BINNENLAND. aan echter spoedig een einde te maken. De begrooting door de Belgische regeering bij de kamers ingediend, sluit met een nadeelig saldo van 13 millioen francs. Nederland is der halve niet liet eenige land dat met tekorten te sukkelen beeft, 't Is wel een troost, doch een schrale! Haarlem, 17 Nov. '83. H. K. H. prinses Hendrik be oefent, naar men weet, de teeken en schilderkunst met niet gewoon talent. Ilaar verblijf in het Amstel- Hötel heeft zij zich ten nutte ge maakt om zich nogmaals te stellen onder de leiding van onze zeer begaafde stadgenoot mej. Tkérèse Schwartze, op wier atelier zij dage- lijks eenige uren werkzaam is. De Erfprins van Bentheim- Benfheim en zijne gemalin worden iif-i'i» n op het Loo verwacht. De procureur-generaal bij het te Arnhem heeft cassatie aan- 'A kónd tegen het arrest, waarbii <er A. Roland Holst jr., bij de 1 dit van eedsweigering, van vaisv voiging is ontslagen. 11 i.' ^en 11 -or A. Roland Holst te A nsterum door tusschenkomst van ilen iuv J, A. N. Schagen Van Leeuwen, een lom van f 250 ont vangen, ten bhoeve van de nage laten betrekkingn der verongelukte visschers te MoG.ergat. onder liet opschrift «Van eti Nederlaudsch Exposant die tevredti is». Volgens telegram uit New- York woedt eene zwav storm be noorden 42° breedte niNen Atlant, oceaan en kan deze tus^hen den 16en en ISen Nov. of) de Jritsohe, Noordsche en Noord-ï" ranse. kus ten verwacht worden, waaienle uit het ZVV. tot NVV., mogelijk ve-o-e- zeld van sneeuw in de noordeif^e streken. Benoorden 38° breedte 'z;l het in dien tijd zeer slecht wedei zijn in den Atlant. oceaan. Door den Minister van oorlog is aan onderscheidene militaire auto riteiten medegedeeld dat de angina dvphthtrina (besmettelijke keelziekte te T.JzendoarA, pro v Geicieflancl. epidemisch heerscht. Ziet de kleine, vlugge bijen eens na, die al gonzende door den tuin vliegen en zonder ophouden van de eene naar de andere bloem zweven. Ziet ze eens na op een zonnigen dag. Uit elke bloemkelk verzamelen zij wat en rusteloos gaan zij met den arbeid voort, en toch schijnt het, dat zij bloot voor hun pleizier uit zijn. Dat zij beladen en belast, maar toch slechts met een heel klein vrachtje weder in hare woning terugkeeren, daarvan is men slechts zelden ooggetuige. Maar aangenomen zelfs, dat zulks het geval ware, dan zou men op die wijze toch niet terstond op het denk beeld komen, dat het ganschebijen- heir zulk een kolossale massa samen- gaart als de statistiek ons met dui delijke cijfers leert dat werkelijk het geval is. Op last van den Franschen minis ter vau landbouw en handel, zijn indertijd aanschrijvingen gezonden aan de prefecten in de departe menten, strekkende om juiste op gaven aan het ministerie in te zenden betreffende de bijenteelt en hare productie. Het resultaat daarvan is tot beneden haar schouders en werd door een ring van glanzend brons hij elkander en van het gelaat ge houden. Deze bronzen ring had van boven een omhoog-staand versiersel, dat het gelaat eene trotsche uitdrukking gaf. Het gewaad der heerenvrouw was van veel fijnere stof, dan andere vrouwen droegen, en bovendien aan den hals, de armen en den zoom met bonte streepen versierd, welke geen mindere vrouw zou hebben gewaagd te dragen. Eindelijk vatte Groetwang moed en uitte de vraag: Gij kent dus den inhoud van het boek, en daarmede ook de leer des lieils en der verlossing? O, zeg mij, vrouwe, hoe denktgij daarover? Wat zal ik daar van denken? Dat de god der christenen zijn zoon in ellende heeft laten leven, en hem den dood eens misdadigers heeft doen sterven. Er staat