POPULAIR MHIWS-1 Oplage 10000 Ex. Maandag 26 November 1883. No. 119. Bijvoegsel, HAARLEMSCH DAGBLAD. BINNENLAND FEUILLETON. „GROEFWANG". behoorende bij bet Haarlem, 24 Nov. '83. De sergeant majoor J. van Maas winkel en de sergeants H. van Ake en J. H. van Heulen hebben bet eereteeken ontvangen voor lang- durigen, trouwen dienst bij de dienst doende schutterij alhier. De beruchte Johannes Wil helmus Maria Bronsveld, oud 28 jaren, die reeds verscheidene malen wegens valschheid in geschrift, diefstal en oplichting heeft getucht, heeft gisteren alhier bij eenige win keliers goederen, ter waarde van ruim f 150, o. a. zijden foulards, flanellen borstrokken en broeken op beziens besteld en aan het Hötel Funckler, in de Kruisstraat, alwaar hii zijn intrek had genomen, doen bezorgen, waarmede hij zich uit de voeten heeft gemaakt. Naar men mededeelt, is bij de betrokken Duitsche spoorwegen een voorstel aanhangig tot invoering van eene directe sneltreinverbinding tusschen Amsterdam en Bremen via Amersfoort— Zwolle—Nieuweschans, met ingang van de a. s. zomer dienstregeling. C U. D.) Amsterdam. Als een blijk van den grooten aftrek der bekende bronzen beeldgroepen, aan den in gang van de Russische afdeeling tentoongesteld, diene dat een heer op een dier groepen eene bestelling deed, waarop hem werd verzocht eenig geduld met de aflevering te willen hebben, terwijl op datzelfde voorwerp reeds een-en-zeventigmaal een verkoop gedaan was, waarvan de levering moest voorgaan. Umuiden. De'stranding van het stoomschip Condor geeft aan leiding tot allerlei komische en tragische tafereelen tusschen de be wakers en liefhebbers van de zijden spek, waarmede het strand als 't ware bezaaid is. Talrijke wedloo- pen hebben daarbij plaats, maar de verleiding is zoo groot, dat trots strenge bewaking niets onbeproefd wordt gelaten, om een stuk spek machtig te worden. Een oude, nogal corpulente vronw, had een geheele zij spek aan reepen gesneden en door middel van tonwen op haar bloote lichaam vastgebonden. Onder I het beklimmen der duinen bezweek j zij onder haren last. In dien toe- I stand werd zij door een paar mede lijdende vriendinnen aangetroffen, j die haar zeer gedienstig van alles beroofden en haar verder aan' haar lot overlieten- Bussum. De spoorwegarbei der, De Ru genaamd, wilde gister avond bij het station een steen van de rails verwijderen, terwijl op het zelfde oogenblik een trein aankwam, die hem letterlijk doormidden sneed. Seheveilingen. Alhier wordt gemeld, dat de Engelschen de laatste week weder erg huis gehouden hebben. Van eene schuit van den reeder W. Groen werden 40 netten gehakt. Oorlogsschepen waren er niet te zien. Rotterdam. In de Anna- Maria-straat, bij den Hofdijk alhier, was men Vrijdag voormiddag bezig met eene verhuizing. Een der be stellers, die hierbij voor het hijschen van meubelen eene trots uit het dakvenster nederliet, is op de straat nedergevallen en was onmiddellijk dood. Hij laat eene vrouw met vijf kinderen na. Baarn. Omtrent het bericht der N. Rott. Ct. over het in de vorige week met eenige studenten alhier gebeurde, verneemt het Utr. Dagbly De studenten zijn het kost school binnengedrongen (men zegt met een bouquet): de kostschoolhou- deres heeft de brandklok geluid, waarop de boeren zijn komen aan- loopen en de studenten zich terug getrokken hebben. Daarna bemerk ten deze dat een hunner zoek was en gingen hem zoeken, door een drom boeren heen. Daarbij heeft een hunner met een mes eenige sneden gekregen, die spoedig gehecht en met pleisters voorzien zijn, zoodat er geen kwestie is van een verblijf in het ziekenhuis. Een tweede schijnt ook gewond te zijn maar van nog minder beteekenis. Er heeft een ge rechtelijk onderzoek plaats. Rozendaal. Een Franschman die vroeger 6 jaren als vrijwilliger bij ons leger in Oost-Indië had ge diend en 2 twee jaren geleden, na afloop van zijn diensttijd, zich te (Een roman uit de acktste eeuw.) ÜIX HEX HOOGBUITSCH YAN ADOLF GLASER. 