derlands handel en nijverheid. Zij tracht dit doel te hereiken: lo. door oprichting van een koloniaal Mu seum en door stichting eener kolo niale bibliotheek; 2o. door het uit geven van een koloniaal tijdschrift in de Engelsche of Fransche taal en door het houden van voor drachten. Op de staatsbegrooting voor 1884 is de som van ƒ300,000 uit getrokken voor den bouw eener nieuwe brug over de Maas te Venloo en zal hierdoor in de gestremde passage voorzien worden, die door het steeds toenemende treinverkeer veroorzaakt wordt. Den Belgischen inzenders is officieel kennis gegeven, dat de Ko ning en Koningin der Belgen Don derdag e. k. de tentoonstelling zul len bezoeken. Z. K. H. de hertog van Bra- ganza, kroonprins van Portugal, isj uit Stockholm te Amsterdam aan gekomen met talrijk gevolg en in liet Amstel-hotel afgestapt. De graaf De San Miguel is hem tot Emmerik tegemoet gereisd en bij afwezig heid van den consul-generaal van Portugal is Z. K. H. aan het sta tion van den Rijnspoorweg ontvan gen door den consul-generaal van Luxemburg. Enkele gelukkigen genieten na eene welvolbrackte loopbaan het «otium cum dignitate». Een «be schaafd man van goeden huize,» die in het bezit van het «otium» is, zoekt nu de «dignitas». In de Haarl. CL vraagt liij in Haarlem of omstreken een «eerepostje». Eerepostjes zijn zeldzaam in stad en land. Laurens Coster is misschien de eenige. die er in Haarlem een bekleedt. Maar om diens plaats op het voetstuk in te nemen zal hij niet verlangen. Leest men de advertentie geheel, dan blijkt er echter uit, dat hij ook tevreden is met opzichter in een fabriek, zonder salaris. Van dien aard zijn er zeker ver scheidene eerepostjes daar en overal te vinden. (Arnh. CL) Met den Heer Mackintosh zijn drie jongelieden uit Friesland mede naar Suriname vertrokken, met het doel aldaar als blankofficier of op- "ichter op eene plantage te worden >ykzaam gesteld, om het planters vak te leeren. Een tiental anderen hebben hun verlangen te kennen gegeven 0111 ook daarheen te gaan, indien de zekerheid bestaat, dat zij in de eene of andere betrekking op eene plan tage kunnen geplaatst worden. Amsterdam. Voor de ont vangst van den Koning en de Ko ningin van België zijn aan het Cen traalstation door de Hollandsclie Spoorwegmaatschappij, luisterrijke toebereidselen gemaakt. Onder lei ding en toezicht van den bekwamen architect Posthumes Meijes zijn tus- schen twee stijlen van de overkap ping eene eerepoort voor de wacht kamer eerste klasse opgericht met loof en bloemen, terwijl van daar tot de wachtkamer eene dubbele rij groote palmen in bakken als allée zijn geplaatst. De wachtkamer is tot receptie-salon ingericht. Groen en bloemen in de hoeken, groote spiegels aan den wand en voorts een prachtig salon-ameublement is in deze overigens kale zaal aange bracht. Van de wachtkamer naar den hoofding-aDg is eveneens eene geïmproviseerde zaal gemaakt, waar geheel geel geworden van ouderdom, met dunne omgebogen hoeken, de brieven barer moeder, die voor vele jaren geschreven waren. Ze waren met een blauw lint saamgebonden, en er tusschen lagen gedroogde bloemen. Hij beminde hare sclioone, jonge moeder zeer. anders zou hij deze brieven niet bewaard hebben. Zij wilde ze niet openen, ze waren heilig voor haar, wijl zij door eene lieve hand geschreven waren, welke reeds zoo lang dood was. Zij kuste ze en gaarne zou zij geweten heb ben, of Erwin, indien zij stierf, hare brieven evenzoo bewaren zou. Zij vond ook de huwelijksacte harer ouders, de overlijdensacte barer moe der en de doopacte van haar en Hilda. Eenige brieven lagen er bij, welke zij ter zijde legde om ze te vernie tigen brieven, waarvan de inhoud haar bekend was en die haar deden rillen. Ook lagen er rekeningen en