11L terug' te kecrcn. Met veel moeite en /waar geboeid werd de deserteur te vier ure in de cellulaire gevangenis te Dordrecht, overgebracht, in af wachting zijner overgave aan de militaire autoriteit. Nieuwesluis. Alhier heeft de sluiswachter, die vergeten had de deuren van de sluis dicht te maken, waardoor de polder onder water kwam, zich het leven he nomen. De ong-elukkige laat eene weduwe met acht kinderen achter. Venendaal. De directie van de stoomspinnerij en weverij, heeft aan het herhaald en dringend ver zoek der goedgezinde wevers, die men altijd nog wel op 90 procent kan stellen, toegegeven. Allen zijn hedenochtend. na verwijdering van eenige belhamels, in de gelegend- heid gesteld de arbeid te hervat ten. Het is te hopen, dat de we vers thans zullen inzien, dat het de directie waarlijk niet te doen is, hen te benadeelen, integendeel, dat zij op allerlei wijzen hunne belan gen wil bevorderen. Arnhem. Een winkelier al hier miste achtervolgens een munt biljet van f 10 en een bankje van f 40. Ofschoon van dezen diefstal eene werkvrouw werd verdacht, mocht het niet gelukken een 'en ander tot klaarheid te brengen, 's Mans vrouw, ten einde raad, ging- daarop buiten weten van haren echtvriend eene kaartlegster raad plegen en deze, na haar te hebben aangehoord, verklaarde geen namen te willen noemen, maar gaf de be stolene den raad eens goed hare garderobe na te zien, daar zij nog voor meer was bestolen en dit haar mogelijk op het spoor van den dief kon brengen. Bij hare thuiskomst ging de vrouw terstond aan het zoeken en miste tot hare verbazing oen nieuwe sjaal, welk kleedingstuk, tot nog grooter verbazing, bij eerst genoemde werkvrouw in beslag werd genomen. Nijmegen. Op de piek van den Kronenburgertoren alhier: is thans de keizerskroon met adelaar geplaatst, voorstellende het oude wapen van Nijmegen. Daarmede is de restauratie van den vermaarden toren, - die, zooals men zich herin neren zal, bij de overgave der ves ting, uit het oogpunt van oudheid en kunst door het Rijk is gereser veerd, als voltooid te beschouwen, waarvan de kosten eveneens door den Staat zijn gedragen. De toren zal nu weldra in beheer en onder houd aan de gemeente worden over gegeven, hetgeen onlangs door het Rijk en de gemeente is gecontrac teerd. Middelburg. Zaterdagmid dag half twee is achter de nieuwe school aan de Nieuwe Haven alhier een jongslee van ongeveer 3 jaren te water geraakt. Met veel moeite werd het knaapje door eenige per sonen (stadswerklieden), op 't droge gebracht. De levensgeesten waren bijna uitgebluscht, zoodat eerst na volhardende toepassing van de voor schriften voor drenkelingen, het knaapje in het leven werd terug gebracht. Venloo. Door den Minister is eene uitnoodiging aan het gemeen tebestuur alhier gericht, om zoo spoedig mogelijk eene opgave te dien van allerlei g'roenten, hoornen, enz., die in het jaar 1883 naar Pruisen uit deze streken verzon den zijn, met opgave, zooveel mo gelijk van de waarde dier uitge voerde producten. Daaruit zal moe ten blijken, of het de moeite waard is eene commissie van deskundigen alhier te plaatsen, ingevolge de conventie van Bern. GEMENGD NIEUWS. Het heeft de aandacht getrokken, dat in Amsterdam zoo schaars de Belgische vlag werd gezien. Het Nieuw sllad voor Amsterdam deelt daarvan de reden mede, bij geen der meest bekende vlaggenverliuurders was eene Belgische vlag- te hekomen. Bedriegen we ons ons niet, dan zal men ook in Brussel lang moeten zoeken, eer men eene Nederlandsche vlag vinden zal. Nog menig bezoek tusschen de heide vorstenhuizen zal er