bi\m:\lv\i> wil weten, en uitdrukkelijk ver klaard lieeft, dat hij zich krachtig tegen eene vestiging van den kaffer- vorst in het Zoeloeland zou verzetten. De bekende Afrikaansche reiziger Stanley, reeds bekend door zijne rei zen ter opsporing van Livingstone, die thans weder voor Engelsche rekening een gedeelte der binnen landen onderzoekt, heeft, naar men uit de New-Yorksche bladen leest, in het Congo gebied een nieuw meer ontdekt, dat bij de inboorlingen Matoemba genoemd wordt. Haarlem, 12 Oct. '83. De lieer J. L. van der Burcli, Oud-Burgemeester van Haarlem- merliede Spaarnwoude, Oud-Lid der 'Provinciale Staten van Xoord-Hol- land en lid van verschillende pol derbesturen. is in 72-jarigen ou derdom alhier overleden. Alhier bevindt zich thans de Bel gische Ingenieur Van Rijsselberghe, van wiens uitvinding, om de tele graaflijnen voor den tclophoondienst te gebruiken, zonder eenige stoornis voor het telegrafisch verkeer, door ons meermalen melding is gemaakt. Hij bevindt zich hier, om toezicht te houden op de toepassing zijner uitvinding op de telegraaflijnen tusselien Haarlem en Amsterdam. De erfprins en de erf prinses van BentheimBentheim zullen in de volgende maand een bezoek af leggen bij den Koning en de Ko ningin op het Loo. Zoo als men weet. is de prinses de oudste zuster van H. M. de Ko ningin. Ter eere van den prins zou alsdan op Zr. Ms. domeinen eene groote jachtpartij plaats hebben. (D.) Volgens het ieimsblad voor Nederland lijdt Z. K. II. Prins Alexander aan uitzetting der maag-, waardoor liet hem moeielijk, zoo niet onmogelijk is, zich passend te kleeden, en het is zeer verklaar baar. dat hij zich niet gaarne aan vorstelijke personen vertoont, wan neer zijne kleeding* daartoe^ onge schikt is en hij daardoor ze lis niet" in staat is, een bezoeker te gemoet te gaan of hem te begeleiden. Slechts in tegenwoordigheid van een deel van het vertrouwdste per soneel, begeeft zich de Prins van do eene zaal naar de andere. De 'weinige bezoekers, die toegang krijgen, worden door hem zittende ontvangen. Tot lid van de Eerste Kamer is door de Prov. Staten van Noord- Brabant gekozen de heer J. F. Smits van Oven, burgemeester van Eind hoven, met 35 stemmen, tegen 23 op den heer Bluissen. Vanwege den waterstaat is men op de rivier de Nieuwe Maas, bij de oostpunt van Rozenburg bezig met het leggen van een dam, om den stroom te verleggen door het Scheur, en alzoo den waterweg van Rotterdam naar zee te verbeteren. Bij de Ned. Handelmaatschappij was tot jl. Dinsdag voor de nood lijdenden in Indië f127,022.36,bij het hoofd-comité te 's ïlage f 190,552.64, te zamen dus f 317,575 ingekomen Door bemiddeling der Nederland- sche Handelmaatschappij is weder f 45,000 overgemaakt aan de plaat selijke commissie te Batavia voor de ramp op Java; in het geheel derhalve f 360,000. dat gij van de zaak onderricht waart, voor gij Hilda sprak. Zij is de nieuwe huisgenoote, van wie wij u geschreven hebben. Zij zal in't ver volg met ons samen leven. Freia zal mij steeds het liefste blijven, omdat zij het was die tot mij kwam: zij blijft de dochter van mijn hart. Hilda is echter een allerliefst meisje. Zij is zoo verstandig, zoo beminne lijk; zelden heb ik twee zulke vol- komene meisjes gezien. We zullen samen eene gelukkige familie vor men. Indien gij mij Freia. ontneemt, zal mij toch nog eene andere doch ter overblijven. Erwin was besloten, zijn geheim te bewaren: niemand kon hem er van verdenken, dat hij Sturm had gekend. Wijl graaf Eggenberg geene sympathie voor hem toonde te bezit ten, zoo sprak hij ook niet weder met hem over Sturm, en vertelde niet, dat hij dezen meer dan eens had bezocht. Woensdagavond kwam ook op het meteorologisch instituut te Utrecht het