BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. ken, over het. gekeeel is ieder ge dwongen de kraclit te bewonderen, die van hem uitgaat, en waarmede hij alles naar zijne wijze van zien weet te regelen. Dat Turkije niet spoedig berust in de eene of andere noodzakelijk heid, is bekend; en wederom zien wij daarvan een bewijs in de ver- toogen door Mukthar-pacha te Ber lijn, omtrent de Egyptische aange legenheden, ingediend. Volgens de Kölnische Zeitrng heeft de Porte het noodig geoordeeld, nogmaals bij Duitschland te protesteeren tegen het optreden van Engeland inNoord- Afrika, waar Turkije zoo gaarne in vereeniging met deze mogendheid, opgetreden zou zijn. Of de Porte op deze wijze bedek tel ijk weder po gingen in het werk wil stellen om den verloren invloed in haren vroe- geren vazalstaat te herwinnen, of dat zij met die vertoogen andere bedoelingen heeft, weten wij niet. Ket komt ons evenwel voor, dat zij met hare klachten aan het ver keerde adres is, want bij de blijk baar vredelievende, buitenlandsche politiek van Duitschland, zal zij deze mogendheid wel het allerminst be reid vinden, zich voor de ware of vermeende rechten van Turkije in de bres te stellen. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft zich het zonderlinge geval voorgedaan dat het hoog gerechtshof eene wet, die door de kamer van afgevaardigden is aangenomen en door den presi dent bekrachtigd, in strijd heeft ver klaard met de grondwet, en haar alzoo niet voor de ingezetenen des rijks van kracht heeft verklaard. Het betreft de gelijkstelling in schouwburgen en andere openbare plaatsen van de vrijverklaarde ne gers met de blanken. Hoe het nu met die wet zal gaan is niemand nog bekend. Tot eene wijziging der grondwet zal men zeker zoo heel gemakkelijk niet overgaan. Amsterdam. Woensdagavond te ruim 7 uur werd een dienstbode, die een gouden Frieschen kap droeg, op den Singel bij den Heilig,enweg door een man aangegrepen, die met kracht het gouden versiersel wilde afrukken. Op het schreeu wen van de dienstbode, nam de straatroover de vlucht. De kap was verbogen en een der knoppen werd vermist. Een persooD die gisteren naar het Postkantoor ging, bemerkte dat eenige vlugvingers zijn portefeuille uit zijn buitenjaszak hadden gerold. De partefeuille bevatte f 200 aan bankpapier. Eenige slagersknechts hebben gis terennacht louter uit baldadigheid een heer aangevallen en mishandeld. Er wordt sedert geruimen tijd erg over de woestheid van de lieden van dat gilde geklaagd. Bij de op Donderdagavond gehouden veiling van inboedel enz., in het lokaal de Brakke Grond, werd onder de ouderwetsche porseleinen, voor 18 geëmailleerde porseleinen bouillonbordjes met de daarbij be- hoorende 6 bouillonkommen met deksels het aanzienlijke cijfer van f 2,304.50 besteed met de opgel den. Nunen. Woensdag-middag, tusschen twaalf en één uur, en juist nadat het werkvolk zich had ver wijderd, viel alhier eensklaps een in aanbouw zijnde molen in. Onge lukkigerwijs bevonden er zich vijf personen op, waarvan een, genaamd Swinkels, oud 1G jaren, onder het puin geraakte en eenige uren later levenloos werd teruggevonden. Dc overigen bekwamen allen ernstige verwondingen, doch zijn buiten le vensgevaar. Het gebruik van slechte materialen is oorzaak van het on geluk. De justitie doet onderzoek. Barneveld. Ged. Staten van Gelderland hebben gunstig