BINNENLAND. zaamden en aan een behoefte des- harten voldeden, toen zij gebeden tot God opzonden, niettegenstaande het houden van met dit doel be legde openbare bijeenkomsten ver boden is. Het openbaar Ministerie eischte schuldigverklaring aan ver zet tegen de landswetten en ver oordeeling', doch de rechtbank ver klaarde hen niet schuldig en sprak hen vrij. Eiken dag werden, gedu rende de rustpoos der debatten, door de Salvationisten lofliederen gezon gen op de straat voor het paleis van justitie. TURKIJE. Volgens bericht uit Konstantino- pel heeft de steeds boven alle be schrijving treurige toestand der open bare veiligheid in de provinciën van het Turksehe Rijk den grootvizier onlangs opnieuw genoopt, de stede houders te herinneren aan hun plicht om de roovcrijenmetalle hun ten dien ste staande middelen tegen te gaan. Het g-evolg van deze aanschrijving is geweest, dat thans van alle kan ten berichten inkomen van gevan genneming* of onderwerping; van roo- verbenden. Feitelijk is echter in den toestand nog geen verbetering ge komen. Dit blijkt o. a. uit eene cir culaire, welke door den minister van justitie aan alle rechtbanken is ge zonden en waarin wordt verklaard, dat het voortbestaan der rooverben- den vooral is te wijten aan de ge brekkige rechtspleging. De straffe loosheid, welke de roovers genieten, vindt volgens den Minister haar oorzaak, niet slechts in de onbe kendheid der rechters met de wet maar soms ook iu oneerlijkheid. De Minister tracht thans door gepaste maatregelen aan dien toestand een einde te maken. Haarlem, 4 Oct. 1883. De Eerste Kamer lieeft een zijner ijverigste en bekwaamste leden verloren, mr. W. 0. Borsius, ridder der orde van den Ned. Leeuw en van de Eikenkroon, die Maandag na korte ongesteldheid te Middel burg is overleden. Hij bereikte den leeftijd van slechts 58 jaar. Hij werd in 1825 te Bildt (Utrecht) geboren. Zijn vader, die aldaar pre dikant was, werd later naar Mid delburg beroepen, waar Borsius de scholen bezocht. Na te Utrecht ge studeerd te hebben, vestigde hij zich als advocaat te Middelburg. Hij verkreeg daar een uitgebreide prak tijk, waarvan hij weinige jaren ge leden afscheid nam, ofschoon hij nog altijd aan de balie verbonden bleef, als deken der orde van advocaten. Van 1854 tot het begin van dit jaar was hij lid der firma Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leje, reeders en houthandelaars, en kreeg daardoor groote kennis van handel en scheepvaart. Ook in an dere opzichten maakte hij zich nut tig; als lid van den gemeenteraad van Middelburg, als opperstrandvon- der bewesten Schelde, als commis saris der (sedert opgeheven) stads- wisselbank, lid der Kamer van Koop handel, welker voorzitter hij in de laatste jaren was, en als commis saris van het polderbestuur van Walcheren. In 1871 kozen de Staten van Zee land hem tot lid der Eerste Kamer, waar hij zich door de helderheid en degelijkheid zijner redevoeringen, waar wij heen gaan. Als wij terug gekeerd zijn, zal ik hem de geheele toedracht der zaak vertellen. Het was toch reeds buitendien mijn plan om spoedig met hem er over te spre ken: het is tijd, dat hij alles ver neemt. Wat zal hij verbaasd op zien! XXV. Een grauwe, nevelachtige Novem- berlucht lag over het land en de zee. De groene berg zag er nu bruin en dor uit. De golven sloegen met kracht tegen het strand. Het was een onaangename avond; de wind was guur en koud, de hemel dreigde met regen. In de woning van Gottfried Sturm was het nog treuriger. Er is g'eene kamer, die er treuriger uitziet dan een vertrek, waarin dag aan dag een man doodziek neerligt, ja ster vende is. Het scheen werkelijk alsof trotschheid, en haat den ouden de- vooral op het gebied van financiën en handel, zeer onderscheidde. Er wordt dus zeer reel verloren aan