POPULAIR IE» I Oplage 10000 Ex. Maandag' 3 December 1883. No. 125. Bijvoegsel, HAARLEMSC11 DAGBLAD. BIWKM.AM) YAKI A. HMHflSMHJD behoorende bij het ALGEMEEN OVERZICHT. De laatste tijdingen uit Egypte zijn voor de regeering aldaar, deels gunstig, deels ongunstig. De opstand breidt zich langzamerhand al ver der en verder uit, en bet is te voor zien, dat de proleet weldra met zijne benden in net hart des lands zal zijn doorgedrongen. De Egyptische gendarmerie, die tegen hen wordt afgezonden, is niets te vertrouwen. Immers nauwelijks zijn die lieden op reis, of aanstonds grijpen zij de eerste de beste gelegenheid aan. om te deserteeren, natuurlijk met me- - deneming- van de wapenen, hen op last van den Khedive verstrekt. Waarheen zij zich begeven is voor niemand een geheim, want hunne sympathie voor de zaak, die zij eigenlijk geroepen zijn te bestrijden, is overbekend. Op deze wüze wordt de regeering te Cairo niet alleen van het zoo hoog noodige verdedi gingsleger beroofd, doch nog boven dien neemt het aantal goed gewa pende vijanden met den dag toe. Aan deii anderen kant, .en dit is een lichtpunt in de duistere toe komst, schijnt het den Khedive ge lukt, enkele Bedouiüenstamraen over te halen om zijne zijde te kiezen. Was men eerst bevreesd, dat zij met de opstandelingen gemeene zaak zouden maken, thans blijkt het, indien de geruchten daaromtrent vertrouwen verdienen, dat die vrees opgegrond was. Intusschen is op den steun dier stammen niet altijd groot vertrouwen te stellen. In de meeste gevallen toch kiezen zij steeds de partij, die hen in den strijd het meeste voordeel belooft, en keeren de kansendan zijn zij volstrekt niet afkeerig er van, om zich mede te wendeu. Hoogstwaarschijnlijk heeft de Egyptische regeering zich nog al eenige offers getroost, om de hoofden der Bedouinen gunstig voor hare zaak te stemmen. De Sultan van Turkije heeft, sedert zijn jong ste aanbod door den Khedive werd afgeslagen, niets van zich doen hoo- ren. De Engelsche bezettingstroe pen maken zich gereed desgevor- derd tegen den vijand op te trekken, en het is voornamelijk op hun voor treffelijk geschut dat zij zich zullen ipoeten betrouwen, ingeval het tot een treffen komt. In getalsterkte toch, liggen zij verre ten achter bij de legers waarover de profeet te beschikken heeft, en die men op eene getalsterkte van 300,000 man .schat. De radicale afgevaardigde Cle- menceau, die in eene vergadering zijner partijgenooten op zich geno- "men had, van den minister Ferry Michtingen te vragen omtrent diens plannen, ingeval het tot een oorlog met China komen mocht, heeft de Pransche kamervan afgevaardigden verlof gevraagd deswege eene inter- pelatie tot de regeering te richten. Vooraf had hij zich persoonlijk tot den minister begeven, om de ge- wenschte inlichtingen te bekomen, doch deze had geweigerd ze hem te verschaffen. Veel pleizier heeft j hij evenwel van zijne aanvrage niet gehad, want op verzoek van Ferry besloot de kamer de interpelatie te verdagen, tot na de discussie over de credietaanvrage, die, zooals onze lezers weten, waarschijnlijk heden in behandeling gekomen is. Dat besluit zal zeker de verontwaardi- ging der heeren radjkalen wel we der gaande gemaakt hebben, en hunne bladen zullen het niet aan de g'ewone aanvallen tegen de meer derheid in de kamer en de regee ring laten ontbreken. Van het eigen lijke oorlogsterrein kwamen geene bijzondere berichten tot ons, zoodat wij mogen aannemen, dat de opera- tien tegen de bedreigde steden, nog