Oplage 10000 Ex. Maandag 15 October 1883. No. 83. Bij flit MaiMoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. De vloek des Vaders. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BOMANS CoM te Haarlem. ADVERTENTIE N: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publicitc Etrangcre G. L. DAUBE Co, JOHx. E. JONES, Sitcr., Parijs. 3Ibis, Faubourg Montmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2c klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.09. S.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44*, 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53. 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*. 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53* 8.37,9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7-—, 7.30*, 8.10, 8.40, 9.35,9.49,11.5,11.55* 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.11.-, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—. 8.10, 9.10,10.20*. 11.5, 1.25* 2.30, 3.35,5.10.6.20* 7-7.55, 8.50, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftscbe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7.27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. AI. 7.15, 8.07. 10.18. 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.48, 12.41. 2.15, 3.47, 4.3 S 6.17 7.13. 9.31. Onze abonné's en zij, die het in den loop van dit jaar worden, ontvangen als premie den beroemden ro man van Fr. Levantide Vloek des V aders, uit het Hoog du it ach vertaald, benevens een in vier kleuren gedrukten Adverten tie- Wandkalender. Zij, die op dezen Wandkalen- der willen ad,verteeren, vervoe gen zich daartoe aan ft Bureau, Kleine Houtstraat, No. 9. Het Winterseizoen. Vervolg.) Waarlijk wij zijn in onze hoop, niet te leur gesteld, want meer dan één genotvollen avond werd ons toch gedurende dezen week verschaft, door het bezichtigen van Haarlem's schoone winkels. Wij richten onze schreden dan ook het eerst naar de voornaamste straat der neringdoenden: De Ane- gang. Aan het begin dezer straat, valt ons in 't oog, de goud en zil verwinkel van den heer Dt Laat. Het schoons dat wij daar te zien krij gen, op 't gebied van gouden en zil veren voorwerpen, en prachtige uur werken, is te veel om daarover in détails te treden. De étalage is rijk aan verscheidenheid. Wij gaan eenige schreden verder. «Hel» roept mijn vriend, die mij steeds op mijne wandeling- verge zeld, uit, «kijk eens! dat is smaak vol, dat is keurig», en wij staan voor de Matador der Kleedingma- gazijnen,no 6 van den Anegang. Wat men hier ziet is inderdaad zoo netjes, zoo keurig geétaleerd, en getuigd Naai- het Hoogduitsch VAN Fr* LEVANTI. 44) Zij verliet de kamer en ging naar het terras terug, waar zij de be- weeg-looze gestalte barer zuster op den grond vond liggen. Vol angst viel zij op de knieën en zag dat Hilda bleek, koud en beweegloos was; het blonde haar viel als een mantel over hare schouders. Voor een korten tijd had zij Hilda gezond en lachend verlaten, wat was er toch gebeurd? Zij hief haar blond hoofd op en blikte in haar bleek I gelaat. Met een diepe smart kuste zij haar gezicht. Er heeft iemand haar hart gebroken, dacht Freia. j De kleine liefdesgeschiedenis van van een zoo fijnen smaak, dat het niet anders kan of men is daar te recht, en men moet daar inloopen en zich een mooi pak verschaffen. Wij gelooven de Matador derklee- dingmagazijnen dan ook gaarne, dat hij in staat is eene nette coupe te leveren, want zijne goede smaak bewijst zulks ten volle; en dat de Matador op de hoogte is van de concurrentie, wees daarvan verze kerd. Zie (le prijzen en men kan zich er geen begrip van maken, voor zoo geringea som zulk een fraai lcleedingstuk te hebben, wij kun nen onze stadgenooten gerust aan raden, daar eens een kijkje te gaan nemen, want de groote en fraaie voorraad van g-emaakte kleeding- stukken, stelt ieder in staat daar eene goede keuze te kunnen doen. Nu komen wij voor den prachti- gen winkel van den heer Th. Casan- der, firma Bokern van der Mohleu, welke firma sinds jaren de beste renommée in de nieuwste nieuwig heden (haute nouveautés zeggen de Franschen) welke de mode in ieder seizoen te zien geeft, geniet.Is het ge bouw, de winkel, fraai te noemen, en naar ile eischen des tijds ingericht, de heer C'asander