Y A R i A. BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. Dat eeH Fransche tooneel- schrijver nog al vruchten plukt van zijne arbeid, blijkt alweer uit de mededeeling in Figarodat Meilhac alléén over de maand October van dit jaar 40,000 franks aan schrij- versrecht heeft ontvangen. Om wild of gevogelte te kun nen schieten zonder de jachtwet te overtreden, heeft men in Frankrijk het volgende middel bedacht: Men classificeerd het eenvoudig onder de rubriekschadelijk gedierte. Met die uitvlucht bekend, maakte de prefect van het departement der Beneden- Alphen gebruik van de gelegenheid, dat de algemeene raad vergaderd was, om aan elk der leden, grooten- <leels hartstochtelijke jagers, de vraag voor te leggen of vinken tot het schadelijk gedierte behoorden. Bijna zonder uitzondering luidde het ant woord bevestigend. Toen de beurt van antwoord ook aan twee genees- lieeren, de doctoren Liautard en Yvan. was gekomen, sprak de eerste, na deftig zijn ambtgenoot te hebben geraadpleegd«Ja, mijnheer de pre fect, vinken zijn schadelijke dieren.... als men er te veel van eet». maakt hij zijne excuses over deze onbedachtzaamheid en geeft hem een dier dure sigaren in de plaats. De boer bekijkt die naukeurig, ruikt er eens aan en zegt: «dat is een beste, mijnheer!» Dat geloof ik wel, zegt de aangesprokene, maar hij kost ook vijftien cent. «Wel, wel,» zegt nu de boer, ik heb nog nooit zoo'n dure sigaar gezien neen, die steek nu niet op, maar zal die eerst maar wijf Katrien eens laten zien.» en vervolgens steekt hij weder kalm een zijner vorige sigaren (alias stinkstokken) op. (Historisch.) Verfijnde vee-ziekte. Eene preutsche tante zegt tot haar nichtje, die met een lieereboer geëngageerd is«Je moet toch eens tegen Willem zeggen, lieve, dat hij, als hij met papa spreekt, niet zulke rare uit drukkingen gebruikt!» «Hoe dat zoo, tante «Wel, van middag aan tafel, toen hij van die nieuwe koeien vertelde, .sprak hij .telkens van «mond- en klauwzeer.» Waarom zegt hij niet tandpijn en eksteroogen?» Burgemeester en Wethouders dei- gemeente G„ prov. O., kregen op een onlangs geplaatste advertentie, houdende inschrijving- eener geld- leening g-root f 7000, in aandeelen, het volgende schrijven. 13 Oktober \883. Niews van de Dag. Met Hoogagting Mije Heere V en B. op u aanbieding uwe gèldbeleeniug verzoek u mij twee leeningen te willen storten eene zaak in Laarsen en schoene afveren uit te novenen verderen kondisie om met u Edelen te willen aan te sluiten naderen overeenstemming. Op verzoek op u spoedig antwoord mij adres is te Amsterdam. Reden tot vreugde. Wat er is aan de hand, dokter? Ge straalt van vreugde. Zoo even kom ik van de vrouw van den ontvanger, en die heeft de schoonste polypen der wereld in den neus! Een liefhebber van koffie, die zich maar al te zeer had te bekla gen over de vervalschte mengsels, die men hem in de maag stopte, begaf zich naar een winkelier, op wiens uithangbord in gouden letter prijkte: «Sdecialiteit in koffie.» Op zijne vraag naar de verschillende verkrijgbare soorten werden hem achtereenvolgens bussen aangewe zen met de opsehriften Rio, Santos, Zanzibar, Java, Mokka enz. «En dat dan?» vroeg de klant, op een bus zonder opschrift wijzende. «O, •dat is voor mijn eigen gebruik, dat is koffie!» luidde het antwoord. Niet gelukkig geslaagd. Een reiziger, die dien dag reeds een grooten afstand had afgelegd, komt te 's-Bosck aan, om van daar per diligence naar Heusden te vertrek ken. Vóór hij