telegraphisch bericht, dat de Dyinphna te Vardoe is bin- nengeloopen. Den 2den Augustus, den dag dus nadat de Yarna-expe- ditie het had verlaten, was het schip losgekomen, echter met gebroken schroefas. Men ondervond nog groote belemmering van het ijs, tot den 13den September. Door een hevig*en wind afdrijvend, te midden van ijs- schotsen, werd den 21ste de mond van de Kara-zee bereikt. Den 25ste geraakte het vaartuig, met storm weer, geheel uit het ijs. Met dit schip komen de daar aan boord achtergelaten instrumenten, het g-rootste gedeelte der resultaten op zoölogisch g*ebied en particuliere goederen van de leden der expeditie terug. Dit bericht werd dus, zoowel met het oog op het behouden thuis komen van de Deensche kameraden als op het niet verloren gaan dei- genoemde artikelen, met blijdschap ontvangen. In 1882 werden in ons land 33,287 vergunningen tot het ver- koopen van sterken drank geg*even en werden er 679 ingetrokken, zoo dat er in het geheel 32,422 drank winkels bestonden, die voor hun recht betaalden een som van 889,305.91. Uit Kaapstad wordt aan het Dagblad geschreven: dat de toe vloed van gelukzoekende vreemde lingen aldaar zoo groot is, dat men verplicht is, hen in barakken te herbergen. Aangezien de handel daar evenzeer als in het grijze Eu ropa aan slapte lijdt, g-even de ver schillende consuls aan de fortuin zoekenden den welgemeenden raad, zoo spoedig mog-elijk terug te kee- ren, waarvoor natuurlijk maar al te dikwerf de middelen ontbreken. Amsterdam. In het door ver scheidene gezinnen bewoond pereeel 1105, op de Prinsengracht, tusschen den Amstel en de Utrechtschestraat, ontstond gisteren omstreeks half twee brand op de eerste verdieping van het bovenhuis, zijnde de derde van de straat. De vlammen sloegen even uit, en de brandweer wist in weinig tijds door ~de werking van een spuit het vuur te bedwingen. De zaak werd van beteekenis door de redding van een 18-jarige vrouw, die uit het zolderluik om hulp riep, daar zij door den hevigen rook geen kans zag langs de trap naar beneden te komen. De brandweer beduidde haar, den wellicht noodlottigen sprong, dien zij dreigde te doen, niet te wagen, voor en aleer de manschap zou hebben getracht haar op andere wijze te redden. Langs de belendende perceelen beproefden de brandwaclits de vrouw te be reiken, maar daar de rook toenam en 't niet raadzaam was de vrouw te laten wachten, ook omdat de brandweer nog* niet wist waaraan zich betrekkelijk den omvang van den brand te onthouden, gaf de op het perceel 1107 geposteerde brand wacht haar den raad den sprong te doen. Op straat stonden hrandwachts en burgers met het door de brand weer medegebrachte uitgespannen reddingszeil gereed haar op te van gen. De tot duizenden aangegroeide menigte schreeuwde het meisje moed toe, de sprong van de aanzienlijke hoogte lang*s vijf verdiepingen werd gedaan, een paar maal zwiepte het i zeil, en zonder eenig letsel werd Hilda zal u bevallen, voer de generaal voort. Wij bezitten haar eerst sedert eenige dagen, en slechts weinige uren zijn we nog* op Altlinden, maar mijn familiekring bevalt ze reeds uitstekend. Ik hoor zoo gaarne het praten en lachen van jonge meisjes. Koning Frans had gelijk toen hij zeide: Een hof zonder dames is als een tuin zonder bloemen. Een huis zonder vrou wen is eene woestijn. Zelfs hare gewone bewegingen hebben eene eigenaardige bekoorlijkheid. Gij zult dat zeker gaarne beamen. En nu, Erwin, nu gij alles weet, laat ons nu degelmele g-eschiedenis begraven laat ons gelukkig en tevreden zijn. Het verleden was niet aangenaam. Indien gij Freia ziet, zeg haar dan, dat gij alles weet, en dat het in uw hart geen onderscheid maakt, dan zal zij volkomen gelukkig zijn. Terwijl hij nog