BINNENLAND. waarvan Sagusta de leider is, voor- loopig* van hunnen eisch ter invoe ring' van het algemeen stemrecht zal afzien, en zich vergenoegen met eene "belangrijke uitbreiding der kiesbevoegdheid, 't Is heter een half ei, dan een leege dop, zullen zij denken. Ferdinand de Lesseps, de ijverige directeur van de Suez-kanaal-maat- schappij, die nog altijd in Enge land vertoeft, heeft weder eens te Liverpool het woord gevoerd, en wenschelijkheid betoogd van het graven van een nieuw kanaal in gemeen overleg met de Britsehe reeders, evenwijdig aan het bestaan de. Hij betreurde het, dat de regee ring' hem tot heden in zijne plan nen had tegengewerkt; doch hij verklaarde er op te hopen, dat die tegenstand weldra voor eene wel willende medewerking van dezen kant plaats zou maken. Iutusschen moet de Egyptische regeering van eene Engelsche bank het aanbod ontvangen hebben, om haar het kapitaal te verschaffen benoodigdi voor het graven van een geheel nieuwen water weg, en dat aanbod moet niet ongunstig opgenomen zijn. De Sultan van Turkije heeft ge meend thans ook eens in deze zaak een woordje te moeten medespreken. Hij heeft ten minste eene circulaire rondgezonden, waarin hij beweert dat de verheven Porte het recht heeft hierin gehoord te werden, en geen enkele overeenkomst wettig te achten is, die niet door haar is g'oedgekeurd. Of het haar veel zal helpen weet men niet. Voorloopig schijnt de Khedive er weinig plan op te hebben, zich veel om den grooten Heer te Konstantinopel te be kommeren, daar hij vermeent, in deze, vrij wel zelfstandig te kunnen handelen. Met dat al, wordt de kwestie er niet eenvoudiger door, en bestaat er groote kans, dat zij de eerste maanden nog tot geene oplossing, die iedereen bevredigt, zal komen. In de Engelsche pers gaan tegen woordig enkele stemmen op, die met nadruk eene hervorming van het leger vragen. Als de^ toestand is het dan ook trouwens wel tijd, dat men daarover eens beginne te denken. Bekend is het, dat Engeland zich nooit bijzonder veel aan zijn leger heeft laten gelegen leggen, want de regeering begreep zeer goed, dat zij meer hare kracht in de vloot, dan in de landmacht moest zoeken. Evenwel, de zuinigheid kon hier ook wel eens de wijsheid bedriegen, want er kon wel eens een tijd ko men, dat, met het oog op binnen- lanclsche aangelegenheden, van het leger grootere diensten gevraagd zouden worden, dan het in staat zou zijn, te bewijzen. Als eerst de zaak maar op het appèl gebracht wordt, heeft men ten minste een begin. De Fransche commissie van onderzoek, door de kamer van af gevaardigden benoemd, in zake de credietaanvrage der regeering voor de Tonkin-expeditie heeft hare werk zaamheden aangevangen. Hoogst waarschijnlijk zullen de ministers Feri'y en Challemel Lecour worden geroepen om haar de noodige in lichtingen te verschaffen, doch al gemeen blijft men het er voor hou den, dat het einde van de historie lieden van zijne leeftijd te lijden gehad. Wanneer hij somtijds de lucht- schakeering- bij zonsondergang had bewonderd, of door het heldere maanlicht in vervoering g'eraakte, was hij uitgelachen geworden, want daar werd nimmer acht op geslagen. Zijne moeder had hem grootgebracht en verzorgd, en hij had haar bij haar werk geholpen. Ook in Ileinrode lagen des win ters de mannen bijna den geheelen dag op een beercnhuid gelijk in Krodenburg, en vaak kwamen zij daar in 't eene of andere huis te zamen, waar zij zich door allerlei dranken bedwelmden en verdoofden. Dan vonden daarbij allerlei ruw heden en vechtpartijen plaats, ter wijl de krijgslieden van den burcht de rust daa ronder moesten herstellen. Somtijds was ook de doodstraf voor het vergrijp aan iemands eigen dom of leven voorgekomen. Water zal zijn, het toestaan der gevraagde1 gelden. Intusschen houden de geruchten, omtrent de oorlogstoebereidselen der Chineesche regeering aan; ja, men verzekert reeds, dat een leger van 20,000 man op de grenzen van Tonkin gereed staat en de wervingen nog steeds aanhouden. Nu is het zeer goed aan te nemen, dat 6000 man geregelde Fransche troepen, best opgewassen