17) Daar zag men aan de zuilen op gehangen de schilden, speren en zwaarden van overwonnen koningen uit het land der Wenden en andere aangrenzende rijken. Op groote ta fels waren buitgemaakte sieraden en huisraad uitgestald, die nu door de heeren en hunne volgelingen werden bekeken en waarbij ieder hunner vertelde wat hij van de herkomst der wapenen en kleinoo- diën wist. Op deze wijze werd steeds weder de gedachte aan de groote daden der voorvaderen hernieuwd en bleef van geslacht tot geslacht voortleven. Een daverend hoongelach lokte het. zilveren tafelgereedschap, dat een Germaansch aanvoerder voor eeuwen den Romeinschen veldheer Varus, na de overwinning in het Teutoburgerwoud, afgenomen had. De sierlijke schotels en borden met verhevene figuren en allerlei vaat werk, waarvan het gebruik door de bewoners van het Saksenland geheel niet werd begrepen, gaven den heeren stof tot duizenderlei spot ternijen en een onophoudelijk gelach. Dit zilveren gereedschap was de eenige herinnering, die in de Sak sische landen de nagedachtenis van den grooten Herman wakker hield, die eens, vele eeuwen geleden, de Romeinen door list en moed uit het land had verdreven. Er was ook nog een oud lied op zijn dood, maar daar het reeds zoo lang was gele den, hadden de woorden menige verandering ondergaan en men wist niet goed of de held van dat lijk- Brussel metterwoon had gevestigd en aldaar was gehuwd, is alhier gearresteerd, omdat hij andermaal zich te Harderwijk als koloniaal had verbonden, doch zoodra hij het handgeld h f300 had bemachtigd, verdwenen was. Hij had bij zijne inhechtenisne ming nog maar f 60 bij zich. Venloo. Bijna 14 dagen ach tereen is er bij den logementhouder Boots alhier, telkens een stuk boter van circa 4 kilo ontvreemd, van welken diefstal verdacht werd zekere L. Janssen uit Kaldenkirchen. Hij werd gearresteerd en naar Roermond overgebracht. Hij ontkent echter hardnekkig de boter gestolen te hebben, en ook dat een gevonden breekijzer door hem weggeworpen is. Vele lommerdbrieijes van Essen en Dusseldorf, die bij hem gevon den zijn, getuigen niet voor zijne onschuld, vooral nu de boter gis teren buiten de stad is gevonden, verborgen in een hoop steenen, en gewikkeld in een paar zakdoeken, waarvan één gemerkt is: J. L. Tilburg. Zekere J. M. K., oud 26 jaar, die in zeer korten tijd. f 5000 had verbrast, melde zich, na dat het geld op was, bij de politie alhier aan, om als landlooper te worden opgenomen. Naar Breda ge transporteerd, oordeelde de justitie echter dat hij door handenarbeid nog zeer goed in zijn onderhoud kon voorzien, en stelde hem daarom op vrije voeten. Kapelle. (Z. Beveland). Er is sprake van, dat eerlang op den toren dezer gemeente evenals dien te 's-Heer-Arendskerke een toestel tot het geven van weerseinen zal worden geplaatst. De goede resul taten, die men in laatsgenoemde plaats en omstreken daarvan gezien, heelt, hebben het verlangeu opge wekt en er schijnt kans te zijn, dat de Maatschappij van landbouw in die provincie, bepaaldelijk de af deeling, aan dat verlangen zal tege moet komen. Dokkum. Tusschen eenige inwoners dezer stad en eenige be woners der gemeente Dantumadeel heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad, die ruim 5 uur duurde. Een onbezoldigd veldwachterdie de namen der vechtenden wilde op