m Ei Oplage 10000 Ex. Zaterdag 17 November 1883. No. 112. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÊN: FEUILLETON. „GROEFWANG". BIXNEXLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BQMANS Co., te Haarlem. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOH>\ F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30,8.30,9.50,11.—. WINTERDIENST. De met een Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20», 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftscne Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse, Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. VjI) die zich nog in den loop van dit jaar a,bon neerenontvangen al# premie le. den boetenden Woman: He Vloek de# Vaders. 2e. JE en prachfigen in vier kleuren gedrukten wand kalender ALGEMEEN OVERZICHT. De versterkingen voor het Fran- sche expeditiecorps te Tonkin ten hedrage van ruim 3000 man zijn, zoo. meldt men ons uit Hongkong, op het oorlogsterrein aangekomen. Algemeen verwacht men daar nu spoedig een krachtig optreden, tegen de beide steden, die nog in de han den des vijauds zijn, zoo het heet, maar die werkelijk door Chineesche troepen worden bezet. Of China nog lang dezelfde vijandige houding, die het tot hiertoe aannam, zal behou den, over deze vraag zijn de ge voelens verdeeld. Velen zijn er, die g-elooven, dat de schrik voor de Europeesche wapenen de langstaar- tige bewoners van het Hemelsche rijk nog wel zoo zeer van vroegere oorlogen is bijgebleven, dat zij het ook thans niet wagen zullen, zich krachtig tegen de eischen van Frank rijk, te verzetten, vooral niet omdat de regeering voor conflicten met Engeland en Duitschland vreest, wanneer, wat zeer licht mogelijk is, de volkswoede zich tegen de vreem delingen op andere punten des rijks verspreid, zal keeren. Dan toch zou, Markies Tseng heeft het zeer dui delijk gezegd, dc opgewonden me nigte niet naar nationaliteit of land aard zien, en de opperhoofden zou- (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET HOOGDUITSEII VAN ADOLF GLASER. 10) Of het moederhart zich ooit kan verloochenen? Alleen slechts dan, als het geheel ontaard is, want zelfs de armste en ruwste vrouw bemint haar kiud en verleent het, zooveel zij kan, bescherming en troost. Zoo trachtte ook Groefwang's moeder, die door arbeid, ontbering* en aller lei ellende reeds vroeg was verou derd, hem zoo voorzichtig mogelijk allengs bij te brengen wat gedu rende zijn zware ziekte was gebeurd en om welke rede vrouwe Ilse hem in hare bescherming had ge nomen. den machteloos blijken, om een vergrijp aan het leven of de bezit tingen van de onderdanen der be vriende mogendheden te keeren. Reeds heeft men er van gesproken, om Frankrijk voor alles wat er kan gebeuren aansprakelijk te stellen, doch geen ernstig staatsman zal zoo iets billijk en rechtvaardig kunnen noemen. Frankrijk heeft recht of het heeft ongelijk; in het eerste geval zal niemand van de Fransche natie kunnen eischen, dat zij ter wille van derden afstand zal doen, van hare aanspraken, alleen omdat de fanatieke Chinees het in zijn hoofd kan krijgen, den een of an deren Pruis of Engelschman een zuur gezicht te toonen, of wat nog erger is, een algemeene slachting onder hen aan te richten. Heeft het daarentegen ongelijk, dan is iedere mogendheid het haren onderdanen verplicht, vooral nu er zulke hooge belangen op het spel staan, en een oorlog voor velen noodlottig kan worden, de Fransche regeering hare dwaling onder het oog te brengen, en haar te verzoeken, desnoods er haar zelfs toe noodzaken, van hare plannen af te zien. Eene andere keuze is niet wel mogelijk, zoo meenen wij. Toch behoeft het geen betoog, dat Engeland en Duitsch land het beleedigen hunner onder danen niet straffeloos zullen laten begaan, en het is dus zeer wel mo gelijk, dat de Chineesche regeering nog bij tijds een goed deel van hare eischen zal laten vallen, bevreesd als zij is voor een algemeen vijandig optreden der Europeesche mogend heden. De terugkeer