zijn tegen een zoo veel grootere krijgsmacht der vij anden, doch wat verhindert de Chi- neezen eene 3 of 4 maal grooter leger in het vuur te brengen. Aan manschappen is er voorzeker geen gebrek, in een rijk, zoo uitgestrekt, waar de bevolking elders een goed heenkomen zocht, omdat er in het eigen land geen plaats voor ieder is. De groote kracht van den Euro peaan tegenover den Chinees bestond tot beden in zijne zeemacht, die de steden plat kon schieten, zonder dat er een enkel schip gevaar liep, om genomen te worden of de ha vens blokkeeren en aldus den han del, het voornaamste middel van bestaan, belemmeren. Tegen zulke maatregelen verzetten op dit oogen- blik de Engelschen zich met hand !en tand, zoodat het moeielijk zal gaan, ze thans bij een mogelijken oorlog in toepassing te brengen. Stellige berichten omtrent het lot van de Egyptische legerafdeeling, die door den Engelschen generaal Hicks aangevoerd, tegen den val- schen profeet opereert, blijven nog steeds uit; zoodat niemand weet, hoe de zaken eigenlijk staan. Men zal daarom wel doen, noch aan de al te ongunstige, noch aan de gunstige berichten geloof te slaan, totdat het den aanvoerder mogelijk is, zelf iets van zich te doen hooren. De cholera- epidemie blijft zoowat op dezelfde hoogte; gemiddeld 40 k 50 sterf gevallen daags. De Grieksche kamer van afge vaardigden heeft insgelijks haren arbeid hervat, en uit het feit dat de kandidaat der regeering met eene belangrijke meerderheid tot voor zitter is gekozen, kan men opma ken. dat er voor heden overeen stemming is tusscnen ere Wïrcg-cvendë en de uitvoerende macht. Haarlem, 20 Nov. '83. De Bouwvereeniging «des Werk mansvriend,» zal heden avond ten 7 ure een feestelijke opdracht hou den ter gelegenheid van den heden in de 3de serie woningen in de ver lengde Oranjestraat alhier geplaat sten gedenksteen, waarop de namen geplaatst zijn, van vier geachte in woners dezer stad. Deze feestelijke opdracht zullen wij in ons blad van morgen avond uitvoeriger ver melden. Het 150 jarig bestaan van het Hofje van Staats aan denJansweg alhier, wordt heden feestelijk her dacht. In de ArnltCt. wordt het antwoord gegeven op de vraag, in de afdeelingtm der Tweede Kamer gedaan, bij het hoofdstuk Financiën der Staatsbegrooting, waarom voor aankoop en onderhoud van meube len bij het departement in de paar laatste jaren f 200o meer wordt noodig geacht dan te voren. Een op den burcht plaats vond, werd breedvoerig maar niet altijd juist besproken. Indien er gasten kwa men of een boodschapper van Ehres- berg om den heer te ontbieden of een aantal paarden of koeien als schatting op te vorderen, welke dan moesten worden afgeleverd, dat alles had Groefwang met ziekten van korteren of langeren duur onder menschen en onder het vee beleefd; maar niets had op hem een blijven- den indruk gemaakt. Zelfs de ge schiedenis met de rijzweep, en de ontmoeting met de waarzegster had den hem slechts vluchtig g etroffen. Daar op eenmaal verscheen Ansel- mus in het dorp, en deed een nieuw leven in den jongeling geboren wor den. Door hem was hij inderdaad een nieuw leven ingetreden en daar hij van den christen de leer des heils en der verlossing, tevens met de kunst van lezen en schrijven had geleerd, zoo verscheen hem dat alles hooggeplaatst ambtenaar bij dat departement heeft nl., bij een be zoek aan een bureau te Utrecht gebracht, een aldaar aanwezig pla fond zoo fraai gevonden, dat hij last gaf het uit te breken en naar Den Haag te zenden, waar het nu in zijn kamer wordt geplaatst, alles voor rijkskosten. De Arnh. Ct. kon, toen haar dit feit werd medegedeeld, natuurlijk niet gelooven, dat zoo iets in ons land mogelijk is, maar na een onderzoek te hebben inge steld, moet zij verklaren: «Hoe on gelooflijk het ook zij, wij kunnen in ons ongeloof niet volharden.» De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist op 17 dezer be droeg: bij de Nederlandsche Bank 2,805,620.5273 en bij de betaal meesters f3,830,773.3872; tezamen f6,636,393.91. Bij bet eerste optreden van den jeugdigen Hongaarscheu reken wonderkunstenaar