Oplage 10000 Ex. Donderdag 22 November 1883. No. 116. FEUILLETON. „GROEFWANG". 14>. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale Je Puhlicité Etrangère VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDEENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15. 4.44, 5.42, 6.40, 7.13 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.36, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, S,2S. Bericht aan onze lezers. TLij die zich nog in den loop van dit jaar abon neer enontvangen als premie le. den boetenden Jtoman: M)e Wloek des Waders. 2e. Ken prachtigen in vier kleuren gedrukten wand kalender. Onder de Rubriek ingezonden meaedeelingen betreffende zaken van Particulier-, Handels- en Nijverheids belang, bevatte dezer dagen de Prov. Noordbr. en 1s-Hertogenbossche Cou rant bet volgende, waaruit wij het onderstaande hebben overgenomen. Verzekering yolksrnak. Verzekering llumanlteltszank. Verzekering Godsdienstplicht. I. Wanneer de dichters eene uitdruk king noodig hebben voor zinlijke kracht, voor vastheid en onbeweeg lijkheid, dan kiezen zij bij voorkeur het beeld van een rots, die, koen en trots, aan de golven der zee weêr- stand biedt. Doch de dichter moet ook natuurvorscher zijn. Is hij dit, dan zal hij dra inzien op welk een zwakken bodem zijne vergelijking berust. Dan zal hij de groote kracht en macht begrijpen van de zee, die immer verwoesting aanricht, doch altijd weder opbruist. Onophoudelijk wordt de golf door het vaste gesteente teruggeslagen. Men wane niet, dat de onophoude lijke aanvallen slechts vergeefsche pogingen zijn om den strijd met een onbedwingbaren vijand vol te hou den. Hoe is het in de werkelijkheid? Geen slag, die het schijnbaar on machtig element tegen den vijand doet, blijft zonder uitwerking. (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET H00GDUIT3CH VAN ADOLF GLASER. Zij liet zich het evangelieboek toonen en wenschte het in bewaring te nemen, zoolang Groefwang op den hof haars broeders zou vertoe ven. Het scheen haar ook wel een bewonderenswaardig werk toe, want ofschoon zij het Romeinsche schrift kende, had zij tot dusverre nooit een boek aangetroffen, waarvan de inhoud geheel uit Saksische ru nen 1was saamgesteld. Zij zelve had zich al heel wat ingebeeld dat zij runen kon zetten, maar zoovele Schriftteekens. Teruggeworpen, telkens terugge worpen, keert de golf met vernieuwde kracht terug, knaagt aan het merg des tegenstanders enstuk voor, stuk na, valt de kolossus uiteen, die voor altijd pal en onwrikbaar scheen te staan. Met donderend gekraak stort de reus ter neer. De overwonnen vijand wordt ver pletterd en zijne overblijfselen, zijn ascb als 't ware, door bloed en stroom naar verre landen gevoerd. Verplet terd tevens is zijn trotsche zelfwaan, zijne zelfoverschattingHij wordt ge noodzaakt tot de groote taak der menschheid mede te werken! Natuurverschijnselen en denkbeel den hebben een overeenkomstigen loop. In beide wordt de nimmer rus tende, eeuwig werkende wereldgeest belichaamd. Hier de rots, worste lende met dèn vloed der zee, daar 't groote denkbeeld, kampende met wantrouwen en vooroordeel; voort durend met bekrompenheid strij dende. Doch gelijk de golf die na rusteloozen strijd tegen de fiere rots, deze van lieverlede vernielt, zoo wint ook het goede denkbeeld 't moge dan ook langzaam wezen dag aan dag terrein. Dit geld ook voor het verzeke- ringsidée. Het wint bepaald veld, ook hier te lande. Men vergelijke slechts den toestand zoo als die nu is met dien van voor vijf en twintig jaren. Toch is de waarheid, dat de levens verzekering, eene hoogstweldadige instelling, nog niet genoeg volks overtuiging geworden, nog niet ge noeg in de volkszeden is doorge drongen. Waarom is het niet algemeen, zijn leven te laten verzekeren, dat toch eens eindigen moet, terwijl het wel bladen er mede vol, bad zij nog nooit bij elkander gezien. Zij zeide aan Groefwang dat hij het zoo vaak hij wilde van