dezen verdienstelijken man, die bovendien door zijn minzaamheid en hulpvaardigheid zich een groot aantal vrienden en vereerders had verworven. Nog geen 14 dagen voor zijn overli jden nam hij zelf deel aan de inzameling' van giften voor Java, aan de huizen zijner stadgenooten. De bevolking der gevangenis sen bedroeg op 1 J uli jl. in de straf gevangenissen 1097, in de huizen van verbetering* en opvoeding 396, in de cellulaire gevangenissen, bur gerlijke en militaire huizen van ver zekering en huizen van arrest 2143, totaal 3636. Dat cijfer bedroeg in 1879, 3249, in 1880, 3404, in 1881, 3470, in 1882,. 3567. Er waren op 1 Juli jl. 529 crimi neel,2099correctioneel veroordeelden, 612 ongevonnisden en 396 niet ver oordeelde jongens en meisjes, bedoeld in art. 66 strafwetboek. In verband met liet voornemen van den Minister van Justitie, om in plaats van 200 jongens, slechts 100 te vereenigen in de gestichten voor jeugdige veroordeelden of «op- voedelingen», verdedigt de lieer Yan Heaven het denkbeeld, om ze maar bij 30- of 40 tall en bijeen te brengen. Hij zelf wijdde zijn leven aan die taak en mag' dus bevoegd worden geacht er over te oordeelen. Maar ook de theorie pleit voor zijn denk beeld; als inderdaad die gestichten tot verbetering van de jongens moe ten strekken, dan ligt het in den aard der zaak, dat hoe meer op het karakter kan worden gelet, zooveel te grooter de kans wordt, dat. er nog iets van lien terecht zal komen. De eenige vraag is of dit stelsel niet duurder zou zijn zichtbaar duurder, want dat het, zoo de ge volgen heilzaam zijn, indirect goed- kooper is, spreekt vanzelf. Maar de lieer Yan Heuven ver zekert, dat het stelsel eer goedkoo- per dan duurder is. Vóór de Tweede Kamer een be sluit neemt, ware het wenschelijk dat de heer Van Heuven zijn denk beeld uitvoeriger hekend maakte. Het geldt een te gewichtig maat schappelijk belang om het niet in overweging te nemen. In de Dinsdag te 's-Graven- hage gehouden vergadering van het Kon. instituut van ingenieurs kwam de heer C. L. F. Post, lid en presi dent der jury voor de 17. en 18. klasse der internationale tentoonstel ling te Amsterdam op tegen de wijzi gingen, die de raad der jury in de voorstellen der klasse-jury had ge maakt, en tegen de wijze waarop in deze zaak tegenover'de klasse jury is gehandeld. Door den heer J. G. Jager van Amsterdam, is, ter gelegenheid van de discussie over de plannen van droogmaking der Zuiderzee, eene mededeeling gedaan omtrent zijne bekende concessie-aanvrage voor liet kanaal van Amsterdam door de Gel- dersche Vallei, in aansluiting met het Noordzee-kanaal, inh. dat van de regeering zeer onlangs eene be schikking is ontvangen, die tot de verwachting aanleiding geeft, dat op gewijzigde grondslagen de uitvoering van het Rijnkanaal langs dezen weg niet onmogelijk zou kunnen zijn. Bij den heer B. Jacobs te Groningen zal weldra de zesde jaar gang van den schaakkalender van het Noordelijke Schaakbond verschijnen. Was de uitgave tot dusverre door magoog in 't leven hield: alles wat hij in zijne jeugd verafschuwde en minachtte, dat haatte hij nu dub bel. Meer dan eens verwonderde zich de dokter, als hij in dat ernstige, sombere aangezicht keek, en telkens vroeg hij zich af: Is dat sterkte der ziel, die hem nog in 't leven houdt? Dat Hilda eene voorbeeldelooze ziekenverpleegster was, zal niemand verwonderen. Zij dacht niet aan zich zelf; zij rustte, zij sliep niet, want zij was te angstig om den armen, stervenden vader ook maar een oogenblik alleen te laten. Gij moet mij niet verlaten, Hilda, zeide hij op zekeren dag, als gij in de kamer zijt, dan komt het oude geloof aan engelen bij mij terug, zooras gij weg zijt kwellen mij allerlei naargeestige droombeelden. Wat zijn dat dan voor droom beelden, vader? vroeg