POPULAIR MEU1 Oplage 10000 Ex. Zaterdags December 1883. Ne. 130. ABONNEMENTSPRIJS:* AD VERTENTIÊN: Bericht aan onze lezers. FEUILLETON. „GROEFWANG". HAARLEMS DA Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk t>. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. DrokkéTS-Uitge vers3 OH AN S Co., te Haarlem. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangcrc G. L. DAUBE Co, JOHx. E. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15. 4.44, 5.42, (5.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15. 7-30* 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5.11.50», 12.15, 1.5, 1.30, 3.26. 3.45, 4.30. 4.45, 5.20», 7.30, 8.30,9.50,11.—. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 7-53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50. 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10,9.10, 10.20* 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10. 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delft&che Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57- Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, S.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, S,2S. die zich nog in den loep van dit jaar abort- neeren. ontvangen als premie le. den hoeienden Bloman Mie Hoek des B aders. 2e. Bïen prachtigen in vier kleuren gedrukt en wand kalender. RUSLAND IN RUST? In strijd met de onrustwekkende geruchten, welke in den laatsten tijd over een samenzwering tegen het leven van den Czaar, een revolutie in het binnenland van het Russische Rijk enz. circuleerden, verzekert de Hetersburgsche correspondent van de Ind Beigedat in Rusland thans de grootste rust heerscht; wat in- tusschen nog niet uitmaakt, of die rust wezenlijk of schijnbaar is, m, a. w., of het niet de rust is van een vulkaan. Ook ten opzichte van de betrekkingen, met het buitenland is, volgens denzelfden correspondent, alles couleur de rose. Er heeft hoe genaamd geen concentratie van troepen plaats, alle regimenten zijn ©p voet van vrede, elke compagnie telt slechts 80 man. En wat de reor ganisatie der cavalerie hetreft, deze duurt voort, maar voordat zij vol tooid is, zullen nog minstens een drietal jaren verloopcn. Gebruik makende van het reserve-eskadron, dat van het regiment gescheiden was, vormt men regimenten cava lerie van 6 eskadrons, in plaats van 5, zooals tot dusver. De sterkte van het regiment blijft evenwel dezelfde; geen mannetje is er biigevoegd. In plaats van 5 eskadrons van 150 paarden, dus 750 in het geheel, zullen er voortaan 6 escadrons zijn, elk van 125 paarden. Een andere reorganisatie voor zernij had gebracht, steed klimmen- het zedelijk welzijn van het aan de, naar gelang onder hun strie- dronkenschap hopeloos verslaafde mende zweepslagen de smartkreten volk vrij wat belangrijker dan de van het arme gefolterde Polen door- quaestie, of een goed ingericht re- j dringender werden, girnent cavalerie uit 5 of 6 esca- drons moet bestaan is die, waar mede de commissie zich bezighoudt, welke belast is met het onderzoek van de conclusiën der provinciale eommissiën betreffende den verkoop van spiritualiën. Een gansche reeks van maatregelen is voorgesteld ter onderdrukking van den kanker, die de beste levenssappen der bevol king vergiftigt: le het verzwaren der bestaande boeten tegen de op den openbaren weg gevonden dronk aards 2e zooveel mogelijk de ver gunning» van gelegenheidsverkoop van sterken drank te beperken; 3e ALGEHEEN OVERZICHT. Het behoeft voorzeker geen be toog, dat de Sultan van Turkije als opperhoofd der Mahomedanen. het optreden van den profeet in Egvpte met leede oogen aanziet. Immers,onafhankelijk van het opper hoofd der kerk, zelf; tegen diens wil, predikt hij eene nieuwe leer, roept zijne aanhangers ten strijde, en ondermijnd alzoo direct en indi rect- het gezag van den sultan. Het is daaraan dan ook vooral de syndici van baljuwschappen entoe te schrijven, dat de Turksche de burgemeesters van dorpen voorpers zoo fel is gebeten op den volks verkoop van sterke dranken zonder verleider, den oproerling, den bedrie- ■ergunning» verantwoordelijk te stellen4e de plattelandsgemeenten aansprakelijk te maken voor boe ten, aan verkoopers van sterke dran ken zonder patent opgelegd; 5e de plattelandsgemeenten te helpen in ger, den valschen profeet, zooals zij den Mahdi betitelt. Jammer