zijn gevoelen uit. hoe niet weinig handelaars en winkeliers, door ook j des Zondags in tuig te zijn, zichj onnoodig slaven van hun vak ma ken hij wenschte door het beleg'gen j eener vergadering, b. v. om te be ginnen niet de bakkers, door on derlinge bespreking te trachten, hen, j ook in het belang hunner onder geschikten, meer tot Zondagsrust te doen besluiten. Een werkman bij de li. S. M. deelde mede. dat hij, op straffe eener geldboete, de Kers dagen had moeten werken, en hij hoopte, dat vele zijner mede-arbei ders met hem lid zouden worden van «Zondagsrust», om ook mede zoodoende te trachten, van de Maat schappij meer vrije Zou- en feest dagen te verkrijgen. Nog verschil lende aanwezigen lieten zich op deze druk bezochte vergadering liooren. die door den voorzitter met een woord van dank gesloten werd. (II. Ct.) De bekend Leonardus Sèrné, oud 33 jaren, alias veearts le kl., hondenscheerder en fabrikant van capsula, geboren te Haarlem, laatst woonachtig te Amsterdam, wiens opsporing en aanhouding* was ver zocht in het Algemeen Politieblad van 17 Aug. j.l., tot hét ondergaan van 3 maanden cell, gevangenisstraf, waartoe hij door het gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld, ter zake van moedwillige verwonding*, maar sedert voortvluchtig, is dezer dagen te Londen gearresteerd we gens bedriegelijke oplichting aldaar door hem gepleegd. De Prins en de Prinses vou Wied zijn gister morgen ten 8.53 per Rijnspoor van hier naar Neuwied vertrokken. Naar wij vernemen, is de heer Van Musschenbroek, oud-resident van Menado. dezer dagen benoemd tot directeur van het te Amsterdam op te richten Koloniaal Museum, gisteren te Leiden overleden. De viee-admiraal Suleiman- pachn, voorzitter van den raad der admiraliteit te Constantinopel, heeft in zijn hoedanigheid van buitenge woon ambassadeur, de opdracht ont vangen om naar :s-Gravenhage over te brengen en aan Z. M. den koning te -overhandigen het grootkruis der orde van de Imtyaz (orde van ver dienste), welke door den sultan van Turkije aan Z. M. is toegekend. Admiraal Suleiman-pacha wordtzeer spoedig in de residentie verwacht. f)e orde der Imtyaz is de hoogste orde in Turkije en was tot dusver alleen verleend aan den keizer van Duitschland en den keizer van Oostenrijk. Amsterdam, Dinsdag zijn, in tegenwoordigheid van den mi nister van waterstaat opnieuw proe ven genomen met de uitvinding van den Belgischen ingenieur Van Rijs- selberghe, om de telegraafdraden ook als telephonische geleiders te gebruiken. Deze proeven geschiedden onder toezicht van den uitvinderen van den heer J. M. Collette, inspec teur van het technisch beheer der Rijkstelegraaf. Zij beantwoordden ook ditmaal volkomen aan het doel, en hierbij is deze eigenaardigheid, dat men op de drukke telegraaflijn HaarlemAmsterdam, waarop de proeven genomen worden, even ge makkelijk met den telophoon spre ken kan, als ware de lijn vrij. Wat. thans aaar Haarlem beproefd is. zal stellig ook op andere steden van Daar werd het voorgevallene le vendig besproken. Mannen en vrou wen kwamen van liet veld en van andere bezigheden terugook kwa men er zooals op iederen schoouen avond, eenige krijgslieden uit den burcht, en nu werden vermoedens luchtgegeven, hoop en vrees, ja zelfs bedreigingen uitgesproken, voor het geval dat de vreemde zijn belofte houden en terug keeren zou. En wezenlijk kwam hij den vol genden dag, en niet alleen op dezen, maar zelfs ook op den daarop vol genden en zoo bijna geregeld iede ren dag terug. De kinderen liepen hem spoedig tegemoet, en de zieken verlangden vurig naar hem. Eenigen g*enas hij, en zeer velen verschafte hij verlichting. De aanraking van zijne hand, had iets verzachtends; als hij hun ligging wat verbeterde