menig schoon woord in het hoek, maar wat heb wel in staat om ieder verbaasd te doen staan, die den kleinen, ge- vleugelden werkman, bij zijn schijn baar nietigen arbeid ooit heeft gade geslagen. Uit de ingekomen rappor ten blijkt, dat in het afgeloopen jaar in gansch Frankrijk niet minder dan 1,971,865 bijenkorven met wer kende bijen bezet, werden gevonden. Zij leverden op 9,948,642 KG. honig, waarvan de bruto-waarde bedroeg 14,945,885 franken, en 2,845,749 KG. was, waarvan de brutowaarde was 8,752,290 fr., uitmakende een totaal van 23,698,134 fr. Neemt men hierbij in aanmerking, dat bijna in alle landen ter wereld der ge matigde en heete streken bijen wor den aangetroffen, dan kan men zich gemakkelijk voorstellen welk een verbazende massa honig en was van de bijen komt. die voor een groot gedeelte strekt ter verhooging van de algemeene welvaart. Hbl Haarlemmermeer. Nieuw- Yennep was Donderdag' in feestge waad, ter eere van den verdienste lijken hoofdonderwijzer aan school 5 aldaar, den heer W. C. Spruiten- burg. die zijn 25jarig jubelfeest als hoofd dier school vierde. Het geheele dorp gaf van zijne belangstelling blijk door allerwegen de vlaggen uit te hangen en den zondagsdos aan te trekken. Het schoollokaal was fraai versierd en een eereboog was opgericht. Algemeen en vele waren de blijken van deelneming, die den waardigen jubilaris gebracht werden. De schoolkinderen werden feestelijk onthaald en de burgemees ter, verscheidene Raadsleden, de voorzitter en de secretaris der plaat selijke schoolcommissie en bijna alle collega's waren ter plaatse om den heer Spruitenburg te begroeten. Amsterdam. Een merkwaar dig geschil omtrent het huurcontract zal weldra in rechten moeten beslist- wórden. Het perceel, waarin het bekende sigaren-magazijn van den heer Th. A.. Petit is gevestigd, op de Utrecht er l' mnat, is namelijk van eigenaar fP.-rd, en deze heeft nu den be- wopir '.de huur opgezeg'd, hoewel deze .volgens huurcontract, het recht eeft.-ja dat. perceel tot Mei 1894 te wo-n. Toen' m de eigenaar dezer dagen het «ver.-.iurboï'dje» aan den deur post liet Apslaan hing de bewoner onmiddellijk de volgende mededee- ling voor h&venster: Daar ingmlie geregistreerd huur contract dit pereel is verhuurd tot primo Mei 1894./.? het perceel niet te bezichtigen. Met belangstellilr wordt de rech terlijke uitspraak tegemoet gezien op de vraag, of de vrkooper van een perceel het recht heeft, een vroeger gesloten en ne> loopend huurcontract niet te erkè.nen. De Internationale Kelnerclub hield Donderdag avond te Amster dam haar tweede groote vei-ade- ring, die drukker bezocht waHan de eerste. Een voorstel, om m fonds bijeen te brengen ter bevo dering van den kellnerstand, weik door de vergadering goedgekeurd. Verder bield men zich onledig met de samenstelling van statuten voor de club, waartoe verscheidene statuten van buitenlandsche Ver- eenigingen tot leiddraad dienden. Een verliefd paar kreeg Don derdag avond in de Handboogstraat te Amsterdam ruzie. Het geschil ben wij daar aan, wij die géene goden noodig hebben en in ons land tevreden leven. Deze woorden deden den jonge ling opnieuw ten hoogste verwon derd staan. Bliksemsnel kwam eene gedachte bij bem op, aan het moei lijke en gevaarlijke verblijf der christelijke priesters in het Saksen- land, aan de verre reis, die zij, ge- dreven door een onweerstaanharen drang om de leer des keils daar heen te brengen, door wouden en over stroomen hadden gewaagd. En dat alles zou slechts het ge volg eener valsche inbeelding zijn. De zucht naar kennis en godsvêr- eering, die met zooveel