schip, een praam met ijzer geladen zoodanig aangevaren, dat zij on middellijk zonk, en de beide opva renden slechts met levensgevaar gered konden worden. Naar men verneemt is het plan voor den aanleg van een spoor weg van Amsterdam naar Nijkerk met zijtak naar Amersfoort, ten einde de hoofdstad des Rijks met liet Staats spoor wegliet in rechtstreeksche ver binding te brengen, nog ver van de uitvoering verwijderd. Zoowel de Minister van waterstaat als die van oorlog moeten tegen liet plan ge wichtige bedenkingen hebben. Daar de weg ongeveer 55 kilometer lang' zou worden en de aanlegkosten op f 19,000,000 worden geraamd be draagt dat pl. m. f 345,000 per ki lometer. l)e Amsterdamsche afdeel!ng van lmt Witte Kr nis opent met November a. s. een nieuwen cursus tot opleiding van ziekenverpleegsters. De gelegenheid wordt daarbij aan geboden, om teg-en betaling van slechts f 15 uitsluitend den theore- tischen cursus bij te wonen. Zij dus, die ziekenverpleging' niet als beroep of levenstaak willen uitoefenen, maar zich alleen wenschen te bekwamen, om, bij voorkomende gevallen, in den eigen kuiselijken ol familiekring op de beste wijze, zaakkundig hulp te verleunen, kunnen zich, door het volg-en van den theoretischen cur sus alleen, daartoe in staat stellen. Zij, die na voldoend examen het diploma van het Witte Kruis ver kregen hebben, kunnen nf zelfstandig- optreden, of zicli aanmelden om op genomen te worden onder de ver pleegsters van het Witte Kruis zelf. tegen een vast salaris van f 7 20 'sjaart. Een oppasser op de tentoon stelling te Amsterdam ontrolde gis teren een lieer zijne partemonnaie met geld. Hij werd spoedig door de politie gevat en verklaarde hetge- 'htolene in een privaat te hebben geworpen. Te zijnen huize werden verschillende voorwerpen gevonden, die in den laatsten tijd werden ver mist. Ook is het geheim ontdekt, hoe en waarheen sedert eenigen tijd uit de Nederlandsche afdeeling zoaveel drink en eetwaren verdwenen. Achter eene uitstalling vond de politie de kleederen van een der bewakers, zoomede een aantal ledige flessclien en eene half geledigde tlesch likeur. In de Belgische afdeeling dei- tentoonstelling vielen heden ochtend twee stellingen met flesschen likeur naar beneden, waardoor belangrijke schade werd aangericht. Het onge val was te wijten aan het vochtige weer, waardoor de lijm had losge laten. 's Gravenhage. I)e gemeen teraad alhier heeft in zijne heden gehouden vergadering afwijzend be schikt op het verzoek der exploitatie- maatschappij van bouwterreinen te Sclieveningen, om den eigendom te verkrijgen van gronden in de Oost duinen. De man, die te 's Gravenhage een aanslag op het leven van zijn nichtje heeft gedaan, op de Prinsen gracht, is herstellende van de kogel- wonden die hij zich zelf toebracht. Schiedam. Eenige stadgenoo- ten hebben in beginsel besloten tot de oprichting van eene reederij te dezer stede, ten doel hebbende de uitoefening van de haringvisscherij. Rotterdam. In een verga dering van kleinhandelaren in ster ken drank, is besloten tot de Re- i geering een adres te richten, waar- in wegneming wordt gevraagdvan hun grieven tegen de drankwet- Een eerste grief is, dat het ver gunningsrecht tot vervalsching- van drank verleidt, zoodat afschaffing van dat recht, of althans streng toezicht op den verkochten drank wordt gevraagd, waarbij men aan- nam, dat de drankverkooper zelf j zijn vak zoo behoort te verstaan, dat liij niet door zijn leveranciers J wordt misleid. De tweede grief is de onmogelijkheid der belasting, welke, volgens het adres, gelijk matige schatting over het geheele land noodig maakt, met bepaling j van de belasting op 10 per hon derd. In de derde plaats wordt ge- jklaagd, dat de wet althans in de toepassing-, de vergunning