of den zieke met warme omslagen cf andere middelen te hulp kwam, zagen zij dankbaar tot hem op. en ons land in toepassing worden ge-' bracht. Dinsdagnamiddag werd in het wijnhuis, hoek Leidschestraat en Keizersgracht, een zeer corpulent heer opgenomen, wegens plotseling® j ongesteldheid. Onverwijld werd ge-1 neeskundige hulp toegediend door dr. Dupare. De aangewende pogin gen mochten echter niet baten, want binnen korten tijd maakte een zenuwberoerte een einde aan het leven van den patient. In den nacht van 5 op 6 No vember werd te dezer stede van een diamantslijper een bruin lederen portefeuille ontvreemd, inhoudende |voor ongeveer f1600 aan diaman ten. Al spoedig was de verdachte door de politie te Nieuwerarastel opgespoord en in hechtenis genomen. i Na langdurig zoeken gelukte het den commissaris, den inspecteur I Boeklage en den adjunct-inspecteur 1 daarenboven de ontvreemde porte feuille met den inhoud en al te Am sterdam terug te vinden. De dader, zekere H. J. W., was een oude bekende der justitie. Naar wij vernemen, heeft zich onder de bewoners van den Over toom (Nieuweramstel) een commissie j gevormd, om een petitie in liet leven te roepen tot annexatie bij Amster dam. (D. r. Ned.) De «Engelschman», die een paar weken geleden aan liet spoor wegstation te Haarlem werd gear resteerd. als degeen die bij verschil lende winkeliers horloges, armban den enz. had ontvreemd, is gebleken een echte Amsterdammer te zijn. Seiiermerliorn. Dezer dagen viel aan een behoeftig ingezetene alhier op onverwachte wijze een fortuintje ten deel. Hij had elf jaar geleden op eene openbare verlcoo- ping een stukje land gekocht; het hem toen toegewezene heeft hij elf jaar lang gebruikt en nu blijkt, dat dit stukje grond bij het kadaster onbekend is en dat de persoon in quaestie krachtens den koop van elf jaar g*eleden rechtmatig eigenaar is van een ander stukje land, waar van hem nu ook uog de huur (met rente) toekomt, die er sedert dien koop voor betaald is. Het door hem gebruikte land is niemands eigen dom en zal dus ook wel in zijn bezit kunnen blijven, zoodat hij nu 2 stukken land heeft en recht op eene vergoeding van ongeveer f450 van den gebruiker van 't hem recht matig maar onbewust toebehoorende stuk grond. Leiden. Met de stoomtram al hier naar Leidsehendam had Zondag namiddag omstreeks vier uren een noodlottig ongeval plaats. Onder Veur, bij het landgoed Ter Ilorst is bij het opgaan van eene brug de locomotief ontspoord en voorover op den kop geraakt, met het be treurenswaardig gevolg dat de sto ker, een jeugdig knaap, onder de machine geraakte en bovendien het •kokende water uit den ketel over het lichaam kreeg*. Deerlijk ge woud en gebrand werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Leiden ge- bracht. De machinist heeft den schouder gebroken. De vier personen, die in den wagon zaten, kwamen met den schrik vrij. De personen wagen stond dwars over den weg, maar viel gelukkig niet om. Onder depaarden van de hu zaren, alhier in.garnizoen, heerscht de influenza, waaraan reeds eenige zijn overleden. Deze paarden zijn uit Ierland afk.omstig. die in 't dorp te zwak of te gebrek kig was om te werken, zag nu dat zijn hoop eenmaal in vervulling kon komen, en steeds was hij door tal van kreupelen en dergelijke onge lukkige menschen omringd, daar hij buitengewone dingen kon zeggen, en ofschoon de taal moeielijkheden voor hem opleverde, zoo werd hij deze ten laatste nog beter machtig dan de inwoners zelve. Groefwang was steeds geen al te sterke knaap geweest, en altijd op den achtergrond gesteld; want als oud en jong zich 's avonds onder de gropte linde, welke midden in 't dorp stond, verzamelde, wilde ieder de sterkste zijn, en werden de