maal verkregen rechten afstand te doen, ten behoeve van eene mogend heid, die misschien bij hare over dreven eischen rekent op de machte loosheid van Frankrijk. Komt het eenmaal tot eene openlijke breuk, dan zal China ondervinden dat de Fransche natie tot elke opoffering bereid is, waar het geldt de eer en de waardigheid des rijks te verdedi gen. De gezant voor zich gaf even wel nog geenszins de hoop op eene minnelijke schikking op. Men ziet, veel nieuws geven die beide verkla ringen niet. Die verzekeringen heeft men in den laatsten tijd zoo dikwijls gehoord, dat de belangstelling welke zij moeten opwekken, al zeer gering is. Het Engelsche ministerie moet uiet zeer op zijn gemak zijn, om trent den uitslag- van de Londen- sche gemeenteraadsverkiezingen, die, zooals men weet. in conservatieven geest zijn uitgevallen. Misschien herinnert het zich daarbij, dat die zelfde verkiezingen voor een vijftal jaren de voorboden waren van eene overwinning der liberalen, en van de val van het kabinet Disraëlie. Niet te loochenen valt het, dat de tegenstanders van de tegenwoordige regeering met den dag- meer en meer i terrein winnen. Omtrent de kwestie) van het Suez-kanaal gaf de heer Gladstone als zijn gevoelen te ken nen, dat hij eene schikking tusscken de Engelsche reeders en de kanaal maatschappij waarschijnlijk en in het belang van beide partijen rekende, zoodat hij daarmede den voorstanders van een eigen waterweg de geringe hoop benam, die zij nog- op de onder steuning van deze regeering hadden. De Fransche kamer van afge vaardigden is eindelijk gereed ge komen met de aanhangige wijziging in de gemeentewet. Slechts 66 af gevaardigden verklaarden zich bij de eindstemming tegen de wet, zoo dat zij met overgroote meerderheid is aangenomen. Vooraf had evenwel de heer Lacroin, die voor Parijs zitting heeft, nog eene poging ge waagd om voor de hoofdstad eene volkoraene zelfstandigheid van be stuur te erlangen, welke pog-ing echter geheel mislukte. Slechts een goede honderd stemmen kon hij voor zijn amendement verwerven. De minister van financien de heer Tirard heeft aan de kamer mede gedeeld, dat de regeering voorne mens is, het volgende jaar eene; leening van 320 millioenen francs te sluiten, tot dekking der buiten gewone uitga veu, voor de begroo ting van 1884. De heer Tricou, die zooals men weet, de beruchte dé pêche zond, welke door den minister Ferry openlijk in de kamer werd voorgelezen, en waarin verzekerd werd, dat de Chineesche regeering zich niet vereenigde met de houding van haren gezant, Markies Tseng, verontschuldigt zich door te beweren, dat hij slechts van eene afkeuring en geenszins van eene niet erken ning gesproken heeft. Men herinnert zich, dat ook dit belijden de waar heid is, daar het hof te Peking uit drukkelijk verklaarde, dat alles wat Tseng had gedaan en gespro een, hare hooge goedkeuring wegdroeg. De radikalen in Frankrijk hebben reeds hun voornemen te kennen ge geven om de regeering nogmaals over deze vervalsching der waarheid onder handen te nemen. Gelukkig blijkt het, dat in Ser vië, de opstand zich tot een paar In zijn doodelijken angst, maakte Groefwang aan broeder Anselmus bekend, wat hij had vernomen, en smeekte en bezwoer hem, om toch voorzichtig te zijn en het dreigende gevaar te ontvluchten. Maar juist bewerkten zijne woorden het tegen deel. Met schitterende oogeu en hoog opgerichte gestalte, gaf An selmus ten antwoord, dat hij ieder oogeublik bereid was, zijn geloof met zijn bloed te bezegelen. Een vrome vervoering maakte zich van hem meester en met de handen op de borst gevouwen en de blik vol geestdrift teu hemel gericht, riep hij uit: Uw wil geschiedde, o Heer en God. Indien gij mij hebt uitverkoren, ter eere van Uw naam inijn bloed te volgieten, zoo dank ik u voor zooveel genade! Nog hoog-er steeg bij Groefwang