aan het j lokaal vastbindt, waardoor de eige- I naar-verhuurder den drankverkoo- per kan dwingen, buitensporige I huur te betalen. Voor de handha ving van het doel der wet, ach te j men dien band onnoodig-, omdat met een vergunning, die den per soon volgt, als hij verhuist, het- zelfde doel wordt bereikt, beperking ivan het aantal. j Het adres zal ook in andere ge- i meenten ter onderteekening' worden gelegd en het plan is opgevat een vereeniging van drankverkoopers op te richten, tot verdediging der gem eensch app e 1 ijke belangen Utrecht. Men verneemt dat het Utrechtsche Studentenkorps een banier doet vervaardigen, die na eerst bij de eerewacht te paard, ge diend te hebben, bij de uitgeleide aan HH. MM., aan H. M. de Ko ningin, als aandenken zal worden aangeboden. Verder verneemt men dat a. s.| Maandag alle openbare scholen ge- j sloten zullen zijn en dat nergens op de werkplaatsen gearbeidzal worden, zoodat als 't ware de a. s. 15 October te Utrecht als een feestdagbeschouwd zal worden. Arnhem. Alhier is eene vrouw in hechtenis genomen, die wasch- goed van den zolder harer buren stal om dit ten gelde te maken en voor de opbrengst sterken drank te koopen. Reeds vroeger had zij met de justitie kennis gemaakt. Venendaal. Dinsdag hebben al de wevers der Venendaalsche stoomspinnerij en weverij het werk gestaakt en wel omdat in de sterkerij een Engelscliman is aangesteld men meende dat er bekwame Hol- landsche werklieden genoeg waren voor dat werk. De man werd uit de weverij gedrongen, 't Is te hopen dat de werkstakers spoedig tot andere inzichten zullen komen. Een nader bericht meldt dat onder de spinners der «Venendaalsche stoomspinnerij en weverij" meer en meer gisting komt en men verwacht dat ook zij den arbeid spoedig zul len staken. Het aanhoudende toe geven aan de eischea der ontevre denen heeft hen overmoedig ge maakt, en algemeen is men van oordeel, dat slechts een krachtig optreden ernstige voorvallen kan verhoeden. Het aantal personen, thans zonder werk, wordt tusschen de 400 en 500 geschat. Gisteren morgen was de toegang tot de weverij afgesloten. Tilburg. In eene dezer dagen gehouden vergadering van industri- eelen, bijgewoond door het lid der i 2e Kamer rar. Bahlmann, werden de belastingplannen der regeering Nu ging hij een weinig sneller. Hij glimlachte. O, er was geen twij fel meer aan. Eene slanke gestalte stond daar in een zwart kleed, de eene hand rustte op de balustrade. Haar gelaat kon hij niet zien, want zij had het van hem afgewond. Zou hij haren naam roepen? Indien hij slechts een enkel woord sprak, dacht hij, zou zij zich omkeeren en hern met een van vreugde stralend ge laat aanschouwen. Neen! Hij wilde zacht nader treden, haar in zijne armen sluicen cn haar laten raden wie de aangekomene was. Met snelle, maar behoedzame schreden ging hij naar de slanke gestalte toe. Zij stond daar zoo rus tig, alsof zij uit steen was g-ebijteld. Snel sloeg hij zijnen arm om baar been en zijn schoon, donker hoofd hoog zich over haar- heen, zoodat hij in 't geheel niet bemerkte, dat het volle, weelderige haar blond was. Ia het volgende oogenblik bloosde besproken, die, wat aangaat de voor gestelde buitengewone opcenten op het personeel en successierecht, al- gemeen werden afgekeurd. Er werd besloten het Bestuur der i Vereeniging op te dragen, aan de Tweede Kamer te verzoeken,die voor- drachten te verwerpen, doch die be- j treffende het tarief van invoerrech- j ten aan te nemen. Tevens zal op eene algelieele herziening van het tarief worden aangedrongen. Eindhoven. De persoon V. d. H. alhier, die zich Zaterdag avond jl. door verdrinking van het leven trachtte te berooven, was kort te voren door de arrondissements rechtbank te \s Bosch veroordeeld j tot drie