„GROEFWANG". Oplage 10000 Ex. Donderdag 6 December 18834 No. 128 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p, maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Brakkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVÉRTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Etrangèrc G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES, Sucr., Parijs. 31bis, faubourg Montmartre. TERTREKUREN der SPOORTREINEN. WTNTERDIENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,1L5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*. 2.45. 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. *41 die zich nog in den loop van dit jnar aborr neer en, ontvangen als premie le. den boetenden 11 oman lie Hoek des Waders. 2e. Ken prachtig en in vier kleuren gedrukten wand kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit Egypte blijven voorloopig de ongunstige berichten aanhouden. Na dere tijdingen uit Soudan bevatten nieuwe bijzonderheden omtrent het moorddadig gevecht, dat, er is thans bijna geen twijfel meer mogelijk, met den totalen ondergang der Egypti sche krijgsmacht eindigde. Daaruit blijkt het, dat van weerszijden met groote dapperheid is gestreden, en eerst den derden dag de eindbeslis sing viel, met den dood van generaal Hicks, die door lanssteeken werd doorboord. Toen eerst begon de eigen lijke slachting; zonder gensde wer den de vluchtelingen neergesabeld, en slechts weinigen waren zoo ge lukkig het gevaar te ontkomen. De tegenwoordigeopperbevelhebher,Ba- ker-pacha, maakt zich gereed orde te brengen in den Chaos, die het Egyptische leger moet voorstellen. Waar het garnizoen maar even ge mist kan worden, daar ontvangt het hevel zich naar het hoofdkwartier te begeven, en op dit oogenblik heeft men reeds eene afdeeling van 4000 man geformeerd. Intusschen zit ook de profeet niet stil. Een bericht uit Cairo meldt, dat aldaar door vluch telingen de tijding is aangebracht, dat de vijand dwars door de tvoes- tijn heen, op die stad aanrukt. Wordt FEUILLETON. (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET HOOGDÜITSCH VAN ADOLF GLASER. 25) Half tegen zijn wil heklom Groef- wang den wagen en Lo maakte hem zoo goed mogelijk eene leger stede gereed. Hij was moede en verslapt en daardoor in 't geheel niet in staat zijnen gedachten hel derheid te geven; zoodat hij in een soort van verdooving lag, die ein delijk in een vasten slaap overging. Telkens werd dezen echter afge broken, wanneer de wagen nu eens tegen omhoogstekende boomwortels, dan weer tegen de zijde van den weg aankwam, hetgeen Lo niet altijd kon voorkomen. De leden van den deze tijding nader bevestigd, en er is alle reden voor om dit aan te nemen, dan zal het weldra tijd wor den voer het Engelsche bezettings leger om ook eens een woordje mee te spreken; dan zal het uitkomen of de fanatieke geestdrift, waarmede de Mahdi zijne volgelingen weet te be zielen, bestand is tegen den regen "^an kartetsen uit het Engelsche kanon. In Egypte hoopt men maar, dat het den Britten moge gelukken, den vijand eene enkele nederlaag toe te brengen. Wanneer, zoo redeneert men ginds, het slechts gebleken is, dat de zoogenaamde heilige geens zins onoverwinnelijk is, dau zal hij het vertrouwen verliezen van dege nen, die thans onvoorwaardelijk in zijne macht gelooven, en als sneeuw voor de zon zal zijn leger verdwij nen. Als het evenwel waar is, wat van onderscheidene zijden wordt verzekerd, dat een Fransch generaal, Soulié geheeten. de operatien leidt, dan zal het voor de Engelschen moeielijk zijn, den schok van eene zoo geduchte macht te wederstaan. Uit China wordt ons bericht, dat de- voornaamste Europeesche mo gendheden, bij wie zich ook Amerika heeft aangesloten, het eens gewor den zijn, omtrent de te nemen maat regelen, ten einde het leven en den eigendom der vreemdelingen te waar borgen, ingeval de volkswoede hen gevaarlijk mocht worden. Eene ta melijk sterke oorlogsvloot, bestaande uit schepen van alle natiën, kruist in de Chineesche waterenom de oproermakers ontzag in te boezemen. Het