is het evenwel voor Egypte, dat die scheld woorden al zeer weinig uitwerken en zij niet verhinderen kunnen, dat de toestand met den dag gevaarlij- het oprichten van spaarkassen, thee-ker wordt. Bijna al de Bedouïuen- huizen en matigheidsgenootschap-stammen sluiten zich bij de bewe- pen, en 6e zooveel mogelijk het'ging aan en al nader en nader (Een roman uit de achtste eeuw.) UIT HET HOOODUITSCH VAN ADOLF GLAS ER. 27) Editha Dat was de naam waarbij zijn bart weende en bloedde, als hij dacht aan het leed, dat haar 'on- buigbaren geest had getroffen, en steeds weder richtte hij tot den he mel de vraag: Moest het dan zoo zijn? In den kloostertuin en omliggende velden stonden vele vruchtboomen, die aanvankelijk de onsappige, ge ringe vruchten droegen, zooals de natuur daar voortbracht. Sedert vele jaren was een monnik, die uit Ita lië afkomstig was, er mede bezig, g-etal feestdagen te beperken, daar zij liet misbruik van sterken drank door de plattelandsbevolking en niet'elders? in de hand werken. Zoo één of meer dier maatregelen werkelijk van kracht worden, en eenig resultaat opleveren, zal dit voor Polen nog het indirecte voor deel afwerpen, dat, bij eventueele nieuwe vervolgingsvlagen, hun mar teling iets minder wreed zal zijn. 't Is toch niet aan te nemen, dat hun beulen zoo onmenschelijk kon den zijn, zoo niet het misbruik van woetki hen tot een staat van ra komen de ongeregelde horden. Bo vendien is het voor ieder, die oogen heeft om te zien, duidelijk, dat men hier niet alleen met eene godsdien stige secte te doen heeft, maar dat de partij van den Mahdi aan de politiek niet vreemd is. Immers waar het leger van den profeet een chris telijke bevolking op zijnen weg ont moet, laat zij haar ongemoeid, wat zeker niet zou geschieden, indien alleen godsdienstig fanatisme de drijfveer der oproerlingen uitmaakte. Behalve de staatkunde, zal ook in niet geringe mate plunderzucht de edele takken op de krachtige hoo rnen te enten. Groefwang trof hem eens met deze bezigheid aan, en liet er zich eene uitlegging van g'even. De monnik hoopte metter tijd de ooftteelt in de geheele land streek te veredelen, en in plaats van de smakelooze en geringe vruchten, spoedig schoone en voedzame soor ten te verkrijgen. Ook deelde hij hem mede, dat andere monniken aan den Rijn hadden getracht een gewas te planten, waarvan de vruch ten sappige bessen waren, die in groote trossen bijeen hingen en uit geperst dien kostbaren drank lever den, welken men wijn noemt, en dien de iieere Christus door het gebruik bij 't avondmaal, had geheiligd. De jonge Sakser stond daarover verwon- derde en prees hem wegen zijne kennis. De broeder nam dien lof I bescheiden aan, en verzekerde, dat I reeds de Romeinen, tijdens lmn heer- I schappij aan den Rijn, wijn, ooft en zuidelijke graansoorten hadden ingevoerd, maar het was nog altijd moeielijk, de bewoners aan de goede behandeling dezer teedere gewassen te gewennen en er was nog langen tijd noodig, voor ze algemeen ver spreid zouden zijn. Nu toonde hij hem hoe de edele takjes op de krachtige takken en stammen geënt werden, en ging daarbij voorzichtig te werk, zoodat noch het takje noch de stam schade leden. Toen dacht Groefwang dat men juist op deze wijze met de invoering van het christendom in zijn vaderland te werk moest gaan. Het Saksische volk geleek op een reusachtige» boomstam, die bewust van zijn kracht vaststaat, en dien men voorzichtig moet behandelen, wanneer men zijne vruchten wil veredelen. Met recht noemen zich de Saksers zonen der aarde, want hun inborst is uit den grond waarop zij leven, voortgesproten. Met taaie kracht hebben zij tegen oproerlingen tot voorwaarts rukken aanzetten. Hoe dit zij, de berichten uitEgypte luiden met den dag ongunstiger en het is alleen van Engeland dat men in die benarde tijden daarginds hulp verwacht. Wijselijk evenwel schijnt de regeering dezer mogendheid be sloten, in geen geval aanvallend op te treden. Wordt Cairo aangetast, dan zal het Engelsche kanon zoowel van de batterijen als van de oorlogsschepen een woordje medespreken, en beproe ven de overwinningen van het groote leger te stuiten. Heeft eenmaal de Mahdi het hoofd gestooten, en blijkt hij daardoor niet onoverwinnelijk, dan zal, zoo vertrouwt men, zijne macht van zelf afnemen, want een groot aantal zijner