zij, zijn het bond en voor zijne rekening ge schied, zoo waren daaraan voor de leden der redactie zoovele moeilijk heden verbonden, dat er moest wor den uitgezien naar eene doeltreffende verandering, die het plaatsen en ver zenden van het jaarboekje gemak kelijker maakte. Daartoe heeft het bond eene overeenkomst gesloten met den heer Jacobs, boekdrukker en papierhandelaar, die den kalen der thans voor zijne rekening en risico zal doen uitgeven. Als redactie voor dezen zesden jaargang zijn benoemd: de heeren dr. H. Hartogh Heys van Zoute veen te Assen, jhr. mr. Yan Beijma Tkoe Kingma te Heerenveen, dr. U. P. Okken te Solwerd, W. F. Van Nou- huijs te Zuidliorn, A. H. Bekker, W. F. M. Meijer en J. P. Runsink allen te Groningen. Dat de tochten van den lieer Lhoste met zijn luchtballon ook in de wetenschappelijke wereld de aan dacht trekken, blijkt uit een artikel in het tijdschrift la Naturevan 29 Sept. jl. waarin de Fransche ge leerde Gaston Tissandier met den meesten lof spreekt over dezen jeug digen en moedigen luchtreiziger. Wat eenige jaren geleden aan Tis sandier en Duruof hij herhaling mislukte, namelijk het Nauw van Calais over te steken, is zooals men weet aan den heer Lhoste met zijn ballon Ville de Boulogne volkomen gelukt op 9 Sept. 11. Hij slaagde in dien stouten tocht niet door toevalmaar door op eene allerscherpzinnigste wijze partij te trekken van zijne kennis van de ver schillende luchtstroomi ngen Amsterdam. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor den ge meenteraad werden 1880 stembrief jes ingeleverd. Daarvan bleken 1050 stemmen uitgebracht te zijn op den heer mr. J. N. Yan Hall, kandidaat der liberalen en 822 op den heer mr. Th. Heemskerk, kandidaat der anti-revolutionairen en katholieken, terwijl 8 stemm. van onwaarde waren. Aldus is de heer mr. J. N. Van Hall gekozen. Hoogkarspel. Een jongen van 12 jaren kwam op het denkbeeld, zijn proppenschieter met kruit te vullen en voor en achter de lading een kleinen knikker te stampen, waarna hij door middel eener bran dende sigaar 't geïmproviseerde vuur wapen wilde doen ontbranden. Dit gelukte dan ook, maar met het ge volg, dat het barstte en de stukken hem in 't gezicht vlogen. Hevig bloedend viel de jongen neer, en hij zal, ten minste voor eenige dagen, het gebruik zijner oogen moeten missen. Rotterdam. Op 12 Aug. jl., tijdens in het feestgebouw alhier een matinée plaats had, vatte een der schermen bij ongeluk vlam, door het op het tooneel gebruikt wor dende gaslicht. Dit voorval had, met het oog op eene mogelijke paniek, ernstige ge volgen kunnen hebben, doch deze werden voorkomen door een snelle handeling van den aldaar dienst- doenden onderinspecteur van politie, B. H. van Prooijen, die, het gevaar bemerkende, zien onmiddellijk naar het tooneel begaf en doeltreffende maatregelen nam om den brand tegen te gaan, zoodat er in de zaal zelfs bijna niets van bespeurd werd. Voor die daad werd hem door den hoofdcommissaris van politie al daar een loffelijk getuigschrift ver grijs haar met hare zachte hand streelenden. Als gij weg zijt, komen er groote, zwarte honden, die mij met hunne vurige oogen aanstaren. Ik weet, dat het onzin is, omdat zij slechts blaffenzij zagen mij niet aan. Zij kon niet anders doen dan zich over hem buigen en vriendelijke woorden in zijn oor lispelen. Het was eene moeielijke, zware taak voor Hilda, deze liefdedienst bij den stervenden vader. Dat zou het natuurlijk voor elk ander meisje ge weest zijn,maar voor haar was het toch zwaarder, want 2ij gevoelde dieper dan anderen. De lange nachtwaken grepen haar gestel zeer aan. Op eenen nacht riep hij haar tot zich. Zend iemand om Freia te ha len, zeide hij. Ik vloekte haar en kan niet sterven. Hij wist niets van geduld, van eerd en nu dezer dagen ontving