POPULAIR Mil-1 Oplage 10000 Ex. Zaterdag 24 November 1883. No. 118. FEUILLETON. „GROEFWANG". ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVEETENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHk. F. JONES. Sucr., Parijs, 3Ibis, faubourg Montraartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32. 8.55, 9.30,11.15, 11.39*. 11.56, 1.8. 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7-13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. WTNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20* 11.5, 1.23* 2.45, 3.35. 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50* De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. ZriJ die zich nog in den loop roti dit Jaar a bon neerenontvangen als premie le. den boetenden Hornan J)e Vloek des Vaders. 2e. Een prachtigen in vier kleuren gedrukten wand kalender. Verordening op het Bestraten, Rioleeren en Verlichten van nieuw geprojecteerde straten in onze ge meente. Sinds deze nieuwe verordening in onze gemeente is gekomen, is er al heel wat geschreven en zeker veel meer g-esproken, over den toestand waarin de nieuw geprojecteerde straten zich bevinden. Het schrijven over deze zaak heb ik dikwerf nagegaan. Ik heb ze ge lezen onder de rubriek Fok en Brok, en zeide dan tot mij zeiven«hoe is het 'inogelijk dat men zich over een zaak uitlaat op eene manier om het volk te behagen, terwijl men niet weet hoe de vork in den steel zit», en toch wed ik dat de meeste lezers hebben gezegd: «nu dat heeft Fokkie goed gezegd»; beklagenswaardig, despotisch volk in onze 19e eeuw; zijn dat de vruchten van dat dure en kostbare onderwijs, dat gij u met allerlei soort van verhalen, hoe on doordacht ook maar tevreden stelt? «'t Is bar» zou Fokkie zeggen, maar ik zeg in mij zeiven: «'t is schande»; het is evenwel nu eenmaal zoo en niet anders en wellicht willen zij ook niet anders, maar ter zake. Zoo is er dikwijls over den toe stand van nieuwe straten gespro ken iu ingezonden stukken, onlangs nog las ik er een, geteekend S. (Ecu roman uit dc achtste eeuw.) UIT HET HOOG DU ITSCH VAX ADOLF GLASER. 16) De dagen van dezen rit waren de moeielijksten die Groefvvang doorleefde, want hij was aan het rijden niet zeer gewend, en hij de verschrikkelijke wegen in dezen tijd van het jaar mocht men blijde zijn als men heelhuids ter bestem der plaatse aankwam. Onderweg: voegden zich verscheidene andere, heeren en hunne dienaren hij hen,! ook ontmoetten zij nog eenig*e uit gezonden boden en zoo kreeg dei geheele zaak steeds een gewichtiger aanzien. Op de halten dorst men slechts i ook die pakte de koe niet bij de horens en gaf ook blijken van geene practische kennis in deze zaak. Nu zult gij vragen wat is het dan met die verordening, hoe komt het dan toch dat de eene straat rioleering en verlichting krijgt en de andere niet? wij zijn toch allen burgers van gelijke rechten in eene en dezelfde gemeente. Die een straat- rioleering en verlichting krijgt, moet belasting betalen; maar die het niet krijgt, evengoed. Zij die het ongeluk gehad hebben om in die nieuw ge projecteerde straten te bouwen, heb ben zulks toch volgens de bepalin gen der stedelijke verordeningen aangevraagd, en niet gebouwd voor en aleer zij toestemming hiervoor van Burgemeester en Wethouder: hadden. Zeker lezers, op dit alles hebt gij recht, en wel degelijk recht, want Burgemeester en Wethouders be hoeven nergens eene vergunning te geven tot bouwen, als de weg naar het gebouw leidende en de plaats waar het gebouw gebouwd moet worden niet voldoet aan de eischen die Burgemeester en Wet houders, in het belang der open bare orde, veiligheid en gezondheid kunnen en mogen stellen, en, een maal tot die bouw vergunning ge kregen hebbende, van de bevoegde autoriteiten, hebt gij ook het recht om hen te wijzen op de fouten en onuitvoerbaarheid, die de verordening op het bestraten, rioleeren en ver lichten vannieuw geprojecteerde straten in zich bevat. Zij hebben u, gelet op de open bare orde, veiligheid, gezondheid en zedelijkheid, kunnen wij er nog wel bijvoegen, vergunning gegeven om te