POPULAIR mm EI Oplage 10000 Ex. Dinsdag' 6 November 1883. No. 102. FEUILLETON. Een SclriersMe Mj Maanlicht. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Ca., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité EtrangèrC G. L. DAUBE Co, JQHs. E. JONES, Sucr., Parijs. 31bis, Eanbourg Montrnartrc. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. $.32, $.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.69*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W JLN TERDIEN ST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12», 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43» 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20», 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10,9.10,10.20*, 11.6, 1.23* 2.45,3.35, 5.10.6.27* 7.20, S.50, 9.50* Be vertrekuren stijn berekend Station Delftscbe Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.65, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. Tn ons no. van Woensdag zal als Feuilleton een be ltin worden gemaakt met den ffeschiedk. Roman getiteld «GROEFWAMG" alt den tijd van Karei den 6ropte, naar het Hoog- dnltsfh van it dolf Glaser. I>eze roman oogstte in Dnitsclftland een ontzag lijk gucees in, daar bier van reeds den vierden drab is verschenen. Zij die zich nog in den loop van dit jaar abon- neerenontvangen al» premie le. den boetenden Mi oman De Vloek des Vaders. 2e. MC en prachtigen in vier kleuren gedrukten wand- kalender. AlGEMEEM OVERZICHT. In onze dagen, waarin, hij de po litiek, de les «vertrouwt elkander niet verder dan gij zien kunt», wet geworden schijnt en elk blijk van welwillendheid, door het eene rijk tegenover het andere aan den dag gelegd, bijna overal elders met wan trouwen wordt aangezien, doet na tuurlijk het bericht, dat de Czaar van Rusland den Franschen ver tegenwoordiger, admiraal Jaurès, een bijzonder bewijs zijner vriend schap gaf, opgeld. De Fransche pers geeft uitvoerige beschrijvingen van een dinè ten hove, waarin de kei zer den eersten toast uitbracht op het welzijn der Fransche natie, die, zooals hij zeide, in zeer vriendschap pelijke betrekking tot de Russische (Naar het Spaansch.) 8) (Slot.) Heel goed, maar ik begrijp nog volstrekt niet waarom gij mij, uwen vriend, mede in de geschiede nis gewikkeld hebt. Maar lieve hemel, gij wildet immers een maneschijntje schilderen, en ik dacht dat ik u er een groot pleizier mee deed, als ik u aan Mercedes die dikwijls des nachts op zee rondvaart, aanbeval. Van den anderen kant had Mercedes reeds lang gewenscht, om iemand te heb- j hen die goed het geweer kon han teren om de douanen van haar lijf: te houden. Zij had liefst een vreem- j deling; want, de lieden hier zijn de beste ruiters ter wereld, maar! stond. Na deze woorden speelde de muziek de Marseillaise, welk lied door alle aanwezigen staande werd aange hoord. Natuurlijk beantwoordde Jau rès, die met zijn gemalin ter rech terzijde van de keizerin geplaatst was, dien heildronk, met de verze kering dat het Fransche volk met vreugde van die woorden kennis zou nemen, en dat de regeering welke hij vertegenwoordigde hoogen prijs stelde op eene intieme verstandhou ding tusschen twee rijken, wier be langen zoo nauw verbonden waren. Misschien zijn er wel enkele politici, die in deze wekerzijdsehebetaigin- gen van vriendschap, de voorloopers zien van een nader te sluiten ver bond. Immers, ondanks de verzekerin gen van Duitschland en Oostenrijk, dat in het verbond tusschen beide Sta ten gesloten, geen enkele vijandige bedoeling, hetzij tegen den Westelij ken, hetzij tegen den Oostelijken nabuur ligt opgesloten, houden ve len het er toch voor, dat deze over-, eenkomst in de toekomst'gevaarlijk kan worden, voor een der beide eerstgenoemde rijken. Daarom, zoo redeneeren zij verder, is het noodig dat de bedreigden zich bijtijds wa penen, opdat zi j zich met goed ge volg tegen den machtigen invloed der Oostenrijksch-Duitsche vereen i- gingen kunnen verzetten, en van daar dan ook het streven van Frankrijk zoowel als