IMEllflTIiHI). Oplage 10000 Ex. Vrijdag- 9 November"! 883.1 No. 105. FEUILLETON. .GROEFWANG". HMUIWID ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verscliijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukfers-Uitaeïers: BOMAHS Co.. te Haarlem. ADVEETENTIËN: van 15 régels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagent,ea voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangi-re G. L. DAUBE Co. JOIIn. F. JONES, Stier.. Parijs. 3Ibis. Eauhourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53», S.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30, 8.30,9.50,11.—. WLNTERDIEN ST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20* 11.5, 1.23», 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7-20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met eeu geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. 7.55, 10.15, 11.38, 4.59, 8.3. M. 1.33, Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. Vjij die zich nog in den loop van dit jaar a bon- neerenontvangen als premie: le. den boeienden /Ionian: Mie 8'foek des Baders. 2e. Ken prachtige ic in vier kleuren gedvukten wand kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. De graaf van Parijs, die door velen in Frankrijk beschouwd wordt als de erfgenaam der rechten op den troon van den graaf de Chambord, schijnt er over te denken, om zijne rechten door de koningsgezinden aldaar algemeen te doen erkennen. Van verschillende zijden toch wordt verzekerd dat niet alle aanhangers van het huis van Bourbon zich bij de Orleanisten zullen aansluiten; en zoo nu en dan verklaren enkele royalisten openlijk dat zij met den graaf van Parijs niet mede kunnen gaan. In een der monarchale bladen, komt het bericht voor, dat generaal de Charette door den graaf is ont boden, om met hem te beraadslagen over de maatregelen, die er onder de tegenwoordige omstandigheden genomen dienen te worden. Wat de uitslag van hunne besprekingen is geweest, blijft voorloopig nog een geheim; doch het is niet onwaar schijnlijk dat. de koningsgezinden weldra zullen worden uitgenoodigd zich te verklaren; opdat de graaf ten minste ten naastenbij de sterkte zijner partij kunne schatten. De kamer van afgevaardigden houdt zich nog altijd bezig met de behan deling de gemeentewet, die nog al heel wat voeten in de aard schijnt te hebben. Belangrijke wijzigingen in den bestaanden toestand zijn dan ook reeds goedgekeurd, en gisteren besloot de kamer met 315 tegen 135 stemmen een amendement in over weging te nemen tot afschaffing der bepalingen, waarbij aan de kerk be schikking werd gegeven over enkele onroerende eigendommen der ge meenten. De groote meerderheid die zich voor het in behandelingnemen van dit voorstel verklaarde, voorspelt alreeds dat het zeer veel kans heeft goedgekeurd te worden. Dat er even wel bij het ten uitvoer leggen van een zoodanig besluit nieuwe conflic ten dreigen, lijdt geen twijfel. De g'elden in der tijd voor de Tonkin expeditie toegestaan zijn zeker reeds lang verbruikt, en de regeeringzal daarom zeer spoedig met eene nieuwe aanvrage voor den dag moeten komen. Men spreekt er reeds van, dat zij de volgende week zal voorstellen nog eene som van 9 millioen francs voor dat doel beschikbaar te houden. Na den uitslag van het laatste debat over deze aangelegenheden, twijfelt men er geenszins aan, of dit krediet zal worden toegestaan. De Senaat is gisteren insgelijks zijnen arbeid begonnen, en heeft zich in afwach ting dat hem gewichtiger ontwer pen zullen worden voorgelegd met weinig belangrijke zaken onledig gehouden. Afin, ook dat werk moet gedaan worden. In Engeland heeft gisteren de eerste samenkomst van de Trans- vaalsche deputatie met den minister van buiteniandsche zaken plaats gehad, waarbij de gouverneur der kaapkolonie, sir Hercules Robinson, tegenwoordig geweest is. Wat er verhandeld is op die bijeenkomst en (Eeu roman uit den achtsten eeuw.) UIT HET HOOGDUITSCH VAN ADOLF GLASER. 