Oplage 10000 Ex. Donderdag 18 October 1883. No. 80. FEUILLETON. De vloek des Vaders. BINNENLAND, ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand 40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Ion- en algemeene Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drakkers-Oitgevera: BOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: ran 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Etrangcre G. L. DAUBE Co, JOJIx. E. JONES, Sncr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44*, 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39* 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10,25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.53*, 8.37, 9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30*, 8.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35, 5.10,6.20*, 7.-, 7-55, 8.50, 9.45* De vertrekuren aijn berekend van de Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 7-27 tot Uitgeest, 10.7, 1.34. tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18. 11.32, 1.32, 3.19, 4.17, 5.1, 6.42, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.4S, 12.41, 2.15, 3.47, 4.38 6.17 7-13, 9.31. Onze abonné's en zij, die het in den loop van dit jaar worden, ontvangen als premie den beroemden ro man van Fr. Levantide Vloek des Vaders, u it het Hoogduitsch vertaald, benevens een in vier Meuren gedrukt en Adverten tie- Wandkalender. Zij, d ie op dezen Wandkalen- der willen adverteèren, vervoe gen zich daartoe aan 't Bureau. Kleine Houtstraat, No. 9. ALGEMEEN OAEItZICIIT. Zooals te verwachten was, heb ben bij de Radikalen in Frankrijk de toespraken door minister Ferry te Havre gehouden, zeer veel kwaad bloed gezet, en de aanvallen, dooi de pers dezer partij, tegen bet ka binet gericht,getuigen van de woede, die hen over de beschuldigingen, hen door den redenaar naar het hoofd geslingerd, bezielde. Men spreekt er zelfs van, dat twee vice- ministers, die in enkele gevallen met de aangeklaagde partij mede gingen, deswegen hun ontslag zul len nemen. In ieder geval staat dit vast, dat bij de aanstaande hervat ting der parlementaire werkzaam heden, die op den 28en dezer maand is vastgesteld, de radikale afgevaar digden den minister ter verant woording zullen roepen over de woorden, door hem te H&vre ge sproken. Wij mogen, vooral na de krasse houding die Ferry tegenover de onverzoenlijken heeft aangeno men, echter verwachten, dat hij geenszins den strijd zal ontwijken en de kamer der afgevaardigden doodeenvoudig de keus zal laten Naar liet Hoogduitsch VAN Fr. LEVANTI. 47) Op, zekeren dag, toen de gene raal met Erwin in het park wan delde, zagen zij, dat een groote, zwaar heiaden wagen het park bin nenreed, en toen zij nader kwamen, overtuigden zij zich, dat het de wa gen va n een besteller was. Dc koet sier hield stil, en vroeg, of hij ver der het park zou doorrijden. Wat hebt gij daar toch? vroeg hij verwonderd. Tien stuks, antwoordde de man, hier is de vrachtbrief. De generaal zag het papier in en herinnerde zich, dat het huisraad tusschen zijn heengaan, of wel het openlijk veroordeelen van de woe lingen der heethoofden van de uiterste linkerzijde. Hoe die keuze zal uitvallen, kan bij de tegenwoor dige verhouding van de partijen, in dit deel der volksvertegenwoordi ging niet twijfelachtig zijn, daal de gematigde republikijhen reeds lang het schreeuwen der radikalen moede zijn. Omtrent de ongeregeldheden te Hongkong zijn ons heden geene nadere bijzonderheden geworden; zoodat wij mogen aannemendat daar in de laatste dagen niets van aanbelang is voorgevallen. De hoop op eene minnelijke schikking^ i u de geschillen, tusschen Frankrijk en China hangende, wordt aanmerke lijk verlevendigd door een telegram uit bovengenoemde plaats, waarin wordt bericht, dat China zijne troe pen van de grenzen van Tonkin terugtrekt en alzoo den eersten stap doet, om tot eene oplossing der moeielijkheden te geraken. Het is nu maar te hopen, dat een nader be richt het eerste niet logenstraft. Het is in Frankrijk de gewoonte, dat elke nieuwe minister ook zijn secretaris medebrengt, en in deze is generaal Campenon de traditie