beschikt op het verzoek van eenig-e ingeze tenen van Barneveld en Voorthui zen, om teruggave van grondbelas ting ter zake van vernieling door hagelslag van te veld staande vruch ten. Bij den Rijksontvanger alhier kunnen zij de gelden weer in ont vangst. nemen. Zwolle. Op Maandag 22 de- i zer maand zal in het Odéon alhier de algemeene vergadering van den Nederlandschen bakkersbond ge bonden worden. In die vergadering zal o. rn. aan de orde worden ge steld: de meer algemeene invoe ring van werkboekjes ter bevorde ring van eene betere verhouding tusschen patroons en bedienden. Voorts zal van gedachten gewis seld worden over de patentbelas ting. Heerenveen. Alhier had de zer dag'en het volgende ongeluk plaats. In de kookkachel was een Üesch met wijn geplaatst, waarin kina ter oplossing. Door nalatigheid der dienstbode was de flesch in den oven vergeten en inmiddels een groot vuur aangelegd. Toen nu de meid de flesch zou aanvatten sprong deze meteen vervaarlijke knal uiteen. Een der scherven trof de meid aan den arm. Twee doctoren slaagden er in de doorgesneden slagader af te bin den. Ware er niet dadelijk heelkun dige hulp bij de hand geweest, dan zou dit ongeval een treurig einde hebben gehad. Dwingeloo. Op de laatst gehouden kermis is zekere J. uit Beilen door K., boerenknecht al hier, gevaarlijk met een mes ge wond, terwijl de jas letterlijk in stukken werd gesneden. De oorzaak tot deze daad moet gezocht worden in 't feit, dat J. als vreemdeling zoo brutaal was met een Dwingelooster «wichtje» kermis te houden. Door de vijandschap, welke, zoo als vroeger reeds werd gemeld, tusschen de jongelingschap van Dwingeloo en Diever bestaat, werd op de kermis bijna geen Diever- sc.he gezien, terwijl de luttele be zoekers uit dat dorp veiligheidshalve vóór donker naar huis keerden. Diessen. Zekere P. J., alhier leefde in. onmin met zijne echtge- noote en besloot zich van kant te maken. «Kind houd je goed, sprak hij tot zijn dochterje, een meisje van ongeveer 11 jaar, ik trek er van door", en de daad bij het woord voegende klom hij op zolder en knoopte zich aan een touw op. In middels was het kind naar zijne moeder gesneld, want «vader deed, o! toch zoo aardig!" De vrouw ijlde naar boven en kon gelukkig nog bij tijds den strop doorsnijden. Onte vreden stapte de man vooruit en sprong in het water, waarin hij onvermijdelijk den dood zon gevon den hebben, indien de buren hem XXXV. Sedert dezen dag was er eene maand verloopen. Freia was vast besloten, hoe zij handelen zou. Wijl de doktér zeide, dat het voor 't her stel van Hilda dringend noodzake lijk was, om haar naar een warmer klimaat te brengen, werd er besloten, naar het zuiden van Frankrijk te faan. Graaf en gravin Eggenberg ielden zich tegenwoordig daar ook op, en zoo zou men er met lieve vrienden samen zijn. Dikwijls werd er over de bruiloft gesproken, maar Freia's schoon gelaat was zeer bleek geworden, en hare oogen zagen er afgetrokken uit. Zij zeide, dat het huwelijk uitgesteld moest worden, het was immers niet mogelijk, nu Hilda's gezondheid zoo zwak was, aan trouwen te denken. Zij sprak rustig en kalm, en glimlachte als zij er aan dacht, hoe weinig zij auen van hare groote smart wisten. De generaal zag er ernstig uit, toen zij weigerde, iets omtrent de brui loft vast te stellen, die in het voor jaar bepaald was. Huwelijken, die verschoven worden, zijn