Kon. Neil. Fabriek v'an Rijtuigen' en Spoorw. van den heer Beynes, om morgenavond (Donderdag) ten: 1» ure eene serenade met fakkellicht en muziek der schutterij aan hun' patroon te brengen, ter eere van zijne benoeming tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Heden morgen is aan de Leidsche- vaart alhier een werkman C. H. overreden door een wagen bespan nen met een paard en beladen met steenen. Bij het afrijden van den brug geraakte hij onder den wagen waarbij die over zijne beide beenen is gereden en deze zwaar werden ge kneusd. Hij is naar het St. Elisa- beths-Gasthuis overgebracht. De minister van binnenland- sche zaken heeft aan de commis sarissen des Ivonings in de provin ciën bericht, dat, wegens het me nigvuldig voorkomen van mond en klauwzeer onder het vee in En geland, aan de vergunningen tot invoer van wolvee van daar, waar toe door genoemde commissarissen machtiging is verleend, voortaan de voorwaarden te verbinden, dat, het, na keuring door den veearts, die in het bezit is van een diplo ma als zoodanig gedurende 12 da gen afgezonderd moeten blijven op een geschikt nabij de ladingplaats gelegen terrein ten koste en op aanwijzing van belanghebbenden. Naar ons nader wordt bericht, heeft Z. M. de koning van België bij zijn vertrek uit Amsterdam aan het dienstpersoneel op het paleis aldaar niet f1000, maar f3000 ge schonken, namelijk 2000 frank in goud en 4000 frank in papier. Het muziekkorps van de gre nadiers en jagers zal, op zijne kunst reis door België, te Gent een wel dadigheids-concert geven ten voor- deele van de slachtoffers der ramp van Krakatau. De Rotterdamsche gemeente raad heeft de begrooting, tot een totaal van O1/» millioen gulden, in den tijd van twee uren afgehandeld. Ter navolging! De leening van twee millioen gulden, ten behoeve van den Ko ninklijken Westindischen maildienst, is meer dan volteekend. Den inschrijvers zal 85 pCt, van het door hen ingeschrevene worden toegewezen. Op Zaterdag 27 dezer heeft de officieele beproeving plaats ge had van de installatie op de tele graafdraden tusschen Amsterdam en Haarlem volgens het systeem van Rijsselberghe. Deze proefnemingen hadden plaats in tegenwoordigheid van de heeren W. C. A. Staring, hoofddirecteur van de rijkstelegraaf, J. M. Collette, inspecteur van de rijkstelegraaf, en dr. H. F. R. Hu- brecht, directeur der Ned. Bell-Te- lefoonmaatschappij. Volgens de voorwaarden van het contract, gesloten tusschen de Re geering en den heer C. Langdon- Davies, eigenaar der patenten, moest deze installatie aan de volgende voorwaarden voldoen, nl.het ge lijktijdig telegrafeeren en telepho- neeren op alle draden van eene der bestaande lijnen tusschen Amster dam en Haarlem, en wel zoodanig, dat het centraal bureau der Ned. Bell-telephoonmaatschappij te Am sterdam en het centraal bureau der zelfde Maatschappij te Haarlem aan elkander direct mededeelingen zou den kunnen toezenden, en dat der halve de geabouneerden van de Wij waren dus zonder eenigen twijfel op den smokkelaarstocht. Als is in dezen oogenblik voor senor Clepeilo gestaan had, zou ik hem niet zeer zachtzinnig behan deld hebben. Het duurde intusschcn niet lang) of een donker voorwerp werd voor ons uit zichtbaar, en kort daarop lagen wij vlak naast de zijde van een vrij grooten koopvaarder. Ik moest Mercedes in stilte be wonderen, met zulk een groote be kwaamheid -tuurde zij de boot nkast liet vaartuigallen in onze boot be toonden haar volsterkte gehoorzaam heid, en o k aan boord van den koopvaarder scheen men alleen van haar notitie te nemen terwijl men van het dek ongeveer achttien a twintig niet zeer groote pakken in onze boot wierp, welke door Mer cedes werden opgevangen, die met luide stem het van boven uitge- sprokeue getal