Oplage 10000 Ex. Donderdag 25 October 1883. No. 92. FEUILLETON. De vloek des Vaders. z-7, ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt üaysiijks uitgenomen Zon- en aiyemeene Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BOMANS CoM te Haarlem. AI) VERTEN TI ËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent- Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Pabiicité Etraugère G. L. DAUBE Co, JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faabovtrg Mont.mart.rc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15. 11.44* 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42. 7.13, 7.39s, 8.41, 9.36. 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7-53* 8.37,9.11,10.16, 18.17*, 12.46, 1.56, 3,17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—. 7.30*, S.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.56*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30. 4.40, 6.10, 6.15, 7-30, 8.30, 10.-, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35, 5.10, 6.20* 7.—. 7.55, 8.50, 9.45*. He vertrekuren zijn berekend van de Betftsene Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 10.7,1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H, IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.32, 1.32, 4.17, 5.1, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.48, 12.41, 3.47, 4.38 7.13, 9.31. Onze abonné's en zij d ie h et in den loop van dit jaar worden, ontvangen als premie den beroemden ro man van Fr. Tevantide Vloek des V aders, uit het Hoogduitseh vertaald, henevens een in vier Meuren gedrukten Adverten tie- Wandkalender. Zij, die op dezen Wandkalen der willen adverteeren, vervoe gen zich daartoe aan't Bureau, Kleine Houtstraat, No. 9. EFFECTEN. Wij achten het nuttig onder staande correspondentie, welke in no. 19 van het weekblad De Beurs voorkomt, aan houders van effecten mede te deelen, men zal daaruit kunnen zien, dat er een aantal ef fecten bestaan, door de goe' ge meente, zooals kapitalisten, rente niers, weduwen die hun kapitaal in dit doel wenschen of aangeraden zijn te plaatsen; misschien ook wel oversten of voogden, die in dien stroom het geld van hunne pupillen geplaatst, hebben, en ja, wie heeft er,, al geen effecten in onze dagen. Zoo lezen wij dan in bovenge noemd weekblad de volgende cor respondentie. G. te E. Naar het nu schijnt werd mijn opiuie over Spanje niet heel juist begrepen. Ik ben in beginsel weinig ingenomen roet geldbeleg ging in Spanjaarden, d. w. z. op Naar het Hoogduitseh VAN Fr. LEYAHTI. 53) Ja, ik begrijp u, antwoordde zij, en ik dank den hemel daar voor. Inderdaad, ik ben zeer ziek. Er zijn oogenblikken, waarin mijn hart schijnt stil te staan, en ophoudt te kloppen. Eene koude rilling loopt mij over 't lichaam, mijn gelaat, de handen en lippen worden,koud, en me dunkt, dat ik den dood nabij hen. Daarop begint het hart weer te kloppen, maar een onophoudelijk leven kan ik niet onderdrukken, en het bloed vloeit mij als vuur door de aderen. Ja, dat zijn de verschijnselen van eene hartziekte, zeide de dokter. Zeg mij, beste dokter, smeekte zij, hoe lang, denkt gij, dat ik nog te leven heb? Niet lang meer, was zijn j ernstig antwoord. Gij zelf kunt I den langen duur; dat heb ik her haaldelijk aangetoond, toen Spanje gedurig rees en 4 pCt. Buitenland tot ruim 60 pCt. monteerden. Mijn ongunstige meening vindt haar oorsprong in de eeuwige tekor ten en in de militaire pronunciamien- tos, en ook in het bezit van Cuba. een eiland, dat ten bate van het moederland uitgezogen werdgelijk met ïnsulinde het geval is. Lezer te A. Het doet mij leed, dat gij mijn raad niet hebt opgevolgd. De omstandigheden in aanmerking nemende is afwachten het beate. Mocht gij een of ander doen, laat het alsdan door mijn bemiddeling geschieden, en niet door anderen. Het tijdstip van het dividend Park schouwburg hangt er van af, of de boeken einde 1883 of eerst na afloop van het boekjaar zullen afgesloten worden. Ik zal informeeren en alsdan berichten. Mocht de koers der aandeelen niet reeds eerder rijzen, alsdan is m. i. zeker, dat dit zal geschieden, zoodra De Beurs zich wendt tot het groote publiek, omdat alsdan de