kracht in hem was ontwaakt, zou dus slechts eene hersenschim zijn. In een soort van vertwijfeling vroeg hij de trot sche, koele vrouw En de wonderbare schrijfkunst, die gij zelf schijnt te verstaan, is zij niet een kostbaar goed, en zijn daarom die mannen niet onze wei liep zóó hoog, dat de jongeling zijn meisje met een stuk hout eene zware hoofdwonde toebracht. Zij moest naar het gasthuis worden gebracht. Tegen den minnaar is proces-ver baal opgemaakt. Gisteren werd alliier eene Duitscbe vrouw, oud circa 40 jaren, wegens diefstal aan eene winkel uitstalling op heeterdaad betrapt, naar de cellulaire gevangenis over gebracht. Zij was in het bezit van twee dames-mantels, twee mansjassen, een pantalon, een coupon japonstof een lap luiergoed, zakdoeken en wollen kousen, alles nieuw, en van dezer dagen op gelijke wijze aan uitstallingen van winkels gestolen. Een man, die aan zinsverbijs tering leed, sprong Donderavond in de Korte Prinsengracht en verdronk, ondanks alle pogingen tot redding. Heden werd nog' tevergeefs naar zijn lijk gezocht. Delft. In de zitting van den Gemeenteraad van gisteren is de kermis-kwestie eindelijk voor goed afgedaan, doordien mot 15 tegen 4 stemmen afwijzend werd beschikt op het adres van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente tot afschaffing* der kermis. Maas en Waal. Een land bouwer liet zich, van de Tiélsche markt bekomen, met de pont over zetten. Opgewonden van vreugde, ot vau iets anders, roemde hij over de goede zaken, die hij had gedaan. Ten bewijze kwam zijn buidel met rijksdaalders voor den dag. Hij zwaait er mede rond en slaat er mede op den rand van de pont, totdat het linnen zakje scheurt en f 70 in de Waal rollen. Met nog slechts ƒ15, die in de pont gevallen waren, kwam hij hij moeder de vrouw te rug! Yeiiloo. Twee karren, met paarden hespannen en hoog heiaden met groenten, zijn aan het grens station Ilerungen in beslaggenomen, omdat de Pruisische douanen daar groenten op verborgen vonden, die in Pruisen niet mogen ingevoerd worden. Yeel landbouwers van bier hebben nog lang na het verbod van invoer langs dat kantoor liun markt- produeten vervoerd. Amemuidèn. Daar men hier onder den visscherstond gewoonlijk vroeg in het huwelijksbootje stapt, vervoegden zich onlangs tot dat einde bij den ambtenaar van den burgerlijken stand een visschers- knaap van 17 en een meisje van 18 jaren. Daar echter de knaap den bij art. 86 B. W. gevorderden leeftijd nog niet heeft bereikt, zal het paar moeten wachten tot de Koninklijke dispensatie, die voor het huwelijk henoodigd is. zal zijn verkreg'en. Tiel. In den vroegen ochtend van Donderdag, is in de stadsgracht de verversknecht <T. Y. M. verdron ken. Men vermoedt- dat hij hij het halen van water uit de gracht, is uitgegleden en te water geraakt, daar zijn emmer op de trap van den walkant stond. Voor ongeveer drie jaren verdronk zijn vrouw in de rivier de Waal. Roermond. Een korporaal e twee kanonniers van het 3e re£ pent veldartillerie, in garnizoen al hit' zijn gewapend met sabel en re vol vu- gedeserteerd'. Te Maaseijck (Belgie- hebben zij hunne militaire kleeding verkocht. Leeuv/trden. De briévenbe- doeners, da;r zij ons die kostelijke gave brengen9 Een welwiïende glimlach ver helderde hetgeltat der heerenvrouw, terwijl zij zeide: Ik zal deze 'raag niet beant woorden, maar mijn gebieder is eene andere meening toegedaan, en ik gehoorzaam hem. Hi heeft niet gaarne dat men zicli ti gen zijn wil verzet en misschien hee* hij gelijk dat hij de schrijfkunst voor een speeltuig houdt, dat in vijandige handen verderfelijk wordt.'Ik