Oplage 10000 Ex. No. 7-1 DE VLOEK DES VADERS, FEUILLETON. De vloek des Vaders. Donderdag -1 October 1883. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 ^fzoiiderlijlce Nommcrs5 ïrsGhijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOUANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIÈN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent- Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de l'ubiicité Et.rangc.re G. L. D.'VUBE Co. JQHx. F. JONES. Siicr., Parijs, 3] bis. Faubourg Montnmrtre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44*, 11.56, 1.8, 2.40* 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42. 7.13, 7.39* 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53* 8.37,9.11,10.16, 12.17* 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. - ZOMERDIENST. De met een geteekencle treinen alleen le en 2e klasse. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30*, 8.10, S.40, 9.35, 9.49.11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20*. 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35, 5.10. 6.20* 7.—, 7.55, S.50, 9 45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsclie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7-27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, S.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-15, 8.07, 10.18. 11.32. 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.48, 12.41, 2.15, 3.47, 4.3S 6.17 7.13, 9.31. Onze Aboané's en zij, die het in den loop van dit jaar warden, ontvan gen als premie den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit liet Hoogduitsch vertaald. lUJITKNUM) GROOT-BRIÏTOlfilE. De alderman Fowler, een conser vatief, is tot lord mayor van Londen gekozen. Toen de uitslag der ver kiezing werd bekend gemaakt, ont stond een groote opschudding- onder het in Guildhall verschenen publiek. De aanwezigen maakten een niet gering tumult, daar de heer Hadley, naar rang van anciënniteit, had moeten gekozen worden. De nieuwe lörd-mayor wilde de burgers toe spreken, doch deze waren zoo on stuimig, dat niemand de woorden van den heer Fowler vernemen kon. Onmiddelijk werd tegen de verkie zing- van den heer Fowler gepro testeerd, die door de aldermen als ge kozen, was geproclameerd, ofschoon de groote meerderheid van de bur gers der City zich tegen hem had verklaard. De verkiezing is doorge dreven,omdat men van den conser vatief Fowler, die lid van het Par lement is, een krachtige bestrijdin verwacht van de nieuwe organisatie van het bestuur van Londen, die in de volgende parlementszitting- op nieuw zal worden voorgesteld; maai de ontevredenheid over deze verkie zing zal waarschijnlijk veel tot de aanneming dier noodige hervorming bijdragen. De meeste Londensche bladen Naar liet Hoogduitsch VAN Fr. LEVANT I. 35) Nooit, geliefde, nooit!zeide zij. Mijn wil zal zich steeds en volgaarne aan den uwen onderwer pen. Verder bedacht ik ook, of wij ons ook voor dezelfde mensehen. zouden interesseeren, of wij dezelfde vrienden zouden hebben en denzelf den smaak. Een geheel nieuw leven zal voor ons beginnen, een leven, dat slechts met den dood eindigt. De dood, zeide zij naden kend. Sterven is toch verschrik kelijk! O, als men bedenkt, dat niets, in de wereld ons daarvoor kan be-: tot de minderheid behoort Daily News wijden hoofdartikelen aan het te Parijs voorgevallen incident bij de aankomst van koning Alfonso. Zij keuren het gebeurde scherp af, maar laken tevens het kabinet, dat de middelen om het schandaal tegen te gaan, niet wilde of niet kon aan wenden. De Britsche pers is wel eenigermate bezorgd over hetgeen uit Spanje's gevoeligheid en uit Duitschland's indirecte beleediging zal kunnen voortvloeien, maar ge looft toch niet dat die gevolgen van zeer ernstige! aard zullen zijn. Prin: Bismarck is te practisch, beweren de bladen, om een Parijsch straat rumoer tot een uitgangspunt zijner politiek te maken. Eenig-e Weener bladen daarentegen meenen, dat de zaak een gewichtige politieke be- teekenis heeft. FRANKRIJK. De opbrengst van de indirecte belastingen gedurende de eerste acht maanden van dit jaar is bijna 45 inillioen beneden de raming- geble