Oplage 10000 Ex. Zaterdag 3 November 1883. 4V No. 100. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS; Voor Haarlem per maand40 Cent-s. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Nommers5 Verschijnt DayElijks uitgenomen Inn-en aiyemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukfers-UitgeYers: BOMAKS Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 14 regels 40 Cent; iedere regel meer 10 cent- Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Hoofdagenten voor het -Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHn. F. JONES, Siicr., Parijs, 31his, Faubourp Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39», 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* S.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 7-53*. 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43», 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23* 2.45,3.35,5.10,6.27*, 7-20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.67. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station II. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. SM 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Onze abonné's en zij d ie het in den loop van dit jaar wordenontvangen aJs premie den beroemden ro man van Fr. Levant ide Vloek des Vaders uitliet Hoogduitsch vertaaldbeuevens een in vier kleuren gedrukten Adverten tie- Wandkalender Zij, die op dezen Wandkalen- der willen adverteeren, vervoe gen z ieh daartoe aan 't Burea u, Kleine Houtstraat, Jo. 9. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals wij verwacht hadden is het resultaat van de geheele questie over het Tonkin-debat, niets anders geweest, dan een schitterende over winning voor de regeering. In de Woensdag voortgezette beraadsla ging herhaalde de radikale aankla gers, daarin gesteund door de Bo- aapartisten, cüe gaarne in troebel water willen visschen, de beschul digingen, door Granet vooropgezet; en toen het eindelijk op eene stem ming aankwam, werd zelfs de een voudige orde van den dag, waarmede de regeering verklaard had geen genoegen te zullen nemen met eene meerderheid van ruim 100 stemmen verworpen, en met 339 tegen 100 stemmen eene motieaangenomen van Paul Bert, waarbij de vertegenwoor diging haar vertrouwen uitspreekt op de geestkracht der regeering in het handhaven der bestaande trac- taten. Een storm in een glas water, derhalve zouden wij de geheele ver tooning kunnen noemen. Ernstigen intusschen zijn uit een politiek zede lijk oogpunt de beschuldigingen, die de Londensche pers tegen het kabi- (Naar het Spaausch.) 7) lk vond het niet noodzakelijk het einde van deze operatie af te wach ten. Om tenminste nog eenmaal met nut mijn geweer te gebruiken slin gerde ik het naar beneden op de aanvallers en liep toen met de grootst mogelijke snelheid van daar. Waarheen? Dat was rnoeielijk te zeggen, daar ik geheel en al met de omstreken onbekend was en er van mijne vrienden van heden avond geen spoor meer te ontdekken was. Ik rende eenigen tijd langs rot sen en over steenhoopen, gedurig struikelende en ook wel eens val lende, en nadat ik eindelijk een tamelijk groote rotsblok bereikt had. net Ferry, en voornamelijk tegen den minister van Buitenlandsche zaken, uitbrengen. De Times verwijt den minister, dat het gele boek, het welk al de documenten over den strijd met China heette te bevatten, met opzet onvolledig is opgemaakt, daar een paar der gewichtigste stuk ken achter gehouden zijn. De gezant van Peking, had die stukken in de Engelsche dagbladen openhaar y maakt, om de beschuldiging van on eerlijkheid, die hij openlijk de Fran- sche regeering naar het hoofd ge worpen had, te staven. Bovendien achtte hij het in strijd met alle ge bruiken, dat eene regeering diploma tieke bescheiden openbaar maakt, zonder met de stalten, die daarbij be trokken zijn, van gedachten te wis selen, en ook daarin had Frankrijk zich schuldig gemaakt. De Engelsche pers is eenstemmig in hare afkeuring van dergelijke praktijken, en in de oogen van gansch Europa doen zij het kabinet Ferry meer afbreuk in zijn prestige, dan honderd Tonkin-interpellatien de Franscbe kamers. Men be grijpt dat hierdoor de verhouding tusschen de beide kibbelende partijen in Azie er door een en ander niet op verbeterd, en al gelooft Ferry voor