Boonen tot onderzoek ter band ge steld, afkomstig van een Duitsch handelaar, aan wien liij gele boonen verkocht en die de kunst, verstond ze om te werkpn in blauwe. Het onderzoek leerde mij, dat de boonen bedekt waren met ferrum pulveratum. Later vernam ik, dat de verval- schers de gele boonen met ferrum pulv. in de groote platte houten bakken storten, die aan touwen ge- kangen, zoolang heen en weer ge schommeld worden totdat de ver- eisclite kleur is verkregen. Amsterdam. In een korps- vergadering- der studenten alhier is besloten niet gevolg te geven aan een verzoek van eenige heeren om bij de aanstaande komst van de TransvaaLche deputatie een eere-i wacht uit de studenten te vormen. De vrouw van een machinist, lie Zaterdag haar man aan het station j Westerdok eten bracht, terwijl hiji op de locomotief stond, geraakte door een noodlottig toeval onder de machine, juist toen haar man die, in beweging bracht. De ongein ck'ge werd naar het Gasthuis gebracht, vreeselijk aan de been en vermin t, die tot. op de knie zijn afgereden. Men kan zich den wanhoop van den man voorstellen. Leiden. Zaterdag ochtend had op het kerkhof aan d.e Groenesteeg de ter-a;irde-bestelling- plaats van liet stoffelijk overschot van den heer inr. S. C. J. W. Van Musschen- broek, ond-reel! dent van Menado. V'eló belangstellenden waren opge komen. De kist was bedekt met kransen. Prof. Kern sprak namen, de Maatschappij voor Indische; taal-, land- volkenkunde, en herinnerde, Van Musschenbroek schatten van wetenschap had opgezameld, maar om ze aan te wenden voor het vaderland, dat hij zoo innig- lief had. Ook de heer Wüste, president van de Koloniale Vereeniging-, vi erde het woord en bracht hulde aan den overledene. De vier zonen strooiden bloemen op de lijkkist, en de oudste sprak een woord van dank tot de aanwezigen. Vrijenban. Zaterdag nacht omstreeks 21fa uur ontstond er brand in de Buitensocieteit Reineoeldonder deze gemeente. Gelukkig- dat 't on heil van weinig beteekenis was. De twee brandspuiten van Delft, die op last van den burgemeester on middellijk nadat men van 't ongeluk kennis droeg, naar Vrijenban waren gezonden, behoefden geen water te geven. De brand is ontstaan op den zolder van het achterste gedeelte, van 't gebouw, en moet waarschijn lijk worden toegeschreven aan on- voorzichtigheid van eene der dienst boden. Een der brandspuitgasten had 't ongeluk door den zolder te v allen en moet zich vrij erg hebben bezeerd. Rotterdam. - In de vorige week Is alhier het buffet in de Diergaarde verpacht voor den tijd van 5 jaar. De hoog-ste inschrijving bedroeg f 10,000 per jaar, dat is juist 50 pCt. minder dan de nu nog- tot 1 Mei loopende pacht. Het bestuur der diergaarde heeft nu besloten de pacht niet te gunnen. Gemakkelijk zal het evenwel niet gaan, voordee- liger voorwaarden te bedingen. De pachter, die 5 jaar geleden de zaak aanvaardde, ging vrij spoedig bank roet. Natuurlijk werden toen de borgen aangesproken tot betaling der pachtsom. Een dezer borgen, een voornaam industrieel te Am sterdam, heeft toen niet alleen aan zijn verplichting voldaan, maar te vens het buffet voor zijne rekening doen drijven. Zaterdagavond is de machine van den sneltrein, die 7 u. 5 ra. van het station Delftsche Poort vertrekt, 1;e Esscheu in botsing gekomen met den van Antwerpen komenden trein. Het materieel is erg beschadigd, doch persoonlijke ongelukken heb ben er niet plaats gehad. Montfoort. De weigering van het gemeentebestuur tot afgifte van