opperbevel daarover is opgedra gen aan den Franschen admiraal, omdat deze over de grootste macht beschikt. Daar de vreemdelingen voor het grootste gedeelte slechts de zeeplaatsen bewonen en deze gemak troep maakten geen streng onder scheid tusschen dag en nacht; zij liepen verscheidene uren en rustten dan weer eenigen tijd, en de slaap was hun op klaarlichten dag even welkom als des nachts; maar juist deze onregelmatigheid had de lichaams krachten van den schrijver allengs zoodanig gesloopt, dat hij werke lijk naar een zeer vasten, rustigen slaap verlangde. Toen hij weer eens door een he- vigen stoot ontwaakte, zag hij hoe de bleeke maan opvallend helder door de boomen scheen en herkende bij haar licht de gestalte van den aanvoerder, die naast Lo op zijde van den wagen voortliep. Nog half in den slaap hoorde hij dat het meisje iets sprak, maar hij kon de woorden niet verstaan, doch alleen uit den toon opmaken, dat zij een smeekend verzoek deed. Toen ver nam hij hoe de aanvoerder beslist hierop ten antwoord gaf: kelijk door de kogels der oorlogs schepen bereikt kunnen worden, is het niet waarschijnlijk, dat men het wagen zal een algemeenen moord te ondernemen. Een bombardement toch. hetwelk hiervan het noodza kelijk gevolg zou zijn, boezemt de langstaarten wel zooveel eerbied en vrees in, dat zij zich nog wel twee malen zullen bedenken, eer zij het wagen iets te doen, waardoor zij zich aan dit gevaar blootstellen. Bij ondervinding toch weten zij het, hoe zulk een grapje hen bekomt. In den loop dezer week kan men, zoo meldt men uit Parijs, de her vatting van de operatien derFranschen verwachten. Het weder is gunstig, de gezondheidstoestand laat niets te wenschen over, en de geest onder de troepen is Lij uitstek goed. De soldaten verlangen er zelfs naar, na een gedwongen rust van eenige weken, eens weder werkdadig op te treden. Bepaald vermakelijk is de reden, die men hoort aangeven, voor het ontruimen van Bac-Ninh en Sontay door de Chineesche troepen. Vol gens een bericht uit New-York, zijn die lieden bij het zien der zwarte, Afrikaansche Turco's zoo verschrikt, dat zij in allerijl de vlucht namen, en er niet toe te bewegen waren we der naar de verlaten plaatsen terug te keeren. Intusschen is geen enkele officieele of officieuse mededeeling ontvangen, die aan het bericht dezer ontruiming eenigen schijn van waar heid kan geven en het behoeft zeker geen betoog, dat bovenscaande ver klaring die waarheid nog onwaar schijnlijker maakt, dan zij reeds was, De koning van Spanje denkt er over, de Cortez te ontbinden, wan neer het dit ministerie niet gelukken Spaar uwe woorden, het is besloten en het geschiedt. Uwe dwaasheid heeft ons dezer dagen moeite en verdriet genoeg bezorgd. Wij moeten vlug het Frankenland doortrekken, want de koning heeft een wet uitgevaardigd,volgens welke het oponthoud aldaar, ons verboden Gij zult geen lust hebben om dien vervelenden knaap achter te blijven en stokslagen op te loopen. Er moet een einde aan de zaak komen, en het blijft bij dat wat ik u heb gezegd. Groefwang was zoo verslagen en zijn geheelo wezen vernietigd, dat de opsoinende ge<lachte, dat men het op n leven had gemunt, zijn ziel terna iwernood verschrikte. Hij had geen aderland meer, geen vriend of medgezel, en al zijne wen- j sclien waren oo onbestemd en on zeker, dat de dood hem als eene verlossing moest toeschijnen, want mag eene meerderheid te vinden voor hare voorgestelde wijzigingen in de kieswet. Zooals men zich zal herinneren, worden daaromtrent nog steeds onderhandelingen gevoerd met Sagasta, doch tot heden vorde ren zij slecht. Van eene nieuwe volksvertegenwoordiging verwacht men in deze zaak wat meer toe schietelijkheid, vooral als de verkie zingen geschieden onder de leuze uitbreiding of beperking van het stemrecht. Naar men uit St.