Bl\\E\LAM). naar zijn oordeel door de oppositie geheel over het hoofd gezien wor den. Daarbij bestreed hij ook de beweerde bevoegdheid van deze rechtbank om in eene zaak, als thans aanhangig is, uitspraak te doen. Nog twee andere advokaten moeten het woord voeren, en ook van hen heeft men groote ver wachtingen. De uitspraak volgt later, misschien in het einde dezer week. De Russische minister von Giers vertoeft nog altijd te Berlijn, van waar hij op verzoek van Bis marck, een uitstapje gemaakt heeft naar Friedrichsruhe ten einde den leider der Duitsche politiek een bezoek te brengen. Bij den Kei zer heeft hij een diné bijgewoond, waar het niet aan vriendschapsbe tuigingen tusschen de beide natuur staten heeft ontbroken. Of hij nog naar Parijs zal gaan, is tot heden onzeker. Men vindt in dat werkje een aantal gegevens omtrent de verbreiding der telephonie. Met het oog op eene wensche- lijke herleving der oester-cultuur in de Zuiderzee, is het college voor de zeevisscherijen in overleg getreden met den heer Bottemanne, te Ber- gen-op-Zoom, om de doeltreffendste maatregelen te beramen, die daartoe zouden kunnen dienen. Haarlem, 15 Nov. '83. De op gisteren door bet roomsch- katholiek parochiaal armbestuur ge houden jaarlijksche turfcollecte heeft opgebracht ƒ700.48. In een der zalen van de Sociëteit «De Kroon» had Dinsdagavond de eerste buitengewone wintervergade ring van liet «Nut» plaats, waarin de heer Justus van Man rik als spre ker optrad. Vóór de pauze droeg de spreker eene aandoenlijke novelle voor, getiteld «Trui de naaister». Na de pauze bracht hij, met zijn bekend talent voor komische voor drachten, de lachspieren van zijne hoorders zeer in beweging door eene kluchtige schets, getiteld «Een plei- zierige nacht». De minister van Financien maakt bekend, dat bij hem ontvan gen is een aan het postkantoor te Breda ingeschreven postwissel, groot f 17.33, door een onbekende inge zonden «wegens in een boedel ge vonden briefje.» Een 60tal leden der Tweede Kamer zullen den 20sten dezer in het Hotel des Tndes den president van dat staatslichaam een luisterrijk gastmaal aanbieden. In antwoord op een vraag, gedaan door de Trvev.tsche Bankver- cenigidfjheeft de minister van Fi nancien te kennen gegeven, dat de secunda van een uit het buitenland getrokken wissel niet van Neder- landsch zegel behoeft te worden voorzien, indien daarop hier te lande geen handteekening is gesteld en betaling niet op dat exemplaar, maar op de gezegelde prima plaats heeft. De verklaring, dat het zegel recht op de prima voldaan is be hoeft in zoodanig geval (d, i. als op de secunda geen binnenlandsche handteekening voorkomt) niet op de secunda gesteld te wordendeze kan ongezegeld en zonder de ver klaring aan den betrokkene ter hand gesteld worden. De heerG. C. J. Verkerk,rijks telegrafist te Nijmegen, heeft in een zeer belangwekkend boekje uiteen gezet. hoe de Staat den dienst der telegraphie kan uitbreiden door den ielephoondienst daaraan te verbinden. De inkomsten van het rijk zouden daardoor toenemen en de aangesloten personen goekooper dan door par ticulieren kunnen bediend worden Amsterdam. Op den 13den Mei 1871 waren eenige personen bijeen in een koffiehuis, en stichtten daar een kleinen vriendenkring, die het rooken van de Oud-Hollandsche pijp in eere zou houden en tevens tot doel had het bevorderen van onderling gazellig verkeer en het ondersteunen van ongelukkiggewor- den personen, bepaaldelijk weduwen van onverhoedsgestorven werklieden. DezeAmsterdamsche Pijpenclub» mocht zich al spoedig in een 25tal leden verheugen, zoodat na 2 jaren een ruimer lokaal moest worden be trokken. Om verschillende redenen had echter weldra een groote scheu ring plaats; tal