Oplage 10000 Ex. Maandag 15 October 1883. No. 83. Bijvoegsel, WAARLHSCH DAGBLAD. '>rvo!g Unncuiand. Vervolg Gemengd Nieuws. BEURSBERICHTEN. behoorende bij het De hééren pe Naeyer Co., de papier-fabrikanten van Wille- broeck, bij Antwerpen, hebben de •welwillendheid gehad, morgen, Zon- dag, op de Amsterdamsche tentoon stelling, eene partij postpapier en enveloppen beschikbaar te stellen, welke ten voordeele van de Prins Alexanderstichting- te Bennekom, te koop nullen aangeboden worden. Voor eenige dagen bevatte de Lidépendance Bel/je het bericht dat in het Panopticum te Brussel een beeld van koning Leopold II slechts voor eenige dagen was tentoongesteld,omdathetbestemd|\vas voor Amsterdameen beeld, ge lijk het blad zich uitdrukt, een wonder van gelijkenis. De Koning, gaat het. bericht verder, is voorge steld in groot uniform van luite nant-generaal, met het lint van het grootkruis der Leopoldsorde. Zoowel de gelaatsuitdrukking en het cos- tuum zijn treffend gelijkend, tot zelfs de karakteristieke glimlach, die om de lippen van den Koning speelt- Dit beeld was inderdaad bestemd voor Amsterdam en 't heeft zijn be stemmingsplaats reeds bereikt. Met het oog op de aanstaande komst van koning Leopold II, wordt 't heden of morgen te midden eener fraaie wanddecoratie in het Panop ticum geplaatst. Echter niet in de tentoonstellingszalen. De directie heeft nl. besloten het beeld in een der voor ieder koste loos toegankelijke ververschings zalen te plaatsen, zoodat het café een aantrekkingskracht te meer er langt, en de ovatie door haar aan den aanstaanden vorstelijken gast der hoofdstad gebracht, een open bare betoekenis krijgt. De Wekkereen weekblad van Curacao, meldt de aankomst aldaar van den Heer Hugo Sassen, consul van Venezuela te Brussel, die de Belgische inzenders heeft vertegen woordigd ter tentoonstelling, te Cara cas gehouden hij gelegenheid van het eeuwfeest van Bolivar, en als zoodanig met de gouden medaille is bekroond. De Wekker deelt verder mede, dat de heer Sassen wil trach ten de diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en Venezuela te herstellen. In hoever hij daartoe door onze Regeering gemachtigd is, vin den wij niet vermeld. H. BI. Amsterdam. Omtrent den door de politie gesignaleerden Duit- scher William Godschalk, waarvan wij gisteren melden, wordt aan de AT. R. Ct. het volgende medegedeeld Eene der Duitsche firma's expo seerde op de Amsterdamsche tentoon stelling en deed zich daarbij door een Hollander vertegenwoordigen, i Godschalk wist eenige adreskaarten1 der firma te bemachtigen en deed zich toen bij den representant voor als agent der exposeerende firma, beweerde dat hij voor zaken een aantal goederen daarvan noodig had, j en gaf den vertegenwoordiger last j het door hem uitgezochte, dat nog al eenige waarde vertegenwoordigde, aan zijn logement (hotel Krasna- polsky) te brengen. De vertegenwoor diger voldeed daaraan, doch kreeg spoedig zekerheid dat hij bedrogen was. Wel kon nog het goed te Arn hem in beslag worden genomen,! doch de man zelf was verdwenen. Gisteren werdt door de politie in het bureau aan den O. Z. Voor burgwal een netgekleed persoon in bewaring genomen, die bij zijn aan houding een groot mes in de gracht wierp. Nadere bijzonderheden hebben wij omtrent dit geval niet vernomen. Een diamantslijper, J. v. d. N. genaamd, werkzaam aan de fa briek op het Lange Bleekerspad, kwam in den laatsten tijd nogal dikwijls in «kennelijken staat» op het werk; hij kwam dan niet om te werken, maar, zooals hij 't noem de, «den boel een beetje opschep pen». Aan plagerij geen gebrek, en dan was een ander