ven. De opbrengst der poster-ij. en van den telegraafdienst, alsmede de belasting op de roerende bezittingen, heeft meer bedragen dan de raming- was, maar de tolinkomsten en het zegel- en regiestratierecht zijn zoo ver beneden de begrooting geble ven, dat zij het tekort veroorzaakt hebben. DUITSCHLANO, Van officieuse zijde wordt uit Ber lijn geschreven: «Onmiddelijk na het vertrek van den Czaar naar Kopenhagen werden van Peters- burg- uit, geruchten verspreid om trent eene aanstaande bijeenkomst der Keizers van Duitschland en; Rusland. Deze geruchten, die hunnen weg ook in vele Duitsche bladen waren, rijkdom noch liefde, noch. Vreest gij voor den dood? vroeg- hij haar plotseling. -Ja, misschien meer dan andere meusclien. Toen ik nog een klein meisje was, nam men mij mede naar de hoofdkerk mijner vaderstad, en liet mij daar alleen tusschen de grafsteenen en monumenten, zonder dat mijne bekenden terugkeerden. 11c herinner mij vooral nog een ge- denkteeken, waar eene schoone, jong-e vrouw haren man in de armen hield, terwijl de dood, in eene verschrik-1 kelijke gestalte hem haar zocht te ontrukken. Diep was ik daardoor getroffen. In mijne kinderlijke een-1 voudiglieid vond ik het verschrik- kei ijk, dat zelfs de liefde tot haren echtgenoot, deze vrouw niet voor de wreedheid van den dood kon be- schermen. Me dunkt, dat mijne vrees j oor den dood van dien tijd dagtee-; kent. Ach, Erwin, nu, nu ik zoogeluk- kigben, zou ik niet gaarne sterven.I gevonden hebben, waren van den beginnen volkomen ongegrond, daar van geene zijde eene keizer bij een komst in dit jaar bedoeld, nog- min der dus ter spraak gebracht was. De hardnekkigheid, waarmede het bericht, trots zijne ongegrondheid, telkens weder in de wereld gezon den werd, geeft reden om te ver moeden, dat daarmede een bijzonder doel beoog-d werd. Het werd juist door zulke peronnen uitgestrooid, die zeiven aan eene bijeenkomst der twee keizers niet geloofden en haar zeer ongaarne zouden zienhet schijnt alleen verzonnen te zijn, om later een opzienbarend bericht over het verijdelen der bijeenkomst te knnnen afzenden SPANJE. Zondag was het t.e Madrid alge meen bekend, hoe koning Alfonso te Parijs was ontvangen. Het maakte een pijnlijken indruk. De ministeri- eele en liberale bladen leggen veel tact aan den dag, en raden aan het oordeel op te schorten, totdat de bijzonderheden zijn ontvangenook zeggen zij, dat Frankrijk niet moet worden verantwoordelijk gesteld voor een lompe uitbarsting van den haat van het Parijscbe gepeupel tégen Duitschland. De democraten, de re publikeinen en vele liberalen be treuren, dat die demonstratie de voorstanders van een aansluiting bij Duitschland en Oostenrijk zal ver sterken. De conservatieven maken er het kabinet een verwijt van, dat bet den koning naar Parijs heeft laten gaan, nadat de radicale bladen duidelijk hadden te kennen gegeven, wat er zou gebeuren, De Correspon- de.ncia en de Correcttwee officieuse bladen, zeggen, dat waarschijnlijk de volgende stappen zullen worden gedaanonmiddelijk vertrek van Mijne liefste Freia, daaraan valt immers ook niet te denken. Hoe komt het toch, dat de gedachte aan den dood u overvalt nu ik g-e- komen beu om met u over uw nieuw tehuis te spreken? Me dunkt, we moesten maar eens een ander onder werp van gesprek nemen. Zij zag hem ernstig, vriendelijk aan. Erwin, zeide zij, gij hebt u voorgesteld hoe ik in de vertrek ken van uw liuis mij zou bevinden. Hoe vreemd, dat ik mij dat niet voorstellen kan, - ik kan mij er nooit een denkbeeld van vormen, dat ik op Lingenfeld zal zijn. Nooit denk ik verder dan tot aan onzen huwelijksdag; het leven, dat daar achter ligt is geheel donker voor mij. Ik denk aan u en aan mijne vereeniging met u, maar verder ook niet. Vindt gij dat niet. eigenaardig? Gij zijt vol vreemde inbeel dingen, Freia! zeide hij. den koning; een nota, waarin vol doening wordt verlangd, berieven; bestraffing der schuldigen; vertrek van den Spaanschen ambassadeur. De regeeringsbladen erkennen, dat de president der republiek en de heer Ferry huil best hebben gedaan, maar zij beschuldigden de andere ministers, vooral generaal Thibau- din. Zij