herhaalde, terwijl telephoon-mpij, te Amsterdam en Haarlem ook in directe gemeenschap met elkander kunnen gebracht wor den. De proefnemingen hebben bewe zen dat aan de gestelde voorwaar den volkomen is voldaan, waarna de installatie door de Regeering werd goedgekeurd en aanvaard. (iV. R. CL) Daar in den laatsten tijd weder spoorweg-diefstallen schijnen plaats te hebben, zoo verzoekt de officier van justitie te Middelburg het pu bliek dringend uit te noodigen hem van ieder voorkomend g*eval zoo spoedig mogelijk kennis te geven; daardoor alleen zal het mogelijk zijn de daders te ontdekken. Dat voor dit verzoek weer aan leiding bestaat blijkt uit het vol gende Een goed gesloten koffer, Maan dag 22 Oct. als bestelgoed van Am sterdam verzonden per Hollandschen spoor tot Rotterdam en verder per Staatsspoor naar Middelburg, is hier Woensdagmiddag, goed gesloten, aangekomen. Bij opening bleek ech ter dat daaruit eenig consumabel en een dameshandwerk waren ont vreemd, terwijl verder al het in de koffer gesloten goed, grootendeels bestaande uit kleederen, uit en door elkander gehaald en op andere wijze dan primitief geschied was, bijeen gepakt bleek te zijn. 's Hage. De Hollandsche IJ zeren-spoorwegmaatschappij heeft de gemeente op korten termijn ge dagvaard ter zake van de voor waarden gesteld voor de onteige ning bij minnelijke schikking van aan 's Gravenliage behoorende per- ceelen, noodig voor de vergrooting van liet station der maatschappij alhier. Honderd zestien kleinhande laars in sterken drank hebben een adres aan den gemeenteraad inge diend, met verzoek om het alhier geheven vergunningsrecht te ver minderen tot op f 10 van iedere f 100 huurwaarde. Amsterdam. De goede uit slag, waarmede de plaatsing van twee houten gebouwtjes, z. g. n. kiosken, voor den verkoop van bier bekroond is geworden, hebben het bestuur der Amsterdamsche af- deeling van het Volksbond ter be strijding van het misbruik van ster ken drank, aanleiding gegeven om te verzoeken nog twee zulke gele genheden te mogen openen op ge meentegrond, een op de Nieuwmarkt en een op den Zeeburgerdijk bij den steiger van den Haven-Stoom- bootdienst. De reeds thans geplaatste tien kraampjes staan aan den ingang van de Tentoonstelling vóór de Hob- bemastraat en bij het gebouw van de Vrije Gemeente, aan de Wete ringschans. Burg. en Weth. hebben den Ge meenteraad voorgesteld de gevraagde vergunning te verleenen, op voor waarde, dat de plannen voor de kraampjes aan de goedkeuring van het Dag. Bestuur onderworpen zul len wordendat de buitenzijde daar van niet tot het doen van aankon digingen gebezigd en de plaats van oprichting door Burg. en Weth. aangewezen worde. Gisterenavond omstreeks 8 uur ontstond er een hevige brand in eene kurkenfabriek op den singel bij het Spui, in een perceel, van achter g-renzende aan de Universiteits-bi- bliotheek. Door het krachtig optre- Cajetano en Frederigo ze onder de roeibanken stopten. Toen wenschte men ons boven van 't vaartuig een voorspoedige reis, met de belofte morgen aan land te zullen komen: ik vermoedde, te hooren naar de uitspraak van enkele Spaansche woorden, welke ik opving, dat onze smokkelaars-vrienden Engelschen of Noord-Amerikanen waren; dit was mij overigens vrij onverschillig daar ik volstrekt geen lust had, hunne kennismaking verder voor te zetten. Nadat onze arbeid geëindigd was, roeiden wij weer heen, doch in een andere richting dan waarin wij ge komen waren, namelijk naar de stad, daar wij onze waren waarschijnlijk in de idyllische hut van Mercedes moesten bergenwij naderden lang zaam het land en de lichten aan de haven en de stad waren reeds in de verte zichtbaar, toen Ramon plotseling een gruwelijken vloek uitstiet. De oorzaak waarom, werd den der brandweer