onge- loofelijkste bewijzen.van lichaams kracht- gegeven. Als de krijgslieden en diegenen die hen ter zijdejston den, zich op de merkwaardigste proeven van lichaamskracht beroem den, dan trachtten de jongere kna pen, die na te doen. Geen wonder Schiedam. [J. Huizer, die Vrijdag jl. in de branderij van de firma B. A. J. Wittkampf, door het springen van den ruwketel brand wonden bekwam, is gisteren och tend overleden. De toestand van het tweede slachtoffer, II. Etinan, is nog steeds zorgwekkend. Heden is op de werf De IIoop alhier van de scheepsbouwmeesters Jacob Verweij Co. de kiel gelegd van liet loggersehip Excelsior, voor de onlangs hier ter stede opgerichte nieuwe reederij van dien naam, ter uitoefening van de haringvangst, directeur de heer J. W. J. Van Iiarwegen den Breems. Rotterdam. Omtrent de red ding der equipage van den Engel se hen driemastsclioener Elirt. kapi- Itein William Ashtön, komende van [Sunderland met eene lading steen- kolen, bestemd voor Rotterdam, den 5en dezer bezuiden het Zuiderlioofd van den Nieuwen Waterweg ge strand, waarbij schip en lading* ge- j heel verloren gingen, wordt ons het volgende nader bericht: De gezag-, 1 voerder en de equipage, 7 man, zijn gered door de reddingboot van het' Loodswezen. De wakkere loods-eom- missaris aan den Hoek van Hol land, L. Van der Sloot, die reeds verscheid®© malen bij stranding* van schepen zijn le,ven gewaagd heeft tot redding der equipages, zooals die van de Mercurius, Amulet, City of Rotterdam en Anastasia, was ook nu dadelijk gereed dit we der te doen. De reddingboot van het. Loodswezen werd onmiddellijk door hem, den loodssehipper Rit meester en de matrozen Termijn, Honing, Cordia en 7t Hart bemand. De sleepboot «Rotterdam» sleepte hem zoover mogelijk naar buiten, en het gelukte hem en de verdere bemanniug met- veel moeite en groot 'gevaar de gelieele equipage te red den. Bij het overnemen is de ge zagvoerder aan het been gekwetst geworden. Eere aau de brave zeelieden voor hunne wakkere daad, waaraan, he laas! dikwijls te weinig aandacht wordt geschonken. Bergen-op-Zoom. Gisteren is na jaren van rust opnieuw een aanvang gemaakt met het slech ten der nog overgebleven vesting werken. De arbeidende klasse heeft èn hierdoor èn door de suikerfabrie ken ruimschoots werk in deze win termaanden. Arnhem. De Pool Kossuth, die eenigen tijd geleden H. M. de Ko ningin om onderstand vroeg, kort daarop door de rechtbank alhier veroordeeld werd en na expiratie van zijn straftijd jl. Zaterdag als vreemdeling over de grenzen werd gezet, kwam na 2 dagen weder te Arnhem terug, en nam aldaar onder een vreemden naam zijn intrek in een der eerste hotels. Hij werd ech ter herkend en opnieuw, ditmaal op zijn verzoek in de richting Van Lon den, het land uitgeleid. Nij megen.Dinsdagavond werd door eenige onderofficieren van het 5 regiment infanterie, bijgestaan door eenige dames, en met belang- looze medewerking* van het muziek korps der dd. schutterij, eene wel-! geslaagde tooneelvoorstelling gege ven, waarvan de opbrengst komt ten voordeele van de slachtoffers der uitbarsting op Krakatau. 's-Hertogenbosch. Zaterdag j.l. herdacht Johanna Catharina Van Gemert den dag, dat zij voor 10 jaren geleden als werkmeid in dienst dat onze vriend weinig onder hen te zeggen had. Zij scholden en sloe gen hem, als hij in hunne nabijheid kwam. en daarom meed hij hun gezelschap en bleef bij zijne moe der, die hem steeds onder hare hoede nam. Reeds bij de eerste" verschijning van den vreemden man gevoelde hij zich buitengewoon tot hem aange trokken, en reeds den tweeden of den derden dag liep hij hem niet alleen gelijk de anderen, ach terna; maar als dezen met jeug dige zorgeloosheid, weer schreeu wend en jubelend