Oplage 10000 Ex. Maandag 8 October 1883. No. 77. DE VLOEK DES VADERS, BUITENLAND. FEUILLETON. De vloek des Vaders. BINNENLAND ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en alyemeene feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Dnikkers«UitgsYeTs: BOMANS Co., ts Haarlem. ADVERTENTIEN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Pubiicité Etrangcre G. L. DAUBE Co, JQHx. I\ JONES, Sucr.. Parijs. 3 ibis. Faubourg Moiit.inart.re. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.-- 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15. 11.44* 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39* S.41, 9,36, 9.46,9.57.10.25.10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53* 8.37,9.11,10.16, 12.17* 12.46. 1.56, 3.17. 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—. 7.30*. 8.10. 8.40, 9.35,9.49.11.5,11.55* 12.15, 1.5. 1.30, 2.50. 3.45, 4.30. 4.40, 5.10. 6.15, 7.30, S.30. 10.-. 11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6. 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.25* 2.30. 3.35,5.10.6.20*. 7.7.55. 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftselie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7-27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar. 4.57, S.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-15, S.07, 10.1S, 11.32, 1.32, 3.19. 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35. 10.48. 12.41, 2.15, 3.47, 4.3S 6.17 7.13, 9.31. Onze Rbonné's en zij, die liet in den loop van dit jaar worden, ontvan gen ais premin den beroemden roman van Fr. Levanti: Uit het Hoogduitsch vertaald. BELGIE. Op de begrooting der stad Brussel voor 1884, zijn de kosten van het openbaar ouderwijs geraamd op fr. 1.290.000. liet aantal leerlingen bedraagt 10,600 der dagschool, 2800 der herhalingschool en 100 der school voor volwassenen. De bezoldiging van het onderwijzend personeel is geraamd op fr. 1,006,000, en de kosten der leermiddelen opfr. 150,000; voor huur van gebouwen en Frö belscholen is uitgetrokken fr. 33,260, voor de bezoldiging van het perso neel der laatste scholen fr. 86,000 en voor de verdere kosten dezer scholen fr. 15,000 FRANKRIJK. Verleden Zondag is te Parijs het 7de Werklieden-Congres geopend. Er waren 109 socialistische Vereeni- gingen vertegenwoordigd en vier andere hadden toegang gevraagd. Van dit getal behoorden twee der den te Parijs zelf te huis. Het be kende ultra-radicale Gemeenteraads lid Joffrin zat voor, die, zoodra hij het woord nam, met ingenomenheid gewag maakte van de wijze, waarop Koning Alfonso den dag te voren ontvangen was. Zekere Iléridan, af gevaardigde der Parijsche steen houwers, las een adres aan de socia listen in Spanje voor, waarin gepro testeerd werd tegen de officiëele eerbewijzen aan dien Vorst. Denzelfden dag had te Clichy. onder voorzitting van het radicale Kamerlid Laisant, een bijeenkomst plaats van voorstanders der consti tutie-herziening, waarin eerst een motie ten gunste van die herziening en voorts eene tweede motie aange^ nomen werd, aldus luidende: «De burgers enz. overwegende, dat bet ministerie van den heer Ferry weigert de Kamers bijeen te roepen en de uiterste linkerzijde daartoe in overweging te nemenoverwe gende, dat ditzelfde ministerie niet geschroomd heeft den koning van Spanje, kolonel van een uhlanen- regiment te Straatsburg, officieel te ontvangen, spreken hunne af keuring tegen dit ministerie uit en wenschen den burgers geluk, die tegen deze onrepublikeinsche, onfran- sche politiek met vastberadenheid den strijd hebben begonnen. DUITSCHLAND. De Nordd. Allg. Zeitung bevat, op een in het oog vallende plaats, een brief uit Rotterdam, waarin j_ sproken wordt over het streven der Nederlandsche kooplieden, om voor de Nederlandsche havens den tran sito-handel in katoen naar het noor den van Duitschland, eventueel met door den Staat gesubsidieerde stoom- bootlijnen te verkrijgen. Het blad van prins Bismarck maakt daaruit de gevolgtrekking, dat het oprich ten van Duitsche stoombootlijnen. welke subsidie van den Staat ont vangen, noodzakelijk is. ITALIË. De Nova Antologia bevat een artikel van een zeeofficier, als