BIMEXLAtVD. bewerken, zoo meende hij. De man nen uit de provincie moesten den stoot daartoe geven, daarom was hij uit Rijssel herwaarts gekomen, om een begin te maken, met de executie der tirannen. Wij meenden dat de Parijsehe communards anders ook nog al w at durfden te doenHet jaar '71 heeft dat bewezen, en geestver wanten van de mannen, die toen het werk der vernieling op zich ga- nomen hadden, telt de hoofdstad zeker nog genoeg onder hare inwo ners. Gelukkig voor den betrokken minister en voor den moordenaar zelf niet minder, is zijn plan in duigen gevallen en kan hij het nu in de gevangenis nog eens ernstig over wegen. De hegrootingsdebatten, die met de behandeling van het budget van landbouw zijn aangevangen, dragen het kenmerk van eene zekere mat heid. Zij zijn weinig belangrijk en vertragen den loop der zaken aan merkelijk. Tot heden zijn slechts een 46-tal artikelen goedgekeurd. Gaat her zoo met elk onderdeel der begrooting, dan kan liet nog lang duren, eer de Senaat het budget onder handen krijgt. De Tonkin- commissie heeft heden de ministers Ferry en Peyron (van Marine) ge hoord. vooral over den militairen toestand. Beiden verklaarden, dat groote operatiën op handen waren, zoo ze niet reeds begonne* zijn. Het was daarom dan ook, dat de mi nister-president op een spoedige behandeling van het voorstel aan drong. Heette het eerst dat Paul Bert in de plaats van Minister Chal- lemel Lecour wederom deel van het kabinet zou uitmaken, thans wordt ten stelligste verzekerd dat dit niet het geval zal zijn. Blijft de eerste bij zijn voornemen om de portefeuille van buitenlandsche zaken neder te leggen, wat niet meer valt te be twijfelen. dan zal Ferry dien post van hem overnemen, en zijn eigeue betrekking, minister van onderwijs, aan den lieer Fallières overdragen. Naar men verneemt te weten, is Paul Bert daarover volstrekt niet gesticht, en zou hij dat in de kamer duidelijk hebben laten gevoelen. Nu weder is het Manchester geweest, waar de Lesseps op een hem aangeboden feestmaal het woord heeft gevoerd. Thans echter was niet het Suez-kanaal de zaak, die hij in de eerste plaats besprak. Hij verheerlijkte in het algemeen den ondernemingsgeest' van den handel, die zich zeiven nieuwe hulpbronnen weet te verschaffen, en nieuwe we gen voor hare producten weet op te sporen. Daarbij toonde hij vooral het groote gewicht der kanalen als de beste handelswegen aan, en uitte den wenscli, dat het groote kanaal, hetwelk Liverpool en Manchester met elkander verbinden moet, be nevens het kanaal door de landengte van Panama, zeer spoedig tot stand komen mogen. J- De lersche afgevaardigde Brygar, die hekend staat om zijne vaak be- leedigende uitdrukken tegen alles wat Engelsch is, heeft Woens dag 11. weder eens een hartig, een al te hartig woordje gesproken. Aan scheldwoorden was in zijne rede natuurlijk geen gebrek. Als een klein staaltje van zijne heftigheid zij alleen dit vermeld, dat hij den Onderkoning openlijk beschuldigde onlangs eenige personen te hebben laten ophangen, op getuigenissen. In het dorp waren ook lieden, die er zich op hadden toegelegd, de ruwe boomstammen met messen te bewerken, en er allerlei versierin gen en snijwerk aan te brengen en deze kunstig bewerkte halken bij het bouwen van huizen aan te wen den. Over 't algemeen hadden vele lieden in het dorp, ieder naar zijn beroep, ook des winters hunne werk zaamheden, !t zij in dierenhuiden, hout. ijzer of brons en de kleeder maker verwerkte de stof, die de vrouwen hadden vervaardigd, welke weder anderen van het wiel namen. Slechts de mannen van den burcht hadden niets anders te doen, dan plannen te maken en de spaarzame berichten, die hun van de overige were'.l toekwamen, te bespreken, terwijl zij de drinkhorens leegden. Kwam er eens een rondreizend