niet zijn aangevangen. Zooals wij eergisteren reeds schre ven, wordt de aanslag tegen het paleis der Duitsche ambassade, welke in Londen zooveel sensatie maakte, meer en meer tot eene gewone geldafpersing teruggebracht. De Engelsche regeering heeft eene vrij groote premie uitgeloofd aan dengene, die de politie op het spoor brengt van dergelijke aanslagen en om nu die premie machtig te worden, hadden zich een drietal personen vereenigd, waarvan de een de rol van misdadig-er, een ander die van aanklager op zich zou ne men. Hoogstwaarschijnlijk zullen de reeds gearresteerden dus terecht staan voor poging tot oplichting. De Duitsche gezant en het personeel, dat onder zijne bevelen werkzaam is, kan derhalve gerust zijn, wat zeker niet het geval zou zijn indien men hier met eene werkelijke aan- Islag te doen had. De hoofdaanleg ger van het complot heeft bijtijds de plaat gepoetst, en zijne mede plichtigen in den brand gelaten. Een storm in een glas water zouden wij deze heele vertooning gerust kunnen noemen. In Italië hebben de volksverte genwoordigers ingelijks hunne ar beid begonnen, en het moet gezegd worden, dat de mededeelingen van den minister van financien het land eene aangename verrassing bereid den. In plaats toch van een nadee- lig saldo, zooals de begrooting aan wees, en tot welks dekking de ver tegenwoordiging buitengewone mid delen toestond, zal de rekening hoogst waarschijnlijk met een voor- deelig saldo sluiten, zonder datrnen tot leeningen zijn toevlucht behoefde te nemen. Op de gewone uitgaven is bezuinigd, en de belastingen over troffen de raming met een aanzien lijk cijfer. Zelfs lieten de middelen het toe, dat de verbeteringen in het leger en de vloot tot stand gebracht werden. En wanneer men daarbij in het oog houdt, dat de onlangs af geschafte belasting op het gemaal, de schatkist op ongeveer 45 milli- oen te staan kwam, dan mag men wel aannemen dat de toestand van handel en nijverheid aldaar bloeiend genoemd mag worden. Het verblijf van den Duitschen Kroonprins te Madrid moet weder- keerig zoo goed voldoen, dat hij op een feestmaal, dezer dagen te zijner j eere door den minister van Buiten- i landsche zaken gegeven, op her-| haalden aandrang der aanwezigen, de belofte heeft afgelegd, zijn bezoek j in de lente van het volgende jaarj te hervatten, doch dan in gezelschap van zijne gemalin. De keizer moet insgelijks hoogelijk ingenomen zijn met de hartelijkheid waarmede men zijn vertegenwoordiger in Spanje heeft ontvangen. In een eigenhan dig schrijven aan den Koning heeft hij over die ontvangst zijn hooge tevredenheid betuigd, en den wensch uitgesproken, dat zij moge leiden tot eene voortdurende toegenegenheid van beide vorstelijke geslachten onderling. Haarlem, 1 Dec. '83. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 52 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand November van het vorig jaar was dit getal 54 dus 2 meer. Heden namiddag is door de politie alhier, aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht W. van der Tuin, oud 42 jaren, koopman geboren te Joure, gesig naleerd in het Algemeen Politieblad van 5 Oct. jl. bladz. 