altijd ongelukkig, zeide hij tct haar. Mijn huwelijk zal niet onge lukkig zijn, antwoordde zij kalm, en hij verbaasde zich over den vreem den glimlach, die hare lippen plooide. Hilda scheen niets te bemerken van de verandering, die er met Freia had plaats gehad. Het was eene groote verlichting voor haar, dat zij spoedig zou vertrekken en Erwin dus niet meer behoefde te ontmoe ten. De dokter zond haar naar Men- tone en zij moest zoo spoedig mo gelijk vertrekken en daar zeer te ruggetrokken levenzij mocht geene visites ontvangen. Nu Freia de waarheid wist, sprak zij ook niet meer van Erwin. Indien Hilda niet zoo ziek was geweest, niet op 't droge gehaald- hadden, 't Is te hopen, dat de ongelukkige door de emoties van dien dag tot andere inzichten zal komen en vrede maken met zijn wederhelft. Melisland. De gemeenteraad heeft besloten, aan de 2de Kamer een adres te richten betreffende de aanhangige wetsvoorstellen tot voor ziening in de behoeften der schat kist, waarbij zal worden te ken nen gegeven, dat de voorgestelde regeling onvermijdelijk moet lei den tot verwarring der gemeente- financien, doch dat de Raad zijne symphatie betuigd met het wets voorstel der heeren Van Delden c. s. Nijhuizum. Donderdag is alhier eene boerenhuizinge, bewoond door mej. wed. R. Vallinga, door den bliksem getroffen. In enkele oogenblikken werd die huizinge een prooi der vlammen. Het vorige jaar brandde dezelfde woning af ten gevolge van hooibroeiing. ran Nassaa graaf Van der Straeten Ponthez, grootmeester van het huis des koning» der Belgen, en graaf De Lannoy, grootmeester van het huis der koningin. Voorts tot. offi cier iu dezelfde orde graaf d'Oultemont en tot ridder graaf Du Chastel. Jhr. Schorer, commissaris des Kouings in de provincie Noord-Holland op mr. G. Van Tieuhoven, burgemeester van Amster dam, zijn door den koning der Belgen be noemd tot commandeur in de Leopoldsorde. RECHTSZAKEN. Te Alkmaar zijn in hechtenis genomen en ter beschikking van dc justitie gesteld zekere C. S., alsmede dc vrouw van den koffiehuishouder II beideu als ver dacht van ccn in beschonken toestand ver- kcerend persoon, die zich. den avond van den löen October 11. ten huize van laatst genoemde bevond, bestolen te hebben. ONDERWIJS. De vStaats-Courant" bevat, de Statuten der Hulpvereeniging voor Gereformeerd school onderwijs, te Haarlemmermeer (Oostzijde.) LAATSTE BERICHTE XKW-YORK, IS Oct. De „Post" zegt, dat de stemming der fondsenmarkt is veranderd, door de ontdekking, dut iu vele papieren, met name in Yersey-Ceutral, verbazend veel meer is verkocht, dan er van is. To Halifax zijn twee persouen gevangen genomen, die zich Braeker en Holmes noemen en verklaren Araerikaansche bur gers te zijn. In hunne valiezen vond men eene me nigte dynamietpatronen en twee vuur werken. Holmes had twee geladen revol vers bij zich. Ook in hunne kleederen hadden zij vele dynnmiet-pntroiien ver borgen. VYEENEN, 19 Oct. De „Neuwe freio l'resse" bespreekt de goede verstandhou ding tusschen Nederland eu Belgie thans bestaande, en zegt o. a. dat een dergelijke toestand niet genoeg kan worden gepre zen. Nederland heeft den Koning en de Koningin der Belgen met de meest moge lijke voorkomendheid ontvangen en daar door op voorbeeldelo<)ze wijze getoond hoedanig men zich naar den toestand moet weten te richten en de historische ge beurtenissen opvat. Volgens