van de Bibliotheek en van de Com missiekamer geheel uit elkander te nemen, te vernieuwen en te her stellen; hetzelfde moest in de spreek kamer en in het nieuwe traphuis geschieden. Al dat houtwerk was door champignons aangetast en ver rot. Blijkbaar laat de herbouwing van dit gedeelte van het Binnenhof veel te wenselien over. Amsterdam. Maandagavond viel, in de Ilartestraat alhier, een bejaard man door het uitwijken voor een rijtuig in een bewoond keldergat. Hij stortte door de ruiten en werd in; bewust jlnozen toestand eu bloedende1 aan 1; inden en aangezicht, o 'ge nomen. Hij moet reeds overleden zijn. I).; bewoners van den keiler op den Prinsengracht v.i de Ro :ou- graeht man, vrouw en kind werden Maandagnacht re drie uren uit hun slaap opgcschr. let door een lievigen slag. Het voor een ijzeren kar van dei stadsreiniging gespannen paard had bij de helling der brug de kar ei-' licht niet in haar vaart kannen tegenin i iden en was in de dien te voor don kelder gestort, terwh 1 'net lemoen van den wag.ru een iv an van de daarboven gelegen verd e-j ping, waarin een tapperij wordt iijtgèoe 'end, naar b nne igeUrnkt en gedeeltelijk verbrijzeld had. De wagen was door de hij de kelder trap staande palen tegengehoml -n. Vóór den kelderingang was alles gebroken, evenals de ramen en de deur, en de man kon zich slechts met groot gevaar langs het wild slaande paard naar bun en werken. De brandweer, wier hulp aanstonds werd ingeroepen, bevrijdde hierna, door het weghakken van een paar planken in den naastgelegen kelder, de vrouw en het kind, en ruimde toen den wagen uit den weg, ter wijl het paard door den toestel van Sinck uit de diepte werd gelicht, hetgeen bij de helling- van den weg niet zonder moeite ging. Leiden. Gisteren ochtend heeft zich een onderofficier der infanterie in de kazerne alhier doodgeschoten. \Vat hem daartoe bewogen heeft, is onbekend. 's Gravenliage. Bij de be grafenis op Eik-en-duinen van den gep. luit.--generaal jhr. De Casem- broot, buitengewoon adjudant des Koning-s en oud-minister van oorlog-, waren tegenwoordigde minister Woitzel, de generaals Van der Schrieck, Van Willes, Queijsen, Netscher, Engelvaart Knoop, de ko-j lonel Dumoneeau en andere wapen kameraden. Als oud-ambtgenoot van den over ledene, schetste de voormalige mi nister jhr. van Tets van Grondman, de 'asembroot's karakter en zijn werkkring als staatsdienaar, terwijl jhr. Mock zijn diep betreurden vriend herdacht als nakomeling- van een geslacht, dat tot onze bevrijding van het Spaansche juk medewerkte; als voortreffelijk mentor van wijlen den prins van Oranje, als getrouw aanhanger der dynastie van Oranje en kundig militair. Men kent het karakter der Vereeniging tot bevordering- van Zondagsrust. Niet op eenig kerke lijk of g-odsdienstig- standpunt steu nende, maar zich grondende op maatschappelijke en zedelijke be hoeften, is het haar streven dat de Zondag- als rustdag- zooveel moge- den hem voor eeuige minuten. liet voorwerp van zijn vurig verlangen, hét blonde, teedere meisje was ver geten, door Freia's hartstochtelijke liefde was zij verbannen. Ilij verliet haar bij hare lievelings- vogels en bloemen. Hare oogen wa ren vol liefde; geheel haar gelaat sprak van gelukzaligheidnooit zag hij haar weder als in dit oogenblik. XXIV. De laatste herfstbloemen waren verwelkt, en de aarde had haar wit winterkleeci weer aangetrokken. Lin- gcnïeld was overladen met arbeiders, en de landheer was geheel in beslag g-enomen door zijne aanstaande brui loft en de naderende verkiezingen voor den rijksdag. Ook Freia was geheel met de voor bereidingen tot haar huwelijk bezet en de generaal verheugde zich over de bezigheden zijner nicht. Plotseling werd het een en ander afgebroken. lijk in eere komt, dat de maat schappelijke arbeid op dien