moeten gewisseld worden eer hierin ver andering komt; toch hopen we, dat de tijd eenmaal zal aanbreken, dat. alle vlaggenverliuurders in de twee landen, beide vlaggen in ruime mate «voorradig» zullen hebben. - Het onlangs besproken cou- gres van kappers te Brussel, Parijs, Rijsel, Amsterdam, Den Haag en Keulen, heeft te Brussel plaats ge had. Men beraadslaagde over de mode, die dezen winter de dames zal beheerschen. Op het congres zelf werden dames gekapt en na het congres werd er gedanst. De slotsom der beraadslagingen schijnt dus een bal geweest te zijn, wat, van een kappersstandpunt gezien, nog* zoo g'ek niet is! De Belgische regeering heeft aan Fiiser, den kellner van het re staurant van het station te Keulen, die Armand Peltzer aanwees en die daarom aanspraak maakte op de be looning van 25,000 fr., 2000 fr. aan geboden, mits hij van die aanspraken afzie. Men weet, dat nog verschil lende personen recht meenen te heb ben op 25,000 frs. Dezer dag-en is te Hamburg uit een der zalen van de Kunsthalle aldaar een groot aantal gouden, zil veren en bronzen munten, gedenk penningen en medailles ontvreemd. Ten einde de opsporing van den bedrijver van het gemelde feit te bevorderen, is een lijst der gestolen voorwerpen openbaar gemaakt. Twee politiedienaars, die Woensdagmiddag- dienst deden op de Place du Palais-Royal te Parijs zagen twee kinderen, van welke de oudste nauwelijks tien jaar kon zijn, onder elkaar bankbiljetten en goud stukken verdeelen. Dit verschijnsel was vreemd genoeg, zij volgden de kinderen, en zagen hen binnengaan bij een wijnkooper, waar zij een glas absinth vroegen en kregen. Daarna gingen de heertjes naar de rue St. Honoré, waar verschedene pakjes sigaren werden gekocht, en waar zij een koetsier aanriepen, wicn zij bevolen naar het Bois de Boulogne te rijden. Thans kwamen de agenten tusschen beide, doch op hun vraag naar de namen kregen zij ten antwoord: «dat gaat je niets aan; wij maken samen een erfenis op». De heertjes werden naar het politiebureau gebracht, waar het bleek dat een van hen een bank biljet van duizend gulden van zijn ouders ontstolen en met zijn mak kertje gedeeld hadzij hadden reeds tweehonderd frank verteerd. Zij zijn naar een verbeterhuis gezonden. Het aantal gasbekken voor de openbare verlichting der stad Pa rijs is46247. Onder de regee ring van Lodewijk XIV werd in de verlichting- voorzien door mid del van 375 lantaars. in 1775 ver schenen de eerste straatlantaarns volgens het toen nieuw stelsel, de réverbères, en in 1834 werd het eerste gaslicht ontstoken. Toch branden thans nog in Parijs 483 lantaarns met petroleum of rasolie Voor het jaar 1884 ziin de kosten der verlichting- geraamd op fr, 5,473,000. Burgermeisjes, die met prinsen trouwen, vindt men niet alleen in sprookjes, maar ook nog in de wer kelijkheid. Te Ems is onlangs de rijke Prins van Hohenlöhe Oehringen verloofd met de dochter van een gewezen slachter. Het eenige onder scheid is, dat de burgermeisjes in de sprookjes meestal zeer arm waren, terwijl de vader van de aanstaande Prinses ongeveer millionair is. Te Ecklein (Hanover) zijn dezer dagen dertig schapen omge komen tengevolge hunner volgzaam heid. In hun stal ontstond brand en nu werden de schapen door de opengeworpen deur uaar buiten ge jaagd, doch toen daarop een schaap, dat zijn jongen miste, in den stal terugkeerde, volgden al de anderen en kwamen aldus in de vlammen om. De ontvanger van de goede ren-expeditie der Berg'. Mark. Spoor- weginij. te Dortmund is sedert eenige dagen spoorloos verdwenen. In zijne kas is eene tekort bevonden