BEURSBERICHTEN. werd. De aangevallene, een man van over de zestig jaar, beproefde wel is waar op de been te komen en zich weg te maken, maar tevergeefs, Intussclien zag een klein zevenjarig jongske, die bij de boerderij geble ven was, wat er gebeurde. Zonder zich te bedenken, snelde hij toe, naderde het dier van achteren, trok het bij den staart en gaf het een paar flinke schoppen, zoodat het beest zich van zijn slachtoffer af keerde, hetwelk daardoor gelegen heid kreeg op te staan en den neus ring te vatten, waarvan de stier reeds voorzien was. Het beest werd nu naar huis geleid, waar het den volgenden dag geslacht werd. De door het razende dier aangevallene Avas zoo toegetakeld, dat hij vier etmalen het bed moest houden. Zon der de tusschenkomst van den dap peren jongen had hij waarschijnlijk niet meer tot het getal der levenden behoort. Te Rome is een politiek schan daal-proces ontstaande. Sedert eeni- gen tijd bevatten de Kreuzzeilwuff, de ScMesische Ztg. en de Ilamlurger Correspondent brieven uit Italië, die blijkbaar van officieuse herkomst moesten zijn. Dezer dagen nu werd te Rome een persoon gearresteerd, die zich beurtelings Norman of Schumann noemt, en in 1882 te Venetië verblijf hield onderden naam van dr. Lerau. Deze heeft na aan vankelijke ontkenning, ten laatste bekend de schrijver der bewuste artikelen te zijn, en beweert een agent te wezen van den Pruisisclien - gezant Von Schlözer. Werkelijk werd hij in het bezit gevonden van brieven der kardinalen Jacobini, Parocchi en Bilio. De telephoon begint meer en meer diensten van allerlei aard te bewijzen. Het hotel Pilatuste Alp- nach, is nu telephonisch verbonden met het hotel Cellevueop den Pi latus, zoodat reizigers, die van Lu- zern of den Brunig komen en den Pilatus willen beklimmen, vooraf inlichtingen kunnen inwinnen om trent het weder dat men boven heeft. In de Engelsche stad Bradford kan men preeken hooren per tele phoon. De telephoonmaatschappij heeft haar hoofdkantoor met de -Unitariërs- en de St. Paulskerk verbonden. Hare geabonneerden kunnen zich dus door de godsdienst oefening laten stichten, zonder een voet buiten de deur te zetten. En zoo kan een predikant die leege kerken heeft, zich troosten met de gedachte, dat hij niet alleen voor stoelen en banken, maar misschien «voor telephonen» preekt. -De wereldbekende werktui- genfabriek van Börsig, te Berlijn, - heeft Zaterdag 1. 1. haar 4000e lo comotief voltooid. Voor tien jaren leverde zij de duizendste af. Een rijk Italiaan te Vicenza liet onlangs zijn geheele vermogen, 2l/« millioen francs, aan den Heili gen Stoel na. Maar. de bloedver wanten van den overledene kwamen op tegen het testament, en de Paus heeft nu Aran zijne aanspraken af- stand gedaan, waarvoor hem thans 300,000 francs door de erfgenamen zijn uitgekeerd. Aan de Londensche spoor wegstations loopen dagelijks 4400 treinen af en aan. Door elkander, rekent men, vervoert elke trein honderd menschen. Er worden alle dagen dus 440,000 personen van en naar de City vervoerd. Rekent! men nu nog daarbij het vervoer j van den ondergrondschen spoorweg, dc duizenden omnibussen en andere rijtuigen, dan krijgt men een dui zelingwekkend cijfer van het dage- lijksch verkeer in de groote wereld stad. Brieven uit Amsterdam. Geldverspilling. Heb ik u, M. d. R., de vorige keer al zoo een enkel staaltje gegeven van de wijze, waarop ook hier met het geld der belastingbetalende bur gers wordt omgesprongen, de stof is, zooals u begrijpen kunt, daar mede niet uitgeput. Onze stedelijke regeering houdt er een eigen timmerwinkel op na, j om de kleine karweitjes, die zoo nu eu dan aan de gemeentegebouwen te doen zijn, zelf in orde te kunnen I "maken. Nu dit is in beginsel zoo kwaad niet, indien ten minste het noodige toezicht aanwezig is, om na te gaan of alles wel geschiedt, zoo als het behoort, en voor eene goede verdeeling van arbeid te zorgen. Daaraan schijnt nog al gebrek te zijn, want