haar kon krijgen, maar zij wenschte er zelve naspo ringen in te doen, en het ook aan de jongste dochter van heer Krodo te laten zien. Hij stond haar verzoek met weer zin toe en verliet haar een weinig ontstemd, want hij gevoelde zich in zijn boek en nog meer in de daarin vervatte, verheven leer gekrenkt. Maar toen hij zich weder alleen in zijne kamer bevond, kwam hij tocli tot de overtuiging dat hij door den omgang' met Gerrita veel kon leeren en deze overtuiging deed hem ver zoenen met de gedachte, dat hij en zijn kostbaar boek alleen dienen zouden om de afgezonderde, oude jonkvrouw in de droevige winter dagen den tijd te verkorten. Spoedig echter zou hij er anders over denken, toen hij eenige dagen algemeen is roerende goederen te doen verzekeren. Alle dagen ver zekeren wij voorwerpen, die veel minder belangrijk dan het leven zijn. Verzenden wij een brief, die gelds waarde bevat, dan verzekeren wij deze door middel van eene premie. Hij, die zich door verzekering wapent tegen de nadeelige kansen, welke op zijn weg gestrooid liggen, kan-. delt verstandig. Er zijn weinig zaken, die zulk een ruim terrein omvatten en vatbaar zijn voor zoo vele com binatiën als de verzekering in bet algemeen. Verscheidene staathuishoudkundi gen beschouwen de verzekering als het middel om den -Lijd, den hevigen strijd tusschen kapitaal en arbeid tot een goed einde te brengen. Wij zullen haar thans echter meer bepaaldtfuit een ander oogpunt be schouwen en wel als berustende op het wereldomvattend idee van men- schenliefde. II. De verzekering berust op het we reldomvattend idee der menschenliefde. Met verheven schoonheid is dit denkbeeld onlangs door een R. K. geestelijke in het licht der waar heid gesteld; wij bedoelen den abbé Quéant, pastoor en deken te Asfeld. «De goddelijke wet verbiedt den menscb, wel is waar, in de toekomst te willen doordringen. Geenszins verboden is 't echter, zijn persoon, zijn leven, zijn gezin en zijne goe deren te verzekeren tegen de geva ren zonder tal, waardoor deze allen worden bedreigd. Integendeel is het voor hem een plicht, waaraan hij zich niet onttrekken kan of mag. Het heilzaam middel tegen de ram pen die het menschdom bedroeven en teisteren is de verzekering, die men zoo noemt, omdat zij zeker en later weder bij Gerrita ontboden werd. Het was een vochtige, koude winterdag en heer Krodo had zich na den maaltijd met zijne gunste lingen op de berenhuiden nederge- legd, die natuurlijk in de gezel schapszaal van bijzondere grootte, en met de zeldzaamste kleuren ge vonden werden. In de vrouwenaf- deeling verwachtte jonkvrouw Ger rita den schrijver, maar nu niet alleen, want naast haar zat Krodo's dochter; een meisje van zulk een wonderbare schoonheid, als hij nog nooit had gezien. Ook zij herinnerde hem door hare trekken aan de heerenvrouw, van zijn geboorteplaats, maar uit hare oogen straalde meer gloed, hare lippen waren frisscher en haar ge heel ademde de schoonste bloei der jeugd. Ook zij droeg de lange, goud- blondb baren door een ring van brons bij elkander gehouden, en hij gewis maken wat onzeker was.» De waardige geestelijke komt nu tot het eigenlijke thema: de ver zekering is op de menschenliefde gegrond. En hieruit vloeit verder voort, dat de verzekering in overeenstem ming is met den godsdient, die de hoogste wet, de menschenliefde, be- *vat met het Evangelium,dat de hoek steen van ware humaniteit is. «Is de mensch reeds uit krach te van het beginsel der christelijke liefde zijnen evennaaste bijstand ver schuldigd omdat hij zijn broeder is hoeveel te meer is hij dan niet verplicht zijne nabestaanden, den leden van zijn gezin, hulp en bij stand te verleenen. De christelijke liefde is het Evangelium des Chris tendoms. Het is God zelf, die in het Evangelium ieder beveelt zijne vrouw en kinderen te beminnen en aan de kinderen om hunne ouders lief te hebben. Paulus voegt er bijDegeen die geen zorg voor de zijnen heeft, is erger dan een