echter in het laatste vervoermiddel plaats neemt, zal hij zich de weelde veroorloven enkele sigaren van 15 cent aan te schaffen, in de hoop zijne vermoeienis, onder het genot van een lekkere havanna, te vergeten. Hij treft het buiten gewoon, is eenig passagier en steekt direct de eerste sigaar op, die hem overheerlijk smaakt, 't Is echter een kort genot: aan het station worden eenige passagiers opgeladen, waar onder een boer die, met een inge brande slechte sigaar, den geheelen wagen als het ware verpest, Wat nu te doen. De eerste reiziger redt zich ook uit deze moeielijkheid. Veinzende dat zijn sigaar uit is, vraagt hij den laatsten passagier •vuur en werpt daarna diens sigaar uit den wageu Onmiddellijk daarop Thiers en de Schildwacht. De Presse verhaalt eene aardige anekdote van Thiers, eene dergelijke als van Keizer Jozef II verteld wordt: Papa Thiers, president van de Republiek, was zijne geboortestad Marseille komen bezoeken. Hij liep daar gaarne alleen langs de straat, en eens. toen hij de ka zerne voorbijkwam, merkte liij een soldaat op den schildwacht die zijn geweer naast zicli bad gezet, en met smaak een stuk kommies- brood met Zwitsersche kaas at. Papa Thiers, wien die flinke sol datenkop beviel, trad naar hem toe en sprak hem aan. «Zeg, vriend, is de menage van het regiment nog al goed?» «Waarom vraagt ge mij dat?» «Omdat het mij een weinig aan gaat.» antwoordde Thiers. «Zijt ge misschien korporaal?» «Meer dan dat.» «Sergeant dan-» «Wel neen.» «Kwartiermeester dan? Vraag ex cuus, luitenant wil ik zeggen.» «Wees maar niet bang. Ik ben nog meer dan dat.» «Kapitein?» «Loop heen!» «Kommandantkolonel generaal, de heelerataplan-tegelijk?» «De generaals gehoorzamen mij.» «Nu nog mooier. Zoudt ge dan misschien voor den Minister van Oorlog willen doorgaan?» «Ik ben meer dan de minister.» «Welnu dan zijt ge Papa Thiers. Houd het brood en de kaas eens voor mij vast, dan kan ik het ge weer voor u presenteeren.» Kinderlijke twijfel. «Maar Fritsje,» zegt een vader tot zijn zoontje, dat verschrikt terug-deinst voor een hond, die hevig tegen hem blaft, «je weet toch wel dat blaf fende honden niet bijten.» «Ja, ik weet het wel,» antwoordt Fritsje, op weemenden toon. «maar of de hond het ook weet, dat weet ik niet.» LAATSTE BERICHTEN. LONDEN, 15 Nov. Aan de Pali mall Gezette wordt uit Kaapstad van den 13den geseind: De bevelvoe rende officier aan de grens meldt dat twee benden stroopers, elk van vijftig man blanken en inboorlingen, de hoeven aan gene zijde der grens van West-Grikwaland plunderen en de blanke pachters, vooral die in Trans vaal en Stellaland, van alles berooven. WEENEN, 15 Nov. De Wiener Zeitung maakt een eigenbandigen brief der Keizers aan den minister president Taaffe openbaar. Volgens dit schrijven wordt de Rijksdag tegen 4 December a. s. bijeengeroepen. PARIJS, 15 Nov. De heer Lastev- rie, lid van den Senaat, is overleden. de bestaande regeling Yan het onderwijs in het algemeen en het financieele stelsel der Schoolwet in hét hijzonder als hoofd oorzaak van het tekort. De meerderheid daarentegen weet het ontstaan van het tekort aan een aantal verschillende oor zaken. Ten slotte stemde men hierin over een, dat het verbroken evenwicht op de Staatsbegrooting zoo spoedig mogelijk moet worden hersteld. Algemeen verwachtte men vermindering van het tekort op den dienst van 1S84, eenerzijds door vereenvoudiging van be heer of inkrimping van suhsidicD, ander deels door tijdelijk uitstel van