de petitie waarbij van den koning eene belangrijke wijziging in de tegenwoordige landsverdediging ge vraagd wordt, ruim honderdduizend handteekeningen verzameld. 50000 daarvan zijn van het platte land, de overigen uit de steden, waar onder 22000 alleen uit Kopenhagen. Omtrent het antwoord op dit adres verkeert men nog in het onzekere, ofschoon er verscheidene personen zijn, die er weinig goeds van ver wachten. M\\E\LA\D. Haarlem, 14 Nov. '83. Door de politie alhier is aange houden en gevankelijk naar Am sterdam overgebracht, de 15-jarige J. II., scheepsjongen aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaar, aldaar sedert eenige i dagen van verlof achtergebleven. Uit het jaarverslag aan den Koning blijkt, dat het rijks-tele- graafnet op 1 Jan. 1883 bestond uit 4132 kilometer telegraaflijn en 15.'186 kilometer telegraafdraad, waarvan 2406.9 kilometer telegraaf lijn langs de spoorwegen loopeu. In het atgeloopen jaar zijn 22 nieuwe kantoren geopend, waarvan er 14 tot het opbrengen van telegrammen door middel van de telephoon zijn ingericht, zoodat er op 1 Jan. 19 rijkskantoren bestonden met tele- phoondienst. Het aantal telegraaf kantoren in Nederland was 443, waarvan 225 rijks-kantoren, en onder deze 143 met vereenigden post- en telegraafdienst, benevens 26 hulp kantoren. Bij het einde des jaars waren bij de rijkstelegraafkantoren in werke- lijken dienst: 481 Morse-, 43Huges- en Meijer-toestellen, benevens 36 telepbonen. In dienst waren 906 verschillende ambtenaren, onder welke 28 vrouwen of meisjes werk zaam. Overgebracht werden 2,005,297 binnenlandsche telegrammen, welke hebben opgebracht f 583,963. Met de vermelding van me teorologische verschijnselen zijn de dagbladcorrespondenten uitermate omzichtig, omdat men niet gaarne gevaar loopt in 't ootje te worden genomen, en toch is er Vrijdag avond in 't westen van Overijsel een dergelijk verschijnsel waargenomen, hetwelk bij nader onderzoek niet kan worden geloochend. Te Zwart sluis (en naar gemeld wordt ook te Vollenhove, Genemuiden en Has selt) is omstreeks 91/* uur een schok gevoeld, die in alle opzichten aan een lichten aardstoot of aan een ge weldigen luchtdruk doet denken. Er werd een geluid vernomen alsof een zeer zwaar rijtuig langs de straat roldebij velen rammelden de glas ruiten bij sommigen slingerden hangende voorwerpen; bij schrijver dezes rammelden mede de ruiten en viel een schoorsteenluik naar beneden; een vaartuig dat aan den wal lag, werd geschud en eenigs- zins verschoven, enz. Veel menschen schrikten en liepen de huizen uit op straat, om te vernemen wat er toch wel gebeurde. De richting van den stoot schijnt zoowat van het NW. naar het ZO. te zijn gevoeld. (I). v. Ned.) De Kamer van Koophandel van Schiedam heeft bij de Tweede Kamer een adres ingediend ter bestrijding even goed beviel, zoudt gij niet te vergeefs om mijne gunst bidden. Terwijl hij steeds nog sprakeloos, doch met snelkloppend hart voor haar staan bleef, liet zij plotseling zijne hand los, greep zijn hoofd met beide handen, drukte hare lippen op de zijne, en zeide snel met een vreemd lachje: Gij zijt nog te dom om mij te begrijpen, en ik moet weg. Maar morgen treft gij mij op denzelfden tijd hier aan. Ik zai komen. Daarop drukte zij nog eenmaal hare lippen op zijn mond, zag hem met hare schitterende oogen zoo scherp aan, dat hij meende, dat ze vonken schoten, en verdween ver-! volgens in het kreupelhout. Droomend stond de jongeling nog een oogenblik daar. Hij ergerde zich, dat liij als een st.uk hout daarvoor haar had gestaan. Toen hij zijn rijs had verzameld, begaf hij zich naar huis, maar alles wat bij op dien dag deed. der voorgestelde verhooging van den accijns op gedistilleerd en de wederinvoering van invoerrecht op granen. De Kamer van Koophandel voert nl. aan, dat de verzwaring van den accijns, die nu reeds f57 bedraagt, voor een product met een reëele waarde van f 12, ook voor handel, zeevaart en landbouw nadeelige ge volgen zal opleveren. Het kwijnen der branderijen zal zijn weerslag doen gevoelen op den gisthandel, die aan duizenden brood