de vereering voor den vromen man, toen hij bemerkte dat deze zijn le ven voor niets achtte, als hij het districten blijft bepalen, zoodat de vrees voor eene algeheele omwen teling langzamerhand vermindert. De eerste berichten trouwens waren ernstig genoeg. Het zal er nu maar van afhangen of de regeering, bij de maatregelen, die zij denkt te nemen, met de noodige voorzich tigheid te werk gaat. Haar vrien den spreken dan ook den wensch uit, dat men zonder overhaasting in de moeieliike aang-elegenheden, die thans aanhangig zijn, handele, en met zachtheid en overleg tracht te verkrijgen, wat met geweld door- i gedreven, de onrust slechts kan [vermeerderen. Van toegeven even wel aan de eischen der ontevredenen, is geen sprake. Beslist heeft de mi nister verklaard, dat hij de voor genomen hervormingen tot stand wil brengen, en de koning wil even min als zijne raadslieden, van terug treden hooren. Intusschen blijken de opstandelingen niet van de held- haftigsten te zijn, althans bij bet eerste samenkom-.-n met de gere gelde troepen, wierpen zij al zeer spoedig de wapenen neder, boden hunne onderwerping aan en vroe gen om genade. De reis van den Öostenrijkseheii kroonprins naar Berlijn, draagt ge heel een particulier karakter, zoodat zij al zeer weinig de aandacht van de bladen vraagt, of ten minste tot geene politieke gevolgtrekkingen leidt. Meer gewicht wordt er gehecht aan het bezoek, hetwelk de Pruisi sche troonsopvolger te Madrid gaat afleggen. welk bezoek met de noo dige statie zal plaats hebben, en waarvan men eene nauwere aanslui ting tusschen Spanje en Duitsch- land schijnt te .verwachten. De Ma- dridsche bladen, evenwel, blijven ten sterkste elke politieke beteekenis dezer contra-visite, zooals zij haar noemenontkennen. De beiangen van Spanje, zoo beweren zij, vorde ren eene volkomene onthouding van alle inmenging in de Europeesche aang-elegenheden en de regeering zal zich wel wachten haar onzijdig standpunt te verlaten. Portugal is volstrekt niet inge nomen met het bestaande plan om in Afrika het Congogebied onzijd gte verklaren. In eene nota, welke de re geering tot de buiteul. mogendheden heeft gericht verklaard zij zich na drukkelijk tegen elke poging, om haar het g'ezag over deze landen te ontnemen. Hare rechten, zoo ver klaart zij in dit stuk, dagteekenen reeds van jaren her, en herhaalde lijk hebben de Europeesche mo gendheden, bij verschillende gele genheden, die rechten erkend. Voorts weerlegt de regeéring de beschuldiging, als zou Portugal de slavenhandel begunstigen, en volko men ongeschikt zijn, de rust in deze landen te verzekeren. Voor de Eu ropeesche handel zal de Congo-rivier ten allen tijde geopend blijven, en krachtige maatregelen zullen er door de regeering genomen worden om leven en eigendom der vreemdelin gen, die zich daar reeds gevestigd hebben of dit nog zullen doen, te verzekeren. Het is thans slechts de vraag, hoe deze verklaringen door de mogendheden opgenomen zullen worden. In de zaak van het Noorsehe Ministerie, dat zooals met weet in staat van beschuldiging ge- gesteld en voor het rijksgerecht is in zijn ijver voor de heilige zaak ten offer brengen wildeen de jonge Sakser begon in te zien, dat er nog een andere, verhevener moed bestond, dan die der krijgslieden, die met de wapens in de hand den vijand bestreden. Hij legde bij zich zelf de gelofte af, broeder Ansel mus geen oogenblik meer te ver laten en steeds, trots alle gevaren, aan diens zijde te blijven. Ach, hoe weinig wist hij, dat het lot van den broeder zoo spoedig be slist zou zijn. Toen zij den volgenden dag we der het dorp ingingen, waar Ansel mus, naar gewoonte, de zieken wilde bezoeken, werden zij, niet ver van het dorp, door eenige krijgslieden opgewacht, die de wapens bij zich droegen en van wie zij de mede- deehng ontvingen, dat heer