alhier berustende oude rechterlijke archieven, heeft den minister van Binnenlandsche Zaken aanleiding- gegeven tot het in 't leven roepen van een Koninklijk besluit, waarbij die afgiftealsnog nader wordt ge last-, van welk Koninklijk besluit van 9 Oct. jl. gemelde minister dezer dagen mededeeling- deed, onder lastgeving tot aangifte van even- bedoelde stukken. Daaromtrent is het gevoelen van B. en W. gevraagd, die daarop hebben te kennen gege ven, dat de inhoud der missive van den minister noch het Koninklijk besluit van 9 October eenige ver andering hebben gebracht in hunne meening, dat tot afgifte geen ver plichting bestaat, W. v. Montf.) Arnhem. Uit den 3den kwar taal-balans van den coöperatieven winkel van E. H. blijkt, dat op 1 Oct. j. 1. het aantal leden was 154 mot een gestort kapitaal van f5420. De verkoop in dat; tijdvak bedroeg f 9574.361/2, eeninlcoopswaarde ver tegenwoordigende van f 7489.31. De onkosten beliepen f 1471.107/s., zoo dat een netto-winst werd behaald van f 523.95. Tot bestuursleden werden voor de aftredende leden verkozen de kapitein-adjudant Gruijs en de militaire apotheker le klasse Romein. Kampen. Donderdag zou een jong paartje in het huwelijksbootje stappen. Evea te voren zou de vader van den bruidegom aan het meisje verklaard hebben, dat hij voor zijn zoon, die bij hem als kuipersknecht in dienst was, geen geregeld werk had en ook geen vast weekloon be loofde. De bruid rept zich naai- liet. gemeentehuis en deelt den ambte naar inede, dat er van het huwelijk niets komen kan. Zij is reeds met, pak en zak naar het huis van hare ouders, die elders wonen, vertrokken. Areen. Eene vroeger te Veu- loo, thans alhier woonachtige Duit- sc.be kwakzalfster, vrouw Beclduius, werd Zaterdag door den wacht meester Benneker te Venlou op heeterdaad betrapt bij het onwettig uitoefenen der genees- en artsenij kunde. De gemelde maréchausée begaf zich in vermomde kleeding bij haar, ten einde eene kwetsuur aan den vinger te doen onderzoeken en hulp voor maagpijn te vragen. De «geneeskundige» stond hem wel willend ten dienst en reikte hem medicijnen ter genezing uit tegen goede betaling. I-lare fleschjes met geneesmiddelen zijn gedeeltelijk in beslag- genomen en tegeu haar is proces-verbaal opgemaakt. Maastricht. Zooals men weet, speelt bij de sociëteit Momus alhier het cijfer 11 eene groote rol. Het bestuur bestaat mt elf leden, waarvan de voorzitter steeds teekeut als Flappinus XI. Bij de opening- der Mo musfeesten van dit jaar is het juist elf jaar geleden, dat de voorzitter Laurent Polis lid werd van het bestuur. De leden der Ver- eenig-ing- betalen elf gulden contri butie per jaar. Elk Momusfeest wordt aangekondigd door series van elf kanonschoten. Alle elf jaren worden door de Vereeniging groote feesten gevierd. Het Momuslokaal was gebleken te klein te zijn, en daarom werd het huis daarnaast aangekocht. Eene leening- van f 32,000 werd daarom geslotenin den tijd van twee uren bedroeg- het cijfer der inschrijving- f 33,000 (o m. f 11,000). Bij den bouw van den nieuwen Momustem- pel speelt het getal elf wederom eene rol. De voorgevel heeft eene breedte van 11 meter 11 centimeter, de groote benedenzaal heeft eene lengte van 11 meter. De basis van het balkon is gevormd door twee steenen, ieder van een gewicht van 4 m. 1100 kilogr., en op eiken steen bevinden zich 11 kolommetjes. De plechtige opening van het nieuwe lokaal was vastgesteld op Zondag den llden van den elfden maand, te 11 uren en 11 minuten. Echter