werkman, v. W., gewoonlijk het mikpunt. Aan alles komt een einde, ook aan het geduld van v. W., en hij beklaag de zich hij den patroon over het gedrag van J. v. d. N. Deze werd daarover zoo gebelgd, dat hij, toen hij dezer dagen weder beschonken op de fabriek kwam, met een ijze ren werktang v. W. zulke hevige slagen op het hoofd toebracht, dat deze ernstig verwond werd. J. v. d. N., bij de politie als gewelde naar hekend, werd naar de cel ge bracht. Donderdagmorgen ontdekte de chef van de heeren Adlon Todt op het tentoonstellingsterrein, dat een kellner, die belast was met het schoonhouden zijner klêeren, een portefeuille van het papierengeld had ontdaan. Het gelukte aan de inspecteurs Verschoor en Van der Veen, van de recherche te Rotterdam, aldaar den man aan te houden met ruim f 400, toen hij naar Engeland zoude over steken. Nieuweramstel. De gemeente belasting, die voor het loopende jaar een eindcijfer aanwees van f 26,000, was voor 1884 door Burg. en Weth. op de begrooting gebracht voor f 47,000. Het spreekt van zelf dat dergelijk voorstel weinig kans had op een gunstige ontvangst. Met in genomenheid heeft men dan ook thans het bericht ontvangen dat de commissie van rapporteurs uit de gemeentelijke vertegenwoordiging een uitvoerig* met redenen omkleed verslag heeft ingediend, waarin zij op f 16,000 bezuiniging aandringt. Rotterdam. Ter aanvulling van het bericht omtrent de aanhou ding van den vreemdeling (Duit- scher), wiens opsporing door de Amsterdamsche politie gisteren tele grafisch aangevraagd was, kan nog gemeld worden, dat hij door de politie alhier in gezelschap van een tweeden persoon (mede een Duitscher) aan getroffen is, welke laatste mede werd gearresteerd. Eerstbedoelde werd niet in het bezit van ƒ300, maar van ruim ƒ400 bevonden, terwijl de an dere verdacht is medeplichtig- aan den te Amsterdam gepleegden dief stal ce zijn, waarom beiden gisteren per spoor derwaarts zijn overgebracht, nadat hunne bagage aan de halte- Beurs alhier was afgehaald, welke bagage zij diiar hadden afgegeven, zeggende voornemens te zijn naar Londen te reizen. Op het Bolwerk bij de Konings- brug wordt een loods opgeslagen, j Naar wij vernemen, wordt die loods i g'emaakt voor den schilder I. Israels, die er een groot schilderij wil maken van het interessant tooneel, dat dit gedeelte onzer stad aanbiedt. Utrecht. Daar HH. MM. ook het Stadhuis passeeren, bij aankomst a. s. Maandag, is men gisterenmor gen met alle krachten begonnen, voor het front eene kollosale pyra- mide te betimmeren, die met vlaggen, groen en tropheeen zal worden ge drapeerd. Nijmegen. Tot'geruststelling van vele spoorweg-reizigers, die zich min of meer ongerust maak ten wegens het zachte rijden over het viaduct aan de Heesclie brug alhier, kunnen wij mededeelen, dat de werkzaamheden daaraan zoo ver gevorderd zijn, dat alle treinen we der met de gewone snelheid en zonder «loods» het viaduct berijden. Het ondoelmatige zandplempen bij den eersten aanleg heeft den Staat echter een aardig dubbeltje gekost; men schat de herstellings kosten op 20 ti 25 mille. {Geld.) Venendaal. Vele werksta kers der Venendaalsehe stoomspin nerij en weverij zouden gaarne wederom aaii den arbeid gaan; een 100-tal hunner heeft reeds dergelijk verzoek tot het bestuur gericht. Üit alles blijkt, dat de werkstaking door enkele ontevredenen is tot stand gebracht, die, naar men verneemt, door het verlies van hunne betrek kingen daarvoor wel zullen moeten boeten. 