maanden celstraf wegens j verschillende oplichtingen. Die ver oordeeling schünt hem bewogen te hebben tot de poging tot zelfmoord. Groningen. In de provincie alhier kunnen de jagers de gescho ten hazen, patrijzen^ eenden, duiven enz. voor hoog-e prijzen kwijtraken. oor het zuiden, namelijk voor België en Frankrijk, worden wekelijks groote hoeveelheden opgekocht. De hazen moeten met f 2.25, en de patrij zen met fl.25 betaald worden. Zuidwolde. De moordenaar van Mina Koes, R. v. d. Hulst, waarvan wij gisteren meldden, werd onder sterk geleide der politie naai de plaats geleid, waar de moord gepleeg'd is, met het doel om te zien of hij tot bekentenis zou komen, wanneer hij daar eens weer kwam, waar het gruwelstuk bedreven was. Ofschoon de politie en een ingeze tene dezer plaats, waar v. d. II. vroe ger als koejongen gediend had, de overtuigingen hadden, dat thans de rechte persoon wel gevat was, bleef hij toch alles hardnekkig ontken nen; doch toen hij naar de woning van Harm Leferts Steenbergen al hier geleid werd, bij wien hij vroeger gediend had, en hem daar wat eten werd gegeven, heeft gemelde Steen bergen nogmaals zooveel mogelijk getracht hem tot bekentenis te bren gen en hem voornamelijk gewezen op zijn vroeger leven bij hem, dat hij toen altijd zoo oppassend was enz., totdat v. d. II. ten slotte onder het storten van heete tranen, vol mondig bekende - dat. hij alleen en niemand anders de moordenaar van Mina Koes was. Op den bewusten Zondagochtend was hij van huis gegaan, teneinde eenig geld machtig te worden tot betaling van de liuui- van zijn huisje, en toevallig kwam gemelde Mina Koes hem tegen, die hij zeer goed kende. Hij eischte het. geld van haar, dat zij bij zich had, waarop een worstelïug volgde, hij welke gelegenheid v, d. Hulst een bekrabd gezicht kreeg. Mina Koes _:-af hem toen te kennen dat zij de zaak wilde aangeven, en hierdoor bevreesd geworden, heeft hij haar weder aangegrepen, op den grond geworpen en dadelijk met zijn brood mes, dat hij bij zich had, door den hals gesneden. Nog even daarna heeft hij hij het iijk vertoefd, om het van de schoenen, kousen en gouden sieraden te berooven. Hij verklaarde nog dat hij, na het plegen van den moord, nimmer meer rust iad gehad, het beeld van Mina Koes hem altijd was gevolgd en de laatste .>-,1 van haar hem steeds nog in de •»oren klonk. 's-Heer Arendskerke. Alhier is de vrouw van een landbouwer van haar zestiende kind bevallen. Alle 16 telgen wonen bij de oude lui in. Voor no. 16 geboren was, waren er onlangs van de 15, 5 aan 't werk, 5 gingen er school en 5 waren thuis. Zeddam. Alhier is eene hof stede geheel afgebrand. Daarbij kreeg een arbeider, die nog eenig- goed uit het brandende perceel wilde redden, zulke brandwonden, dat hij eenige uren later onder hevige pij nen is bezweken. het schoone gelaat, een kreet ont snapte aan hare lippen en zij schrok hevig. Het was een ontzettend oogei.hlik. Op de ontzettende verrassing volgde eene diepe stilte, die ten slotte door een zachten uitroep Hilda - werd afgebroken. Zijne stem sidderde en klonk als een diepen zucht. Hilda, herhaalde hij, Zijt gij het? Zij week met een lichten kreet van schrik terug-, die diep uit haar hart scheen te komen. Is het mogelijk, Hilda? Was dat het gouden haar, dat weinige, gelukkige minuten aan zijne borst had gerust? Was dat. het schoone gezicht, dat hij kuste en met tranen bedekte? Was dat. dan werkelijk het meisje, dat hij verlaten had, om haar nooit weder te zien? Zij is liet werkelijk! zeide en legde zijne hand op haar om zich te overtuigen, dat het geeue inbeelding was. Spreek slechts een enkel woord, ik vertrouw mijne eigene oogen nauwelijks. Zijt gij Hilda Sturm? Hij had haar het laatst in hare bezigheden gezien, vol kommer