werd de brand tot het eene perceel beperkt, en leed de bibliotheek zelve niet de minste schade, op een paar dikke ruiten na, die door de hitte sprongen. Delft. Toen Maandaguamid- dag aan de Nederlandsche gist- en spiritusfabriek bekend werd, dat de directeur, de heer J. O'. Van Mar ken Jr., benoemd was tot ridder der Orde van den Ned. Leeuw, was het treffend te zien hoe de tijding door het gansclie personeel met blijdschap werd vernomen. In een oogwenk wapperden de vlaggen van de fabriek. Eene serenade met fakkellicht, door de harmoniekapel der fabriek aan den heer Van Mar ken gebracht, werd door eene groote massa belangstellenden gevolgd. Schiedam. Als een bewijs hoe de waarde der jeueverbrande- rijen is verminderd, kan dienen, dat een branderij met bijstaand woon huis, dat 20 jaar geleden voor f40000 werd verkocht, thans in trekgeld heeft opgebracht f12,800. Heden nacht te 1V2 uur werd brand ontdekt in de branderij van de wed. B. A. J. Wittkampf aan de West-Vest te Schiedam, die aan stonds zoo in hevigheid toenam dat, vóór de brandweer was aangerukt, het pand reeds in lichte laaie vlam stond. Binnen ander half uur tijds was het dan ook geheel in de asch gelegd. Aan de brandweer mocht het gelukken de aangrenzende pan den te sparen. De branderij en daarin geborgen goederen waren tegen brandschade verzekerd. Hellevoetsluis. ln de ver- eeniging «Tot oefening in het voeren van debatten,» die meer dan 80 leden telt, worden G of 7 keeren per winter punten behandeld van poiitieken of socialen aard. Niet alleen leden der vereeniging, maar ook andere heeren treden daar als verdedigers op, zoo alsmrs. Borgesius, Veegensen Beau- jon van Den Haag, mr. de Kanter van Brielle M. J. Mees van Haar lem enz. Die vereenig-ing heeft al veel nut gesticht. Gisterenavond verdedigde mr. Bor gesius er de volgende stellingen: 1°. Beperking der staatsuitgaven is, bij den tegenwoordigen toestand der rijksfinanciën, dringend noodza kelijk. 2°. Eene inkomstenbelasting* ver dient, ook als middel tot voorloopige versterking der rijksmiddelen, verre de voorkeur loven de door de Re geering bij de Tweede Kamer aan hangig gemaakte belastingvoorstel len. Na de inleiding waren alle aan wezigen volkomen op de hoogte van den toestand van 's rijks schatkist en van de beteekeuis der verschil lende aanhangige belastingvoorstel len. Na een debat van ruim 37a uur werden, wat in die vereeniging nog nooit is gebeurd, de stellingen met algemeene stemmen aangenomen. Er was een zeer groot aantal be langstellenden, meer dan ooit te vo ren. zoowel vreemdelingen als leden. Utrecht. Omtrent het over lijden van den knaap, van wien het gerucht zeide, dat hij tengevolge van mishandelingen op de school van den onderwijzer ondergaan, zou zijn gestorven, kan met zekerheid worden medegedeeld, dat er tusschen deze op hem toegepaste, lichte straf (een slag op den arm) en den dood geenerlei verband bestaat. Uit de gerechtelijke lijkschouwing is gebleken dat de knaap lijdende was aan pneumonie, die als de oor- terstond door Mercedes gegist, want zij deed de boot in denzelfden oogen blik zoo schielijk wenden, dat ik meende, dat zij omkantelen zou, en nu nu begon een volmaakt re gelmatige jacht op ons, zooals men die reeds honderdmaal heeft gele zen of hooren vertellen, want het voorwerp van schrik was niet meer en niet minder dan een boot der douanen, welke ik zelf, niet tot mijn groot genoegen, nu duidelijk izien kon. Wat konden er onaange name gevolgen voor mij uit voort spruiten, als het dien slungels ge lukte, ons in te halen! Ik zeg slun gels, want naar den aard der zaak trok ik partij voor mijn kameraden j in de boot, en wenschte op 't har-j telijkste hun ontsnapping aan 't ge- j vaar. Een tijd lang scheen mijn wensch vervuld