POPULAIR mm EN Oplage 10000 Ex. Maandag 19 November 1883. No. 113. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: FEUILLETON. „GROEFWANG". HAARLEM S DAGBLAD Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uv Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHs. F. JONES, Sucr.. Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20», 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftscne Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoo 'naap Haarlr^- 8.26 10.49, >42, 4.17, 6.15; .2«- Bericht aan onze iezers. auj die zich nog in den loop van dit jaar abon neer en, ontvangen als premie le. den boetenden Roman: He Vloek des Vaders. 2e. Ven prachtig en in vier kleuren gedrukt en wand kalender. ALGEMEEN «VERZICHT. De Iersche onderkoning heeft zoo van tijd tot tijd heel wat te doen om de orde in het land, waar hij in naam der Engelsche koningin gebied voert, te handhaven. Niet alleen is het de haat tegen al wat Engelsch is, welke dikwijls dreigt die orde te verstoren, doch ook ge ven de verschillende partijschappen, welke op het groene Erin bestaan, hem dikwijls vrij wat werk. De partij van de Land Laegue, die zich bij voorkeur de nationale noemt, en die van de Orangisten, staan maar al te dikwijls zeer scherp tegenover elkander en vaak komt het, vooral in het noorden van het eiland, tot bloedige botsingen tus- schen hen beiden, die door de open bare macht niet altijd spoedig ge noeg verhinderd kunnen worden. Natuurlijk wekken somtijds de maat regelen van voorzorg, welke de re geering meent te moeten nemen, de ontevredenheid van de eene of de andere vereeniging, die zich daardoor in hare rechten gekrenkt acht. Zoo ook roepen de Ieren thans weder wraak over een der jongste "besluiten van den onderkoning. Te Fermagana zou door de National League eene belangrijke vergade (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET UOOGPUITSCH VAN ADOLF GLASER. 11) Daarmede was hij het eens, en daar de goede dranken en krachtige soepjes uit de heerenkeuken hem wonderlijk snel deden aansterken, was hii fspoedig gereed om de reis te aanvaarden. Hoe beter hij zich gevoelde, des te ijveriger vroeg hij zijne moeder naar inVchtingen, hoe eigenlijk heer Heino:'<<ïr de deelneming dacht, die zijUu gemalin voor hem, den jongen christen, betoonde, en hij vernam dat deze wel is waar de verdrijving der christelijke broeders zelve bevolen, en de moord van An- selmus had toegelaten, maar met ring worden gehouden, waarop de houding der partij in de toekomst zou worden besproken, doch de Orangisten hadden hun voornemen te kennen gegeven, om die verga dering met geweld uit elkander te drijven. De regeering, bevreesd voor eene herhaling van de bloedige too- neelen te Londonderry, had zich gehaast, die bijeenkomst te verbie den, en nu klagen de verongelijk ten over de schandelijke willekeur, waarvan zij, zooals zij beweren, het slachtoffer zijn. De vrijheid van het woord, de vrijheid van vereeniging is, zoo meenen zij, door dit ver bod geschonden, want daarvoor staat voor iedere partij de weg open, om de bijeenkomsten harer tegenstan ders te verhinderen. Hoewel deze bewering wel eenigen schijn vari waarheid heeft, valt het van den anderen kant niet te ontkennen, dat de klagers van heden, bij vroegere gelegenheden, wel eens misbruik gemaakt hebben van dezelfde vrij heid, over welke schending zij thans hemel en aarde bewegen. Omtrent de kwestie van het Suez- kanaal schrijft men uit Alexan dria aan de Timesdat men daar nog zoo zeker niet is van de rech ten, die naar het oordeel van de Lesssps, de kanaalmaatschappij heeft op de gronden benoodigd tot het aanleggen van een tweede water weg. Het zou zeer goed kunnen zijn, meent de berichtgever, dat de Egyptische regeering aan het ver- leenen van de noodige concessie zeer bezwarende, geldelijke verplichtin gen verbond, want men denkt er daar ernstig over, om de berooide schatkist voor een deel te vullen, met de gelden door de kanaalmaat schappij aan tol en doorvoerrecht