No. 96. FEUILLETON. Een Scfflerslniie bij Maanlicht. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOM A NS k Co., te Haarlem. ADVERTENT IËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent- Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publicity Etrangère 1^JDAIJBE &__Co;_JOHN^_j\_JONES!__Su^;i_Parijsj__3Ibis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. ZOMERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.09, 8.17, 9.—, 9.33, 11.15, 11.44*, 11.56, 1.8, 2.40*, 3.53, 4.13, 4.31, 4.44, 5.42, 7.13, 7.39*, 8.41, 9,36, 9.46,9.57,10.25,10.33,10.54* Van Haarlem naar Rotterdam. 0.31, 7.53*, 8.37,9.11,10.16, 12.17*, 12.46, 1.56, 3.17, 4.16, 5.30*, 5,37, 8.1, 10.24. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.—, 7.—, 7.30* 8.10, 8.40, 9.35, 9.49,11.5,11.55*, 12.15, 1.5, 1.30, 2.60, 3.45, 4.30, 4.40, 5.10, 6.15, 7.30, 8.30, 10.—, 11.—, Van Rotterdam naar Haarlem. 6.—, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.25*, 2.30, 3.35, 5.10, 6.20* 7.—, 7.55, 8.60, 9.45*. De vertrekuren zijn berekend van de Delftsehe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.34, 10.7,1.34, tot Alkmaar, 4.57, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 5.56, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.15, 8.07, 10.18, 11.32, 1.32, 4.17, 5.1, 8.58. Van Zandvoort naar Haarlem. 7.42, 8.35, 10.48, 12.41, 3.47, 4.38 7.13, 9.31. Onze dbonnê's en zij die het in den loop van dit jaar worden, ontvangen aZs premie den beroemden ro man van Fr. Levant ide Vloek des Vaders, uit het Hoogd uit.sch vertaald*benevens een in vier Fleuren gedrulcten Adverten tie- Wandkalender. Zij, die op dezen Wandkalen- der willen adverteer en, vervoe gen zich daartoe aan 't Bureau, Kleine Houtstraa. No. 9. ALGEMEEN 0VLRZICHT. De tegenstanders der regeering in Frankrijk schijnen het nog niet met zich zeiven eens te zijn. omtrent hunne houding tegenovei het kabinet, evenmin als er een stemmigheid heerscht over den tijd. waarop men den eigenlijken kamp strijd zou aanvangen. Eerst heette het, dat de interpellatie, de Tonkin aangelegenheden betreffende. Zater- terdag 1.1. zou gedaan worden, ter wijl zij nu weder op heden is vast gesteld, indien men ten minste de laatste berichten uit Parijs gelooven mag. Bestaat er geene zekerheid wat den dag aangaat, waarop de vijandelijkheden een aanvang zullen némen, dit is evenwel uitgemaakt, dat men de regeering eene motie van afkeuring over hare binnen- en hüitenlandsche politiek niet zal be sparen. De Bonapart-isten willen zelfs verder gaan en eischen daarom, misschien wel op het voorbeeld van Noorwegen, dat men de ministers in staat van beschuldiging stellen zal. De voorstanders van deze laat- (Naar bet Spaansch.) 3) Kent de senor van dit en van dat? Uitstekend, zeide Giebel, er is op de geheele wereld geen betere kenner van dit en van dat, dan hij. Is de senor een g'oed schut ter? Als zoodanig beroemd in ge heel Europaantwoordde de snijder. Kan de senor goed zwem men? Als een visch! luidde Gie bels antwoord. De senorita beschouwde mij met welgevallen en blies behachelijk eenige rookwolken in de lucht, ter- ste maatregelen wijzen er op, dat het ministerie in strijd met de grond wet, te ver gegaan is in hare hou ding, omtrent Tonkin en China, zonder de kamer te raadplegen. Te rugtreden is op dit oogenblik niet meer mogelijk, zonder het ontzag voor de Fransche wapenen in de waagschaal te stellen, zoo zeggen ze, en eer de regeering het zoo ver had laten komen, was het haar plicht geweest, de afgevaardigden des volks te raadplegen. Dat zij dit niet gedaan heeft is volgens hun oordeel een feit, voldoende om eene maatregel, als zij voorstellen, te rechtvaardigen. Zeer terecht merken de officieuse dagbladen op, dat de kamer, reeds voor zij uiteen ging het ministerie vrijheid gaf te handelen in den geest, zooals zij gedaan heeft, daar zij haar voor den krijg in Tonkin eene som van 5 millioen francs toestond. Over het algemeen houdt men het er dan ook voor, dat de meerderheid in de kamer de regee ring in het gelijk zal stellen, door het voorstel eenvoudig te verwerpen. Hoe het gaan zal met het voorstel