heesters en ander groen overvloedig is aangebracht. Voor den ingang zijn een zestal hooge masten opge richt, waaraan Nederlandsche en Belgische vlaggen wapperen, en die onderling door guirlandes en groen aan elkander zijn verbonden, ter wijl, behalve vele gaslichten, twee groote gasilluminaties het geheel verlichten. Voorts zijn door de Holl. Maats, meer dan 200 Belgische vlaggen in Belgie gehuurd, om die aan alle stations van den weg, dien het vor stelijk echtpaar passeert, te doen wapperen. Ook aan het Rijnspoorwegstation worden versieringen aangebracht. Het gala-concert, morgen (Don derdagavond) in den Parkscliouw- burg te geven, is toegankelijk voor het publiek, en zal door den koning en de koning-in der Belgen worden bijgewoond. Als solisten treden op mej. Beumer, en de heeren I-Ieusch- ling en Bosnians. Maandag is de tramlijn Leid- scheHaarlemmerplein geopend in bijzijn van den Burgemeester, de wethouders Bergsma en Driessen, eenige leden van den Raad, den heer Steenkamp en het bestuur der A. O. M. De proefrit heeft aan de goede verwachting beantwoord. Een der voornaamste winke liers alhier had het vermoeden, dat een zijner winkelbedienden geld wegnam. Hij kon het hem echter niet bewijzen. De winkelier teekende daarom een muntbiljet van f 10 en gaf dit zijn buurman, met verzoek 't te komen wisselen, als de bediende alleen in den winkel was. Dit werd J gedaan, en na eenigen tijd. tijdens de bediende afwezig was, zag de winkelier het muntbiljet niet meer. De politie werd gehaald, en zij vond werkelijk het muntbiljet bij den ontrouwen bediende. Hij be weert, het reeds verscheidene maan den onder zijne berusting te hebben. Gisterenmorgen te tien uren is, op de Prinsengracht bij de Prin senstraat, een met pakken manu facturen beladen wagen te water geraakt. De toestel van de lik. G. Sinck Z11. verleende bij de redding van paard en wagen weder zijn onmisbare hulp. Een aangename erkenning van de diensten, in het algemeen door het werktuig bewezen, vond de firma in de bekroning met de gou den medaille van het op de tentoon stelling ingezonden kleine model, door den schoonzoon van den Heer Sinck vervaardigd. Oudshoorn a d Rijn. Met belangstelling verneemt men, dat door den heer Van Valkenburg te Alfen, concessie is aangevraagd om, langs de «Hooge zijde» van den Rijn, de Leidsche duinwaterleiding tot Gouwsluis door te leggen. Het is te wenschen, dat, in verband met dit plan, of wel zelfstandig, ook de «Lage zijde» van goed "drinkwater voorzien worde. In deze dichtbe woonde streek toch moet verreweg het grootste deel der bevolking zich met rivierwater behelpen, dat door de vele riolen en de drukke scheep vaart zeer verontreinigd wordt. Hier althans is men g-enoodzaakt, wil men eenigszins bruikbaar water heb ben, het in den vroegen morgen te scheppen, voordat de vele stoom- booten en schepen het zoo in be roering brengen dat het letterlijk ondrinkbaar wordt. Utrecht. Omtrent de feesten deelt men nog de volgende bijzon- boeken, welke duidelijk maakten, hoe het geld van het volk besteed was, met afschuw legde zij die din gen uit de hand, maarwat was dat? Een brief, gesloten in eene vierkante enveloppe, waarop ge schreven stond: Voor mijne docht er Freia, geschreven nadat ik er van verzekerd ben, dat ik sterven moet. Haar ter hand te stellen, of te zen den na mijnen dood. Zij bezag den brief met een wan trouwenden blik, toen zij deze woor den gelezen had. Een brief van haren vader, toen hij wist, dat hij sterven zouHoe kwam het, dat men haar dien niet gegeven had? Het was duidelijk, dat niemand er van wist. Hij schreef hem vermoedelijk met het plan, om hem aan Hilda te ge ven en waarschijnlijk had hij hem voorloopig in deze lade geborgen en vergeten. Zij twijfelde