het „Fremdenblatt" behoort het bezoek dat de Koning en de Koningin der Belgen in Nederland afleggen, te worden beschouwd als een feit van his torische beteekenis, want het bezegelt den vrede en de vriendschap tusschen twee volken, die door hunne ontwikkeling op gelijke hoogte staan en door belangen van gelijken aard nauw zijn verbonden. Indien Belgie en Nederland zich aaneen sluiten om de veiligheid hunner grenzen te verhoogen, dan voorkomen zij den wensch door Duitschland gekoesterd, 't welk groot belang heeft bij de onschendbaarheid dor grenzen van Nederland en Belgie. AANBESTEDINGEN. DINSDAG 23 October. Meercnberg (onder Blocmendaal, N. H.) 12 ure. De commissie van toezicht over het gesticht Ncercnberg, in het gesticht: de levering van 3200 IIL. bgste aardappelen in 5 partijen. Belangrijk is de geluksaankondiging van SA MUEL HECKSCHER Sene. in Ham burgwelke ziek in ket huidig nom- mer van onze courant bevindt. Dit kuis keeft ziek door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der kier en in de omstreken ge wonnen bedragen, eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze ad vertentie ackt te geven. KUNSTNIEUWS. Den 16den October jl. overleed de oud- boekhandelaar "Wilhelmus Van Leeuwen, te Leiden, in den gezegenden ouderdom van bijkans 94 jaren. Hij was de oprichter van de bekende zaak, welke thans nog te Leiden onder zijn naam door zijn. zoon, den heer C. P. Van Leeuwen, wordt voortgezet. Te Haarlem geboren, begon. J. W. Van Leeuwen zijn boekverkoopersloopbaan in Juli 1812. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Z. M. de Koning heeft benoemd tot groot kruis in de orde van den Gouden Leeuw dan zou ket kaar zeker in 'toog gevallen zijn, nu eckter merkte zij het niet op, en Erwins naam werd niet meer genoemd. Wat Freia het moeielijkst viel, was, dat zij Erwin nu nog moest bejegenen, zooals zij het tot dusver had gedaan. Zij was altijd vroolijk en gereed, ziek met hem te onderhouden. Zij naderde kern niet meer als vroeger, zij raakte noch zijne hand aan, noch stak hem karen mond om eenen kus toe al hare teedere liefkozingen en kleine plagerijen waren verdwenen, en de smart in hare borst werd pijnlijker en scherper, toen zij bemerkte, dat hij die teekens barer liefde niet miste. Dikwijls waren er oogenblikken, waarin zij zich ket liefst in eenen afgrond zou geworpen hebben om te sterven, maar evenals hare vader in 't leven bleef door zijn haat, zoo hield kaar hare fierheid staande. Haar besluit was genomen en niets was daaraan te veranderen. Erwin MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 19 October. Koffie. Afgedaan 1070 bu. Java W.-I. B. ex Prins Frederik, 355 bn. dito dito al hier gedopt ex Prinses Marie; 400 bn, dito per diverse schepen en 700 matten Padaug ex Thorbeeke II. T a b a k. Heden werd de afdoening bekend van 489 pn. Sumatra merk Paya Yainba Lankat ex Dionied en Hector. Sur in aam se lie Suiker. Afloop der heden gehouden veiling: 42 vn. verkocht tot f21 a 24' 805 vaatjes, 460 v. verkocht tot. f221 s a 29, restant opgehouden tot, f 221/, a 271 benevens 100 zakken verkocht, tot. f21 a 22' M a r g a r i n c. Afgedaan 10 tot Wagenmann en 163 tierces Hammond Star ex P. Caland. Petroleum loco fl0ls E. Tin. Billiton f55'4, Febr. f56' Banks f57. Vrnc h t c n. De lieden gehouden veilingen zijn afgel. als volgt125 skeletons Nieuwe Smirna Vijgen, 