kisten van exposanten te bewaren, scliijnt een reisje te maken, althans men zoekt den man teverg-eefs en de kisten eveneens. Zaandam. Een alom bekend en geacht man, de heer M. Content, heeft het genot gouden jubilaris te zijn. 50jaren lang is hij ouderwijzer in de danskunst. Gedurende de eerste 17 jaren van zijne loopbaan deelde, hij zijne kunst mede aan de bewo nersvan Alkmaar. Edam, Monniken dam, Purmerend, Broek in Water land. Buiksloot en Nieuwendam, totdat hij zich in 1850 aan de Zaan vestigde, waar hij zich spoedig den naam van een goed dansmeester wist te verwerven. De Zaankanters dan ook, die Terpsichore in eere houden, zien in den lieer Content hun leermeester. Met stalen ijver geeft de krach tige man nog heden ten dage dans les; zelfs wijst hij thans op een leer ling, wiens moeder en grootmoeder hij mede eenmaal tot zijne leerlingen rekende. Is er een bal aan de Zaan, de heer Content is steeds aanwezig om op uitstekende wijze als balletmees- ter de orde te handhaven. Hoewel de juiste datum van zijn feest niet bekend is, immers, hij gaf zijn eerste les «in 't laatst van 1833», het zal hem zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. In de laatstgehouden raads- gehouden raadsvergadering is in gekomen een adres der voorloopige commissie tot oprichting eener bad en zwemschool alhier, waarin zij. onder dankbetuiging voor 'sRaads besluit van 5 Juli. jl., dat haar het gebruik vergunt van een perceel gemeentewater eene rentegaran- tis vraagt van hoogstens 8000 b 21/a pet. De commissie verklaart zich be reid, in compensatie dier garantie, de inrichting gedurende het bad seizoen op nader te bepalen tijden open te stellen voor onvermogenden, gedurende 8 h 10 uren iedere week. Dit adres is op voorstel van den voorzitter om advies gerenvooieerd aan B. en W. Goudswaard. In deze ge meente hebben zich twee gevallen van typhus voorgedaan. Nijmegen. Gisteren is het bekende fraaie landgoed Den Duc- kenhurg», groot ruim 213 bunder, in het openbaar verkocht voor f131,500. Eigenaar is gewordende heer mr. J. G. Kruimel, burgemees ter van de gemeente Ouderamstel. Barneveld. Op een drijfjacht, Woensdag gehouden op het jacht terrein van «De Schaffelaar», toebe- hoorende aan baron Van Nagell, werden door zes heeren geschoten: 45 hazen, 2 houtsnippen en 1 fazant. Langendijk. Gisteren namid dag is bij Brouwershaven een lijk aangespoeld, net gekleed, zwart la- kensche jas en broek, geruit over hemd, blauwe onderbroek en donker blauwe kousen. Het had een zwaren gouden ring aan den vinger en eenig Fransch, Hollandsch en Bel gisch geld in den zak. Het scheen nog niet lang in het water gelegen te hebben en had geen schoenen of laarzen aan de voeten. Weerdingermond. Zondag 11. werden ergerlijke wanordelijk heden gepleegd door een viertal kerels, die zich tamelijk te goed had den gedaan aan jenever. Deuren en vensters van verschillende woningen leden schade, een 16tal personen, waaronder ook vrouwen, liepen sla- verwacht had. Eerst trof hem wel het lot van de medgezellen van den goeden Anselmus, die hij allen kende en wier gelaatstrekken hem nog le vendig voor den geest stonden, bij 't einde der mededeeling was echter zijn eenige gedachte, dat het mis schien beter ware geweest, als de wilde horden ook hem in liet huis zijner moeder bewusteloos hadden gevonden, en hem in hunne woede hadden dood geslagen. Te vermoeid om veel te kunnen spreken, sloot hij zijne gedachten in het binnen ste zijner ziel op, doch het stond bij hem vast, dat