BINNENLAND. Haarlem, 5 Nov. '83. Zaterdag* bracht de Vereeni ging «het Metalen Kruis» alhier weder een barer leden emmede-oud- strijder ran 1830—31 ten grave? namelijk J. van der Horst, in den ouderdom van 71 jaar. Was hij op de velden voor Hasselt en Leuven een getrouw wapenbroeder, hij heeft ook zijn kruis voor trouw aan Koning en vaderland nu 52 jaren lang met eere gedragen. Hedenmorgen is uit den Klop persingel nabij het, Vrouwenhek op gehaald het lijk van eene 19jarige dienstbode, die gisterenavond werd vermist. Den 1Oen'en llen November zal in de Luthersche kerk ter gelegen heid van den 300-jarigen gedenkdag van Luther gezongen worden door een zangkoor van ongeveer 70 stem men, meerendeels uit do jongere le den der gemeente bestaande, onder leiding van de heereu F. VV. van Eden en R. Roosdorp; de kerk zal tevens feestelijk versierd zijn door de belangelooze medewerking van de heeren Krelage en Verpoorten, ihuntcollege is verklaard te zijn valsch en vervaardigd in- nabootsing van eene echte rijksmuntspecie. Nu de Amsterdamsche Ten toonstelling is geëindigd en het getal bezoekers bekend, is het niet van belang ontbloot het cijfer der bezoe kers te vergelijkenmetdat van andere internationaie^entoonstellingea. Wij laten het hier volgen: 1851 Londen 6,170,000 1853 New-York 600,000 1855 Parijs 4,533,464 1862 Londen 6,211,103 1867 Parijs 9,300,000 1873 Weenen 7,254,867 1876 Philadelphia 10,164,489 1878. Parijs 16,032,725 1880 Sydney 818,653 1883 Amsterdam 1,530,000 Londen (visscherij) 2,700,000 Volgens de «Haagsche Kout» in de P. G. laat mevrouw Storm i van der Chijs een toren bouwen in het Van Stofk-park der Schevening- sche boschjes. De oude dame heeft van de afbraak van het Gothisch paleis in het Noordeinde steeneu,. ramen en eene trap gekocht, en van dit materiaal laat zij nu in het duin een toren bouwen, op welks tinne woordigd en geregeerd: ziedaar het doel waarna men streeft. Spreker wenscht de Vergadering- geluk met hare talrijkheid en spreekt het vertrouwen uit, dat -iiier, ge lijk te Rotterdam en''sHage, deze bijeenkomst tot eene ordelijke en krachtige handeling moge leiden, waardoor het volk bewijzen zal tot iets anders in staat te zijn, gelijk Kappeyne gezegd heeft, dan tot het omwerpen van tronen en het op werpen van barricades. De heer Heldt kreeg daarna het woord en begon met een overzicht te geven- vau het Nederlandsche staatsrecht. Hij spreekt daarbij uitvoerig over het anti-revolutionair volkspetition- nemeut van 1878, eene poging, vol gens hem, door opzweeping verkre gen, die nimmer tot het 1 gekregen en met het toeziekterop was belast, was ontvreemd en onder eenige werklieden verdeeld, lletjonga raensch is in handen der politie. Een koffiehuishouder uit dei Kalverstraat alhier is in de vorige week in gezelschap van zijn huis houdster met de noorderzon ver dwenen. Alkmaar. In een turfpakhuis aan den Limmerhoek, werden tus- schen de turven glimmende kolen ontdekt. De huurders een|scbipper eu zijn vrouw, zijn terstond in ver hoor genomen. Leiden. De aangevraagde ver gunning door den heer J. M. Van Valkenburg te Alfen voor een tram weg, is door de raden der gemeenten Zoeterwoude, Bazerswoude-en Alfen verleend. Scheveningen. Het llotêl des Galeries zal dezen winter eene be langrijke uitbreiding ondergaan Er zal nl., aangezien de behoefte aan een geschikte conversatiezaal zich' beoogde doel kon leiden. Onze Tweede Kamer is niet gelijk zij zijn moest, de meest invloedrijke Staatsmacht, omdat zij geen spiegel des volks is, want bijna niemand i gedurende den laatsten tijd meer en der hier aanwezigen heeft tot hare meer deed gevoelen, aan de achter- samenstelling medegewerkt. zijde een groote zaal