Heino zijn verblijf in het dorp niet langer duldde. Hij moest dadelijk terug- keeren, en ook aan zijne medgeael- gedaagd, heeft het openhaar .minis-1 terie de veroordeeling geëischt van den minister Selmen. Hij verklaarde hem schuldig en vroeg: ontzet ting van den beschuldigde uit alle ambten eu waardigheden, met on- geschiktverklaring, ook in de toe komst, die ooit weder waar te ne men, en zijne veroordeeling in de kosten. Thans is het woord aan de ver dediging, die natuurlijk de redevoe ring van den openbaren aanklager aan eene strenge kritiek zal onder werpen, en de tegenwoordige meer derheid in de volksvertegenwoordi ging harde waarheden zal doen hooren. Thans wordt wederom uit. Rome bericht, dat de Italiaansche regee- riug geen genoegen neemt met een tegenbezoek van keizer Frans Jozef, te Napels, maar er op blijft aan dringen, dat dit te Rome al ge schieden. Van doorgaans goed inge-j lichte zijden wordt evenwel de waar heid van dit bericht sterk in twijfel getrokken. VKVLAiVH' Haarlem, 12 Nov. '83. In de zitting der Prov. Staten van Noord-Holland, den 9n dezer alhier g-ehouden, is vastgesteld de tweede sapplet, prov. begrooting-voor 1883. Aan de Maatschappij voorden wer kenden stand te Amsterdam is, ten behoeve der uitbreiding van het I door haar gegeven ambachts-ondef- wijs, te beginnen met '84, eene ver hooging ad f2000 toegestaan van de haar tot en met '86 toegestane, subsidie, zoodat deze in '84, '85 en '86, f 6000 's jaars zal bedragen. De 2e supi-leto re begrooting van het gesticht Meerenberg voor 1883 werd 'goedgekeurd, nadat door den heer VVertheim aangedrongen was op het nemen van doortastende maatregelen, ter eindelijke wegne ming van de overbevolking- van het gesticht, dat meer en meer dreigend gevaar oplevert. Genoemd lid gaf den wensch te kennen, dat Ged. Staten iu overleg met het ge meentebestuur van Arasterdam zou den trachten al de kranken in ons gewest goed te verplegen, waartoe het naar zijn meening noodig was, niet om Meerenberg uit te breiden, maar een nieuw gesticht, liefst in de nabijheid van Amsterdam, in het leven te roepen. Hij verzocht dat Ged. Staten in de a.s. zomerverga dering voorstellen te dezer zake zou den doen. Door den heer Van Stra len werd geantwoord, dat inderdaad maatregelen ter wegneming van de bestaande bezwaren noodig waren, doch dat men moest afwachten in hoeverre het Rijksgesticht te Medem- blik, dat waarschijnlijk in de helft van het volgende jaar gereed zal komen, in de behoefte zou kunnen voorzien. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten werd besloten de som van f 11,978.0&lla, die op de be grooting van Meerenberg voor 1884 is uitgetrokken als vermoedelijk saldo ter nadere beschikking van de Staten, aan te wenden tot ver grooting van het pensioenfonds voor de ambtenaren, bedienden en vaste werklieden van het gesticht, thans bedragende f108,000 21/s pet. in schrijving op het Grootboek. Het voorstel van Ged. Staten tot leu zeggen, dat zij er goed aan zou den doen. zoo spoedig mogelijk de landstreek te verlaten. Anselmus gaf daarop ten antwoord dat hem en zijne broeders het ver blijf door de bezitster van den grond waar zij hun huis op hadden ge bouwd. was toegestaan, en dat hij zijne ziekenbezoeken op last van een hooger heer dan Heino was, ver richtte, en aan wien hij meer moest gehoorzamen. Hierbij moet worden opgemerkt, dat het huis, dat de christelijke broeders voor hun gebruik hadden gebouwd, op een stuk gronds was gelegen dat in het minst niet aan heer Heino toebehoorde,maar dat aan zijne ongehuwde zuster, Witta, toe kwam, wier vader haar tot levens onderhoud, het leenrecht over een stuk gronds, iu de nabijheid van Heinrode, erfrechtelijk had nagela ten. Bij dezen hof. die Wittenburg heette, was nog een groot stuk land het verleenen van wachtgeld en pensioen aan