er geen derheid mede. Aan slechts één per soon werd op «Paushuizen», ten huize van den Commissaris des Ko- nings, audiëntie verleend, en wel aan de «oude Trui», een der oudste in gezetenen van Utrecht, die als mar ketentster den Tiendaagschen Veld tocht meemaakte. In de uniform van weleer, met het onmisbare marke tentster-vaatje op zijde, werd het oudje allerminzaamst door IIH. MM. ontvangen. Bij den intocht HH. MM. den Koning en de Koningin, op Maan dag, werd door een rijtuig een meisje van 8 jaren overreden: het werd, aan de beenen verwond, huiswaarts gebracht. Eindhoven. De politie alhier vatte Dinsdag een twaalfjarigen knaap te Woensel, die goederen van allerlei aard op naam van an deren kocht. De knaap onderging" vroeger reeds gevangenisstraf we gens diefstal. Breda. Bij de hoornblazers van het alhier in garnizoen liggend 3e reg. veldartillerie bestaat het voornemen, om een muziekcorps op te richten. Wordt hieraan gevolg" gegeven, dan zal Breda weldra in bezit van vier militaire muziekcorp- j sen zijn. Amst. Maastricht. Weldra komt te dezer stede weder eene fabriek in werking-, opgericht door een der hee ren Regout, ter vervaardiging van Fransch porselein. Kampen. Maandagavond is door een bijna 100-tal ingezetenen, op uitnoodiging van eenige heeren aan onzen stadgenoot, den heer J. M. Ruijs, een der wakkere man nen die aan den tocht naar het hooge noorden heeft deelgenomen, in de concertzaal een feestelijk wel kom bereid. Als een huldebewijs ter herinne ring werd hem een lijst vereerd met een fraai versierde penteeke- ning van den schilder W. B. Tho- leu, alhier, bevattende eenige toe passelijke dichtregelen en voorts de namen der deelnemers, die elk daarvan een afdruk zullen ontvan gen. Tot laat in den avond bleef men in eene aangename en opgeruimde stemming bijeen. Het feest, door toasten en voordrachten afgewis seld, werd oi ^'nisterd door de muziek der sted. schutterij. Leeuwarden. Alhier gaat het gerucht dat de heer H., een bekend musicus, zich «verwijderd» heeft. GEMENGD NIEUWS. Door den gewezen staatspro- cureur der Transvaalsche Republiek, dr. Jorissen, is tegen Die Afrikaan- sche Patriot bij de rechtbank in Kaapstad een aanklacht wegens las ter ingediend, gegrond op de be schuldiging, als zou de heer Joris sen 600 p. st. uit 's lands kas heb ben verduisterd. Naar de heer Jo rissen verzekert, was hem zelfs het bestaan van zoodanig tekort onbe kend, zoodat hij moeilijk deswege eenige verklaring kan hebben afge legd. (N. v. d. D.) De Hollanders houden niet veel van conversatie in spoortreinen en dergelijke. De vreemdeling is mededeelzamer. Maar dat men toch eenigzins voorzichtig moet zijn, blijkt weer uit het volgende. De- heer B., uit Quiévrain, reisde van Bergen naar Brussel in gezelschap van twee personen, die al spoedig oogenblik aan, dat het een liefde volle brief zou zijn, geschreven om den vloek van haar hoofd te nemen. Zij stak hem in den zak van haar kleed met het doel om hem te lezen, als haar onderzoek zou afgeloopen zijn. Na eenige minuten keerde zij tot Hilda terug en bracht haar eenige kleinigheden, die van haren vader afkomstig waren en welke zij meende dat haar zouden interesseeren. Daarop kwam er eene dame uit de buurt, om naar den toestand van Hilda te verne men en toen Freia in de woonkamer kwam om die dame te ontvangen, vernam zij tot hare verwondering, dat de generaal en Erwin naar Lin- genfeld gereden waren. Blijkbaar was zij daardoor teleurgesteld; gaarne had zij een paar minuten met haren verloofde gesproken. Dat was toch immers hare eenige ontspanning, als Hilda hare hulp niet behoefde. Met de haar eigene vriendelijkheid rut- ving zij hare bezoekster. Niet lang een vriendschappelijk gesprek met hun medereizigers hadden