van leden bedankten, en een klein getal bracht den 14den October 1874 de attributen naar een ander lokaal over. Toen begon door krachtdadige inspanning van bestuur en leden der Pijpenclub een nieuw leven, zoodat thans het 1272 jarig feest door 19 leden kan worden ge vierd. - Een lionderd-twintigtal klein handelaren in sterken drank had den zich gisterenavond in de groote zaal van Maison Stroucken ver- eenigd, ten einde hunne gemeen schappelijke belangen te bespre ken. Onze lezers zullen zich herinne ren, dat in de vorige bijeenkomst de wenschelijkheid werd uitgespro ken, ook in onze stad, evenals in Rotterdam, eene vereeniging op te richten. De heer Luitjens, die toenmaals voorloopig als voorzitter was ge kozen, opende de vergadering met eene rede, die wij kunnen samen vatten in de volgende punten. De vergadering is van oordeel: 1°. dat de lasten, die op de klein handelaren in sterken drank rusten, te drukkend zijn, en 2°. dat er hij de Regeering stap pen moeten worden gedaan om in den bestaanden toestand verande ring te brengen. De heer De Vos meende bierbij te moeten wijzen op het feit, dat ook sommige distillateurs sterken crank in kleine hoeveelheden (be neden de twee liters) verkoopen. Spr. verzoekt dat in het even tueel tot de regeering te richten adres nadrukkelijk zal verzocht worden, dit misbruik te doen op houden. En mocht de Minister aan dit verzoek geen gevolg geven, dan vertrouwt spr, dat alle kleinhan delaren zullen ophouden bij die distillateurs hun inkoopen te doen. (Applaus). De Voorzitter beloofde dit in het te zenden adres te zullen opnemen. Nadat beide in behandeling zijnde punten met applaus door de ver gaderden waren goedgekeurd, vroeg de Voorzitter of zij, die met het adres door de Rotterdamsche be- roepsgenooten tot de regeering ge richt, instemmen, daarvan getuige nis willen geven door dat adres mede te onderteekenen. De gelegen heid daartoe werd in de pauze opengesteld en door velen werd daarvan gebruik gemaakt. Tevens besloot men het adres> van dezelfde vereeniging aan de Tweede Kamer gericht en waarin op herziening der drankwet wordt aangedrongen en bescherming van het eigendom der kleinhandelaren wordt gevraagd, eveneens te onder steunen. Als wensch werd uitge sproken dat de nieuwe Amster damsche vereeniging zou beginnen met een adres tot den Gemeenteraad te richten, waarin verzocht zou worden, het toezicht op de verval- sching enz. in handen van ver trouwbare personen te stellen en de hurzen van ontucht uit te roeien, voor welke maatregelen het stede lijk bestuur zou worden uitgenoo- digd in overleg te treden met het bestuur der vereeniging. Sommigen wenschten in dit adres vreemdeling mee te mogen rijden. Het verzoek werd toegestaan en alras loopt het gesprek over het vee en de prijzen der markt. Al pratende weet de vreemdeling aan den boer de medeiïeeling te ontlok ken, wie hij is en tevens, dat hij twee koeien heeft verkocht aan den koopman B. en daarvoor op de markt f400 zal ontvangen. Hoorn wordt bereikt; de vreemdeling stapt uit het rijtuig en bedankt voor de vrien delijkheid, om spoedig daarna in 't een of ander hoekje een briefje te ochrijven, waarin door den boer wordt getuigd, dat hij wegens on gesteldheid niet ter markt kan ko men en daarom den koopman B. verzoekt, den houder van dit briefje betaling te geven. De valsche hand teekening wordt er onder geplaatst, de koopman gezocht en de f400 blijkt, toen de rechthebbende kwam. zeilen het niet bemerkten, daar zij anders zouden hebben gemeend, dat er in het boek een geheime toover- macht schuilde, waardoor men zich rijkdom of levensgenot kon verschaf fen. Hij hield het boek vast tegen zijn hart geklemd, en ofschoon hij zijne krachten steeds