voor open tafel Spreker beschrijft de werking van met zijzaal worden bijgebouwd. Ver den census en geeft van de door dat der zal de middelste winkel worden zij de scheepjes in de Noordzee zal i stelsel geschapen wanverhoudingenweggebroken, om plaats te maken kunnen zien dobberen. De vertrek-1 voorbeelden. De Volksvertegenwoor-voor een hoofdtrap, ter vervanging -Gistêrtm7S^voX^fdeikeu ia den toren Zllllen be*temd d^ng is dus geen Staten-Generaal, Jc vL'nivtan mnr ir\no*f» Hip slechts een Staten-kanitaal ^Toe- letterlievende vereeniging Cremer in de Stadsschouwburg alhier, met, de opvoering van «Jams» (een eerlijk man) en «Jan Spreeuw» eene voorstelling, waarvan men niet au- ders kan zeggen, dan zeer goed ge slaagd te zijn. De rollen waren j over 't algemeen goed begrepen en j worden voor jonge schilders, die er hunne woonplaats kunnen op slaan, want mevrouw Storm is altijd eene voorstander der sGhoone kunsten geweest. De heer Charles Edmond de Bourbon, ven der zonen van den bekenden Nauadorf (die beweerde bestudeerd, enkele spelers voldeden Lodewijk X\ II te zijn) is gisteren zelfs uitmuntend; de rollen van Jarvis,S'e B,reda overleden. IIij was een Margaretha, llarry en Da-broeder van den kapitein Adalberth ilechts een Staten-kapitaal (Toe juichingen.) Het recht dat ten minste door 800,000 mannelijke personen uitge oefend moest worden is in handen van 12,600 kiezers. Als gevolgen van dien toestand wijst spr. op het niet invoeren eener rente- of inkomstenbelasting, op het lang uitstellen en eindelijk onder beperkende bepalingen invoeren der herziening van het kadaster. Daar entegen is de zegelwet, die vooral IXwaren "m* reeT'Voede "handen, ide Bourbon, officier in het Ned. leger ook de overigen toonden dat het hun \olgens de Z. 6. zal de Raad ernst was geweest, iets goeds te la- d" gemeente Epe, zooveel mogelijk de kletne burgerij drukt, met ijver •- in vereeniging met de besturen der herzien, bhjit het gebrekkige pa- omliggende gemeenten, zich per tentrecht in stand, wordt de plaats- adres tot de Tweede Kamer wen-1 vervanging voor de militie gehand- den, om te verzoeken de uitgaven haafd (Toejuichingen); wetsontwer- voor oorlog en justitie in te krimpen, pen tot bescherming van kinderen Gisterenmiddag te 1 uur werd, tegen overmatigen arbeid blijven op initiatief der vereeniging Alge-\ buiten behandeling (Toejuichingen); meen Kies- en stemrecht, in hetge-laan regeling van vrouwenarbeid, bouw der vrije gemeente te Amsterdamaa^ Verzekering der werklieden tegen eene volks-vergadering gehouden,ongelukken bij hun arbeid, aan toe ten einde het onderwerp «algemeenzicht op fabrieken, aan behoorlijk stemrecht-, te behandelen. Tot deel- i onderwijs voor den ambachtsstand waren uitgenoodigd de vol- rau staatswege wordt niet gedacht. ten zien Dit over het eerste. Ook aan dei personen van het stuk na de pauze komt inderdaad allen lof toe; de komische inhoud van het stuk ge voegd bij liet uitstekende spel der dilettanten, verhoogde niet weinig het genot van den avond. In dè eerste plaats was het Jan Spreeuw die ons den lever deed schudden; zang eu spel van dokter Adelaar en Theodoor niet minder; de patiënten kweten zich eveuzoo uitstekend van hunne taakde beide Engelschen voldeden uitmuntend en waren even- gende vereenigingen: Schuitenvoer- dersknechts-vereeniging, Scheepsop- als de anderen goed volgehouden, tuigers-vereeniging, Sociaal-Demo- Het geheel maakte een alleraange-Jcratlscbe. vereeniging, Koperslagers- imamsten indruk, en verschafte een j vereeniging, Timmerheden-vereem- allergezelligsten avond. Een zeer ge- Steenhouwers-vereeniging-, animeerd bal besloot het geheel. Wij hopen dat de vereeniging Cremerop den