Oplage 10000 Ex. Zaterdag' 13 October 1883. No. 82. FEUILLETON. De vloek des Vaders. ABONNEMENTSPK IJS: Voor Haarlem per maand40 Cents- Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Erufe'Hers-Uitgevers: B3MAHS Co., to Eaarlem. AD VEllTENTIEN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet BuitciilaudCompagnie Générale de Publicity Etrangt-rc G. L. DALBE Co. JOIIx F. JOXES. Sncr.. Parijs, 31his. Faubourg Mont mart ro. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. - De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.09, 8.17, 9.-. 9.33, 11.15, 11.44*. 11.56, 1.8, 2.40* 3.53, 4.13, 4.31. 4.44, 5.42, 7.13. 7-39*. S.41. 9.36. 9.46,9.57,10.25,10.33.10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31. 7.53* 8.37,9.11,10.10, 12.17* 12.46. 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5.37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—. 7.30* S.10. 8.40, 9.35, 9.49.11.5.11.55* 12.15, 1.5. 1.30. 2.50. 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. den Helder. 6.—. 8.10. 9.10.10.20* 11.5, 6.34. 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.25* 2.30, 3.35, 5.10. 6.20», 1.34. tot Alkmaar. 4.57, S.57. 7.7-55, S.50, 9.45*. Van den Helder naar Dc vertrekuren zijn berekend Haarlem. vnn de Dclftsclie Poort. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem i Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07. 10.18. 11.32, 1.32, 3.19. 4.17, 5.1. 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 6.35. 10.4S, 12.41, 2.15. 3.47, 4.3S 6.17 7.13, 9.31. Onze abonné's en zij, die liet in den loop van dit jaar wordenontvangen als premie den beroemden ro man van Fr. Levantide Vloek des Vaders, u it het Hoogdu.itseh vertaaldbenevens een in vier kleuren gedrukt en Adverten tie- Wandkalender. Zijd ie op dezen Wa ndkalen der willen adverteeren, vervoe gen zich daartoe aan 't Bureau Kleine Houtstraat, No. 9. I sionaat, dat nog wel onder de liooge I bescherming des keizers staat, en waar desniettegenstaande, de direc trice en een achttal pensionaires in 1 hechtttis genomen werden, als ver dacht au nihilistische woelingen. (Waar men ook samenzweerders ge zocht zou hebben, daar zeker wel op de allerlaatste plaats. ALGEMEEN OVERZICHT. De laatste berichten uit Peters- burg luiden wederom op liet punt van het nihilisme niet bijzonder gunstig. Van alle zijden steken de ontevredenen het hoofd weder op, en na het betrekkelijk groote tijd perk van rust, hetwelk zij de regec- ring gunden, bezorgen zij de Rus sische politie thans weder handen vol werk. Uit alles schijnt men te mogen opmaken, dat zij geenszins het plan hebben het hij eene een voudige bedreiging te laten. De Czaar, die nog altijd te Kopenhagen vertoeft, moet dan ook g-eenszins omtrent zijne eigene veiligheid ge rust zijn, en blijkbaar vertrouwt hij zich liever aan de goede zorgen der Deensche politie toe, dan dat hij zich onder de hoede van zijne eigene dienaren stelt. De terugtocht naar Petersburg wordt van den eenen naar den ande ren dag verschoven. Als een eigen aardig bewijs, hoe zonderling de ontevredenheid onder de Russische bevolking* verspreid is, maken de dagbladen melding van eene arres tatie in.... een jong-ejuffrouwen pen- Naar het Hoogduitsch VAN Fr. 1EYAHTI. 43) Het was vreeselijk, maar waar liij, de ongelukkige man, stond tus-1 schen de beide zusters. Hij bemint de eene met al den gloed van zijn jong hart, aan de andere was hij gebonden en beiden beminden hem. Was er ooit zulk een treurig geval gebeurd De vertwijfeling en de ver rassing maakten hem stom. Wie had ooit gedacht, dat de schoone, trot- sclie Freia en het zachte vriende lijke meisje zusters warenDe eene eene rijke erfgename, de andere eene arme onderwijzeres, die werken moest om haren vader te ondersteunen. De nihilisten in Rusland hebben weder eens een doodvonnis uitge vaardigd, en de veroordeelde is voor deze maal niemand meer of minder dan de keizer zelf. In elk ander land zou de uit- I vaardiging van zulk een vonnis de lachlust vau alle weidenkenden op wekken, doch in Rusland, waar men de g'eheime middelen vreest, waarover de revolutionaire partij beschikt, en die reeds den vorigen Czaar het leven kostte, maakt zulk eene proclamatie een pijnlijken in druk Voor het oogenblik zal dit stoute waagstuk zeker wel geen ander gevolg hebben dan dit, dat de maatregelen tegen de geheime genootschappen verscherpt worden, doch wie