van ruim 34,000 Mark. Een voornaam tooneelspeler te Munchen kreeg in den loop van den zomer van den doctor den raad oin in een Duitsdie badplaats wat verstrooiing te gaan zoeken. Dc baddokter zag dat de man aan hypochondrie leed en gaf hem, na een eerste en oppervlakkig verhoor, den raad om vooral veelnaai den schouwburg' te gaan! De vrouw van wijlen den engelschen heul Marwood is haar man spoedig in den dood gevolgd, en wel door dezelfde kwaal, die, naar men wil, ook den hangman ten grave sleepte, namelijk over matig gebruik van ^in (jenever). De werklieden van het graaf schap Derby zullen aan Gladstone in December aanbielen een dessert servies van porseleh, door henzel- ven vervaardigd, waarop teekenin- g-en van landschappen in Derby zijn aangebracht. In December zal het 51 jaren geleden zijn, dat Gladstone voor het eerst in het jagerhuis kwam. Op drie plaatsen in het Zwit- sersche kanton Giauwbunderland (aan de Fluela, bj Schula en in het Urezawoud) zijl beeven gescho ten. Op laatst gencemde plaat was het een gevaarlijk jachtavontuur. Een der jagers liep groot gevaar van door den beer omarmd en dood gedrukt te worden. Hij greep toen behendig den heer hij het oor en sprong hem op den rug. Daarop ging de beer aan '1 loopen, en zoo reed de jager een heel eind voort, totdat een der jachtgezellen door een gelukkig schot den beer deed vallen. Het jaar 1883 zal in later 'tijden lang' berucl.t staan als het «jaar der aardbevingen.» Nog zijn de tranen niet geiroogd, die dui zenden bij duizenden schreien om de ellende dooi' vreeselijke aardbe vingen aangericht, en nieuwe on heilen van dien aard hebben sedert plaats gehad, waarbij groote ver woestingen zijn te betreuren. Vol gens een bericht uit Konstantinopel heeft Maandag* jl. een aardbeving het eiland Chios aanmerkelijk ge teisterd. Gedurende een tiental mi nuten beefde het gansche eiland; verscheiden gehouwen stortten in; een menigte bewoners, die niet tijdig genoeg de wijk hadden genomen, werd onder de puinhopen bedolven. Het aantal gekwetsten is zeer groot, en onder de bevolking heescht een geduchte paniek. In een breeden kring heeft zich de aardbeving met meer ot minder hevigheid doen gevoelen. Te Syra, in de Dardanellen. te Sinirna, maar vooral te Aval ik heeft die aardbe ving erg g-ewoed. Vele huizen zijn aldaar tot een puinhoop geworpen, waardoor vele inwoners het leven hebben verloren. - Tot op hoe g-rooten afstand de aardbevingen somtijds haren in vloed kunnen doen gevoelen, blijkt uit de berichten van het eiland Mauritius, ten oosten van Mada gascar. Den 27en Augustus 11., dus op denzelfden dag waarop Krakatau verwoest werd, had aldaar een he vige zeebeving plaats, tusschen 2 en 3 uur 's middags. Plotseling daalde de oppervlakte der zee tot heneden het laagste getij, om een oogenhlik daarna tot een verbazende hoogte te stijgen; eerst na eenig-e schommelingen werd het evenwichj hersteld. De schokken waren zóó hevig, dat van de Touareg- een ka beltouw van 10 duim dikte gebro ken werd. Bij den laagsten stand der zee werden groote visschen op 't droge geworpen, zoodat men ze met de hand kon grijpen. Te Liverpool is men voor eenig-e dag-en op het spoor gekomen van een vergiftiging op groote schaal door eene vrouw. De talrijke sterf gevallen in ééne familie, die van Thomas Higgins, welke zelf thans ook stierf, deden de verzekerings maatschappijen, bij welke de over ledenen allen vrij hoog verzekerd waren, argwaan vatten. Toen het lijk van Thomas Higgins op den lijkwagen zou gezet worden, legde de politie beslag er op. Het werd gerechtelijk