Oplage 10000 Ex. Woensdag 5 December 1883J No. 127. Bericht lezers. aan onze FEUILLETON. „GROEFWANG". huhdrmu ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENT LËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pvxblicitc Etranpèrc G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES, Sucr.. Parijs, 31bis, Faubourg Montmart.re. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56. 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7-53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43* 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30, 8.30, 9.50,11.-. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10, 10.20*. 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Dclftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Zij die zich nog in den loop van dit jaar abon- neeren. ontvangen als premie le. den boetenden IIoman JDe B lock des Baders. 2e. Ken prachtigen in vier kleuren gedrukten wand kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Toen wij gisteren mededeelden, dat volgens Fransche berichten de vestingen Bac-Ninh en Sontay door de Chineesche troepen waren ont ruimd, meenden wij op eenig voor behoud te moeten aandringen hij het geloof slaan aan deze tijding. Tot nogtoe is dan ook geene nadere bevestiging daarvan tot ons gel men. Integendeel, de laatste tele grammen bevatten mededeelingen, die ons een geheel ander denkbeeld moeten geven van den toestand aldaar. Admiraal Courbet heeft, zoo seint men uit Hongkong, het noodig ge oordeeld, den staat van beleg over geheel Tonkin af te kondigen, voor namelijk met het oog op de her haalde aanvallen, waaraan de Fran sche posten, zoowel van de zijde der zwarte henden, als van geregelde Chineesche troepen bloot staan. Of deze maatregel iets helpen zal, is nog zeer de vraag in ieder geval geeft zij den militairen autoriteiten het recht met meer gestrengheid tegen de aanvallers op te treden, dan thans mogelijk is. Het weder is een weinig gunstiger, zoodat men weldra een oprukken in de richting van Sontay te gemoet kan zien; dan eerst zal het blijken, in hoeverre het eerste bericht waarheid bevat. De commis (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET HOOODCÏTSCH VAN ADOLF GLASER. 24) Hij scheen over diens plan om zich bij de bende aan te sluiten, wel niet zeer verheugd, maar Groef- wang bemerkte al spoedig, dat Lo de bende aanvoerde en geen tegen spraak duldde. Had hij reeds in Heinrode gelegenheid gehad over de losbandige zeden van het kuns tenaarsvolkje verwonderd te staan, zoo behoefde het hem niet te be vreemden, dat ook nu, nadat hij zich hij hun had aangesloten, veel in hun doen en laten viel op te mer ken, dat bewees dat zij onder el kander in een toestand van volko sie uit de Fransche kamer belast met het onderzoek van de crediefc- aanvrage der regeering heeft Zater dag haar rapport uitgebracht dat zooals onze lezers reeds weten, in allen deele gunstig is. Vrijdag a. s. komt het in behandeling, en dan kan het in de vergadering nog wel eens geducht spoken. Er bestaat echter weinig kans voor de oppositie, dat zij een der regeering vijandig be sluit aangenomen krijgt, want uit de verschillende stemmingen, die bij de behandeling der onderscheidene wetsvoorstellen en begrootingen plaats hebben, blijkt ten duidelijkste, dat het kabinet over een tamelijk groote meerderheid beschikt. Zelfs de minister van financiën, tegen wiens financieele plannen zich nog al eene sterke oppositie open baarde, smaakte het genoegen, dat zijne amortisatievoorstellen, ondanks het ongunstige rapport der commis sie, met overgroote meerderheid wer den aangenomen. Men schijnt in de tegenwoordige,moeielijke omstan digheden huiverig, het Kabinet af te breken of zelfs te verzwakken, door een zijner leden onmogelijk te maken. In andere gevallen zou het waarschijnlijk niet zoo gemakkelijk gaan om alle regeeringsvoorstellen er door te krijgen. Gelijk in ons land, wisselen ook daar de ministers nog al eens af. Dat er tusschen de kabinetten van onderscheidene lan den van Europ, druk van gedachten gewisseld wordt over den toestand