dag- zooveel mogelijk rusten mag-. Naar men ons mededeelt, worden pogingen aangewend om van deze vereeniging, met wier streven man nen van de meest uiteenloopcnde beginselen zich kunnen vereenigen, ook te 's-Hage een afdeeling- te vestigen. Men lean zich aanmelden bij den heer J. R. Steinmetz, lui tenant-kolonel, penningmeester van het hoofdbestuur (v. Speykstraat no. 28) of bij dr. J. Herman de Ridder Jr., (Laan no. 24). Wanneer er een voldoend aantal leden is om de onkosten te dekken, hoopt de stichter eu onvermoeide kampioen der Vereeniging, prof, Hofstede de Groot, alhier op te treden, teneinde de beginselen der Vereeniging nader uiteen te zetten. De jaarlijksche contributie bedraagt minstens 50 cents, doch men kan zich verbiiir (lén meer te geven. Zoodra er twaalf leden zijn, kan een afdeeliug- wor den opgericht. Vad.) Selievertingen. Door den heer Hora Siceama is aan de Vereeniging ter bevordering- der algemeene be langen van Scheveningen toegezon den, het plan voor eon zeehaven voor de visseherij, met daarbij gevoeg-de schetsteekening, waaruit blijkt dat die zou komen ten N. van den vuur toren; dat de buitendammen 700 meter in zee zouden steken; de worteleinden zouden 1000 meter uit een worden gelegd; op ongeveer 050 nieter buigen zij niet een :-;rom- ming van 200 meter naar elkander, |een mvaartopening latende van 100 meter; deze keert zich naar het N. W. Op 300 meter binnenwaarts der buitenmonding- is een binnendam ge- i steld met een doorvaart-opening in 't midden van 80 meter. Achter dezen binnendam wordt de haven I gelegd, wijd 500 meter en lang-450 meter, aan de landzijde, half cirkel-, I vormig afgerond. Deze binnenhaven j wordt voorzien van kaaimuren, stei gers en losplaatsen. De kosten wor den geraamd op 3,500,000. liet adres, door de Scheve- ningsche reeders bij den Raad van 's-Gravenhnge ingediend, is van den volgenden inhoud: Onderget., allen reeders, wonende te Scheveningen. Geven eerbiedig- te kennen, dat zij, gezien hebbende het havenplan van jhr. II. T. Iiora Siccama, zich zouden verheugen, indien de aan vrage, door genoemden lieer hij u ingediend, aanleiding gaf tot het aanleggen van eene zeehaven alhier; dat zij overtuigd zijn van de nood zakelijkheid eenér zeehaven en te vens naar hunne meening nu de juiste plaats gekozen is. Mogen uwe beraadslaging-en zoo geleid worden, dat er eindelijk een aanvang niet het maken der zee haven kan verwacht worden, opdat onze visseherij zoo spoedig moge lijk daarvan de voordeden zal on dervinden. Vol/jen, de handt.) Delft. Maandag-namiddag 1 uur liep een oplichter alhier heel aardig in de val. De Haagsche hoofd agent-rechercheur Fio uw bevond zich in het politiebureel te Delft, ten einde een onderzoek in te stel len naar een te 's-Hage ontvreemd gouden horloge, dat men onderstelde in den bank van leening aldaar te zijn verpand, toen een der agenten een onbekende in 't bureel geleidde, die zich aan een politieovertreding had schuldig gemaakt. Fiouw den aangehoudeneziende,voegde hem toe: Op zekeren morgen kwam de ge neraal in de ontbijtkamer, om daar, zooals zijne gewoonte was, een sterk kop koffie te drinken. Onder het ontbijt sprak hij met Freia over de gasten, die hij met het kerstfeest onder zijn dak wensclite te hebben, en eindelijk ging- hij naar eène tafel in 'teind der kamer, om de daar liggende brieven te doorzien. Hij had de gewoonte om de brieven eerst na het ontbijt te lezen, want naar zijn oordeel was het beter, in geval er iets onaangenaams bij was, dat na het ontbijt te vernemen. Wij hebben van daag eene ruime correspondentie, zeide hij, de brieven naziende. Eenige brieven bevatten uitnoo-1 digingen en berichten van vrienden, bovendien waren er nog' eenige cir culaires enz. ten slotte kwam er een couvert, dat hem scheen te