schrijven, werd zóó toegetakeld, dat hij daartoe niet meer in staat was. Een heer uit Dokkum, die van den gezang de bevrijder Herman, of de god Irmen was. Het volk verwis selde zoo vaak de letterklanken dat men er niet voor kon instaan of Herman, die de Romeinen Arminius noemden en Irmen ten laatste niet een en dezelfde was. Herman was toch niet alleen de bevrijder uit de Romeinsche heer schappij, maar ook de eerste heer, die den Saksischen stammen het middelpunt van de algemeene rechts pleging gaf. Het was dus daarom ten allen tijde mogelijk, dat de beeldzuil oorspronkelijk ter zijner nagedachtenis was opgericht. Door een dreunenden slag, dien heer Wittekind met een knots tegen het aan de groote linde opgehan gen schild gaf, werd het teeken van den aanvang der beraadslagingge- geven. Vervolgens beklom Wittekind de tribune en gaf in een uitvoerige rede te verstaan, wat hem er toe had genoodzaakt deze bijeenkomst strijd getuige was, liep spoedig stadwaarts, daar de Dokkumer strijders op de vlucht gingen, doch hij werd door de woudjes achter haald, die hem met messen en sa bels ettelijke wonden toebrachteu. Eerst om half twaalf in den avond liep de strijd af. De politie doet onderzoek. Heinoo. Naar men verneemt zouden de beide daders van de vree- selijke moorden, alhier gepleegd, Vrijdag te Osnabruck zijn aange houden. Het zouden, naar men zegt, Hollanders en twee broeders zijn. (A. C.) Zevenwolden. Zekere per soon, die voorgeeft colporteur te zijn voor de stichting eener nieuwe school met den bijbel en tamelijk I ervaren is in 't gebruik van bijbel- I teksten, heeft alhier aan verschil lende huizen daarvoor gelden ge vraagd en bij geloovigen bekomen. Heeft hij gelden ontvangen, dan blijft daarvan een gedeelte in huizen met vergunning zitten, en de school met den bijbel krijgt er niets van. oud 35 jaar, scluichteniuakcr, geboren te Amsterdam, wonende te Nieuwer-A instel. De vrouw uit Deventer, die door het Hof te Arnhem tot 15 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, is tegen die uitspraak in cassatie gekomen. AANBESTEDINGEN. DONDERDAG 29 November, j Haarlem, 11 ure. Het minist. van waterstaat, handel cu nijverheid, aau het (gebouw van het. prov. bestuur: liet, 3-jarig i onderhoud der duinen op het eiland lielnnd, I behoorende tot de zee werken in Noord- I Holland; begr. f3150 per jaar. Haarlem, 11 ure. Het minist. van waterstaat, handel en nijverheid, aan het (gebouw van het prov. bestuur: het 5-jarig j onderhoud van het jaagpad e. a., langs het Zuider- cu een gedeelte van het Noorder- Spaarne, prov. Noord-Holland, begr. f 980 per jaar. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting tan gisteren. Bij den aanvang der werkzaam heden vroeg de heer Heemskerk een wijziging in de volgorde der werkzaamheden, daar de minister van Koloniën het noodig had ge vonden, zijn ontslag aan den Koning te verzoeken, welk verzoek in 's Ko- nings handen is. Dientengevolge zijn eenige koloniale zaken ook voorloopig buiten behandeling* ge laten, en is het debat over het In disch budget niet voortgezet. Na eenige discussie is met 60 tegen 6 stemmen aangenomen de goedkeuring van de toetreding van Nederland tot de Phylloxera~Q.o\\- ventie. Dinsdag* is de Staatsbegrooting aan de orde. RECHTSZAKEN. Den lln Dec. a.s. zullen voor het go-1 rechtshof te Amsterdam terochtstaan de vier personen, die beschuldigd zijn van het na maken van bankbiljetten en het desbewust gebruik maken dier valsche stukken, nl.: 1. Benjamin David Lopez Salzedo, oud 35 jaar, lithograaf (steendrukker), geboren en wonende te Amsterdam2. Sijtze Jans Vliet- j stra, oud 35 jaar, koffiehuisbediende, geboren