ambtenaren van den prov. waterstaat, werd, aangevuld als door de Commissie van onder zoek is voorgesteld, aangenomen. Aan de gemeente Oostzaan werd voor den aanleg van een verbin dingsweg van den rijweg in die gemeente met den rijweg te Pur- merland eene subsidie verleend tot 1/3 van het bedrag der kosten van dat werk, doch niet te boven g-aande de som van f15,000. Het ontwerp besluit tot opheffing van den Bin- nenpolder onder Hoogwoud en Aarts woud als afzonderlijk waterschap, en de voorstellen tot wijziging der bestuursreglementen voor den Noord- scharwouder polder, voor den Over- amstelschen polder en voor het heemraadschap de Eilandspolder, werden aangenomen. De stukken, die ter visie van de leden waren nedergelegd (zie het verslag der zitting van 6 dezer) werden voor vennisgeving aangenomen. Over eenkomstig het door den lieer Ra- jhusen en negen andere leden der vergadering ingediende voorstel, werd besloten Ged. Staten uit te noodigen een voorstel in te dienen tot herziening van het reglement van orde. Door den voorzitter werd namens G. S. medegedeeld, dat deze gaarne aan de opdracht zouden voldoen. Nadat ten slotte mededeeling was gedaan van een brief van den Min. van W., H. en N. aan G. S. in Noord-Holland over de zaak der verbetering van den waterweg Am sterdamRotterdam, van een af schrift van een brief van den Min. ter zelfder zake aan G. S. van Zuid-Holland en van liet antwoord van G. S, van Noord-Holland aan den Minister, werd de vergadering door den voorzitter in naam des Konings gesloten. De gezondheidstoestand dezer gemeente was in de afgeloopen maand October zeer gunstig. Van volgens de wet besmettelijke ziekten werden aangegeven: 3 gevallen van febris typhoïdea, 3 van mazelen en één geval van roodvonk. Het totaal der overledenen, daar onder begrepen 7 levenloos aange- gevenen, bedraagt 79. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar 21.4. Aan lichaamszwakte stierven 16, aan kanker 4, aan febris typhoïdea 3, aan aanhoudende koorts 2, aan stuipen 3, aan apoplexie 4, aan hersenziekten 2, aan croup 2, aan hartgebreken 6, aan ziekten der ademhalingsorganen 10 (waarvan 3 aan keel- en longtering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsver teringswerktuigen 6, door onbekende oorzaken 3 personen. Naar de leef tijden was de sterfte als volgt: be neden 1 jaar 19, van 15 jaren 8, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 10, van 5065 jaren 8, van 6580 jaren 17, boven 80 jaren 5. Geboren zijn 63 jongens en 64 meisjes. Gisteren is door de politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht Gerrit de Jager, zich ook noemende Gerrit van Zoe- len, oud 37 jaren, sjouwer alhier woonachtig, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een aantal stukken timmermansgereedschap van verschillende werklieden aan de in aanbouw zijnde kazerne onder de gemeente Sehooten. Hij heeft reeds vroeger voor dergelijke diefstal een jaar gevangenisstraf ondergaan. Cornelis Jacobus Bosman, oud waarin een dorp en een boseh la gen. Het dorp heette Wittenburg. Witta had den christelijken broe ders toegestaan er zich neer te zet ten. Dit verdroot de lieden van heer Heino, maar nog het meest het ge zegde van broeder Anselmus, dat een machtiger heer dan Heino hen had gezonden, en dat hij niemand anders zou gehoorzamen. Ruw en slagvaardig als zij waren, drongen zij dadelijk op den weer- loozen man in, en hieuwen en sta ken naar hem, die niets tot zijne verdediging kon doen en slechts het kruis, dat hij in den gordel droeg, aan de borst drukte, terwijl hij bloedende ter aarde zonk. Luide spottend, verwijderde zich de moordenaarstroep, want zij wisten dat hunnewandaad onbestraft zou blijven. Het vreeselijke voorval was zoo snel gebeurd, dat Groefwang ter nauwer- nood het gevaar had ingezien, toen zijn beminde vriend en