particuliere koopers in ruimer getal zullen op dagen en dus de versterkte navraag den prijs zal doen rijzen. Ik wil niet met u twisten, maar gij hebt verkeerd gedaan met zoo duur te koopen. Amerikaansclie Shares zullen nog wel veel lager gaan, want de op gaven van reusachtige ontvangsten zijn onwaar. L. te B. Ik ben er zeker van, dat noch van Mexicanen, noch van Peru- er veel aan, af of toedoen. Indien gij u voor opgewondenheid in acht neemt, voorzichtig zijt, en zooveel mo gelijk voorzorgsmaatregelen neemt, kunt gij uw leven daardoor aanmer kelijk verlengen. Dat wil ik niet, zeide zij. De smart is te groot om lang te dragen. Wilt en kunt gij mij zeggen, hoe de dood tot mij komen zal? Ik had wel gewenscht, dat gij mij daarnaar niet zoudt vragen, zeide hij, haar vol medelijden aan ziende. O, bewijs mij dien grooten dienstzeide zij. Het maakt mij zoo weinig bekommerd. Indien ik nog maanden te leven heb. dan zou ik een plan uitvoeren, dat ik mij heb voorgenomen, is dat niet het geval, dan moet ik het opgeven. Wees zoo goed en zeg het mij, mijn heer. Gij zult niet lang meer le ven, zeide hij met innig mede lijden, en zijne stem beefde. De vreugde is des te grooter riep zij uit. Zal het nog eenige weken duren? Naar alle waarschijnlijkheid nog een paar weken, antwoordde hij. anen de obligatiehouders rente zullen ontvangen, terwijl zij nog geld bij passen, door opnieuw stukken te koopen, maar de kansen voor het doen slagen der bankiers staan slecht. Denver Rio en Nashville Shares wegdoenCentral Pacific Shares heb ik minder op tegen, daarvoor acht ik later herstel waarschijnlijk; even eens denk ik minder ongunstig over St. Francisco San Louis Ide Preferred. De Amerikaansche Shares, die ik in de gelegenheid beu geweest door eigen onderzoek tg_.kunnen beoor- deelen, zijn allemaal onsoliede. In dien het gerechtigd is daaruit ge volg- trekkingen af te leiden, zouden alle Shares geen cent waard zijn, maar ik geloof niet, dat ook anderen even gewetenloos werken, als de bankiers die ik heb leeren kennen. E. Op Holl. Centraal-waarden zijn de te verwachten voordeelen m. i. reeds meer dan geëscompteerd. Boxtel-Wezel Iste hypotheek zal opnieuw rijzen. Aand. Pass. Central Prins Hen- drikk. acht ik niet goed. Ongunstige ligging, bijna geen passage, niet alles verhuurd. In plaats van beter schap zie ik later nog meer winkels leeg staan. Ik zou der Rotterdam- sche passage verreweg de voorkeur geven. Daarbij is geen risico, alleen kans op winst en veilige belegging. Geen gedachte, dat Amerika weer beter wordt; daling, veel sterker daling dan tot nog toe is het eenige wat de toekomst daarvoor brengen kan. En het einde? Het einde zal plotseling maar zacht zijn, antwoordde hij. Het kan elk oogenblik komen. Een plot seling verdriet of eene onverwachte vreugde, kan onmiddellijk den dood ten gevolge hebben. Rust, vrede en kalmte zijn uwe beste helpers. Arm kind, zeide hij vol teederheid, aim kind! Het leven was hard jegens u! Zeer hard, zeide zij somher. Ik wenschte, voer hij voort, dat gij mijnen raad wildet vol gen. Ik kan uw leven niet redden, maar gaarne zou ik het eèn weinig verlengen. Neen, antwoordde zij, ik hen hier in Mentone en wil hier sterven! Als ik dood ben, zal men u zeker laten roepen. Gij zult dan niet zeggen, dat gij mij reeds ge zien hebt, nietwaar? Ik zal het niet zeggen, beloofde hij. Ontvang mijn' hartelijken dank, zeide zij, hem de hand toestekend. Ik wist, dat er iets hij mij, volstrekt niet in orde was. Het maakt mij gelukkig, te weten wat het is. Gij hebt mij een groo ten dienst bewezen. Vaarwel! Ziedaar een effectenpropheet. Hij moge al of geen practicus in de effectenwereld zijn, wij gelooven ten stelligste dat zijn correspondentie in vele gevallen de waarheid zal be vatten. Opmerkelijk is het dat in de vier bovenaangehaalde correspondentiën. somtijds de zon zich even door de zwarte wolken vertoont, maar over 't algemeen, geven deze een toestand te kennen, zoo slecht mogelijk, en gelooven wij dat de tijd niet ver meer af zal zijn, dat men die pa pieren, waarover zulke mismoedige berichten aangehaald worden, wel dra in het knetterend vuur der vernieling prijs zal kunnen geven. Wij