1911, als ver dacht van diefstal en valschheid in geschrifte, te Alkmaar gepleegd. Het bericht betreffende de gratificatie, gegeven aan het perso neel der H. IJ. S. M. is, zooals ons is medegedeeld zoodanig op te vat ten, dat alleen de conducteurs en het personeel van het Westerdok te Arasterdam in die gratificatie heb ben gedeeld. Haarlemmermeer. De Ge meenteraad heeft op een adres van den heer J. A. Bakker e. a., om toelage voor eene lantaarn aan den Kruisweg bij Aalsmeer, besloten, deze zaak te stellen in handen van de finantiëele commissie, met het oog op de gezindheid van den Raad om f3 te geven per lantaarn, mits die goed onderhouden worde en goed licht geve. De diphtheritis heerscht vrij hevig in eene buurt aan den Kanaal dijk, onder deze gemeente. Er zijn gezinnen van 4, 5 en 6 lijders, enkele met doodelijken afloop. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Door stemgerechtigde ingelanden van den Poelpolder is tot lid van het bestuur, in de plaats van wijlen den heer J. L. van der Burch, gekozen de heer G. Schoorl te Zuid- ichalkwijk. Hilversum. Donderdag-mid dag geraakte het paard voor een met planken geladen wagen op hol. Na den geheelen vaartweg afgerend te zijn, terwijl de planken links en rechts van den wagen afvlogen, kwam de wagen in het begin van de Heerenstraat, welke daar nogal nauw is, in botsing met een begrafe nisstoet. Door den schok brak het achterste onderstel van den lijkwa gen, zoodat deze kantelde en kist en wagen slechts met groote moeite door de dragers overeind gehouden konden worden. De houtwagen zelf geraakte geheel ten onderste boven. De rijtuigen welke de rouwkoets volgden, konden gelukkig op een open erf uitwijken. De voerman van den houtwageu, een bejaard man, die er reeds bij het begin van het hollen was afgevallen, is vrij ernstig gekwetst. Terschelling. Eene smarte lijke tijding werd hier Donderdag bekend gemaakt, nl. het verlies van een paar flinke oppassende zeelieden, broeders, zonen van den winkelier S. Hun schip is in den laatsten storm in de Oostzee met man en muis, vergaan. Schiedam. Het bestuur der officieren-vereenigiug heeft aauge- kocht het gebouw, dat op de inter nationale tentoonstelling te Amster dam als Hollandsche restauratie heeft dienst gedaan. De zaal heeft eene lengte van 36 meter, eene breedte van 18 M. met eene warande aan de voorzijde van pl. m. 5 M. een goed ingericht orkest met bijbehoo- rende stemkamer en kan duizend personen bevatten. GEMENGD NIEUWS. Bevestigt de practijk de thans aangenomen theorie, dan kan men zooveel haring in 't vervolg ver krijgen als men wil langs d.en kunst- matigen weg. De bedoelde theorie steunt echter op een grond van onderzoek. Elke kuit van een haring bestaat uit 30 a 50 duizend eieren; klein zeer klein zijn ze, want een laag vaneen eitje in dikte uitgespreid i op een glazen plaatje van een voet in 't vierkant, telt minstens verklaard dat hun werkplaats zich I te Nimy bevindt en dat er een tal rijk «genootschap» bestaat, dat deze «industrie» exploiteert. In hoever een en ander waar is, moet nog blijken. 20.000. Duizend kuiten van haringen geven zoo ongeveer 30,000.000 eieren, die behoorlijk behandeld in 10 a 14 dagen uitkomen. De commissie tot bevordering der belang-en van de zeevisscherijen indertijd in Schotland benoemd, heeft een ernstig onderzoek aan deze zaak gewijd en de meegedeelde bijzonderheden zijn ontleend aan het rapport over deze aangelegenheid door haar onlangs openbaargemaakt. Maar de commissie gaat nog ver der. 