VAEI A. REURSBERiCHTIvV. g eende dat zijn zuster zou komen, van liet iele in 't ruim gevallen was en zijn hals had gebroken. Alleen het graf van den geliefden doode kon men aanwijzen, en toen de jonge, dame een immortellenkans op liet graf had gelegd, viel zij in onmacht. ï)en volgenden dag aanvaardde het jonge meisje weder de terugreis uit liet beloofde land naar haar vader stad waar zij voor eenige dagen is aangekomen. Zoo duur zeide zij, >al wel niemand de reis naar Ame rika te staan zijn gekomen Mijn broeder heeft mijn reis met, zijn le ven betaald. Donderdag werd te Rixdorf zekere vrouw Wintzer wegens moord en brandstichting' ter dood veroor deeld. Onmiddellijk na de uitspraak besloot de jury echter gratie voor haar te vragen. Zij zelf weigerde hardnekkig daartoe een request tot den Keizer te richten. Erfenissen van millioenen zijn thans aan de orde van den dag en de meesten zijn gebleken geen be teren grondslag te hebben dan de «waarheidsliefde» dergenen, die be weerden de erfgenamen er van te zijn. Maar indien de mededeelingen der voornaamste Am erikaansche dagbladen ten aanzien van de na latenschap van Marg-eret Gaunt vol komen juist zijn, dan valt liier met recht te spreken van een erfenis van millioenen, Margeret Gaunt bewoonde een onaanzienlijk huisje in de nabijheid van Erie, een kleine stad in den Staat van Pennsylvania Menigmaal had men haar de volgende woorden hooren uiten: «Kon ik maar een maal sterven, dan zal de wereld verbaasd staan. Ik heb stukken, oude documenten in mijn bezit, waarmee men een schat van milli oenen in Engeland zal kunnen lich ten.» Op deze en dergelijke woor den had men niet bijzonder veel acht geslagen en de zaak gelaten voor 't geen men meende dat zij was, namelijk een dwaas praatje, waarvoor geen grond hoegenaamd ter wereld was te vinden. Onlangs werd Margeret Gaunt zwaar ziekzij verzocht een barer bekenden het volgende te melden aan een lid harer familie, die in Engeland woont, dat zij in vroeger jaren had verlaten om zich in Ame rika te vestigen«Korn spoedig herwaarts, ik heb familiepapieren in mijn bezit die ik u ter hand wil stellen. Zij zijn van groot gewicht. Kom, zoo spoedig mogelijk." Edwin C. Gaunt gaf aan deze uitnoodiging' gehoor. Bij zijne komst stelde zij hem inderdaad documen ten ter hand, waaruit bleek dat indertijd te Tyburn een hunner voorouders was verbrand, opgrond dat hij een der samenzweerders teg'en het leven van Jacobus II had g-e- lierbergd. Tevergeefs had liij ge poogd zijn onschuld te doen erken nen, toen hij, beschuldigd van hoog verraad, in de gevangenis geworpen werd. De beruchte Jeffereyswitd'enaar niets hooren. Op zijn gewone wijs luidde zijn uitspraakNaar Tyburn Koning Willem III had aan de na gelaten betrekkingen van den on schuldig ter dood gebrachten Guant een jaarlijksche rente toegeleg-d. Se dert 1776 was die som niet ont vangen, dewijl de titel, waarop die rente werd gevorderd, niet kon worden overlegd. Alle nasporingen, in het werk gesteld om ze machtig te worden, waren vruchteloos. Eindelijk zijn ze op de vermelde wijze aan het licht g'ehracht en Edwin C. Gaunt zal nu in de ge legenheid zijn het achterstallige op te vorderen, 't welk, naar men be weert, ruim 5 millioen gulden be draagt. Meer dan bij menschenkeugenis, zelfs van de oudsten van dagen, ooit heeft plaats gehad, woeden de ele menten thans in de ingewanden dei- aarde Zij schudden en schokken de oppervlakte met onweerstaanbare kracht en hier en daar geholpen door vulkanische uitbarstingen, worden gansche uitgestrekte landstreken on derstee boven gekeerd, waarbij dui zenden harer bewoners plotseling op ellendige wijze het leven verliezen. Een .nieuw voorbeeld van dien aard heeft dezer dagen plaats gehad. Op 15 dezer werden de inwoners van Chesmeli, een lief gelegen stadje op een schiereiland aan de Anato- lische lenst uit h enne rust opgeschrikt. Geen enkel verschijnsel in den damp kring of aan den hemel