verras sen. Hij keek naar het poststempel en las het woord «Gollnitz». Wie «Wel, man, ik moet je juist hebben; je hèbt je te 's-Hage aan oplichterij schuldig gemaakt, eu ik heb je daar tevergeefs gezocht.» Zondagavond omstreeks 0 uren is een arbeider bij de Hollandsehe IJzeren-Spoorwegmaatschappij, C. Iiartog genaamd, ter hoogte van den overweg- van de Crommeliiilaan bij Delft, door den trein van Rot terdam overreden. liet lijk werd ongeveer éen uur later gevonden door zijn broeder, die, evenals hij, om zijne woning- te bereiken de spoorbaan moest oversteken. De overledene was 42 jaren oud en laat eene weduwe met zeven kinderen achter. Botterdam. Toen de Handels- bedienden-vereeniging Mercnrius» alhier werd opgericht en o. a. ook een bureel tot plaatsing openstelde, vreesden wijl zegt het Rott. Nbln dat het bestuur zeer spoedig met aan vragen. om "betrekkingen overladen zou worden, maar velen wegens ge brek aan plaatsing ongetroost zou moeten heenzenden. Immers men hoort zooveel van behoefte aange schikte betrekkingen voor beschaafde welopgevoede personen, dat die vrees wel gewettigd mocht heeteu. «'t Blijkt, dat juist het tegendeel het geval is geweest. De instemming der voornaamste handelsfirma's te Rotterdam en elders met deze "Ver eeniging- deed haar hij verscheidenen den meesten steun vinden; niet min der dan voor 77 plaatsen werd aan haar om voorziening- gevraagd; maar 't zonderlinge verschijnsel doet zich voor, dat zich bij (ie vereeniging geen sollicitanten aanmeldenvan die" 7 7 betrekkingen, waaronder zelfs met een aanzienlijk salaris, konden door hare tusschenkomst slechts 25 vervuld worden.» Utrecht. Uit het krankzinni gengesticht alhier, is weder een verpleeg'ile ontvlucht; hij werd te Scheveningen aangebonden, en is weder naar Utrecht vervoerd. Maandag- ochtend deed zich alhier het treurige geval voor, dat eenige manschappen van de hoofd wacht alsmede hun commandant beschonken waren; men was ge noodzaakt hen af te lossen en door eene nieuwe waakt fe doen vervau- gen. (U. D.) Vreeswijk, In de vorige week zóu er een voorstelling gegeven wor den in het paardenspel op (1e kermis alhier. Heeren en dames warm reeds samengestroomd, doch even voordat de voorstelling begon, stortte de tent in. Gélukkig was zij slechts van eenige latten opgeslagen, en werd niemand bezeerd. Üe directeur, die evenals het publiek nogal ver schrikt was, verzocht den toeschou wers zich eenig-e 'oogenblikken te verwijderen. Men zou de tent weder iu orde brengen. liet publiek gehoorzaamde, en nauwelijks was er een uur verloo- pen of daar klonken de tonen (lei- muzikanten langs'Vreeswi jk's straten ten teeken dat alle dingen weder gereed waren en de voorstelling- zou beginnen. Deze begon dan ook, en liep in de beste orde af. Steenderen. Maandag nacht werd alhier bij den winkelier J. door den klepperman E. diefstal g-e- pleeg-d. Door inklimming- wist hij zich toegang' tot verschillende lo kalen te verschaffen, maar, door duisternis verdwaald, kwam hij te recht bij de bedstede der knisg-e- nooten, die, door het onverwachte bezoek opgeschrikt, jacht maakten kon hem uit Gollnitz schrijven? Dat was immers het kleine plaatsje, aan den helling van den heuvel, aan de zee, in de nabijheid van Eg-genberg. Hij draaide den brief in zijne hand om en scheen na te denken, van wien hij wel kon zijn, hij was er van overtuigd, dat hij geen levend wezen daar heeft gekend. Freia, riep hij, hier is wat vreemds, een brief uit Gollnitz Dat is dat vriendelijke dorp aan de zee, bij Eggenberg-, nietwaar? Ja, antwoordde zij, maar ik ben er niet geweest. Ik wist vol strekt niet, dat g-ij met iemand daar in correspondentie waart. Ik ken daar geene levende1 ziel, -- zeide de generaal. Dat is het schrift van eene dame. Zie eens, fraaie, flinke letters..