te zullen worden. De boot der douanen was ons van de haven1 uit, op ongeveer gelijken afstand. zaak van zijn dood te beschouwen is. Met prijzenswaardigen ijver had overigens de politie in deze zaak reeds eene vervolging tegen den vermoedelijken dader ingesteld. Nijkerk. (op de Veluwe.) Maandag avond omstreeks 10 ure, na het uitgaan der herbergen, schoolde het volk samen en liep schreeuwende en zingende de stad door. Te ongeveer lOVï uur begon nen de baldadigheden voor het huis van den heer Malga, lid van den Gemeenteraad; slechts weinig ruiten in zijn woning bleven heel. Van daar ging men naar den wet houder Sehuijler, waar eveneens de ruiten werden vernield, evenals later bij andere gemeenteraadsleden. De politie was versterkt met twee rijksveldwachters, doch vermocht niets tegen de menigte. De burge- meester deed zijn best om het volk te doen bedaren; overal werd hij met de noodige hoera's ontvangen, doch tegelijk werden de glazen in geworpen. Te lV/9 ure werd om de cavalerie uit Amersfoort gezon den, die eerst te 4 ure aankwam niemand begreep dat talmen, daar Amersfoort slechts 2 uren vandaar verwijderd ligt. Toen de ruiterij kwam, was alles te Nijkeak reeds in slaap. Heden ochtend zijn de huzaren vertrokken, en heden avond ver vangen door een detachement veld artillerie. Van middag kwamen de commissarris des konings in Gel derland, de procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem en de officier van justitie uit Zwolle te Nijkerk aau. Er is heden weder veel volk op de been, en zingende scharen trekken weder langs de straten. Arnhem, Mevrouw H. G. Pels Rijcken, geboren Leuting, al hier, is voornemtiis in overleg met meer dames een groot dilettanten- concert te geven en het tegelijker tijd houden eener tombola, welke zal bestaan uit hoogstens 2000 loten a 50 ct. het lot en een gelijk getal prijzen, welke allen zullen verkre gen worden uit geschenken van in gezetenen der gemeente en zulks ten behoeve van het aldaar bestaande kinderziekenhuis. Een minnend paartje dat huiten de Janspoort een wandeling maak ten, kreeg twist en werd handge meen, waarbij de jonge man het meisje zulke hevige stompen en sla gen toebracht, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Zij verloor in het gevecht tevens haar oorbellen en ketting. Middelburg. Gister ochtend is de stoomtram tusschen Middelburg en Vlissingen even voorbij Oost- Souburg erg ontspoord, waardoor sommige passagiers lichte kneuzin gen bekwamen, en schade aan de wagens ontstond; ook een boom op den weg werd omvergeworpen. Stavoren. De burgemeester heeft eene waarschuwing gericht tot de werklieden van elders, die voornemens mochten zijn aldaar werk te zoeken, dat het getal werk lieden aan de haven van Stavoren wordt verminderd, dat in die ge meente geen mogelijkheid bestaat tot het vinden van 'huisvesting en nachtverblijf en evenmin tot het verkrijgen van eenigen onderstand, hoe gering ook, daar de kleine ge meente zelve arm is en onmachtig om in eigen behoeften naar belmo ren te voorzien. Schaam. In de afgeloopen van het land te gemoet geroeid, en ofschoon Mercedes in schuinsche richting op het land aanhield, ge lukte het onzen vijanden toch niet ons af te mijden; zij moesten er zich mede tevreden stellen ons te vervolgen, en ofclioon zij over meer roeiers konden beschikken, scheen de afstand tusschen de beide booten steeds grooter te worden. Maar eensklaps werd er een zeil op hun vaartuig uitgespannen, en ofschoon wij spoedig ook 't onze op haalden, naderden zij ons merkbaar; ons schip was zonder twijfel een beter roeier dan het hunne, maar dit was een beter zeiler. Wat mij betreft, ik dacht er schier niet meer aan om den snijder te verwenschen, die mij in deze hache lijke positie gebracht had, maar ik liet, zoo als men pleegt te zeggen, de ooren hangen, de moed was mij in de schoenen gezaktaangename visioenen van justitie, gevangenis week heeft in dc nabijheid van Maastricht, een koe een mensch gered. Dit zeldzame geval droeg zich als volgt toe. 