79 skeletons verkocht tot f26 a 28; restant opgehouden tot f30; 100 kn verkocht tot fll34 a 12; 200 kistjes Sultana Rozijn opgehouden tot f 23; 3140 kistjes verkocht tot f201 a 231'.; 130 ka. a 6 potten Geeonfijte Gember, verkocht tot f 53 4 a 61 4; 100 Stijfsel (Independance) ver kocht tot f91 - "a 9' 500 kn. a 18 KG. Sultana Rozijn verkocht, tot fll? s a 12; 30 kn. a 12 doozen Sucade verkocht tot 32 a 33 cent; 22 bn. Grove Zoete Amandelen verkocht van f 52' 4 a 53. Tarwe zonder notecring, op levering on veranderd; Nov. f249, Maart f260. Rogge ouveranderdper 2100 KG. a. c. z. k. Taganrog f 162. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering voorjaar iet3 lager, loopeuae maand voor 121uur f158, na 12» 3 uur f158, Maart f165, 164, Mei f165, 166, 167, 166. Aangezegd hedenlast. Totaal in deze maand 4925 last. Noteering van Menne Tbole. Koolzaad op 800 KG. Olie prijshoudend. Raapolie stil; vliegend per 100 KG. f40, Nov.Dec. f37, Mei f 3S* 4. Lijnolie vast; vliegend per 100 KG. f201 4 Nov. f203 4, 20' 20'Dec. f 20? e, 20'4, Jan.Mei e.k. f21'St 2114, MaartMei f 21* 4, JuniAug. f22' 221 4, 22s s. Ilennopolie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken flOO a 110 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 10.50 a 13 per 104 stuks. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt: Westlandsche Zand f a dito Klei f a Katwijker Zand f 2.50 a 3.50, Noordwijker Zand f a Hil- legommer dito f3.a 4.75, Sassenheimer dito f a Haarlemmer dito f a Geldcrsche Kralen f a dito Blauwe f2.20 a 2.30, dito Jammen f a dito Fleur f a dito Muisjes f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen fl.80 a 2.dito Engel- sche fl.40 a 1.50, Zeeuwsche Flakkeesche Jammen f2.20 a 2.50, dito Spuische Jam men f 2.50 a 2.90, Pooters f 1.20 a 1.60, Blok- sche dito f a Pruisische Hambur gers f2.25 a 2.30. Hoorn, 18 Oct. Kaas: Ter waag gewogen 320 stapels, wegende 89,618 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f37.50. Hooi idem f Commissie idem f38.middelbare f39. en Hilda beminden elkander met onrechte liefde. Wijl zij dit alles wist, blikte zij de feiten zooals ze waren, moedig in 't gezicht, en over legde daarnaar wat zij moest doen. Haar eerste plan was, dat geen van beiden ooit iets van haar ondekking zou vernemen. Haar offer moest volledig zijn. Ze konden kaar later eigenzinnig of grillig, ja, zelfs valsch noemen, maar zij zou niet belache lijk worden. Nooit zouden ze verne men op welke manier de vloek kaars vaders haar trof. Hilda vermoedde zekerlijk niets van den brief, zij wist niet dat hij bestond, en nooit zou zij ket ook vernemen. Haar plan was gereed, ket bleef nu nog slechts de vraag, of zij de kracht en den moed had, om dit groote offer te brengen. Wordt vervolgd.) Zaandam, 18 Oct.. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 46 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas 35.en middelbare fbeiden per 50 kilogr. Leiden, 19 October. Aangevoerd par- tijon Goudsehc Kaasf 20.a 33.—. Derby f 29.a 30.50. Leidschc, de 150 kilo, f 45 a 63. Edammer f33 a Aauvoer 41 partijen, 1972 stuks, wegende 10537 kg. Leiden, 19 Oct. De aauvoer en prijzen ter Veemarkt, van heden waren als volgt: 15 stieren f 60 a 195, ossen f a 180 melkkoeien f152 a 260, 30 kalf koeien f 185 a 286,146 vare id. f 150 a 252, 265 vette id. f172 a 312 of f0.74 a 0.S6 per kl. 100 graskalveren 1'24 a 60, 37 vette id. f36 a 60 of f0.S5 a 1.00 per kg., 10 nuchtere id. f S.a 20.