Oplage 10000 Ex. Donderdag 1 November 1883. No. 98. FEUILLETON. BINNENLAND, ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers5 ïerschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-UitgeversBOMAHS Co., to Haarlem. ADVERTENTIËN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangcre G. L. DAUBE Co, JOHn. E." JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W JLNTERDIENST. De met een Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8. 2.39* 3.63, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, S.30. 9.35, 9.50,11.5', 11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45. 4.30. 4.45, 5.20* 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23*. 2.45,3.35,5.10,6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftscfie Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar 6.51,10.7,1.87, tot Alkmaar, Zandvoort. 5.2, 8.57. Station H. IJ. S. M. Van den Helder naar 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, Haarlem. 4.59, 8.3. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. .26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Onze abonnê's en zij die het in den loop van dit jaar wordenontvangen als premie den beroemden ro man van Fr. Levantide Vloek des V aders, uit het Hoogduitsch vertaaldbenevens een in vier kleuren gedrukten Adverten tie- Wandkalender. Zijdie op dezen Wandkalen der willen adverteer en, vervoe gen zich daartoe aan 't Bureau, Kleine Houtstraat, No. 9. ALGEMEEN OVERZICHT. In Frankrijk trekken niet zoo zeer de aangelegenheden te Tonkin, als wel de interpellatie over deze zaken de aandacht. Reeds geruimen tijd hangt zij het ministerie drei gend boven het hoofd, en onwille keurig houdt zij het publiek in spanning, daar iedereen er benieuwd naar is, welke houding* de kamer in deze zal aannemen. Men ver wacht natuurlijk van de debatten, die gevoerd zullen worden, weinig licht, want de regeering' heeft alles, wat haar zelve hekend was, reeds duidelijk genoeg* aang*egeven, doch het geldt hier een oordeel van de vertegenwoordiging over het beleid van het kabinet. Over het algemeen houdt men het er voor, dat de meer derheid zich wel zal wachten voor eene motie van wantrouwen, tegen over het ministerie, want zelfs zijne tegenstanders zijn er van overtuigd, dat een crisis onder de omstandig heden waarin het land thans ver keert, niet dan nadeelig* kan zijn. Bovendien zullen er zeker weinigen gevonden worden, die in staat en geschikt tevens zijn om de politieke nalatenschap van dit kabinet te aan vaarden, want geen enkele partij beschikt over eene meerderheid,welke haar deze moeielijke taak gemak kelijk zou kunnen maken. Dit, wat het nut der interpellatie betreft; omtrent den dag, waarop zij gehou den zal worden, schijnt men het eindelijk eens te zijn; ten minste met zekerheid weten ons de bladen te melden, dat zij op gisteren vast gesteld was. Van de uitslag weten wij voorloopig niets naders te mel den, daar nog geen enkel telegram is aangekomen, tijdens wij dit schrij ven. Het kabinet Ferry schijnt onder de verschillende ambtenaren van de staat, in alle takken van bestuur eene geduchte zuivering te willen houden. De wet op dë rechterlijke organisatie leidde tot het ontslag van een groot aantal rechters, die óf vijandig tegenover de republiek stonden, óf wier trouw aan de re- publikeinsche beginselen men ver dacht, terwijl in andere departe menten eene geduchte opruiming gehouden wordt, van de vreemde elementen, welke zich daarin bevin den. Wie geen Franschman is, wordt zonder genade op straat gezet, en zelfs gaat de zuiveringsmanier zoover, dat alle vreemdelingen uit de werk plaatsen en fabrieken, die onder leiding der regeering staan, worden verwijderd. Dat de Fransc-he werk lieden deze maatregelen, die hun van vreemde mededinging verlossen, van harte toejuichen, is zeker niets vreemds, doch eene andere vraag is het, of het algemeen belang daar mede wel gediend is. Te Parijs wordt op dit oogenblik een inter nationaal werklieden congres gehou den, waarop het, voor zulke verga deringen althans, nog al kalmpjes toegaat. Men heeft dat wel eens anders gezien. (Naar bet Spaansch.) 