van Rusland om teg-en dat verbond een ander over te stellen. Wij geven evenwel deze redeneering voor wat zij is, name lijk, een persoonlijk gevoelen, dai door geene enkele officieele verkla ring nog bevestigd is. Het is zeer goed mogelijk dat zij zich ten eeneu- male vergissen, zoowel ten opzichte van de beteekenis van het Oosten rijksch-Duitsche verhond, als oni- allen zonder uitzondering slechte schutters. Gij zult dat wel gezien hebben aan 't vuren der douanen. Ik kon niet anders denken o; gij als Duitscher, rnoest een goed schut ter zijn. Is 'tu nu duidelijk? Het is mij duidelijk dat «gij dacht», en «gij meendet», zeide ik op een eenigszins meer kalmen toon. Maar zeg mij nu de waarheid: wat wilt gij zeggen met «van d.t en van dat». Dat is de hoofdzaak, riep Giebel, eu daar hoopte ik jukt de grootste eer mee in te leggen bij u en de kleine. «D;t en dat», noemen wij 't handwerk, de smok kelarij, de warenkennis. Te gelijk met een Hinken schutter wenschte i Mercedes ook iemand te bezitten die j goed verstand van waren had eu des daags met haar aan boord ging om de goederen te onderzoeken, want de kapiteins hebben het arme j meisje reeds vaak beet gehad. En! trent de plannen van Rusland en Frankrijk. Bij s<le Tonkin-interpellatie heeft den minister-president eene depêche voorgelezen van den heer Tricou, den Franscheu- zaakgelastigde te Peking, die cle verklaring inhield dat de houding van den Chinee- schen gezant, Markies Tseng, door zijne regeering wordt afgekeurd. Die verzekering wekte natuurlijk in hooge mate de verwondering van den betrokken gezant, die dan ook aanstonds naar zijne regeering om inlichtingen telegrafeerde, en het antwoord ontving, dat er geen woord van waar was. Hij heeft zich der halve gehaast, zoowel in de Lon- densche pers als in de Fransche dagbladen, den inhoud der depêche van Tricou te weerspreken. De zaak wekt, zooals te begrijpen is, in hooge mate elks bevreemding, en van alle zijden vraagt men op helderingen omtrent deze tegenstrij dige berichten. De regeering zal zich hoogst waarschijnlijk verschuilen achter Tricou, en er op aandringen dat men zijn oordeel opschorte tot deze, die op den terugtocht naar het vaderland is, zal zijn teruggekeerd. Misschien hoopt zij heimelijk, dat tegen dien tijd de geheele kwestie vergeten is. De geschiedenis zal eenmaal de negentiende eeuw, bij de verschil lende titels, die zij reeds heeft, ook dien van de eeuw der doorgravin gen kunnen geven. Eerst de land engte van Suez, toen die van Co- rinthe, misschien ook die van Pa nama, en nu weder wordt het denk beeld geopperd ook de landengte van Perekop, die het schiereiland de Krim met het vaste land ver bindt, door te graven. Voor de Rus sische scheepvaart zal de verwe-1 wordt beweerd, dat eene aanzien- daarom heb ik u aanbevolen; gij hadt een aardigen duit kunnen ver dienen. Zijt gij er niet dankbaar voor? Dat mocht des duivelsriep ik lachende uit. Ik heb immers niet het minste verstand van broek en veststoffen! Schaam u, zei Giebel op een verwijtenden toon. Een zoo tiiu e en wel opgevoede jongeling als gij, leert dat al spelende; men kan mij, in mijne betrekking als kleermaker, toch niet vergen, aan boord van een schip te gaan, 't welk kleedingstoffen in lading heeft: dat zou argwaan verwekken; ziet ge, ook dat behoort tot de voorzichtig heid. r Om deze reden speeldet gij dien avond dan ook den onschuldigen wandelaar in de stad, en liept snel heen, toen gij mij op de afgespro- kene plaats gebracht had? Maar zeg mij nu nog, wat manzanil- zenKjking van dit plan zeker van hooge beteekenis kunnen worden. Vermeldden wij voor eenigen tijd dat de zonderlinge godsdienstige secte, hekend onder den naam ran «het leger des Heils» in Zwitser land, door de hooge regeering in hare vreemdsoortige godsdienstoefe ningen werd gestoord, en het haar verboden was, aldaar hare bijeen komsten te houden, thans kunnen wij er aan toevoegen, dat deze be sluiten, ondanks de verschillende pro testen, die' er tegen ingebracht zijn, van