getrouw gebleven. De afgevaardigde Jean Casimir Perier, hoewel geen milicair, toch een uitstekend zaakkundige, getuige de talrijke rapporten, die hij als afgevaardigde reeds hielp opstellen, is als zoodanig opgetreden, en over het geheel is het oordeel der pers over deze eerste benoeming van den nieuwen titularis niet ongunstig. In Croatie heeft de Regeering den eersten stap gezet op den weg, die tot bevrediging der onrustige gemoederen moet leiden. Yan een van Gottfried Sturm was, dat in gepakt naar het station werd ge bracht, toen zij uit Gollnitz ver trokken. Het was Gottfried Sturms schrijf tafel, zijne lievelingsboeken, eenige 'oorwerpen, die de zuster bijzonder in waarde hield, Hilda's muziek en eenige kleine gedachtenissen van hunne overledene moeder. Wijl hij wist, dat het bericht van de aan komst dezer voorwerpen smartelijk voor Hilda was, zoo schreef hij een paar regels aan Freia, dat de meu bels uit Gollnitz aangekomen waren, en dat zij vooreerst maar een plaatsje moest uitkiezen, waar ze rustig- kon- I den staan, zonder dat Hilda iets er ivan vernam. De wagen moest op eenigen afstand van het huis blijven I staan. Freia las het briefje en haastte I zich, om aan de opdracht te voldoen. De voorwerpen werden in eene af- I gelegene, ongebruikte ruimte ge- paar openbare gebouwen zijn met eenig vertoon van plechtigheid, de schilden met de opschriften in twee talen verwijderd en vervang-en door anderen, die geen enkel woord be vatten. Het behoeft zeker niet ge zegd te worden, dat de bevolking die gebeurtenis met ingenomenheid begroette en luidde hare tevreden heid betuigde over de verzoenende houding der overheid in dezen aan gelegenheden. Als overal de macht hebbenden in kleinigheden zoo ver standig handelden, zouden er vele oproertjes voorkomen worden. Wij leven thans in den tijd van aardbevingen en n* un-amnen. Na tuurlijk is de herinnering aan het onheil van Ischia eenigszins ver flauwd, en bekomt men een weinig van den schrik, die de tijdingen uit de staat Soenda vooral ook in ons vaderland veroorzaakten, of weder om hoort men van aardschokken, die thans Griekenland maar voor namelijk enkele eilanden in de Grieksche Archipel teisterden, en het ook daar niet aan slachtoffers laten ontbreken. Hoewel het getal der verongelukten gelukkig minder aanzienlijk is, dan bij de vooraf gaande onheilen, zijn toch op het eiland Chios verscheidene huizen ingestort, en hebben een aantal in woners den dood gevonden onder de puinhopenhunner woningen.Zelfs te Athene werden de schokken ge voeld en ook Smyrna moet nog al geleden hebben. Nadere bijzonder heden ontbreken vooralsnog. Uit Rusland kwam voor eenige dagen het bericht da t de heer van Giers, minister van buitenlandsche zaken, het voornemen had opgevat eene reis naar Frankrijk te onder nemen, teneinde te Parijs met Ferry over eene nadere aaneensluiting tusschen deze heide rijken, van ge dachten te wisselen. Blijkens de laatste tijdingen is dit bericht even wel niets dan een eenvoudig- ge rucht, ja de Petersburgsche bladen aarzelen niet,het een verzinsel te noemen waarvoor geen enkele grond bestaat. Als men zoo alle aankon digingen omtrent overeenkomsten tusschen verschillende staten, waar van het later blijkt, dat zij een voudig' uit de lucht gegrepen zijn, eens bij elkander telde, zouden zij per jaar een groot aantal bedragen. Het is geen zeldzaamheid, dat de politieke plannenmakers bij hunne berekeningen den bal eens misslaan, jen de houding van hen, die als Thomas, eerst willen zien eer zij gelooven, is op het gebied der staatkunde zeker wel de verstan digste. Uit Zuid-Afrika verneemt men thans dat de Zoeloekoning' Cetewayo, bet bevel der Engelsclien, om zich over te geven, gehoorzaamd heeft. Een telegram uit Natal bericht, dat hij zich thans aldaar bevindt en de beschikkingen afwacht, die men omtrent hem zal nemen. Blijkbaar heeft hij het derhalve niet durven wagen, den wil zijner machtige vijanden of vrienden, wij weten zelf niet hoe wij de Britten noemen moeten, te weerstreven. Den eenigen keer trouwens, dat hij zich daaraan waagde, is het hem dan ook al slecht bekomen. Niet alleen in