5) Maar Ramon, die tegenover Mer cedes plaats genomen had, bromde en was klaarblijkelijk in een slecht humeur't was duidelijk te zien dat hij zich in 't bezit van zekere rech ten bevond of er tenminsten aan spraak op maakte, en dat Mercedes hem toegaf en tot kalmte trachtte te brengen. Hij maakte een huiten- gewoon onbeliachelijken indruk op mij, en 't was heel gemakkelijk te zien, dat ook ik hem een doorn in 't oog waswat mij echter vooral tegen hem innam was ik kom er rond voor uit zijne gestalte want hij was een lange slungel, een zeldzaamheid in Chili, waar man nen en vrouwen meest van een mid delbare grootte zijn. Gij zult vragen hoe men zich aan iemand ergeren kan, die misschien wat lang*ere beenen heeft dan an deren Ik zal 'tu zeggen. De bezitter van de lange beenen was ongetwijfeld ook de eigenaar van de onfatsoenlijk lange broeks pijpen welke Mercedes droeg en die haar te lang* en tegelijk te eng wa ren: zij had den broek waarschijn lijk van hem geleenden 't instinct waarmede men in liefdesgevallen dikwijls, is 't dan niet altijd, zijn medeminner raadt, deed mij dit en een menigte andere dingen gissen, die mij niets minder dan aangenaam waren. Wij hadden reeds een tamelijk grooten afstand afgelegd en in weer wil van het ontbrekende maanlicht waren de omtrekken van den rots- achtigen oever vrij duidelijk zicht- In Engeland geven de groote reeders het plan om voor eigen re kening een tweede Suezkanaal, of liever een anderen handelsweg naar den Oost aan te leggen, geenszins op. Zij willen absoluut onafhankelijk worden van de kanaalmaatschappij, en zij doen daarom alle moeite om de regeering voor hun plan te win nen. Dat het er nog wel eens toe komen zal, lijdt geen twijfel, doch het is nog niet zoo zeker, of het wel zoo spoedig zal gaan, als de groote voorstanders wel zouden wen- schen. De financieele quaestie levert minder bezwaar op, want de scheep vaart van Engeland alleen is vol doende om een Engelsch kanaal rentegevend te maken, daar Glad stone te beducht schijnt voor moeie- lijkheden van politieken aard, om zoo maar voetstoots gehoor te geven, aan het verzoek, hem deze week weder door de reeders gedaan. Duitschlaud schijnt naijverig op Ierland, wat het gebruik maken van dynamiet bij politieke aansla gen betreft, ten minste te Mainz beeft men eergisteren beproefd bet politiebureau met deze ouplofbare stof te vernielen. Wie de daders zijn, en wat bun eigenlijk doel was. weet men tot heden nog* niet; ge lukkig* is het boosaardig opzet niet jelukt, zoodat men slechts eenige materieele schade, geenszins het verlies van menschenlevens te be treuren heeft. Als men de herhaalde verzeke ring van den Hongaarschen minister Kalnoky gelooven mag, dan is het tusschen de mog*endheden van mid den Europa thans botertje tot den boom, ten-minste in <fe Oostenrijk delegatie heeft hij wederom de verklaring afgelegd, dat de betrek kingen met alle rijken van den baar door den helderen sterrenhemel. Ik trok, om tenminste niet geheel zonder ledige handen t' huis te ko men, een opgespannen stuk schil derdoek uit mijn portefeuille te voor schijn en wilde juist beginnen, zoo goed als 't dan gaan wilde, om de 'grootsche omtrekken der donkere rotsmassa's te teekenen, toen Ramon zih naar mij heen boog* en, terwijl hij op mijn stuk linnen zag, op een onuitsprekelijk verachtelijken toon zeide Wat een dwaasheid! Wat hebt ge met dat krabbelen noodig? Neem liever uwe musket ter hand, opdat ge te gebruiken zijt als het tijd is. Met deze woorden trok hij een onder de banken verborgen geweer te voorschijn en wilde 't mij in han den geven. Maar ik zeide: Niet zoo onbeschaamd, knaap; houd u met uw eigen zaken bezig en niet met de mijne. I Ha! riep Ramon, vriendschappelijksten aard zijn. Het is maar te hopen dat die toestand zoo blijve. Weinig is er anders in den tegenwoordigen tijd noodig om die vriendschap zoo al niet in vij andschap, dan toch in achterdocht en wantrouwen te doen verkeeren. Dat ziet men o. a. ook aan de verhouding waarin Rusland en Bul garije thans tegenover elkander staan. Voor weinige maanden was ook daar alles «couleur de rose» en nu