BINNENLAND. daar zijn bestuur te aanvaarden. Men verneemt dat bij oogenblikke- lijk den landdag bijeen zal roepen, om de nog hangende zaken te re gelen. Het is te hopen, dat het hem zal gelukken de gemoederen geheel tot kalmte te brengen. Onder de werklieden van den Panama spoorweg is eene werk staking uitgebroken. Er moeten daarbij nog al eenige ongeregeld heden voorgevallen zijn, althans men bericht, dat de werkstakers een trein, waarop zich een aantal hun ner kameraden, die met de onte vredenen geen gemeene zaak wil den maken, lieten ontsporen en daarna "op de ongelukkigen vuur den. De militaire macht is naar de plaats des opstands vertrokken en zal naar wij verwachten, de on lusten wel spoedig stillen. Haarlem, 3 Dec. '83. Door bemiddeling der Neder- landsche Handelmaatschappij is in de vorige week weder f 20,000 over gemaakt aan de plaatselijke com missie te Batavia voor de ramp op Java, in hetgeheel derhalve f470,000. De president van het bewind in het Groothertogdom Luxemburg, baron de Blochausen, is Zaterdag te 's Hage in het hotel Paulez aan gekomen. De sleepboot Adsistent vertrok in de vorige week van het Nieuwen- diep, op sleeptouw hebbènde een vaartuig met twee centrifugaalpom- pen; teneinde het bij Terschelling gezonken stoomschip Norond leeg te pompen en daarna zoo mogelijk af te brengen. 't Voornemen bestaat om een volgend jaar, bij gelegenheid der algemeenevergadering, voorde leden der Vereeniging teg'en de kwakzal verij eene tentoonstelling te houden van al 't geen betrekking heeft op de kwakzalverij met geneesmidde len. Het Bestuur bezit reeds eene curieuse verzameling, prentjes, vlug schriften enz. Amsterdam. Naar liet D. v, N. verneemt, is in eene talrijk bezochte vergadering- van den Geneeskundi gen Kring alhier eene motie aange nomen betreffende het veelbespoken feit, dat de hoogleeraar Hertz zijn naam heeft geleend tot aanbeveling van de kwakzalverspillen van den Zwitserschen apotheker Brandt. De vergadering sprak eenstem mig' de verklaring uit, dat zij het met. dr. Hertz betreurde, dat de hoogleeraar het bedoelde attest had afgegeven. Prof. Hertz was niet op de vergadering tegenwoordig, maar had reeds vroeger gevolg gegeven aan het tot hem gericht verzoek, om zich schriftelijk over zijne daad te verantwoorden. In den afgeloopen nacht is het de politie gelukt in verschillende wijken alhier personen te arrestee ren, die vermoedelijk betrokken zijn in een grooten katoendiefstal in het Westerdok aldaar. Ook alhier heerscht de be smettelijke keelziekte in vrij hevigen graad onder de kinderen. Dagelijks komen, volgens de AmstCtver scheidene sterfgevallen voor. De Internationale Kellnerclub alhier hield in de vorige week eene vergadering, waarin de ontworpen statuten met algemeene stemmen was te veel door de kunsten der goochelaars in beslag* genomen, om op het voorval acht te slaan, en zoo stortte de sterke man als een woeste stier op de vrouw los, slin gerde den schrijver, die in 't geheel op reen aanval bedacht was, met geweld ter zijde, zoodat deze tegen een rotsblok aanvloog, en hief toen het weerspannige meisje in zijne armen van den grond om het weg* te voeren. D:t al:es ging sneller dan een gedachte. Eenklaps hoorde men een kreet, en toen Groefwang, ofschoon zelve aan den voet erg gekneusd, zich omkeerde, zag hij hoe heer Wippo de danseres op den grond Het glijden, en bemerkte tevens, dat deze een glinsterend mes in de hand hield. De edele heer gaf haar nog een duchtige» vuistslag op het hoofd, zoodat zij een oogenblik op den grond tuimelde. Maar op 't zelfde werden aangenomen. Het kiezen van een Bestuur kon niet doorgaan, daar een aantal werkende of actieve leden niet bij de stemming tegen woordig waren. Er zal daarvoor eene buitengewone vergadering wor den bijeengeroepen. Burgemeester en Wethouders hebben aan den Raad voorgesteld om voor nog één jaar f 600 beschik baar te