ontvangen. Natuurlijk zou de khe- dive zeer grootmoedig den aan deelhouders een deel der penningen laten, doch in ieder geval is het gerucht, indien het zich bevestigt, voor hen niet zeer bemoedigend. De Berlijnsche hofprediker, ds. Stocken, die in het laatst der vorige week, ter gelegenheid der Lutherfeesten, op het stadhuis van Londen eene voordracht zou houden, ontving ter elfder ure van den Lord-Mayor de uitnoodiging, liever naar een ander lokaal om te zien, daar zijne be kende anti-semitische gezindheid wellicht aanstoot zou kunnen geven aan de talrijke Israëlieten, die in deze wereldstad wonen. Het comité, dat deze bijeenkomst georganiseerd had, teekende wel protest aan tegen dit besluit, doch het meende desniette min zich daartegen niet verder te moeten verzetten, waarom dan ook de vergadering naar Exeter Halls verlegd werd. De voordracht, welke de Israëlietische kwestie onaange roerd liet, liep dan ook zonder stoor nis af. De Fransch© regeering heeft van Markies Tseng het aanbod ontvan gen om de onderhandelingen weder te hervatten, indien het kabinet ge zind is, gedurende de besprekingen, geen enkele vijandige beweging tegen Sontay en Bae-Ninh te onder nemen. Van het antwoord op dit voorstel zal het afhangen, of hij te Parijs zal blijven, of wel naar Lon den terug zal keeren, in welk laatste geval een breuk tusschen Frankrijk China onvermijdelijk geacht keizer van .Tap. h ridderorde van het gulden v es geschonken. Om trent de fee; te Madrid, hij ge legenheid Ji het bezoek der Duit- schen krpJprii*6, verneemt men na der dat/Xl schitterend; beloven te zijn, z'JAév nogthans een officieel karak'jr aan te nemen. Voor zoo- verr^de regeering zich er mede in- laa betreft het alleen een bewijs v: i erkentelijkheid voor de hartelijke c'itvangst welke koning Alphonsus v\n wege het Duitsche hof was voor de* aanvrag£ bereid. Volgens de Portugeesche bladen heeft de prins het voornemen zijne terugreis over Lissabon te ne- xzn.91j 4.1 jir* h/ï.-ioek aai» ,dp JiAofiUtfcd van Portugal zou evenwel niet van langen duur zijn, daar hij van plan is zich nog denzelfden dag van zijne aankomst of uiterlijk den volgenden, op een Duitsch oorlogsschip in te schepen. dat de meerderheid harer leden, de regeering niet gunstig gezind is. Drie willen een protectoraat over dit gebied, twee anderen zijn voor standers van een algeheele anexatie, een is er bij, die tegen elk crediet is, terwijl wederom een ander eene motie van wantrouwen tegen het kabinet wil indienen. Van eenstem migheid is dus volstrekt geen sprake, en onder zulke omstandigheden is het zeker hoogst moeielijk vooruit aan te geven, of het rapport gunstig of ongunstig luiden zal. Dat het in Servië noodig v enkele districten nogmaals de l'ijgs- wet at te kondigen blijkt .ut het gebeurde te Alexinatz. Fn hoop boeren met geweren, s >kken en knuppels gewapend hes -rmde het stadje met het doelden zekeren Betrowitsch, die wegïs valschheid in geschrifte gevang -i zat, te bevrij den. De overheid erd afgezet, en in de gevangenis worpen, en alleen een spoedig optrden der geregelde troepen, die ng tijdig door een telegraphist gwaarschuwd konden worden, mastte een einde aan de oproertjes. D onruststokers, bevreesd voor de ^ajonetten, namen hij de aankoms van twee bataljons de vlucht.'; aarna de regeeringspersonen weder uit hunne kortstondige ge- vanghisschap verlost konden wor den Betrowitsch, die vreemd genoeg, deJ loop der zaken bijzonder kalm b-d afgewacht, werd weder achter sot en grendel gebracht, en daar- betrekking tot G**oefwang had hij het verzoek van zijne vrouw toege staan, en het aan haar overgelaten deze op eene of andere wijze on schadelijk te maken. Dus was hij eigenlijk het eigendom van vrouwe Ilse en door zijne moeder schikte hij zich geheel naar haren wil. De dag van Groefwang's vertrek brak aan. De heer was reeds vroeg ter jacht getogen, en vrouwe Ilse, die drie kinderen had, twee jongens en een meisje, liet hem zeggen dat hij vóór zijn vertrek voor haar