sommige daarvoor vatbare uitgaven. Als vanzelf kwam men daardoor tot het onderzoek der middelen, door de Regeering voorge steld tot dekking van het tekort. Eeu tijdelijke versterking van 's Rijks midde- len vond in beginsel hij vele leden in stemming. Degrooto meerderheid verklaarde zich tegen de regeeringsvoorstelleu, als een geheel beschouwd. Van de verschillende voorstellen ont moetten die tot verhooging van het in- voorrecht op de thee en den accijns op het gedistilleerd de minste bezwaren, of schoon zich ook daartegen bedenkingen deden hooien. In verhooging van het maximum der opcenten op de grondbelas ting zagen sommigen een stap in de goede richting. Anderen keurden haar ten sterkste at. Algemeen beschouwde men de terug- neming van 1/5 van het personeel door het ltijk, in verband met het equivalent aan de gemeenten, onaannemelijk. Wegens de geringe instemming met de regeeringsvoojnrtellen in haar geheel, weuschteu eenige leden splitsing van het wetsontwerp in zooveel voorstellen als het nieuwe middelen of verhooging inhoudt. De meerderheid der leden zag in herstel der graan- en meelrechten een eersten stap op een verkeerden, hoogst gevaarlijken weg. Zij vreesden daarvan stijging der broodprijzen ten nadeele van de mingegoede klassen. Een deel der leden wilden in herstel der graan- en meelrechten berusten. Do groote meerderheid achtte wederinvoe ring fier rechten op hout iu strijd met het beginsel van vrijlating van grondstoffen en nadcclig voor den scheepsbouw. Over de voorgestelde verhooging van het invoerrecht op thee waren de gevoelens verdeeld. De voorstanders vonden haar niet buitensporig, zagen daarin geen pro tectie of belemmering van den handel. De meeste ledeu hadden geen overwegend bezwaar tegen verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en sommige zagen zelfs niet tegen meerdere verhooging op. De meeste leden verklaarden, geen buitenge wone opcenten op het personeel te kunnen bewilligen, zoo lang deze belasting in het bijzonder neringdoenden onevenredig be zwaart. Nagenoeg algemeen achtte men opcenten op het successierecht volslagen ongeschikt voor een tijdelijke belasting. Uit bet onderzoek van het verband houdende wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 240, 242 en 247 der Ge meentewet, blijken meer in het bijzonder de bezwaren van de groote meerderheid tegen terugneming van 1/5 van bet per soneel door het Rijk. Dien maatregel achtte men onraadzaam met het oog op de her ziening van de opbrengst der ongebouwde eigendommen, daargelaten dat bet regee- ringsvoorstel hoogst onbillijk werd geacht. Andere denkbeelden ter versterking van 's Rijks middelen werden in verschillende afdeelingen aangegeven, o. a. een vergun ningsrecht op verkoop van tabak, een betere regeling van den suikeraccijns, verhooging van den wijnaccijus, verhooging van in voerrechten op buitenlandsche artikelen, het meer productief maken der Staats loterij enz. Het O. M. eischte bij monde van jhr. mr. Ort een celstraf van één jaar. Uitspraak 22 Nov. a.s. De advocaat-generaal aan het, gerechts hof te Arnhem eischte gisteren tegen de vrouw uit Deventer, die haar dronken man met petroleum insmeerde cn daarna in brand stak, 20 jaar tuchthuisstraf. Heden uitspraak. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te Arnhem heeft gisteren tegen Pauwels, beschuldigd wegens doodslag aldaar gepleegd, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, op grond van zelfverdcdigrng, 2 jaar celstraf geeischt. ARMENZORG. Voor de weesin richting te Neerbosch, bij Nijmegen, werd over de maanden Juli, Aug. en September van dit jaar de aanzienlijke som an f 14,026.86'/;, behalve veel kleeding- stukken. ontvangen. Door wijlen mejuffrouw de wed. C. M. Dieben is aan het R. K. parochiaal kerk bestuur van den II. Walburgis te Arnhem een legaat besproken groot f 4000. Met het oog op den naderenden winter werd gisteren door liet R. K. parochiaal armbestuur te Leeuwarden eene buitenge wone collecte langs de huizen gehouden, die f1136 opbracht.. LEGER EN VLOOT. De 2de luit. A. E. W. Stroo wordt bij het, 7de regfc. infanterie overgeplaatst, van Amster dam naar Hoorn. De 2de luit. W. H. Retors van het 1ste regt. huzaren te Deventer, wordt gedetacheerd bij de rijschool te Yenloo. Een internationale ruiterwedstrijd zal in het volgende jaar te Weenen gehouden worden. Alle officieren van staande legers m Europa kunnen daaraan deelnemen. De tweede-luitenant II. G. C. Munnich, van het Ge regt. iufanterie, heeft zijne ver plaatsing gevraagd bij liet leger iu Neder landse)) I ndic. Bij liet wapen der infanterie zullen in liet begin der volgende maand 37 luitenants bet kruis voor 15-jarigen officiersdienst ont vangen. Reeds bezaten 06 luitenants dat kruis, en op 31 Dec. a.s zullen er nog weer 23 andere bijkomen, die langer dan 15 jaar officier zijn, en door de omstandigheden liet nog niet verder dan lste-luitenant hebben gebracht,. Bij de cavalerie zullen 3 en bij de artillerie 9 eerste-luitenants dat dieustkruis ontvangen. (N.v.d.D.) Dc officier van adru. Ie klasse der ma rine J. C. De Vriese zal den dienst met pensioen verlaten. stuks en B BB P 287 stuks O.-I. Buffel-, mede tot zeer vasten prijs. Petroleum zeer vast, loco f 10%a lO'/j. E Jan.Maart flO7/» 10%. Tin. Banka f54%, Billiton 53*/«- Alkmaar, 14 Nov. Op de heden gehouden Paardenmarkt waren aan dc lijn: 323 Paar den f75 a 550; 40 Veulens f60 a 115; 2 Ezels f30 a 40. Leiden, 16 Nov. De aanvoer cn prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt 22 stieren f 46 a 165. ossen f a 136 melkkoeien f148 a 254, 50 kalf koeien f172 a 270, 111 vare id. f145 a 24S, 490 vette id. f165 a 298 of f0.66 a 0.80 per kl. 186 graskalveren f23 a 60, 23 vette id. f32 a 76 of fO.SO a 0.90 per kg.. IS nuchtere id. f 9.a 16.—, 725 vette schapen f 23 a 46 of f0.65 a 0.75 per kg., 183 weide dito f 15.— a 23.-. - lammeren f—a 4 magere varkens f 14 a 32, 258 biggen f5.a 15.- veulens fapaarden f a 995 runderen f41 kalv. f a 908 schapen f Schiedam, 15 Nor. Moutwijn f 12.50, Jene ver f 19.Anist. Proef f 19.75, Spoeling f 1.80, idem door de Schicdamsche Spoeling- Vereeniging f2. Amsterdam, 15 Nov. 1S83. Prijzen der onderstaande effecten. genou-er- pCt. du koei Nederland. Ccrt. Werk. Sch. 2' 65' Hongarije. 01)1. Lccuing 1-S67. Goudleeniug I Italië. Obl. Paus. Leuning 1860-64 Oostenrijk. ObLinpap Mci-X. Portugal. Rusland. i, zih Obl. buitl. bij Hope ide Rus n 1877 A .ast. -100 bu nl. 1 Si TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Belastingvoorstellen. Woensdag-avond verschenen de voorloo- pigc verslagen over dc voorstellen der Regeering tot voorloopige versterking van 's Rijks middelen. Allereerst'worden in het uitvoerige ver slag teruggegeven de bedenkingen van algemecnen aard, waaruit blijkt dat een aantal leden deze belastingvoorstellen weten aan de schoolwet en daarom geen vaste verhooging van de lasten der natie wilden zoo lang hun grieven tegen die wet niet