heeft men de plechtigheid eene week moeten uitstellen, daar het gebouw nog niet klaar was. Bi j- de plechtige opening van het gebouw hebben zich 11 Momusda- mes vereenigd om een bazar te houden, waar 2 m 11 dames als verkoopsters zullen optreden. De opbrengst zal zijn voor de armen der stad Maastricht. Eene tombola zal ei' plaats hebben met 11 m 11 winnende nummers. Iedere prijs be staat nit. elf bons voor steenkolen, brood, koihe of soep. Om aan een der zes spelen die er geplaatst zijn deel te nemen, zal men elf centen moeten offeren. Onder anderen vindt men er eene weegmachine: geen geld zal van hen gevraag-d worden, die een ge wicht van elf kilogr. of het meer voud van 11 hebben. Aan de roulette zullen de nummers 11, 22 en 33, behalve hunnen prijs, nog bons voor brood voor de armen verkrijgen. Gedurende het feest zal zich een orkest van elf muzikanten laten hooren tot elf uur des avonds. Van verscheidene kanten zijn ge schenken voor den bazar ontvangen; onder anderen van de heeren Giesen- dorf te Parijs en Emile de Pachtere van Brussel, en van de Vereeniging Jan van Beers van Utrecht, welke bij den gehouden dramatischen wed strijd den eersten prijs behaalde. (N. R. CL) GEMENGD NIEUWS. Men meldt uit Brussel dat het bestuur van de maatschappij der vrijwillige strijders van 1830 in zijn zitting van verleden Zondag beslo ten heeft, zich in stoet naar het' station te begeven bij de aankomst te Brussel van den Koning en de Koningin der Nederlanden, om hun een adres van welkom te overhan digen en aan de Koningin een bloem tuil aan te bieden. De Parijsche dagbladen stellen voor. een standbeeld op te richten voor den grooten teekenaar en beeld houwer Gustaaf Doré. Een Eransch blad verzekert dat prinses Amélie, oudste dochter van den graaf van Parijs, in ouder- trouw is met grootvorst Alexis, tweeden broeder van keizer Alexan der van Rusland. - Den 28sten Oct. 11. is eene vrouw, Dnrand. die bij Parijs een wijnhuis hield, des ochtends in haar winkel vermoord gevonden. Het is thans g-ebleken, dat Marquelet, de aanvoerder der dievenbende te Neuilly, met een der zijnen, Teinen genaamd, haar omgebracht had, ten einde haar te berooven. De voordrachten van den heer Baudre over en met «zingende stee- jnen» geeft aan een lezer van het D. aanleiding tot de volgende mede deel ng, ten bewijze dat wat de heer Baudre noemt, «zingende steenen» in de natuur meer voor, .omt, zonder eenig toedoen of rangschikking door menschenhanden. Aan de noordelijke punt van het meer van Sinkaraop Sumatra's West kust, te Batoeberg-ong (Batoeber- gongklokkensteen) lig-t dicht aan het meer een naar alle zijden heen gespleten rotsgevaarte, waarvan een groot blok zoodanig' lig-t, dat, wan neer men er met een hard voo.iwerp op slaat, het een geluid geeft als van een welluidende zware klok. Hoe lang die klomp daar zoo ligt, is niet bekend; maar de oudste over leveringen, die bij het volk daar bestaan, spreken er reeds van. De Kroonprins van Portugal heeft bijna een treurig souvenir van zijn pleizierreisjc mede naar huis genomen. In de ijzerfabriek Cocke- rillj te Seraing, bij Luik, te dicht een machine genaderd zijnde, kreeg hij een staalsplinter in het oog, welke er echter onmiddellijk uitge haald werd. De wond is zeer smar telijk; doch men hoopt dat zij geen ernstige gevolgen zal hebben. Sedert eenige jaren pleegde een dame te Parijs oplichterijen ten nadeele van winkeliers in alle wij ken der stad. Zeer fatsoenlijk ge kleed en steeds opgeschikt