was waar genomen, dat als de voorbode van een naderend gevaar mocht worden beschouwd/Eensklaps verneemt men 0en onderaardsch gebulder en te gelijkertijd beeft en golft de opper vlakte der aarde. Allerwege in de stad verheft zich het gedruis van instortende huizen. Gillende angst kreten, gejammer, weeklagen en ge kerm vervullen de lucht. Met ach terlating van hunne have ijlen do? inwoners in razende vlucht uit de stad naar het open veld. Hier en ginds ontstaat brand in de neerge storte gebouwen. Aan blusschen viel niet te denken, want de onderaard- sche donderslagen houden aan en de eene schok of een beving wordt on verwijld door een nieuwe gevolgd. Erger tooneelen biedt de streek aan, die Chesmeli van het eenige uren van daar verwijderde Boelra scheidt. Dit gansche district werd om zoo te zeggen het onderste hoven gekeerd. Geen dorp op dit gedeelte van het schiereiland gelegen, bleef verschoond. Schier niemand van de bewoners van 't district heeft er het leven afgebracht. De grond, op hon derden plaatsen opengereten, weg gezonken of uiteen gebarsten, heeft ze verzwolg-en en de gansche streek heeft een andere g-edaante gekregen. Op hetzelfde oogenblik, dat Ches- meh en omstreken werden geteisterd, schudde het 12 mijlen van het schier eiland gelegen Scio op zijn grond vesten, en gevoelde men te Smyrna insgelijks eene menigte aardschok ken, maar van veel geringer heftig heid, zoodat de schade, aldaar ge leden, niet zeer groot is. Het overige gedeelte van het schiereiland, van Smyrna tot Ches meli, vroeger een gezegende streek, is geducht geteisterd. Zelfs waar de aardbevingen zoo groote verwoestin gen niet hebben aangericht als tus- schen de beide vroeger genoemde steden, is de nood niettemin alge meen. De voornaamste tak van nij verheid, aldaar uitgeoefend, is de druiventeelt, van de soort, die alg-e- meen bekend is onder de benaming van Sultanarozijnen. De hellingen der heuvelen met dezen wijnstok beplant, zijn bijna alom geheel of ge deeltelijk verwoest. Het aantal doo- den in de verwoeste dorpen is nog niet met juistheid te schatten, maar dit is, helaasgewis, dat de gansche landelijke bevolking- tot den bedel staf is gebracht. Recht gemoedelijk! A. Dat is nu reeds de vierde maal dat ge een accoord aan uwe schuldeischers aanbiedt. Dat wordt toch wel wat kras. B. Wat zal ik je zeggen, amice, ieder mensch heeft zoo zijn zwakke ijde. Heer burgemeester! ik wilde mijne papieren wel hebben, om te kunnen trouwen. Hoe heet ge dan en waar zijt gij van daan? Ik heet Hans Meertens en woon in het dorp Korthout. Is in den vorigen zomer ook niet een Hans Meertens van Kort hout door den bliksem gedood? Ja, heer Burgemeester; maar die ben ik niet. dat verzeker ik u, zoo waar ik hier sta. Dat geloof ik wel, Hans! Je hebt ook geen schuld aan den oorlog met Atchin «Wel Johan, hoe krijg- je het in je harsens mij van daag die laarzen met gaten te geven» roept een offi cier tot zijn oppasser. «Wel luitenant! ik dacht dat zij voor dien ellendigen regen, dien wij van daag hebben, goed genoeg waren. Een kruidenier, zei eens in het bijzijn van zijn winkelbediende en loopjongen, dat hij nimmer sterke drank gebruikte, dan 's avonds tegen dat hij naar bed ging. Eens op een morgen, deed de pa troon bijzonder raar en was het aan alles te merken, dat de man een stuk in zijn kraag had. De loopjongen zag hem eens schuins aan en zeide toen ter zijde tot den bediende: «Zou mijnheer al naar bed gaan." Uit de instructie. Onderofficier. Wat is het hoogste sieraad van den soldaat? Rekruut De pluim op den shako. Onlangs zond eene mevrouw te Nieuwendiep hare dienstbode om twee stuivers postzegels te koopen voor twee brieven. De meid kwam met een zegelje van 10 cent terug-, knipte het in tweeën en wilde juist op elk der brieven een helft plakken, toen mevrouw in de kamer kwam en verbaasd vroeg-: «Bet, wat doe je daar?" «Wel", antwoordde Bet, «in den winkel had men op 't oogenblik