ingeslagen weg voort blijve gaan, en ons nog vele zulke aangename avonden moge ver schaffen. Voor de slachtoffers der ramp in Indië is tot dusver bij de Neder- landsche Handelmaatschappij inge komen f 138,170 en bij den pen ningmeester van het hoofdcomité f293,375. Totaal f431,545. Door bemiddeling der Nederland- sche Handelmaatschappij zijn heden weder f 20.000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f 450,000. Door de politie te 's-Hage is in beslag genomen een 25centstuk, voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1848, welk muntstuk bij uitspraak van het Schilders- vereeniging, Broodbakkers vereeniging, Meubelmakers-vereeni ging, Be hangers-vereeniging, Rij tuig- en Wagenmakers-vereeniging Tabakswerkers-vereeniging-,Scheeps timmerlieden-vereeniging en de Ty- pografische vereeniging Voorzorg 'en genoegen. Óp het bepaalde uur was het ge bouw der vrije gemeente tot aan den nok gevuld met eene dichte menigte mannen in zondagsgewaad. Het voorzitterschap werd bekleed door den heer Schroder, president Algemeen Stemrecht, die de ver gadering opende met eene toe spraak, waarin hij opmerkte dat voor het vuistrecht der middeleeu wen na 1789 het geldrecht in de plaats-is gekomen.- Dit privilegie van het kapitaal moet verbroken wordsn door het algemeen stemrecht, dat alleen de kracht der rede voorstelt. Het volk, door de kracht der rede vertegen- riep hij geroerd; vergeef mij het kleine misverstand dat er tusschen ons heiden heerschtik zal u dank baar zijn en u aan een andere partij bij maanlicht helpen; de maan is wassende. Maar ik bedankte hem en ver zocht hem daarentegen vriendelijk spoord en gij zult verbaasd over Het schoolgeld op de lagere scholen zoodanig geregeld dat wie het beste betalen kunnen, den meesten onderstand voor de opvoeding hun ner kinderen ontvangen. Het is meer dan tijd dat aan al dat onrecht een einde kome. Er schiet niets anders over dan op ordelijke wijze en met ernst het recht en den weusch des volks te- doen kennen ter plaatse waar zulks behoort. Wij willen dat de volksvertegen woordiging een spiegel des volks zij en dat kan alleen het geval zijn, als het geheele volk kiesgerechtigd is, en niet het kapitaal alleen, dat zich daardoor onvermijdelijk doet ontzien. (N. R. Ct.) Amsterdam. Een agent van politie alhier ontving van een werk man, wien hij adsistentie had ver leend. een kostbare Japausche doos ten geschenke. De aard van dat ge schenk wekte zijn achterdocht op, zoodat hij er zijn brigadier mede in kennis stelde. Weldra bleek, dat een groot aantal van die doozen door een jongmensch, die een kist vol ter bewaring op zijn kamer had op de schets welke Windier van hem ontworpen had. Van het zee tochtje hij nacht werd geen woord gezegd. Toen wij echter weer ver trokken zeide de kunstenaar: Nu wil ik u Mercedes ook nog laten zien. Ik had haar opge- tegenover onze landslieden van het gebeurde te zwijgen, daar 't mij voorkwam, dat ik er mij zeer be lachelijk in gedragen had. Dat is nu de geschiedenis van de studie hij maanlicht op zee! Windier zweeg; ik vroeg hem of hij later ook nog gedacht had eenige studiën bij maaulicht op zee te inaken. Neen, antwoordde hij, ik heb mij vergenoegd met die op 't land. Men moet niet alles te ge lijk willen hebben. Eenige dagen later haalde hij inij af om Giebel een bezoek te brengen, die vrij nauwkeurig geleek haar staan. Wij gingen door de geheele oude stad en toen wij eindelijk in 't vrije veld gekomen waren en een eind van den steilen weg die naar St. Jago voert, afgelegd hadden, toonde Windier mij een vrij grooten win kel, waarvan er iu die dagen meer opgeslagen waren, en waarin ooft, brood, visch en dergelijke zaken te koop waren. Zij