mm whs- ei Oplaat; 10000 Ex. Woensdag' 14 November 1883. No. 109. FEUILLETON. „GROEFWANG". BIWE\LA\D ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale Je Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHx. F. JONES, Sncr., Parijs. 31bis, Faubourg Montmartrc. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9 30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44. 5.42, 6.40, 7-13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. Van Amsterdam naar Haarlem. 6 15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30,9.50,11.—. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53», 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1, 10.13. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10. 9.10,10.20*. 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Dclfteche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. Kif die zich nog in den loop ran dit jaar abon- neeren ontvangen al premie: le. den boetenden Hornan: Bie Hoek des Waders. 2e. Wen praebtigen in riei kleuren gedrukt er wand kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Nog altijd zijn in Engeland de toespraken en toasten, door de voor naamste gasten op het Lord-Mayors- banket gehouden, het onderwerp van vele gesprekken en courantenartike len,ofschoon ze met het oog op hunne belangrijkheid, die eer zeker niet verdienen. Evenmin als die redevoe ringen zelve, werpen die besprekin gen nieuw licht op de behandelde zaken, daar alles wat er gesproken werd, zich tot algemeenheden be paalde, die men reeds lang wist, en die derhalve hunne merkwaardigheid grootendeels verloren hadden. In den regel toch ontbreekt het bij dergelijke gelegenheden niet aan be tuig, ngen van wederzijdache vriend- schappelijke gezindheid, en de ver- klarng van Waddingtou, dat de Fransche regeering voortdurend streeft naar eene goede verstandhou ding met het gouvernement van hare Britsche Majesteit verrasten dan ook stellig niemand. Het eenige wat nog eenigszins de belangstelling kon wekken was dan ook de ver klaringen in zake het Suez-kanaal. Ferdinand de Lesseps, eereburger de City, die mede aanzat, verzekerde op eene tot hem gerichte vraag, dat de kanaalmaatschappij volgaarne bereid is met de Engelsclie reeders (Een roman uit den achtsten eeuw.) UIT HET HOOGDÜ3TSOK VAS ADOLF GLASER. Eindelijk ontfermden zich eenige mannen over Anselmus, en droegen den intusschen bewusteloos gewor den broeder in het huisje van Groef- wang's moeder, waar zij hem op een legerstede legden, en zijne wonden onderzochten. De vrouweu hieven als naar gewoonte, een luid gejam mer aan, maar poogden toch ook zooveel zij konden, hulp te verlee- nen, en brachten bloedstelpende krui den en strooken oud linnen voor den gewonde. Nooit, vergat de jonge Sakser den aanblik, zooals de goede broeder in nadere onderhandeling te treden, ten einde tot eene schikking te ge raken, die beide partijen bevredigen kan. Misschien zullen deze laatsten, naar de verklaring van Gladstone dat zij bitter weinig op de onder steuning der regeering kunnen reke- kenen, bij het tot stand brengen van een eigen waterweg, een toontje lager beginnen te zingen, en thans de nogmaals aangeboden gelegen heid aangrijpen, ten einde betere waarborgen voor de toekomst te erlangen. Beter een half ei dan een ledige dop, is in deze zaak toch Omtrent de Egyptische toestan den verneemt men nader, dat de regeering het plan heeft, nog deze maand een aanvang te maken met de gedeeltelijke ontruiming van dit land door de Engelsche troepen. Blijkbaar acht Gladstone derhalve de vrees van enkele Europeanen voor eene herhaling der vroegere onlusten ongegrond, en h< eft hij betere ver wachtingen van het Egyptische le ger, en de Egyptische politiemacht, dan de alarmisten zei ven. 