aange knoopt. Denzelden dag ontving de zoon van den heer B. het verzoek van zijn vader om per telegraphi- schen postwissel fr. 500 over te maken aan zijn adres in een der hötels. De zoon voldeed in ver trouwen aan dat verzoek van zijn vader, die immers te Brussel was; maar het bleek weldra, dat niet deze, maar de oplichter, die den vader had uitgehoord, het g-eld had gevraagd en gekregeu. Met de onlangs te Hamburg uit Zuid-Amerika aangekomen boot Meilis hebben twee negers een on vrijwillige reis naar Europa ge maakt. De boot had St Vincent aangedaan om kolen in tc nemen; twee negers, die mede kolen aan gedragen hadden, waren daarop in een rustig hoekje wat gaan zitten slapen zonder dat de équipage zulks bespeurd had. De arme drommels ontwaakten eerst toen de boot reeds weder in volle zee was en waren natuurlijk zeer ontstemd, nu zij zoo onverwachts van vrouw en kinde ren gescheiden waren. De volgen de boot zal St. Vincent eveneens aandoen en hen weder thuis bren gen. De nieuwe Belasting. Me vrouw die een ruim gebruik va» de sleutels der brandkast van haar echtgenoot maakt, is verdiept in de lectuur van haar courant. Eensklapsdoet ze echter een «uitval»: Gut, man, komt er al weer een belasting? Misschien wel, Maar waar moet dat naar toe Hij, na eenig nadenken, met een ironischen blik op zijn wederhelft: Wees gerust, lieve, 't regar deert ons niet, 't is maar een be lasting op 't inkomen; doch wan neer ze de uitgaaf aanslaan, komen wij bepaald op de lijst der hoogst aangeslagenen. Een diepe zucht liet hij op dit gezegde volgen, terwijl hij zijn vier dochters, in veelkleurige toiletten aanwezig, beteekenisvol aanstaarde. Dennenhout wordt tot velerlei doeleinden gebruikt. Vrij nieuw is nog- de bestemming dezer houtsoort voor opvulling van kussens en ma trassen, Het hout wordt door bijzon der daartoe, ingerichte machines, in zoo dunne vezels verdeeld, dat deze den vorm van geplozen touw ver krijgen en een surrogaat vormen voor paardenhaar, dat zeer rekbaar, zacht en duurzaam is. Het harsge halte van het hout vrijwaart de kussens en matrassen voorgoed voor ongedierte. Het Duitsche Ministerie van oorlog heeft, voor hospitalen en kazernes, met het nieuwe materiaal proeven genomen, die zeer gunstig zijn afgeloopen. Wordt de matras plat en hard, na eenige jaren ge bruik, dan is het voldoende haar aan de zon of op andere wijze aan verhoogde temperatuur bloot te stel len, om haar de vroegere elasticiteit weer te geven. De prijs is aanmer kelijk lager dan die van paardenhaar. Men kent het geval van de vrouw, die, aan een politiebureel ter herkenning van een drenkeling ontboden, op de vraag of hij ook merkbare teekenen had, ten ant woord gaf: ja, meneer, hij was doof. Dat antwoordt wordt echter over troffen door de volgende mededee- ling van de politie zelve. In de Fewille officielle du Juraleest men namelijk: Donderdag werd in de gemeente Saint-Ymer een man hield deze haar gezelschap, entoen zij weder alleen was, kwam haar de brief weder in den zin. Het was nog te vroeg om de lampen aan te steken, en daardoor heerschte erin het vertrek een somber halfdonker. Een helder vuur brandde in de open kachel en de flikkerende vlam was zoo helder, dat zij het matte licht in de kamer overtrof en met een zeldzaam effect, het beeld van Oe- none verlichtte. Freia trok eea ge- makkelijken stoel tusschen de schil derij en het vuur en beschouwde de eerste met een ernstig gelaat. Daarop bezon zij zich en wilde nu in deze ledige oogenblikken den brief lezen. Wordt vervolgd.) gevonden,opgehangen aan eenhoorn. Volgens bericht uit San Do mingo heeft den 13den September iemand getracht te Key ba, den pre sident der Republiek te vermoor den. De president doodde den aan rander met een