verhaler. dan luisterden zij naar zijne sprookjes ouder woest gelach; als Lij echter van ongelooflijke hei die klaarblijkelijk valsch waren. Daar kan deze het vooreerst mede doen. Omtrent zijne medeafgevaar digden in het Lagerhuis zeide hij, dat de Iersche leden, Stanley en Hopword, ellendelingen waren en dat zij te zamen het onwaardigste spannetje in het gehf.ele Huis der gemeenten vormden. Wanneer zullen de Ieren eens beginnen in te zien, dat zij met het voeren van zulke taal, hun eigen zaak eer achter dan vooruit brengen. De Duitsehe kroonprins is gis teren avond te Valencia aangeko men. Een viertal Spaansche oorlog schepen ging in volle zee het Duit sehe eskader te gemoet, om het op de gebruikelijke wijze te begroeten, terwijl de Duitsehe gezant, en een heirleger van grootwaardigheids bekleders insgelijks naar Valencia zijn gespoord, om den vreemden vorst te ontvangen. Een geheele batterij veldgeschut stond gereed, om bij het binnenkomen van het schip de gebruikelijke 101 saluutschoten te doen. Ook een flinke legerafdeeling was op de been. Te Palermo heeft op eene ver gadering van liberale kiezers de Italiaansche minister Crispi, weder om eens gewezen op het nut, dat er voor elk der partijen in gelegen zou zijn, wanneer de staten van Zuid-Europa en Duilschland zich verbonden, elkander bij het mogelijk uitbreken van eenen oorlog, krachtig te kunnen beschermen. Tevens gaf hij te kennen, dat het hen speet, dat de Oostenrijksclie Keizer, koning Humbert, geen tegen bezoek heeft gebracht. Hij drukte den wenscli uit, dat dit spoedig mocht geschieden. Als men het er maar over de plaats der samenkomst eens kan worden. Een drietal der Servi sche oproerstokers zijn door den krijgsraad reeds schuldig verklaard aan feitelijk verzet en het aanspo ren tot opstand, en zijn des wegen ter dood veroordeeld. Men schijnt er daar ginds den draak niet mede te steken, doch het is nog zeer de vraag of de vorst het vonnis be krachtigen zal. De veroordeelden zijn: De geestelijke Moloje, de on derwijzer Proulovie, en een boer uit Boljeroe. Men verwacht dat meerdere dergelijke vonnissen al zeer soedig zullen volgen. Voor het Noorweegsche rijks- gericht is de vertegenwoordiger van minister Selmer nog geenszins aan het einde van zijn pleidooi, en men meant dat hij nog geruimen tijd aan het woord zal blijven. Vele harde waarheden geeft hij de tegen partij te slikken. Over het alge meen heeft men slechts lof voorde wijze waarop de heer Berg de hem toevertrouwde zaak behartigt. Over het geheel is zijn pleidooi eer een volledige cursus in het staatsrecht, zoodat dan ook verscheidene lui de zitting hij wonen meer met het doel, daarvan iets meer dan het gewone te verrichten, dan wel uit belang stelling in de zaak zelve. Men weet toch reeds wat het einde zal zijn. Behoeft men aan de slechte tijdin gen uit Egypte, omtrent het lot der expeditie onder generaal Hicks, niet onvoorwaardelijk geloof te slaan, zeker is het, dat de toestand er niet veel door verbetert. Eene verster king van 500 man welke den ge- dendaden vertelde, of van dat droom land, waar de helden dengeheelen dag dronken en elkander nedervel- den, terwijl des nachts de wouden weder genazen, zoodat het zwaard gevecht den anderen dag weer op nieuw beginnen kon, dan geraak ten zij in vervoering en betoonden door luide uitroepen en dreunend wapengekletter hun bijval. Terwijl aldus de mannen in de gezelschapszaal dronken en zwets ten, moest Groefwang de vrouwen het evangelie voorlezen, en hoven- dien met jonkvrouw Gerrita over allerlei zaken gesprekken voeren. Op deze wijze hoopten de vrouwen de anders zoo eentonige winter avonden op de aangenaamste wijze door te brengen. De schrijver bemerkte dan ook spoedig, dat de vrouwen hem wel genegen waren, en daar het de volgende