heensnelden, bleef bij stil naast den vreemdeling, en had zich voorgenomen uit te vor- sclien, waarheen deze zijne schreden richtte. De vreemdeling sprak op goedigen, vriendelijken toon tot den jongen Sakser; maar eindelijk ried hij hem aan, naar de zijnen terug te keeren, daar het laat werd; en toen deze trad bij den WelEdelen heer J. A. De Bergh, notaris alhier. Als blijk van achting ontving zij twee prachtige geschenken, bestaan de in een paar gouden oorbellen en een paar dito manchetknoopen en werd haar den volgenden dag, zijnde Zondag, met hare vrienden en bekenden een genoegelijk samen- I zijn verschaft, 't welk tot midder nacht duurde. Eere aan hen, die zooveel belang* in hun dienstbaar personeel stellen. Veere. Reeds eenigen tijd lie pen hier geruchten, dat er bij de jongste verkiezing* voor een raads lid omkoopingen zouden hebben plaats gehad in het belang van den heer M. J. Van Beveren, rijks-ton- nenlegger, candidaat der liberalen, die gekozen was. De justitie vond het noodig, een onderzoek naar de waarheid van die geruchten in te stellen, dat aan het licht braelit, dat er alle grond voor die geruchten bestaat. Toen nu de vorige week de heer Van Beveren zou worden geïnstal leerd, wees de voorzitter van den Raad, vóór hij tot de beëediging overging, liet nieuwe lid op de zware beschuldigingen, dietegenhem waren ingekomen. Hij raadde den heer Van Beveren ten sterkste aau, met het afleggen van de gevorderde eeden te wachten tot lii j zon gezui verd wezen van de op hem rustende blaam, omdat, mochten de feiten bewezen worden, de heer Van Be veren ook ter verantwoording ge-: 'roepen zou kunnen worden wegens het afleggen van een valschen eed, den eed van zuivering*, voorgeschre ven bij art. 83 der Grondwet. Niet tegenstaande de burgemeester hem tot drie maal toe dit onder het oog* bracht en hem afraadde, zich te doen beëedige», vorderde de heer Van Beveren, dat hem de voorge schreven eeden zouden worden af genomen, wat dan ook geschiedde. Dadelijk na afloop der vergade ring werd toen door de rijks veld vrucht tegen hem en tegen den 22-jarigen J. R. procesverbaal op gemaakt. Deze laatste heeft bekend, lieden door geld en beloften te heb ben overgehaald om hun stem op den heer Van Beveren uit te bren gen. Ook tegen de omgekochten maakte de justitie proces-verbaal op. MiddCt.) Maastricht. Bij de Staten van Limburg is ingekomen een voorstel van den heer Van Wintershoven, om bij de hooge Regeering aau te drin gen op een wijziging der wet op het hooger onderwijs, in dien zin, dat voortaan ook medici, die aan een buitenlandscke hoogeschool hun ne opleiding hebben genooten, hier te lande tot het staats-examen kun nen worden toegelaten. Tilburg. Dinsdag namiddag waren de werklieden in de stoom- wolfabriek van den heer Eras alhier druk aan den arbeid. Een hunner, een vrouwtje van 50 jaren, liet eensklaps de spoel rusten. Haar neefje, een kleine jongen, die in hare nabijheid werkte, zeide tot haar: «Tante, slaap je?" Tante zat dood met de spoel in hare reeds verstijvende hand. Ze was, zonder dat iemand er iets van bemerkt had, al werkende den dood ingeg*aa:.. Venloo. Sedert 8 dagen staan ■aan het Pruisisch grensstation drie waggons dragend vee, die uit Hol land aangevoerd werden. Pruisen weigert echter den in- en Neder- schuchter den wensch te kennen gaf, te weten van waar hij kwam en waarheen hij giug, zeide de vreem deling vriendelijk: Gij zult het vernemen, jonge vriend, maar van daag niet en niet zonder den wil der uwen, want ik wil u niet over halen tegen hunnen wensch.Daar mede liet hij hem gaan. Groefwang zeide hem nog van te voren, dat niet allen in 't dorp zijne vrienden waren, en dat de krijgslieden van den burcht, niet goed over hem