volgelingen zal hem dan in den steek laten, zoodat het daardoor gemakkelijk zal worden, de geheele beweging te onderdruk ken. Het is te hopen dat de toekomst deze berekeningen niet doe falen. De kamer-comm., die in Frank rijk verslag moet uitbrengen over het voorstel om aan Berizowski, den bedrijver van den moordaanslag op Alexander II kwijtschelding van de straf, die hij nog wegens deelneming aan anarchistische woelingen te on dergaan heeft, te verleenen, heeft met algemeene stemmen besloten tot verwerping van dit voorstel te advi- seeren. Bestaat er werkelijk grond, zoo redeneert zij, om in dit geval ge nade voor recht te laten gelden, dan wende men zich doodeenvoudig tot j den president der republiek, die daartoe krachtens de constitutie de bevoegdheid bezit. In geen geval evenwel, behoort de kamer zich met de justitie in te laten, is hare eind conclusie en wij geloovendat de commissie zich daarbij op een zui- de guurheid en de ruwe natuur van hun vaderland gestreden, en het I de mogelijkheid van een dragelijk bestaan met moed ontworsteld. Daar op zijn zij met recht trotsch, en die nu met geweld vreemde zeden wil invoeren en eveneens hen dwingen wil edeler vruchten des geestes voort te brengen, die zal misschien eerder den geheelen stam vernietigen, dan zijn doel bereiken. De verwoesting van hun volksheiligdom geleek op1 den ondoordachten houw eener bijl, die het hart des booms had getrof fen, en wat nu het gevolg zou zijn, j kon God alleen wetenIn ieder ge- val, dacht Groefwang, waren het; niet de rechte raadgevers, die den j koning zoo iets hadden geraden. Nu ook vernam hij. waarom de j abt en een gedeelte der monniken I niet. in 't klooster aanwezig waren; zij hadden zich naar het oorlogs- tooneel begeven om daar gewonden en stervenden met hulp en troost ver standpunt stelt. Of hare beslis sing evenwel in den geest der radi- kalen zal vallen, mag sterk betwij- feld worden. Wederom heeft naar j luid van berichten uit Hongkong j een Chineesch bevelhebber, de nieuwe gouverneur van Canton, de dwaasheid verkondigd, dat in geval van eeuen oorlog, al de verantwoor delijkheid voor datgene wat. gebeu ren kan, op Frankrijk terugvalt. In eene proclamatie aan de vreemde lingen heeft hij dezen te kannen gegeven, dat zij zich tot Frankrijk te wenden hadden tot het bekomen van eenige vergoeding, ingeval zij aan hunne bezittingen schade moch ten lijden. Het is te hopen, dat de overeenkomst tusschen de verschil lende Europeesche mogendheden en de Vereenigde Staten gesloten, ten minste zoeveel uitwerke dat men de regeering te Peking de dwaasheid dezer redeneering onder het oog brenge en haar niet onduidelijk te verstaan geve, dat deze beweging geen steek houdt. Wanneer de be volking,die, zooals men weet, van ge welddadigheden tegenover de vreem delingen geenszins afkeerig is, de overtuiging krijgt, dat al de schade, die zij bij mogelijke opreertjes aan richt, ten laste van den vijand komt, zal zij er des te minder bezwaar in zien hare vernielzucht bot tc vieren. Dat inet dit al de veiligheid van den Europeaan in China er niet op verbetert, behoeft voorzeker geen be toog. Binnen kort verwachten wij, dan ook een protest van de verbon dene mogendheden tegen eene der gelijke plichtsopvatting derCliinee- sche overheden. De onderhandelingen tusschen de Pruisische regeering en den hei ligen Stoel, ten einde tot eene op lossing der bestaande kerkelijke ge- ter zijde te staan. Tevens wilden zij overal den aanleg van christe lijke nederzettingen leiden. Verder was ook de koning door vele gees telijke waardigheidsbekleders en ijverige geloofsboden vergezeld en daar hem de overwinning zoo ge makkelijk was geweest, geloofde hij ook van het gevolg zeker te zijn en trok zich naar een plaats aan den Wezer terug, die uit een krijgskundig oogpunt beschouwd, zeer gewichtig was. Hij noemde den burcht, die hij zich daar liet. bouwen, het Saksische Heristal ter herinnering aan den stamburcht zijns vaders, hel Frankische Heristal. Hoezeer al deze bijzonderheden het hart van den jongen Sakser ook bezwaarden, vond hij toch spoedig troost en afleiding voor zijne ge dachten in de studiën, waaraan hij zich met ijver en toewijding kon overgeven. De abdij Fulda was door den koning bijzonder begunstigd en

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1