zal het durven verzeke ren, dat de toekomst niet een tweede vorstenmoord zal brengen. In een land, waar zelfs hij de hooge amb tenaren zooveel bedrog, hij zoo wei nig goede trouw gevonden wordt, als in het groote Russische rijk, schijnen alle dingen mogelijk. De kwestie, die in den laatsten tijd tusschen Italië en Frankrijk gerezen is, omtrent liet versterken der havens van Madelena door eerst genoemde mogendheid, geeft nog altijd stof tot breedvoerig'e vertoo- gen. De Frausche dagbladen zien in dien maatregel een bewijs van vijandschap tegenover hun land, terwijl de Italiaansche die opvat ting bestrijden, en er op wijzen, dat in een mogelijker) zeeoorlog, i Frankrijk toch altijd de baas zou zijn over liare zuidelijke naburen. Bovendien ontkennen zij ten sterk- j ste het bestaan vau elke vijande lijke gezindheid. Het valt dan ook j niet te rmtkeunen. dat de houding der Parijschë dagbladen zich tegen- woordig'vooral kenmerkt, door ceiij geest van wantrouwen, tegen elke E uropeescl i e moge ndheid. Hef,scbi.jnt wel, al is zij er van overtuigd, dat voor Frankrijk het gezegde waar' is: Niemand mag mij lijden. Of zij er. even oprecht als wijlen Tij'! Uilenspiegel, bij-voegcu: «maar ik; maak het er naar,» valt sterk te betwijfelen. Aan den eisch van Spanje om de verontschuldigingen van presi-1 dent Grévy bij gelegenheid van het veelbesproken straatrumoer in het Journal ojficiel te plaatsen, is tot heden niet voldaan. Dat schijnt de Fransclie trots niet te gedoogen. Dat de aftreding van minister Thibaudin bij zijne aanhangers en onder de radicalen niet onopgemerkt voorbij zou g'aan, was wel niet te denken, en de vergaderingen, waarin niet altijd in de zachtste termen tegen dat feit wordt geprotesteerd, verrassen dan ook niemand. De be- zadigden evenwel, keuren de houding van het ministerie in deze zaak volkomen goed, en verheugen er zich van harte over, dat de oppo- sitieman uit het kabinet verdreven is. Uit Tonkin geen bijzonder nieuws voor heden, Eene zonderlinge vertooning ma ken in Engeland en Zwitserland de aanhangers eener secte, die hunne vereeuiging «het leger der verlos sing-» noemen. Onder liet- aanheffen van g-odsdienstige liederen trekken zij de straten door, en geven zeer dikwijls aanleiding tot allerlei op stootjes, waarbij zoo nu en dan nog al eens slagen vallen. In Zwitserland werden zij in sommige kantons door de overheid verdreven, terwijl zij in Engeland nog al eens van de bevol king te lijden hebben. Zoo is ook nu weder, «het leger des Heils» door eene bende van 500 mannen op stok slagen en steenworpen onthaald, zoodat, hot de politie vrij wat moeite kost re. de aangevallenen teg-en de aanvallen hunner vijanden te be-j veiligen. IV Engclsché genera::! Woed, die nog altijd in Egvpte vertoeft, schijnt den toestand van dit. land niet bijzon der donker in te zien. Hij meent I althans, dat liet mogelijk is met in-1 landsche politie de rust voldoende te j handhavenzoodat de Europeesche bezettingstroepen daardoor onnoodig i zouden worden. Het is evenwel hard de vraag of zijne regcering die over- j tuiging met hem deelt, en misschien is het voor de rust des lauds te ho pen, dat het Engelsche leger nog een oogje in het zeil blijft houden. De ondervinding- van de laatste tijden heeft het geleerd hoe weinig men op die inlanders kan vertrouwen, daar vrees in vele gevallen de eenige j drijfveer is, die hen van het kwade terug' houdt. Inmiddels heeft de Khedive nog maals eene algeheele amnestie uit gevaardigd voor alle misdrijven tij dens den opstand gedaan, uitgenomen alleen die van moord en schoffeering. Met de benden van den valschen profeet is het nog geenszins in liet reinehet leger, dat tegen hen wordt afgezonden,lieeft veel van de warmte en liet klimaat te leiden, en de ope- ratiën ondervinden daardoor aanmer kelijke vertraging. Die affaire kan nog wel eenige weken aanhouden. De Transvaalsehe deputatie, die I op weg is naar Europa om daar met j de mogendheden nadere verbindin gen aan te knoopen, is te Kaapstad j aangekomen en daar met hartelijk heid ontvangen. liet schijnt echter, dat de Transvalers hetere krijgslie- I den, dan diplomaten zijn, althans de redevoering, door president Kruger op een feestmaal aldaar gehouden, heeft velen ontstemd. In stede van zijn ingenomenheid met die ontvangst te betuigen, heeft hij daarover zijne verwondering uitgedrukt, aIs wilde hij zii'iongastheereii