—, 6S0 vqjÉ^-schapen f 28 a 46 of f 0.65 a 0.75 per kg., 166 weide dito f 15.a 24.—, lammeron fa 40 magere varkens f14 a 30, 426 biggen f4.a 11.50, - veulens fa2 paarden f46 a 78, 736 runderen f47kalv. fa 846 schapen f Zwolle, 19 Oct. Boter. Prima le soort f 29.50 a f 32.afwijkende f 28.a f 29.—, tweede soort f24.— a f25.50. Meppel, 18 Oct. Boter per V vat le soort f58.a 59. 2e id. f55.a 56.3e id. f50.— a 52.—; per 1'., kg. f 1.95 a 2.25 Aangevoerd 15,620 kilo. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken TE HAARLEM. Zondag 21 October 1883. Groote Kerk. Voormiddag 10 ure Brutel de la Rivière. Avondmaal. Namiddag 2 ure J. D. van Arkel, pred. t« Bloemendaal, (Voor de vacature). Dank zegging. 's Avonds 6 ure Burger. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voormidd. 10 ure, Snethlage. Jans Kerk. Voormidd. 10 ure, Smeding. Avondmaal. Woensdag Avond 6 ure, Hoog. Bakenesser Kerk. Voormidd. 10 ure, Moltzer. Vrije beurt. Waalsche Kerk. Voormidd. 10 ure, E. Lacheret, pasteur a. la Have. Luthersche Kerk. Voormiddag 10 ure, Mees. Vrijdag Avond 6 ure, Poolman. Voorbe reiding. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure, S. G. Bhinerts, pred. te Sappenneer. Remonstrantsche Kerk. Voormiddag 10 ure, Tideman, Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 81 ure 's Avonds 5 ure, Mulder. Voormiddag 101 4 ure Korff. Christelijke Gereformeerde Gemeente. Wegens verbouwing vergadert de Chr. Ger. Gem. (Aid. Ged. Oude Gracht) in de kerk der Broedergemeente. KI. Heiligl. Voormiddag 10 ure, 's Avond» 5 ure, G. Bos, van Roozenburg. Lokaal Jongelings Vereeniging. Lange Annastraat. Donderdag Avond 8 ure, Barger. Bijbel lezing. Lokaal der Baptisten, Parklaan. Vrijdag Avond 8 uur, Zaterdag Voorm. 10 ure Prediking. Bewaarschool Lokaal Annastraat. Apostolische gemeente. Evangelieverkon diging. Voorm. half 11 ure en 's Avonds 6 ure. OnderwerpOver de wederkomst des Heeren. Lok. voor Vergaderingentot Heil des volk9. (Gravinnesteeg No. 3.) Voormiddag 10 uur en 's Avonds 6 uur. Vergadering van Gedoopte Christenen. Toegang vrij. 's Middags van half 1 tot half 2 uur, Zondagschool. Ds. Barger is verhinderd Maandag te katechiseeren. Achtendertigste Muziekuitvoering in den Hout op Zondag 21 Oct. 1883, van 2 tot 4 uur, door ket Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. MüL- LER, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. En Condroz Pas redouble. Stbz>~bb*uges. 2. Ouverture. Festival. Leütxeb. 3. Wals. Hommage a Londres Kühner. 4. Fontaisie. Les Dragons de Villars. Maillakt. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture. Les Diamants de la CouronncAube*. 6. Potpourri. Le Petit Due. Le Cocq. 7. Casino Quadrille. Sahan. BEVALLEN I 17 Oct. H. Nieuwenhuijs, geb. Wage naar, z. 18. II. H. Zwarter, geb. Seve- rijnse, d. H. C. van Vliet, geb. Rosbach, z. 19. A. H. de la Porte, geb. Mispel blom Beijer. d. OVEBLBDEX 17 Oct. Een leveloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht, van A. J. M. Wil- lcmsc, Schootersingel. P. J. Waljaard, 45 i., Ursulasteeg. 18. H, Jansen, 2 md., z., Patentiestiaat. A. Hogerbeets, 94 jaar, Jansstraat. S. M. Storm, 57 j-, Kruisweg ONDERTROUWD 19 Oct. J. G. v. Wendel de Joode en TT. F. Klinkert.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2