ant woord op een artikel in de Revue Naar liet Hoogduitsch VAN Fr. LHYANTL 38) Freia, zeide hij, beschouw ik als mijn aangenomen kind, als mijne eenige dochter. Van het oogen- blik af aan, dat zij tot mij kwam en den wensch harer moeder volgde, van dit oogenblik af aan be hoorde zij mij. Gij, Hilda, kunt nooit deze plaats innemen. Hilda antwoordde daarop met een lichten blos, dat zij niet den ge- ringsten wensch koesterde om de mededingster van hare zuster te worden. Zij liad zich aan haren va der gehouden en wanneer zij nog eens voor eene keuze geplaatst werd, dan zou ze het weer zoo doen. De generaal was door hare woor den niet vertoornd, zij scheen hem daardoor nog beter te bevallen. Hij kuste haar en hare wangen werden purperrood bij die liefkozing'. Kom met mij, kind, zeide hij, Gij zult mijne dochter zijn. Freia is mijne erfgename, maar ik zal u een vermogen nalaten. Ik heb het niet noodig, zeide zij eenvoudig, -ik behoef geen geld, maar ik heb behoefte aan Freia. Ik zou haar op alle mog'e- lijke wijzen willen ondersteunen en behulpzaam zijn, alleen maar om in hare nabijheid te mogen wezen. De generaal beschouwde de beide meisjes opmerkzaam en oordeelde in zicb zelf, hoe jammer het toch zou zijn, indien ze weer gescheiden wer den. Hoewel ze in hun uiterlijk tame lijk veel verschilden, zoo lag er toch eene zekere overeenkomst op beider des Deux Mondesdat aan admiraal Aube wordt toegeschreven en waarin wordt beweerd, dat Italië naar het bezit van Corsica haakt. De Itali- aansche schrijver spreekt tegen, dat Italië aan veroveringen denkt en verklaart, dat het met iedereen in vrede wensclit te leven, maar hij voegt er bij, dat zoo door Frank- rijks schuld een oorlog onvermijde lijk werd, Italië zich zal weten te verdedigen, vooral door een oorlog van op zicli zelf handelende schepen. KAAP DE GOEDE HOOP. De begrooting van ontvangsten en uitgaven van Transvaal voor het loopende jaar werd bekendgemaakt in de Staats Courant. Daaruit blijkt, dat de uitgaven worden geschat op 362.091 pd. st. 17s. lOd. en de in komsten op 333.066 pd. st. 6s. 8d. zoodat er een nadeelig saldo is van 29.025 pd. st. lis. 2d. Haarlem, 6 Oct. 1883. Z. M. de Koning heeft inge steld een administratie van zijn par ticuliere domeinen, welke samenge steld is als volgt: Intendant-generaal A. A. Verkou teren; intendant en kapitein der jachten van de particuliere konink lijke Groothertogelijke Domeinen in het groothertogdom Luxemburg, de heer Stein; rentmeester van het ko ninklijk particulier paleis en domein Soestdijk. Th. W. H. J. M. Hustinx; rentmeester van IdemOranje-Nassau- dorp, L. W. {Grpeneveld. Naar men verneemt, zal eerlang eene niet onbelangrijke wijziging plaats grijpen in de Commissie ter herziening van liet burgerlijk wet boek. Drie harer leden, professi Opzoomer en de heeren Nijsingh en Van Oppen, hebben te kennen gegeven door den omvang' hunner gewone werkzaamheden niet meer in staat te zijn hunne krachten aan de zaak der herziening te wijden, terwijl ook een der secretarissen, de heer Wintgens om dezelfde reden van zijne taak verlangt ontheven te worden. Dientengevolge zullen twee der drie subcommissiën, waarin de Commissie zich heeft verdeeld, namelijk die te Utrecht en te Zwolle, m ledental zoo belangrijk vermin deren, dat de samensmelting dier twee Commissiën in overweging moet worden genomen. Naar men wil, zou het plan bestaan de Utrechtsche Commissie op te heffen en hare leden bij de Zwolsche te voegen, terwijl dan de secretaris van de Utrechtsche Commissie, de heer Versteeg, zou optreden als secretaris der Haagsche commissie. Vad IJmuiden. De Noordpool- vaarder Willem Barents is gisteren alhier binnengekomen. De comman dant had plan tot opvaren en is naar Amsterdam vertrokken. Aan boord is alles wel. Amsterdam. In de 3e Wit- tenburgerdwarsstraat viel gisteren middag een heistelling om, met het ongelukkig gevolg, dat een der werk lieden gedood en een ander zwaar kwetst werd. De brievenfacteur van het korps mariniers alhier is sedert Donderdag ochtend met de brieven verdwenen, zonder dat men weet wat den man overkomen is. De Amst. Omnibus-maats, ver voerde gedurende 