kracht blijven. De bondsraad heeft de bezwaren, welke tegen de houding der regeering zijn gemaakt, ongegrond verklaard, zoodat het leger, elders een terrein voor hare operatien kan gaan zoeken. Mis schien komt het nog wel eens zoo ver, dat de eene of andere regee-, ring in het leger eene vereeniging van lijders aan Godsdienstwaanzin ziet, en ze doodeenvoudig in een krankzinnigengesticht laat opsluiten. Naar men uit*Spanje bericht, heeft het nieuwe ministerie ook daar het plan opgevat het kiesrecht uit te breiden, of beter gezegd, het algemeen stemrecht in te voeren. De minister van Binnenlandsche zaken moet zelf verklaard hebben, dat hij zijne portefeuille zou neer- indien dit plan niet ver wezenlijkt werd. Hoe de koning er over denkt, wordt niet gezegd. Waarschijnlijk houdt hij zich ge heel onzijdig, om geen enkele partij tegen zich in het harnas te jagen. De geruchten omtrent de aftre ding van den koning van Portugal houden aan. In eene particuliere correspondentie van de Daily News la's zijn, die dingen, om welke gij 't niet noodig vondt, dat ik mij aan boord begaf. Knoopjes, mijn waarde Wind- Ier, kleine knoopjes, antwoordde Giebel. Vest-, broek-, rok- en andere knoopen. Boton heet eigent- lijk knoop, zooals gij weet, en man- nana appel; 'tis echter genoeg be kend dat de menschen hier te lande buitengewoon graag het verklein woord gebruiken. Een zes voet lan gen Pieter noemen zij Pedrillo, Pie termannetje, in plaats van Pedro, en zoo noemt men ook algemeen, waarschijnlijk omdat de knoopen rond als appels zijn, alle knoopen hartstochtelijk graag manzanil- 1 a's. Neem mij dat nu niet kwalijk, want 't is waarachtig eigentlijk mijn schuld niet. Gij zijt voor de eene helft een gek, zeide ik, en voor de an dere een uil, en als 't mogelijk was, meer dan twee helften te bezitten, lijke partij in den lande een dus danig besluit met ongeduld ver wacht, daar er algemeene ontevre denheid heersckt over de wijze waarop onder het bestuur van dew tegen woordigen vorst, de zaken gaan. De jongste opstand, hoe weinig be- teekenend ook, wat zijne'uitwer king betreft, was reeds eene uiting van die ontevredenheid, die misschien door ernstiger gebeurtenissen ge volgd kon worden. Men vergete het evenwei niet dat hier de correspondent slechts zijn persoonlijk gevoelen uitspreekt, dat daarom nog niet als een Evan gelie behoort te worden aangeno- nomen. De nieuwe Peruaansche presiden I genei-aal ïglesias heeft eene procla matie aan de inwoners van Arequi- pa, de eenige stad, die zich nog tegen zijn bestuur bleef verzetten, uitgevaardigd, waarin hij de be volking den raad geeft, zich te on derwerpen en den nieuwen stand van zaken zonder tegenkanting te erkennen, daar verzet slechts de rust van het land verstoort, zon der tot iets te zullen leiden. Naar men verneemt, bestaat er alle kans, dat de inwoners dien raad ter harte zullen nemen en berusten in dat gene, wat niet te veranderen valt. Japan heeft wederom een nieuwen gezant naar Spanje gezonden,, om met dezen Staat te onderhandelen over een handelsverdrag, waarvan voor beide landen de behoefte ge bleken is. De gezant werd reeds bij den koning in audiëntie toegelaten, en het lijdt geen twijfel of het ver drag- zal weldra gesloten worden. geloof ik, dat ik daarvoor ook wel heel aardige namen zou vinden. Maar nu nog een laatste vraag: wie is toch die vervelende Ra mon? Aha, zeide Giebel, die is haar minnaar, of misschien ook haar man, zoo nauwkeurig weet tk dat niet. Die lange, lamme kerel heeft intusschen ook mij al lang verveeld. Hij is zoo eigen. Weet ge wat? Ik geloof dat de vent in huis was, toen wij voor de eerste maal met Mercedes in gesprek waren daarom verzocht zij ons niet om binnen te komen, maar sloot zij de deur. En heden, dacht ik, was zij in huis en liet hij mij niet bin nen. Ik zeide intusschen er niets van aan Giebel dat ik aan hare hut een botje gevangen had, moao reikte hem zwijgend de hand. Gij zijt een edele jongen,

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1