in het Oosten, blijkt onder anderen ook uit de verklaringen, door den minister Lord Hartington op eene vergadering zijner kiezers afgelegd. Hij verzekerde, dat de betrekkingen tusschen Engeland en de overige Staten van Europa van den meest vriendschappelijken aard waren en gaf'tevens te kennen, dat met Duitsch- land in het bijzonder was beraad slaagd over de maatregelen, die bij een oorlog tusschen Frankrijk en China genomen moesten worden, om het leven en den eigendom van in het Oosten wonende Duitsche en Britsche onderdanen te beschermen. Misschien is het uitzenden van een oorlogschip, met 000 soldaten be mand. en rijkelijk van geschut voor zien, wel het resultaat dier bespre kingen. Algemeen toch houdt men het er voor, dat de bestemming van dit vaartuig de Chineesche kust is, hoewel meu daaromtrent niets met zekerheid kan zeggen. Lord Derby, de minister voor Buitenlandsche Zaken, heeft, naar men meent, van de Fransche regeering op zijn aan bod om als bemiddelaar op te treden, ten antwoord ontvangen, dat het kabinet van Parijs voor alles het bezit van Bac-Ninh en Sontay nood zakelijk oordeelt, en eerst als die heide vestingen zijn bemachtigd, v verdere onderhandelingen hooren wil. Eene beleefde wijze om voor- loopig althans het aanbod af te slaan. De Iersche onderkoning heeft wederom van de hem verleende bui tengewone volmachten gebruik ge maakt om twee bijeenkomsten, zoo wel van de landleague als van de Engelschgezinde partij te verbieden. Die vergaderingen, zoo meent hij, leiden tot niets en leveren slechts voortdurend gevaar op voor de rust des lands.Hoogstwaarschijnlijk even wel nemen hem de Ieren die tus- schenkomst zeer kwalijk. O'Don- nell, de moordenaar van den ver klikker James Carey is door de Jury schuldig verklaard en dien tengevolge door de rechtbank ter dood veroordeeld. Men is er zeer men zedelijke verwildering leefden. Tengevolge daarvan waren dan ook hunne begrippen omtrent familie betrekkingen van zeer verwarden aard, en zij zagen in dingen waarop hij het ruwe Sakservolk reeds lang straffen waren gesteldgeen kwaad. Zoo verstandig als Lo scheen, en hoezeer haar gedrag tegenover heer Wippo den schrijver was be vallen, moest hij toch bekennen, dat men ook haar in hare vreemd soortige huiselijkheid niet moest ga deslaan, zoo niet alle schijn van hoogere waarde volkomen zou ver dwijnen. Den volgenden morgen reisde de bende verder en de schrijver hield zich bij hen aangesloten. Zijn ge kneusde voet scheen genezen, maar daarin had men zich vergist, want nauwelijks bevonden zij zich eenige uren op den vreeselijk bobbeligen boschweg, toen de pijn weder te rugkwam, zoodat de jonge man slechts met moeite voorwaarts kon. Gelukkig werd er in de nabij heid van Ilsenburg halt gehouden, en de naam van dit dorp, riep ook nu weder de herinnering aan zijn geboorteplaats en de heerenvrouw op den Heinburg in hem wakker. De Ilsenhof te Ilsenburg was de bezitting welke heer Krodo bij zijn huwelijk aan zijne vrouw, die even als hun oudste dochter Ilse heette, als weduwschat had geschonken. Daar zij vóór hem was gestorven, bleef de hof weder in zijn bezit en men sprak er van, dat hij dezen den heer Wernigo, aan wien het dorp Wernigerode toebehoorde, in ruil had aangeboden. De goedhartige Lo was den ge- heelen weg langs, niet van Groef- wang's zijde afgeweken! en nu ook trachtte zij hem op alle mogelijke wijzen verzachting van zijne pijnen te verschaffen, ja zij wilde er zelfs den aanvoerder toe noodzaken, om benieuwd naar of dit vonnis wer kelijk voltrokken zal worden. De Duitsche Kroonprins zal op herhaald aandringen van denKoning, zijn vertrek uit Spanje tot den 6en dezer uitstellen en alsdan over Bar celona den terugtocht aanvaarden. Aanvankelijk was hij van plan door Frankrijk te trekken, doch de keizer raadde hem dit ten sterkste af, om dat hij zich zou blootstellen aan het gevaar, op zijne tocht door het grauw, dat zelfs den Koning van Spanje niet ontzag, beleedigd te worden. Vrijdag 11. woonde hij het onthullen van het standbeeld voor Isabella de Katholieke bij. Rusland heeft wederom eens een