1 Juli ultima September 4,395,458 personen. Sedert 1 Jan. tot ultimo Sept. 9,358,015 personen. Van een der beide speeltuinen, door de vereeuiging tot veredeling van volksvermaak te Amsterdam opgericht, werd dit jaar door 69,217, van de andere door 70,252 kinderen gebruik gemaakt. De vereeuiging hoopt de middelen te vinden om in 1884 nog een derden tuin te openen. Harderwijk. Sedert Woens dag zijn weder twee kolonialen van het werfdepot alhier gedeserteerd. In den laatsten tijd vernam men meermalen, dat vreemdelingen met het hooge handgeld naar hun vader land het hazenpad kozen in plaats- van hun bestemming naar Oost-Indië op te volgen. Breda. Dinsdag werd in de kathedrale kerk alhier het nieuwe org'el bespeeld, waarbij een schoon programma, werd uitgevoerd. Het prachtige orgel is vervaar digd door den heer Chr. Anneessens Meunier, te Grammont, en werd be speeld door den heer Wiegand be kroond met gouden medailles van het koninkl. Conservatoire te Brus sel, met medewerking van de hee ren F. v. d. Burgt, organist dei- kathedraal, en G, Dorreboom, orga nist der gereformeerde groote kerk. Middelburg. Het stoffelijk overschot van mr. W. C. Borsiusis Vrijdag ter aarde besteld. Eene deputatie van vier leden der Eerste Kamer en de griffier waren aan het graf tegenwoordig, waar het woord werd gevoerd door de heeren jhr. mr. J. Huydecoper van Maarssc- veen, lid dier Kamer; De Stoppe laar, onder-voorzitter van de Kamer van koophandel: en Pické, burge meester van Middelburg*. Wijhe. Van weg'e de Am- bachtsvereeniging wordt alhier ge durende de wintermaanden onderwijs gegeven in 't rechtlijnig en bouw kundig teekenen aan jongelieden, Freia echter was eene zeer de aandacht trekkende schoonheid, met vurige, donkere oogen en Hilda was zacht en echt vrouwelijk. De mannen moesten zeker Freia meer bewonderen, maar Hilda meer be minnen. Hoe vurig wenschte de ge neraal niet, dat zijne zuster nog leefde, om deze twee schoone ge stalten te bewonderen. Hoe geluk kig zou zij geweest zijn, en hoezeer had zij ze bemind. Nu waren ze met hun beiden alleen in de wereld en gebeel van hem afhankelijk. Toen de generaal alles, wat noo dig was, gezegd had, ging hij naar buiten, naar de plaats waar de oude Sturm zoo dikwijls met Erwin vou Loneck had gestaan en stak daar eene sigaar aan. De beide zusters liet bij alleenmet hun beiden moes ten ze maar beraadslagen en einde lijk ook besluiten. Ach Freia, zeide Hilda, - is er dan geen anderen uitweg om vereenigd te worden Na alles, 1 wat oom tot onzen armen vader ge zegd heeft, zal het mij pijnlijk val len, onder zijn dak te vertoeven en zijn brood te eten. Och, als gij bij mij wildet komen, ik zou wel zoo veel werken, dat we 't noodige had den voor ons beiden en gij niets be- hoefdet te doen. Freia lachte. Hoe weinig toch wist Hilda van de weelde en pracht waaraan zij gewoon was geraakt. Zij kuste haar lief, vriendelijk ge laat. Gij moet voor alles onze moe der niet vergeten. Bedenk wel, dat onze oom hare plaats bij ons ver vult. Indien zij tot ons kon spreken, dan ben ik er van verzekerd, dai zij tot ons zeggen zou, dat hij haar plaatsvervanger was. Ik kan hem niet verlaten. Inplaats van mij voor stellen te doen, was 't voorzeker veel beter, dat gij uw voornemen liet va ren en tot mij kwaamt. Hij is zoo vriendelijk, zoo vol liefde: wij zul len gelukkig zijn. Ach, Hilda, wist gij slechts, hoe vurig ik steeds naar u verlangde! Ja, dat weet ik, want ik vj.» ook nooit gelukkig zonder u. -- Daarop vertelde zij, hoe zij lnm> lieve zuster Freia in den schouw burg had gezien, en hoe zij «lom- middel van een bediende aan d< bloemen kwam, welke zij in ban* handen had gehouden. Hebt gij mij werkelijk zo» bemind?vroeg zij. Ik wenschte, dat ik geweten had, dat gij u in mijne nabijheid'bevondt, Hilda. Ik zou alles, alles er voor gedaan hebben om u te zien en te spreken. Hoe vreemd toch, dat wij zoo ge scheiden werden. Nooit had ik dal kunnen worden, waartoe vader mij bestemde. Waarlijk, ik zou wegge- loopen zijn, als vader mij gedwon gen had en denk nu niet, dat het mijn vader was, maar het ware zijn

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1