voelde afne men, hoe dichter hij bij het dorp kwam, sloeg hij er geen acht op, en dacht slechts aan de vreugde die zulk eene bezitting veroorzaakte. Eindelijk moest zijne moeder hem met moeite voortslepen, want zijne voeten wilden hem nauwelijks meer dragen, en een hevige koorts deed zijn lichaam beven, en zijne tanden klapperen. Zoo bereikten zij het huis. Met groote moeite gelukte het den zieke, den dorpel te overschrijden, en zijne legerstede te bereiken. Met het boek vast aan de borst geklemd, viel hij daar als een blok neder en verloor op 'tzeltde oogen- blik het bewustzijn. Toen hij weder tot bezinning ge raakte, duurde het zeer lang, «er hij zich de laatste gebeurtenissen herinneren kon. Iedere beweging die hij deed, veroorzaakte hem smart, en zijne oogen deden hem pijn als hij ze ergens op richtte. Een die pe zucht ontsnapte aan zijn borst, en dit teeken van een wederkeerend bewustzijn, deed zijne moeder da delijk zijne legerstede naderen. Zij zag met vreugde dat hij haar herkende. Hij snakte naar een dronk en zij gaf hem dien. Allengs bemerkte hij, dat hij zich in eene geheel vreemde ruimte be vond. Hij kon slechts met moeite spreken, want zijn stem had haar kracht verloren, en zoo vroeg hij zijne moeder wat er met hem was voorge vallen, en waar zij zich bevonden. Zij zeide hem, dat hij verschei dene dagen een zware koorts had gehad, had liggen ijlen en tevens de bepaling opgenomen te uitbetaald te zijn. De bedriegelijke zien, dat alle tapperijen, zonder oplichter werd spoedig, maar tever- onderscheid, te middernacht zouden geefs, overal gezocht, moeten worden gesloten. Dit gaf; Oestgeest. De mail, die Dins- aanleiding tot discussie en stemming,dagavond laat door de tram werd doch daar men het niet eens kon overreden, verkeerde in beschonken worden, werd dit punt tot later toestand. Hij is, gelukkig, niet ge- verdaagd, j vaarlijk gekwetst. Later bleek, dat Nadat het huishoudelijk regie-1 hij te Oestgeest thuis hoorde en als ment gelezen en het bestuur ge-1 palfrenier bij eene familie aldaar in kozen was werd de vergaderingdienst was. gesloten. 's-Hage. Een 17-jarige knaap, -Een timmerman, die op het in een hofje in het Lage Westeinde terrein van de Tentoonstelling naar alhier, mishandelde Dinsdagmiddag werk heette te zoeken, werd Maan- - zijn 82-jarige grootmoeder zóó hevig, dagochtend, op verzoek van een I dat de buren de hulp der politie Belgisch exposant, door de politie1 gingen inroepen. Vóór echter een naar het bureau gebracht, omdat hfi j agent van politie ter plaatse was, geen rekenschap wist te geven van heeft een vleeschhouwersknecht den het bezit van een oliesteen, welks j jeugdigen boosdoener bedwongen, punt uit zijn zak stak. De expo- door hem, tot niet gering genoegen sant mist reeds een tiental van die van de omstanders, eens flink at te Valkensweerd. In een alhier gehouden vergadering is een adres vastgesteld aan Z. M. den Koning, in afschrift tevens gezonden aan de Tweede Kamer, waarin de intrekking wordt verzocht van No. 8 van art. 3 der Drankwet (vereeniging van tappersbedrijf met andere neringen), als zijnde dat artikel voor het plat teland zeer nadeelig en doelloos. Tilburg. In eene der buurten of wijken van «Tilburg», de Veld hoven, zijn tal van herbergiers zon der vergunning, die vrij, publiek voor jan en alleman een borrel schen ken. Er wordt zelfs op de Veldhoven in bijbuurten veel meer jenever ver kocht zonder dan met vergunning. De maréchausées weten het, maar schijnen niet bij machte het te be letten. Maastricht. In de zitting der Prov. Staten van Woensdag is aan genomen een voorstel van den heer Regout, houdende verzoek aan de Hooge Regeering om, in afwachting van de invoering van een algemeene