Catineau, om de prinsen van Orle ans te verbannen en hunne goederen verbeurd te verklaren, is voor het oogenblik nog onzeker. Verscheidene republikeinsche afgevaardigden ver klaarden zich er tegen, omdat de republiek beter gediend is met het handhaven van een kalme rust, dan met het nemen van hesluiten, die ten opzichte der betrokken per sonen eene zwakheid zouden ver raden. Gevoelt de republiek zich sterk genoeg, acht zij zich het ver trouwen des volks waardig, dan behoeft zij waarlijk tot zulke mid delen haren toevlucht niet t,e nemen. Daarbij komt nog jdat de prinsen wijl ik al mijn best deed om haar een vleiend woord toe te voegen. Zij liet mij intusschen niet zoo ver komen, maar vroeg, terwijl zij zich weer tot Giebel wendde: Als 't noodig is kan de senor toch ook wel roeien en een boot besturen? Waarom zou hij dat niet kun nen? antwoordde de snijder met een uitdrukking van verwondering. Hij dient, sedert zijn vroegste jeugd, ter zee? Bueno! En morgen denk ik een tochtje te ondernemen, zeide het meisje. Senor Clepello, gij geleidt den senor naar de gewone plaats" Senor Clepello dit was een der tallooze verdraaiingen van Giebels eerlijken naam blies, toen hij den wenscli van de senorita ver- I nam, zijn beide wangen op, zeide phoetrok te gelijkertijd den 1 linkervoet in de hoogte en slingerde idien heen en weer. van Orleans de rustigste kroonpre tendenten zijn, die men zich denken kan, want zij wachten heel bedaard ,eene betere toekomst af, daar zi" zeer goed inzien, dat voor het oogen blik alle moeite om eene verande ring in den stand der zaken te brengen, vruchteloos zou zijn. Opmerkelijk is het, dat de B®na- partisten, wier woelingen voorna melijk bij het volk een toestand van ontevredenheid in het leven roepen, van de maatregelen uitge zonderd zijn. Zouden de radicalen overtuigd zijn, dat er zóó en niet anders gehandeld moet worden, wij weten het niet;- Zonder bendgenoo- ten beginnen zi; niets. De Engelsche ministerraad heeft, met algemeene stemmen besloten het aanbod van Frankrijk om de schade vergoeding, uit te keeren aan Shaw den Britschen zendeling, die te Tama- tave gevangen genomen was, op 1000 p. st. of ongeveer f 12000 vast te stellen, aan te nemen. De man kan tevreden zijn, want het zou best gebeurd kunnen zijn, dat hem niet* was toegekend, aangezien Shaw, volgens de getuigenis van verschei dene officieren werkelijk schuld had. De leider der conservatieven heeft in een dagbladartikel de aandacht gevestigd op den slechten toestand, waarin de arbeiderswoningen in En- g-eland verkeerenzeer terecht dringt hij er op aan, dat men op dit vraag stuk eens nauw zal gaan letten, daar de gezondheidstoestand van het volk er ten zeerste hij betrokken is. Hij prijst het stelsel van voorschot ten uit de schatkist, om andere en gezondere woningen te bouwen, ten sterkste aan, en hierbij vindt hij steun bij de liberalen, wier hoofd organen de Times en de Daily News Hombre(man, kerel, hier schaam uzeide de senorita op een verwijtenden toon. De snijder scheen zijne kalmte herkregen te hebben. In Gods naam, zeide hij; zoo als gewoonlijk, niet waar? en daar de senorita een toestemmend knikje gaf, stonden wij beiden op, om te gaan. Adieu, bekoorlijke Mercedes! Ik herhaalde Giebels groet en deed dien door een teederen lonk verge zeld gaan, welken zij vriendelijk beantwoorddehierop ging zij naar binnen en sloot de deur van haar huisje. Giebel en ik wandelden weer door de rotsen naar de stad, schoon wij nu een anderen weg insloegen, de Almendral links lieten liggen en langs den oever der zee naar het oude gedeelte der stad slenterden. Ik kan niet zeggen, dat deze Mer cedes juist een diepen indruk op mij gemaakt had, maar zij was mij uit- het nu bij uitzondering met hem eens zijn. In Spanje nemen zelfs de repu blikeinen tegenover het ministerie eene zeer welwillende houding aan. In eene vergadering van de hoofden dezer partij, bij den heer Castelei gehouden, is besloten, het nieuwe kabinet te steunen, zoolang het ten minste den weg der'hervormingen blijft betreden. Het staat echter te bezien, of het ministerie het dien lieden wel voortdurend naar