metbij- outeriën van eenige waarde trad zij de magazijnen binnen en gaf zich uit voor een winkelierster uit dezelfde wijk. Zij kocht dan gewoon lijk eenige voorwerpen, doch wan neer zij betalen moest, wendde zij voor haar geld vergeten te hebben en liet zich dan door een bediende vergezellen tot aan de denr van een huis met twee uitgangen en ver dween dan met het g-ekochte zonder te betalen. Reeds verscheidene malen was zij gearresteerden hield zich dan krank zinnig en wel op zulk een geslepen wijzedat de dokters haar na een geneeskundig onderzoek telkens den gepleegden diefstal ontoerekenbaar achtten, zoodat zij dan in vrijheid werd gesteld. Daar het feit zich te dikwijls herhaalde, kreeg men argwaan, en is zij eindelijk naar de gevangenis overgebracht. Werkstaking, va.n 'minnen. De minnen bij het armbestuur van Parijs hebben g-edreigd het werk te zullen staken. Om deze ramp te voorkomen heeft de directeur te harer gunste een post op de be- grooting met. 150,000 francs ver hoogd. Dr. Emil Holub, de bekende Duitsche Afrika-reiziger, is jl. Vrij dag te Weenen in het huwelijk getreden met mej. Rosa Hof en gaat den 13n dezer met zijn jeug-dige echtvriendin een huwelijksreis van onbepaalden duur maken door dè Afrikaansche binnenlanden' Ten behoeve van Frankrijk worden thans kanonetjes gegoten, die een gewicht hebben van 98,000 kilo, zonder het affuit. De kogels hebben een gewicht van 780 kilo en een lading kruit van 280 kilo. Te Venetië heeft een man, een rentenier, een eiscli tot echt scheiding tegen zijne vrouw inge steld, om een zeer zonderlinge reden. Zij vond in de kerk een portefeuille met 30,000 francs en bracht die terstond naar de politie. Toen zij thuis kwam en het gebeurde aan haar man vertelde, werd hij zoo boos over hare handelwijze in dezen, dat hij haar duchtig ranselde, het huis uitjoeg- en het huwelijk ont bonden wil zien. Voelbare argumenten. Ter wijl een lid van den gemeenteraad van Cassino bezig was een maat- reg-el te verdedigen, dien hij in het voordeel der gemeente achtte, sloot de burgemeester plotseling- de ver gadering. Toen genoemd lid buiten kwam, werd hij opg-cwacht dooi den broeder en andere bloedver wanten van den burgemeester, die hem uitscholden, en daarna met stokslagen half dood sloegen. Na dit argv/meniwm- ad hominem hebben elf andere leden onmiddellijk be dankt en aan den prefect van Cascrta dezen zonderlingen afloop van een raadszitting medegedeeld. Er zijn tegenwoordig, volgens de Allg. Corrte New-York niet minder dan 5000 boekhouders en kantoorbedienden die eene betrek king zoeken. Weer een bewijs voor de herhaalde waarschuwing, dat Amerika lang niet voor iedereen het beloofde land is. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: Het beroep naar Baam- brug door den heer H. Feijkes, cand. te Haarlem, die tevens heeft bedankt voor het beroep naar Uitwijk. ARMENZORG. Aan den kerkeraad der Herv. gemeente te Apeldoorn, het Christelijk Geref. Arm bestuur cn het It. K. Parochiaal Armbestuur, zijn door nu wijlen den heer J. Koppel le gaten besproken, aan de eerstgenoemde f 500, en aan de laatstgemelde elk f250. LEGER EN VLOOT. Het instructiebataljon zal 42 korporaals aan de iufanterieregimenten leveren en den 14en dezer na examen en keuring een 50tal volontairs in dienst nemen. In de vorige week zijn weer 14 volon tairs bij de artillerie-instructie-compagnie te Schoonhoven in dienst gesteld; 27 waren opgeroepenIS kwamen op, 3 werden afge keurd en 1 trok zich terug. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. De koning der Belgen heeft benoemd in de Leopoldsorde tot groot-officier: mr. Fock, commissaris des konings in Zuid-Holland; tot commandeur: den majoor Beijerman, adjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje; den gen.-maj. Queijsen, den kolonel der schut terij baron Van Hardenbroek van Bergam bacht, den kolonel jhr. Klerck, commandant van het regiment grenadiers en jagers, tot officiermr. Patijn, burgemeester van 's Gra- venhage; den ritmeester jhr. Van de Poll, ordonuansofficier des Konings; jhr. mr. Victor de Stuers, refendaris van binnenlandsche zaken; tot ridder: de kapiteins De Boeken Scheltus, van het regiment grenadiers cn jagers. N. R. Ct. IKUNSTNIEUWS. De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat 's Rijks Prentenkabinet van 19 Nov. tot 7 Dec. 1883 voor het publiek zal gesloten zijn. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De afdceling Leiden cn omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft op de in Buitenzorg gehouden bloemen tentoonstelling eene zilveren medaille behaald voor eene door haar ingezonden collectie crotons. Als een bewijs van de groote hoeveel heid kool, welke dit jaar gegroeid is, kan dienen, dat zij in Overijssel bij 12,000 stuks tegelijk te koop wordt aangeboden. AANBESTEDINGEN. WOENSDAG 14 November. Amsterdam, 11 ure. De schoni bij nacht, directeur en commandant der marine de levering van dennen masten. A ra sterdam, 12 ure. De directeur van 's Rijks centraal magazijn van militaire klecding, uitrusting enz. Sarphatistraat,de levering van 18,000 paren zeemlederen hand schoenen, naar een vastgesteld nieuw model ten dienste der korpsen van het leger. (Herb.) 'öGrareabage, 11 ure. Het minist» van waterstaat, handel cn nijverheid: het wegruimen van het. in den benodenmond van het Scheur bij de westpunt van Rozenburg gezonken stoombaggerwerktuig no. 5. 'aGravenhage, 2 ure. De iuspocteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, in het. rijks mogazijn van geneesmiddelen de levering van twee honderd kilogr. sulph»9 chinini, cn zulks in vier partijen, ieder van vijftig kilogram. MARKTBERICHTEN. Haarlem. 12 Nov. 1883. Graan- on Zaadmarkt. Roodc Tarwe f u Witte Tarwe fS.55 it 7-15, Rogge 16.40 ii 5.10, Haver f4.25 3.75, Garst f6.a 4 75, Groene Erwten f 10. a - Bruin Mosterdzaad fa Karweizaad foer 50 kilogram, Capucijners f a Oliezaad fDuivenboouen f8.— a 7.25. Paar- denboonen f7.75 a 7.50, Kanariezaad f Amsterdam, 12 November. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt: Westlandschc Zand f a dito Klei f a Katwijker Zand f a Noordwijker Zand f u .--,Hil- legommer dito f.3 - a 4.75, Sassen hei mer dito f a Haarlemmer dito f a Geldersche Kralen f a dito Blauwe f a dito Jammen f a dito Fleur f dito Muisjes f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen fl.SO a 2 dito Engel- scho fl.SO a 1.50, Zeeuwsche ITakkecsehe Jammen fl.SO a 2.20. dito Spuisclie Jam men f2.30 a 2.S0, Poolers fl.-a 1.20, Blok- sche dito f Pruisische Hambur gers f'2.40 a Koffie. Dc markt bleef de afgeloopeu week goed gestemd, la de 2e Jutud werd ecu cn ander omgezet, feu bedraagt hut totaal der le hands-afdoeningen circa 4800 lm. Java en Macassar. Dinsdag a.s. verwacht, men -ie aanslag der Ned. 1I.-M.-veiling - dc laatsto van dit jaar. De markt sluif in vaste stemming met de notcering van 33 a 33' voor goed ordinair Passaroean. Ook werden nog afgedaan: 415 lm. Java W.