-Petersburg bericht, is de nieuwe leening van 60 millioen roebels, waarover wij gisteren reeds het een en ander mededeelden, ruim volteekend. De rente is dan ook vrij hoog, 6 pCt, en zoo is de toestand van het rijk nog niet, dat men in de eerste jaren althans voor een staatsbankroet j bevreesd behoeft te zijn. De Czaar moet voornemens zijn, zoo meldt men verder, om eene verandering te brengen in de wijze waarop thans personen in den adelstand verheven worden. Hij, die tot heden de Wla- dimirorde ontving, was daardoor voor zich en zijne nakomelingen in dien stand opgenomen en hieraan wil hij een einde maken. In het begin van 1884 mag men eene ukaze tegemoet zien, waarbij bepaald zal worden, dat voortaan over elk geval, dat het verheffen tot den adelstand betreft, in het bij zonder moet beraadslaagd worden, en de zaak aan de beslissing des keizers blijft onderworpen. De Italiaansche regeering en in het bijzonder de minister van justitie, houdt zich onledig met de samenstelling van een nieuw wet boek van strafrecht. Is men omtrent de plannen van het kabinet goed ingelicht, dan zal een der voor naamste wijzigingen 'de afschaffing der doodstraf zijn, terwijl tevens een belangrijke verscherping van de strafbepalingen omtrent het duel verwacht wordt. De Transvaalsoue deputatie heeft nog steeds alle hoop op een gunstig resultaat van hare zending, en een telegram uit Londen, doet vermoeden, dat er voor die goede verwachtingen, wel eenigen grond bestaat. In hoofdzaak moet de mi nisterraad het billijke der verschil lende eischen hebben erkend, en hare aarzeling in het nemen van een definitief besluit moet voorna melijk hieraan te wijten zijn, dat de ministers het nog niet met el kander eens zijn over de maatre gelen, die men nemen zal om de inboorlingen tegen de willekeur der boeren te beschermen. In den loop dezer week kan men evenwel ook daaromtrent eene be slissing verwachten. In Pruisen is bij de regeering een volledig plan tot het graven van onderscheidene kanalen in be werking, en in het begin van het volgende jaar verwacht men, dat zij daarmede gereed zal komen. De gelden, daartoe noodig, zullen uit eene leening gevonden worden. In zake het adres der vereeniging tegen de vivisectie, het nemen van geneeskundige proeven op levende dieren, zal de regeering van de ge neeskundige faculteit een volledig rapport vragen. Hoe dit zal luiden is geen geheim, want het is van algemeene bekendheid, dat de hee- ren professoren juist de vivisectie voor hun onderwijs onmisbaar ach ten. Het valt dan ook niet te ont kennen, dat juist aan dit stelsel de zijn eenigen, waren vriend terug te vinden. De woorden die juist zijn oor hadden getroffen, verontrustten hem daarom zoo weinig, dat hij dadelijk weder insliep en nu in een vasten, langdurigen slaap verviel. Wat hem echter, doch in ieder geval na zeer langen tijd, wakker maakte, wist hij zelve niet. Waarschijnlijk was het een hel dere, scherpe toon, die in zijn oor klonk. Hij opende de oogen doch bleef als vastgesnoerd liggen, want wat hij zag was zoo zonderling als in een droom, zoodat hij dadelijk dacht, dat hij dood was en in het land der eeuwige zaligheid verplaatst. Een zachte lucht omgaf hem en zijne oogen ontwaarden een land streek, die zoo verschild* van alles wat hij totnogtoe had gezien, dat hij wel kon gelooven naar een an dere wereld te zijn overgebracht. Een zilverheldere stroom doorsneed daardoor geloofde hij vast en zekerheldergroene vlakten, die zich zacht glooiend tot aan den zoom van het woud verhieven, dat de kronkelende gebergten kroonde. Scheen de lucht hem zachter, zoo kwam hem ook het licht helderder en sterker voor. Hij bewoog zich niet van zijn plaats en keek naar een kleinen vogel die uit het groene gras omhoog vlie gende, met jubelend geluid, zuiver recht zich in de lucht verhief en welks lied wel hetzelfde was, dat hem te voren had gewekt. Nog steeds geloofde hij door de; aanvoerder der goochelaars te z* gedood en weder ontwaaktw wat kon zijn onervaren gees' 't eerste oogenblik anders gele En spoedig zou dit geloof n' sterkt worden, want op j en fraai kronkelend voetv een gestalte aankomer aanblik zijn hart snr' zij hem onwilleke mus herinnerde, kleed, met een

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1