zijn geboorteland aan hem vreemd was geworden, en dat hij liever bij de wilde dieren in het woud wilde huizen, dan langer op een plaats blijven, waaraan zulke hatelijke herinneringen voor hem verbonden waren. Deze gedachten hielden hem voort- durend bezig. Gelijk vermeld is, was het verkeer met andere dorpen gen op, of werden gesneden over handen en armen; een herbergier bevond dat na hun heengaan uit zijn gelagkamer al wat los was in stuk ken lagin 't kort, zij stelden zich als razenden aan. Wel werd liier en daar ernstig tegenstand geboden, maar omdat juist op dat uur het meeste «manvolk» ter kerke was, kon een enkele er niet veel tegen uit richten. De daders zijn bekend en reeds bemoeit de politie zich met de zaak. Warns. (Fr.) Alhier viel een landbouwer, duizelig geworden, toen |hij in den vroegen morgen na het aansteken van een lucifer naar de klok ging zien hoe laat het was, achterover van een stoel. Ofschoon hij, wel klagende over hoofdpijn, nog te bed ging, was hij kort daarna dood. Veenwouden. In de omstre ken van hier werden verscheidene landbouwers bezocht[door een «heer», die voorgaf werkzaam te zijn voor de oprichting van «scholen met den Bijbel». Hij zamelde als zoodanig giften in, terwijl bij later onderzoek bleek dat men met'een oplichter te doen gehad heeft. Groningen. Woensdagnacht is in twee verschillende pakhuizen poging tot inbraak gepleegd, waarin de daders evenwél werden verstoord, terwijl het liun moclit gelukken bij den zeevolk verhuurder en tapper Benes aan het Loopende Diep door het verbreken van een glasruit bin nen te dringen en uit een kabinet omstreeks f200 aan verschillende specie te ontvreemden. De politie doet ijverig onderzoek. De Provinciale Staten hebben Woensdag vastgesteld een adres aan den Koning, waarbij wordt verzocht, zoodanige maatregelen te willen nemen, dat, ter bestrijding van de longziekte onder het rundvee, in het spoeling-district voorgoed van de inenting moge worden afgezien en voortaan, met inachtneming van bepalingen, die daarbij noodig mo gen geacht worden, zoowel het ver dacht, als het aangetast ziek vee worde gedood, opdat in Nederland zoo spoedig mogelijk de besmette lijke longziekte met wortel en tak worde uitgeroeid.'' Dit adres is een gevolg van het verzoek der Friesche Maatschappij van landbouw, om haar adres te- zelfder zake aan den Koning te willen ondersteunen. Sprang. P. J. R., die bij de politie en justitie wegens dikwijls voorkomende dronkenschap en vech terijen niet van de beste zijde he kend staat, en nu onlangs door het Prov. Gerechtshof te 's-Bosch we gens grove mishandeling van een ingezetene van Kapelle tot eene cellulaire gevangenisstraf van 9 maanden werd veroordeeld, heeft dezer dagen zijn woonplaats, vrouw en kinderen verlaten en is naar Noord-Amerika gevlucht, Men zegt dat zijn huis en landerijen dezen winter zullen worden verkocht, en dat zijne huisgenooten hem in het voorjaar van 1884 zullen volgen. Assen. Dezer dagen werd door de gemeente- en rijkspolitie een on derzoek ingesteld, of de voorhanden maten en gewichten bij winkeliers en kooplieden behoorlijk van het ijk- merk voor dit jaar waren voorzien. Niet minder dan een dertig stuks maten, gewichten, strijkels enz. wer den hij een drietal ontdekt, waarop de vereischte ij kletter ontbrak. Al des lands zoo beperkt, dat er een menscheuleettijd kon verloopen, voor iemand uit ver verwijderde streken terugkwam, en wat de doortrek kende handelslieden of landloopers vertelden, bestond grootendeels