onderzocht, en eene arsenikvergiftiging ontdekt. Bij het verschijnen der politie nam eene schoonzuster van Higgins, die al de overledenen had doen verzekeren, dadelijk de vlucht. Zij werd echter weldra in eene der voorsteden van Liverpool gevat. Er is hevel gege ven om de lijken der zeven ver moedelijk vergiftigde personen op te graven. Ongeveer twintig* jaar geleden kwam te Berre, een dorp Lij Mar seille, een Italiaan wonen, die het door werken zoover bracht, dat hij weldra in het bezit was van een goed, burger fortuin. Hij was eerlijk en liefdadig en al de bewoners uit den omtrek beminden hem. om zijne menschlievendheid en dienstwillig heid. Hoe groot was dus de verwonde ring* van de bevolking, toen de ge ëerde man dezer dagen, als een ge meen misdadiger werd aangehouden en naar de gevangenis vervoerd. Ziehier wat gebeurd was: De Italiaan had in zijn land eenige bloedverwanten gelaten, o. a. een neef, die hem soms kwam bezoeken. Deze was een dronkaard en ver kwister. Telkens als hij kwam, gaf zijn oom hem geld. De man werd eindelijk het geven moede en joeg den neef de deur uit. De neef be sloot zich te wreken. Hij begaf zich naar den procureur des Konings en verhaalde daar, dat zijn oom een moordenaar was. De beschuldiging bleek weldra waar te zijn; de mild dadige Italiaan was twintig jaar geleden naar Frankrijk gevlucht, omdat hij in een aanval van jaloezie zijn vrouw had vermoord. Hij werd toen hij verstek ter dood veroordeeld. Men hoopt dat de Koning, aan gezien het goed gedrag van den man, hem g'enade zal schenken. ARMENZORG. Hit. Vccuenda.il schrijft men: Aan jaarlijksche bijdragen is voor eene som van f839 ingeschreven ten hehoevc van het onde-manncn- en vrouwenhuis in deze ge meente. Deze inrichting, die in eene groote behoefte voorziet, word in Sept. 18S0 alhier geopend. Aan de ereeuiging tot opneming cn opvoeding van verwaarloosde weezcu te Nccv- bosch en Nijmegen is door wijlen den heer J. "VV. Vader een legaat besproken groot f 800. Door den heer O. Kleinjau, onlangs tc Roon overleden, is aan dc armen der Her vormde gemeente aldaar eene som van f 5000 gelegateerd. Wijlen baron Van Nagell van Ampsen heeft bij testamentaire beschikking f 1000 vermaakt aan de Herv. kerk te Zutfen, en f1000 aan de Herv. diaconie aldaar. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: het beroep naar liier door ds. D. G. Escher, te Dieren. Katholieke Kerk. Z. D. II. de bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. heer J. F. Vegt, kanunnik en geheim kamerheer van den Paus, benoemd tot, zijn vicaris-generaal. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Z. -VI. de koning der Belgen heeft de heeren mr. B. H. M. Driessen, A. J. C. J. S. Bergsma, jhr. mr. W. Roëll en mr. W. W.VanLen- nep, wethouders en mr. J. De Neufville, secretaris dezer gemeente, begiftigd met het ridderkruis der Leopoldsorde. Generaal List en de schout-bij-nacht Bowier zijn benoemd tot officier in de Leo poldsorde. Graaf Schiinmelpenuinck, grootmeester van 's Konings huis, baron Fagel en generaal Van Capelle hebben van den koning der Bel gen het grootkruis van de Leopoldsorde ont vangen, eerstgenoemden met de ster met diamanten. Baron Van Lijnden werd benoemd tot commandeur, en den heer Yan Yessem, intendant van het Paleis, bevorderd van officier tot commandeur. KUNSTNIEUWS. Den heer J. W. Schaap is bij gelegen heid van zijn 50-jarig jubilé als lecraar vau het genootschap Mathesis Scientiarum Gc- netrix te Leiden een gouden gedenkpenning geschonken, met de woorden: ,/Het genoot schap M. S. G. aan zijn