zoo nu en dan hoort men soms uit den mond.van geloofwaar dige personen staaltjes daaromtrent, die al heel weinig voor dat toe zicht pleiten. Over het algemeen gaat er van het volk van den stads- timmerwinkel één roep, van lang zaamheid, en gebrek aan overleg. Is er hier of daar wat te doen, dan verschijnt op zekeren goeden dag een der mannen, die op zijn doode gemak het karwei komt opnemen. Daar gaat natuurlijk een zekeren tijd mee heen, want Avil men alles in de puntjes in orde hebben, dan dient men de kwaal toch eerst te kennen. Weet hij nu waar het zit, dan kuiert hij weer dood bedaard naar huis om de noodige materialen te halen, iets waarmede al weder een aardig tijdje zoek gebracht wordt. Eindelijk verschijnt hij ten tweede male, gewapend met de noodige werktuigen om te beginnen. Hij trekt aan den arbeid, maar ontdekt weldra, dat zijn gereedschap niet toereikend is om het tot een goed einde te bren gen. Geen nood, de Avinkel is wel een heel eind ver, maar het loopen wordt hem toch betaaldzonder een zuur gezicht te zetten, kuiert onze maat maar weer op, om over een paar uur zich nog eens te laten zien. Toch moet men niet denken, dat nu de zaak met kracht zal worden voort gezet. O, neen, dan Aveer ontbreken de materialen, zooals hout, steen enz., enz.Avelke natuurlijk ook weder opgeschommeld moeten wor den, en zoo gebeurt het, dat een werkje, Avaarvoor een particuliere baas misschien een uur of drie zou noodig hebben, enkele dagen aan houdt. Zaterdag avond evenwel wor- den natuurlijk de uren arbeidsloon uitbetaald, en op de gemeentebe- grooting komt jaarlijks een aanzien lijke post voor onder het hoofd werken in eigen beheer». Daarop zou heel wat bezuinigd kunnen worden. Of er bij het oprichten van open bare gebouwen insgelijks wel met eene verstandige zuinigheid rekening gehouden wordt, zou ikniet durven beweren. Niemand zal verlangen, dat dergelijke werken uit een zeer bekrompen beurs geschieden, of dat men zich slechts bepalen zou tot de oogenblikkelijke behoeften, zonder met de toekomst rekenin; te houden. Iedereen begrijpt, dat in dit geval de zuinigheid de wijsheid zou bedriegen. Doch ook van over tollige weelde mag m. i. bij ge meentegebouwen geen sprake zijn. Wileeii particulier zijn huis met de nieuwste vindingen op het ge bied der architectuur versieren, het staat hem vrij, indien hij daartoe slechts de middelen bezit. Hij be schikt over eigen kapitaal. De re geering daarentegen werkt met het geld van anderen, die in vele ge vallen met al die buitengewone uitgaven niet bijzonder ingenomen zijn. Het zou mij te ver voeren wanneer ik alle voorbeelden van dergelijke overbodige uitgaven, die mij zoo nu en dan ter oore kwamen, hier wilde nederschrijven. Ik wil mij daarom bepalen tot een enkel feit, dat nog van zeer jongen datum is; In een der nieuwe wijken heeft men onlangs een tweetal scholen gebouwd, die door kennis en om hunne doelmatigheid en om hunne uiterlijk zeer geroemd worden. Best! Die geboiiAven zijn noodig, eens moeten zij er komen, en dan maar zoo goed mogelijk al kost dat dan ook een aardig sommetje, naar ik meen van over de ton. Knoeiwerk is schade voor de hand, dat beAvijzen de talrüke gebouwen uit vroegeren tijd, die wel minder in het begin kostten, maar dan ook jaarlijks een aardig sommetje aan onderhoud vorderen. Een uitgaaf, welke ons echter minder gemotiveerd voorkomt, is die van het bagatel van ƒ3000, voor eeu ijzeren hek, dat. het voor plein en de straat moet scheiden. De beantwoording van de vraag of die afscheiding niet wat goedkooper gemaakt had kunnen worden, laat ik liefst aan deskundigen over. Een mijner kennissen, die omtrent die De post plantsoenen, beloopt op onze gemeentebegrooting insgelijks een aardig sommetje, doch bij de beoordeeling van die uitgaven, moet men rekening houden met den eigen- aardigen toestand, waarin Amster dam verkeert. «Een wandeling te doen, al in het jonge g-roen» is voor ieder