van Markies Tseng naar Parijs om aldaar de onderhandelingen te hervatten, geeft grond om te vermoeden, dat zij, die nog niet aan de mogelijkheid of de waarschijnlijkheid van eenen oorlog En zij deed er wel aan, die goede ziel, hem met de grootste voorzich tigheid de vreeselijke gebeurtenis sen mede te deelen, want zijn arm hoofd zou nauwelijks in staat zijn geweest, al die verpletterende tij dingen te vernemen. En toch moes ten hem die mededeelingen worden gedaan, want voor hem hing alles daarvan af. De moord van broeder Anselmus was slechts het begin tot verdere maatregelen geweest, die onder stil zwijgende toestemming van heer Heino tegen de christelijke broeders waren genomen. Waarschijnlijk vreesde men, dat juist het voorbeeld van den held- haftigen dood, de zaak van het christendom zou steunen en het aan zien van den heer en zijne krijgs lieden er onder zou lijden. Boven dien werd deze gebeurtenis na den moord, niet stilzwijgend voorbijge gaan en de heer moest óf den chris- gelooven, in hunne overtuiging ver sterkt worden. Als ieder nu maar een weinig wil toegeven, kan de zaak nog gemakkelijk in der minne geschikt worden. De Fransche ka mer van afgevaardigden zal weldra geroepen worden om een oordeel uit te spreken over de jongste kre dietaanvrage der regeering, ten be hoeve der Tonkin-expeditie. De radicalen zijn het nog niet met zich- zelven eens hoe zij in deze zullen handelen. Geld moet er zijn, dat begrijpen zij zeer goed, maar voor het toestaan der noodige middelen willen zij ook volledige opheldering omtrent den toestand, en die kan of wil de tegenwoordige regeering niet geven, naar zij beweren. Zon der discussie derhalve, zal het kre diet ook thans niet worden inge willigd. Ferdinand de Lesseps, de grijze maar nog altijd krachtige directeur van de Suez-kanaalmaatschappij, reist thans de steden van Engeland af om de wenschen van de Brit- sche reeders omtrent dezen water weg te vernemen. Hij is van plan om voor de schepen, die uit Indie terugkomen een tweede kanaal te graven, door gronden, de maat schappij reeds bij contract gewaar borgd, doch voor bij hiertoe over gaat, wil hij eerst de klachten der ontevredenen hooren, om zoo moge lijk daarmede rekening te houden, bij het nieuwe werk dat hij gaat uitvoeren. Misschien hoopt hij zoo doende het gevaar voor eene doo- dende concurrentie te bezweren, en vooral na de jongste verklaringen van Gladstone, is het zeer wel mo gelijk, dat hij in dit plan slaagt. Zonder den hijstand der regeering toch, kunnen de reeders weinig of niets beginnen. Nu heet het weer, dat de samen komst van den Keizer van Oostenrijk met den Koning van Italië noch te Rome noch te Napels zal plaats hebben, maar Turijn daartoe de aangewezen plaats zal zijn. De na tionale tentoonstelling, die daar het volgende jaar gehouden zal worden, zou een geschikt voorwendsel zijn voor den keizer van Oostenrijk om zijn zuidelijken nabuur in de hoofd stad van het oude Sardinië een bezoek te brengen. In hoeverre dit gerucht waar is weet men niet. 't Is het Parijsche blad, de Figaro die het ons bracht, doch de bericht gevers van dit blad slaan de bal wel eens mis, zoodat men wel zal doen, er niet al te veel op te ver trouwen. Het is thans reeds zeker, dat de Duitsche kroonprins, uit erkente lijkheid voor de beleefdheid den koning van Spanje bewezen, door hem het eere-commando over een regement Uhlanen op te dragen, ins gelijks het eere-kolonelschap in het Spaansche leger zal worden aange boden. Waarlijk een onschuldig ge noegen. Van meer belang vooral voor de houders van Spaansche schuld brieven is de tijding, dat de minis ter van financiën in eene circulaire aan de hoofden der provinciën, de verzekering geeft dat de welvaart ook die van de schatkist, toeneemt. Waar men vroeger bijna alle jaren de begrooting met een nadeelig saldo zag sluiten, daar wijst zij thans een belangrijke overwinst aan. Toch acht de minister het noodig den ambtenaren des rijks, die met het innen der belastingen