Philip Roth, in het Café Maassen, in Den Haag, deed zich een opmerkelijk incident voor, dat de groote talenten van den 71/3-jarigen knaap kenmerkt: Een der aanwezigen gaf de vol gende som op: Hoeveel rente h4s/4 pet. zou een kapitaal van f 7483 in 283 dagen opleven, wanneer men 't jaar op 360 dagen stelt? Na een niet noemenswaardig oogen- blik nadenkens antwoordde Philip f 279.411057h4o- «Onjuist», riep de heer, die de rekening opgaf, en die haar, op schrift gebracht, aldus op loste, f278.297100- Maar de jonge rekenkunstenaar hield vol dat zijne som juist was; zijn tegenstander bleef bij zirne meening. "Wij hebben zegt het Vaderl. de beide sommen in handen gehad en nagegaan en 't is ons gebleken, dat niet de heer, die vooraf de som had uitgewerkt, maar de kleine Philip juist had gerekend. Het Nederl. schaatsenrijders- bond stelt dezen winter voor wed strijden tusschen Nederl. hardrijders, op eene baan van 1000 h 1500 M. met ten minste twee keerpunten, uitgeschreven door de tot het bond toegetreden vereenigingen, beschik baar twee gouden medailles, of hij verkiezing yoor elke ^medaille f 100. Déze medaille, of eventueél de t lüü, met en benevens den uitgeloofden prijs uit te reiken. Haarlemmermeer. De met selaar, alhier, die oniangs zoo onge lukkig van zijn geld afkwam, dat, in eene portefeuille geborgen, door een van zijne kinderen in de kachel werd geworpen, ontving dezer dagen van een paar medelijdende dames te Amsterdam f 400 ten geschenke als tegemoetkoming in de geleden schade. Hedennacht is de woning van den kastelein Rentenaar alhier, (bij de Lijnden) benevens zijne inboedel en kleeren een prooi der vlammen geworden. Alles was tegen brandschade ver zekerd. De brand is ontstaan door het laten vallen van een brandende petroleumlamp. IJmuiden. Omtrent de stran ding van het Engelsche stoomschip «Condor», van Liverpool naar Am sterdam, waarvan wij gisteren be richt gaven, wordt het volgende medegedeeld aan het Handelsblad //Heden ochtend (18 Nov.) te 3 uur 15 minuten werd door de hier voor hun dienst op wacht zijnde vletterlieden een stoom schip voor de pieren gezien, dat draaide, als ten nauwste aan elkander ver want, en de reine, verhevene per soon zijns leermeesters gold voor hem als een richtsnoer tot geeste lijke en zedelijke volmaaktheid. De dood verhief Anselmus tot heilige en dikwijls was het zijn leerling, alsof hij hem van iedere gedachte rekenschap moest geven. Had reeds het gesprek met vrouwe Ilse hem verward, nog meer was dit het geval geweest door het on derhoud met jonkvrouw Gerrita. Hij had gemeend, dat slechts de onwetendheid en de ruwheid de menschen verhinderde om den zegen der christelijke leer te erkennen, maar hij vond zich daarin nu ech ter bedrogen. Vrouwe Ilse zag in de schrijfkunst en in de verbreiding van het evangelie niets anders dan een gevaarlijke nieuwigheid en Ger rita beschouwde ze als een voor naam speeltuig; uu begon hij in te zien waarom de mannen en de hee- volgens de seinlichten die gedurig verwis selden, ~tan binnen te komen, toen op eens die lichtcu verdwenen, en zij bij het maan licht eeue wolk van stoom meenden te zien, waaruit spoedig bleek dat een stoom schip had gestooten en zinkende was; het woei hevig uit het NNW, en de vloed was van meer dan middelmatige kracht, zijnde ruim halftij, zoodat een felle stroom voorbij de pieren ging; daardoor waren de zee en de branding aldaar dan ook ijselijk, en geen mogelijkheid bestond, om, voordat het eenigszius lichter was, pogingen tot. redding aau te wenden, te meer daar de zee onverpoosd oyer de Noordpier heen sloeg en zoodoende den toegang tot hot einde van de pier afslootmaar bij den dageraad wisten eenige kloeke mannen, uit IJmuiden's burgerij (lieden die altijd aan de spits staan waar het geldt men- achenlevens te redden, zoogenaamde vlet terlieden, doch mannen van hart, met pezen van staal) raad te schaffen. Op een zwareu wagon, anders bestemd tot vervoer van zwaar materieel, langs de rails van de pieren, een wagen die niet door de zee wordt weggeslingerd door zijne zwaarte, op zulk een wagen