leermeester 34 jaren, commissionnair, geboren te Dordrecht, gesignaleerd in het Alg. Politieblad -van 26 October jl., ter zake misbruik van vertrouwen, is gisteren alhier aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. Den 17 dezer worden de Erf prins van Beutheim en zijne ge malin op het Loo verwacht. Naar wij vernemen zullen er dan groote jachtpartijen gehouden worden, waaraan waarschijnlijk ook de En gelsche gezant zal deelnemen. Door bemiddeling der Neder- landsche Handelmaatschappij is Za terdag weder f 20,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f450,000. Gelijk onlangs is gemeld, had de rijksontvanger Vermeulen te Dokkum. nadat hem tweemaal te vergeefs door middel van een kassier eene gezegelde quitautie van ƒ16,44 wegens eene schuld aan eene we duwe aldaar was aangeboden, het geld rechtsreeks aan deze laatste gezonden, die nu echter vergat, een zegel van vijf cent op de quitautie te plakken, waarvoor deze zelfde ontvanger haar nu, ingevolge de wet, eoue boete van 25 oplegde. Naar wij thans vernemen, heeft de minister van financiën, officieel met de toedracht der zaak bekend gemaakt, genoemde weduwe kwijt schelding' van die boete verleend. (Alg. lib,). Een aantal handelaars in thee uit Amsterdam, Rotterdam, Iladin gen, Bolsward, Sueek, Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Delft en 's Hage hebben aan de Tweede Ka mer een adres gericht, waarin zij op verschillende gronden aan de Kamer in overweging' geven, aan de voorgestelde verhoogmg van de consumtierechten op de thee haar goedkeuring te onthouden. Iu het Aljemeen Politieblad van Zondag is gesignaleerd: Nathan Szkoluij, bankier te Inowradaw, oud 55 jaren, lang 1.66 meter, haar grijzend, aaugeuchtgeschoren, wenk brauwen bruin, oogen grijs, heeft een glazen oog, twee valsclie tan den in de onderkaak, draagt een blauwen bril, stottert, heeft een langzamen gang en kromme beenen. De Pruisische regeering' heeft zijne uitlevering aangevraagd wegens be- driegelijke bankbreuk en valschlieid in geschrifte. Hij is voortvluchtig met een be drag van 200,000 mark, verkregen door wissel vervalsching. Zijne schuldeischers stellen op zijne aanhouding eene belooning van 15 pet. van de nog in zijn bezit zijnde gelden. Dezen g'es gnaleerde op te sporen, aan te honden en de bij hem ge vonden gelden en effecten in beslag' te nemen, en daarvan onmiddellijk bericht te geven aan het Departe ment van justitie, wordt verzocht. Naar aanleiding van een be richt over koffievervalsching, schrijft de heer C. P. Ten Houten jr. 'te Winterswijk aan het Weekblad voor Phar mac ie Daar van hier veel koffieboonen naar Duitschland worden uitgevoerd en iu het naburige Westfalen de blauwe boonen beter aftre.c vinden dan de gele en ook duurder wor den betaald, heeft dit aanleiding gegeven, een middel te vinden om gele boonen blauw te verven. Geruimen tijd geleden werden mij door een grossier blauwgeverfde reeds bloetiend aan zijne voeten lag. Hoe verbijsterd had hij naast hem gestaan, toen de ruwe krijgsknech ten huu aanhielden, eu daar zij ook op hem toekwamen, had hij slechts zijne armen tot afweriug kannen uitstrekken. Een slag met een lans had ook hem verwond, maar hij voelde het niet en sloeg' er geen acht op, als hij nu luide jammerend on als in'neloos van kommer en smart aan tie zijde van den d> «ode- lijk gewonden man nederkn elde. Spoedig waren een groot aantal menscheo op de plaats aanwezig, want de tijding van derg-eliikt voor vallen verbreidt zich bijzonder snel. Niet alleen de oude mannen en vrou wen kwamen uit de h lizen geloopen, maar ook van de velden en uit de vee stallen, ijlde alles toe. Werktak-enen huishoudelijke dingen werden ter zijde geworpen eri ieder wilde met eigen oogen het verschrikkelijke schouwspel zien. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2