gesteld zijn, te gelasten, daarbij zoo nauw keurig mogelijk te werk te gaau, opdat het rijk uiet weder deu toestand van een staatsbankroet te telijken vreemdelingen óf zijn krijgs lieden gelijk geven. Natuurlijk deed hij het laatste. Hij zond eene af- deeling gewapende lieden naar het christelijke broederhuis en kondigde het zestal priesters aan, dat hij ze met geweld over de grenzen van zijn gebied, waartoe ook de bezit ting zijner zuster behoorde, zou laten brengen, indien zij weigerden vrijwillig te gaan. Bloed zou daarbij niet vergoten worden. Wat bleef den vromen broeders over? Tegen zulk een maatregel was weerstand nutteloos, en het voorgevallene met broeder Auselmus bad maar al te duidelijk bewezen, dat Lunue vij anden tot het uiterste in staat wa ren. Men liet hen hunne heilig dommen, huisraad en boeken en ge leidde hen tot aan de grenzen, hen men zware straffen bedreigende, ingeval zij eene poging mochten wagen om terug te keeren. Het buis w«rd verwoest en heer Heino geloofde dat daarmede alles een einde had genomen. Maar hij had zich vergist. Het verblijf der christelijke broeders was toch op eenige dorpsbewoners niet zonder uitwerking gebleven, en het g*een den eersten was wedervaren gaf niet alleen aanleiding tot hef tige woordenwisseling, maar ook tot ernstige verbittering en feitelijk heden. Zooals altijd vonden de krijgs lieden den grootsten aanhang en verwachtte men, dat de aanhangers der nieuwe leer zouden worden mis handeld en indien zij zich verzetten, kon moord en doodslag er het ge volg van zijn. Groefwang's moeder maakte zich zeer beangst. Haar zoon lag bewusteloos aan de hevigste koorts ten prooi. Zij droeg aau een oud vrouwtje uit haar buurt zijne verpleging voor korten tijd op, en spoedde zich op weg naar den Hein- burg, waar zij door tusschenkomst eener aanzienlijke, vrouwelijke be- gemoet ga, zooals vroeger het ge val was. De Russische dagbladen hebben van de regeering eene aanschrijving ontvangen, waarbij het hun op straffe van boete en bij herhaling van het feit met opheffing, wordt verboden, in het vervolg weder op de moge lijkheid van eenen oorlog met Duitschland te zinspelen. Daardoor toch wordt, volgens de circulaire, eene agitatie bevorderd, die niet dan hoogst nadeelige gevolgen voor het rijk kan hebben. Reeds voor eenige jaren hield eene keizerlijke ukase dezelfde be palingen in, doch daarop werd wei nig acht gegeven. Waarschijnlijk staat dit staatsstuk in verband met de reis van den heer Von Giers naar Duitschland. Haarlem, 16 Nov. '83. Met genoegen vernemen wij dat hier ter stede is opgericht de On- derwijzers-Gymnastiek-Vereeniging «Bato», met 15 werkende leden. Het bestuur bestaat uit de heeren: A. A. Sprenger, directeur: IJ. Spaan, pres.; Van Es, vice-pres.; Vreeken, secr.; Sevenhuysen, penn.; Robin, comm. van orde. Amsterdam. Op 17 dezer des namiddags te 3 uur, zal van de scheepstimmerwerf aan het eind der Oostenburgerstraat (Koninklijke Fa briek van Stoom- en andere Werk tuigen) te water worden gelaten het stoomschip Oranje-Xassau, voor den Koninklijke Westindischen mail dienst. 7 Een gedienstige geest, die in dertijd op zich had genomen ledige diende haar leed aan de gemalin van den heer klaagde. Deze erbarmde zich over de groote angst der arme vrouw en zond in den laten avond twee bedienden met matten en huiden, om den zieke naar den hof te vervoeren. Toen hij daar aankwam, ging vrouwe Ilse zelve naar hem zien, en daar hij nog steeds het evan gelieboek krampachtig omklemd hield, waagde zij het met haar zachte hand, zijne door de koorts verhitte vingers er van los te maken, en zelve het boek in bewaring te nemen, Dienzelfdcn avond nog had er op een later uur een groote slachting in het dorp plaats, waarbij de wei nige lieden, die zich door de pries ters hadden laten doopen, vreeselijk werden mishandeld. Groefwang hoorde dit bericht van zijne moeder met minder veront waardiging aan, dan zij misschien

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1