Oplage 10000 Ex. Maandag 29 October 1883. No. 95. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelxeel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Nommers5 j; schijnt Daysiijks n!i|«snsa Isa- ei; aigemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BOMANS Co., te Haarlem* AD VERTENÏ1ËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aaiigcnomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Pnblioité Etrangère G. L, DAUBE Co, JOHn. E. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Eauhourg Montmartrc. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.14*, 11.56, 1.8, 240* 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7-13, 7.39* 8.41, 9.36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Rotterdam. 6.31, 7.63* 8.37,9.11,10.16, 12.17*, 1246, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30* 5,37, 8.1, 10.24. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30*, 8.10, 8.40, 9.35,949,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.50, 3.45, 4.30, 440, 5.10, 6.15, 7-30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.25* 2.30, 3.35, 5.10, 6.20*, 7.—, 7.55, S.50, 945*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsehe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 10.7,1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.55, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.32, 1.32, 4.17, 5.1, S.5S. Van Zandvoort naar Haarlem. 742, S.35, 10.48, 1241, 3.47, 4.38 7-13, 9.31. Onze abonné's en zij die het in den loop van dit jaar worden, ontvangen als premie den beroemden ro manvan Fr. Levanti: de "Vloek des V"adersu it het Hoogduitsch vertaald, benevens een in vier Meuren gedrakten Adverten tie- Wandhglender. Zij, die op dezen Wandkalen- .der willen adverteeren, vervoe gen zich daartoe aan H Bureau, Kleine Houtstraat, No. 9. ALGEMEEN OVERZICHT. Nog altijd is in Engeland de leider der conservatieven Sir Stafford Northcote op zijn rondreize, en aan redevoering-en over de vraagstukken van den dag- laat hij het natuurlijk niet ontbreken. Slechts een "weinig maatregelen door het kabinet Glad stone genomen, kannen genade vin den in zijne oogen, zoodat het naar zijn inzien dan ook hoog- tijd word, voor de rust en den welvaart van het land, dat het liberale ministerie zijne zetels inruime voor zijne tegen standers. Als zijne vaste overtuiging gaf hij dan' ook te kennen, dat de meerderheid der bevolking hetzelfde gevoelen is toegedaan, en de vol- g'ende parlementsverkiezing de con servatieven aan liet roer zal bren gen. De aangevallenen nemen de ver- schillende beschuldigingen, die al zoo tegen hen worden ingebracht, tamelijk kalm op, en het kabinet gaat bedaard voort, op den weg, dien het is ingeslagen. Of de voor spellingen omtrent de verkiezingen, die het volgende jaar moesten plaats hebben, zullen bewaarheid worden, zal de toekomst moeten leeren. FEUILLETON. (Naar liet Spaanseh.) - Giebel was de wonderlijkste vent van de wereld; klein, mager en vlug, bewegelijk en levendig-, placht hij niet zelden, zonder de minste aanleiding capriolen uit te voeren en luchtsprongen te maken, welke ontegenzeggelijk aan het vier voetige dier deden denken, waar mede men sedert onheuchelijke tij den de mannen van zijn gild pleegt te plagen: ja hij bootste, als hij goed g-ehumeurd was, met edele zelfverloochening, ook wel eens diens g-eluiden na. Daarbij had hi j een dienstvaar digheid over zich, welke aan het krankzinnige grensde J hij deedharts- In de Pransciie kamer van af gevaardigden zal het weldra tot een oorlog- komen tusschen het ministerie en zijne tegenstanders. De voor onbepaalden tijd uitgestelde interpellatie omtrent de Tonkin aangelegenheid heeft waarschijnlijk reeds heden plaats gehad. Aanvan kelijk had men gemeend, die te kunnen verschuiven, tot de reg-eering met de credietaanvragen voor deze espeditie tot de kamer zou komen, maar nu Ferry heeft verklaard, dat hiermede nog wel eenige weken verloren zullen gaan, heeft men gemeend, een weinig haast te moe ten maken. Spoediger dan zij verwacht had, zal dus de regeering in de gele genheid gesteld worden, de schrif telijk verstrekte inlichting-en mon deling- nader aan te vullen. Ook in den Senaat kan men hierover weldra een debat te gemoet zien, docli daar komt de wind uit een anderen hoek. Zijn het in de Kamer de radicalen, die de kat de