het oogenblik nog niet aan de mogelijkheid van een oorlog met China, de nieuwe grieven van dit rijk zullen eene oplossing' stellig bemoeielijken. Gelijk in Frankrijk voeren ook in Italië de radikalen een geduchten strijd tegen het ministerie. Liet men hen de baas, of gelukte het hun eene maatschappij naar hun hart te scheppen, de toestand, die in het schoone land van den eeuwig blau wen hemel toch al niet'rooskleurig is, zou werkelijk rampzalig worden. Wij behoeven de redevoeringen maar te lezen, die zoo hier en daar door de heethoofden worden gehou den, en waarin zij hunne aan waan zinnigheid grenzende theoriëen van de daken verkondigen, om van de waarheid van het bovenstaande overtuigd te worden. In den loop der vorige week ging een hunner aanvoerders zekeren heer Costa zoo ver, dat hij in eene rede uitge sproken op het stadhuis te Cervia de arbeiders openlijk tot oproer aanstootte en bw den raad gaf zich de bezittingen der rijken, de akkers der grondeigenaars, als hun recht matig eigendom met geweld te be machtigen. En tegenover zulke re denen bewaart de regeering een ge heimzinnig stilzwijgen! Waar moet het heen, als dergelijke taal onge straft kan worden gesproken, en de regeering verzuimt maatregelen te nemen, om die dwazen den mond te snoeien. Eenmaal zal het misleide volk zelf de dupe worden van de vrijheid, die, zoo toegepast, in ban deloosheid verkeert. Behalve de redevoeringen door ministers en leiders van parlemen taire groepen, trekken in Engeland op dit oogenblik twee gebeurtenissen, beiden van treurigen aard algemeen, de aandacht. In de eerste plaats is het de ontploffing op den onder- grondschen spoorweg, welke ruim 40 personen het leven kostte, en die aanvankelijk aan kwaadwillig heid werd toegeschreven, en in de tweede de paniek op de katoenmarkt, eroorzaakt door het faillissement van een der grootste Liverpoolsche firma's. Omtrent het eerste feit ver neemt men nader, dat men ten on rechte aan een misdadig plan gedacht heeft, want een later be richt spreekt alleen van eene gas ontploffing. De Iersche drijver O'Do- verborg ik mij daar achter om eens naar mijn vervolgers om te kijken en op mijn adem te komen. Tot mijn groote vreugde bemerkte ik spoedig' dat niemand mijn spoor volgde en ik kan gerust zeggen i datde heilige stilte van den nacht, nooit een meer verkwik- j kende invloed op mij uitoefende als toen. Geen tred, geen geluid van een menschelijke stem vernam ik slechts zwak en zachtjes fluisterend ruischte de adem van den nacht wind door de rotskloven, en uit de f verte drongen van hier en daar i eenige sombere geluiden tot mij over. de strijdkreet van de tegen de rotsen aan bruisende zee. de I strijdkreet der branding, j 't Was mij aangenaam dat te hoo- ren en ik vervolgde getroost mijn (weg, om. als 't mogelijk was op 1 een beganen weg te komen, welke naar Valparaiso voerde: maar ik liep wel twee uur, zeer waarschijn lijk in het wilde, rond, tot het mij eindelijk gelukte een weg te vin den, en wel, die van Guillotanaar Valparaiso leidde; tegen den mor gen bereikte ik doodelijk vermoeid en afgemat mijne woning'. Toen ik j laat, en ongeveer tegen den middag ontwaakte gevoelde ik morelen «kat- zenjammer», die zich niet zelden van ons meester maakt als men den vorigen dag onaangenaamheden met de policie of andere overheidsper sonen gehad heeft. Misschien ontdekte men wel mijn spoor door mijne schildergereed schappen, welke Ramon in zee ge- I slingerd had, ja, 't was zelfs moge- lijk dat. men mij gisteren daarom niet verder vervolgd had, omdat men mij heden toch zeker kon gevangen nemen. Die gedachte stemde mij zeer somber, maar het verlies van mijn portefeuille, schilderdoek, papier en verwen, trof vooral hoogst onaan- novan Rossa, die zich in Amerika ophoudt, meldt wel, dat de Fenians aan het gebeurde niet vreemd zijn, doch zijne mededeelingen verdienen weinig vertrouwen, daar men hem er sterk van verdenkt, dat hij door dit bericht de ongerustheid der En- gelschen weder wil opwekken. De financieele ramp, die Liverpool trof, blijkt een van de ergste soort te zijn. Het passief der firma, die haar in het leven riep, bedraagt bijna een half millioen p. st. of 6 millioen gulden. Natuurlijk sleept zij in haren val een aantal huizen mede, zoodat de omvang van het verlies