werd de vuurpijltoestel geladen, cn voort ging het door de bran ding, die over de pieren rolde, en, zich bukkende voor de slagen van Neptunus, doch telkens winnende, kwam het escorte, levend, doch druipnat en verkleumd, aan het einde van de Noordpier, zoo dicht mo gelijk bij de strandingsplaats. Zooals gewoonlijk, miste de vuurpijl- toestel, nu brak de lijn, dan siste het amorce, eu zoo werd het acht uur in den morgen. Hot schip was gezonken, de be- manniug hing nog altijd in het tuig. en het strand was overdekt van de uit het schip gedrongen lading; een lijk werd toen reeds onder Wijk aan Zee gevonden; eindelijk had een der matrozen het ge lukkige denkbeeld de vlaglijn uit te sche ren, daaraan een kleedingstuk te bevestigen en een ander naar den wal (natuurlijk lager wal, zooals gewoonlijk bij stranding) te doen waaien en drijven; nadat nu een der IJmuidei'S het geluk had met eene dreg die lijn tusschen de betonblokken van het Noorderhoofd op te visse.hen, was er gemeenschap met den wal; een dikker lijn en daarna eene tros werden overge haald en bevestigd, waarna de redding plaats had met den bekenden reddingszak of mand, die over en weer langs de tros met een blok werd uitgehaald; jammer was het dat uiet alle tien de manschap pen die nog in 't want hiugon 't geluk hadden den wal te bereiken, slecht acht, waaronder de kapitein, die zwaar gewond aan bind kwam, werden van de bemanning, bestaande uit 22 koppen, gered. Deze wer den door de goede zorgen van de scheeps celen a® ii.ir. ziunmiüleu cu Go. zorg vuldig verpleegd en opgenomen en van alles voorzientegen den avond werd het lijk van de hofmeesteres, eene bejaarde vrouw, die reeds jaren had gevaren, aanland gebracht en de vrouw in de drenkelingen- loods gelegd. Het schip ligt, evenwijdig met het hoofd aan de Noordzijde, geheel gezonken en wrak; de aan land gespoelde lading bestaat hoofdzakelijk uit vet, olie, palmolie, koffie en ruw katoen en spekbergers zijn ijverig bezigmen vermoedt dat de grootste helft der ladiug nog in het wrak iszoo is dan na afloop van zeven jaren, na de opening der haven, het eerste stoomschip gestrand bij het aandoen van deze haven de kapitein was hier bekend, en meest altijd kwam de Condor bij nacht binnen, wanneer het schip voorgaats kwam, omdat door de geregelde vaart de opvarenden ook zonder loods den weg wisten. Juist de gewoonte, die het gevaar licht doet tellen, is wellicht de oorzaak geweest van de stranding, want de opening tusschen de hoofden is betrekke lijk nauw te noemen, vooral bij een vol vloeigetij, dut de pieren om den noord voor- bijstroomt. Doch hoe 't zij, kapitein Jen nings is een te goed zeeman om dit niet te weten; er zijn fataliteiten waaraan men zich niet kan ontworstelen. Bij deze stran ding echter was weder wat voor de Neder landers te leeren, namelijk dit: dat hunne reddingsmiddelen niet uitblinken door voor treffelijkheid op de tentoonstelling te Lon den voor zeevissckerij werd een schiet werktuig, een kanon, tentoongesteld, die ren in Saksenland de nienwe leer haatten en bespotten, daar volg-ens hunne meening' het vrouwelijke speeltuig hunne woeste heerschappij, die slechte op kracht gegrond was, in gevaar kon brengen. Gerrita wist van de christelijke leer bijna meer dan Groefwang zelve en zij vertelde hem, dat men zich in 't Frankenland alle moeite had gegeven om haar te bekeeren. Later vernam hij ook, dat de zoon van den graaf, op wiens burcht zij destijds vertoefdemet haar in 't huwelijk had willen treden, indien zij christin geweest was; maar haar vader had alle vriendschap met dat geslacht kort afgebroken, en hield zijne dochter sedert dien tijd onder streng toezicht om haar de gedachte aan bekeering en huwelijk uit het hoofd te brengen. Daar in het land der Saksers de adellijke familiën er zich streng aan hielden, dat hunne zoons en dech nende om lijnen over grooten afstand over gestrande schepen te schietenzulk een kanon moet overal worden ingevoerd cn dit vooral niet te vergeten met de behandeling van dit vredewapen worde men af en toe geoefend, opdat, bij stranding ieder