sprak werd een de geredde onder het gejuich der menigte opgenomen in perceel 1109, om wat van den schrik te bekomen. Binnenkort zal in de kunstzaal van het Panorama (Plantage) eene tentoonstelling worden geopend van kunstwerken van te 's Gravenhage wonende schilders. Naar wij verne men, zijn reeds een aantal toezeg gingen van inzending gedaan, en wel bepaaldelijk door hen, wier wer ken in de laatste jaren slechts zeld zaam ten toon gesteld zijn geweest. Naar men verneemt, zal tegen het einde dezer maand de kiesver- eeniging «Burgerpligt» alhier eene vergadering houden, waarin door mr. J. G. Gleicliman zal gesproken wor den over uien toestand en de toekomst der Neder landsche Financiën)). Morgen (Zaterdag) vertrekken I de Surinaamsche inboorlingen uit Amsterdam; zij werden gedurende de tentoonstelling door ruim 300,000 betalende personen befcocht. Gisteren is op liet tentoon- stelling-sterrein door de recherche de hand gelegd op een I) uitschei*, wien uitlevering* door zijne regee- ring* was gevraagd wegens valseh- heid in geschriften. In den vorm van onderstaand bericht veroorlooft De Tijd zich eene kleine opmerking betreffende den minder hechten bouwtrant van sommige huizen in de nieuwe wijken Een van de buren sloeg* een spij ker in een muur, voor een of ander huishoudelijk doel en dreef hem, ondoordacht, zoo diep mogelijk in. Ongelukkig schijnt die spijker aan den anderen kant terecht g*ekomen te zijn in een soort van aquarium of glazen bak, gevuld met water, waarin allerlei bloedzuigers, hage dissen en zeldzame vissclien rond- spartelden. Toen het ongeluk geschied' was. werd niet alleen des buurmaiia ka mer onder water gezet maar zijn kostbare verzameling vreemde vis- schen en zwemmend. g*edierte vond den dood in de al te groote droogte, welke in het aquarium ontstond, na de uitstrooming van het water. Thans beg-int de man van het vischglas een eisch tot schadeloos stelling, op grond dat zijn buurman wel wist waar zijn spijker terecht moest komen, terwijl die buurman beweert, dat de ander hem had moeten waarschuwen, toen hij begon te spijkeren. Naarden.Bij de zoogenaamde Witte Brug alhier had Woensdag een ernstig ongeval plaats, dat ge lukkig zonder verlies van menschen- levens afliep. Een vijftal wagens met een locomotief van de Gooische stoomtram reed te ongeveer zes uur met volle vaart tegen de geo pende ophaalbrug*; de brug werd bijna geheel vernield, terwijl een der wagens zwaar beschadigd werd. Het schip, dat zich in de brug be vond, zonk onmiddellijk, doch de opvarenden werden gered. De pas- sagiers uit de tram kwamen met den schok vrij, terwijl de machinist eenige schrammen opliep. 's Gravenhage. In de Jacob Catsstraat werd Dinsdag-avond een moeder door haar gehuwde dochter het huis uitgejaagd. De oude vrouw bracht den nacht door in een onbe woond huis, waar haar hedenmor gen door een medelijdend buurmeisje wat brood werd gebracht. Eene getrouwde vrouw alhier heeft de echtelijke woning verlaten en zich in gezelschap van een 20- jarige jongeling* naar elders hegeven. haastige voetstap gehoord en een onderdrukt gemurmel. Ik vrees, dat er iets gebeurd is, zeide hij tot Erwin. Wat is er nu weer niet in orde, wat is er g-eheurd? vroeg hij den binnen- tredenden bediende. Mejuffrouw Hilda is ziek, mijn heer de generaal, antwoordde de man. Mejuffrouw Freia vond haar in onmacht op het terras en gaf het hevel, haar naar hare kamer te brengen. Er wins gelaat werd doodsbleek. Indien zij ziek werd, dan was het zijne schuld. Hij had haar niet moe ten verlaten, liever had hij alles op 't spel moeten zetten. Ik vrees, dat zij niet zeer sterk is, fluisterde de generaal, zij is niet zoo krachtig als Freia, en heeft in de laatste dagen een moei