bouwen, nu kunt gij ook eischen, zou ik denken, dat die zelfde autoriteiten verplicht zijn te korte nachtrusten genieten, en vroeg in den morgen trok men ver der. De heeren gaven hun vermoe dens lucht, men trachtte de boden uit te vorschen, maar men kwam niet meer te weten, dan dat in ieder geval, een heerleger in 't verschiet was; dat heer Wittekind van En- gern den dag van verzameling had bepaald en clat deze, indien het tot een oorlog mocht komen, in ieder geval tot Hertog zou worden be noemd. Zoo kwamen zij op een avond aan het doel hunner reis. Het was het dorp tusschen Ehresburg en Pa- denborn, waar het overoude hei ligdom van alle Saksische stammen zich bevond. Reeds was de verza melplaats overstroomd door allerlei vreemdelingen. Ivrodo en zijn ge volg vonden echter spoedig een onderkomen en Groefwang had des avonds nog gelegenheid, opmerkin- zorgen dat alles wat strekken kan tot openbare orde, veiligheid, ge zondheid en zedelijkheid ook in toe passing gebracht, en de burgerij daar van in't genot gesteld moet worden .Dit is waar, geachte lezers, en degelijk waar; maar het behoeft ook geen betoog, dat zulks veel geld kost, vooral bij de groote uitbreiding on zer stad in de laatste jaren, en daar voor worden dan ook op zulke on voorziene uitgaven, om dit tot niet al te groote financiëele bezwaren der gemeente kas te doen komen, verordeningen gemaakt,die, wanneer zij goed en practisch uitvoerbaar waren, zeker niet zulke onaange name uitwerking zouden hebben, want dit is de oorzaak van den toe stand, waarin de nieuw gepro jecteerde straten, waarover zulke gegronde klachten opgaan, zich be vinden. De verordening, de on uitvoerbare verordening alleen is de schuld van alles. Schrijver dezes was juist bij het ontstaan dezer verordening in het stratenmaken betrokken, en was dus wel verplicht om die zaak goed in overweging te nemen en hem te begrijpen, waarop hij zelfs begena digd is geworden, en heden nog een straat en rioleering (verlichting heeft hij altijd gehad) zonder de noodige storting en onder de oude veror dening krijgt, hetgeen de raad onzer gemeente dan ook billijk vond, aangezien deze straat vóór het ma ken der nieuwe verordening, volgens de bepalingen der gemeentewet en in het belang der openbare orde, veiligheid, gezondheid en zedelijk heid reeds was bepaald en aange legd, hetwelk nog maar gelukkig is geweest, want zoo waar, geachte lezers, ook die straat, het is de Delftstraat, was ook altijd wel een moeras gebleven, want de nieuwe verordening was voor ons ook on uitvoerbaar geweest, en niet alleen voor ons maar ook voor al die andere straten, gelegen aan den Zijlweg, Schootersingel enz. Ja wie weet of «des Werkmansvriend» wel ooit gebouwd zou hebben, wanneer zij met haar straat onder de nieuwe verordening was gevallen, want, oppervlakkig beschouwd, is de stor ting van een gulden per vierk. Meter niet veel, maar ik zal u wel eens andere cijfers noemen, waarvan gij zelf zult bekennenneen het is niet mogelijk dat de menschen dat op brengen. «Wat is nu wel die nieuwe ver ordening?» zult gij vragen; welnu, ik zal hem u mededeelen. ln de raadszitting van, ik meen als ik het wel heb, in Maart 1881, kwam ter sprake de overgave der nieuw geprojecteerde straten aan de westelijke uitbreiding der gemeente, volgens het aan Burgemeester en Wethouders overgelegde plan van de WEd. Heeren Prévinaire en Evelein. De nieuw geprojecteerde straten zouden volgens dat plan, in het be lang der openbare orde veiligheid, gezondheid en zedelijkheid en wie weet welke «heid» nog meer, tien meter breed zijn. De gemeente zou deze straten in eigendom kunnen overnemen en zou daarvoor dan moeten geven: bestrating, rioleering en verlichting. Wordt vervolgd.) gen over de groote uitbreiding der plaats en de menigte, die er zich bevond, te maken. Vau het wonder bare heiligdom kon hij in't donker slechts de omtrekken onderscheiden, maar deze maakten op hem een j diepen indruk, want hij had niet gedacht dat menschenhandeu zulk een omvangrijk gebouw op kónden stellen, en bovendien zag hij uit het midden van de