het zijne wete, on ieder weto te vinden wat hij noodig hoeft; m. a. w. de redding voor schipbreukelingen worde georganiseerd, op den voet der brandweer. Men bedenke, dat bij schipbreuk elke minuut het leven kan kosten aan vele menschen. Bij de stranding van de bark Vesta in Maart 11. werd door menigeen reeds de wenseh geuit naar de uitvinding of toepassing van een lijnschietlcanon, want ook toen had men dezelfde mislukking met de vuurpijliuricli- fcing, Thans nu her, gemaakt is neme men de proef. Bij de stranding van de Vesta verwonderde het ons dat men uit dat schip geen lijn naar wal liet drijven; hier werd daaraan gedacht, en ciinog wel van het tuig uit, het dek was onbereikbaar. De wind is, bij stranding, niet. altijd op den wal, en een zeeschip make dus of boude ge reed eene lijn met drijfl»lok, om bij stran ding dadelijk ovev boord te vieren, zooals bij do stranding der Vesta door ons werd geraden. Heden i-. de deugdelijkheid van deze raadgeving gebleken. Door een ander ooggetuige wordt nog medegedeeld, dat zoowel de kapitein de tweede machinist zich op buitengewone wijze hebben gekweten ten opzichte van een paar hunner lotgonooten. De eerste heeft schier het onmogelijke gedaan om de eenige vrouw, die aan boord was, te redden, en de machinist hield twee uren achtereen den kajuitsjongeu in zijne armen gekneld. Doch ook vruchteloos, he laas. De knaap was bang om in den red dingszak te gaan, en op liet oogenblik dat de matroos, die er reeds iu was, hem bij den nek wilde grijpen, ontschoot de jongen aan zijne hand en werd voor zijne oogen als te pletter geslagen tegen den golfbreker. Amsterdam- Door B. en W. is gisteren in het openbaar aanbe steed het dempen van den N. Z. Voorburgwal, de Martelaarsgracht en haar verlengde en van een deel van het Spui. Dit werk is aange nomen door den heer W- Goedkoop Dz. alhier, vooreen som van 176,900. Een koetsier, die zich Zondag avond op den Dam van zijn rijtuig had verwijderd en deswege bekeurd werd, ontstak zoo zeer in drift, dat hij in dolle vaart over het plein reed. Bij die gelegenheid is een heer van 74 jaar onder het rijtuig geraakt en zwaar gewond, zoodat liij in het gasthuis moest worden opgenomen. Vlissingen. Aan boord van de hark Marie., kapt. v. Overklift, was eene familie, als passagiers, welke hier eerst de ramp van Kraka- tau vernamen, waarbij al hunne be trekkingen, ouders, broeders en zus ters moeten zijn omgekomen. 's Hage. Bij de windstooten, die in den nacht van Zaterdag op Zondag waargenomen werden, zijn in de verlengde Koningstraat hij de Hoofdkade, 6 in aanbouw zijnde perceelen in elkander gestort, zoo dat het daar ter plaatse een kleine ruïne gelijkt. Delft. Op last van den com missaris van politie alhier, zijn via Rotterdam over de grenzen des rijks verwijderd, beiden als zonder geld, legitimatiepapieren of middel van bestaan, Otto Lehman, oud 24 jaar, geboren in Brazilië, vroeger schepeling in dienst der Argentijn- sche republiek, laatst wonende te Parijs, en de hem vergezellende vrouw, Albertine Euler, oud 22 jaar, geboren te Bonn, laatst wonende te Keulen. Weert. Bij eene vechtpartij (Limburg), tusschen twee gebroeders K., is de een door den anderen ernstig met een mes verwond, zoodat men voor zijn leven vreest. De dader werd ters slechts in hun stand huwden, zoo waren er niet weinig onge huwde, oude vrouwen; maar Ger rita onderscheidde zich van haars gelijken, door kennis en ondervin ding, die zij in 't Frankenland had opg'edaan en waarop zij niet weinig' trotsch was. Ook Gerrita kwam de leer der verlossing onbegrijpelijk voor. Indien de menschheid verlossing noodig had, meende zij, dan moest de god der joden nog andere middelen ten. dienste staan, dan dat hij zijn zoon aan het kruis liet slaan. Een zoo danige leer vernietigde het aanzien der goden, want deze waren bij vele volken slechts op aarde geko men om zich met de aanzienlijkste menschen in verbinding te stellen, en hunne zonen en dochteren wer den overal als de stamheeren der heerschende geslachten beschouwd. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2