dagen zeer helder en schoon weer werd, mocht hij meer neraal werd toegezonden, is door de muiters aangevallen en in de pan gehakt. Over het algemeen klagen de officieren zeer over de lafhar tigheid der Egyptenaren, die bij het naderen van het gevaar hunne wapens weg werpen en het op een loopen zetten. En zulken helden wil Engeland nu reeds de zorg opdra gen voor de veiligheid van persoon en goederen, in het land waar men met een opstand zoo dikwijls te kampen heeft. Engeland moet het evenwel weten, want dit heeft het meeste belang hij een geregelden loop der zaken. Haarlem, 21 Nov. '83. Gisterenavond werden de leden der Bouwvereeniging «des Werk mansvriend», 3e serie, feestelijk ont haald in het gebouw «Weten en Werken», ter gedachtenis van het plaatsen des gedenksteens van de in aanbouw zijnde 48 woningen voor die leden; in welken steen de namen zijn gegrift der WelEd. heeren C. E. de Clercq Jr., Mr. A. V. Teding van Berkhout, A. Noé Lz. en A. de Clercq, welke zoo in ruime mate hunnen geldelijken steun aan deze bouwvereeniging* verleenen. De zaal was in feestdosch getooid; met guirlandes en bloemen versierd prijkte een schild met het navol gende opschrift: Hulde aan heeren gecommitteer den en het bestuur, der bouwver eeniging «des Werkmansvriend» le, 2e en 3e serie, door de vereenigde leden, ter gelegenheid van het zet ten des gedenksteens 3e serie. Ontvang dit Huldeblijk u dankbaar toegewijd, U hooggeaeht Bestuur en Gecommitteerden Keeren. Ontvang daarbij don dank voor moeite, zorgen vlijt, i Waarvoorons ledentalu dankbaar steeds blijlt eeren; Dat dan de gedenksteen die heden is gezet. Het fondament mag zijn. vnn al uw ijvrig pogen. Dat ais de tand des iijdsdit tal an Huizen slecht,! I)m ons nakomclingseluj) in n nogrocmeu moge. De leden der 3e serie werden onthaald op bier en koffie met sigaren. Het feest werd bovendien nog opgeluisterd door pianomuziek van de twee jeugdige kinderen van den heer v. d. Velden, president der Vereeniging, welke deze bijeenkomst; opende met een hartelijk welkom; waarna hij de bloei en welvaart der vereeniging in cijfers uiteenzette; hij deed liun inzien, wat deze ver eeniging in korte jaren had gedaan. Zij was opgericht in het jaar 1873, tegen eene contributie van 10 'ets per week. Drie jaren daarna hadden zij door de edelmoedige heeren, die hun steun aan deze zaak gaven, de eerste serie woningen gesticht, waar van thans circa 1/3 of p.m. 20000 galden is afgelost, de 2e serie wo ningen had het 1ste jaar, hetgeen toch het moeielijkste jaar is, f2000 afgelost; waarlijk cijfers die spreken van den bloei dezer vereeniging! terwijl de vereeniging in zijn geheel thans werkt met een kapitaal van circa 300000 gulden, verdeeld over 170 werklieden; welk kapitaal hun is verschaft, voor het grootste gedeel te, door de heeren gecommitteerden. Na deze uiteenzetting, gepaard met den wensch dat de vereeniging steeds moge blijven bloeien, traden eenige leden der derde serie op om hunnen dank te betuigen voor de goede zorgen, die het bestuur be toonde in zaken der vereeniging hetwelk geschiedde in luimige voor drachten, welke zeer aardig* waren toegepast. Voorts bracht de presi- dan eens aan uitstapjes deelnemen, die naar den Hartzburg werden ondernomen. De Hartzburg of Hartisburg werd voor een wonder aangekeken, daar hij op een tamelijk hcogen berg gele gen was, waarop men alle voedings middelen en zelfs het drinkwater met veel moeite moest brengen. Oor spronkelijk was er misschien wel een huis tot tijdelijke verblijfplaats gedurende den jaagtijd door een der vooroudere van Krodo gebouwd, maar allengs was het een volmaakte burcht geworden. Daar zich jaarlijks bij het eerste groen der boomen een aantal rei zende lieden uit verwijderde streken op den Blocksberg, den hoogsten top