den zin zal kunnen maken, daar het voor zeker een moeielijke kwestie moet zijn, èn de belangen van liet koning schap èn die der republiek gelijk tijdig te behartigen. De verhouding tusschen Oosten rijk en Rumenie, die langen tijd zeer gespannen was ter oorzake van de Donau-aangelegenheden, begint er langzamerhand op te verbeteren. Nu de hoofden der Reg. van beide landen maar eerst eens persoonlijk met elkander in aanraking geweest zijn, en ieder daarbij verklaard heeft, wat hij begeerde, heeft men elkan der beter leeren verstaan en is men zoo langzamerhand tot de ontdekking gekomen, dat de belangen van beide staten slechts in zeer ondergeschikte gevallen met elkander in hotsing komen. In zooverre dus heeft de reis van Bratiano naar Weenen zeer veel goeds uitgewerkt. Een zonderling feit heeft zich in Pruisen voorgedaan. Daar is een onlangs gekozen afgevaardigde, die tot de liberale partij behoort, en Richter (niet Eugen. Richter) heet, tot zes weken gevangenisstraf ver oordeeld, om beleedigende uitdruk kingen jegens den keizer, die hij muntend bevallen en ik was op haar verliefd. Daarom had ik, terwijl zij met Giebel sprak, mij er mede ver genoegd, haar aan te gapen en de schoonheid harer vormen te bewon deren, die door de hurkende hou ding, welke zij aangenomen had, in geenendeele in de schaduw ge steld werden. Maar nu schoten mij de kundig heden, waarmede Giebel mij begaafd had, weer in de gedachte. Ik wist, dat hij gaarne een weinig deco reerde, 'tgeen onbeleefde menschen somtijds «liegen» noemen; tevens was tmij bekend, dat hij met bij zondere voorliefde hield, van wat men wel eens noemt iemand een veer in den broek steken, als 't er op aankwam hem eene dienst té bewijzen en zijne kundigheden in het schitterendste licht te stellen. Maai- heden had hij een al te groot en willekeurig gebruik van dit voor recht gemaakt, :t welk zijne vrienden hem gewoonlijk gaarne toekenden. voor ongeveer 7 jaar zou gebezigd hebben. Natuurlijk brengt dit von nis de vernietiging van zijne ver kiezing mede. Alweer een bewijs voor de waarheid van het spreek woord wil men een hond slaan dan is de stok spoedig gevonden. De ontvangsten van de Russische schatkist vallen dit jaar niet mede. Uit den Staat door het ministerie publiek gemaakt, blijkt dat zij verre achterstaan bij die van het vorige jaar, en de rekening voor 1883 der halve met een aanzienlijk nadeelig saldo zal sluiten. Weder is te Peters burg een nummer van het revoln- tionnaire blad, datzoogeheimzinnig verschijnt, uitgekomen, en daarin worden van den Keizer onder be dreiging hervormingen geëischt. De ontevredenen vragen eene grondwet, een Kamer van afgevaardigden, en volkomen vrijheid van geweten en drukpers. Hoogslwaarschijnlijk zal. de Czaar zich evenmin aan hun verzoek als aan hunne bedreigingen storen, en doodbedaard het stuk naar den snippermand verwijzen. Haarlem, 29 Oct. '83. Met de Haariem-Zandvoort spoor weg Mij., zijn in de maand Sept. 1881» vervoerd: 29,445 passagiers, waarvan de opbrengst was ƒ7,876.75 van goederen - 850.72* van diversen - 321.65 Totaal ƒ9,049.120 Zijnde per dag en per kilometer ƒ35.41. H, K. TI. prinses Hendrik der Nederlanden is Zaterdag te Am sterdam aangekomen en heeft aan Ik zeide daarom lachende tot hem Gij hebt daar aardig met spek geschoten. Ik zal een voortreffelijk schutter heeten en heb in mijn le ven nog maar eenmaal een geweer afgeschoten, zonder den vogel, waar 't op gemunt was, een enkele veer te doen verliezen. Wat het zwem men betreft, ik ken er zooveel van, dat ik mij ingeval van nood nau welijks boven water kan houden, wat nu aangaat het roeien en stu ren, ik heb deze nautische oefenin gen nog nooit geprobeerd. Dat doet er niet toe ant woordde Giebel. Als men wil, kan men alles, en 't komt mij voor, dat ik dezen gulden regel in den nieuweren tijd vaak genoeg op (te viool heb hooren spelen. Een jonge, flinke kerel als gij zult er wel geen uitzondering op maken. Niemand wordt als kunstenaar geboren. Wat!- - Maar waarom moet ik volstrekt een goed schutter heeten? vroeg ik Hm! ïk denk haast, dat (te

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1