beweren, dat alleen door de energieke tussehenkomst der au toriteiten eene vijandige demonstra tie voor de Fransche ambassade te Madrid is voorkomen. Koning Alfonso heeft aan de gravin van Parijs, op het kasteel van Eu, doen weten dat het hem onmogelijk is geweest haar een be zoek te brengen. Volgens gerucht zou de hertog de Fernan-Nunez m het gebeurde op jl. Zaterdag aanleiding gevonden hebben om opnieuw, en dezen keer met nadruk, ontslag als gezant van Spanje te Parijs te vragen. Ook wordt beweerd, dat baron des Mi- cbels, gezant van Frankrijk te Ma drid, deze betrekking- wenscht neder te leggen. De te Parijs wonende Spanjaarden en onder hen zelfs de Carlisten, die koning Alfonso haten, maar een Ko ning- van Spanje in het buitenland niet willen zien mishandelen, zijn uiterst verbolgen en in de stad heerscht inderdaad eeihge bekom mering, over de gevolgen welke de manifestatie zal kunnen hebben. TURKIJE. De boven alle beschrijving treu rige stoestand van de openbare vei ligheid in de provinciën heeft de grootvizier genoopt de stedehouders aan hun plicht te herinneren en thans komen van alle kanten be richten in van gevangenneming of onderwerping van rooversbenden j maar feitelijk is de toestand onver anderd. Een circulaire van den mi nister van justitie aan alle recht banken des rijks bewijst, dat het voortbestaan der rooversbenden,voor al aan de gebrekkige rechtspleging is te wijten. De minister zegt, dat de straffeloosheid die de bandieten genieten, haar oorzaak vindt in de onbekendheid der rechters met de wet en soms ook in oneerlijkheid; rechters, die wegens ontwetendheidof plichtverzuim worden aangek] worden altijd vrijgesproken, dus klaagt de minister. mWEXLAM). Vindt gij dat? Ik heb mij er dikwijls over verwonderd. Denkt gij zeker, dat liet slechts inbeeldingen geen voorgevoel is? Hij lachte over de ideeën, welke zich in haar hoofdje genesteld hadden. Ik geloof niet aan voorgevoe lens, zeide hij. Inbeeldingen en voorgevoelens zijn bij mij gelijk. Ik denk er niet zoo over, antwoordde zij. Ik heb reeds zoo dikwijls over voorgevoelens hooren spreken, dat ik er teu slotte aan begonnen ben te gelooven. Hebt gij bij u zelf er mis schien ook reeds ondervinding van opgedaan? Zij was gedwongen «neen» te zeggen. Voor ik u ontmoette, Erwin, droomde ik ééns van de toekomst; nu heb ik een aangenaam voorge voel, dat het einde van alles op eenen avond komt en des morgens een nieuw leven begint. Haarlem, 3 Oct. 1883. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 ure, is een vrij hevige brand uitgebroken ten huize van den water en vuurverköoper W. Smit, woon achtig in de Drappenierstraat no. 13; en wel in den keuken, gelegen achter het woonhuis, die geheel is afgebrand. Door spoedige en krach tige hulp der buren was de brand binnen een half uur gebluscht, niet tegenstaande de vlammen boven het dak uitsloegen. Alles is verze kerd en de oorzaak onbekend. Naar men verneemt, heeft Z. M. benoemd tot groot-kruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw graaf De Rilvas, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Portugal. Onlangs zijn de herstellingen afgeloopen welke moesten verricht worden aan de voor driejaren nieuw g-ehouwde en betimmerde lokalen van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Het is namelijk noodig gebleken om nu reeds de dagbe timmeringen van de lichtkozijnen Ik geloof, dat ik u moeielijk werk, of een zwaar raadsel moet opgeven, opdat gij geen tijd kunt vinden tot het maken van inbeel dingen, zeide hij schertsend. Er is iets dat mij meer vreug de veroorzaakt, indien gij het mij geeft, zeide zij aarzelend. Wat is dat? vroeg hij. Zij gaf geen antwoord. Freia, wat is dat? her haalde hij. Zij zag hem blozend aan. Ik geloof, dat dit het is, zeide hij, haar aan zijne borst druk kend eri haar kussend. Meent gij dat? Dat is heter dan raadsels op lossen. zeide zij glimlachend. Het was eene der gelukkigste uren in Freia's leven. Hare fiere schoon heid, hare donkere oog-en, waaruit hare oprechte liefde voor hem sprak, hare aanhankelijkheid jege^-' hem, die zij in elk woord v<- -fi-

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1