geen stuivers postzegels, daarom nam ik maar een dubbeltjes mee en knipte dat doormidden; 't kost toch immers evenveel, mevrouw!" op een kleinigheid zien: we zullen dus 't verschil deelen. Niet uit het veld te slaan. Me vrouw van haar middag-wandeling thuiskomend, ziet tot hare verbazing een militair in de keuken. Maar, Aaltje, wat is dat nu? AaltjeO, Mevrouw, dat is mijn neef uit Gelderland, die zou mij eene nieuwe manier leeren om aard appelen te koken. een lid van een cehtraaTcomité voor de noodlijdenden te Krakatau met de verklaring, dat mijnheer die en die te Bantam, die ook als slacht offer op de ondersteuning aanspraak heeft, nog voor ruim f 1000 bij hem in den beer stond. Hij verzocht hierop het comité, om die som van den aan bedoelden persoon uit te reiken onderstand, af te houden. s Lands kas op Telok-Betong is! teruggevonden, voor zoo ver liet zilvergeld betreft in de ijzeren kis ten, doch het kopergeld verspreid. Te Anjer is een ijzeren brandkast gevonden, erg- beschadigd en uit haar voegen door het stooten bij den vloed, doch nog inhoudende flÖOO aan zilvergeld, deels rijks daalders, deels mexikaansche dol lars. Nog steeds wordt in de kam pongs aldaar ijverig gezocht naar verloren geraakte waarde. De plichten der vronw. Mam,. Vrouwlief, het is nu elf uur, mij dunkt dat de kinderen nu toch gewasschen en gekleed dienen te worden. Vrouw, (aan de schrijftafel) stoor mij niet in mijne bezigheden, ge weet immers dat ik heden in onze «vereeniging» een voordracht moet houden over de plichten der vrouw. Middel om iets te onthouden. «Schrijf mij dikwijls», riep een man, die'voor eenigen tijd op reis ging, zijne vrouw toe uit het raampje van de spoorwegcoupé, «en vergeet mij vooral niet". «Zeker niet", antwoordde zij, «zie maar", en zij wees hem haar zak doek, waarin zij dadelijk een knoop had gelegd. Rechter. Hoeveel heb je voor het gestolen lam ontvangen? Beschuldigde Acht gulden. Rechter. Dat is niet waar. Beschuldigde. Wel, mijnheer de rechte'-, als je 't beter weet dan ik, waarom vraag- je 't dan? Rechter. Je hebt er tien gulden voor gekregen. Beschuldigde. Nou, ik wil niet LAATSTE BERICHTEN FRANKFORT, a/M 30 Oct. In het gebouw van het hoofddirectie der politie ontstond gisterenavond een ontploffing van dynamiet of nitro glycerine, door een misdadige hand daar nedergelegd. Al de ambtenaren, welke zich in de lokalen bevonden, zijn ongedeerd gebleven, maar het gebouw is zwaar, beschadigd. De brandweer was gealarmeerd, doch keerde terug, daar geen brand was ontstaan. BERLIJN, 30 Oct. De ontploffing in het politiegebouw te Frankfort a/M gisteren avond, was zoo hevig, dat zelfs op de derde verdieping een deel der muren ineenstortte. Het ge bouw is thans afgezet. Volgens ge rucht is de misdaad gepleegd door de socialistenanderen beweren, dat particuliere wraak hier in het spel is. FRANKFORT, 30 Oct. Bij het onderzoek in het hoofdgebouw der politie, waar g-isteravond eene ont ploffing ontstond, zijn op verschil lende plaatsen acht met glycerine gevulde kogels gevonden. Ten ge volge van het onderzoek zijn ver scheidene personen in hechtenis ge nomen. LIVERPOOL, 30 Oct. De firma Morris Ranger, in katoen, heeft hare betalingen gestaakt. Het passief wordt op ong-eveer een half milli oen pond sterling geschat. De firma For man Co. heeft insgelijks hare betalingen gestaakt. PETERSBURG^ 30 Oct. De keizer heeft heden den heer Mazel, den Nederlandschen gezant, teng-ehoore ontvangen, ter overhandiging zijner brieven van terugroeping. KOLONIËN. BATAVIA, 22 Sept. In het laatst van September ver voegde zich te Batavia iemand bij LEGER EN VLOOT. Bij ministcriëele beschikking is de cadet J. C. Yau der Haas, uit het Ilde studiejaar oor liet wapen der art. in O.-I., eervol uit die betrekking ontslagen. De groote toeloop bij bet instructie- bataljon te Kampen blijft nog steeds voort duren. Als bewijs daarvan diene, dat zich voor de oproeping, bepaald op li Nov. a s. niet alleen een voldoend aantal jongelingen heeft aangemeld, maar ook voor de daarop volgende lichting, 9 Jan. 