-- Het eenvoudigste middel, om te ontdekken van wie dit epistel is, zal zeker hierin bestaan, dat g-ij de enveloppe opent, zeide Freia op den dief. Deze werd g-evat. Het bleek toen, dat hij zijne zakken met uien had gevuld. Hij gaf voor, door dronkenschap misleid, de uien voor appelen te hebben aangezien. Lent (over Nijmegen). Terwijl Zaterdagavond jl. zekere Bakker, oud 70 jaar, verkeerende in zieke- lijkeii toestand, en die eenïgszins kindsch was] te bed lag, wilde hij een petroleumnachtlampie van een nachttafeltje op cle beddeplank plaat sen, met het ongelukkig- gevolg* dat liij het liet vallen. Weldra vatte het beddegoed vuur, en eer zijne huisgenooten dit bemerkten en hem te hulp kwamen, had de grijsaard reeds zulke brandwonden bekomen, dat liij nog denzelfden nacht om streeks 2 uur, na een vreeselijk lij den, daaraan bezweek, Orvelte, (Drente). In den nacht tusschen 27 en 28 Sept. had bij den landbouwer L. D. alhier het volgende plaats Te bed liggend, lioort hij eens klaps zijn schapen, doch geen kwaad denkend, blijft hij besluiteloos wat te doen, totdat hij zich toch ongerust begint te maken en besluit, eens té g-aan zien wat ei' aan de hand is. Bij het hok komend, vindt hij dit, zooals 't behoort, gesloten, maar toen liij er in komt, bemerkt hij dat de meeste zijner dieren zijn ver dwenen Wat nu te. beginnen? Door spoe dig' hun spoor te volgen, zijn ze misschien nog- in te halen. De zaak eischt kort beraad. Fluks wekt hij Iden «scheper.» henevens diens huis haas; de honden worden vooruit gestuurd, en voort gaat het, langs het kanaal, totdat men eindelijk, gelukkig-, bij Puttershoek de vermiste kudde, bestaande uit 25 stuks, heeft ingehaald. De begeleiders zich ver volgd ziende, hadden zeker, van de lieerscheudc duisternis gebruik ma kend, zich uit de voeten gemaakt, hun buit achterlatende. Zoo ver men kan nagaan, moeten er drie personen geweest zijn, die dit stoute en brutale waagstuk had den durven ondernemen. osraas NIEUWS. Onlangs overleed op 85-jarigen leeftijd do pastoor van Oberammer- gau, met name Daisenberger en schrijver van den tekst van het Pas siespel, die om de tien jaar door de inwoners van OUerammergau wordt opgevoerd. Hij was de zoon van een boei en werd voor den geestelijken stand opgeleid. Hartstochtelijk liefhebber van muziek en kunst, liad hij reeds verscheidene oratoria en godsdien stige drama's geschreven, toen Lode- wijk I van Beieren liem op het denkbeeld bracht, om liet Passiespel van Oberammergau om te werken. Eerst op het eind der 12de eeuw vindt men in Europa gewag- gemaakt van het gebruik van het kompas. In China kende men reeds in de 12de eeuw vóór onze jaartel ling-, dus 3000 jaar geleden, (le eigenschappen van den zeilsteen en gebruikte dien, opgehangen, als mid del om op zee koers te houden. Eerst 13 a 1400 jaren later werd de zeilsteen vervangen door een magneetnaald en deze stelde de CTi- neezen in staat in de 7de, en 8ste eeuw hun tochten tot Hindustan en den Eufraat uit te Strekken. Daar door leerden de Arabieren het kom pas kennen en zij brachten de ken nis naar Europa over. Het kompas van dien tijd was zeer eenvoudig, lachend. -- Gij schijnt echter vol- strekt niet van plan te zijn het te doen. Hij stemde het haar lachend toe, opende het couvert en begon te le zen. Toen liij dit deed, verdween al ras de kleur van zijn gelaat en het lachen bestierf op zijne lippen, daarop keek hij naar Freia, die, verschrikt j door de verandering-, welke er op zijn gelaat plaats greep, opstond en naar haren oom toe ging. Dat betreft u, Freia, zeide hij ernstig-, de brief is door uwe zuster geschreven. Van Hildariep zij uit. O, wat is het? Mag ik het lezen? -- Toen zij echter den brief in de hand hield, was hare ontroering zoo groot, dat zij niet in staat was een woord te