be klaagde het, dat de vervaardiger van dit boek zijn leven verloer,en ik kan niet loochenen dat ik deel neming gevoel voor die menschep, die door woord en schrift hunn - gedachten kracht hij kunnen zétten, maar ik kan over den anderen kant mijn heer geen ongelijk geven, als hij zijne overtuiging volgt en deze menschen uit ons land tracht te verwijderen. Wie riep ze tot ons en wat zoeken ze hier? Leven we niet stéilere hebben zich per' adres tot den minister van Waterstaat enz. gewend met het verzoek hun aantal zoodanig te vermeerderen, dat van hen geen overmatiger arbeid behoeft te worden gevorderd, zooals thans het geval schijnt te zijn. Het aantal diensturen der bestel lers is volgens bet adres zóó groot, dat velen hunner, als gevolg daar van, herhaaldelijk door ongesteldheid verhinderd worden hunnen dienst waar te nemen, hetwelk de over- blïjvenden tot nog meer werkzaam heden noodzaakt. Meppel. De Kinkhorststraat was Donderdag in rep en roer ge bracht door den melkboer T. De man was bezig met een kachelpoök zijn vrouw te slaau. Toen hij daarop het huis verliet, doch spoedig terug keerde, kon de held van den pook het lynchg'erecht zijner buurvrouwen niet ontgaan. Onder een regen van ongerechtigheden bereikte hij met slijk beladen zijn woning. VARIA. Manen helpt niet altijd. Jacob «Neem me niet kwalijk, meneer de Baron, maar wanneer krijg ik bet geld van den vos, dien ik je ver kocht heb?» Baron: «Hoe oud ben je, Jacob?» Jacob (erg verwonderd): «Zestig jaar.» Baron: «Zestig jaar en dan nog zoo nieuwsgierig'?» In het bierhuis. Heer-. Je brengt me een heel glas bier ik beb maar een half besteld. Kellner (zet het glas aan den mond en drinkt er de helft uit). Da's gauw verholpe daar hebt u 'n halvie. Een teeder gemoed. Onze Karei is zoo teeder van gemoed dat hij bloedworst slechts in 't donker kan eten, omdat hij geen bloed kan zien. Verschil van opinie. Man (ter wijl hij bezig is zich te scheren). Te drommel, dat mes deugt niet meerde scherpte is er totaal af. Vrouw (terwijl zij hij afwezig heid van haren echtvriend met het scheermes de aardappelen schilt). Ik kan maar niet begrijpen waarom mijn man over dat mes klaagt; 7t is waarlijk het scherpste dat we in huis hebben. Sergeant. Huichelarij is iets wat men hij een flink soldaat nooit zien zal. Milicien Jansen, noem me eens een voorbeeld van huichelarij. Milicien. Als b. v. een soldaat zegt, dat hij zijn sergeant graag lijden mag. Gevat. «Ik heb geen afgedra gen kleeren voor je,» zei iemand tot een bedelaar. «Nou, een jas of broek, die je een paar malen aan 't lijf gehad hebt, versmaad ik ook niet,» sprak de landlooper. TWEEDE KAMER DER 3TATEN-GENERAAL. Internationale overeenkomst tot wering der druifluis (phylloxera). Bij het afdeelingsonderzoek van dit ontwerp tot goedkeuring der sedert ondenkbare tijden tevreden in ons geboorteland; zullen wij die indringers niet als vijanden beschou wen, als zij onze rust komen ver storen en gedachten en wenschen hij het volk doen ontstaan, die voor ons land niet passen; wanneer zij onze mannen krachteloos maken,, wie zal ons dan beschermen? Ons ruw geboorteland vordert weerstandskracht, daar onze zelfstan digheid het kostbaarste is wat wij bezitten. Zoo ongeveer sprak vrouwe Ilse en de jong-eling luisterde haar aan, niet bij machte zijnde, dadelijk al hare woorden te beg'rijpen en daar over zijn oordeel te laten gaan. Slechts zooveel gevoelde hij, dat 'zij hem veel stof tot nadenken had gegeven. Nog dwarrelde^ hètn aSi'e w-oorden door het hoofd, toen zij hem met beide handen het boek overreikte, met de woorden: Ik