3) Eens verscheen er in het dorp een man van zoo zeldzaam voorkomen, dat in 't begin de kinderen schreeu wend bij hem vandaan liepen, en mannen en vrouwen hem met open mond en angstige blikken aan staarden. Naar zijne kleederen was hij noch man, noch vrouw, want hij droeg niets dan een bruin kleed, dat hem van den hals tot aan de enkels reikte, en om het middel door een eenvoudig koord was saam gebonden. Aan de voeten droeg hij de gewone houten sandalen, welke met lederen riemen waren vastge- strikt. Het was nog een jonge man met de innemendste gelaatstrekken, die men zich voor kan stellen. Ernst, zachtmoedigheid en eene diepe droefheid waren er in te lezen. Ha ren en baard had hij laten groeien, en de laatste reikte hem tot aan 1 't midden der horst. Eerst trachtte hij zich tot de kin deren te wenden, en riep hun met vriendelijke stem, liefdevolle woor den toe. Het was hunne taal, maar het klonk toch wat vreemd, en het duurde geruimen tijd voor men hem verstond. Was in 't begin alles schuw voor hem teruggeweken, zoo kwa men allengs de vrouwen en de groote kinderen naderbij, waar zich spoe dig oud en jong bij aanslootzoodat men een geheelen kring rondom den vreemdeling vormde. Dan vroeg hij, of er ook zieke en gebrekkige menschen in het dorp waren, en verlangden bij dezen gebracht te worden. hoe de uitslag van de onderhande ling* was, heeft men nog niet ver nomen. Bij gebrek aan belangrijker stof, spreken ons de berichtgevers der Engelsche bladen over enkele volksfeesten, die reeds gevierd zijn of nog voor de deur staan. De Guy Faxkesdag, waarop men het bus kruid-verraad herdenkt, werd zoo zeggen zij, niet met die levendigheid gehouden, welke men er anders van gewoon is. Zouden de ver schillende dynamiet-aanslagen van den laatsten tijd, het interessante van dezen dag weggenomen hebben? 't Is best mogelijk. Morgen zal te Londen de nieuwe Lord-mayor zijn grooten optocht door de stad houden, en de man, die zooals onze lezers reeds bekend is, nog al hoog met zich zeiven is ingenomen, zoo hoog zelfs, dat hij de Transvaalsche boe ren niet waardig keurt, hem de hand te drukken, stelt er zich nog al veel van voor. 't Kan misschien wel de laatste maal zijn, dat Londen die vertoo ning aanschouwt, want wordt de wet aangenomen, waarbij de samen stelling der gemeentebesturen zal worden gewijzigd, dan verdwijnt ook dit overblijfsel van een vroeger tijdvak. Elderman Hadley, die, zoo als men weet, bij de jongste ver kiezing, in strijd met de aloude ge bruiken, is gepasseerd, zal, zoo ver zekert men, in zijn eigen rijtuig den stoet volgen, om aldus tegen het onrecht, waarvan hij het slachtoffer meent te zijn, te protesteeren. 't Is in den komkommertijd op het poli tiek gebied, en dan slaat men nog al eens acht op dergelijke berich ten, die in gewone omstandigheden licht over het hoofd gezien worden. In Servië schijnt de toestand veel te wenschen over te laten. Niet alleen, dat in enkele provinciën den I staat van beleg is afgekondigd, maar thans heeft de regeering tevens een I maatregel genomen, die alleen door zeer ernstige omstandigheden ge billijkt kan worden. De onbeperkte vrijheid van drukpers is voor eenigen tijd geschorst, zoodat de dagbladen den inhoud hunner kolommen eerst aan het oordeel van regeeringsbe- ambten moeten onderwerpen, voor en alleer zij die ter perse kunnen leggen. Hoogstwaarschijnlijk staan deze besluiten in verband met den uitslag der jongste verkiezingen, waarbij de radicale partij op bet onverwachtst eene beslissende over winning behaalde. Of het een' en ander evenwel de positie van het kabinet, hetwelk thans aan het roer is, wel veel zal versterken, is eene andere vraag. Tevens is er bepaald, dat het onderhoud van de troepen welke de weerspannige provinciën moeten bezetten, komt ten laste der inwoners niet alleen, doch dat de soldij der officieren en soldaten nog gedurende den tijd, welke die be zetting duurt, verdubbeld wordt. Ons komt het voor, dat de ontevreden heid daardoor eer zal toe- dan af nemen. In enkele Belgische dagbladen is het plan geopperd om de staten van den tweeden rang tot een groot monsterverbond te vereenigen. Als Belgie, Nederland, Zweden, Noor wegen, Denemarken, Spanje, Por tugal, Zwitserland en de Donauvor- stendommen het samen eens zijn, zoo redeneeren zij, dan vormen zij eene macht, die in staat is elke groote