donkere massa de hooge zuil omhoogsteken, waar-! aan het geheele heilig'dom zijn naam i ontleende. Den volgenden morgen haastte de schrijver zich om dit heiligd om in oogenschouw te nemen. Inderdaad, alles wat in dien tijd hetSak-i-che volk op "t gebied van kunst ver- .n«l. gaf den beschouwer m dit veritêVen bouwwerk een overweldigenden aan blik. Honderden der schoonste boom stammen waren uit de oerwouden van den Harz en het Teutoburger- woud hier heengebracht en kunstig ALGEMEEN OVERZICHT. Het den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Challemel Lacour, toegestane verlof tot herstel zijner gezondheid, schijnt weinig ge holpen te hebbenalthans hij heeft bewerkt geworden. Het gebouw zelf vormde een vierkant, van buiten omsloten, maar naar den kant van den hof vormde het een open zuilen gang. Overal waren de halken met snijwerk versierd en van buiten alles met groote stukken,dikke eikenschors bekleed. In het midden van den hof stond een linde van zoo reusachti- gen omvang, dat deze alleen reeds een groote bijzonderheid was. Aan den stam van deze linde was een trap aangebracht en boven, tusschen de takken, daar waar zij uit den) stam te voorschijn kwamen, was een kunstig bewerkte tribune, waar uit de redenaars tot de verzamelde heeren plachten te spreken; In den zomer diende het dichte! bladerdak tot beschutting, voorden winter was eene inrichting* daarvoor aangebracht. Zoo ook legerden bij helder weer des zomers de verza melden in den hof onder den open hemel, terwijl zij zich des winters zijn ontslag aangevraagd en verkre gen, zooals velen dan ook reeds lang van te voren voorspeld hadden. Wie zijn opvolger zal zijn, is niet moeielijk te voorspellen. In tijden zooals Frankrijk op dit oogenblik doorleeft, heeft het veel voor dat de leider van het kabinet, de man die als het ware de toon aangeeft, zich op den moeielijksten post plaatse, en die post kan thans geen andere zijn, dan het ministerie van Buiten landsche zaken. Het is daarom dan ook, dat minister Ferry zich bereid heeft verklaard, de neergelegde por tefeuille op te nemen, te meer daar het gemakkelijk zal zijn voor hem in zijne tegenwoordige betrekking, minister van Onderwijs, een plaats vervanger te vinden. Voorloopig* zal deze verwisseling van personen wei nig verandering brengen in de te volgen gedragslijn; daar het een publiek geheim was, dat de minis ter president inderdaad reeds lang de leiding der buitenlandsche aan gelegenheden op zich genomen had. De kamercommissie, die rapport moet uitbrengen over de crediet aan vrage der regeering, moet. als men ten minste aan de Fransche berich ten daaromtrent onvoorwaardelijk geloof mag slaan, door de diploma tieke bescheiden, welke haar zijn overgelegd, zoo in zenuwachtige angst zijn geraakt, dat zij niet alleen geheel van de noodzakelijkheid van dit crediet is overtuigd, maar zelfs uit eigen beweging er op zal aan dringen dat het aanmerkelijk ver hoogd wojfde. Het leger van 6000 man, dat op dit oogenblik in Tonkin vertoeft, is, zoo beweert zij ten eenen male, onvoldoende en moet des noods verdubbeld worden, daar de toestand zoo is, dat elk oogenblik een bij zonder krachtig optreden van Fran sche zijde noodzakelijk kan zijn. in de zalen rondom, een verblijf plaats zochten. Ook de vloeren waren uit dicht- aaneengelegde, houten balken saam- gesteld, waarop de berenhuiden van de gezamentlijke dienaren werden uitgespreid. Achter de linde, juist midden in de vierkante ruimte, ver hief zich dc Irmenzuil, wier onder ste gedeelte uit zulk een reusach- tigen eikenstam bestond, dat men er zich over moest verwonderen en niet kon begrijpen hoe dezen daar heen vervoerd en geplaatst was geworden. Bovenop stond het zin nebeeld der rechtspleging, in de ge daante van een gewapenden man, wiens rechterhand het zwaard vast hield en aan wiens voeten een hoofd en een hand lagen, ten bewijze van het recht over lijf en leven. Alles was uit hout g'esnedcn; ruw en af schrikwekkend. De aanblik van dit machtige ge- denkteeken van de eenvoudige

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1