stellen, als bijdrage in de bezoldiging' van drie geneeskundi gen, belast met de polikliniek voor volwassen oogzieken in de lokalen in de Uilenburgerstraat, daartoe be schikbaar gesteld door den kerkeraad der Ned. Israelietische Hoofdsyna- goge. Hier ter stede is overleden de heer Al®x E. Ali Cohen, die ge- ruimen tijd behoorde tot de redactie van den Nederl. Financieren zijne veelzijdige bekwaamheden veelvul dig deed strekken voor het algemeen belang, getuige zijne medewerking in besturen van voor Eigen IIulp opgerichte vereenigingen en in com- missiën voor weldadige doeleinden. Alkmaar. De gevel van het Waaggebouw zal worden gerestau reerd, waarbij gebruik gemaakt zal worden van de voorlichtingen van den heer Vosmaer. De thans be staande schilderij in dien gevel (eene allegorische voorstelling van den koophandel) zal worden ver nieuwd in gebakken tegels, waar van teekening' en schilderwerk waarschijnlijk geleverd zullen wor den door de heeren Gips en Rosse, decorateurs te 's-Hage. Het geheel zal niet bij aanbe steding, maar onder eigen beheer worden uitgevoerd, 's-Hage. Het bericht, dat in de 's-Gravenhaagsche melkinrich ting ongeijkte maten in beslag ge nomen zijn, wordt door het Dagblad nader toegelicht. Die «maten» zijn nl. groote em mers, waarin de boeren hun melk overstorten, en de directie had zich wel degelijk overtuigd dat de ijk- autoriteit daarin geen overtreding van de ijkwet zag. Een der ijkers echter deelt in dat gevoelen niet, en dientengevolge is door hem pro ces-verbaal opgemaakt, ten einde de rechter nu over dat verschil van gevoelen uitspraak kunne doen. De zaak schijnt, blijkens de in formation van genoemd blad, ge noegzaam den geheelen melkhan del direct aan te gaan. Groningen. De politie alhier heeft de hand gelegd op twee ver dachte personen, die de vermetele inbrekers bleken te wezen van de diefstallen met braak of inklimmmg, in naburige, dorpen gepleegd. Het zijn twee gewezen kostgangers der justitie, met name J. R. in de Vio- letsteeg en K. W. in de Raamstraat, in de beruchte ark. Eene massa gestolen voorwerpen is door de politie opgespoord en in beslag genomen, en uit het voor- loopig onderzoek gebleken, dat deze afkomstig zijn van niet minder dan zeven diefstallen, alle onder ver zwarende omstandigheden gepleegd, en door de aangehoudenen erkend. GEMENGD NIEUWS, De kassier van de River Plate Bank te Londen, die ongeveer een bedrag van 11/2 millioen verduis terd heeft ten nadeele der bank, is door het gerechtshof te Londen tot 12 jaren tuchthuisstraf veroor deeld. Ook zijn medeplichtige, de oogenblik stond zij weer op en be hoefde nu geen verder gevaar te duchten, daar de beide andere man nen den vloekenden en dreigenden Wippo metg-eweld medevoerden. Een bloedig' spoor dat hij achterliet, be wees dat het mes der danseres hem moest hebben gewond, en zooals zij haren vriend kort daarop mede deelde, had zij hem een woedenden steek in de hand gegeven. De schrijver ondervond zelve toen hij op wilde staan, een hevige pijn in den voet, en de schoone, jonge vrouw, in haar hartstocht dubbel schoon, moest hem steunen om hem naar haar hut te brengen. Daar zetten zij zich samen neder en het duurde geruime» tijd eer de zwoegende borst en de gejaagde ademhaling van het jonge meisje, in zooverre tot kalmte was geko men, dat zij kon spreken. - Ik had hem dadelijk her kend, zeide zij, want reeds wisselagent Watters, moet dezelfde straf ondergaan. Bij het uitgraven van een ka naal, dat in het Zellinermeer nabij Neustettin uitloopt, heeft men ver leden week een belangrijke vondst gedaan. Nadat men reeds een aantal thalerstukken gevonden had, stootte men eindelijk op een half vergane kist, waarin zich zilveren munten, hoofdzakelijk thalers en zooge naamde Poolsche achtgroschenstuk- ken, ter waarde van circa 4000 thaler, bevonden. Deze geldstukken zijn nog in goeden staat en dragen het jaartal 