-I. B. ex Madura181 bu. dito gedeelte lijk alhier gedopt, ex diverse schepen. Suiker. De markt bleef, om de iu het vorig overzicht vermelde redenen, ook iu het begin der week éunigszins gedruktlater echter kwam er weer meer eri rouwen, zoo dat ruw iets hoogor werd gehouden en de toon der markt gunstiger werd. Met geraffineerd was dit niet zoo zeer hot geval, doordien nog altijd veel aanbod oe.-taat van dispouibole Crushed- Men noteert Beet wortel 3e kl. Dcc. f23; aan. f J3' a V«. Crushed A S It en W S R f 29 a 29'/s, overige merken f' lager. Tabak. In dit artikol gaat betrekkelijk wciuig om: de eerste hand voorraad van Sumatra en Java is opgeruimd en van de andere artikelen is oe vuorra»te onbetee* kenend om aanleiding tot groote fluctuatie* te geven, te meer daar. mot het oog op do verschillende oógstbcriehtou, houders niet tot ve.ikoopen dringen. Specerijen. Noten en Foelie gevraagd. Afgedaan werden bij insclirijviug 15 kn. Noten en 2 ku. Foelie. Aniboina Nagelen met kleine orders ioor export gevraagd. Zwarte Peper stil. Rijst zonder nieuws. Kren ten onveranderd. Elemo Rozijn: de kwali teit der aangevoerde partijen is zeer bruin van kleur; voor dit artikel, alsook voor nieuwe Sultana Rozijn, bestond veel vraag voor de consumptie. Muscadel Rozijn en Pruimedanten, op de lagere notceriugeu van de aflaadplaatseu, flauw gestemd. Margarine. Stemming flauwer; omzet van gcene beteekeuenis. prijzen iets lager. Spek en Reuzel. Zonder zaken. Ansjovis. Stil op on veranderde prijzen. Huiden. De. afloop der inschrijving op 6 Nov. deelden wij reeds mede, de opgc houden nummers werden later weder uit de hand verkocht. Op zeilende conditiën zijn verkocht B K 3072 stuks Buffel- tot vaste prijs per Duke of Buckingham. Fijne Houtwaren. Voortdurend stil; afgedaan worden iu de laatste dagen 35 blokken Minativen 4 blokken Tabasco, 12 blokjes St. Domingo Mahonie en 4 blokken Amerikaansch Notenboomliout, terwijl aan gevoerd worden 21 blokken Cuba en 17 bl. St. Domingo Mahonie- benevens 60 blokken Amerik. Notenboomhout. Katoen. Het artikel verkeert nog steeds ondar ..den indruk der jongste finaucieelc ge beurtenissen. De gevolgen daarvan zijn nog niet geheel te overzien endespeoulatiegcest is tijdelijk verlamd. Tevens blijkt te Liverpool de viensch vrij algemeen te wezen oin de prijzen voorloopig zooveel mogelijk op huu tegenwoordig stand punt te honden en zoodoende de complici ties niet te vergrootcn. De afwikkeling daar van schrijdt dan ook rustig voort, geholpen door een gestadig aanbod van Amerika ten gevolge van belangrijke toevoeren iu dc ha vens cn zoo aanschouwt men het merkwaar dige feit, dat het zich openbaren eeuer reus achtige contramiue, eene, alhoewel zeer ge ringe, daling ten gevolge heeft. In de schattingen van den oogst gecuc verandering, dc raeesten sproken van minder dan 6 miüioen, welk cijfer slechts door enke len aangenomen wordt. Met liet oog op zulk een schatting is Katoen niet duur. Noteering yan Vrijdag ter Beurze: Loco. Pledon. 1SS2. Good Middling83li4333 e. 36 c. Strict Middling32l .83 35' Middling313/432 35 Low Middling29' 430'.33 Good Ordinair,-27s 42S' 31' Good Tinncvcllv 27 27' 291 Good Dhollerah 26'. ..27 28' c Goodlair Dholl. (nom.) 24 25 261/» Good Oomra 26',7.27 2S1/; Full.goodf.Oonir.( 25 26 27'/« r Goodfair Oomra 24' ;25 26'/'2 Fine Bengal26 26' 26 Good Bengal22 22' 23',; u Goodfair Bengal 20' -21' 22 Tin. Prijzen liepen belangrijk terug en zijn sedert het bcgiu der vorige weck ea'

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3