden gegeven, waarvan de opbrengst zal strekken deels ten behoeve van een jeug dig Nedelandsch kunstenaar, die in minder gunstige omstandigheden verkeert, en deels voor liet nieuw te bouwen blinden-instituiit. Op dit concert, zullen medewerken onze stad- genooten de hoeren Ernest Appy (violoncel) en J. Messchaert (zang) en de hcercu R. J. Loman uit Keulen en Joh. Bastiaans Jr., nit Haarlem (orgel). Bovendien zal zich bij die gelegenheid doen hooren de lieer Paul De Wit, uit Leipzig, op een instrument dat tegenwoordig ter nauwer nood meer bij name bekend is, nl. de «Viola da Gamba", een zessnarig instrument, later vervangen door de Violoncello, doch op dezelfde wijze be speeld wordende, ofschoon de behandeling der techniek verschilt door de eigenaardige besnaring en andere stemming. Volgens de buitenlandsche bladen heeft de lieer De Wit met de bespeling van dit instrument, waar van hij op toevallige wijze eigenaar geworden is, veel succes behaald. Verdere aanbeveling tot bijwoning van dit concert, zal wel overbodig zijn. AANBESTEDINGEN. DONDERDAG 4 October. Haarlem, 11 ure. Het minist. van waterstaat, handel en nijverheid, aan het ge bouw vau liet prov. best.: het maken van eene bergloods voor eene stoomloskraan te IJmuiden. Begrooting f2980. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Met het delven der suikerbieten onder Wageningen is eeu aanvang gemaakt. Eenige scheepsladingen zijn reeds verzonden naar de Oosterbeeksehe suikerfabriek, waarvoor deze gewassen aldaar bijna uitsluitend worden verbouwd. De prijs is alzoo niet bekend. De opbrengst is dit jaiir gunstig. De bieten zijn groot van stuk, terwijl ook het suikergehalte meevalt. Uit Werkendam schrijft, men: de eerste drie schepen met beetwortelen geladen, be stemd voor de suikerfabriek, die op 1 Oct. hare werkzaamheden heeft, aangevangen, kwa men door de sluis. Voor den werkman aldaar is dit een uitkomst, daar er verscheidene weken veel arbeiders zouder werk zijn en de fabriek tijdens de campagne aan ongeveer 200 personen werk verschaft. De beetwortel is dit j aar in deze streek een zeer goed ge was en overtreft alle veldgewassen. In de afgeloopen maand was het met de visscherij te IJmuiden, zeer slecht ge steld; vooral in de laatste dagen lagen alhier een zestigtal botters doelloos in de haven, die door het stormweer allen naar huis moes ten vluchten, daar er in de haven geen plaats voor hen is, en verscheiden reeds schade hebben bekomen door binnenkomende sche pen. De visschers zien ook zeer verlangend naar een vluchthaven uit, waar zij gerust kunnen liggen. Rogge bij gerijven als voren, per 2100 kg. a. c. z. k. Canada f182, Taganrog f172. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering prijshoudend, Maart f 172. 173. Mei Oct. f164, f173, 174. Aangezegd heden 2250 last. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 kg. Olie traag; Oct. f415. Aangezegd 200 last. Raapolie flauwvliegend per 300 kg. f 40:' Oct. f37338, 37-/S, Nov. Dec. f 3S3/4t Mei f40' s. Lijnolie nagenoeg onveranderd vliegend per 100 kg., f21, Oct. f20' s, 20s g, 20' Nov./ Dec. f203M, 21, Jan., Mei e.k. f211 22, 21' Maart Mei f22' Juni Aug. f 223 Hennepolie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken f 100 a 110 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 10.50 a 13 per 104 stuks. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam. 22 Sept. De Amerikaausche Petroleum-noteeriugcn waren sedert ons laatste bericht olgens Reu ters telegram: New-York Sa s, S:1 8, S3 B, 83,a> S;Vs, S3 8, et., per gall., Philadelphia S' 81 '4, S' 8U.,, S' et. per gall. Ruwe Olie 114, 113, 116, 116, 115, 116. ct. per vat. Bij zeer vaste markt was de vraag zoowel voor de consumptie als voor export levendig, en was zelfs het aanbod van disponibele par tijen van tijd tot tijd zeor beperkt. In navolging der nevenmarkten is de stem ming heden wederom iets kalmer. De noteering is lieden bij minstens 25 vn., te ontvangen aan liet Amsterdamscli Pctro- leum-Entrepöt Disponibel Oct.