werden weggenomen. Hiertegen werd aan gevoerd, dat weigering van middelen, als dwang op de Regeering tot herziening van de bestaande wet, minstens inconsti tutioneel was, Iu het algemeen wilde men geen nieuwe verhoogde belastingen toestaan, zoo lang niet iu Indië en in Nederland al het mo gelijke gedaan was om de bestuursweelde te besnoeien, ter verwijdering of vermin dering der tekorten. De omvang en oorza ken van het tekort werden breedvoerig besproken. Een aantal leden beschouwden Belangrijk is de geluksaankondiging va;; SA MUEL HECKSCHER Sbnr. iu Ham burgwelke zich in het huidig tim mer van onze courant bevindt. ,t huis heeft zich door zijn pror. (:'e en stilzwijgende uitbetaling der hier en in de omstrek-h ge wonnen bedragen, ue zoo goede faam verworven, 'iu wij al onze lezers aanbevelen u deze ad vertentie acht te geven. LANDBOUW EN ViSSCHERIJ. Eergisteren werd van Alkmaar voor eenige duizenden guldens vee naar Spanje verzouden. Uit Rijnsburg wordt geschreven: Dagelijks neemt het land moer een wiuter- gezicht aan. Door het, natte weer moet hot vee gestald worden, ofschoon er nog genoeg gras is. De kolossale bloemkoolteelt is gviieel iugezameld en voor liet raeerendeel verduur zaamd; de opbrengst, ook van de andere soorten, was zeer goed, maar de prijs ge middeld niet hoog genoeg, om dz gemaakte kosten goed te maken, en wel hoofdzakelijk omdat ae pachten veel te hoog zijn. De late aardappeloogst was zeer goed. vooral omdat de betrekkelijk lage prijzen hier geen kwaad doen, daar niet meer dan voor eigen gebruik verbouwd wordt; van uien was de prijs redelijk, doch de kwaliteit zóó gering, dat ze evenals verleden jaar een belangrijke schadepost zijn. Het korengewus was prachtig, de prijzen daarvan laag. Bloembollen, ook krokussen, zijn voor het grootste gedeelte reeds opgeplant.de prijzen daarvan zijn in de laatste twee jaren zóóveel teruggegaan, dat men voor de toekomst zich bezorgd maakt- Leen :nkele schuit is gisternacht te Schever,:ng J aangekomen, zoodat er geen verkr. ..:ivar, baring plaats vond. Gister- verrrokkau 31 schuiten naar zee ter uitoefening der haringvisscherij, i Als en bijzonderheid kan worden gemeld dat uisteren eene stoomboot drie haring- sclnaton niet alleen in zee sleepte, maar zeis zoo ver gebracht, dat zij denzelfden a-ónd de visscherij konden uitoefenen. Een y-it wat aldaar nog niet plaats had. RECHTSZAKEN. Dc opzichter op het terrein der tentoon stelling, Willem Visser, die iu dc vorige week ter zake vanjdiefstal van twee flesschcn likeur uit Russische afdeeling terecht stond, is te dier. zake door de arrondissements rechtbank te Amsterdam, overeenkomstig den eisch van het O. M., tot een celstraf van drie maanden veroordeeld. Gelijke straf werd uitgesproken tegeneen Duitscqer P. Ehlert, die op het einde der vorige maand zich aan diefstal uit een kiosk op liet Leidscheplein had schuldig gemaakt. De schildwacht voor de cellulaire gevange nis had hem van verre een ruit zien inslaan en den diefstal plegen, zonder dat terstond te kunnen beletten. Voor dezelfde rechtbank stond eergisteren terecht H. J. Wendclgast. aangeklaagd van iu den nacht van 6 Nov. jl. van een diamant slijper te Amsterdam op straat een portefeuille waarin 52 brillanten, tc hebben ontstolen. De bestolene had hem ontmoet en een borreltje aangeboden en zich al pratende laten ont vallen dat hij zooveel waarde bij zich droeg. Beklaagde had de portefeuille ap een moleu- erf begraven, waar zij later door de politie werd gevonden. RIVIERBERICHTEN, Vreeswijk, 15 Nov. 3.03 M. boven AP 3.49 M. onder N. P. Keulen, 15 Nov. 3.ss M. boven 0. Maastricht, 14 Nov. Hoogte der Maas 2.03 boven 0. M. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 16 November. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijkcr Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f3.a 5.Geldersche Kralen f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.90 a 2.dito Engelsche f 1.40 a 1.50, Zecuw- sche Spuische Jammen ft.50 a 2.70, Blauwe f2.35 a 2.40, Elakkeesche Jammen fl.50 a 2.Pooters fl.a 1.40, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.35, dito Saksische f 2.20 a Gronin ger Jammen fl.SO a 1.85. Tarwe op levering geen koers. Notceriug van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering onveranderd. Mei f166, 165. Notccring van Mcnue Thole. Koolzaad zonder handel. Raapolie willig; Dcc. f38, 3Sl Lijnolie iets trager: JunLVug. f223 4. Koffie. Afgedaan 982 balen Java W.-I. B. ex Madura en 576 bn. dito dito, alhier gedopt, ex diverse schepen. Huiden. Gisteren werden bij inschrijving afgedaanM WB P 327 stuks M WC X 92 stuks; M WC 589 stuks; M WD 299 stuks Batavia Buffel- en MWA 30 stuks dito Runder-, ex Chycbassa, tot zeer vaste prijzen. Op zeilende 'conditiën per Duke of Buc kiughan» werden verkocht: MWBB1354 l1 Obl bral. 1876. 2 Perpetuele) 4 winul. f 12500- >0001% Ooi. biiuil. f1000- •15' - 58s, 43' 'j 53*' s Turkije. Egypte. Italië. Rusland. Amerika. 1J/J 23 5 8% 6 10' 8 5 I 67' 3 4' 'Jll23 4 120'% 4' s 26"/8 13», 9' 118';, 149 114% 70s 153* 116 19 51'%, 118% 503 500U Obl. Alg. Sch. 1865. r 1S69. Obl. Leen. 1876. N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 1S77. Columbia. Obligatiën Peru. Lceniug 1870 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aaud. Ceut.spw. gcst.Obl. Jnd. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' 5 Boxtel Wezel Obl. 1S755 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jclez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. ObL f1000. Morschansk Svaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid, N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Ccrt7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 n u Rotterdam 3 h Gem. Crediet. 3 Belgie. Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 I860. 5 1864. Rusland. 1864. 5 1866. 5 Geldkoers, prolongatie 3' - pCt. 85% 55% 56*/, 29 131*/., 104' 109 100' 94* 8 96 99'/, 110", 142 127", 122% Commissariaat ran Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Eenige portemounaie's met en zonder geld, een gouden oorbel, een oorbel-handje, ee» parapluie, twee en-tout-eas, een linnen wasch- zak, een bril, een duimstok, een pet, een schoenhoorn, twee overschoenen,een schoentje, een sluitmand waarin een servet, een pater noster, eenige stalen voor jassen, een schoen makersduimstok en eenige losse sleutels. Voorts tc bevragen bij W. Hamers, Korte Lakenstraat 7, een gouden ring. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een parasol. BEVALLEN 13 Nov. E. de Wilda, gcb. van Duin, z. 14. T. Zandbergen, geb. Iluig, z. H. P. G. Bachofner, geb. v. d. Beek, z. C. J. Heijtvelt, geb. van Mierlo, z. H. G. C. van Gaaien, geb. Thooleu, z. G. van Steen, geb. Schut, d. GETROUWD 15 Nov. J. C. Beukers cn E. W. J, vaa Arkel Schooncboom. M. Spaanderman en H. C. Verpoorten. J. F. Mansvelt Beek en H. C. Meijlink. A. de Geus cn J. Elffers.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 3