'Si, een 30-tal aanvragen voor plaatsing zijn gedaan. In het volgende jaar zullen, naar ge meld wordt, gecne belangrijke garnizoeus- veranderingen plaats hebben, en deze alleen bestaan in enkele onderlinge verplaatsingen van compagniëen vesting-artillerie en de ge wone jaarlijksche aflossingen van gedeta cheerde troepengedeelten. Het Voorschrift., houdende wijziging van de verantwoording van soldij, brood, vivres en fourages en van kleeding en uit rusting bij de compagnieën der landmacht, vastgesteld bij beschikking van den Munster van oorlog 20 Sept. 1SS3, is in druk ver schenen. Deze wijziging in de administratie levert het groote voordeel op dat de afsluiting met don dag plaats heeft. Van vereenvoudiging der administratie, waarnaar zoozeer gewenscht wordt, is evenwel geen sprake. Den. 28cn Nov. zal met, de //Prinses Wilhelmine" naar Indié vertrekken een deta chement, militairen, onder bevel van den len luit,, der inf. van bet Indische leger J. M. Henning, en het mcdegelcide van de 2de lnits. der genie L. 11. F. Wackers en C. de Waal. In de laatste weken neemt de dienst neming al6 jongen bij Zr. Ms. zeedienst aan merkelijk toe. Dc wiutercursus bij dc kweek school voor zeevaart te Leiden, die lu. Oct. jl. met een aantal van 117 begon, heeft thans 182 kweekélingen. Per mailboot //Voorwaarts" zijn Zater dagochtend naar Indië vertrokken acht adel borsten 1ste klasse, onder geleide van den luitenant ter 1ste klasse L. A. DitllofTjas- sens. Blijkens bij het departement, van mariuc ontvangen bericht is Zr. Ms. schroefstoom- schip der 1ste klasse //Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee P Ten Bosch, ter aanvaarding van den oefeniugstocht, in den namiddag van 29 dezer van de reede van Tossel naar zee vertrokken. //Een nieuwe aardappel." De Fran scho dokter bij de marine Oiirond vond vóór eenige jaren op een onbewoond eilandje aan den mond van deu La Platastroom, 6 knollen zoo groot als hazelnoten, die op het strand lagen te midden van overblijfselen van schaal dieren en van planten (eene soort van Sal- sola en Chinopodium ambrosiodes). De chef van den tuin bij liet marine-hospitaal te Brest plantte de knolletjes (die deu vorm van aardappelen hadden) uit, en met deze zijn rondom Montreuil verdere proeven ge nomen, en wel door E. A. Carrière. De //So latium Obrondii" zoo heet de nieuwe aard appel, is door goede verzorgiug thans reeds zoo groot als een kip-ei, smaakt zeer aange naam en heeft, ecu groot gehalte aan voed- selbestanddeelcn. Men meent, dut de nieuwe aardappel zoo niet onvermengd, dan toch door verhastaarding met onze inlaudsche verscheidenheden, eene verbetering van deze, wat smaak enz. betreft, zal kunnen teweeg brengen. Yan 22 tot 27 dezer zijn van Bergen op Zoom 620 ton mosselen naar het buiten land verzonden. De prijs blijft buitengewoon hoog. Men betaalt buiten vervoer, onkosten van lossen en de waarde der balen, f 2.25 a f2.40 per ton. AABSESTEBiasa De levering van drie stoomketels met toc- behooren voor het Rijks-krankziuuigenge- aticht tc Medcmblik is door den minister van binnenlaudscbe zaken geguud aan den heer W. H. Jacobs alhier. RIViERBSmtCRTF'?, Vreeswijk, 30 Oct. 2.S0 M. boven AP 3.72 M. onder N. P. Keulen. 30 Oct. 2.39 M. boven 0. Maastricht, 29 Oct. Hoogte der Maas 1.60 boven 0. M. Amsterdam30 Oct. 18S3. Prijzen der onderstaande effecten. gouoteer- pCt. de koers. Nederland. Gert. Werk. Sck. 2' 651 17 100 95lJ, 81 18 90' 4 64? 8 65j lt 52' 4 I 97J 4 BESLUITEN EN BENOEMINSES). Z. M. de Koning beeft benoemd tot, ridder vierde klasse in de Orde van den Gouden Leeuw van Nassau, den heer Enschede, hoofd der firma //Enschedé en Zonen", alhier. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. In de gemeente Kapelle (N.B.) is het mond- en klauwzeer onder een koppel run deren geconstateerd. Dat is het eerste geval dat zich in Noord-Brabant voordoet; door den districts-veearts, den heer Van Driel, zijn terstond de noodige maatregelen tegon de verspreiding aangewezen; het schijnt dat de ziskte door vee, in de provincie Utrecht aangekocht, is overgebracht. Te Wijhe zijn de veeprijzen in do laatste dagen over 't geheel 5 a 10 procent gedaald, wat aan het, afsluiten van Pruisen moet wor den toegeschreven. Nauwelijks was dc handel in fabrieks aardappelen, te Zevenwolden, in vollen gang, of zeer onverwacht komt er van de fabrikanten bericht, oin geen inkoopen meer te doen. Voor vele landbouwers is dit eene zoo groote teleurstelling, daar er groote hoeveelheden van 200 tot, 1000 HL. voorhanden zijn. Wei nig of geen aftrek in het aardappelmeel moet daarvan oorzaak zijn. Voor de verbetering der paardenfokkerij in Gelderland is thans een reglement, ver schenen. De commissie, door liet hoofdbestuur der Ge.ldersehe maatschappij van lauddouw benoemd, stelt zioh ten dool, het, bestaande paardenras in Gelderland, op de stallen dei- fokkers aanwezig, te verbetereu, ten einde een constant ras te verkrijgen, dat niet al leen voldoet aan de eiseheii. welke de land bouwer voor zijn werkpaard stelt maar ook aan hetgeen men bij een krachtig rijt,uigpaard en bij een degelijk krijgspaard vordert. Door de commissie zal een stamboek wor den aangelegd en uitgegeven, dat in den handel verkrijgbaar zal worden gesteld voor een door de commissie te bepalen prijs. De Geldcracho maatschappij van landbouw zal worden uitgenoodigd in al hare afdcc- lingcn hot, oprichten r an hengstcu-associatics tc bevorderen, terwijl jaarlijks tc Arnhem door de commissie eene kcuriug van paarden zal gehouden worden, waarvoor prijzen en premiou worden beschikbaar gesteld. Hongarije. Obl. Leening 1867- 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Lcening 1S60-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Portugal. Obl. buitl. 1853-S0. 3 Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Arnst. L. 20—100 5 90»;,6 Spanje. Obl. buiteul. 1867, 1871 75 1' 95 Obl. buit. 18762 45 w (Perpetuele) 4 54'2 bimil. f 12500- 250001' Obl. biunl. f1000- 5000 1»,., 24 Turkije. Obl. Alg. Seh. 1805. 5 9j 1S69. 6 10». 1# Egypte. Obl. Leen. 1870. 5 09 I N.-Ajierika. Obl. Ver.-St.lS70. 4:/.jll3 1S77. 4 jl20 CoLUWiiiA. Obligatiëu4' 27 Peru. Leening 1S70 6 15U> 1872 5 10' t Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 118'/- Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. n 150 M. tot Expl. St. spw. Aauu. 110 Ceut.spw. gest.Obl. n TÖ'/a Ind. spw. Aand.154 Rijn spw. volg. Aand115', Boxtel Wezel Obl. 4' - 20' 9 Boxtel Wezel Obl. 1S755 Italië. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 51r Rusland. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 110? Balt. spw. Aand. 3 50',. Jelez Griasï Obl. 5 85'/.. Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f 1000. 80», 4 Morschausk Svaran Aand. 5 57*/. Riascbk Wiasma Aand5 ÖG6,, Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. 141 N.-York Lake Erie W. S. Aand. 29s/, Illinois Cert.Aand. 130', Miss Kansas Texas Obl. Cert7 103'/. PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Arost. f100 3 1IO8V, Rotterdam3 100 Gcm. Crediet3 94', - Belgie. Stad Antwer pen 18743 96',.. Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 100 1S60. 5 110»/, 1864. 140' Rusland. 1864. 5 126', 4 1866. 5 121 Geldkoers, prolongatie 4 pCt. Aangev. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 31 Oct. koeien. Prijs f210 tol f120 -120 50 16 •80 -100 paard. h 1 stieren. 9 vaarzen, w pinken. vette kalv. ,r 3 gras kalv. - 24 ducht kalv. - 26 schapen. r - iammeröu. - biggen. 31 Oet. 1SS3.' Aangevoerd ca verkocht 82 uitmakende 9206 kazen, wegende 18,801 kg. Hoogste prijs per 50 kg. f33.—. Se Var kenmerkt op 29 October, 1S83. Aangevoerd 12 Varkens. Prijs f 0.27 a 0.24. tape.ls kaas,

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3