heerscht er eene spanning, die wel niet tot ernstige verwikkelin gen zal leiden, naar wij hopen, doch die zeker weinig van wederzijdsche welwillendheid getuigt. Wederom zijn een aantal Russische officieren die in het Bulgaarsche leger dien den teruggeroepen, terwijl omge keerd ook verscheidene Bulgaren zich gereed maken weder naar hun land te verhuizen. In Spanje en Portugal, de twee buurstaten die bijna gelijktijdig een nieuw ministerie gekregen hebben, beijveren de nieuwe titularissen zich om de noodige hervor mingen in te voeren. Vooral in het laaste rijk schijnt nog al zoo iets te zijn, wat dringend verandering behoeft, en het moet vooral de jong ste ontevredenheid onder de bevol king zijn, die deze noodzakelijk heid aan het licht gebracht heeft. Gelukkig gaat alles vrij kalm in zijn werk en vindt de regeering voldoenden steun hij de volksverte genwoordiging. Italië, dat voor weinige jaren door de Alpen, bijna geheel van het overige Europa was afgeschei den, heeft thans door de tunnels die men door de hergen geboord heeft, ook verkeerswegen over land met Frankrijk en Zwitserland ge- beteekent dat? Gij zijt in mze dienst; weet ge zulks of weet ge 'tniet? Gij badt reeds van morgen present moeten wezen- Senorita Mercedesriep ik vertoornd uit, wat wil de vent. Ik verlang terstond naar den oever jeroeid en aan land gezet te wor den. Ik ben niet gewend.... Mercedes liet mij niet uitspreken. Bedaard, riep zij met een onderdrukte stem uit, bedaard; begint niet te twisten. Gij zijt een ■ek, Ramon, en ik weet wat u schort. Maar Senor Clepello zeide zelf, dat de manzanilla's niet de moeite waard waren om senor naar boord te zenden. Niet waar, senor? Natuurlijk, zeide ik: wie gaat om manzanilla's naar boord: 'tis de moeite niet waard man zanilla's! 't Zou bespottelijk we zen Om de waarheid te zeggen, ik begreep niet, naar welk boord ik bad moeten gaan, en nog minder kregen, en de aanleg van spoorlij nen is daarvan het gevolg. De nieuwe spoorweg van Terni naar Aquila, dezer dagen plechtig geopend, is slechts een onderdeel van het uit gebreide net, dat deels reeds is aan gelegd, deels zijne voltooiing nadert. Hoewel de cholera in Egypte nog niet geheel geweken is, en de sterftecijfers eer toe- dan afnemen, heeft de gezondheidscommissie het noodig geoordeeld de quarantaine- maatregelen voor schepen uit Bom bay af te schaffen, waarschijnlijk wel omdat de ondervinding van de laatste dagen haar geleerd heeft, dat Engeland zich al bijzonder wei nig aan hare voorschriften stoort. De vertegenwoordigers van Italië Oostenrijk, Frankrijk en Turkije moeten zich dan ook bij de stem ming over dit vraagstuk er toe tot zwijgen bepaald hebben. Zeker wel het krachtigste protest wat zij in de gegeven omstandigheden tegen de Britsche willekeur konden uit breng-en. Uit Zuid-Amerika wordt ons bericht, dat de laatste stad van Peru, Arequipa, die zich tegen den nieu wen President Iglesias, verzette, zich aan de Cliiliaansche troepen, die tegen haar waren afgezonden heeft overgegeven, zoo dat doze laat ste thans algemeen als hoofd van den staat wordt erkend, en men mer recht mag* verwachten, dat dit zwaar beproefde land thans ecu tijdperk van rust tegemoet gaat. '83. Haarlem, 31 Oct. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen van de werklieden der wat mazahüla's beteekenden, of schoon ik de Spaansche taal tame lijk goed machtig was. Manzanil la's zijn eigenlijk appeltjes. Maar wat had ik met appeltjes uit te staan. Ik *mf Mercedes evenwel gelijk, zoowel om dien langen slungel te ergeren, als om mij niet bloot te geven. Ik was inderdaad onnoozel ge noeg dat ik nu nog niet begrepen had wat er aan de hand was, maar op eens vielen mij de schellen van de oog-en, want spoedig, nadat ik de manzanilla's zoo met minachting bejegend had, stond Mersedes op, wisselde met Diego van plaats, en toen dit geschied was, trok Ramon vuurslag en steen uit den zak en sloeg* vuur. Over de zee verscheen een enkel oogenblik een licht, dat echter spoe- weer uitging, terwijl onze boot snel als een pijl in die richting voortschoot.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1