's Avonds, ter wijl de bewoners rustig in huis zaten, brak aldaar in een landbou werswoning brand uit. Een der zonen uit het gezin vloog de wo ning uit om de koe te redden. Door de staldeur heen, gelukt het hem het hoestende dier los te maken, doch in dien tusschentijd sloeg de staldeur dicht. De stikkende rook beneemt hem het gezicht en bijna ook het bewustzijn. Het geschreeuw van buiten, dat het vlak boven hem brandde, hoort hij niet. Een doorgebrande balk valt naar bene den, doet toevallig de staldeur open springen en de lialfgeschroei- de koe sleept den jongeling^ die den ketting bewust of onbewust nog vast omkneld hield, naar buiten: koe en mensch waren gered. 6S&ENGD NIEUWS. In eene lange liist van beloo ningen, toeg*ekend door de Eugelsche Reddingmaatschappij aan personen die drenkelingen het leven hebben gered, komen er drie voor, die aan meisjes onder 12 jaar zijn toege wezen. In een verhaal van één mailreis, in het Indisch Vad. geplaatst, leest men het volgende grappige voorval te Marseille: «Daar er meer dan een gebouw als hotel scheen ingericht, vlogen we 't eerste 't beste huis binnen, om te zien of er nog plaats tot logies was te vinden. Een heer me, zwarte jas en servet over den arm, die in de vestibule stond te kijken, zag ik voor een kellner aan en be gon in mijn potjesfransch den man te beduiden, dat ik een kamer wenschte. Na eenige Fransche pour parlers over en weer, zei de man in fatsoenlij'-: Ilollandsch teg*en mij «Zeg, spreek jij maar je eigen taal, man, dat versta ik ook welop mijn verbaasde vraag: «ben jij dan een Hollandsche kellner?» volgde het leuke antwoord: «pardon, ik ben de kolonel Hans.» Tableau. «Toch lach ik nog om de aardige wijze, waarop ik met den gewezen militairen bevelhebber van Atjeh ken nis maakte, en ZHEd. Gestr. scheen dan ook in 't minst niet gepiqueerd over het grappig toeval.» Een Berlijnsche jonge dame heeft onlangs onder zeer treurige omstandigheden een reis over den Oceaan gemaakt. Ilaar broeder, die te New-York in een groote zaak werkzaam was, had verzocht der waarts te komen en te gelük het bedrag voor de reis er bijgevoegd. Het jonge meisje had zich onmiddel lijk reisvaardig gemaakt en vertrok naar Bremerhaven, om zich van daar naar New-York in te schepen. Echter had zij het ongeluk, wegens opont houd, te laat te Bremerhaven aan te komen. Zij moest acht dagen wachten en maakte van de volgende gelegenheid gebruik. Te New-York aangekomen, stond zij in deze groote stad geheel alleen, daar zij haar broeder niet kon vinden. De onbe kendheid met de Engelsche taal maakte het zoeken nog moeielijker. Eindelijk gelukte het haar de zaak te vinden, waar haar broeder werk zaam moest zijn. Een treurige tijding wachtte haar toen. In plaats van liaar broeder weder te zien, ver telde men haar, dat hij bij het be stijgen van het schip, waarmede hij en groote belastering bij mijn Duit- sche beschermers en vrienden te Valparaiso, doemden voor mijn geest op. Een schot, dat in dezen oogen blik van de boot der douanen op ons afgevuurd werd wekte mij uit mijne overpeinzingen; terstond daarop volgden meer schoten. He, senor! riep Ramon, nu komt uwe taak. Neem 't ge weer, kniel naast Mercedes bij het roer neder cn schiet op de honden los schot op schot hier zijn patronen! Met deze woorden schoof hij mij een patroontasje in den zak en ik volgde zijne woorden op, daar eene wijgering voor mij erge gevolgen kon hebben. Wordt vervob/d.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2