mogendheid ontzag in te boezemen, en haar te noodzaken den lieven vrede te bewaren. Mooi ge dacht, inderdaad, doch zeker niet gemakkelijk ten uitvoer gelegd. Zulk Nu was het juist, wat de zieken betrof, in dien tijd slecht gesteld; was er iemand gevallen, of had hij wonden bekomen, dan genas men hem zoo goed als dit ging, hetgeen door de lammen en enkele kreupelen van 't dorp zoo goed mogelijk werd verricht. Onder de oude vrouwen waren er altijd eenigen, die door lange ervaring iets meer van de zaak verstondenen menige daaronder moest zelfs geheimzinnige machten en middelen bezitten, om den zieke te helpen. In den grond der zaak bestond hunne geheele kunst daarin, dat zij lichte kwetsuren en verstui kingen wisten te verbinden, den zegen over den wond uitspraken, en eenige kennis van kruiden bezaten, die deden zweeten en op de spijs vertering werkten. Dat de meeste zieken, en voornamelijk de kleine kinderen, die men niet over den aard hunner ongesteldheid kan onder vragen, daardoor ellendig omkwa men, werd zeer natuurlijk gevonden en de gezonde en sterke menschen, hadden zelf te veel voor hun levens behoud te kampen, om lang over de dooden te weeklagen. Hout was er genoeg om de lijken te verbran den. en de pottenbakker maakte kost bare of geringe urnen, alnaar men het verkoos. De meeste zieken, wanneer ze nog bij hunne bezinning zijn, zien ieder mensch hulpverlangend in de oogen, en toen men den vreemde ling naar het eerste ziekbed ge leidde, stond dadelijk angst, maar ook tevens hoop, op de verma gerde gelaatstrekken te lezen. De vreemde man maakte eerst het tee- ken des kruises boven den zieke, dan boog hij zich over dezen heen, betastte hem het hoofd en de handen, en liet hem adem halen. Vervolgens richtte hij op zachten, welluiden- den toon, eenige vragen over den aard van zijne ziekte tot hem, en een verbond zou nog al vrij vreemd soortige bestanddeelen in zich be vatten, en er zou heel wat staats manswijsheid noodig zijn om on der de verbondenen zelveden vrede te bewaren. Dat plan zal dan ook wel altijd tot het rijk de lucht- kasteelen blijven behooreu. Kamerontbinding of algemeen Stemrecht, schijnt, naar luid der laatste berichten, de leuze van het nieuwe ministerie in Spanje te zijn. Indien de Cortes niet gezind blijkt, hierin met het kabinet mede te g*aan, zullen de leden doodeenvoudig naar huis gezonden worden, eu zal men een beroep op de kiezers doen; of dit slechts eene bedreiging voor de onwilligen of een werkelijk plan is, wordt er niet bijgezegd. BINNENLAND. Haarlem, 8 Nov. '83. In de Maandag 11. gehouden open bare vergadering van de hier geves tigde afdeeling der Ned. Vereeni- ging tot bevordering van Zondags rust, deed de voorzitter, de heer Rovers, eenige mededeelingen van de aigemeene vergadering der Ver- eeniging, die 14 Sept. te Rotterdam gehouden werd. Daarna wees hij er op, hoe in verschillende steden van Italië de Zoudagsarbeid meer en meer vermindert. Bij het bestuur was ingekomen een schrijven, ge- teekend N. N., dat aan de verga dering werd voorgelezen. Daarin werd de wensch uitgedrukt, dat men zich met een adres tot den Raad dezer gemeente zou wenden om te verkrijgen, dat verschillende arbeid, als kolenrijdec, appelenven- ten enz., op Zondag worde verbo den. De heer Schram sprak als liet zich ten laatste een pot water brengen. Hij goot deze tot op een weinig na leeg, nam dan een fleschje uit een zijzak, en mengde een wei nig van de vloeistof die daarin was, met het water. Reeds scheen den zieke de zachte aanraking van zijne hand goed te doen, waarna hij zich het drankje gewillig liet ingieten, en met geduld en vertrou wen de uitwerking afwach f.e. Evenzoo ging het ook iu andere woningen, waar zieken waren. De vreemdeling had velerlei m'ddelen bij zich en bij eenige kinderen, die men reeds verloren waaii deden deze zelfs wonderen. Na e gen tijd toen de avond begon te v: au, ver- ijderde zich de vreemng, en eenige knapen volgden he een ge heel eind weegs. Allengs 1: -den zij echter terug, daar zij nie gierig waren, om te vernemen, >e men in het dorp over de vreem ie ver schijning dacht.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1