mensch niet alleen aangenaam maar in vele gevallen zelfs onmis baar, en Avaar zouden wij nu heen moeten, indien onze stadsregeering niet voor dat groen zorgde? Gij Haar lemmers hebt uw beroemde Hout, de Hagenaar heeft zijn Haagsche bosch, anderen hebben in hunne na bijheid schoone wandeldreven, maar wat hebben A\rij Niets van dit alles. Onze buitensingels zijn óf dorre zand woestijnen, zonder een enkel plekje schaduw, óf, stinkende grachten, waar de fabrieken hun vuil water in ontlasten, en een verstikkende damp u de ademhaling belemmert. Gaan wij de poort uit, dan is het alles vlakland, waar in den zomer het vee graast, en in den winter niets te zien is. Wat wij nog hadden, is ons door de bouwmanie ontroofd. Niet iedereen is zoo fortuinig-, dat hij zich de weelde kan permitteeren, des zomers buiten een villa te gaan betrekken, zoodat menigeen zich het genoegen van eene verfrisschende Avandeling zou moeten ontzeggen, indien het stadsbestuur niet voor de noodige groene plekjes zorgde. Door deze eigenaardige toestanden wordt wat elders geldverspilling ge noemd zou kunnen worden, hier tot de noodzakelijke uitgaven gerekend, waarover niemand gegronde klach ten uit. Een andere vraag evenwel is het, of het jillengs toenemend gebrek aan groen voor een deel niet door de schuld van onze overheden is ontstaan. Zijn niet verscheidene flinke Avoudreuzen opgeofferd om de grach ten recht, en de straten evenwijdig aan elkander te maken, en heeft de ontwerper van ons uitbreidingsplan niet een weinig lichtzinnig gedacht over die vrienden van het volk, die zoo dikwijls aan het streven naar een rechte rooilijn werden opge offerd. Dikwijls toch heb ik er mij over geërgerd, dat door de alles vernielende bijl van den houthak ker schoone plekjes, zoo schaarsch reeds in onze groote koopstad, Aver- den ontsierd, en verwoest, terwijl, met een Aveinig goeden wil, veel gespaard had kunnen blijven. In den laatsten tijd evenAvel, is men ook op dit punt eenigszins bedacht zamer geworden, en bedenkt men zich tAveemaal eer men de stoere boomen ten vure doemt, doch voor het oogenblik maakt het gebrek aan groen jaarlijks een begrootingspost, onder het hoofd plantsoenen onmis baar. LAATSTE BERICHTEN. MADRID, 2 Oct. De Koningin i naar het Escuriaal den Koning te gemoet gegaan. Officieren, sena toren en afgevaardigden zullen zich naar het Paleis begeven om den Koning de verzekering van hunne getrouwheid aan te bieden. Aan zienlijke Franschen, met zwart floers om den hoed, bevonden zich op het station toen de Koning aankAvam. De Koning trok door de stad en werd door het volk met geestdrift ontvangen. Deze manifestatie en de taal der meerderheid van de Fran- sche pers hebben de gemoederen ■eel doen bedaren. Tweehonderd- duizend menschen waren bijeen om den Koning te verwelkomen. Geen enkele demonstratie Averd gedaan. Geen enkele kreet van Avrok of vijandschap tegen Frankrijk werd gehoord. MADRID, 2 Oct. Voor het Duit- sche gezantschapshotel werd giste ren een manifestatie van sympha- thie met Duitschland gedaan. Meer dan tweeduizend personen namen er deel aan. Herhaaldelijk klonken de kreten«Leve de Ulanenkolonel Leve Duitschland I'1 PARIJS, 2 Oct. Volgens gerucht zullen de moeielijkheden niet weg genomen Avorden vóór dat de Ka mers v.'eder bijeenzijn. Het kabinet zal, zooals het thans is samenge steld, in het parlement verschijnen. PARIJS, 2 Oct. De Koning van zaken nog al goed op de hoogte Spanje heeft den hertog de Fernan is, verzekerde mij, dat hij niet zouNunez, zijnen gezant alhier, gelast aarzelen,haar toestemmend tebeant- aan den directeur van het algemeen woorden. i armbestuur tienduizend francs voor de armen van Parijs ter hand te stellen. De afgevaardigden behoorende tot de rechterzijde zullen dadelijk na de opening der Parlementszitting vergunning vragen, de regeering te interpelleeren over de incidenten welke vóór en gedurende het ver blijf van den koning Alfonso te Parijs