pistoolschot. Om brandkasten nog beter tegen de inwerking van liet vuur en tevens tegen diefstal te beschut ten wordt door een Amerikaan aan bevolen in de wanden sterke reser voirs met vertakkingen te maken, waarin sterk samengedrukte giftige gassenkoolzuur, kool-oxvdegas, zwavel waterstofgas enz. worden be sloten. Indien deze wanden door die ven worden doorgestooten dan maakt het ontwijken dezer gassen eene voortzetting- van den diefstal onmo gelijk. Buizen aan de reservoirs met een licht smeltbaar soldeersel aan gebracht, geven gelegenheid dat hij een brand de gassen ontwijken en de inrichting werkt dan alsextincteur. Aan boord van de dezer da gen hier binnengekomen stoomsche pen Irene. Abril en Minerva, be vonden zich telkens vele vogels, zooals vinken, sijsjes en inusschen; op de Minerva zelfs een jonge valk die allen op zee daar aan boord een toevluchtsoord hadden gezocht. De vinken waren het sterkst in aantalaanboord van deSpaansche boot Abril waren er zoovelen, dat men een tachtigtal tot spijs had toegediend; 't vreemdst is dat de vogels op elke breedte de schepen aandoen. De Irene en Abril toch kwam en van buiten het Engelsche kanaal, terwijl de Minerva het vo- gelbezoek had op noordelijker breedte dan de onze, komende van de Oostzee. Men gist dat dit ver schijnsel in verband staat met de storingen in de natuurkrachten. De propaganda der Mormonen neemt steeds uitgebreider verhoudin gen aan. Terwijl hunne zendelingen reeds in alle landen bezig zijn be keerlingen te winnen voor het Rijk van de heiligen der laatste dagen (er zwerft en werft tegenwoordig een in onze noordelijke provinciën, die veel hoofden op hol brengt), hebben ze dezer dag-en aan de Zout- zeestad eene algemeene vergadering gehouden om de macht hunner kerk te versterken. Er werden 57 zende lingen ingezegend, die allerwege de Mormoonsche leer zullen verbrei den. Van dezen zullen er 14 naar Engeland en Scandinavië gaan, 13 naar de Zuidelijke Staten der Unie, 7 naar de Noordelijke, SnaarDuitsch- land, Zwitserland en Nederland, 2 naar het grondgebied der Indianen en 1 naar Canada. Het zijn blijk baar bij voorkeur Protestantsche landen, waar zij volgelingen hopen te vinden. Om de voortreffelijkheid van het koken van spijzen op gaslicht in plaats van op kolen-of houtvuur te bewijzen, schrijft mej. Edit Clark aan The Daily Newsdat onlangs op den «Bankholiday» in de keuken van de visch-eetzaal ter Visscherij- tentoonstelling anderhalve ton visch en negen zakken aardappelen wer den gekookt voor 4106 personen,wier borden bovendien nog warm gemaakt werden in een «platte-warmer», die 700 borden of schalen in vijf mi nuten verwarmt en dat daarvoor 8600 voet gas gas werd gebruikt tegen den prijs van ƒ16.25. Dat mej. Edith Clark een begaafde keukenprinses is, bewijst haar titel. Zij noemt zich «Superintendant of the National Training School for Cookery.» Eenige dames te Washington zijn op het smakelooze denkbeeld gekomen om levende hagedisjes als sieraad op de borst te dragen. Het vlugge, bewegelijke diertje krijgt een gouden ring om het lijf, waar aan kettingje haugt. Aan het uit einde daarvan is een speld bevestigd en daarmede wordt het zonderlinge ornament op de japon vastgehecht. De 391ste jaardag van de ont dekking" van Amerika is Vrijdag te Madrid gevierd met een groot banket, waar 300 bekende perso nen aanzaten. Een afstammeling van Columbus, de heer Veragua, zat voor. Gelijk vanzelf spreekt werden tal van toasten gedronken op de toekomst van Amerika, op Columbus, op Spanje enz. Als een nieuw bewijs van het nut eener goede levensverzekering en tevens als een prijzenswaardig voorbeeld van goede trouw, moge het volgende strekken, dat onlangs bij

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2