weet ook zijne étalage zoo net en zoo smaakvol te doen voorkomen, dat het schoone ge slacht onwillekeurig- zijn winkel met een bezoek vereert, ea daar, onder de meest vriendelijke en beleefde be handeling der firma, hare keuze kan doen in fraaie hoedjes, naar de laat ste mode sierlijk bewerkt. Hebben moeders en dochters hier, hare keuze naar welgevallen gedaan, zij zullen ook in kast en keuken wel iets noodig- hebben, van de uitg-ebreide collectie porselein, glas- en aarde werken, van den heer Wasrnan. Zie eens wat een mooie, ruime tapijtwinkel is die van de Wed. Oosten en Zoon. Men kan hier zeker (goed terecht; zoowel in het zomer bals in het winterseizoen. Wanneer de kachel op de vloer komt, heeft menig huismoeder nog wel iets uit dien winkel noodig. Een betere tijd is het voor de Wed. Theijs. Hoewel beide seizoenen hier worden vertegenwoordigd, is toch het winterseizoen zeker wel het voornaamstewant wil men geen last van koude voeten hebben zoo moet mei: ziel? voorzien van dichte, en degelijke laarzen. Wij zijn er zeker van, en het geheel van dezen fraaien schoen en laarzenwinkel toont het ons aan, dat men hier zeker goed terecht kan. «Wilt ge nu nog eens wat moois zien,» zeide mijn vriend. «Zeer gaarne,» antwoordde ik, en hij bracht mij voor de rijke étalage van den Heer J. Slager. «O!» riep ik uit, «dat is ook inderdaad zeer prachtig-. Hier is waarlijk iets zeld zaams te zien. Van welk wild dier zou dat vel wezen,» vroeg ik, en meteen haalde mijn vriend de sedert eenige dagen verspreid wordende circulaire van de firma uit zijn zak. «Vergelijk al die soorten van vreemde bontnamen met die, welke in de winkelkast zijn uitgestald,» zeide hij, en wij zagen wel dat hier een kost bare en rijke verzameling van bont werken voorhanden was. Daarbij komt nog, dat de lieer Slager, een atelier van bontwerken bestuurt, dat de ruimste keuze in dit vak kan leveren. Verbazend groot moet het kapitaal zijn dat in dit artikel zit, niettemin men hetzelve maar eens in het jaar kan aanbieden en wel in het koudere jaargetijde; ter wijl daarenboven deze artikelen het gelieele jaar door, groote zorg ver- eischen. Wij gelooven dan ook niet te veel te zeggen, dat de heer Slager op dit gebied, de voornaamste en uitgebreidste collectie bezit, in onze stad. (Wordt vervolgd.) straks kwam haar weer in den zin: dat was het, wat haar in onmacht had doen vallen. Wijl het haar niet g-elukte haar weer tot. bewuszijn te brengen, riep zij om hulp, en Hilda werd naar hare kamer g-ebracht. Toen zij eindelijk hare blauwe oogen opende en Freia voor zicli zag- staan, gaf zij een luiden kreet. Daarop opende zij hare armen en verzocht haar om haar te omhelzen. Freia! Freia! zeide zij smar telijk, maar daarop bezon zij zich. Zij moest haar geheim verbergen. Freia mocht niet vernemen, dat haar verloofde alles wist, zij wilde niet als eene schaduw tusschen haar en hare liefde staan. Freia was zeer liefderijk jegens hare zuster. Hoe kwam die plot selinge onmacht toch vroeg zij. Gij scheen geheel wel te zijn toen ik u verliet. Was het verhaal van uwe liefdesgeschiedenis de oor zaak Beproef ,liet, hem te vergeten Gij moogt met mij weer daarover i spreken. Ja, het was zonder twijfel de oorzaak er van, dat gij ziek werdt. Hoe wreed zijn toch de man nen! Hoe spelen ze toch met vrou wenharten Indien ik ooitmaar Goddank, het zal niet gebeuren hem ontmoette, dan zou hij boeten voor hetgeen hij u gedaan heeft, i Gij behoeft er niet tegen te protes- teeren, en ik ben dwaas, dat ik van hem spreek. Gn kunt natuurlijk, evenals elk verliefd meisje, niet uit staan, dat men een kwaad woord van hem zegt, die u zoo onrecht vaardig behandelde. Beproef het te vergeten, Hilda. Een vloek is op mij gevallen, zeide zij. Freia kuste haar teeder en smeekte haar, toch te bedaren. Sluit de oogen maar en slaap een tijdje, dan zal het wel beter worden, zeide zij. Zoo gaarne zou ik u tegen 't diné weer gezond hebben, ik heb eene verrassing voor u. ALGEMEEN OVERZICHT. Nog altijd houden te Parijs de verschillende manifestatiëntengunste van den afgetreden minister Thibau- din aau; doch het trekt zeer de aan dacht, dat zijne partij wat getal sterkte aangaat verre in de minder heid is. De verg-aderingen die ge houden worden om tegen zijne aftreding