uit bedrog en leugen. Sedert lang leefden de Saksers in vrede, en alleen de oudste lieden herinnerden zich, dat eens uit het dorp. mannen ten strijde trokken tegen de Sorben en de Wenden, waarvan slechts weinigen terug keerden. Waarheen moest Groefwang dus zijne schreden richten? Overal was de wereld hem vreemd. Trok een onbestemd gevoel andere land- genooten naar de plaats waar het heiligdom van den gezamenlijken stam, de Irmenzuil, stondzoo trok alles wat hij liefhad, hem naar den verren Rijn, naar Italië, naar Rome. Zijne moeder bemerkte wel wat er in hem omging; want hoe arm die voorwerpen werden in beslag" genomen. Onder de bekeurden zijn twee leden van den Raad. oidenzaal. De vette varken markten op 11 Nov. en 11 Dec. zijn van oudsher beroemd, en dé.ar wordt de prijs voor deze omstreken naar geregeld. Op de markt van Maandag waren 6 b 700 stuks aangevoerd. Handel traag. Te 12 ure besloten de boeren voor 24 h 25 ct. de varkens af te staan. Pruisische kooplieden kochten nu veel. Een was er die 30 stuks kocht, doch geen geld had. Geen raad weiende, spoorde hij even naar Bentheim en telegraplieerde aan een collega: «Invoer van var kens in Pruisen verboden». Andere Pruisen hadden gekocht om aan het spoor te leveren. Toen echter dit bericht kwam, weigerden zij te ont vangen. Dit gaf groote sensatie, en menig boer verkocht 3 a 4 ct. min der om maar geld te krijgen. Den volgenden dag bemerkte men de waarheid. Veenhuizen. De fabriekarbeid komt reeds meer op den voorgrond. Wederom is o. a. door verpleegden; een celwagen gemaakt, tot vervoer j van gevangenen, voor Groningen. Deze rijtuigen kunnen de keuring met ander fabricaat best doorstaan. De fabriekmatige arbeid is voorliet Rijk productiever dan de veldarbeid, is het algemeen oordeel der Veen- huizer ambtenaren. Elburg. In den loop dezer week hadden bij eenige ingezetenen inlegeringen plaats van een garni-' saire, wegens achterstallige belasting op de honden. Dit heeft zoo gunstig gewerkt, dat ieder nalatige zijn ver schuldigde belasting* onmiddellijk voldaan heeft. Justus Van Maurik jr. wijdt in een schets door de Amsterdammer opgenomen, eenige woorden aan de te Amsterdam verdwenen «kraaien» alias aansprekers, verdrongen door de Begrafenis-Maatschappij lk zie u nog, eerwaardige grijsaard, die in mijn Iniurt liebt gewoond en oor uw nederige woning, waarin ge liet eerlijk vak van baard schrapper uitoeteudet, hadt geschréven Gerrit Kraai, Aanspreker. Uw winkel is verdwenen en, naai- ik hoop, renteniert ge thans rustend op uwe lauwe ren, totdat -Magere Hein uw vriend, om u koiut. Dat ge reeds tot uw - vaderen \crgnderii zijt, kan ik niet wel aanuemen, want uicmand wordt in den regel ouder dau de broeders van uw gild. 'tls immers ook natuurlijk, want ge zijt zoo vertrouwd met den dood, dat hij u wel met ontzag behandelen moet; gij helpt hem im mers om ziju offers aan de aarde te ontvoeren. Zou hij u dan treffen met de zeis, die hij an ders zoo onmecdoogend zwaait'? Onzin! «Alle aansprekers morden- oud, grijs en dronken op zijn tijd", placht Gerrit Kraai te zeggeu als hij van ccn begrafenis kwam cn min of meer onder den invloed verkeerde van de geestrijke vochten die hij, al naarmate -het lijkje- was. in den vorm van klare, bitter, madera of port a port had genoten. 