onderwijzer in de bouwkunde 1833—1883." Eene commissie van oud-leerlingen bood hem als aandenken een prachtig zilveren beeld aan, in de ge daante eener vrouw, steunende tegen eene Grieksche kolom, in de rechterhand een gou- deu lauwerkrans houdende, met dc linker rustende op een schild, waarop de mono grammen van den jubilaris gegraveerd wa ren; het geheel stond op een zwart mar meren voetstuk, in Griekschen stijl, waarop aan de voorzijde op een zilveren plaat de opdracht, aan de andere zijde de spreuk van het Genootschap gegraveerd was. Dit ge schenk was vergezeld van een prachtig al lium van olijfhout., versierd met dc jaartallen 18331883, en bevattende de namen der schenkers en een aantal tcekeningen op 't gebied van bouwkunst. AANBESTEDINGEN. WOENSDAG 21 October. Amsterdam. 12 ure. Het R. Kath. Parochiaal Kerkbestuur, in de wachtkamer van het kerkhof »De Liefde"het bouwen eener kerk met aanhoorighede.il; aanw. 16 Oct. 'sm. 11 ure. Amsterdam. - - Door den architect werk tuigkundige J. W. Meijer, in liet café Pano rama: het verbouwen vau het pakhuis n. -12 in de Rapenburgcrstraat. en liet iurichton van hetzelve tot. diamantslijperij. 's Gra venh age. 11 ure. liet ministerie van waterstaat, handel en nijverheidhet maken van eene vluclithavcn aan de rivier de Maas beneden Grave, prov. Noord-Brabant, Begr. f28.950. Aanw. 17 Oct. 's G r a v e u h ag c. 12 ure. Ilct ministerie van handel cn nijverheid: do leveriug vau stalen spoorstaven met ijzeren eindverbindin gen en van haakboutcn. in 2 perc. 's Graveuhage. 12 ure. Ten dienste der staatsspoorwegen, door cn aan het minis terie van waterstaat, handel en nijverheid: het afbreken van dc bestaande en het maken van nieuwe landhoofden voor dc draaibrug over het, Zcderikkunaal, in den spoorweg van Dordrecht, naar Eist; bcgrooting f45,000. Aanw. 16 cn 17 Oct., 'sm. 11 ure. Pur me viand. (N. II.) 12 ure. Het. banbestnur bij W. van Zijp: liet uitdiepen van eenige slootcn in den Banue gelegen. BIVIERBERICHTEN, Vreeswijk., 20 Oct. 2.16 M. boven AP 4.36 M. onder N. P. Kecles, 20 Oct. 2.40 M. boven 0. Maastricht, 19 Oct. Hoogte der Maas 1.77 boven 0. M. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 22 Oct. Graan- en Zaadmarkt. Roode Tarwe f7.50 a Witte Tarwe f9.a 7.50. Rogge f 6.75 5.75, Haver f4.375 a 4.—. Garst f 6.30 a 5.25. Groene Erwten f 10.25 a Bruin Mostorzaad f 18.25 17.Karweizaad fper 50 kilogram, Capucïjners f a Oliezaad f Duivenboonon f 8.a 7.75, Paar deuboonen f a Kanariezaad f Amsterdam, 20 October. De prijzen der Aardapnelen waren heden als volgt: Westlaudsche Zand f a dito Klei f a Kutu ijker Zand f2.50 a 3.50, Noordwijker Zand f a Ilil- legominer dito f3.a 4.75. Sassenheimcr dito f a Haarlemmer dito f a Gelderschc Kralen f a dito Blauwe f2.20 a 2.30, dito Jamnieu f a dito Pleur f a dito Muisjes f a Priesche Hamburgers f a dito Jammen f.1.80 a 2ditoEngel- sclie f 1.40 a 1.50. Zeeuwsehe Flnkkeesche Jammen f2.20 a 2.50, dito Spuisclie Jam men f2.50 a 2.90, Pooters f 1.20 a 1.60, Blok- sclio dito f a Pruisische Hambur gers l'2.25 a 2.30. Weinig aanvoer, zeer flauwe handel. Koffie. De afloop der N. H.-M. veiling, Woensdag 11. zijnde dooreen 2 cents boven dc taxatie, vondt' men algemeen niet over dreven hoog daar onze prijzen in pariteit Rio en Santos notceringcn nog steeds daar onder zijn. De stemmiug der markt bleef dan ook zeer goed, niettegenstaande de lagere be- richtfcn der Amerik. markt de le hand ter markt komende partijen vonden coulant koo- pers en werden alzoo afgedaan: Ca. 5000 balen, 700 matten en '19 kisten Java, Fadang en Macassar. Verder kwam in de le hand nog tot afdoening: 2292 balen Java W.