't Is te hopen, dat de toekomst moge leeren, dat hij zich hierin niet vergist heeft. In de Australi sche koloniën schijnt men zich nog niet te kunnen vereenigen met de weigering der regeering om Nieuw- Guinea bij die bezittingen in te lij ven, althans de gouverneur van Queensland heeft nogmaals in de wetgevende vergadering aldaar ver klaard, dat hij dit besluit blijft be treuren. Veel zal het hem niet helpen, want voorloopig schijnt men in Engeland genoeg te hebben van alle annexatiën. Voor de eindstemming over de gemeentewet heeft de kamer van Anselmus op het leger lag uitg*estrekt. Een doodelijke wonde was hem aan 't hoofd toegebracht, want in hunne blinde woede hadden zijne vijanden van boven op hem ingehouwen. De vrouweu wieschen het bloed af, en nog* steeds drukten zijne han den het kruis aan de borst. Door de bleekheid van zijn gelaat kon men duidelijk zien, hoe edel zijne trekken waren, en het hart van zijn jongen vriend bloedde bij dezen smartelijken aanblik. Groefwang werd door zijne moe der aangeraden, om ook aan zich zelf te denken, en daar bovendien rust voor den armen Anselmus het no^digste was, wendde de jongeling zich een oogen blik van dezen af. Zijne moeder verbond de wond, die haar zoon aan den arm had ontvangen, en hij, die steeds aan den toestand van zijn edelen vriend dacht, haastte I zich een geschikten bode naar de j christennederzetting te zenden, om! afgevaardigden in Frankrijk nog een amendement, waarmede de re geering zich vereenigd had, en dat ten doel heeft voortaan de onroe rende goederen der gemeente niet meer ten gebruike der kerk af te staan, goedgekeurd. Alleen voor die gebouwen, welke bij het concordaat zijn aangewezen, als bestemd ten dienste der geestelijken heeft men eene uitzondering gemaakt, en dat wel op uitdrukkelijk verlangen van den minister-president. Dat de Parijsche gemeenteraad niet zeer gesticht is over de ver werping van het voorstel Lacroix, waarbij een zelfstandig bestuur voor de hoofdstad gevraagd werd, is zeker niet vreemd. Toch gelooft men, dat de uitslag van de stemming anders geweest zou zijn, indien men den raad in alles gerust de zaken kon toevertrouwen. De verschillende dwaze besluiten evenwel, die zoo nu en dan al genomen zijn in deze vergadering, zijn niet geschikt, om dit vertrouwen te wekken. Er gaat te Parijs een gerucht, dat de onderhandelingen met China voorloopig gestaakt zijn. Het voort durend loven en bieden moede, zoo verzekert men hebben beide par tijen besloten eene afwachtende hou ding aan te nemen. Markies Tseng moet evenwel verklaard hebben, dat China het voortrukken der Fran sche troepen naar Bac Ninh, als eene oorlogsverklaring zóu beschou wen, die een breuk onvermijdelijk zou maken. Wat er van dce ge ruchten waar is. zal de toekomst moeten leeren. Wij gelooven even wel niet, dat de regeering zich bij zonder veel aan eene dergeliike be dreiging zou storen. Volgens een ander bericht heeft de president der Vereenigde Staten zijne bemidde ling aangeboden, om tot eene be de broeders met het lot van hun medgezel in kennis te stellen. Nadat dit geschied was, begaf Groefwang zich weder naar den ge wonde, zette zich naast diens leger stede neder en bad tot God voor zijne genezing. Zijne moeder had zich voor kor ten tijd verwijderd, toen de bewus- telooze Anselmus zich plotseling be woog en met pijnlijk steunen naar zijn hoofd voelde, vervolgens de oogen opende en verwonderd rond zag. Hij aanschouwde zijn jongen vriend en scheen zich langzamerhand alles te herinneren wat er met hem was geschied. Een oogenbl k be wogen zich zachtkens zijne lippen en Groefwang wist dat hij een dank gebed tot God opzond, die -"ine vu rige bede had verhoord en hem in staat had gesteld zijn leven voor de christelijke leer op te offeren. Vervolgens wendde hij zich tot zijnen jongen vriend, verzocht hem vredigende oplossing der bestaande moeielijkheden te geraken, maar zou de Fransche regeering dat aan bod hebben afgeslagen, 't Is moge lijk, doch in geen geval zeker. De Spaansche dagbladen be vatten eene opsomming van al de feestelijkheden, die er te Madrid zullen plaats hebben, tijdens het bezoek van den Duitschen kroon prins aldaar. Daaronder staan na tuurlijk wapenschouwingen, voorstelling, stierengevecht, receptie ten hove bovenaan, terwijl men ook het voornemun heeft eene groote jachtpartij te organiseeren. Veel plei- zier! Nu de koning een kolonel