't Was een lust om te zien met hoeveel def tigheid Gerrit ecu lijk wist aan /e nemen, met hoeveel kennis van zaken hij met de nabestaanden over 't ceeleumaken, buurten cn het regelen der draagplaatsen kon spreken. Nog vóór hij den schelknop van het sterfhuis in de liaud had, wist hij met zekerheid te bepalen of het ceu -wijnlijkje- dan wel -ordinair werk- was; ot' hij zijn beste zwarte pak moest aantrekken of dat hij met het rossige dito kou volstaan. Na de eerste kennismaking met de nablijvcudcn kou liij reeds taxecren hoeveel er per slot van re kening van zijn aanneming zou overblijven cn liet was inderdaad roerend om te zien hoe Ger rit, met een gezicht geheel toepasselijk op de omstandigheden, aan de familie w ist te beduideu, dat "menheer zaliger altijd veel te royaal en veel te veel gentelman was geweest om minder dan f 2.50 fooi aan de aansprekers te geven- In het keuren eu verorberen vau "geraasde broodjes (1)- zocht hij zijn evenknie cn zijn tong was door het voortdurend gebruik ervau zoodanig geoefend, dat hy, met de oogen dicht, zonder fout wist te zeggeu of dc broodjes vau (1) Geraspte broodjes en onwetend de vrouw ook was, zoo had zij" toch van alles wat haar kind betrof, een sterk voorgevoel. Toen hij het vertrek rondkeek, trachtte hij zijne gedachten op de zich daarin bevindende voorwerpen te richten. Wat zelfs in de meest gegoede huizen van het dorp werd aange troffen, werd hier nog veel rijker vertegenwoordigd. Het huisraad en liet vaatwerk had andere gedaanten, en was met allerlei kleuren versierd, hetgeen ook bij de matten en dekens het geval was. Niemand in het dorp zou het hebben gewaagd, hierin den heer na te volgeu. Zijne moe der vertelde hem ook van de opge hangen wapenen in de wapenberg plaatsen, en meende dat er niets schooners ter wereld te vinden was. De gedachten van den jongeling dwaalden van deze zaken af, maar toch deed het zijn hart goed, toen bakker Ladau of van -Zeh. uit de Torensteeg, afkomstig waren. Met meetkunstige zekerheid wist hij eveneens te bepalen of de Turksche Boer, dan wel ceu audcrc Koomcuij de zoete- melkschc kaas lind geleverd. Gerrit Kraai was altijd -bekwaam en bij zijn positieven', zooals hij beweerde, en ik geloof ook niet dat het aan iets anders, dau aan ccn noodlo'tig toevul, te wijten was dat hij ceu- maal, op een bovenhuis -iu 't werk» zijude, bij de traditioncele woorden -de vrienden gelieven mij aldus ie volgenachterover van al de trap pen rolde. Eenmaal betrapte ik mijn vriend Kraai op eene onregelmatigheid in dc aanzegging. Op ze keren dag nl. buurtte liij met kalme gemoeds rust, "dat overleden was meneer Van der Steen, oud-ritmeester lij de Romeinen." Toen ik hem de opmerking maakte, dat het ■•rentmeester bij de Domeinenzijn moest, antwoordde hij zon der blikkeu of blozen: -Dat komt overeen uit me neet, want de tnenschen luisteren er toch Met groote kennis van zaken wist Kraai over alle mogelijke ziekten en kwalen niet doodelij- ken afloop te spreken. Tifus, rotkoortsen. Ko léra, Zenuw zinking ziekt en-, besloten koliek en kat'hui'rale koortsen waren volgens zijne uioe- I niiig do voordeeligsto ongesteldheden voor zijn I vak, en zonder op iemands dood Xe spikkel en ren zooals hij 't zelf noemde, kon hij met zeker onheilspellend genoegen opmerken dat deze of gene van ziju sciieerklanteu al mooi op jaren kwam of in den laatst en tijd pips en miserabel - U'amieer ik een lijk aanneem, placht hij te zeggeu, kun je al/es bekijken, hoor'. Mies is in de puntjes, laat de Vereeniging maar e-ns zulk werk afleveren-", voegde liij er immer met zelf voldoening hij, 'iPrul/cboel is het wal ze geven, zij doen ei de fa-iiii/lie en de overledene schanda-ligheid mee aan Van. de vereeniging is 7 mm /e no men werk dot's altijd mis. en a/s ik een fatsoenlijk heer of dame was, zou ik mij schamen, om voor een koopie begraven te worden.