te kennengeveu, dat wejpig verwachting van hunne beleefdheid had. Zeker geen middel, om zich de sy>rhie van zijne naaste buren tc verzekeren. Na lang- aarzelen lieeft, de sultan van Turkije er toe besloten, genoe gen te nemen met de bepalingen omtrent de vaart op den Donuu. zooals die bij het Traktaat van I.cn- den zijn vastgesteld. Naar de Turk sche correspondent, van de Standard bericht, is het officieel bericht hier van in liet laatst der vorige week aan de Engelsche regeering opge zonden, zoodat hiermede ook deze moeielijkheid uit den weggeruimd is. De Zoeloekoning Cetewavo houdt nog altijd vast aan den eisch die hij gesteld had voor hij zich bereid ver klaarde, aan de sommatie der Brit- sche overheid, om zich over te geven, gevolg te geven. Onze lezers zullen zich herinneren, dat hij van Enge land de onvoorwaardelijke toezeg- ging gevraagd had, dat deze staat, hem tegen zijnen vijand Usibepo zou beschermen. Zoolang die eisch niet ingcwillig'd is, weigert hij beslist, zijnen sohuilhoek te verlaten. Men verzekert dat Usibepo van zijnen kant van geen toegeven in deze zaai: Het noodlot had een wreed spel met hem gedreven, toen hij hem naar Gollnitz voerde. De generaal was verrast door Erwins stilzwijgen: toen liij zijn verhaal had geëindigd, verwachtte hij de eene of andere opmerking van den jongen man. Erwin echter bleef beweegloos, met het gelaat naar het venster gekeerd, gaf geen antwoord. Gij zult begrijpen, zeide de g'eneraal, dat hier geen sprake I was van een ongelijk huwelijk, wat stand of fortuin betrof. Indien mijne zuster een flink, eerlijk man had j gehuwd, die geldelijk ver beneden j haar stond, dan zou ik hem gaarne als zwager erkend hebben, maar voor een volksverleider als Gottfried Sturm was, kon ik geene achting koesteren. Het is natuurlijk doelloos om van eenen doode iets kwaads te-j zeggen, maar me dunkt dat mijne J zuster zich niet zonder noodzaak tot mii wendde, toen zij mij smeekte j om voor haar beide dochters te zorgen. Iloe dat ook mag wezen, of ik goed of niet goed handelde, doet er niet toedaar is toch niets meer aan te veranderen. Indien g'ij nu, in hetgeen ik u verteld heb, redenen moog't vinden, om uw en gagement met mijne nicht af te bre ken, dan zult gij volkomen in uw reclit zijn. De generaal was getroffen dooi de uitdrukking op Erwins gelaat, j toen deze zich omwendde. Ik beklaag' mij niet, zeide Erwin, ofschoon ik wel gewenscht j had, dat men mij dadelijk de waar-1 lieid had gezegd. Ik begrijp uwe redenen, en eerbiedig ze. Misschien 1 had ik in uwe plaats hetzelfde ge daan, maar ik denk over Gottfried Sturm beter dan gij doet en het feit, dat hij de vader is van het meisje, dat ik bemin, zou voor mij nooit het geringste onderscheid gemaakt! hebben. Ik hoop, dat gij het. mij niet euvel zal duiden als ik verklaar, dat ik de dochter van Gottfried Sturm evengoed zou kunnen achten en liefhebben als die van u. - liet verheugd mij, dat te hoo- ren, antwoordde de generaal. De zaak is in de laatste jaren zeer veranderd Toen hij mijne zus ter ontvoerde, had hij een groote macht in 'tland. Erwin von Loneck was in diep nadenken verzonken. Hij was er van ovcrtuig'd, dat het veel verstandiger zou zijn niet te vertellen, dat hij Gottfried Sturm ooit gekend en ge zien had: het was veel beter, dat die treurige geschiedenis voor eeuwig begraven werd. Toen hij zoo nadacht maakte zijne ellende hem geheel in dc war en blind. Welk een leven toch voor hem! De eene zuster be minde hij, de andere zou hij lmwen, en zij, die hij beminde, zou voor altijd in zijne nabijheid blijven. Zijt gij boos op mij, Erwin - vroeg de generaal vriendelijk. Zijt gij niet geraakt over mijne beken tenis. Volstrekt niet, antwoordde hij. Het was het eenvoudigste, wat g'ij in deze omstandigheden kondt doen. Ik berisp liet niet, en zooal.s ik straks reeds zeide, het spijt mij, dat ik niet van begin af aan de geheele waarheid heb geweten. Gij zijt niet boos of geraakt, en toch ziet g'ij er zoo vreemd uit,, Erwin. Doe ik dat? Dan komt dat; zeker, omdat ik mij dezen morgen niet wel gevoelde. Misschien ben ik een weinig verreisd: ik heb mii ook zeer gehaast om hier te komen.- Hebt gij Freia reeds gezien? - Neen, nog niet. Een bediende zeide mij in 't. park, dat gij mij wenschte te spreken. Ja, ik droeg hem op, naar u te zien, wijl ik het beter oordeeld

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1