verschaft, op de vetweiderij, welke uit de stokerijen voeder voor 24,000 stuks vee trekt; op den landbouw van bet Westland dat zijn duurzame vruchtbaarheid aan de branderijen heeft te danken; op de stoomver- bindingen met Engeland, voor welke het vervoer van vruchten, van slacht vee en gist onontbeerlijk is. De verhooging tot f 60, waardoor de 500 pCt. op het product wordt gelegd, is volgens het adres iu strijd met vroegere verklaringen der Re geering, dat de accijns onmogelijk hooger dan f57 kan worden opge voerd. Zij wordt nog verzwaard door het invoerrecht op graan, de onmis bare grondstof voor de branderijen, die reeds door het patent en de drankwet worden gedrukt. Door die nheillooze plannen» dreigt «een echt nationale tak van nijverheid» te gronde te gaan, waardoor Schiedam, waar handel en nijverheid nu reeds lang kwijnen, eeu allertreurigste toekomst te gemoet gaat. De enorme accijns zal in plaats van een breidel te zijn tegen drank- mtsbruik, de vervalschingen en den smokkelhandel in de hand werken ging de Regeering deze te keer, dan kon zij in plaats van te «specu- leeren» op het onverflauwd drank gebruik ter wille van f 1,150,000», dat bedrag zonder verhooging vinden. Met de invoering van het graan recht voor één jaar, kon het boven dien, reeds wegens de noodige for maliteiten, geen ernst zijn. In alle gevalle meent de K. v. K., zullen de branderijen restitutie moe ten erlangen voor de granen die zij als grondstof gebruiken, daar zij anders de concurrentie met het buitenland niet kunnen volhouden. De gouverneur van Suriname heeft aan de Koloniale Staten ter goedkeuring aangeboden een ont werp-verordening tot wijziging der bepalingen omtrent het doen van onderzoek naar de aanwezigheid en omtrent het ontginnen van delfstof fen in of op den bodem van Suriname. De Amsterdamsche corres pondent der Hoornsche Ct. zegt: De sluiting der Tentoonstelling heeft op eigenaardig plechtige wij ze plaats gehad. Toen het oogenblik daartoe was aangebroken, riepen de oppassers: «D'er uit. 't Is 5 uur.» Ziedaar de sluitingsrede. A?nst. Aan de weduwe van den bij het spoorwegongeluk te Venenburg verongelukten stoker Boerrichter is door de H. IJ. S. M. een weekgeld van f3,50 aangeboden, benevens f 2.50 voor haar kind, dat kort na den dood des vaders geboren werd. Amsterdam. De heeren Rib- bink, Van Bork Co., fabrikanten van electrische werktuigen, op het Spui alhier, hebben de noodige ver gunning gevraagd van het gemeen tebestuur, ten einde verschillende geschiedde geheel werktuigelijk. Steeds stond het beeld der jonge vrouw met de schitterende, zwarte oogen en het blauwachtig zwarte haar, de parelwitte tanden en de donkere gelaatskleur, voor zijnen geest. Toen het avond werd, liet het hem nog geen rust. Wat hij eigen lijk wilde, wist hij zelf niet, maar het dreef hem met onweerstaanbare kracht naar de plaats aan den rivier oever, waar de goochelaarstroep zich had gelegerd. Het was een zoele zomernacht; de maan scheen helder, en reeds van verre zag hij het groote vuifr, dat de legerplaats aanduidde. Met kloppend hart sloop hij nader, en onderscheidde reeds eenige ge stalten, die zich om het vuur be wogen, toen zijne aandacht daarvan werd afgetrokken, en zich op den stroom richtte. Een luid gelach en gejubel, een gegichel en luide uit kepen troffen zijn oor. Hij ging gebouwen, woningen enz., gelegen aan het Rembrandtplein en in de Amstelstraat, van één centraalpunt uit, hetwelk in overleg met B. en W. zal worden bepaald, electrisch te verlichten door boog- of gloeilam pen, al naar behoefte. De aanleg buiten de huizen zou geschieden door middel van een ondergrondschen kabel, op nader te bepalen diepte in de straat te leggen. Do aanvragers bieden hunnerzijds aan om óf het Rembrandtplein óf do Amstelstraat kosteloos in hun geleidingen op te nemen en door 1 booglampen te verlichten. Heden bestaat een der schoonste inrichtingen van Amsterdam, liet In stituut van onderwijs voor blinden, 75 jaren. Sedert de oprichting in 1808 werden 480 blinde kinderen 280 jongens en 200 meisjes daar op genomen, verpleegd eu tot