- Menigmaal is Gerrit mij, op 't punt van te gaan buurten of begraven, in zijn ambtsgewaad gekleed, komen scheren cu even dikwijls heeft hij mij verzekerd dat -liet schoren- eigenlijk maar hijzaak was, omdat hij zooveel van de -aausprekerij- tc doen had als hij zelf maar wilde. "Ziet u. ik beschouw de barbierderij alleen als een verpoozing*zei hij, met een glimlach er bijvoegend, dat hij meneer als buitcnklaut alleenig aanhield omdat hij zoo lange jaren iu de familie was geweest en dat hij. ais meneer ecus kwam tc vhIIcu, dan toch zeker van liet lijk hoopte te zijn O' Saucta Simplicitas Zoo iets te zeggen uau iemand die ouder het Daarom o! Gerrit Kraai, heb ik u willen ver- ccuwigeu. Leef wel! pronkjuweel der aansprekers van het onde onvervalschte soort; nu ge dcu drie master eu de bef aan den nagel hebt gehangen eu emeritus zijt. neem ik nog eens zoo diep den hoed ai' voor uwe deugden en zonderlinge hoe danigheden. Ik wcuscli u toe, d«t gij, als ge eenmaal zelf -uit den tijd- gaat, er ten minste nog een «echte kraai- mag gevonden worden, die uw stoffelijk overschot naur alle regelen der kunst -aflevert.- GEMENGD NIEUWS. Gisterenmorgen is het stoffe lijk overschot van den heer Leo Lippmann naar het Centraal-Station gebracht, van waar het, door den Duitschen consul en familieleden en vrienden vergezeld, per trein van 8.53 naar Luxemburg is vervoerd. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben met de eerbewij'zen, aan den overledene als vertegenwoor diger van het Groothertogdom ver schuldigd. Van het feestcomité, gecon stitueerd met het oog op het in Mei 1884 te Leuven te vieren vijftigjarig bestaan van de Hoogeschool, of lie ver van hare reorganisatie, is een circulaire uitgegaan, waarin bijdra gen gevraagd worden, om den his- torischen optocht, welke bij die ge legenheid zal worden gehouden, zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Het aantal slachtoffers van de mijnontploffing bij Accrington, blijkt 66 te zijn. Verder verkeeren verscheiden gewonden in bedenke- lijken toestand. Een algemeen ge acht mijnopzichter, die den gehee- len dag geholpen had hij de red dingswerkzaamheden, kwam bij het naar huis keeren door een ongeluk met zijn rijtuig" om het leven. Van alle kanten worden pogingen aan hij zag hoe zijne moeder met geheel haar hart en ziel aan het vaderland hechtte. Wel wist hij, dat zij hem nooit zou vergeten, maar zij kon gemak kelijk huiten hein. Anselmus had hem van landen verhaald, waar overvloed van vruch ten. visch en vee de menschen rij kelijk voedde, maar ook in de Sak sische landen kon men in zijn on derhoud voorzien, en daar Groef- wang's moeder niet beter wist, dan dat als zij genoeg hout, eikels, beukenoten en overvloed van boscli- bessen kon verzamelen, en van de vrouwen van den heerenhof som tijds een kleedingstuk ten geschenke kreeg, zij dan gelukkig was, was zij tevreden. Dat de vrouwen van den burcht haar in den hulpbehoe venden ouderdom niet zouden laten omkomen, daarvan was haar zoon vast overtuigd. En hiermede was hij vast besloten, gewend om de nagelaten betrek kingen der slachtoffers van de ramp te helpen doorgiften, liefdadigheids voorstellingen enz. Een gemeente-ambtenaar in een kleine stad kreeg onlangs van het gemeentebestuur een missivt, waarin-hem te kennen werd gege ven, dat hij wegens eenige tekort komingen