Egypte, maar ook elders zullen de gunstige tijdingen omtrent den gezondheidstoestand aldaar, met vreugde worden ont vangen. Die toestand is weder zeer normaal, zoodat de choleragevallen, die zich nog voordoen, geen zorg meer baren, en alleen te beschou- plaatst. Een stuk er van trok Freia's bijzondere attentie. Het was een groot, vierkant pak. Zij opende een weinig het linnen waarin het ge pakt was, en zag dat het baars va ders schrijftafel was. Hoe goed her innerde zij zich deze schriiftafel. Hoe dikwijls zag zij haren vader met toornige stem en vlammende oogen daarbij zitten! Ook op dien dag stond de tafel voor hem, toen zij van hem was weggegaan op den dag, waarop hij haar vloekte. Hilda's woorden kwamen haar voor den geest, dat de vloek bij ongeluk op haar was gevallen, en Freia moest bekennen, dat inderdaad alle onge lukken hare zuster getroffen had den. Indien zij echter geweten had, wat deze schrijftafel bevatte, dan zou zij er niet zoo nalatig mee om gegaan hebben. Spoedig vergat zij j de aangekomen zaken. Het zwaarste ging voorbij: koorts week gelukkig en het gevaar i was verdwenen. Hilda's toestand was echter slimmer dan eene ziekte. Hare krachten kwamen niet weer, zij at en sliep weinig, en er was niet aan te denken, haar eene zach tere lucht te verschaffen, zoo lang men haar nog- van de eene kamer naar de andere moest dragen. Freia, wier liefhebbende zorgvul digheid zonder weerga was, bracht elk vrij oogenblik bij haar door en sprak met een oprecht hart steeds van Erwin. Gij hebt hem zoo weinig lee- ren kennen, Hilda, gij waart slechts een paar uren met hem samen. Ik verlang- er naar, dat gij hem eens wederziet en leert hoogachten. Hij wenscht zoo zeer, u eens weder te mogen begroeten. Zoo sprak zij steeds, zonder iets kwaads te vermoeden, maar voor de anne Hilda was elk woord een dolksteek. Zij vermoedde niet, dat hare zieke zuster na zulk een gesprek wen zijn als verschijnselen, die zich zelfs ouder gewone omstandigheden in elk land voordoen. Haarlem, 17 Oct. '83. De turfcollecte gisteren door diakenen der Ned. herv. gem. alhier gehouden heeft opgebracht eene som van A'll-fl.öU/s- Volgens een geloofwaardig ooggetuige, hebben eenige «kwar tjesvinders/», Maandag getracht, al hier hun geluk te beproeven met eenige boeren, 't welk golukk;g werd verijdeld. II. M. de Koningin woonde Zondagmorgen de godsdienstoefe ning te Apeldoorn bij, onder bet gehoor van ds. Jorissen, die, na van eene langdurige keelaandoe ning genezen te zijn, voor het eerst weder voor de gemeente optrad, en, naar aanleiding van een droe vig door hem geleden verlies, eene leerrede hield over 1. Thess. IV, vs. 17 b. - De Staais-Couranl meldt, dat op 14 Sept. jl. te Port-au-Prince de uitwisseling heeft plaats gehad dei- akten van bekrachtiging van de overeenkomst, den 18en Mei te voren aldaar gesloten, tot toela ting van consuls van Haiti in de Nederlandsche koloniën. De Staatscourant van 18 dezer bevat de statuten der Nederland sche Koloniale Vereeniging te Am sterdam. Zij stelt zich ten doel, be- lang-stelling te wekken in en ken nis te verspreiden van Nederlandse!». Oost- en West-Indië en andere over? zeesche gewesten, ten einde langs dezen weg den ondernemingsgeest aan te wakkeren, ten bate van Ne- den nacht schreiende en slapeloos moest doorbrengen. Wat moet ik doen om haar gezond te maken? vroeg- Freia zich zelf af, na het gewone gesprek met den dokter. Zij is zoo lief en dankbaar, maar zij schijnt geene lust aan het leven te hebben. Plotseling kwamen haar de dingo», uit baars vaders huis in den zin. Zonder twijfel zou daar wel iets bij zijn, dat in staat was, om Hilda's geest op te frisschen. Zij g-iug- naai de ongebruikte kamer, waar die voorwerpen stonden, en het eerst viel hare opmerkzaamheid weer op de schrijftafel. Misschien bevond zich iets tusschen de papieren haavs vaders, dat Hilda sterk aan haar oud tehuis zou herinneren en dus bezigheid van haren geest vragen. Zij opende eene lade en vond die gevuld met geschriften. Gottfried Sturm scheen ze voor zijnen dood gerangschikt te hebben. Ilier waren

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1