van het Harzgebergte placht te verzamelen, kwamen er juist in dat gebied allerlei wanordelijkheden en gevallen voor, waarin de heer van de landstreek strenge straffen moest toepassen. Nu was het in geheel dent nog eene bijzondere hulde aan het lid Bakker, die thans van de eerste serie was overgegaan in de 3e serie. Het bestuur heeft in hem het vertrouwen gesteld dat hij, als opzichter over de in aanbouw zijnde 48 woningen, een man was die zijn plicht wist tegenover de vereeni ging, en wenschte dat zij thans een opzichter, ook weldra de noodige bouwmeester in hun midden zouden hebben, want het bleef hier nog niet bij; neen, zeide hij, wij gaan steeds voort met houwen. Daarna traden de heeren gecom mitteerden binnen, welke met een driemaal welkom, door den President werden begroet, en in de hartelijk ste bewoordingen als hun weldoe ners, aan de leden werden bekend gemaakt; zij waren de steun en hun kapitaal was de kracht waardoor de vereeniging bloeide. De heer Teding van Berkhout beantwoordde deze ontvangst en huldeblijk, gaf zijne tevredenheid over den bloei en welvaart der ver eeniging te kennen, en schetste in korte bewoording-en, dat het hier een genoegen was, geld te geven aan hen die het verdienden. Nog geruimen tijd hieven de heeren gecommitteerden met bestuur en leden der vereeniging in gezel schap en konden hen niet verlaten dan als blijk van belangstelling, een flinke som gelds als geschenk achter te laten. Het verdere van den avond werd in het grootste genoegen doorge bracht. - Heden morgen is vrouw Lem, woonachtig in de Anthoniestraat alhier, die bij het trouwen van haar zoon tegenwoordig moest zijn, ge vallen hij het stappen in het rijtuig, en heeft daarbij een been gebro ken, waardoor de trouwplechtigheid tot groote teleurstelling van het bruidspaar niet kon doorgaan. De Belgische gezant heeft jl. Maandag, voor het eerst sedert hij aan ons Hof geaccrediteerd is, deel genomen aan het diner hij Z. K. H. Alexander Prins van Oranje. De minister van marine heeft besloten eenige bezuinigingen opzijn begrooting aan te brengen tot een bedrag van ongeveer 7 ton. De Stoomvaart-maatschappij Nederlandte Amsterdam.beproefde gisteren de eerste door de heeren Gebrs. Figee te Haarlem afgeleverde stoomkraan. Zij beantwoordde vol komen aan hare verwachting. De onderbouw voor de tweede soortge lijke stoomkraan heeft de werf der heeren goedkoop verlaten en is op weg naar de Handelskade. De onder stellen dier stoomkranen zijn zoo hoog, dat spoorwagens met gemak er onder door kunnen rijden. Onlangs, zegt het JRott. N., kon men in verschillende bladen een zeer verleidelijke annonce lezen, waarin personen werden gevraagd, die, van goede relatiën voorzien, op zeer gemakkelijke wijze een vast salaris benevens hooge provisie wil den verdienen. Nu, zoo zijn er! Een vast salaris en hooge provisie voor iets dat men hij zijne gewone werk zaamheden kan waarnemen, is niet verwerpelijk. Zoo althans dacht een onzer onbekenden er over en hij schreef onder de aangegeven initi alen. Het antwoord kwam uit Parijs en betrof de vervaardiging van por tretten op émail naar photogra- phieën. Het antwoord was zoo on schuldig gesteld, dat honderden er Saksenland een gewoonte, dat in het dorp, waar de heer zetelde eene beeltenis werd opgericht, uit hout gesneden en dat met meerdere of min dere kunstvaardigheid het beroemde beeld bij Ehresburg nagebootst was. Om het beeld van den hooggelegen Harzburg ook in het dal zichtbaar en zeer indrukwekkend te doen zijn, was het van bijzondere grootte en stak boven alle boomen uit, als eene waarschuwing voor de Harzbezoe- kers en tot bijzonderen trots van Krodo's geslacht. Zoo was het beeld, ofschoon het slechts als symbool der rechtsple ging daar stond, hij het onwetende, zondige volk als