willen meermalen onze lezers op de hoogte houden van zulke correspondentie en hopen, uat zij zich toch vooral zullen waarborgen, voor eventueel te beloopen schade, en niet te spoedig hunjkapitaal door den raad soms van één man op het spel zullen zetten. J. M. B. ALGEMEEN OVERZICHT. De ongunstige berichten uit Ton kin, waarvan wij in ons vorig num mer gewaagden, worden nader be vestigd. Niet alleen, dat de houding van China reden tot ontevredenheid geeft, en de bedrijvigheid, die er bij het departement van oorlog en in het Chineesche kamp te Hanoi heerscht, ongerustheid verwekt, maar ook de zwartvlaggen maken zich weder ge- De dokter dacht nog wel honderd maal aan haar en wenschte, dat hij haar had tegengehouden, en iemand naar hare vrienden of familie ge zonden. Hij maakte er zich nog lang een verwijt van, en toch was hij niet te berispen. Gij ziet er van daag veel be ter uit, Freia, zeide de gravin. De doodelijke bleekheid was van hare wangen geweken en er lag een glimlach van verlichting in hare donkere oogen. Freia glimlachte! Zij gevoelde, zich heter, omdat zij de andere we reld zoo ras tegemoet ging! XXXVII. Na volgden er twee rustige, ge lukkige weken, waaraan Hilda later gaarne terugdacht. Freia's ziekelijk uitzicht, maakte haar echter in dien tijd dikwijls bezorgd. Zij sprak er echter niet over. Brieven en cou ranten kwamen eiken dag uit D u itsch- land aan, waardoor zij steeds op de hoogte bleef van Lingenfeld en Alt linden. Hilda sprak gaarne over de familie in Duitschland, maar Freia nam dan geen deel aan 't gesprek. Zij had zich voorgenomen, het groot ste offer, waartoe eene vrouw in reed aanvallend te werk te gaan. Bij dit alles komt, dat de voor de Fransche bezettingstroepen zoo hoog noodige versterkingen lang op zich laten wachten, en men er dus ernstig voor beducht is, dat het leger niet in staat zal zijn een ernstigen schok te wederstaan. De expeditie tegen Bac-Nink is geheel mislukt, daar de vestingwerken, die deze stad omge ven. zoo sterk en zoo goed met Kruppkauounen bewapend waren, dat het Fransche legerkorps het nuttelooze eener bestormirL -LL '-ƒ• inzien kon, zood&t bet oJiVe,nciu» zake terugtrekken moest. Dat een en ander er niet toe medewerkt om eene opgewekte stemming onder de troe pen te behouden behoeft zeker geen oog, en de eisch van velen in Europa, dat de regeering, die eenmaal hare handen in dit wespennest ge stoken heeft, nu ook wat krachtiger maatregelen moest nemen ora de zaak tot een goed einde te brengen, is zeker niet ongepast. Omtrent de. plannen der radicalen in de kamer der afgevaardigden verneemt men nog, dat, behalve eene afkeurende beoordeeling van de politiek van het kabinet Ferry, zoowel binnens- als buitenslands, zij een nieuw voor stel tot verdrijving uit het land van de prinsen van Orleans op hun program hebben staan. Bijzondere gebeurte nissen, die zulk een voorstel rechtvaar digen, zijn evenwel niét^eschied, doch zeker is de aftreding van hunnen beschermeling, Thibaudin, er niet vreemd aan. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, was deze generaal staat is, te brengenzij wilde ster ven, zonder dat de anderen met haren gevaarlijken toestand bekend waren. Uit Duitschland kwam het bericht, dat Erwin von Loneck tot lid van den rijksdag gekozen was. Allen waren verheugd, maar Hilda zeide er geen woord van, ofschoon het haar gelukkig scheen te maken. Den volgenden dag, ontvingen ze weer eenen brief, welke de tijding inhield, dat de verkiezingen waren afgeloopen, en dat de generaal het voornemen had, om met Erwin von Loneck te Mentone te komen, al was het maar voor eene week. Toen Freia dit las, werd zij zoo bleek als een doode. Zij had immers Erwin vaarwel gezegd en wist, dat zii voor de laatste maal met hem op deze wereld gesproken had. Of hare krachten ten einde spoedden, of hel eene plotselinge verergering barer hartziekte was, of de gevolgen van dezen brief, wat het ook zijn mocht, genoeg, Freia werd zwak ker en het einde kwam sneller dan zij verwacht had. O]) eenen helderen, rustigen voor middag, gevoelde Freia zich zeer ongesteld en toen het rijtuig voor

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1