nog niet met zekerheid is op te geven. Voor de katoenhandel, die in den laatsten tijd toch over groote achteruitgang te klagen had, is deze gebeurtenis natuurlijk hoogst nadeelig. De zaak van de dvnamiet-ontplof- fing in Duitschland te Frankfort is nog altijd niet voldoende opge helderd. Dat men aan kwaadwillig heid te denken heeft, lijdt geen twijfel doch de daders is men nog niet op het spoor. De personen, die men reeds gearresteerd had zijn weder op vrije voeten gesteld, daar hunne onschuld duidelijk gebleken was. Gelukkig blijkt het waar, dat zij alleen mate- rieele schade ten gevolge had. Uit Spanje wordt ons bericht, dat het nieuwe kabinet er ernstig over denkt in het landsbestuur flinke bezuinigingen in te voeren, en voor namelijk op het budget van oorlog, Het is van algemeene bekendheid, dat het groot aantal officieren, het welk zich in het leger bevindt, deze begrooting jaarlijks met eerbied waardige sommen belast en het der halve zaak wordt, daarin eens ver andering te brengen. De koning heeft den heer Campos bij zich ontbo- genaam, want dat waren zaken die hier bijna niet te krijgen waren en ongeveer de helft van mijn gehee- len voorraad uitmaakten. Maar de gedachte aan Mercedes drong dit verlies op den achtergrond; zij wilde het immers «goed met mij maken,» ik stond derhalve op om het hoogst mogelijk verleidelijk toi let te maken, en terstond naar liet bevallige kind te gaan. Maar wie beschrijft mijn schrik en ergernis toen ik voor den spiegel trad. Mijn rechterwang was door het stooten van het verwenschte geweer op de jammerlijkste wijze gezwollen, en ofschoon ik er niet veel pijn aan had, was aan een wandeling nau welijks te denken, maar aan een wandeling op verliefde paden in 't geheel niet. In stille en overpeinzende een zaamheid bracht ik drie dagen in mijn woning door, want Giebel, wien ik mijne kleeren, die erg bescha- den, om met hem eens over deze aangelegenheden te beraadslagen, en algemeen hecht men aau dit be zoek groote waarde. Blijken de ge ruchten waar te zijn, en is het re sultaat der besprekingen daarmede in overeenstemming, dan zou men deze tijding waarlijk eene heilbode kunnen heeten voor de houders van Spaansche schuldbrieven. De onder vinding van verscheidene jaren even wel, zal dien heeren wel geleerd hebben, niet al te zeer op de toe komst te bouwen. In Portugal gaat het gerucht, dat de koning van het plan zwan ger gaat, de kroon neder te leggen en de regeering in handen van zijnen zoon over te geven. Als reden voor dit plan geeft men aan dat de republikeinsche bewegingen, die men zoo hier en daar waarneemt», den vorst ten sterkste mishagen, en hij de noodzakelijkheid inziet, het bestuur aan jeugdigen en krachtige» personen toe te vertrouwen. Men zal evenwel wijs doen, eerst eene nadere bevestiging dezer geruchten af te wachten, voor men er on voorwaardelijk geloof aan slaat, want het gebeurt meer dat men derge lijke verhaaltjes uitstrooit om eene kunstmatige opwinding te bewerken. Nogmaals heet het dat in Egypte de valsche profeet door het léger onder aanvoering van generaal Hicks is verslagen, en verstrooid, doch men voegt er bij, dat tot heden van den chef der expeditie zeiven, geen enkel bericht daaromtrent is ontvangen. Het is derhalve niet onmogelijk, dat men ook hier weder te doen heeft met eene dier talrijke geruch ten, die nauwelijks verspreid zijn, of ze worden weder tegengesproken. digd waren, gezonden had om ze te herstellen, met het verzoek mij des avonds een bezoek te brengen, zond wel is waar de herstelde klee ren, maar hij zelf bleef onzichtbaar. Op den vierden dag was de dikte op mijn wang verdwenen, en ik maakte mij gereed om het loon der j min van de zoete lippen mijner Mer cedes te plukken. 't Zal in woorden alleen niet bestaan, zeidc ik tot mij zeiven de vrouwen bier te lande heb ben warm bloed en aarzelen niet lang, als haar harte spreekt. Zij zal misschien in den aanvang het verlies mijner schildergercedschap- i pen betreuren, maar dan valt zij mij plotseling onstuimig om den hals en stamelt in gloeiende woorden hare dank uit wegens de heldhaf tige wijze waarop ik haar den rug gedekt heb. Op mijn woord, ik zal niet schuchter zijnen wat mij 't meeste plek;er doet, is, dat zij in

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1