lijken tijd gehad. Wie wist. dat beter dan Loneck! Blijft gij heden hij ons, Er- Haar eenig kind en bijna den gati- sclien inboedel vau de tapperij, waarin zij met haren man woonde, nam zij mede. De verlaten echtge noot kwam in eene nagenoeg geheel leege woning*. Een schuitenjager verloor Woensdagavond tusschen Den Haag en Leiden zijn paard. Op een brug struikelde nl. liet beeit, waardoor het ir. de vaart viel en oog*enhlilcke- lijk in de diepte verdween. Zonder paard moest de jager zijn weg ver volgen. Woensdagnacht'haalde men den dooden viervoeter op het droge. Rotterdam. Gisteren voor middag is door de politie alhier op telegrapliisclie aanvrage van die te Amsterdam, een vreemdeling aan gehouden, die zich aldaar aan mis drijf had schuldig gemaakt. Hij werd in het bezit van ruim driehonderd guilden bevonden, en zal heden ter beschikking van de Amsterdamsche politie gesteld wor den. Meerkerk. - Ten gevolge der duisternis geraakte eene vrouw met haar vijfjarig slapend kind op den arm, in het water. Op haar hulp geschrei kwam de kastelein A. van Z. toeschieten en haalde de vrouw, die reeds begon te zinken en nog* altijd haar kind op haar arm hield op het' droge. Opmerkelijk is het, dat het kind, in weerwil van het koude bad, was blijven doorslapen. Utrecht. Aan het Haverland is gisteren ochtend in eene sloot het lijk gevonden van den 25jari- gen zoon van den landbouwer Da- velaar. De jongeling maakte veel misbruik van sterken drank en is meer dan waarschijnlijk door dron kenschap in de sloot, die weinig* water bevatte, g*evallen en gestikt. Reenen. Onder een foevloed van belangstellenden, waarondermen een aantal ingenieurs en vele Delft- sche studenten opmerkte de Mi nister van Waterstaat was verhin derd te komen had heden, onder leiding van den ingenieur Telders, de beproeving van de spoorwegbrug over den Rijn bij Reenen plaats. De brug is volkomen in orde bevonden; de zwaartelast, die men er opbracht, was 602,000 KG. Arnhem. In een buitengewoon politieblad van gisteren verzoekt de commissaris van politie alhier, op sporing, aanhouding en opzending van William Godschalk, Duitschei*, oud 30 jaren, koopman onder de firma: «Gebroeders Godschalk» ge woond hebbende te Arnhem, oogen bruin, haar zwart, baard zwart en wassende, aangezicht dik en rood, lengte middelmatig; loopt een wei nig vooroverg*ebogen en schuin, was gekleed met grijze paletot en broek en zwarte phantasiehoed; is den 10 October jl. van Geldermalsum in de richting* van Antwerpen vertrokken; wordt verdacht van oplichterij. 's-Hertogenbosch. Maandag avond ongeveer half negen is alhier F. Valk, oud 55 jaren, ongehuwd, terwijl hij bezig was met het spoe len van varkensdarmen in de Bin- nen-Dieze, achter het Hinthamer- ei»de, te water geraakt. Toen hij langer dan noodig* wegbleef, is men hem gaan zoeken en, hem niet vin dende, ging men onmiddellijk er toe over om in de Dieze te visschen, waaruit dan ook weldra zijn lijk werd opgehaald. Deventer. Maandag* nacht heeft zich alhier een persoon, die zich steeds aan misbruik van ster- win, verzocht de generaal, als Hilda niet wel is, dan ontvangen wij geene bezoeken, en zult gij ge legenheid vinden om ongestoord met Freia te spreken. Hoe g-aarne Erwin ook vertrokken was, hij gevoelde zich nu toch ge noodzaakt om te blijven. XXXI. Freia was zeer verschrikt toen zij hare zuster op het terras in on macht vond. Terwijl zij met hare oom in zijne kamer sprak, klvam er een bediende binnen, welke de opdracht ontving* om naar Erwin von Loneck te zien. Spoedig daarna kwam de man weer binnen met de boodschap, dat hij was aangekomen. De generaal liet hem dadelijk ont bieden. Ik verlaat u oom, zeide Freia, het is dunkt me beter, dat hij me niet hier