nuttige, vaak g'eheel zelfstandige leden der maatschappij opgeleid. Het feest wordt wegens de voorgenomen ver plaatsing der zich allengs meer uit breidende instelling, naar de Vos- siusstraat, huiselijk gevierd. Op de Prinsengracht bij de Bloemstraat is gisterenmorgen een man al vechtende in het water ge raakt, en na eenigen tijd levenloos opgehaald. De andere vechtersbaas is in hachtenis. Zondagavond tegen midder nacht werd iemand op de Wester- markt door twee lieden aangesproken, die hem vroegen hoe laat liet was. Hij haalde, dom genoeg, zijn horloge uit, dat hem dadelijk werd ontrukt en waarmede de straatroovers ijling-s heensnelden. Van het tentoonstellingsterrein komen niet anders dan onverkwik kelijke berichten. Twisten, diefstal len en kleine schandaaltjes zijn aan de orde van den dag. De firma Aalon en Todt wilde Maandag ochtend een begin maken met den verkoop van haar inventaris uit de restaurants. Wegens het han gende geschil werd dit echter ver boden. In de machinegalerij zouden eeuige kisten van de firma De Nay er wor den verzonden. Aangezien ook daar op beslag was gelegd, werd het door den bewaarder uitdrukkelijk verboden. Maandag ochtend vochten twee werklieden op het terrein. De een werd met een bebloed hoofd door de politie ontzet. Er is proces-ver baal opgemaakt. In de machinegalerij stal men een jas van een representant, waarin zich een portefeuille bevond met een bankbiljet van f 60, een reddings medaille en een medaille wegens militairen dienst. Wij vernemen dat de heeren Bek- ker, Seters Co. geen voldoende aanbiedingen ontvingen voor vrach ten, zoodat de spoorweg door de Govert Flinckstraat wellicht niet in gebruik genomen zal worden. (A. CL) Onder het opschrift «Uit het Amsterdamsche huurt- of volksleven verhaalt de Werkmansbode ln eene der talrijke gangen, ook "scheuren" en meestal terecht genoemd, die men op de Lindengracht vindt, verblijft want «wonen" mug liet in den regel niet worden genoemd een huisgezin met zes kinderen. Vader loopt op een "sjouwetje": zijn verdiensten zijn dus zeer ongeregeld cn van 'i geen hij verdient, heeft hij nog "t meeste noodig om zijn trek naar er- gunning" te bevredigen. Moeder gaat alzoo. voornl om het tekort wat vader laat, dagelijks «nit werken." Ken der kinderen, een meisje van G jaren, overleed de/.er dagen. Op zu ke gebeurtenissen schijnt vader nooit gerekend te hebben, zoodat dichter bij, en hoorde nu ook plas sen, zoodat hij met ingehouden adem nog dichter bij den oever sloop. Wat hij daar aanschouwde, weigert de pen uitvoerig te beschrijven. Slechts zooveel verdient vermelding, dat onder de bruine gestalten, die verlicht door de maan, daar in 't wa ter dompelden, zich ook de jonge vrouw bevond, wier eerste ontmoe ting hem dien dag zoo vreemd te moede had gemaakt. De jongens en meisjes van het dorp hadden er Groefwang niet aan gewend, al te nauwgezet over een zekere soort van scherts te denken; bij de zomernachtsvuren gebeur den dingen, die hem vaak tegen de borst stuitten, maar de verre gaande schaamteloosheid, waarvan hij op dat oogenblik getuige was, veroorzaakte hem zooveel afschuw, dat hij dadelijk wegsloop, snel huis waarts spoedde, en den nacht daarop weinig rust genoot. het gezin geen lid tan een begrafenisfonds wae.1 De dooden moeten echter onder de aarde, der halve moest 'de stad" te hulp komen, en de kleine zou, zooals de volksuitdrukking luidt; -van dc armen begraven worden." d. w. z. op de incest eenvoudige manier in een kistje gelegd cn door slechts een paar mannetjes weggedragen wordeu, gewoonlijk des morgens al zeer vroeg. Dat was al te erg naar het oordeel van de buren: -zoo begraaft men een beest, maar geen mcnsch, al is hij ook arm." Kecds kwam het eenvoudig getimmerde en zwarte kistje voor dc deur en den volgenden ochtend zoo vroeg moge lijk zou het lijkje daarin aan den schoot der aarde worden toevertrouwd, toen de oogen van het altijd medelijdend volkje in die buurten voor goed opengingen. Goede raad was duur. Het te eenvoudige kistje werd teruggestuurd, de begrafenis zooals ge bruikelijk is nog een paar dagen