wet op den waterstaat, een som op de Staatsbegrooting over 1884 te brengen tot opruiming van de rivier bedding in de Maas. Miedum (Fr.) De landbou wer K. J. De Jong. alhier, ontving dezer dagen van een visscher een bon voor GO sigaren, in plaats van een bankbiljet van f 60. Dat hier aan oplichting moet worden ge dacht, blijkt hieruit, darde man, die het billet in betaling gaf en altijd te Miedum met een visscliers- schuitje verblijf hield, sedert spoor loos is verdwenen. De politie doet onderzoek. steenen. Maandag ging men over tot het afbreken van den houten vloer bij den hoofdingang van het hoofd gebouw der tentoonstelling. Vijf ranselen. Ridderkerk. Dezer dagen kwam eene vrouw in deze gemeente, die, een vreemde taal sprekende, door niemand kon worden verstaan. werklieden genoten het voorrecht, Men bracht haar bij een onderwijzer hiermede belast te worden. Men en deze geleidde baar naar zekeren zou het althans zoo kunnen noe men, want nu en dan was daar wel eens een stuk geld zoekgeraakt, en dit moest nu te voorschijn komen. Telkens wanneer een plank losge broken werd, waren tien oogen op den grond gevestigd, en heel voor zichtig werd hij nog eens omge wroet. Men vond er menigen cent en soms ook een dubbeltje, maar tot een hooger bedrag kwam het kuiten verwachting nog niet. Hoofddorp. De onderwijzer K. J. Vink, inwonende ten huize van den heer G. De Vries, werd Dinsdagnacht te 1 uur in zijn slaap gestoord, doordien hij brand in zijne kamer ontwaarde. Bij onderzoek bleek dat reeds al zijne kleeren en boeken, geborgen in eene kast, verbraud waren en dat ook de kast reeds van binnen was uitgebrand. Men slaagde er in den brand bijtijds te blusschen. Een en ander was tegen brand»chü verzekerd. Vermoedelijk was vuur uit eene pijp op de kleeren gevallen. Hoorn. Een quartet van val sche kaartspelers en kwartjesvinders, die zich met reden veel succes voor gesteld hadden van de groote na jaarskoemarkt, heeft den tegenspoed ondervonden te vroeg door de politie opgemerkt te worden. Met buiten gewonen spoed hebben deze ach tenswaardige industrieelen de terug reis naar Amsterdam moeten aan vaarden. Oostwoud. Een boer reed Maandagmorgen naar de koemarkt te Hoorn. Onderweg vroeg een allerlei gevaarlijke dingen volvoe ren wilde. Daarom was de zieke op haar verzoek aan de gemalin van den beer, vrouwe Ilse, in den burcht gedragen, en in het voorvertrek nedergelegd, opdat zijne moeder hem daar kon verplegen. Nog had zij niet geheel uitge sproken, toen hem plotseling een naamlooze angst overviel, en hij naar alle kanten rondzag en om zich heen tastte zijn kostbare schat was niet bij hem, en hij kon hem niet ontdekken. Met groote gejaagdheid vroeg hij er zijne moeder naar, en zij stelde hem gerust met de mededeeling. dat het boek in veiligheid was, daar het door vrouwe Ilse zelf in bewa ring was genomen. Deze mededee ling deed zijne bezorgdheid niet geheel verdwijnen; de dorpslieden wisten in den grond slechts weinig van de gezindheid en de denkwijzi A„ dien zij spreken wilde. Hier maakte zij haren tolk verstaan baar, dat zij van den zoon van A., die in Amerika is, een zekere som jeld ontvangen had, welke door twee harer gezellen bewaard, te Rotterdam kon worden ontvangen. De menschen onthaalden de vrouw vroegen haar te overnachten. Den volgenden dag zou de onder wijzer met haar gaan om hare ge zellen op te zoeken en het geld in ontvangst te nemen, doch vóórdat de onderwijzer op 't afgesproken uur verscheen, was de vrouw reeds vertrokken. Men heeft onderzoek •edaan te Rotterdam, doch noch van de vrouw, noch van het geld is iets vernomen. Dordrecht. Op de voordracht voor de benoeming van geneesheer aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen alhier, zijn geplaatst: dr. Cowan, arts, gep. off. van ge zondheid le klasse, vierde genees heer aan het gesticht Meerenberg, en W. Littel, gep. off. van gezond heid le klasse, tweede geneesheer aan het gesticht St. Joris te Delft. Schoonhoven. De Raad heeft in beginsel besloten, voor f 100,000 deel te nemen in een tramweg naar Gouda, zoo het uit een deskundig onderzoek blijkt, dat de lijn levens vatbaarheid heeft en interest van het daarvoor benoodigde kapitaal kan worden verwacht. Om dat on derzoek in te stellen, is aan eene commissie uit den Raad een krediet van f 800 verleend. LAATSTE BERS3HTEN. CAIRO, 14 Nov. Uit Aden is hij wijze van gerucht de mededeeling ontvangen, dat nog een Egyptisch detachement op G dezer bij Tokkar aangevallen en geslagen is, onder gelijke omstandigheden als bij de nederlaag van het Egyptische deta chement tusschen Soeakim en Kas- salor in de vorige maand. De En- gelsche consul van Soeakim zou met de troepen zijn meegegaan, en sedert is niets van hem vernomen. Men acht het mogelijk dat hij te Tokkar of Sincat zal zijn aange komen. De bovenstaande geruchten ver- eischen echter bevestiging, vooral wegens de dagteekening van 6 November. PARIJS, 14 Nov. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd heden verzekerd, dat de radi cale linkerzijde heeft beraadslaagd over de houding welke door haar in de afdeeliBgen der Kamer moet worden aangenomen bij de benoe ming der commissie voor het Ton kinkrediet. Besloten is om aan de Regeering slechts dan het krediet te verleenen, wanneer zij vollediger ophelderingen over den tegenwoor- digen toestand geeft. PARIJS 14 Nov. Volgens berich ten uit Spanje willen de Republi keinen en de Fransche kolonie te Barcelona een vijandige demonstra tie houden bij de aankomst van den Duitschen Kroonprins aldaar. van de familie des heeren af. Wel had hij vrouwe Ilse vaak aanschouwd, maar bijna altijd slechts van verre; want de afstand tusschen de familie van den heer tot de nederige dorps bewoners was zoo groot, dat men ook hierin een overblijfsel van de Aziatische indeelingen kon bespeuren. Alle gemeenschap werd door de dienstknechten van den heerenhof verricht, en dezen verbeelden zich daardoor niet weinig omdat zij het i voorrecht bezaten, met de heeren persoonlijk te mogen omgaan. Ook! de weldadigheidsgiften werden op deze wijze medegedeeld. Somtijds kwamen er gasten op den Hein- burcht, en dan ging het er luid- j ruchtig op toe. Bijna alleen op zulke gelegen heden zag men vrouw Ilse, als zij te paard met de anderen op de jacht ging; want dat was steeds het grootste vermaak voor den heer en zijne gasten. KOLONIËN. BATAVIA, 5 Oct. Uit Deli wordt gewag gemaakt van een rooftocht. Een Chineesche bende, grootendeels met revolvers gewapend, zou de winkels op ver schillende ondernemingen hebben geplunderd. De voorstelling, die de Dan bleven zij ook wel voor het huis van den smid staan, en beke ken wapens en gereedschappen en wat deze nog verder kon vervaar digen. De moeder van Groefwang had hem altijd gezegd, dat de ge malin van den heer Heino eene goede yrouw was. De enkele malen (lat hij haar te voet en van nabij zag, had hij haar gaarne eens wat nauw keuriger willen opnemen, iudieu hij er deu moed toe had gehad. Het i was hem echter nooit goed mogen g-elukkeu. Niettegenstaande dat alles had de I jonge Sakser liever gehad, dat hij zijn I kostbaar evangelieboek dadelijk terug had kunnen krijgen, maar zijne moe- der verklaarde, dat dit niet zoo gemak kelijk ging. en verzocht hem, zich vooreerst niet bezorgd temaken, daar zijn eigendom in ieder geval in de handen van de goedgezinde vrouw j in veiligheid was. Wordt terv.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2