bel aanbinden, in den Senaat heeft de heer de Brog-lie, de royalist, zich er voorgespannen. In zake de beschuldiging van noo- delooze gestrengheid of wreedheid, zelfs van de Fransche matrozen ten opzichte der inboorlingen, door een marine-officier in de Figaro gepu bliceerd, heeft de hooge overheid gesproken, doch geenszins op eene wijze, die onze achting kan afdwin g-en. In stede van een onderzoek in te stellen, naar de meerdere of min dere waarheid van de feiten, die in dat artikel worden genoemd, heeft men nitgevischt, wie toch wel de vermetele was, die zoo iets durfde ondernemen, en toen men daar een maal achter gekomen was, heeft men hem doodeenvoudig' ontslagen. Of men hiermede nu de zaak ge heel uit de wereld geholpen heeft, tochtelijk gaarne boodschappen en commissies van allerlei aard, en zijn grootste liefhebberij bestond in het uitdeelen van raadgevingen, welke hij, zonder er om gevraagd te zijn, voor de geheele wereld ten beste had. Zijn levendig karakter en zijne dienstvaardigheid jegens iedereen deden hem hij zijne buren en ken nissen bemind zijn, en men vergaf hem gaarne, dat hij een naam had, dien niemand langs de geheele west kust in staat was uit te spreken en die op de gruwelijkste wijze ver- stommeld werd zonder dat hij zich in 't minste er om bekreunde. Hij had ontzaggelijk veel op met mijn kunstarbreid, hij geraakte steeds in verrukking wanneer ik des avonds mijn schetsboek meebracht; 't. waren vooral de gekleurde teekeningen die hem 'tmeest boeiden; dat het ech ter aan raadgevingen niet ontbrak, is natuurlijk, en eveneens dat hij op de zondagen met mij door de ber- staat nog hard te bezien, want het is bijna zeker, dat ook over deze daad het kabinet door de Kamer ter verantwoording geroepen zal worden, indien men tenminste alleen gelieft te letten op het feit, en niet op de politieke kleur van den aan klager. Er schijnt bij sommige lieden in Frankrijk eene g-educhte vrees te bestaan, tegen ieder die prins heet, en verwant is aan het koningshuis, dat vroeger, geslacht op geslacht, op den Fransnhen^i-oon zetelde. Zon der dat men hen iets ten laste kan leggen, of dat zij zich als preten denten opwerpen, hebben drie leden der uiterste linkerzijde een voorstel bij de Kamer ingediend, om de prinsen van Orleans in ballingschap te zenden. Gemakkelijk zal het den voorstanders evenwel niet vallen, de meerderheid der regeering' of der Kamer voor dezen onnoodigen, ja zelfs gevaarlijken veiligheidsmaat regel te winnen. De verstandigen beweren niet ten onrechte, dat de prinsen, indien zij werkelijk de re publiek willen bekampen, in den vreemde gevaarlijker voor dezen re- geeringsvorm zijn, dan in Frank rijk zelf. Misschien hebben wij hier slechts te doen met eene list, om het minis terie in den val te lokken. Zooals men weet verkeeren enkele steden in DuitscKLaiid, waaronder de hoofdstad Berlijn de voornaamste is, ineen zeer exceptioneelen toestand om de revolutionnaire woelingen tegen te gaan, heeft voor een paar jaren de bondsraad goedgekeurd, dat de kleine staat van beleg, aldaar afgekondig-d zou worden. Bij besluit van eergisteren is be paald, dat de toestand zou blijven, gelijk hij was, minstens tot 29 Sep- gen doolde om mij fraaie partijen van vergezichten te toonen. Ik had eens beproefd van de hoogte van de Quebrada de Juan Gomez, welke thans met bekoorlijke villa's bedekt is, een gedeelte van Valparaiso en de zee bij maanlicht te schilderen, en zeide hem, toen ik hem die schets toonde, dat ik ook gaarne van de haven, de stad en de bergen, maar vooral van een ge deelte der rotsachtige kust insgelijks bij maanlicht eene schets wenschte te maken, om het lichteffect te bestu- deeren en de schoonste schakeringen op te merkenik voegde er bij, dat, om mij onbekende redenen reeds twee vissckers het geweigerd had den, mij gedurende den nacht naar zee te roeien. - Hariep Giebel verheugd, dat is heerlijk, dat is uitmuntend. Ik zal er voor zorgen, fameus zal ik er voor zorgen en 't kost u geen ipeld! tember 188-1-. De sociaal-democraten tegen wie deze maatregel voorname lijk genomen is, kunnen derhalve vooreerst al bitter weinig uitvoeren. De keizer van Oostenrijk ont ving deze week de voorzitters der delegatiën ten gehoore. De woorden door den vorst bij deze gelegenheid gesproken, zijn zeker gunstig- te noe men. Immers zij openen het