-levering Nov. Dec. No v.Dec. Jan.'Maart 1884. flO -10 -10' 8 - -10", -10' -10's -10' -10' - a fEntr. In consumptie vrij aan boord fll' s. Bij kleinigheden f1 a 1 - hooger. De voorraad aan het Amsterdamscli Petro- leum-Entr. bedr. op 22 Sept 50,964 vaten. Verwaeht wordende ladingen Ida (gezeild 6 September) 8,008 Tawn (zeilklaar 7 6,740 Sapphire 5 u 8.154 Alkmaar, 29 Sept. Ter veemarkt aange voerd: o paarden. vette kalveren, 18 nuchtere dito, 158 schapen lammeren, vette varken, 75 magere dito, 422 biggen, 11 bok en geiten, 18 koeien en ossen. De prijzen waren als volgtvette kalveren f a nuchtere dito f 12 a 30, schapen f 16 a 34, lamineren favette varkens a cents per kg., magere dito f 12 a 21, bok of geiten f4 a 9koeien en ossen f 3S8 a 295, paarden f 85 a 200, biggen f5 a 10; allen per stuk. Schiedam, 1 Oct. Moutwijn f 13.75, Jene ver f 19.25, Amst. Proef f 20.25, Spoeling f 0.60, idem door de Schiedamsclie Spoeling- Vereeniging f0.70. RIVIERBERI5KTFH. Vreeswijk, 30 Sept. 2.00 M. boven AP. 4.58 M. onder N. P. Keulen, 30 Sept. 2.43 M. boven 0. IMARKTBERICHTEN. Amsterdam, I October. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt: Westlaudsche Zand f a dito Klei f a Katwijker Zand f 3.— a 3.60, Noordwijker Zand f 1.75 a 4.Hil- legommer dito f 2.a 5.Sassenhcimcr dito f a Haarlemmer dito f a Geldersche Kralen f a dito Blauwe f a dito Jammen f a dito Pleur f a dito Muisjes f a Priesclie Hamburgers f a dito Jammen f 1.90 a 2.—dito Engel- sche fl.40 a 1.50. Zeeuwsclic Flakkeesche Jammen f2.20 a 2.30, dito Spuisclie Jam men f 2.40 a 2.65, Pooters f 1.30 a 1.50, Blok- schc dito f a Pruisische Hambur gers f2.30 a 2.50. Aanvoer 7000 H.L. Op de heden gehouden Veemarktwaren ngevoerd: vette kalveren, le kwal. f 0.2e kwal. f 0.per kg. - Gras- f 53 nuchtere dito f10.a 15.19 schapen en lammeren fa vette varkens 44 a 55 ct. per kilogram - biggen f a paarden f a 629 runderen, le kwal. f0.S8, 2e kwal. f0.7S, 3c kwal. f 0.74b per kg. melk- en kalf koeien f 110 a 320 p. st. Koffie. Afgedaan 395 cn 154 bn. Java W.-I. B. alhier gedopt ex diverse schepen; 152 bn. Java W.-l. B. ex Prins Hendrik. Tin. Bankd f573 Billiton f 56' - gedaan en daaronder niet te koop. Petroleum onveranderd, loco f10 E. Tabak. Afgedaan zijn uit de hand 349 pn. Sumatra merk T T, aangevoerd per Sar- pedon en Achilles; 994 pn. Java, merk Mas ex Martina Johanna. Tarwe zonder noteering, op levering hoo ger, Nov. f258. Prijzen der onderstaande effecten. gcnotccr- pCt. de koers. Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Nederland. Ccrt. Werk. Sclt. 2' 3 n h 4 Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Lceuiug lSpO-64 5 Oostenrijk. Obl.in pap.(Mei-N.) 5 n zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1S53-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1S67, 1871 75 1' Obl. buit. 1S76. 2 g „(Perpetuele) 4 binnl. f 12500- 250001". Obl. binnl. f 1000- 5000 1'/, Obl. Alg. Sell. 1S65. 5 1869. 6 Obl. Leen. 1S76. 5 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 41/. 1S77. 4 Columbia. Obligatiëu4' Peru. Leeuing 1S70 6 1S72 .5 Oostenrijk. A and. Nat. Bank. divid, Nederland. IIoll.IJz. sp.Aand. M. tot. Expl. St. spw. Aand. u Cent.spw. gest.Obl. In<L spw. Aaud. Rijn spw. volg. Aandh Boxtel Wezel Obl. 4' - Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aaud. 3 Jelcz Griasi Obl. 5 Kicw-Brest Aaud. 5 Kursk Chark. Obl. f 1000. Morscliansk Syaran Aand5 Riasch k Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aaud. divid. N.-York Lake Erio W. S- Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 n Rotterdam 3 h Gem. Crediet3 Belgie. u Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staatsl. 1S54. 4 1860. 5 1864. Rusland. 1864. 5 1S66 Italië. Ruslanj Amerika. 64 77'; 10013i4 95 81 89» a 65 65s g 52J 987 24 9,s/u S7,» 70 lil3 4 118 286 8 347/s 10' ,g 118' 4 152 116 68- 1543/4 1 IS» 'j 23' 523 '8 1173'« 503 4 84' - 58» 31L, 129' j Geldkoers, prolongatie 31/» pCt. |109 101 95 95' - 101 110>/j 11407 a 126' |122

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3