1784 met de beeltenis van Frederik den Groote. De reusachtige stoomboot, de welbekende Great Easternis dezer dagen opnieuw in andere handen overgegaan. Thans behoort het vaar tuig' aan de Londensche firma Robert A. Mc. Lean. Door eene aardverschuiving te Ullensaken (Noorwègen) zonken twee huizen met de bijgebouwen van één dezer in de diepte. Zes menschen man, en vrouw en vier kinderen verloren het leven, ter wijl vier personen alleen daaraan hun behoud te danken hebben, dat zij hunne slaapkamers op de tweede verdieping hadden. Niettegenstaande de gebouwen op tamel ijken afstand van de Ler-elf stonden, kwam het woonhuis, na in eene aanmerkelijke diepte gezakt te zijn, in de Elf terecht, waardoor deze op dit punt volkomen gedempt werd. Men vreest, dat de aardverschuiving nog groote ren omvang zal verkrijgen, waarom de bewoners der in den omtrek ge legen huizen, hunne woningen heb ben verlaten. Prins Oscar van Zweden, tweede zoon des Konings, is Vrijdag te Carlskrona, aan boord van het fregat Vanadisscheepgeg-aan, ten einde een reis om de wereld tema ken, via Lissabon, Rio Janeiro, Val paraiso, Callao, de Gezelschaps eilanden, de SandwTch-eilanden, Sau-Francisco, Japan, China, Xndie, Ceylon, het Suezkanaal, Malta en Gibraltar. De Koning en de Kroon prins deden hem uitgeleide. VARIA. Langs een omweg. Eene trouw lustige jonge dame liet onlangs in een veelgelezen blad de volgende advertentie plaatsen: «Eene dame, van een goed uiterlijk en niet on bemiddeld, net en huiselijk van aard, zoekt langs dezen meer en meer gebruikelijke» weg voor haar oude gebrekkige moeder een braven schoonzoon. Men gelieve zich te adresseeren enz.» Onaangenaam. «Dat opstaan altijd is toch vreeselijk onaange naam», zegt op een concert een oude. jongejuffrouw vrij bits, als een heer haar voor de tweede maal vraagt «even te mogen passeeren.» «Maar dat zittenblijven altijd is het halfluide antwoord «moet toch ook vreeselijk onaangenaam zijn.» Is het waar, dat uw echtge- noote een geleerde vrouw is? Neen, daarvoor is zij te ver standig. Een goede verklaring. «Wat be- teekent het woord tantalisatie?» (de marteling van Tantalus die, volgens terwijl ik danste, staarde hij mij voortdurend aan. Het is heer Wippo van Supplingenburg, die alle vrou wen achterna zit. De heer van Supplingenburg vroeg Groefwang met verwondering; komen liier dan ook heeren op dit feest? Zeker wel, antwoordde zij, zulke als die Supplingenburger zijn overal, waar zij wat hopen te vangen. Er komen er hier ook nog meer, of gelooft gij dat uwe edele heeren de vrouwen hunner onder- hoorigen versmaden? Die Wippo is een ware woesteling voor zijne lie den en in zijn gebied vallen meer slagen dan wijd en zijd in den om trek, maar hij kent alle vrouwen, en als er een is die hem bevalt, moet zii tot zijn wil zijn, al is het dat hij ze er door goede woorden of door mishandeling toe dwingt. Menige man, die zijne vrouw ot dochter waagde te beschermen, had de fabelleer, in de onderwereld door een eeuwigdurenden brandenden dorst werd gekweld, tot aan de kin in kristalhelder water stond en als hij wilde drinken het water onder hem zag wegzinken) vroeg een on derwijzer aan een jongen. «Dat is zooveel, mijnheer, als wanneer het regiment met de muziek voorbij de school marcheert en de jongens mo gen niet naar buiten kijken.» Een dokter, tevens hartstochtelijk jager maar ook zeer slecht schutter, was met eea zijner vrienden op de jacht en zeide: het is toch verwon derlijk dat ik maar geen enkel stuk wild kan dooden.» «Schrijf het een recept voor,» antwoordde zijn vriend. Mislukt. Rechter. Ge houdt dus vol dat ge uwe tegenpartij in het duel niet opzettelijk hebt ge dood? Beschuldigde. Ja, mijnheer de rechter, ik wilde er naast schieten, doch ik schoot mis. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. In de vorige week kwamen te Leeuwar den te zaxnen de voorzitters der Geldersclie en Overijselsoke, der Hollandsolie, der Groninger en der Friesehe Maatschappijen van landbouw met eenige leden, zoo van de Hollandsclio als van de Friesehe Maat schappijen, om, naar aanleiding van het adres aan den koning van liet hoofdbestuur der laatstgenoemde, in zake de uitroeiing der longziekte onder het rundvee, van ge dachten te wisselen omtrent hetgeen er gemeenschappelijk kan en behoort te wor den gedaan tot afdoende bestrijding dier ziekte in het spoelingdistrict. Hoezeer deze bijeenkomst een eenigszins privaat karakter had, en het ontstoken licht omtrent den stand der longziekte en de bijzonderheden betreffende de wijze van toepassing der tot dusverre aangevoerde middelen tot bestrij ding vooralsnog niet voor openbaarmaking zijn bestemd, kunnen wij toch mededeelen, dat bij al de aanwezigen volkomen een stemmigheid heerschte ten aanzien van den weg, die tot uitroeiing der ziekte behoort te worden ingeslagen. Afgevaardigden uit de gemelde maatschappijen zullen eerstdaags te Utrecht opnieuw eene bijeenkomst hou den, waartoe ook afgevaardigden van de heden niet vertegenwoordigde maatschap pijen zullen worden uitgenoodigd, tot vast stelling van een adres aan de Tiegeering, waarbij de middelen zullen worden aange wezen, om de besmettelijke longziekte met wortel en tak uit te roeien. KERKNIEUWS. Katholieke Kerk. De heer J. A. F. Kistemaker, bisschop van Uranopolis i. p. i. oud vicaris van Curasao, adsistent bisschop bij den pauselijken troon, huisprelaat van den Paus en Itomeinsch graaf, die voor herstel van gezondheid naar Nederland kwam, is op 26 Nov. in den ouderdom van 70 jaren in het St. Andreas- gasthuis te Utrecht overleden. Ned. ïïerv. Kerk. Het classicaal bestuur van Dordrecht heeft in zijne vergadering van 28 Nov. jl. de uitspraak van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Mijnsheerenland, dd. 30 Augustus jl., waarbij de heer D. Rijsdijk uit zijn ambt als onderling ontzet is, we gens zijne onlheiliging van dén rustdag door het houden van tollen en den post- kardienst van Rotterdam op de Buitensluis, onwettig en mitsdien niet geldend ver klaard, op grond van de onbevoegdheid van den kerkeraad tot zulk een besluit. R1VIERBERICHTEN. Vreeswijk, 1 Dec.' 3.74 M. boven AP 2.78 M. onder N. P. Keulen, 1 Dcc. 3.94 M. boven 0. Maastricht, 30 Nov. Hoogte der Maas 2.73 boven 0. M. CORRESPONDENTIE. Den heer M. Aan uw geëerd verzoek kan niet voldaan worden, aangezien wij daardoor te veel in détails zouden treden. Red. al zeer spoedig1 moeten toeg'even, indien hij zijn leven niet wilde ver liezen. Wij blijven buiten zijn ge bied, maar wij kennen hem allen, want waar het hier rondom, bijzon der woest en uitgelaten op toegaat, kan men er zeker van zijn, dat hij zich hier of daar op de eene of andere manier verkleed, ophoudt. De schrijver stond geheel ver baasd over 't geen hij daar hoorde. Wel had hij reeds in Heinrode ver nomen, dat velen der vroegere hee ren er meisjes op na hadden ge houden en dezen dikwijls geschen ken aan land en goederen hadden gegeven, maar dat nu juist deze Wippo van wien men liad gehoord, dat hij naar Editha dong, zulk een woesteling was, deed hem hevig ontstellen. De waarzegster bemerkte niets van 't geen er in hem omging, zij onderzocht zijn voet en daar deze reeds hevig was gezwollen, maakte ONDERWIJS. Bij liet examen voor apothekers-bediende te Kampen zijn op 30 November geëxami neerd 3 dames; afgewezen 2: toegelaten mei. C. G. F. Snol. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 3 Dec. 1883. Graan- en Zaadmarkt. Roode Tarwe f8.25 a "Witte Tarwe f9.— a 8.25, Rogge f6.30 a 6.-, Haver f4.25 a 3.75, Garst f6.a 5.90, Groene Erwten f 10.a 8.50, Brnin Mosterdzaad f—a Karweizaad fper 50 kilogram, Capucijners f a Oliezaad f Duivenboonen f 8.a 7.50, Paar- denboonen f a Kanariezaad f Amsterdam, 3 December. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: KatwijkerZand f a Noord- wijker Zand f a Hillcgommer dito f a Geldersche Fleur f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.80 a 1.90, dito Engelsche f 1.40 a 1.50, Zeeuw- sclie Spuische Jammen f2.— a 2.70, Blauwe f2.20 a 2.40, Flakkeesche Jammen fl.50 a 1.90, Pooters f 1,20 a 1.40, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.30, dito Saksische f 1.40 a 1.70, Gronin ger Jammen f a Koffie. De hooge afloop der veiling, die men verwachtte dat door het buitenland, door flinke accepten zoude worden bevestigd, is slechts gedeeltelijk bewaarheid; de accepten waren niet meer dan middelmatig. De markt verkeerde dan ook in kalme stemming, met geringen omzet in de 2e hand. De afleveringen der H.-M. in November, zijnde ruim 74,000 balen vielen niet mede. De afdoeningen in de le hand bedroegen ruim 10,000 B, Java, Macassar, Timor, Lahat en werden nog afgedaan 453 bn. J ava alhier gedopt, ex Prins van Oranje, 203 bu. Java W.-I. B. ex Prinses Wïlhelmina, 135 bn. Java W.-I. B. ex Prinses Amalia. Suiker. De markt bleef voortdurend in min of meer gedrukte stemming en in zaken stil; veel aanbod van ruw en weinig vraag voor geraffineerd ter exportatie waren daar van de oorzaken. Men noteert: Beetwortel 3e klasse Dec.Jau. 23, 2e klasse 21'/; a 213/4. Crushed A S R cn W S R 2S'/2 a 2"l3/4, andere merken V. a 3/„ lager. Katoen. Het artikel was gedurende de vorige week zeer vast gestemd, zelfs enkele malen willig. Het toenemend geloof in een kleinen oogst was daarvan vermoedelijk de hoofdoorzaak en verklaart de groote inkoopen voor consumptie te Liverpool. De berichten uit Amerika strekken dan ook wel om dit geloof tc bevestigenniette min valt uit de totaalcijfers der toevoeren in de Amerikaansche havens nog moeielijk eene kleine opbrengst af te leiden. Daarentegen zijn de binnenlandsche toe voeren sedert eenige weken afnemende en eene vergelijking van do cijfers der twee vorige seizoenen is voldoende om aan te toonen, dat de eerste teekeuen van uitput ting van die zijde moeten komen. Tot 14 December waren de binnenland sche toevoeren in 1881 nog 140,000 balen grooter dan in 1882sedert dien tijd namen zij gestadig en sterk af cn het verschil tus- schen de cijfers der toevoeren in de havens dat toen nog slechts 200,000 balen bedroeg, groeide in den loop van het seizoen tot 1,300,000 balen aan. Noteering van Vrijdag ter Beurse: Loco. Heden. 1882. Good Middling33>/.,333 4 c. 35»/., c. Strict Middling32' .33 u 343/4 u Middling313 432 u 34 n Low Middling293 ,,30'/4 32'n Good Ordinairy. 273 ,28l.'4 30'2 Good Ti.mevelly 27 27' 3 29'/., Good Dhollerak 26' .,27 u 28'/2 Goodfair Dkoll. (nom.) 24 25 261/2 u Good Oorara 26» ,27 n 28»/s u Full.goodf.Oomr.( 25 26 27l/a Goodfair Oomra 24l/225 26>/s u Fine Bengal26 261 2 26 Good Bengal22 22'23'/., H Goodfair Bengal 20' «21l 2 22 Tabak. Het hoofdmoment der vorige weck was de verkoop van 212 kn. Seedleaf. De kooper dezer partij is voornemens dezelve op nader te bepalen dag in veiling te brengen. Voor het overige is het stil in eerste hand zaken; trouwens het seizoen om eerste hand partijen aan de markt te brengen is reeds voorbij. In dc tweede hand is de omzet Edam, 1 Dec. Kaas. Aangevoerd 16 stapels, wegende 3129 kilohoogste prijs uvas- f35.laagste f28.de 50 kilo. Ilooif zij koele omslagen gereed en ver- wenschte den snoodaard, die dit ge- lieele ongeval liad teweeg gebracht. Van tijd tot tijd kwamen eenige mannen van den troep binnen, wan neer er een oogenblik pauze was, om van hunne vermoeidheid te he komen. Zij spraken dan met het meisje in een onverstaanbaar men gelmoes en richtten ook eenige woorden tot haar medgezel. Ten laatste trad ook de hoofdman van den troep binnen, een oud en krach tig man, waarschijnlijk de vader der danseres, die hij met den naam «Lo» aansprak. Zij stelde den schrij ver aan hem voor. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2