uitgesteld cn eene collecte georganiseerd, die binnen een hall uur tijds ƒ21.opbracht. Nu zonden de buurtje» de zaak wel verder klaren. Vader eu moeder konden gerust ziju cn afwachten. Een aanspreker, die het begrafenis- karrewcitje voor ecu koopje wel wilde opknappen, was spoedig gevonden, cn aan dragers zou het zeker niet ontbreken. Schooljougcns bij de vleet boden zioli aan, en alle ouders stelden er eone eer in dat ook hun jongen, op zyu Zondags aangekleed, het lijkje mocht volgen. Zoo kwam alles in de puntjes, en de bngrnlc- uis werd nog mooier eu plechtiger dan van meeuig ander kiinl, waar de ouders zeiven veel meer voor betalen Behalve het lljkwagontje was ook gezorgd voor een vigilante, waarin de vader met zijn oudsten jongen plaats kondc nemen, terwijl een kransje het lijkkleed sierde, op welks afhangende linten: «De buren aan Petroindla Wilhclminu Ho aderden waven in de nabijheid van het sterf huis bijeeu, en velen er van begeleiden don stoel naar dc begraafplaat». Toen daar dc plechtigheid geëindigd w-is hield de aanspreker nog een in drukwekkende toespraak tot dc dragertjes, die ilaarua in geregelde orde tcrugmarchecrden. Iet? was er nog vergeten, dut ontdekte men eerst op den morgen van de begrafenis. Een oud gebruik brengt, mede, dut dc dragers, van de be grafenis tomgkeovende. aan het sterfhuis ccuige vci'versehingen gebruiken, Do plechtigheid zou niet volmaakt zjjn geweest wanneer dit wave ver zuimd. Jflen paar der goedhartige buurtjes zagen dat gelukkig nog tijdig in, en links zorgde de eene oor broodjes, een tweede voor boter en kaas, cn een derde voor kollic met suiker; daarop werden de jeugdige dragers onthaald, en de fa milie kon zich er teven» aan le goed doen. Eenig nog overgebleven geld van dc begrafenis moest, volgen» het eenvoudig doch zeker gezond oordeel der brave buurvrouwen, niet aan den vader ter hand worden gesteld, maar daarvoor werden dc overige kinderen voorzien, de eonc van eene pet, de andere van ecu paar klompen, enz Eeu paar der naaste buren die. om de zonde vau den vader, geweigerd hadden iets bij te dra gen voor het beoogde doel, hadden heel wat te verduren. De dragertjes keerden hoogst voldaan over het onthaal huiswaarts; dat was het einde der plech tigheid. waarop de buurtjes nog lang met ware zclfvoldoeuiug terug mogen zien. Zaandam. Een verzoek der sociaal-democraten, om gebruik te mogen maken van bet kerkgebouw der Friesclie, Doopsgezinde gemeente tot bet houden eener vergadering, is door den kerkeraad dier gemeente met algemeene stemmen van de hand gewezen. Noordwijk. In den nacht tus- sclien Vrijdag en Zaterdag zijn al hier in een weiland, g'elegen langs den duinkant, tien schapen dood of bijna dood gevonden. Enkele waren half verscheurd, andere, met een beet in den hals, uitgezogen of doodge bloed. Maandagochtend vond men in den zelfden omtrek op nieuw 6 schapen gedood. Oestgeest. Gisterenavond is zekere J., wonende te Leiden, onder deze gemeente nabij de Warmon- derbrug op de spoorbaan liggende gevonden. De machinist van den te Leiden aankomenden goederentrein, hem bemerkende, deed zoo spoedig mogelijk stoppen, hetgeen echter niet beletten kon, dat een van J.'s armen werd afgereden. Door den trein te Leiden aangebracht, is hij naar het academisch ziekenhuis ver voerd. Hoewel nog levend, verkeert hij in bedenkelijken toestand. Men vermoedt dat hij zich op die wijze van kant heeft willen maken, daar zijne vrouw, met wie hij trouwens een zeer ongelukkig leven leidde, kort geleden gestorven is. De ontsteltenis van den jongen man, duurde verscheidene dagen, en den volgenden dag' zou hij tot geen enkelen prijs, om de schan delijke vrouw te behagen, in het woud gegaan zijn. Allengs kwam wel is waar zijn zondig*, heidensch bloed in gisting, maar toen hij eenige dagen later naar de goochelaars rondzag, hadden deze opgebroken,1 en wijd en zijd was er geen spoor meer van hen te ontdekken. Deze vreemde ontmoeting kwam nu in de gedachte van den jongen man op, en, niettegenstaande den diepen kommer, waarin het lijden en de aanstaande dood van broeder Anselmus