zou verschijnen. Hij begaf zich naar het vrouwen vertrek, waar eene dienstbode de mat van eene deuropening wegschoof, zoodat hij de kamer der heerenvrouw kon binnentreden. Een oogenblik bleef de jonge man als vastgenageld op den dorpel staan. In het vriendelijk ingerichte vertrek, dicht bij een groote vensteropening, waardoor men uitzicht had op den tuin, zat vrouwe Ilse en hield het wordt. De commissie uit de Fransche-mede was de geheele vertooning kamer, die rapport moet uitbreng©, over de crediet-aanvrage voor Tra- kin, is benoemd. Hoewel van lare samenstelling nog niets met jdter- heicf*valt te zeggen, schijnt h'/toch, evangelieboek op haren s(ioot, ter wijl haar oudste zoon m c den vin ger een der geschreva woorden aanwees, dat zij hemman voorlas. De twee kleinere L'nderen hmrk- ten aan weerszijde7' naast hunnn moeder en zagen ra eens naar deze, dan eens naar hui broeder of naar het boek. Had de boo^ vijand zich voor genomen, om /jij iederen treffenden of verheven indruk zich hij zijn geest in te dringen? Toen hij vrouwe Ilse zoo door hare kinderen omringd zag, moest hij wedér aan de ontmoeting met de waarzegster en aan de woorden I denken die deze hem destijds had gezegd. Over 't algemeen waren er ge zichten, die geheel iets anders uit drukten dan die, welke men zoo dagelijks in het dorp zag. En hier waren, het niet alleen de trekken, i het was de geheele gestalte en 1 lichaamshouding die den jongen man geëindigd. Thans verklaart de regeering dat overal de rust in het land is hersteld. De koning van Spanje henft den zonderling betooverde en hem won derbaar voor vrouwe Ilse innam. Zij bemerkte hem, en terwijl zij hare heldere oogen een weinig nieuwsgierig op hem richtte, zeide zij: Gij wilt uw boek van mij in ontvangst nemen? Hier is het. Had hem de eerste aanblik der heerenvrouw, van zoo nabij bijzon der getroffen, zoo veranderden de blik harer oogen en de toon harer stem dezen indruk weder, want daarin was zij geheel de verhevene, gebiedende vrouw, die zich verne derde om te spreken met een wezen, dat in 't geheel niet hij haar kon worden vergeleken. Toch kon hij een vroolijke verrassing niet ver bergen, en zeide tot haar: Gij verstaat dus de schrijfkunst; hoe is het mogelijk, vrouwe? Zij gaf hierop geen antwoord, maar ging bedaard voort te spreken, waar zij had opgehouden. Dat is een kostbare erfenis, zeide zij, die de christen u heeft De wetgevende vergadering van den Staat Washington heeft be sloten ook aan vrouwen het stem recht toe te kennen. Anderen waren haar daarin reeds lang voor ge weest, want sedert geruimen tijd be zat de zwakkere sekse van Nyoning dat voorrecht al. Uit de Kaap-Kolonie meldden de laatste berichten dat het in de diamantvelden te Kimberley thans weder alles behalve rustig is. Ge wapende benden uit 50 tot 100 man, uit zwarten en blanken bestaande, loopen het land af, plunderen de hofsteden, en verwoesten alles wat zij niet medenemen kunnen. De regeering neemt krachtige maatrege len om aan die rooverijen paal en perk te stellen, doch voor het oogen blik heerscht er een zekere paniek onder de bevolking. Men hoopt daar- nagelaten. Een evangelieboek in onze taal. Misschien het eerste en het eenige dat er bestaat. In onze taal vroeg de jon geling verwonderd en verward, want daaraan had hij in 't geheel nog niet gedacht. Welzeker, antwoordde zij; de man moet er veel moeite en tijd aan hebben opgeofferd, dat hij onze taal zoo goed kende, want de Frankische spreekwijze wijkt nog al zeer van de andere af, en de evangelieboeken zijn meest in de Romeinsche taal geschreven. Groefwang was geheel verbluft over hetgeen hij daar hoorde, en staarde de heerenvrouw, die hem nu eerst geheel een ander wezen toescheen, verwonderd aan. De vrouwen in liet dorp droegen het haar rondom het hoofd omhoog gestreken, en bovenop tot een hal tezamen gerold; vrouwe Ilse daar entegen liet het geheel loshangen. Het golfde in dichte, zachte massa's

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1