en zorg en in eene eenvoudige omge ving. Nu stond zij elegant gekleed voor hem en haar geheel wezen scheen veranderd te zijn. Zij scheen hem veel schooner en aanminniger dan hij haar ooit had gezien het was wel Hilda, maar eene andere als het eenvoudige, be scheiden gekleede meisje, dat hij in Golluitz had leeren kennen. Zij hief het hoofd langzaam op en zag hem met hare blauwe oogen aan, Kent gij mij niet? vroeg zij op verwijtenden toon. Ik ben Hilda sturm, zoo zeker als ik het ongelukkigste meisje van de wereld ben. Maar mijn God. Hilda, wat voerde u hier neen? GEMENGD NIEUWS. 't Is een algemeen bekende zaak, dat aan de westkust van Föhr en Sylt even rijke als uitgestrekte oes- terbanken worden gevonden; zij be- hooren aan den Pruisischen Staat en leveren aan den ficus aanmer kelijke inkomsten. Sedert langen tijd is vooral door visschers de op merking gemaakt, dat aan de kus ten in die streek voortdurend oes terschelpen aanspoelen. Aanvanke lijk heeft men zich vergenoegd met de waarneming van het feit, zon der zich af te vragen waar de oor zaak daarvan behoorde te worden gezocht en of de zaak nader on derzoek verdiende. Naar het schijnt zijn eenige spe culatieve visschers uit Finkenwer- der op het denkbeeld gekomen; om nauwkeurig onderzoek naar den oorsprong dier oesterschelpen in 't werk te stellen. Hunne pogingen zijn met uitslag bekroond, die ver moedelijk de stoutste verwachtingen door lien gekoesterd, verre heeft overtroffen. Sedert eenige weken komen dagelijks visschers, op het eiland Finkenwerder te huis behoo- rende, met massa's oesters te Ham burg aan. die zij ergens uit de Noord zee, vermoedelijk ten westen van Sleeswijk, gaan korren. Dezer dagen bracht een dier visschers tien ton kapitale, lekkere oesters, de op brengst der vangst van eenen dag, te Hamburg aan. Het behoeft niet gezegd, dat die visschers stilzwijgend zijn als het graf, terwijl van de zijde der con currenten allerlei listen en vonden worden bedacht om achter het ge heim te komen, hetgeen tot heden te vergeefs is beproefd. Dit schijnt als zeker aangenomen te mogen wor den, dat er onuitputtelijke oester- banken westwaarts van Sleeswijk in de Noordzee worden gevonden. De Engelsche kapitein Drevar ondernam Vrijdag de uitvoering van zijn lang beraamd plan, om te be proeven het kanaal over te steken in een pagaaibootje van bijzonder maaksel, dat hij op de Vissckerij- tentoonstelling had ingezonden. Hij vertrok uit Dover, met niets anders bij zich dan een weinig mond behoeften, een lantaren en een schepje om het water uit zijn vaartuigje te houden. De kapitein pagaaide vlug over de sterke deining heen, en hij was binnen een half uur uit het gezicht. Maar hij bereikte zijn doel niet. 's Avonds werd hij bij de Good win Sands, twaalf mijlen ten Noord oosten van Dover, uitgeput van ver moeienis, door een visschersboot aan boord genomen. Hij mag nog blijde zijn, dat het waagstuk zoo afgeloo- pen is. De winner van den hoogsten prijs van 200,000 francs, in de loterij van Rijssel, een overheidspersoon te Douai, Maulion genaamd, heeft het aldus verkregen geld niet voor zich alleen behouden. Hij schonk aan de maatschappij van weldadigheid te Rijssel 5000 fr.aan de kostmeisjes van het klooster Comtessedie de Hij beproefde het niet, haar te naderen, integendeel, hij week eene schrede terug en zag haar vol ver twijfeling- aan. Wat voerde u hier heen? herhaalde hij. Ik heb al het mo gelijke beproefd, ik heb een zwaren strijd met mijn hart gestrpden, en nn hoopte ik meer rust te zullen vinden. Hilda in 's hemels naam, zeg mij wat gij hi:r wilt? Zij zag hem aan, bleek als een doode. Weet gij niet, vroeg zij zacht. wie ik ben? Gij zijt Hilda Sturm, ant woordde hij. O, God, o, God! riep zi uit, mij wordt alles