hem hadden gedompeld, wilde deze gedachte hem eenigen tijd niet verlaten. Nu echter zocht liij zijn toevlucht tot een innig gebed, en bet gelukte hem werkelijk, de gedachten aan die gebeurtenis af te leiden, en op de leer van zijn stervenden vriend '8-Hage. Drie net gekleede dametjes werden Maandagmiddag in hetHaagsche Voorhout handgemeen. Naar men uit de woordenwisseling kon opmaken, was een «hij» het onderwerp van geschil. Delft. Toen Maandagavond omstreeks zes uur een vrij lange goederentrein van hier naar 's-Hage zou vertrekken, brak van een der waggons de verbindingshaak (de zoogenaamde lummel), en daar men had verzuimd (1e borgkettingen in te haken, bleef het achterste ge deelte van den trein staan, terwijl de locomotief met de eerste wag gons tot de brug nabij de School straat doorreed. Door het nu nood zakelijke rangeeren, daar de defecte waggon moest worden uitgezet, was de weg zoo lang gestremd, dat de sneltrein, welke ongeveer te half zeven ure passeert, en het postpak ket te Delft medebrengt, moest stop pen en eerst na een groot half uur zijn tocht kon vervolgen. Rotterdam. Aan eenige visi teurs alhier is dezer dagen, eeu min der aangename belooning voor hun dienstijver te beurt gevallen. Eenige machinerieën,gedeclareerd voor f500, waren naar het oordeel der visiteurs te laag aangegeven. Inbeslagneming I der goederen volgde. En wat blijkt jnn? Dat de goederen een waarde vertegenwoordigen van nauwelijks f 200. In verschillende Geldersche couranten komt dezer dagen eene advertentie voor van zekeren A. Van Dolder, die sig*aren te koop vraagt, den prijs van f 30 per duizend niet te boven gaande. «Monsters worden ingewacht per postpakket», Het adres van dien koopman Hofkade no. 23 alhier, komt over een met het adres van W. A. Van Dolder, tegen wien de politie te Rotterdam herhaaldelijk heeft ge waarschuwd. Nijmegen. Gelijk reeds vroe ger is gemeld, zal ten behoeve der parochie van den H. Augustinus eene nieuwe R. K. kerk worden ge sticht op daarvoor aangekocht terrein tusschen de Hezelstraat en Hout straat. In verband daarmede wenschte men van de Hezelstraat naar de Hout straat langs de nieuw te bouwen kerk een straat te maken, teneinde eene kortere verbinding van de Grootemarkt naar de Bloemenstraat en alzoo uit het hart der oude stad naar de nieuwe buitenwijken ten Zuiden der stad en het spoorweg station té verkrijgen. Tegeu en vóór dit plan werden eenige adressen aan den gemeenteraad ingediend en ver schenen eenige artikelen in de plaat selijke bladen, zoodat deze zaak sedert eenigen dagen de gemoede ren der bevolking in spanning hield. Intusschen heeft de gemeenteraad gisteren daaraan een einde gemaakt en besloten tot het maken der nieuwe straat. De gemeente zal daarvoor het terrein, waarop de oude Augus- tinuskerk en pastorie dier kerk staat, zoomede van een paar onlangs door het bestuur dier kerk gekochte per- ceelen overnemen. De kosten van die overname en van aanleg der straat zullen ongeveer f 100,000 be dragen, hetgeen zeker eene belang rijke uitgaaf voor de gemeente mag genoemd worden. Deutichem. De mandenmaker A. Derksen, vierde op 11 dezer voor den tweeden keer een zilver huwelijks feest. Met zijn eerste vrouw was hij 27 jareu iu deu echt vereenigd ge weest. te richten. Werkelijk gevoelde hij zich nu ook zeer afgemat, 't zij ten gevolge van de vreeselijke gebeur tenis, die hij had beleefd, of ten gevolge van het bloedverlies, dat hem ook had verzwakt. Voor hij zich daartegen kon ver zetten, was hij vast ingeslapen, en ontwaakte niet eerder, dan toen de zon door de geopende luiken scheen. Zijn eerste blik viel op de lijdens sponde van den armen Anselmus. Met een luiden kreet rees Groef wang* overeind, want uit de uitdruk king, welke diens vreedzaam gelaat had aangenomen, bleek duidelijk, wat er was geschied. Anselmus was niet meer, geen laatsteu blik had de leerling opge vangen. Met gesloten oogen en de handen op de borst gevouwen, lag hij daar, en het was den jongeling alsof met hem de gansche wereld was gestorven. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2