uitzicht, dat binnen betrekkelijk korten tijd, de troepen die Bosnië en Herzego- wina bezet hielden, terug geroepen zullen worden, daar de toestand in die landen zoodanig' is, dat die troe pen best naar huis gezonden kunnen worden, om bij een mogelijk ongeluk aanstonds gereed te zijn. In Spanje heeft de nieuwe mi nister van oorlog omtrent het punt van bevordering geheel gebroken met het stelsel van zijn voorganger Mar tinet Campos. Was voor vele officie ren hunne politieke geloofsbelijdenis een struikelblok op den weg dei- promotie, en zag men goede vriendjes voortgeholpen, thans zal dat anders worden. Reeds zijn 19 personen, die vroegere zijn gepasseerd, omdat zij g-een vrienden van het ministerie i waren, bevorderd, en nog- meer der gelijke gevallen staan voor de deur. Over het algemeen wekt deze maat regel zeer de tevredenheid der libe ralen. Op Haïti is de opstand nog in vollen gang. Ruim 500 personen zijn daarbij omgekomen, terwijl aan de bezittingen der inwoners groote schade is toegebracht, zelfs heeft men de onvoorzichtigheid gehad op een Engelsch corvet. te vuren, een feit waarvoor de Haïtscke regeering voldoening eischt. Reeds zijn een 4tal schepen uitgezonden, om dien eisch kracht bij te zetten. Dat liet zich hooren, en ik vroeg hem of hij onder de visschers mis schien vrienden en kennissen telde. Neen! antwoordde Giebel; lieden, die in zulk een haveloozen poncho (mantel) loopen, en hoogstens alle tien jaren een. broek koopen, kunnen onmogelijk vrienden van een snijder zijn. Maar ik ken eene vrouw, die dweept met nachtelijke tochtjes op het waterzij zal u gaarne me- denemen als ik 'thaar vraag. Eene vrouw vroeg ik ver wonderd. Ja! riep Giebel, eene vrouw, of, als gij dat liever hoort, eene jonge dame, maar, het nauw keurigste, eene senorita, zoo als hier te lande alle vrouwen heeten. Maar 'tis toch vreemd, zeide ik, dat een jonge dame zoo bijzonder veel behagen schept om des nachts met een bootje op de zee rond te roeienwat bedoelt zij daar toch mee? Uitgenomen in eene enkele stad, is door geheel Peru president Ig- lesias als hoofd van het bewind er ken d. en heeft hij reeds de afgevaar digden des volks opgeroepen, om het verbond met Cliili gesloten, te doen goedkeuren. Tegen de weer barstige stad Arequipa heeft men eene afdeeling van het leger afge zonden, om haar te dwingen zich aan het gevoelen der meerderheid te onderwerpen, BiNNENLAiVlT Haarlem, 27 Oct. '83. Een echte veteraan is Donderdag avond alhier overleden, Johanii Conrad Boller. Hij werd geboren den 31en December 1722 te Ober kaufingen, amt Gross Almerotte, in Hessen Kassei. Na den veldslag bij Leipzig, op 18 October 1813, trad. hij als vrijwilliger in dienst bij het regiment Keurbessische veldhuzareo, onder bevel van den kolonel Sehef- fer. Met dat regiment heeft hij aan onderscheidene roemrijke krijgsver richtingen deel genomen. In de ont moetingmet de Fransehen hij Luxem burg, werd hi j door een kogel in de borst getroffen, welke op het slag veld met goed gevolg uit de wond werd gehaald. Vervolgens trok hij naar Metz op, en werd hij onder scheidene ontmoetingen met den vijand door geweerkogels in de beu nen gewond. Hij nam deel aan de vernietiging van het Fransche regi ment dragonders bij Setang, en werd. bij het neervellen van een dragon der, onder het pareeren van den kling, die hem moest treffen, aan de rechterhand gewond. Daarop rukte hij over Charlésville naar Mercier op, nam deel aan de inne ming dier plaats, en is toen op Wa- Glebel zag mij met een ontevre den blik aan. Foei, wie is nu zoo nieuwsgierig? Maar ik wil u terstond aan de senorita voorstellen. Ga mede! De zon neigde reeds ten onder gang, en daar 't Giebel niet op eene plaats aankwam, als hij eenmaal eene commissie op zich genomen had, nam hij, zooals zijn gewoonte was als hij uitging-, een paar ge reed g-emaakte kleedingstnkken over den arm mede en -wij begaven ons op weg. Welk een prachtig licht wierp de dalende zon op de stad die be neden aan onze voeten lag en hoe glinsterde de zee, door de wijkende zonnestralen verguld! Valparaiso zou, wat hare ligging betreft, eene groote mededingster van Rio Jane ro kim men worden, ah de heuvels o;> wier toppen en aan M ier voet gebouwd is niet kaal en verbrand waren en bijna alle groei misten. Wa-.it. slechts

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1