nieuwe leening uitgeschreven ter grootte van 50 millioen roebels. Dit geld is voornamelijk bestemd ter aflossing van de schuld aan de rijksbank en ter aanleg van spoor wegen. In de laatste jaren zijn er reeds verscheidene spoorbanen aan gelegd; doch het net moet nog aanmerkelijk uitgebreid worden, om dat het land nog te zeer gebrek heeft aan goede verkeerwegen, waar langs het den grooten schat van voortbrengselen naar de wereld machten kan voeren. Morgen of wel licht reeds heden is de leening te Berlijn aan de markt gebracht, te Berlijn door het huis Mendelsohn. Eindelijk is men het in Rome eens geworden omtrent het doen bijzetten van het stoffelijk overschot van Victor Emanuel in het Pantheon. Een. telegraphisch bericht uit dien stad meldt, dat de geestelijke en burgerlijke overheden zich met el kander hebben verstaan; zooals men weet maakten de eersten nogal eenig dien dag niet verder te trekken. Dit gaf echter aanleiding tot eene hevige woordenwisseling, en daar Lo bij geen enkel medgezel onder steuning van haren wensch vond, moest zij zich onderwerpen, dat zij met rollende oogen en knarsetan dend deed. Men trok nu verder en Lo bleef voortdurend aan des schrijvers zijde. Beiden kwamen natuurlijk spoedig achteraan, en toen de bende zich nogmaals legerde, kwamen zij zoo ver ten achter dat de anderen reeds gekookt en gegeten hadden, voor zij zich weder bij hun voegden. Men sloeg zooveel mogelijk acht op Groefwang, maar hij bemerkte zeer goed, dat zijn langzaam nahinken en de zorg die Lo om zijnentwil koesterde, weinig bijval vond. Voort ging het dag en nacht, want de reis moest zonder lang op onthoud tot aan den Rijn worden voortgezet. De troep volgde meestal bezwaar tegen dit voornemen der regeering. Uit Egypte wordt bericht, dat 1 nog geen enkele verbetering in den toestand van het land is op te mer- |ken. Uit Soedan te Khartoem aan- gekomen vluchtelingen, twee in ge tal, bevestigen het gerucht omtrent I de algeheele nederlaag van het Egyptische leger onder generaal Hicks, zoodat hierover geen twijfel meer kan bestaan. Van alle zijden hoort men van nieuwe opstanden gewagen, en ook verscheidene Be- douinenstammen, op wie de regee ring nog al hare hoop gevestigd had, hebben zich voor den Mahdi verklaard. Thans wil de Khedive beproeven zijn leger met Turksche recruten te versterken, doch om die te mogen werven, heeft hij de toe stemming van den Sultan noodig, die zeker, nu men zijn aanbod van hulp, op raad van Engeland heeft afgeslagen, niet bijzonder geneigd zal zijn, die toestemming te ver- leenen. Thans heeft de regeering de bemiddeling van Engeland inge roepen, om de verheven Porte gun— tig voor haar verzoek te stemmen, doch tot heden heeft deze daarop niet geantwoord. Waarschijnlijk acht Engeland zijn eigen strijdkracht voldoende om het gevaar te bezwe ren, zoo dit werkelijk een dreigend karakter mocht aannemen en het is te hopen, dat het zich daarin niet vergisse. In Wurtemberg schijnt het met de openbare veiligheid al bijzonder treurig gesteld, althans telkens hoort men van geweldenarijen en straat roof. De regeering heeft daar dan ook het besluit genomen, tot nadere aankondiging het dragen van wa penen te verbieden en het toezicht ternauwernood bekende boschpaden, de mannen droegen niets dan hunno wapenen, terwijl de vrouwen groote pakken ingeruilde, geschonken of ook wel gestolen zaken droegen en sommigen nog de kleinste kinderen een zak die aan den hals was bevestigd, mede voerden. Een lange- armoedige wagen waarop zich de ketels, stangen en zeilen voor de tenten en ander huisraad bevond, werd door aankomende knapen en meisjes, die gedeeltelijk geheel naakt liepen, voortgetrokken en geduwd. Groefwang onderdrukte zijn pijn, en het was misschien wel goed, dat de beheersching zijner lichaams smart zijn zielskracht, zoo geheel en al in beslag nam, dat hij wei nig over zijn toestand na kon den ken. Als medgezel van een zwerven den goochelaarstroep, wiens verwil derden staat hij nu eerst goed leerde kennen, trok hij nu reeds verschci-

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1