hij van de eigenaar van het Feestge bouw een geschenk, vergezeld van een vleiend schrijven. Utrecht. Omtrent de beschon ken hoofdwacht alhier, (zie ons vorig nummer) meldt men nog 't volgende: Aan den Commandant der Infan terie was Maandagmorgen, toen deze de ronde deed, eene verrassing be reid. In plaats van den schildwacht, stond een der Utrechtsche stu denten, in militair-uniform, op post. Bij verdere inspectie bleek, dat de geheele wacht beschonken was. De sergeant van de wacht is onmiddel lijk in arrest genomen. Amerongen. Werden voor enkele jaren in de bosschen slechts enkele herten en reeën aangebracht, deze hebben zich zóó vermenig vuldigd, dat er landbouwers onder dit dorp worden gevonden, die 's nachts lantaarns branden, om hun spurrie en knollen te behouden. Dezer dagen zag men het grove wild reeds tot aan den Slaperdijk en heden vond men reeds zonen Nimrods, aan gene zijde van den dijk verlangend uitziende, om er een onder schot te krijgen. Montfoort. De heer D. 13. Van Heuven redde Dinsdagmiddag het vijf-jarig zoontje van den heer R. F. Stalenhoef, dat door een knaap van gelijken leeftijd in dc gracht lang's het kanaal geduwd was en, naar het midden gesparteld zijnde, op het punt stond van te verdrinken, doch ter bekwamer tijd door den heer Van Heuven gegrepen werd, toen deze, toevallig op 't Hof zijnde, het ongeluk zag', en niet aarzelde onmiddellijk te water te gaan. Helmond.Zondagmorgen, om streeks 11 uur, werd een gedeelte van (Helmond's) inwoners opge schrikt door een hevigen slag. Een broodjager, die patronen vulde, werd door zijn jachthond omvergetrokken, waardoor een gevulde kruithoorn in de brandende kachel viel. De kachel sprong met een geweldige knal uit een, ramen en deuren werden op straat geworpen en het huisraad verbrijzeld. Op verschillende plaatsen ontstond brand in huis, die echter spoedig gebluscht werd. De jager zelf was vreemd genoeg on gedeerd gebleven. GEMENGD NIEUWS. In een coupé derde klasse op een Zuidbevelandschen trein, had dezer dag-en een reiziger plaats genomen in gezelschap van een Zeeuwschen boer, die spoedig een dutje deed. Van deze gelegenheid maakte een as ingestapt reiziger gebruik, om den slapende de groote zilveren broeksknoopen en eenige gouden knoopen van het hemd af te snijden. Voor den veel begeerden post van heul in Engeland is nu door de sheriffs van Londen en Middlesex een keus gedaan, waaraan de overige graafschappen hun zegel zullen hechten. De gelukkige is B Binns, uit Dewsbury. Met hem op het twee tal stond een zekere Barry, die reeds een strop van zijde had laten maken, en beweerde daarmee,' op een door hem uitgedachte manier, de veroor deelden «uiterst humaan» te kunnen ophangen. Op den spoorweg van Spa naar Theux heeft Zaterdagmorgen een treffend ongeluk plaats gehad. Te Spa zijn drie waggons van een goe derentrein losgeraakt en daar de weg aldaar hellend is, zijn zij met kracht naar Theux teruggeloopen. gelatenheid, hij wist slechts, dat zijne tijd gekomen was en dat hij toch nog niet kon sterven. De dokter was verbaasd over zijn langen leven. Eens ook nog kwam de goedhartige pastoor van Gollnitz tot den stervenden man. Hilda ver nam nooit, wat er al voorgevallen was, maar toen de pastoor het huis verliet, zeide hij tot haar, terwijl schrik en ontzetting op zijn gelaat lag: Kind, bid voor uwen sterven den vadeÉ. Hij heeft behoefte aan de genade des hemels. Niets dan haat houdt hem nog zoo lang in 't leven. Het was eene moeielijke bezigheid om dezen ruwen man te verplegen. Hilda werd elke dag zwakker en bleeker. Diep in haar hart droeg zij nog de smart om hare verlorene liefde. Zij zocht die te onderdruk ken, maar dat gelukte haar niet. Ook verwachtte zij Freia, hare Iu hun vaart hebben zij een halt- paal omvergeworpen en, daardooi