lezen. Zeg- mij, wat er in staat, riep zij uit. Ik kan niet lezen, ik lean ook niet zien. Wat staat er in |0om? het bestond uit een half met water gevuld ilès.chje, waarin de naald drijvende werd gehouden. In zijn teg-enwbi-digeil vorm is het kompas nog- verre van volmaakt, omdat liet vele ijzer dat bij den scheepsbouw thans gebruikt wordt aanleiding' geeft t.ot storingen, die door 'berekeningen moeten worden verbeterd. De lieer Toussaint, lid van het Frausche Instituut heeft echter een ander middel uitgedacht, nl. het gebruik van twee naalden die op eenige cM. afstand boven elkander zijn geplaatst in een cirkel waarin zich een magnetische staaf beweegt. Een uitvoerige beschrijving' komt voor in de verslagen der Frausche Academie van Wetenschappen. Maandag heeft in de O. L. Vrouwekerk te Antw. een plechtige liikdienst plaats gehad voor de ziele- rust van Hendrik Conscience. De kerk, die duizenden en duizenden kan bevatten, was geheel gevuld door lieden van allerlei rang- en stand. Men zag er notabiliteiten, leden van Senaat Kamer en Provin cialen Raad, mag: sr ra ten, rechtsge leerden, wetenschappelijke mannen, kunstenaars, voorname kooplieden maar men zag er ook den man uit het volk, den uederig-en werkman. In de eerste rij der geloovigen was de familie gezeten. De kérk was, in overeenstemming met het plechtige der ceremoniën, schoon, maar in I strengen stijl versierd. Mgr. Sacré droeg- het II. Misoffer op, en het koor voerde een Mis van Palestrina uit; terwijl do Eerw. heer Claeys, een redenaar van naam, de lijkrede uitsprak, waarin hij hulde bracht aan den arbeid, hier op aarde door Conscience verricht. Tc Liverpool zijn verleden Woensdag: twee jongelieden uit Lancaster, van g-oeile familie, beiden omstreeks 18 jaar- oud, aangehou den, die op het: punt stonden van zich naar Amerika in te schepen. Zij waren gewapend met geladen revolvers, zoogenaamde «bowie»- messen enz. en. in het bezit van vrij aanzienlijke sommen, die één hunner zijn vader ontstolen had. Dit twee tal, opgewonden door het lezen dei- romans van Cooper en Mayne Raid, had zich voorgesteld, een jagers- leven te leiden in het «verre Westen." In het Air/, Handelsblad lezen we het volgende, aangaande Het schandaal te Parijs. Alles wat bekend is geworden, betreffende het schandaal te Parijs, toont, dat de Frausche hoofdstad nog- steeds in het bezit is van een paar duizend oproermakers van be roep, wier onwetendheid en onhan digheid enkel geëvenaard worden door hun lafhartigheid. Ze roepen A bas Thiersd bas Gmibeltad bas iedereen die op het oogenblik den radicalen onverzoenlijken in den weg- staat. De boventoon wordt in Parijs vaak gevoerd door liet ge meen, dat niet in staat is eenig- zelfbedwang-, eenig gevoel van waar digheid te toonen, maar al schreeu wende, haat tegen de Duitschers koelt, door een gast der natie met scheldwoorden en modder te bclee- dig-en. Gebrek aan gezond verstand is moeielijk te genezen en ongelukkig verraadt het ellendig kabaal aan het Parijsche station weder zulk een gebrek in de Frausche radica len. De werkelijk schuldigen zijn radicale dagbladen als le Rappel en De generaal zag haar vol mede lijden aan. Laat hem mij behouden, tot gij in staat zijt hem te lezen, Freia. Denk terug aan den namiddag-, mijn kind, toen ik u voor de eerste maal zag- in die kleine, donkere kamer. Herinnert gij u dat nog? Ja, riep zij met ontzetting-, maar waarom spreekt g-ij daar van waarom herinnert gij mij daaraan Gijzult het vernemen, mijn kind. Deze brief is van Hilda, en zij zegt dat uw vader zeer ziek is en u wenscht te zien. Zij vouwde verschrikt de handen. Ach oom, riep zij uit, ik heb het verschrikkelijke verleden bijna vergeten, dat vrceselijke leven ligt ver achter mij. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2