te protesteeren worden slecht bezocht, al meenen dan ook de aanwezigen zich voor heftige aanvallen tegen het ministerie of door het uitschelden van president Ferry voor de weinige sympathie, die zij bij de goedgezinde bevolking ondervinden, schadeloos te moeten stellen. Het bericht dat in Tonkin de Fransche regeering-scommissaris Harmand een overeenkomst geslo ten heeft met de aanvoerders dei- zwarte bende, wordt uit Parijs for meel tegengesproken. Zelfs voegt men er aan toe dat dien ambtenaar nieuwe instructies gezonden zijn, waarin hem ten stelligste wordt ge last geen haarbreed van den eerst aangenomen weg af te wijken, en geen enkele stap tot eene bevre diging te doen, voor een paar ver sterkte plaatsen, die nu in handen van de oproerlingen zijn, worden ontruimd. De hoop van enkelen 'op eene spoedige oplossing- der bestaan de moeielijkheden zal hierdoor niet weinig gedaald zijn. Omtrent de geschillen, die er gerezen zijn tus schen het ministerie en de omgeving j van den president der republiek, voor namelijk den heer Wilson, deed een kort telegraphiscli bericht ons ver moeden, dat zij uit den weg geruimd waren, en het den heer Grévy ge lukt. was eene verzoening tusschen Ferry en Wilson tot stand te brengen. Al heel spoedig meldde, evenwel een tweede telegram ons, dat dit. verhaal uit de lucht g-egrepen was, en men te Parijs van zulk eene ver zoening onkundig was. Spanje beleeft weder eens eene ministerieele crisis. Het kabinet Sagasta heeft den koning- zijn ont slag aangeboden, en deze heeft verklaard dit aan te nemen. Aan die crisis moet evenwel 's koning reis naar Duitschland en Frankrijk niet het minste schuld hebben. Reeds voor er sprake was dien tocht te ondernemen was er oneenigheid g-e- rezen in den boezem van het mi nisterie, zoodat het voor ieder dui delijk was, dat het binnen korteren of langeren tijd tot eene uitbarsting- zou moeten komen. De heer Sag-asta, omtrent de vorming- van een nieuw kabinet door den koning geraad pleegd, schijnt diens aandacht op de heer Posada Herrera gevestigd te hebben, en mag men de laatste be richten gelooven, dan is deze er reeds in geslaagd een zoogenaamd verzoenings-ministerie te vormen, waarin een vijftal ministers uit het. afgetreden kabinet zitting zullen hebben. Sagasta moet verklaard hebben, dat hij en zijne partij be reid is, zulk een verzoening-s-minis- terie te steunen, indien het de grondwet wil handhaven, en aau het programma hetwelk zijn naam aanduidt, getrouw blijft. De be weging, die zich in Spanje bij Koning terugkomst openbaarde en Indien zij geweten had, dat het juist deze verrassingwas, welke haar bijna doodde! Freia sloop zacht weg. Haar ver loofde moest op haar wachten de verloofde, die nu hare geschie denis kende, en op wiens gezicht zij lezen wilde, of hij haar ook min der lief had. Zij ging naar de kamer van haren oomdeze was ledig; eene ui-aangename kilheid overviel haar. Zou de mededeeling- hem gekrenkt hebben, en hij daarop heeng-egaan zijn? Zij ging naar de groote woon kamer. Ook daar was hij niet, maar door het venster zag zij hem op het terras op en neder gaan. Zoo snel mogelijk wilde zij haar lot weten. Zij snelde naar hem toe en raakte zacht zijnen arm aan. Erwin, zeide zij, en er lag iets smeekende in hare stem, laat mij in uw gezicht zien. Hij keerde zich om en haar hart was van eene last bevrijd; spoedig echter volgde een stekende smart. Op zijn gelaat was ergernis noch verdriet te lezen, maar wel een on uitsprekelijke kommer. Erwin, oom heeft u alles ver teld. Heeft u dat ontstemd of ver driet veroorzaakt? Hij zag haar met verstrooide ver wondering aanlangzamerhand eerst kwam zijne herinnering terug. Het is toch onmogelijk, dacht zij, dat hij zulk een go- wichtig- onderhoud vergeten heeft. Mij verdriet veroorzaakt? Neen, Freia, volstrekt niet. Het heeft mij ontstemd noch verdriet gedaan. Ik geef u hier de heilige verzekering-, dat ik mij voor de gelieele wereld niet zou schamen, indien men ver nam, dat ik de dochter van Gott fried Sturm gebuwd had. En of schoon vele zijner ideeën onuitvoer baar waren, zoo is hij toch een eerlijk man, en naar zijnen aard een goed patriot geweest. Was liet niet zoo? Vraag mij niet! riep zij uit.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1