vindt. Voor zij het vertrek verliet, ging ken drank schuldig maakte en dien avond, omdat hij in kennelijken staat verkeerde, in arrest was genomen, in de gevangenis van het politie bureau opgehangen. Groningen. Woensdag-nacht is men alhier zoo vrij geweest een volwassen varken in 't land te slach ten, van de huid te ontdoen, den romp mee te nemen met achterlating van den kop, de pooten en.den staart. Er wordt onderzoek gedaan, Oosterwolde.. Een jager alhier ging dezer dagen met een gast ter jacht, die wel wat te veel van de g'astvrijheid eischte, want in 't veld schoot hij den hond, dien de gast heer den vorigen dag voor een aan zienlijke som had gekocht, dood. «Hij had hem voor een grooten haas aangezien», luidde zijn verontschul diging*. Denekamp. Dezer dagen is alhier bij het delven van een aard- appelenkuil een kruik met ongeveer 10 liter jenever gevonden, die aldaar, naar men meent, wel een halve eeuw hegraven is geweest. Bij het gebruik bleek, dat ze door ouderdom nog* niet verzwakt was. Nij land. Op de kermis had den verscheiden inwoners, die op kerkelijk gebied tot de orthodoxe richting behooren, hunne vensters gesloten, en anderen, voor wier wo ning eene drukke passag*e werd verwacht, hadden hunne hekken en stekken den nacht van tc voren ge verfd, ten gerieve van de jassen en japonnen der kermisgangers. Dronrijp. De zuster van een geacht koopman, G.; huwde voor eenige jaren met B., verver van be roep. De jong*e lieden zetten zich te Leeuwarden neer, maar alras bleek het dat hun huwelijk zeer ongelukkig' was. Bovendien mar cheerden de zaken zoo slecht, dat een faillissement er op volg*de. Er werd beproefd om op eene andere plaats in de behoeften te voorzien, en als nieuwe woom laats werd Amsterdam gekozen. Hier ook vond het echtpaar evenwel niet wat het zocht. Toen de koopman G. zich nu voor eenige dagen te Amsterdam bevond, bleek hem de treurige toe stand van het gezin, en kwam hij met zijne zuster overeen, dat zij met hare kinderen Amsterdam ver laten zou, om eenigen tijd bij hem te log'éeren. De echtgenoot schijnt echter spoe dig het vertrek van vrouw en kin deren bemerkt te hebben en reisde hen na. Hoe hij zulks ontdekt heeft en hoe hij op de gedachte is g*e- komeu dat zijne vrouw zich te Dron rijp zou bevinden, is niet bekend. Genoeg Woensdag vertoonde hij zich in genoemd dorp en zag een zijner kinderen met zijn nichtje wandelen, B. wist het kind met lekkernijen tot zich te lokken en snelde er ijlings mede weg. Nauwe lijks door ooggetuigen bekend ge maakt wat er gebeurd was, olmen zette B. na, doch vruchteloos, hij was met het kind verdwenen. (A.) Maastricht. In stillen een voud werd heden het lijk van den ongelukkigen kapitein Bergé ter aarde besteld. Op uitdrukkelijk ver langden van den overledene, reeds voor jaren kenbaar g'emaakt, wer den de gebruikelijke militaire eere- bewijzing'en achterwege gelaten. Dit belette echter niet, dat bijna alle officieren van het g*arnizoen en ook de militaire muziek op de begraafplaats tegenwoordig waren. zij naar hem toe, legde den arm om zijnen hals en fluisterde: Denkt gij werkelijk, dat deze mededeeling geen invloed zou heb ben? De eene hand had zij op het hart gedrukt en hij zag hoe hare lippen heefden. Hoe beminde zijne schoone nicht toch haren verloofde. Ik geloof het volstrekt niet, antwoordde hij. Gij zult geluk kig blijven, ik ken hem nauwkeu rig*, wees maar gerust, Freia. Ik zal op T eerste gezicht er kennen, of de geschiedenis hem on aangenaam is of niet. Indien ik dacht, dat zulks het geval was, en zijne liefde voor mij er door ver minderde, zou ik het niet kunnen verdragen! Maak u niet angstig' en ge loof mij! zeide de generaal. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2