ongeloovige. De godsdienst moet het zoo ethisch be ginsel, de verzekering, dan ook onder zijne beschermende vleugelen ne men. Zij is eene zedelijke hande ling, die met den godsdienst ten nauwste samenhangt. Zoodanig is inderdaad de verhevenheid van den godsdienst., dat alle bewijzen van voor spoed uit dien bron voortvloeien en iedere goedeedelmoedige gedachte die waarlijk nuttig is voor de menschheidaan hem zijn oorsprong heeft te danken. Hij wijst nu op de zedelijke eigenschappen van hen, die zich doen verzekeren. Zij brengen de deugden in praktijk, die de godsdienst aanbeveelt. Het hoofd des gezins, dat zich ten behoeve en ten voordeele van vrouw en kinderen doet verzekeren, moet wel een goed huisvader zijn, ge kende ze, die haren, die op de stra len der zon geleken. Het eenvoudige kleed was aan den zoom overal met gekleurde draden gestikt, en aan hals en armen droeg zij fraai bewerkte bronzen sieraden. Groefwang ge voelde bij dien aanblik bet litteeken in zijn gezicht branden. Of zij zich zijner herinnerde? Op beider gelaat was niets te bemerken. Gerrita had een geheel plan ge maakt, hoe zij van de tegenwoor digheid des schrijvers voor zich en hare nicht voordeel kon plukken. Heer Krodo was gewend met zijne bevoorrechte dienaars, 's winters na den maaltijd bijeen te blijven en zich tot slapenstijd met lien te on derhouden. Dat hieraan de vrouwen geen deel konden nemen, was licht te begrij pen, en bovendien eischteu de zeden dat de vrouwen van alle bijeenkom sten van mannen, in oorlog en vrede, uitgesloten waren. Terwijl dus heer lijk ook het kind, dat zich ten behoeve en ten voordeele zijner ouders doet verzekeren, terecht een goed kind mag genoemd wor den. Zij die zich doen verzekeren kenmerken zich in den regel door arbeidzaamheid, spaarzaamheid en deugdzaamheid. En zijn deze deug den niet juist die welke het chris tendom op den voorgrond stelt? Voor het huishouden is het ideaal des Christendomschristelijke liefde en arbeid te gader. (Slot volgt.) ALGEMEEN OVERZICHT. Tot welke onzinnige daden, de sociaal-democratische beginselen hare belijders al brengen kan, wan neer deze met een tamelijk levendige verbeelding en een zekere doods verachting zijn begiftigd, blijkt ook thans weder te Parijs, waar een bakkersknecht in hechtenis genomen is, die van plan geweest was, den minister Ferry te dooden. In het eerst meende men dat de achttien jarige jongeling niet wel bij het hoofd was, doch een later onderzoek heeft bewezen, dat men hier te doen had met een dweeper van de ergste soort, die in de bewindslieden van de republiek de ergste vijanden voor de maatschappij zag. Het zoude ons te ver voeren, wanneer wij een vol ledig résumé wilden geven van al den onzin, door dit jonge mensch bij zijne eerste verhooren al uitge kraamd. Wij meenen te kunnen vol staan met bet wedergeven van het oordeel, dat hij over zijne Parijsche geestverwanten, de anarchisten, uit sprak. De Parijzenaars, zelfs de hef- tigsten onder de heftigen, zijn nog niet rijp om door krachtige daden eene nieuwe sociale omwenteling t,e Krodo en zijne mannen op de die renhuiden lagen, de drinkhorens in den kring rondgingen, en de monster achtigste verhalen van jachtavon turen verteld werden, zaten de twee vrouwen met hunne dienaressen bil elkander aan het spinnewiel, of vlochten groote dekens, stikten ta pijten en versierden hunne kleede ren met bonte randen, om zoodoende op de eindelooze winteravonden den tijd te verdrijven. Somtijds bracht een troep muzi kanten, die door oud en jong wer den aangegaapt, eenige afwisseling, j Aan hout had men in die landstreek geen gebrek, en zelfs in de armoe- digste hutten flikkerde den gehee- len dag de heldere haardvlam, geen wonder dat in alle vertrekken van den burcht dit eveneens het geval wasdaar het ook als een verdienste igold, zeer veel hout te verdelgen, om maar steeds meer boomen uit te kunnen roeien.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1