zijn voorgevallen. St. PETERSBURG, 2 Oct. In goed onderrichte kringen loopt het gerucht dat de Russische regeering een leening- van 120 millioen roe bels sluiten zal, en dat bankiers in deze stad zich verbonden hebben die leening- te nemen op voorwaarde dat het hun blijve overgelaten het tijdstip te bepalen Avaarop zij in het buitenland geplaatst zal worden. BELGRADO, 3 Oct. Het gansche ministerie heeft bij den koning zijn ontslag ingediend. Het optreden A-an het Kabinet is ter kennis gebracht van de algemeene vergadering-. De commissie, belast met het voor de Skouphschina met het onderzoeken der geloofsbrieven, heeft de verkiezing van 16 gede puteerdeu, meerendeels regeerings- candidaten, van oiiAvaarde verklaard. NEW-YORK, 3 Oct. De tentoon- stcllings-gebouwen te Pittsburg (Pennsylvanië) zijn door brand ver nield. De schade wordt op 1 millioen dollars geschat. Blijkens eene dépêche uit St. Tho mas te Port-au-Prince is bij 't oproer dat aldaar plaats vond, brand ont staan, waardoor achthonderd huizen in de asch zijn gelegd. De Avaarde aan uitvoer uit de Vereenigde Staten in Augustus gaat die van den invoer met 4 millioen dollars te boven. BERLIJN, 3 Oct. Het bericht, dat prins Bismarck eene nota aan het Fransche kabinet heeft gericht, waarin hij ernstige bezwaren oppert, zoowel Avegens de demonstratie te gen den koning van Spanje, als ter zake van eene ook tegen Duitsch land gerichte uittarting, wordt hier als volkomen ongegrond, als een verzinsel beschouwd. Daarentegen moet het Spaansche kabinet voor nemens zijn, aan de Fransche re geering te vragen, Avaarom de tekst der verontschuldiging van den heer Grévy nog niet in het Journal Of- ficiel is openbaar gemaakt. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat China toetreedt tot eene Europeesche conferentie tpt bijlegging van den over Tonkin ontstanen strijd, en de Roode Ri vier volkomen voor den Europee- schen handel zal openstellen, indien daardoor Frankrijk's nadering tot China's zuidelijke grens langs inter nationalen Aveg kan verhinderd worden. MADRID, 3 Oct. De gendarme rie heeft een vijftigtal studenten belet, om eene demonstratie te doen voor het hotel van het Fransche gezantschap alhier. Alle dagbladen uit de provinciën, onverschillig van welke partij, pro testveren tegen hetgeen verleden Zaterdag te Parijs is voorgevallen. De Koning is op eene AA'andeling in Buen-Retiro met bijzondere geest drift begroet. avonds werd in den tuin der-pastorie een prachtig vuurwerk afgestoken. RECHTSZAKEN. Het vonnis van den krijgsraad te Arnhem, «•aarbij Wilhelm Schroder, veldartillerist te .Amersfoort, was veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf, wegens drie aanrandingen te gen de eerbaarheid, alsmede diefstal op den openbaren weg en verkrachtiging, is thans door het Hoog Militair Gerechtshof beves tigd, met veToordeeling van den. beklaagde de kosten der procedure, ook in appèl. Twee publieke vrouwen, A. Buwalda en NL Schoen, en twee mannen, J. A. Smit en K. De Jong, zijn eergisteren, overeenkom stig den eisch van het O. M., door het ge rechtshof tot een tuchthuisstraf van 5 jaren veroordeeld, ter zake van diefstal met ge weldpleging, bij nacht door meer dan één persoon. Zij hadden namelijk een te Amster dam vertoevenden boerenarbeider gelokt, in het plantsoen op de Prins Hendrikkade bij dc Nieuwebrug aldaar. Terwijl hij daar met eeu der vrouwen sprak, werd hij door allen aangegrepen, op den grond geworpen en werd hein een portefeuille met een muntbiljet van f10 ontnomen, hetwelk na inwisseling door het viertal gedeeld werd. KERKNIEUWS. Katholieke Kerk. De pastoor H. Bloem vierde 11. Zondag te Alkmaar, zijn 12'jarig pastoorschap der parochie ran den H. Dominicus. Onder de aangeboden geschenken bevonden zich eeu koorkap, een kaauifel, lustres, de veertien statiën des kruiswegs, vanen, voorstellende dc geheimen van den H. rozenkrans en een altaartrap. Bij de plechtige godsdienst