's Hertogenbosch. Gedep. Staten van Noordbrabant hebben de gemeentebesturen aangeschre ven, ten einde hunne aandacht te vestigen, behoorlijke nummering dei- huizen, daar zulks in vele gemeen ten te wenschen overliet. Valkensweerd. Er is alhier een huisgezin uit drie personen be staande, die respectievelijk 97, 90 en 86 jaar oud zijn en nog een krasse gezondheid g'enieten. Een inwoner va» Knesselare, zekere S., kwam tehuis, terwijl zijne vrouw bezig was varkensvleesch te braden en wierp haar een beursje toe, waarin zich eene banknoot van 20 francs en eenige goud stukken bevonden. Ongelukkig kwam bei. beursje niet iu de banden der vrouw maar in de braadpan terecht. Haastig greep nu de vrouw het beursje, dat geheel in het vet gedompeld was, doch door de hitte was zij genoodzaakt, bet op den vloer te laten vallen. Maar zie zegt «De Stad Gent// nauwelijks lag bet op den grond of de hond, die juist in buis was, sprong toe, en slikte bet beursje, met geld en al, gulzig naar binnen. Wat nu gedaan?Een buurman, die op het gejammer der echt- genooten binnenkwam, raadde hun aan, eenige phosphor-lucifers af te schrabben en den bond het in te geven. De raad werd gevolgd en gelukte uit muntend. Nauwelijks bad de hond de phosphor binnen of hij begon te braken en weldra kw am bet beursje, nog altijd goed toegebonden, te voorschijn. Triomfantelijk werd het nu geopend en bet geld, dat reeds in de maag van Castor had geze ten, werd uitgehaald, nageteld eu juist bevonden. Men soortelijk geval werd onlangs uït de Alpenstreek medegedeeld. Maar de uitslag was veel ongunstiger. Juist zou de hond met zijn meester ter jacht gaan, toen de vrouw een balletje gehakt met twee goudstukken liet vallen en Polux met één sprong het goud met het vleesch verzwolg en met een tweeden sprong de deur uitvloog cn liet. veld in. Er was ;een houden aan het dier, het was zeker dat hij wild rook. Inderdaad rende hij met de andere hondeu een grooten brui nen beer achterna. Pollux vliegt hem aan maar hap! daar verscheurde bruintje het arme dier en weg waren de twee goud stukken. Men ziet hieruit, dat beren ook met liet geld van anderen in de maag kunnen zitten. In een brief uit Batavia dd. 30 Aug. aan luit //Berl. Tageblatt, over de aardbeving van Krakatau, wordt deze ramp een //fiirclitbaves Elementar Ereigniss" 1 genoemd en o. a. verteld, dat het te Ba tavia haaien en krokodillen regendeOp die wijze is het te hegrijpen, dat zooals de //Java Bode" meldde, men niet zonder parapluië kon uitgaan! Te Germersheim heeft in het labortorium der artillerie, door de moedwilligheid van een kanonnier, een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De kanonnier wreef met een koperen beker zoolang over een lederen schijf tot het weinige kruit dat daarop gestrooid was, vlam vatte en op zijne beurt een in de nabijheid staand vat. met kruit aanstak. Met een vreeselijken knal ontplofte dit vat. Het vuur deelde zich mede aan een anderhalf-centenaars zwaren gra naat, waarmede juist vijf man bezig waren. Dit projectiel ontplofte ook. Vier manschappen bleven op de plaats doodtwee luitenants-instruc teur en drie kanonniers werden ge wond. Van den kanonnier, die het onheil op zijn geweten heeft, vond men nog- slechts het hoofd en de beenen. De andere lichaamsdeelen waren spoorloos weggeslingerd. De predikant baron Bodel- schwing'b, die gedurende verscheiden jaren leeraar was te Parijs en nu te Bielefeld in Westfalen woont, waar hij een inrichting- van diako- nessen en een gesticht, voor zenuw lijders bestuurt, heeft te Wilhelins- dorf een landbouw-kolonie gesticht, om landloopers lust tot den arbeid in te prenten. De zwervers, die bij hem komen, kleedt liij geheel in 't nieuw. Vervolgens zendt hij hen naar een loods om daar hout te zagen en te hakken. Staat