duidelijk, ik begin het te begrijpen! Wat heb ik toch gedaan, dat de hemel zoo ver toornd, zoo gruwzaam wreed jegens mij maakt? Hilda, zeide hij, ik be grijp u niet. Wat scheelt u? loterij-raderen draaiden, 4000 fr. aan de maatschappij van weldadig heid t,e Douai 3000 fr.aan Vienne, waar hij en zijn vrouw geboren zijn, 8000 fr., en eindelijk ongeveer 8000 fr. aan verschillende hulpbehoevend® gezinnen en personen. - Aan de Londensche geheime politie is 't gelukt een bende valsche munters op te sporen, die zich reeds sedert geruimen tijd met het ver vaardigen, op gruote schaal, van Russische banknoten moet hebben beziggehouden. By een der gearres teerden, een Fooi, vond men 250 valehe biljetten van 25 roebels en een aanzienlijken voorraad papier met watermerk. Ook de gegraveerde platen vielen in handen van de poli tie, en de drukker een Engelscli man werd mede in hechtenis genomen. Hoe moeilijk het soms voor de politie is bij eene opsporing- niet den verkeerden man aan te houden en het hem daardoor lastig te maken, is dezer dagen gebleken. Bij het uitstappen uit den trein te Londen werd gearresteerdde Italiaansche afgevaardigde en ex-minister Nico- tera. Tevergeefs trachtte hij aan vankelijk in het Italiaansch, toen in het Fransch, eindelijk in het En- gelscli zijn indentiteit te bewijzen; de politie bleef hem houden voor den beruchten inbreker Wilson. Ten slotte werd den heer Nicotera vrij gelaten, maar hij moest zelf toege ven, datliij sprekend op den in breker geleek. De heer Engelstein, treinchef bij de Rheinische Eisenbahu, werd Donderdag door een trein bij Her bestal als 't ware in tweeën ge reten. De ongelukkige was gehuwd en vader van zeven kinderen. Door een treurigen samenloop van omstandigheden werd het telegram, uit Herbestal naar Aken verzouden om het ongeval te vermelden, te Aken juist ontvangen door den zoon van het slachtoffer, die telegrafist is en aan het toestel gezeten was, toen het telegram aankwam. Smokkelen. «Och, 't is maar een kommies». Zonder het zich zelf bewust te zijn, 'legt de grensbewoner in die uitdruk king- al de verachting neer, die hij voor 's konings ambtenaren koestert. Jong en oud, ann en rijk zijn daarin gelijk, dat zij die mannen veraf schuwen met al den haat, die in hen is, en dit in woord en daad toonen. Wie zijn vader of moeder ver moord heeft, is in hun oog nog te goed om g-renskommies te zijn. Is het niet vreemd, dat juist zij, die smokkelen, dat is, geld aan de schat kist van het rijk ontstelen, en die men dus op gelijke lijn met dieven kan stellen, met minachting neerzien op mannen, die hun plicht betrach ten en slechts waken voor het al gemeen belang? Maar neen, de we reld is nu eenmaal zoo; men ziet wel den splinter in het oog- van een ander, maar de balk in eigen oog wordt niet opgmei'kt. Ik noodig u thans uit, waarde lezer, die kom miezen in hun doen en laten te volgen. Wie zijn het, die men met recht de pari's der grensdorpen mag noe men? In den regel zijn er voor de opengevallen betrekkingen tal van sollicitanten. Waren er voor de be trekking- van beul in Engeland zoo ongeveer twaalfhonderd liefhebbers, voor die van ambtenaar op de greu- Wie zijt gij?vroeg zij snel. Zij stond met gevouwen handen en een doodsbleek gelaat voor hem. Wie zijt g-ij? vroeg zij nog eens. Laat mij geen oogenblik langer in onzekerheid. Zeg mij het snel. Hij vermoedde het verband dei- zaken niet, en verwonderde zich over de uitdrukking van schrik en ontzetting op haar gelaat. Ik ben waarlijk vergeten, dat gij nooit mijnen waren naam ge- kent had. Ik ben Erwin von Loneck van Lingenfeld. IJare bleeke, sidderende lippen herhaalden langzaam zijnen naam. Er was voor haar geene herinnering aan verbonden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2