heeft dus nog steeds een fruithandel, en waarschijnlijk heeft zijden smokkelhandel opgegeven? zeide ik. Ja, antwoordde Windier; zij verkoopt nog fruit, en het lieve kind komt bekoorlijk uit tus schen hare appels, watermeloenen en appelsinen. Wij traden nader en onwillekeu rig riep ik natuurlijk in mijne moedertaal uit Wel verbazend, wat een leelijk schepsel! Het kleine eu onfatsoenlijk dikke persoontje scheen van elk harer vruchten een eigenschap aangeno men te hebbenhaar lichaam ge leek op een ronden watermeloen, haar hoofd op een grauwe reinet, en haar gelaatskleur op een sina's- appel. Vindt gij haar wezenlijk zoo leelijk? vroeg Windier. 't Is mogelijk dat zij een weinig veran derd isvrouwen hier te lande wor den al te vroeg een weinig gezet. Hij kocht eenige appelen en wij gingen weer heen, zonder dat ik het minste teeken van vroegere be trekking of verstandhouding tus- van de zes thans bestaaude trappen, welke resp. toegang geven tot de zes bovenhuizen, die samen het hotel vormen. Ook het Hotel Pension zal worden vergroot, maar niet door het bijbou wen van 18 kamers zooals onlangs door een der dagbladen verkeerdelijk werd bericht. De voorgenomen uit breiding zal bestaan in den aanbouw van 12 kamers over drie étages ver deeld, alsmede een conversatiezaal en kinderspeelkamer. DM.) Weder is eene schuit, van den reeder Koning, aangekomen met ver lies van 50 netten en toebehooren, die een Engelsche visscher had af gezeild. Genoemdeschipper had geen oorlogschip gezien, en onderstelt dat deze schepen alleen de beugers be schermen, terwijl de andere vis- schers evenveel behoefte aan be scherming hebben. Utrecht. Door de le, 2e ei 3e maatschappij tot verbetering der woningen voor arbeidenden en min vermogeuden alhier, is door direc teuren aan hen die de woningen net bewonen en trouw de huur be talen eene gratificatie toegekend, Te zamen bedragen de uitgekeerde gratificatiën ongeveer f2000. Amersfoort. Nu de moorde naar heeft bekend, kan de toedracht van den moord in de kazerne op Woensdagavond aldus worden om schreven Een huzaar zat in de kazernekeuken soep te eten, toen een ander huzaar hem betaling vroeg van 35 centen, die de vrager van hem te vorderen had; de ander zeide straks" te zullen betalen. De vrager bleef op dadelijke betaling aandringen; de ander bleef uitstel len. Daarop greep de vrager, door den ander ongezien, een koksmes, hield het in eener zijner handen achter den rug verborgen, stootte met zijn anderen arm, weder om de 35 centen vragende, den zittenden huzaar aan, die hem toeduwde «stoot niet met je arm!" waarop na herhaald duwen en woordenwis seling de vrager, het koksmes van achter den rug te voorschijn bren gende, daarmede den ander onver hoeds een diepen steek in den buik gaf en deze Vrijdagochtend in 't militair hospitaal is overleden. Arnhem. Eene dienstbode uit haren dienst ontslagen, ging 's mid dags bij den broeder van haren vo- rigen meester even een ban kbiliet van f40, leeuen om een wissel te betalen. Zoowel dienstbode als geld zijn met de noorderzon verdwenen. ïe Arnhem verschanste zich een ïdronken tapper in zijne woning Op £et publiek, waarin hij zijne belegeraars meende te zien, gooide hij achtereenvolgens al zijn huis raad, zoodat, toen de man nuchte ren was, hij zijn inboedel kort en klein op den weg- vond liggen. Harderwijk. Zaterdag is al weder een vreemdeling, die zich als soldaat voor het leger in Oost-Indie had geëngageerd, met het ontvan gen handgeld van het koloniaal werfdepot gedeserteerd. Dit is de tweede in dien week, hetgeen geen gering geldelijk verlies voor het Rijk uitmaakt. Kruiningen. Bij eene be grafenis die Zaterdag alhier plaats had, ontbrak het graf. Het