te Sneek, wonende te Amsterdam; 3. Johan nes Hendrieus Doorenbosch, oud 43 jaar. I schachtenfabrikuut, geboren te Sloten, wo- 1 nende te Nieuwer-Amstel; 4. Nicolaas Exter, I te beroepen. Den beiden schrijvers, was eene plaats juist onder het spreekgestoelte aangewezen; opdat zij alle gewichtige punten der re-1 devoering opschrijven konden. Wat Wittekind den Saksischen edelen mededeelde, was ongeveer het volgende: Zooals allen wisten, was de va- der van den regeerenden Franken-! koning, voor jaren zegevierend de grenzen overgetrokken en had de Saksers eene schatting opgelegd, I gelijk aan allen bekend was; terwijl de heeren van het Saksenland even eens wisten, dat deze schatting steeds met groote gestrengheid werd inge vorderd. Reeds sedert langen tijd hadden; de Frankische krijgslieden in de! grensdorpen zich aan overtredingen j schuldig gemaakt en de tallooze j vijandelijkheden werden door de j Sakserc steeds met kalme vastbera- denheid beantwoord. Nu echter was I ARMENZORG. De Prins van Oranje heeft aan dc datnes- vereeniging Hulpbetoon aan nijvere armen' te Leeuwarden, J 2 zilveren theelepels in étui geschonken, als prijs voor eene eerlang door die Verceuiging te houden verloting. Door wijlen mevr. II. Vollanbcrg, wed. van den heer J. II. C. Sas, vroeger te Am sterdam woonachtig, is een legaat van f6000 vermaakt aan dc Vcreeuigiug van de H. Cathariua van Sicna. Aan de Weesiurichting tc Neerbosch zijn vermaakt dc volgende legaten: f2000 door de. wed. Blok. geb. Dn Bpis, te Arnhem overleden; f lOOO door J. Veen Valek, te Kampen overleden; f100 door J. B. Spren- ger, tc Middelburg overleden; alle vrij van successierechten. Door wijlen den lieer E. Mcijes, pred. te Groenloo, is aan dc Prins Hendrik Stich ting te Egmond vermuakt eene som van f500, vrij v an successierechten. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 24 November. De prijzen der Aardappelen waren als volgtKatwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillcgommer dito f3.— a 4.G0, Gelderscke Pleur f 1.50 [a 1.60, dito Blauwe f 2.35 u 2.40. Fricsche -Hamburgers f - a dito Jammen f 1.80 a 1.90, dito Engelsche f 1.40 a 1.50, Zeeuw - sehe Spuisehe Jammen f2.— a 2.S0, Blauwe f2.35 a 2.40, ïiakkeesche Jammen fï.70 a 2.25, l'ooters f 1.20 a 1.40, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.40, dito Saksische f2.20 a .--.Gronin ger Jammen f a Handel zeer flauw. Koffie. Afgedaan 16SS bu. Santos ex Kedron. Specerijen. Verkocht weiden 23 kn. en 36 kn. Notenmuscaat en 12 ku. en 105 kn. Foelie per Madura en Prins van Oranje. M ar gar in e. A fgedaan werden- 40 tierccs Lincoln aangevoerd per Zaan. Petroleum met Hinken handel, loco flO'/ï E. betaald, nu flQs/s gehóuden, Jan. Maart f 103/4 gehouden. Tarwe zonder noteering, op levering f 1 hooger. Maart f25S. het Wittekind ter ooren gekomen dat de Frankenkoning* een groot leger bijeentrok om van Worms aan den Rijn uit, over Westfalcn, Saksen binnen te dringen, daar hun heilig dom te verwoesten en hunne macht te vernietigen. Toen Wittekind deze woorden had gesproken, deed een geweldigen uit roep van toorn en woede uit hon derden keelen de lucht trillen. In hunne oogenblikkelijke vervoering sloegen vele der heeren tegen hunne schilden, anderen rammelden met hunne wapens en het was een ge kletter en een leven, dat men ge durende eenigen tijd geen woord verstaan kon. Een nieuwen slag, dien heer Wittekind tegen het schild aan de linde gaf, dreunde de verzamelde menigte in de ooren en herstelde in korten tijd weder de rust. Hij ging in een adem voort: Wij zijn hier in dit land de

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1