toornende godheid bekend, die allen schrik en vrees aanjoeg. Overigens had Groefwang weinig genoegen van die bezoeken op den Harzburg. De jongere Krodo, die daar woonde was gehuwd met eeu Friesche heereudochter, Radegonde zullen inloopen. Men moest zich hij voorkeur wenden tot welgestelde familiën waar pas een sterfgeval had plaats gehad. Daar biedt men de levering van een fraai portret op émail aan van den overledene. De prijs was matig, slechts 10 gul den. Zij die van goede relatiën voorzien waren, kregen een vast jaarlijksch salaris van f 600 en 5 pCt. provisie. Daar de nieuwe ma kelaar in portretten echter een proef van 's kunstenaars vaardigheid steeds op zich moest dragen, werd hem gevraagd een photographie van hemzelven te zenden benevens een post wisseltje van f 10, dan zou hem een proef gezonden worden. Onze bekende zond een portret met de boodschap, dat ze de tien gulden maar van zijn «vast jaarlijksch sala ris» moesten afhouden. Natuurlijk heeft hij geen antwoord meer be komen. Het was vermoedelijk alleen om zijn tien gulden te doen geweest. Amsterdam. De heer P. G. Tresling, hoofd der bekende steen drukkerij, onder de firma Tresliqf, Co., hier ter stede, overleed *17 dezer alhier na een langdurigiljden. De overledene was een van de eer sten in ons land, die den kleuren druk op groote schaal toepaste en de eerste die haar dienstbaar maakte aan de reproductie van schilderijen uit de oude Hollandsche school. Ilij begon een kleine dertig jaar gele den met een paar man, en wist zijne zaak tot de groote hoogte te ontwikkelen, waarop zij zich heeft gehandhaafd. Zijne firma tvérd op vele tentoonstellingen bekroond en als haar chef viel den overledene menige onderscheiding ten deel. Hij was ill. ridder van de Eikekroon, de Frans Joseph-orde, de Kroon van Italië en officier in de Turksche Medjidié-orde. Een bezoeker van een tapperij in de Reguliersdwarsstraat, die Zon dagavond van de «vergunning» reeds zooveel gebruik had gemaakt, dat de kastelein weigerde hem er meer van te laten genieten, sloeg in woe de al de ruiten tot gruis. De politie nam den man in verzekerde bewa ring. Zondagavond vroeg een jongen op de Leliegracht alhier aan een heer, hoe laat het was. De man haalde zijn horloge voor den dag', en eer liij er op verdacht was, rukte de jeugdige deugniet hem het uur werk uit de hand en snelde er mee heen. Men vermoedt, dat dezelfde knaap ook schuldig is aau twee andere gevallen van dien aard. Alkmaar. In een vergade ring van het dagelijkseh bestuur met hoofdingelanden van het Geest- merambacht, is besloten tot het ma ken van een zeesluis en daarbij be- hoorende werken te Aartswoud, tot verbetering van den waterstand dei- polders, welke uitwateren op Raax- maatsboezem. Sche veilingen. Met denhouw van de cellulaire gevangenis vor dert men goed. De vorige week is de vrouwenafdeeling ouder dak ge komen en de ijzeren kap geplaatst op de beide zijvleugels; ook zijn reeds de fondamenten gelegd voor de kerk en bijgebouwen. De weduwe van den onlangs overleden Cornelis Pronk, die den prins van Oranje bij zijn terugkeer uit Engeland te Scheveningen aan wal bracht, verkeert bij voortduring in kommervolle omstandigheden. De hoogbejaarde vrouw ontvangt uit geheeteneen hardvochtige, trotsehe vrouw, die bij het wezen haars gemaals geheel eu al paste. Even zoo waren de dienaren en de vrou wen van den burcht even ruw en trotsch. Men sloeg in 't geheel geen acht op den schrijver, en er bleef hem tijd genoeg over, de heerlijke ver gezichten van omhoog in het dal te genieten. Hij had toch in zijne jeugd van dien hoogsten top van het Harzgebergte reeds veel ge hoord en dikwijls gewenscht, eens zulk een feest, dat men daar elk voorjaar vierde, te kunnen bijwo nen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2