hekslot werd door een smid verbroken, en het lijk voorloopig in het lijken huisje bijgezet. Rede. De burgemeester alhier verzoekt opgave van de woon- of verblijfplaats van Gradus Westhofi geboren te Ilavikkerwaard 29 Me, 1834, gehuwd met Maria Elisabeth Van de Loo. Nadat die echtelieden in Duitschland gevangenisstraf heb ben ondergaan, zijn ze daar spoorloos verdwenen, met achterlating van een 11-jarig dochtertje. Epee. In den grond (onder Gorsel) zijn 29 zilveren muntstuk ken gevonden, sommige ter grootte van een rijksdaalder en van een gulden. Er zijn er onder met jaar tallen van 1091 tot 1600. schen hen beiden bemerkte. Ik be goli daar over na te denken. Windier, Windier! zeide ik, 't komt mij bijna voor dat de geheele geschiedenis, die gij ver haald hebt, verdicht is. Heerlijk, mijn waarde lands man, antwoordde hij, heer lijk! Dat hoor ik graag. «Verdicht» is de juiste uitdrukking, want is er grooter onnoozelheid denkbaar, dan van «leugen» te spreken, als men spreekt van «eene geschiede nis» of, «eene vertelling» Maar nu geen woord meer, want mijne «ge- sch'ièdenisi) is ten einde. GEMENGD NIEUWS, Over het haarwater van Lowet schrijft het Maandblad der vereen, tegen de kwakzalverij Wij hebben ons van die belang rijke uitvinding willen overtuigen en een rijksdaalder uit de kas onzer vereeniging besteed om het goed van het opgegeven adres uit Ant werpen te laten komen. Men krijgt voor dat geld een klein plat fleschje met ongeveer 25 gram geelachtig vocht, iu een cartonnen kokertje gesloten. De heer L. C. W. Cocx te Amsterdam was zoo goed het scheikundig onderzoek ti verrichten. En wat was het resultaat? De vloeistof is niets anders dan alcohol (25 gram) met een weinig glycerine (3 gram,) door een siertje kleurstof geel gemaakt en met een weinig kansefolie yam een geurtje voorzien. Ziedaar alles. Het vocht kan dus niet de minste werking ter bevor dering van «baard- en haargroei" uitoefenen. Men zou evengoed zijn hoofd of kin met brandewijn kunnen wassehen. Inderdaad het is, zooals in de advertentie te lezen staat, eene uitvinding die «bijzonder de aandacht trekt.» Want fleschjes die, met hun inhoud en cartonnen ko kertje en al, aan den «uitvinder» enkele centen kosten, worden hier voor f 2.50 aan den man gebracht. En het publiek koopt, alleen omdat de bedrieger vertelt dat zijn niets waardig vocht den haargroei kan bevorderen. Omdat een bedrieger in den regel niet bij één soort van bedrog blijft, hebben wij eens inlichtingén over dien mijnheer Lowet ingewonnen. De hoofdcommissaris van politie te Antwerpen, wien wij om inlich tingen vroegen, schrijft ons, dat de zich noemende Dr. Lowet vroeger daar ter' stede aan het opgegeven adres heeft gewoond, doch de stad heeft verlaten na andere feiten, insgelijks van bedriegelijken aard, gepleegd te hebben. Eene viervoudige telephoon- leiding is van het opera-gebouw te Frankfort naar het slot van den Landgraaf van Hessen, te Philipps- ruhe, gelegd. Op het tooneel zijn twee microphonen aangebracht, die alles, wat vóór het voetlicht wordt gezegd, gezongen of gespeeld, zoo mede de orkestmuziek, aan een Siemenschen telephoon mededeelt, zoodat men in het slot alles hoort, wat in de. opera te hooren is. Door Reinke wordt de aan- dachs gevetigd op de bruine tapijten, waarvan de grondverf zoogenaaiu Pompejiech rood, arsenikzuur-ijzer- oxyde bezet. Daar in vochtige ka mérs eene reductie van lietarsenik- suur tot stand kan komen, is ook de vorming van arsenikwaterstofgas niet uitgesloten. Dus is voorzichtige beid, ook .bij de keuze van bruine tapijten, tot-heden minder gevreesd dan de groenrc," eveneens zeer aan te raden.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2