is van een Duitsch regiment, meent men deze beleefdheid niet beter te kunnen beantwoorden, dan door prins Wilhelm tot eere-bevelhebber van eene Spaansche legerafdeeling te bevorderen: waarlijk een onschul dig genoegen. Wat zullen de Pa rijsche heethoofden weer spannen, als ze dat vernemenIntusschen blijven de Madridsche bladen elke politieke beteekenis van de komst der hooge gasten ontkennen, en blijkbaar doen zij dit op hoogere ingeving. De Duitsche en Oosten- rijksche bladen evenwel houden hunne verzekeringen omtrent eene nadere aaneensluiting der beide rij ken vol, ondanks die tegenspraak. De onderhandelingen tusschen de Duitsche rijksregeering en Z. H. den Paus, omtrent eene schikking in zake de kerkelijke geschillen zijn, zoo leest men, weder voor de zoo- veelste maal afgebroken. De nieuwe kwestie loopt vooral over de weder aanstelling van een tweetal afge zette bisschoppen, Mgz. Melgers en Mgz. Ledochowski. Als Bismarck het centrum weder noodig heeft, zal aandachtig te zijn, en deelde hem met zachte en dikwijls afgebroken stem, het geheim van zijne schuld mede, waarnaar de jongeling hem nooit had willen vragen. De liefde voor eene vrouw was de zonde, waar voor hij naar Rome een bedevaart had gedaan, en waardoor hij ver volgens in het land der Saksers was gekomen. Niet de wetten der kerk, noch die van zijn land hadden hem veroordeeld, maar zijn eigen hart want de vrouw die hij had bemind, stond hoog boven hem en kon nooit met hem worden vereenigd. De va der zijner beminde was een groot vorst, die den vermeten priester liet gevangen nemen, en mishande len, en de dochter ten strengste deed bewaken. Slechts om haar voor een wreeder lot te vrijwaren, was An selmus naar Rome gegaan, maar de beminde had hem lichaam en ziel geschonken, en hij kon haar niet vergeten, noch in de wildernis der hij zeker de zaak wel weder op het appèl brengen, en dan gaan de be sprekingen weer van voren af. Op die wijze kan het nog langen tijd duren, eer alles in het reine is. In de Rumeensche kamer van afgevaardigden schijnen sommige personen niet bijzonder gesticht over de reis van den koning naar Ber lijn en Weenen. De minister werd Vrijdag 11. over die reis geïnterpel leerd, en als reden voor het bevor deren en aanprijzen van die tocht, gaf Bratiano op, dat hij het in het belang des lands rekende, wanneer beide mogendheden de overtuiging- kregen, dat Rumenië den vrede wil, en de koning eene politiek van wel- lendheid en orde in zijn land wil handhaven. Hij eindigde zijne ver klaring met deze woorden«Rumenië wil den vrede, en zal zich altijd scharen aan de zijde van lien, die hetzelfde doel beoogen.» Van het tooneel van den opstand in Servië kwam geen enkele belang rijk bericht, zoodat wij uit dit feit mogen besluiten, dat de toestand daar nog steeds dezelfde gebleven is. Voor politieke aangelegenheden onderneemt de Russische minister van Buitenlandsche zaken de heer van Giers, thans eene reis. Waar hij naar toe gaat, en wat het doel van zijne tocht is, daarover bewaren de berichten het diepste stilzwijgen. Haarlem, 13 Nov. '83. Zondag herdacht de heer Ph. S. Frank den dag, waarop hij vóór 2;> jaren tot heelmeester werd bevor- Saksische landen, noch op zijn ver moedelijk sterfbed. Haar naam was Hed wig, en zij was de do«*hter van graaf Godfried van Eschburg aan den ver verwijderden ri vierde Neckar.Deweg die daar heen voerde ging door het Frankenlaud. Zoo ooit. besloot hij zijn verhaal, de weg van Groefwang in die land streek zou voeren, moest hij naar gravin Hed wig vragen, en haar zijn laatste groet en den zegen van ha ren guue overbrengen. Diep bewogen belooïde de jonge ling hem alles, en voegde er bij, dat hij in zijn vaderland niet zou blij ven, wanneer zijn leermeester on verhoopt mocht sterven. En ach! de jonge man bemerkte 4eeds meer, dat dit tijdstip naderde, want allengs werden de woorden des stervenden meer afgebroken, steeds bleeker zijn gelaat en scherper zijn» trekken. Nadat hij zijne bekentenis had voleindigd, verviel hij weder in

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1