ontspoord, zijn de waggons tegec het huis van een baanwachter ge vallen, waarin zich de baanwachtei met zijne vier kinderen bevond. He: huisje stortte iu, met het treurig gevolg, dat de vijf personen onmid dellijk dood waren. De vrouw vaij den baanwachter was juist uit he! huisje gegaan om het hek te sluiten} Een man met grasgroen haai moet zich tegenwoordig* onder de zieken in een bijgebouw van liel Rochus-spital te Pest bevinden, waai hij de verwondering wekt van ge neeskundigen en leeken. De man, die nog jong en koper slager van beroep is, kwam met groen haar ter wereld. Men zou op het eerste gezicht denken, dat zijn dikke haartooi geverfd was, maai een scheikundig onderzoek lieeff bewezen, dat groeu de natuurlijks kleur zijner haren is. Naar men verneemt, lieeft de groenlokkige man reeds een verbintenis voor een rondreis aangegaau. Een hoedenfabrikant, in der- Faubourg' Montmartre te Parijs, wei- g'erdc aan een zijner werksters ver-; hooging van loon. De juffrouw, hier over verwoed, beloofde zich op hen te zullen wreken. En zij hield woord] want des avonds trachtte zij haai gewezen patroon met een revolvei dood te schieten en met een mes te doorsteken. Dit zachtaardige vrouw tje miste echter haar doel er. zit m1 op een welbéwaakte plaats. Omstreeks 400 personen waren Maandag-middag in het Station dl Nord tc Parijs bijeengekomen, on vaarwel te zeggen aan het stoffel ijl overschot van den Russischen.schrij ver Ivan Turguénief, dat naar Peters burg' wordt overgohracht. Ondet di aanwpzige personen van betcekenil werden ook Reuae en Jules SimoiJ opgemerkt. Eerstgenoemde hield eei korte afscheidsrede. In Oostenrijk verscheen mei 1 October een reeks nieuwe post zegels. Zij hebben een waarde va: 2, 3, 5, 10, 20 en 50 krent zer. Dt 15 en 25 kr. van de vroegere reek zijn weggelaten, daar zij te zeldei gebruikt werden. Zoo ook het cou vert van 3 kr. De postzegels vat 5 en van 20 kr. zijn reeds vóór on geveer vier weken verschenen, daai de voorraad der oude zegels uit geput was. De nieuwe zegels heb ben hetzelfde formaat en ongevee dezelfde kleuren als de tegenwoor digezij zijn echter f jner uitgevoerd in de teekening hebben zij vee overeenkomst met die van Bosni en de Herzegowina; zij vertoonei nl. den Oostenrijkschen adelaar me een zwart cijfer der waarde op he borstschild en daarboven, eveneed zwart, het inschrift «Kais. Königl, Oesterr. Post." Moed en tegenwoordigheid vei geest in een kind van zeven jar ei In den omtrek van Ystad (Zwe den) had een boer in zijn weilan een stier, die met eiken dag s kwaadaardiger werd, zonder da iemand het dier geplaagd had. D eigenaar, die dit bemerkte, besloc het dier een plak voor de oogent binden. Met dit doel begaf hij zici naar het land, dat op geringen ai- stand van de boerderij gelegen wa en naderde den stier. Deze ijld echter op den man toe, stiet he: om en teisterde hem zoo met d horens, dat de kleederen hem va het lijf gescheurd werden en hij nif weinig in het aangezicht gewon zuster, die zij het laatst in alle praclj en heerlijkheid had gezien. De donkere Novemberavond kwan Het grijze hoofd met het bleeke g< laat wendde zich rusteloos in h- kussen heen en weder. Hilda, is zij gekomen klou het heesch van de lippen des stei venden mans. Uwe zuster vera' schuwt mij, want ik vloekte hai en ik moet den vloek weder va1 haar hoofd nemen. Voor de liefdevolle, aanhankelijk dochter, die zoo trouw eu dankbas jegens hem was, die rang en rijkdo: had afgewezen en hem teeder ha omhelsd -- voor haar had hij gee enkel woord van liefde en dankbaai heid. Hij dankte haar niet voor b offer, dat zij hem had gebrach maar beschouwde het slechts a hare plicht. Iu den dood zoowel als in h leven behoorde zijn hart aan Freii Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2