oefening genoot bet zangkoor de medewer- kiug der heeren Rogmans en Deckers. Des ONDERWIJS. Een twaalftal'leeraars aan het Eraamiaansch gymnasium te Rotterdam hebben zich met een adrés tot dc Tweede Kamer gewend, naar aanleiding van het adres van mr. L. Büchler, leeraar aan dc Rijks hoogcre bur gerschool te Zwolle. Zij schrijven: •Terwijl zij hierbij de zaak zelve geheel afscheiden, zoowel van adressants persoon als van de omstandigheid dat zijn uitingen het kerkelijk fgebied betreffen, is het alleen de overweging, dat de Minister door zijn be tuiging van outcvredenheid inbreuk heeft ge maakt op de rechten van den Nederlandschcn burger, die hen noopt uw aandacht nogmaals op deze zaak te vestigeu. Immers deze stap der Ministers moet, vree zen zij, leiden tot. een onverdraaglijke voogdij der Rcgccring, waardoor de leeraars aan open bare inrichtingen van onderwijs in hun be wegingen buiten de school zullen belemmerd worden. Ware het, dagbladartikel van mr. Büchler in strijd met de wet of de goede zeden, dan bestond er reden tot zulk een terechtwijzing; maar zelfs bij de nauwkeurigste lezing kan er. huns inziens, iu dat stuk niets gevonden worden, dat de leeraar Büchler niet had ogen schrijven. Zij wenschen. ook al hebben zij zich ver bonden hun beste krachten te wijden aan de vorming van het opkomend geslacht, hun door de wet gewaarborgd recht om vrij te spreken en vrij tc schrijven, niet aan de willekeur van hooger geplaatste ambtenaren tc zieu prijsgeven. Redenen, waarom zij zich tot u wenden met het eerbiedig, maar dringend verzoek om maatregelen te nemen, waardoor een der gelijke inbreuk op de rechten van de leeraren aan openbare scholen in het vervolg onmo gelijk wordt gemaakt.* RIVIERBOCHTEN. Vreeswijk, 3 Oct. 2.10 M. boven AP. 4.42 M. onder N. P. Keulen, 3 Oct. 2.99 M. boven 0. Maastricht, 2 Oct. Hoogte der Maas 1.88 boven 0. M. Amsterdam3 Octt. 1S83. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. 2l 5' 3 Hongarije. Obl. LeeninglS67. 5 Goudloening 5 Italië. Obl. Paus. Lcening 1S60-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Onde Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitcnl. 1867, 1871 75 P Obl. buit. 1876. 2 u //(Perpetuele) 4 binnl. f 12500- 250001'', Obl. binnl. f1000- -5000 IV, Obl. Alg. Sch. 1865. 5 v 1869. 6 Obl. Leen. 1876. 5 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 47. v 1877. 4 Columbia. Obligation4' 3 Peru. Leening 1S70 6 1872 5 Oostbnrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. lIoll.IJz.sp.Aand. a M. tot. Expl. St. spw. Aand. H Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand.u Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 41 t Boxtel Wezel Obl. 1S755 Italië. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Rusland. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Jclez Griasi Obl. Kicw-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riascbk Wiasma Aand5 ik. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S- Aand. Illinois Cert. Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. IV u 101 95 S0», 4 90' j 65' 15 65» 52"/,4 96» 91» 45 54'. 24 lt' 70 118 116 28® 14" ,6 10» 4 118-78 150 116 66» 154«/« 117' g 23» 82' is 117', t 503 84'7 S7S 30»/. 129 |100 Nederland. Lot. Amst. f 100 3 108-7. 0 a Rotterdam 3 100 Gera. Credict 3 9-t3/. BelgIB. e Stad Autwcr pcu 1874. 3 96'/. Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 101 1860. 5 110' u 1864. 140' Rusland. b 1864. 5 125'/. 1866. 5 191 Geldkoers, prolongatie 3' a 4 pCt. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 3 October. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt -. Westlaudsche Zand f a dito Klei f a Katwijker Zand f3. a 3.60, Noordwijker Zand f 1.75 a 4.—Hil- legommer dito f3.a 5.—Snsscnheimer dito f a Haarlemmer dito f a Gclderschc Kralen f a dito Blauwe f2.30 a 2.40, dito Jammen f a dito Fleur f a dito Muisjes

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3