-I. B. in Holland gedopt, ex diverse schepen; 460 bn. Java W.-I B. (Boemuredjo) ex Sumatra; 762 bn. Macassar cx Thorbecke Suiker. Ten gevolge der vermeerderde aanbiedingen vau ruwe Suiker, was de markt in deze week zeer kalm gestemd. Wij noteeren: Beetwortel 3e klasse, Oct.Nov. f23' a 235 s, 2e klasse f22 a 22' 4; Crushed A S R en W S R f291 4 a 29l/s, overige merken f1 s a 3 4 lager. Tabak. Behalve in den loop dezer week reeds gemelde partijen, werden nog afgedaan 25 vu. Maryland ex Amsterdam en 15 vn. dito zeilende. Voor Amerikaansche Tabak bestaat gunstige stemming ten gevolge der hoogere prijzen in Amerika; voor het overige blijft men in afwachting der op 23 en 24 dezer te houden veilingen en inschrijvingen. Rijst vast, maar stil. Specerijen. Noten en Foelie. De vraag voor de verschillende soorten was bevredigend^ voor Foelie G worden bij gebrek aan voorraad zeer hoogo prijzen besteed. Vrek ten. Behalve de reeds vermelde vei lingen valt van deze artikelen niets bijzon ders te vermelden. Rum. Deze week werden afgedaan 37 puncheons Surinaarasch ex erdina, en heden 11 punolieons dito ex Sympathie. Margarine. Stemming deze week alhoe wel vast, iets kalmer cn omze; niet zoo be langrijk als de vorige. Prijzen nagenoeg on veranderd. Spek en Reuzel. De stemming blijft flauwniettegenstaande dc aanmerkelijk lagere prijzen blijft de vraag voor consumptie uit. Ansjovis vast maar stil. D r o o g e r ij c n met weinig handel, 23 dezer komen bij inschrijving aan de markt 29 kn. Padang Gom Dainar. ex Noordbrabant. Java Indigo. Dc handel bcnerkte zich tot omzetting uit dc eerste hana van circa 50 kn. Amerikaansche Hars onveranderd. Amerik. Terpentijnolie loco fl83 4, zeilende tot f181 3 verhandeld. Pegu Cutch. 26 dezer koineu alhier in veiling 368 kn,, merk Vlinder van zeer or dinaire kwaliteit. Verfhouten. Een partij Geelhout circa 25 ton werd afgedaan. D i v i d i v i. Met. eenige vraag naar prima soorten. Katoen. Op de groote beweging der laat ste weken volgde een reactie, die vrij hevig was. Groote toevoeren in de Amerikaansche havens, hier en daar iets gunstiger berichten omtrent den oogst, do contramine, die met koopen passeerde, dit alles te zaïnen bracht dezen ommekeer teweeg. Dc daling te Liver pool bedroeg een oogeublik circa d. van het hoogste moment. Hier was de verlaging ook vrij gevoelig, doeh het aanbod bleef zeer gering en geheel onevenredig aan den kooplust, die zich tot de verlaagde prijzen openbaarde. De stemming is thans opnieuw veel beter cn het vertrouwen wakkert wederom aan; trouwens verbetering in de vooruitzichten, voor den oogst wordt uit geen enkele ver trouwbare lirou vermeld. Noteeriug vau Vrijdag ter Beurze: Loco. Heden. 1882. Good Middling34' ,34-c. 391/» c. Strict Middling331 .34 3Sh Middling 32* ,33 37 V; Low Middling303 4311 u 36 Good Ordinairv,2S3.,29l u 331 n Good Tinneveïly 27 271 31\'2 Good Dhollorah 261 -.27 30 Goodfair Dholl. (uom.) 24 25 u 271 it Good üomra n 26,.ï27 30 Full goodf.Ooinr.( 25 26 29 Goodfair Ooinra 24l ;25 27l/ü Fine Bengal26 261 2S Good Bengal22 22' 25' o Goodfair Bengal 2Ql «211 221 Tin. De stemming bleef deze week flauw en de prijzen liepen ten gunste der koopers. Als gewoonlijk was de hoofdvraag^ weder naar loco Tin cn werd Barika tot. f57, Bil- 1 it.on tot f553 4 a 551- gedaan. Bauka op levering zonder zaken; Billiton Januari- cn Fobruari-levering bedong f56 a 561 terwijl nu tot f56 eerder gelaten dan gezocht wordt.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3