dit werk hun tegen, dan laat hij hen met hun oud pak weer het vrije veld ingaan. Gewoonlijk zijn ze echter reeds te zeer aan hun plunje ontwend en komen binnen ettelijke dagen den directeur verzoeken, hen weer onder zijn dak te nemen. Zoo verdwijnen alle bedelaars uit deze streek. Van de 700 kolonisten, die de eerste zes tien maanden werden opgenomen, zijn meer dan 400 elders geplaatst; slechts een klein getal is het ont- loopen. Dit voorbeeld wil men ook navolgen in Hannover, Silezië en j Sleeswijk-Holstein. I De verzending van stuisvogel- vederen uit Tripoli naar Frankrijk neemt steeds toe; de totale waarde j van dezen uitvoer wordt op 5 CC mil- lioen fr. geschat, terwijl zij 't voor gaande jaar nog geen S1/* millioen bedroeg. De toeneming moet wor den gezocht in de daling der prijzen van dit artikel, sedert deze vederen ook in groote hoeveelheden van de Kaap de goede hoop in Engeland I worden aangevoerd. Zelfs moeten deze voller en witter zijn dan die uit Tripoli. De Fransche regeeringj poogt tegenwoordig den struisvogel J uit Tripoli ook iu Algerië te accli-1 matiseeren. lissariaat vu Politie te Dc voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een gouden medaillon met mansportret in de dninen onder Overveen, een gouden me daillon, een cantillen gouden oorbel, een parapluië, een fitierstaug, een pet, eene por- temonnaie zonder geld, een lorgnet., een bood- schapmandje, een pakje kinderwaschgoed en eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen eene portefeuille met bankpapier bij den winkelier Leuzen, Groote Houtstraat, een bruin gevlekte jachthond bij J. van Waard, Kleiu Heiligland, No. 67. een witte zwaan bij Scheerling, Olieslagerslaan cn een peluw bij J. Wijkhuizen, Vogelkoop- steeg. In de Tramwagens achtergelaten. Twee zwarte doeken. Amsterdam, 12 Octt. 1883. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. dekoe-rs. Nederland. Cert. Werk. Scli. 64'/, '6* t 1001', 95 V3 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleeniug 5 Italië. Obl. Paus. Leeniug 1S60-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mci-N.) 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst.L. 20—100 5 Obl. buiteul. 1S67, 1S71 75ll Obl. buit. 1876. 2 v (Perpetuele) 4 binnl. f 12500- 25000l'/J Obl. binnl. f1000- 5000 1»/. Obl. Alg. Seh. 1865. 5 1S69. 6 Obl. Leen. 1S76. 5 N.-Amebika. Obl. Ver.-St.lS76. 4l/2112 1877. 4 118 Columbia. Obligatiën4l v 21*/, Peru. Leening 1870 6 14"/ 1S72 5 10*/n Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 118' Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. a 151 M. tot Expl. St. spw. Aana. u Ccnt.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aandu Boxtel Wezel Obl. 4l Boxtel Wezel Obl. 1S755 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jclcz Griasi Obl. 5 Kicw-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. n Illinois Cert. Aaud. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 Italië. Rusland. Amerika. 90'/, 65>/„ 65* t 53' i 91V. 44Vs 55V, 24 9V, H7« 116 68»/,, 154 117»/, 22 52\'s 117»/, 50*/, 84' 57' 1427, 297c 127 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Ainst. f100 3 u Rotterdam 3 Gem. Crediet3 België. Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1864. jland. 1864. v 1866.... Geldkoers, prolongatie 3'/- 10»'/- 1—08*/# 100 9*7« 967- iioo llll 440'/- !126l - 121' pCt. RIV1ERBERICHTEN. j Vreeswijk, 12 Oct. 2.57 M. boven AP 3.95 M. onder N. P. j Keulen, 12 Oct. 3.80 M. boven 0. Maastricht, 11 Oct. Hoogte der Maas j 1.30 boven 0, M. Snelpersdruk van Bomaxs en Co., Haarlem^

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1