't Is niet genoeg de haring te vermenigvuldigende zaak heeft nog een andere winstgevende zijde. Wie haring in overvloed heeft in zijne wateren heeft ook overvloed van kabeljauw. Als het in de practijk maar opgaat. Ofschoon de afkeurenswaar dige, gemeenschappelijke opsluiting van wegens schuld gegijzelden met vrij verkeer steeds voortduurt, heeft het comité voor plaatselijke gevan genissen te Londen onlangs het ver langen te kennen gegeven om het uit dit gemengd gezelschap voort spruitende kwaad te temperen. Waar bijvoorbeeld, verscheidene jaren ge leden kaartspel, dobbelspel en meer dere hazardspelen aan de gegijzel den waren vergund, met andere uit spanningen die het verblijf in de gevangenis veraangenaamden, on danks de twisten die dikwijls uit der gelijke vermakelijkheden voortspro ten. wordt deze klasse van gevan genen thans minstens voor een ge deelte van den dag afgezonderd en mogen zij niet dobbelen als zij bij elkander zijn. Bij gevolg maken velen hunner de opmerking: «Het is beter mijne schulden te betalen, dan op zulk eene vervelende wijze opgesloten te zitten.» En velen hun ner betalen dan ook en zorgen dus spoedig ontslagen te worden. Vroe ger daarentegen, verkoos het groot ste gedeelte liever in de gevangenis te blijven, dan ten behoeve hunner schuldeischers van hun geld afstand te doen. (Wbl, v. h. R.) Te Soignies (België) zijn ver leden Vrijdag drie valsche munters gevat, van wie één reeds sedert tien jaar wegens hetzelfde vergrijp had gevangen gezeten. Zij hebben! Koopmansstijl. Wij moeten UEd. nog mededeelen, dat de traan die wij voor UEd. in het oog had den, ons door de neus is gegaan, wijl ze hier thans lichter aftrek vindt, tengevolge waarvan wij er ook van afgegaan- zijn.'De Wed. Brenkel Co. zit echter nog vol; ze vraagt f 50 voor directe levering wilt UEd. haar daarvoor betalen? Cito antwoord, want er zijn meer liefhebbers en in 't algemeen veel liefhebberij voor het artikel Genezing uit angst. In de spreek kamer van een tandmeester zat een kat in 't geopende venster en keek omzichtig in he ledige vertrek. Plotseling valt het vensterraam neder en de arme kat, wier staart op bedenkelijke wijze beklemd zat. begon vreeselijk te jammeren en te schreeuwen. De veertien patiënten die in de voorkomer zaten to wach ten, liepen allen de deur uit. Hun kiespijn was plotseling genezen. Engelschman, pochende. De zon gaat in ons rijk nooit onder; zij schijnt altijd in onze bezittingen. Geen andere natie op de wereld kan zich daarop beroemen. Japan- nees. 't Kan wel zijn, dat onze lieve Heer de Eugeischen niet in het don ker wil laten omdat Hij ze mis schien niet vertrouwt. Sergeant-Majoor. Zie eens kapi tein, hoe smeerig die kerel er uit ziet. Kapitein. Ja, die kan in geen ge val de inspectie meemaken; «laat hem maar koken.» Schilder't Is verschrikkelijknu stuur ik mijn groote schilderij van de eene tentoonstelling naarde an dere, en niemand wil het koopeu. Wat zal ik er nu mee beginnen? Vriend,Geef het cadeau aaneen blinden-instituut. Het toppunt van bluf. Eerste reiziger. Wij gebruiken^ op ons kan toor zooveel zand. dat wij dit arti kel direct uit de woestijn laten ko men. Onlangs ontvingen wij wederom eene zending. Bij liet uitpakken van den vierden baal vonden wij. er een levenden leeuw in. Tweede reiziger. En wat hebt ge met dat wilde beest gedaan? Eerste reiziger. Niets, toen wij met het uitpakken gereed waren, was het beest in onze kolossale maga zijnen verdwenen. Nimmer zagen wij den leeuw terug. Onze dienstboden. Een dienst knecht zeide aan een zijner vrien den, op een toon van gekwetste waardigheid. Indien mijn meester de woorden niet intrekte, die hij mij dezen mor gen g'ezegd heeft, verlaat ik zijnen diens'i. - Wat heeft hij u dan gezegd dat ik een anderen dienst mtoest zoeken!

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1