spraken. Ook onder de oude vrouwen had hij vijandinnen, daar deze geloof den dat zij door hem minder in aanzien waren gekomen. De vreemdeling legde zijne hand op 't hoofd van den jongen Sakser en zeide bedaard: Waar ik ben, sta ik in Gods hoede. Wat liij over mij beschikt, is tot mijn heil. Hij had reeds aan de legerstede land den terugvoer, waardoor deze dieren in hunne enge stallen moeten opgesloten blijven. Eenige daarvan hebben reeds kalveren geworpen, Y/aardoor hunne positie nog be- krompener wordt, en deze viervoe ters wachten nu op een genadig besluit, dat hen in één land toe laat; in het tegenovergesteld ge val zullen zij voor deze volkomen onwillekeurige overtreding met den dood gestraft worden. De onderhandelingen tusschen Nederland en Pruisen over het ge bruik maken van het station alhier, alsmede van de lijnen op Nederl. grondgebied, zullen vermoedelijk tot het gewenschte resultaat leiden, zoodat het gemeenschappelijk ver keer niet als verbroken worden, en g*een overplaatsingen van personeel van hier zullen plaatshebhen. Naar men verneemt, hoeft de Nederland- 'sche Regeering aangeboden een tweede station, aan het bestaande gelijk, tegenover de achterzijde daarvan te bouwen, en dan de heide stations met een marquis te ver binden. Appelscha. Een vijfjarig meisje viel, op weg van school naar huis, van de 'draai in 't diepe ka naal, zonder dat er iemand hij tegenwoordig was. Gelukkig* werd het angstgeschreeuw gehoord door de weduwe Horst man, die derwaarts ijlde, in 't kanaal sprong* en de reeds zinkende drenkeling* redde. GEr/tëfiGD nieuws. Op sommige plaatsen in Britsck- Indië heeft men nog* veel wolven, in den omtrek van Agra werden dit jaar 65 kinderen ouder de vier jaar door de wolven verslonden. In de Vereenigde Staten werd tot nu toe geen normale spoorweg tijd ingevoerd. Daar bestaan tegen woordig* niet minder dan 53 ver schillende tijdsberekeningen voor de spoorwegen. Er zijn nu echter maat regelen genomen om te geraken tot slechts 4 tijdsberekeningen, zoo danig* dat de eerste wordt g*esteld naar den normalen tijd op den 75en graad van lengte, een op den flOen een op den 105en en een op den 150en. Voor: sommige spoorwegen zal dit reeds gelden van den 17en November af. Een officieel stuk. Proses ver Baal. Op Avont 1800 drie en tachgentig OnGeveert zeven uur be- vont ik Onbezoldigde Rijks velt-' wachter wonende te Mij ter Suféliansi in bij een Miet reizen en heb Aldaar Gozien dat dach loonei* te een Bos Reizen van de Miet Af nam om die zig toe te eigenen en daar hij Niet voor zien was van prommissie heb ik opge maakt dit proses-verbaal En den Eigenaar van de reizen was Op Gemaakt dit prosesverbaal op Den eed Bij den aanvang Meiner Bediening Af Gelegt. In den Staat Dakota (Vereen. Staten) werd eenigen tijd geleden goud ontdekt door een zekeren heer H. W. Griswold. Deze hield zijne ontdekking geheim totdat hij al het land in de nabijheid van Lisbon had opgekocht. Het blijkt nu dat het ert.-> zeer rijk is; de heer Griswold liet 130 proeven onderzoeken, die voor een waarde van 50 tot 625 gulden per ton aan goud bleken te bevatten. De velden lokken nu een gekeelen stroom van goudzoekers. der zieken en elders van zijn God gesproken, op wien men moest ver trouwen en die steeds het goede wilde. Ook had hij van den Zoon van zijn God gesproken, die de menschen had verlost en zijn bloed voor hen had vergoten. Niemand had hem goed kunnen begrijpen. Nu vroeg. Groefwang, wie of zijn God was, en of hij bij hem woonde. God is overal, antwoordde de vreemdeling, en hij heeft de geaeele wereld, en u en mij, ge schapen. Waar wij zijn, zijn wij bij hem, want niemand kan zijne na bijheid ontvluchten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2