in de waarneming van zijn ambt, zijn ontslag moest aan vragen. De man schreef een briefkaart terug, om te melden, dat hij wei gerde zijn ambt neer te leggen. Dit schrijven kwam in de raads vergadering ter tafel, en wegens den toon; waarin hij was vervat, besloot de Raad met algemeene stemmen: de briefkaart ongelezen terug te zenden. Zoo althans las men in de missive van den secre taris. Men herinnert zich het geval van de schoóne Hongaarsclie die eerst te Pesth heimelijk met den advocaat Rosemberg, toen te Wies- baden met graaf Batthyany gehuwd was. De advokaat schoot den graaf in een tweegevecht dood, zoodat de gravin weduwe werd. Thans heet zij verloofd te zijn met een Oosten- rijksch baron en weldra te zullen trouwendit zal dan haar derde huwelijk binnen zes maanden zijn. De Mormonen hebben dit jaar alleen in het Zuiden der Vereenigde Staten 2000 aanhangers gewonnen. In Noord-Daitschland, waar op de wijze als ten onzent thans krachtige pogingen worden aange wend om door vereende krachten het misbruik van! sterken drank te bestrijden, worden hier en daar lijsten opgemaakt, waarop worden gebracht, alle personen, die in de plaats bekend staan als drinkebroers. De lijst heet SauferlisteEen exemplaar wordt gezonden aan eiken herbergier enz., met verbod aan de daarop vermelde personen drank te schenken. Op die lijsten komen ech ter wel eens ten onrechte zekere na men voor, gelijk o. a. onlangs te Emden, alwaar 100 personen er op voorkwamen. Daarvan is nu echter eene tweede editie verschenen met slechts 85 namen van mannen en vrouwen. Bij F. Van BouwelenHuy- brechts te Santvliet (België) is in de vorige week een zevende zoon ge- horen. De Koning lieeft den dienst- doenden burgemeester gelast in zijnen naam peter te zijn. De pas geboren zoon draagt den naam van Leopold Joseph. De pastoor der gemeente had te dezer gelegenheid de klok doen luiden. Naar men verneemt, is de boot Hollandia, varende tusschen Lon den en Harlingen vice-versa, op den Theems gezonken. Alle opva renden werden gered, doch van de lading, bestaande in vee en geslacht vleesch, is veel verloren gegaan; 100 van de 500 schapen, alsmede een gedeelte van het rundvee, moe ten slechts behouden zijn gebleven. In de «Halles centrales» te Parijs is verleden Zondagochtend een monsterkreeft ter markt gebracht, welke te Roscoff, in het departe ment Finistere was gevangen, en zoo vol leven aankwam, dat twee mannen haar met een touw moes ten binden. Het dier, met scharen van een palm lang voorzien, en van den kop tot het einde van den staart eene lengte hebbende van 110 cen timeters, werd voor 35 fres. aan een voorname restaurant verkocht. dadelijk na zijne genezing, liet va derland te verlaten. Misschien mocht het hem gelukken, de vluchtende priesters op te sporen, en dan kon hij zich bij deze aansluiten. Mis schien zou het hem gelukken, den weg' naar Ekresberg ot Paderborn te vinden, want ook daarheen moes ten rijwegen leiden. Nog voor hij het echter daarover met zichzelven eens was, bracht zijne moeder zelve de beslissing. Vrouwe Ilse had haar bij zich laten komen, en haar voorgesteld, of het niet beter zou zijn, dat haar zoon de landstreek voor eenigen tijd verliet, en daar zij juist van plan was een renbode naar den Kroden- burg in den Harz af te zenden, al waar haar vader zich ophield, zoo kon Groefwang mederijden en daar vooreerst blijven, of vrij en onge hinderd verder reizen, indien hij zulks verlangde. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2