zend u naar den burcht van mijn vader Krodo, hij mijne toetreding van Nederland tot de op 3 November 1881 te Bern g'esloten internationale overeenkomst werd vrij algemeen hulde gebracht aan de Regeering over hare toetreding tot die conventie, waaraan het, met het oog op de belangen van onzen tuinbouw, moeilijk viel zich te ont trekken. De vraag, of de vermeerdering van Staatstoezicht, welke van die toetreding het gevolg zal zijn, niet bedenkelijk moet geacht worden, kwam verder ter sprake. Men was evenwel van oordeel dat dit onder werp meer eigenaardig- zal kunnen behandeld worden bij het onderzoek van het wetsontwerp tot uitvoering der internationale overeenkomst reeds aan de Kamer aangeboden. Nog werd de meening vernomen, dat onze deelneming aan de con ventie wellicht niet al de gunstige gevolgen zal hebben, welke men er van verwacht. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken TE HAARLEM. Zondag 18 November 1883. r Groote Kerk. e* Voormiddag 10 ure Snethlage. I Namiddag- 2 ure Brutel de la ltivière. 's Avonds 6 ure Smeding. Nieuwe Kerk. Voormidd. 10 ure, Moltzer. Jans Kerk. Voormidd. 10 ure, Hoog. Maandag Avond 6 ure Burger. Oatéóhisatie over Hand. 25 13 verv. Woensdag- Avond 6 ure Barger. Bakenesser Kerk. Voormidd. 10 ure, (voorkinderen) Burger. Waalsche Kerk. Voormidd. 10 ure, F. II. Gagnebin, past, a Amsterdam. Lutherache Kerk. Voonuid. 10 ure, J. Sander, laatst pred. te Paramaribo. 's Avond 6 ure, Poolman. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure, H. Koekebakker pred. te Giethoorn (Zuidzijde.) 's Avonds G ure, de Lanov. Remonstrantsche Kerk. Voormiddag 10 ure, J. van den Bergh, pred. te Zwolle. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss. Christelijke Gereformeerde Gemeente. Ged. O. Gr. Voormiddag 10 en 'sAvonds 3 u. Woensdag Avond 7Vs ure. Mulder. KI. Heiligl. Voormiddag 10 en 's Avonds 5 ure, Schotel. Maandag Avond 7 ure, Eeestrede voor de Christelijke Jongelings- Vereeniging, llaggai 1 vers 7. Schotel. Donderdag Avond half 8 ure, Schotel. Lokaal in de Ridderstraat. Dinsdag Avoud 8 ure. Zendingsbidstond, gprekersBarger en van Arkel pred, te Bloemendaal. Lokaal Jongelings Vereeniging. Lange Annastraat. Donderdag Avond S ure, Barger. Bijbell. Lokaal der Baptisten, Parklaan. Vrijdag Avond 8 uur, Zaterdag Voorm. 10 ure Prediking. Bewaarschool Lokaal Annastraat. Apostolische gemeente. Evangelieverkon diging. Voorm. half 11 ure en 's Avonds 6 ure. OnderwerpOver de wederkomst des Hoeren. Lok. voor Vergaderingen tot Heil des volks. (Gravinnesteeg No. 3.) Voormiddag 10 uur en 's Avonds 6 uur, Vergadering van Gedoopte Christenen. Toegang vrij. 's Middags van huif 1 tot half 2 uur, Zondagschool. Lokaal Felix Favore. (ingang Moriunesteeg.) Dinsdag 20 Nov. 's avonds S'A ure. op uitnoodiging van de Gereformeerde Ge meente alhier, W. J. Geselschap, pred. te Amsterdam. tante, en doe dit uit een goed oog merk. Indien gij schrander zijt, kunt gij daar uwe kennis vermeerderen, en er gebruik van maken. Hier is zij u ten verderve. Misschien ziet gij zelve nog eenmaal in, dat uwe woorden en uwe hoop, dwaasheid is. Gij zijt zwak, en wilt kracht door kennis vervangenmisschien zijn er landen, waar wetenschap meer geldt dan kracht. Ik zou er niet gaarne willen leven. En neem nu afscheid van uwe moeder en wees onbezorgd over haar. De knee/ .'finet wien gij zult mederijden, weel waar heen hij u zal brengen en wri hij daar te zeggen heeft. Als g ij weg zijt, zijn de vermetele priest e i:s ,'poe- di'g vergeten en alles blijft Af, oor heen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2