binnenland" schillen te geraken, zijn voorloopig I weder afgebroken. Z. H. de Pau weigert zich met verdere bespre kingen in te laten, indien de regea- ring niet toegeeft in den eisch, 4 ie omtrent de opleiding der geestelij ken is gesteld. Hoe lang door von Bis marck dit stelsel van loven en bie den nog gevolgd zal worden, weten wij niet. Dit is intusschen zeker, dat de groote meerderheid der katho lieke bevolking met verlangen v*.n~ eene beëindiging d« bestaan'1 -i*oeie~ lijkheden uitziet ^acenrijksche minister van ^ancien heeft zijne begroeting hij )»ef Huis der afgevaardigden inge diend. Bij eene uitgaaf van 511 mil- lioenen florijnen wijst zij slechts eene ontvangst van 472 millioen aan, zoodat het vermoedelijk te kort on geveer 38 millioen zal bedragen, waarvan 33 ten laste der buitenge wone en 5 op die der gewone uit gaven komen, rooskleurig is der halve de toestaud niet. De minister geeft evenwel de verzekering, dat hij zijn uiterste best heeft gedaan om de uitgaven tot het strikt nood zakelijke te bepalen. Later zal hij de noodiga voorstellen indienen, om het te kort te dekken, waarschijn lijk door het uitschrijven eener leening. Nog altijd houdt in de Engel- scli-Australische koloniën, de be weging aan, die eene anexatie van Nieuw Guinea bij de overige'bezit tingen, beoogt. Nu de heer Glad stone te kenuen gegeven heeft, dat voorloopig althans, aan eene inlij ving niet gedacht kan worden, heeft dit wel is waar velen teleurgesteld, doch men geeft de hoop niet op de regeering tot andere gedachten te brengen. Het denkbeeld van de Fran sche 'regeering, om een der Austra lische eilanden tot strafkolonie voor verbanuen misdadigers in te rich ten, vindt insgelijks heftige tegen kanting en men hoopt van de En gelsche regeering dat zij de noodige stappen doen zal, om het Fransche kabinet van dit voornemen terug te brengen, 't ls dan ook waarlijk niet alles; eene verzamelplaats van allerlei geboefte in zijne onmiddel lijke nabijheid te hebben. Zijn, zooals wij gisteren reeds meldden in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de finaneien des lands in een bloeiendeu toestand, met de nijverheid en vooral met de ijzerindustrie moet het ginder vrij wat slechter gesteld zijn. Een aan tal fabrieken hebben reeds hunne poorten moeten sluiten, terwijl an deren nog de zaken sleepend hou den, doch genoodzaakt zijn deloonen der werklieden aanmerkelijk te ver lagen. De hooge invoerrechten voor bewerkt ijzer beschermen deze in dustrie reeds zooveel mogelijk, doch in de laatste jaren vooral, overtreft het aanbod de vraag zoozeer, dat de prijzen aanmerkelijk moeten da len en de fabrikanten, zelfs tegen eene belangrijke reductie, hunne wa ren niet van da hand kunnen doen. Niet alleen de ontslagen werklieden, maar ook zij, die door de loonsver mindering getroffen worden, zijn in de hoogste mate ontevreden, en reeds hebben zoo hier en daar ernstige on geregeldheden plaat gehad. Het erg ste is, dat men in den eersten tijd althans geene verbetering verwach ten mag. De magazijnen zijn overvol en nog lang kan het duren eer de reeds vanaf den tijd van Bonifacius, als een der gewichtigstevoorposten voor de verspreiding der christelijke leer erkend geworden. Van hieruit trokken nog steeds zendelingen naar het land Thüringen, waar de men schen niet zoo hardnekkig aan hunne oude gewoonten en gebruiken hech ten als in Saksen. Op verzoek des lconings, was aan het klooster tevens een school verbonden, waarin die jongelieden, die lust voor wetenschap gevoelden, werden onderricht. Daar was Groefwang aldus recht naar zijn zin, vooral sedert de abt in hem een bruikbaar werktuig- voor de verbreiding der leer des heils wilde erkennen. Reeds in het volgende jaar was Groefwang' de Latijnsche taal in zooverre machtig, dat hij de schat ten der boekerij naar hartelust kon navorsclien. Ook begon hij er aan, liet evangelie in de taal van zijne .stamgenooten over te brengen, om aanwezige [voorraad is opgeruimd. In eene vergadering van Kaffer- lofden, door den Engelschen resi- cient. den heer Osborn, belegd, is er met nadruk op aangedrongen, dat de Engelsche regeering Cetewayo niet zal veroorloven weder naar zijn voormalig' grondgebied terus"tc kee- red. Tevens werde*1 aldaar ernstige klachten tegen de hen- ^ei:.6c;u der blanken, die zich aan vrij willekeurige handelingen moe ten schuldig maken. Haarlem, 7 Dec. '83. Bij den op 1 December gehouden aanbesteding van het leveren van rundvleesch voor het garnizoen alhier, waren ingekomen 3 biljetten. Hoogste inschrijvers de heer Hout man voor 70 ets., en de heer v. d. Stad 69 ets., en de laagste inschrij ver de heer Heckalhier voor681/act. per kilo, aan wien de levering is gegund. De minister van financiën her innert belanghebbenden, dat de oude centen, welke ingevolge het konink lijke besluit van 15 October 1883 (Stbl. No. 143) op 1 Januari a. s. ophouden gangbare munt te zijn, tot den 31sten Januari a. s. aan alle kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers en commies-ontvan gers der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen ter inwisseling- kunnen aangeboden worden op de uren, waarop die kantoren voor het publiek geopend zijn. In «Een woord over de mid delen tot herstel van het evenwicht tusschen 's rijks inkomsten en uit gaven», zet de heer J. O. Bloem de redenen uiteen, waarom hij zich niet kan vereenigen met de invoering eener rijksinkomstenbelasting, om daarna zijne wenschen samen te vatten in de volgende schets van de middelen, waardoor ons belas tingstelsel kan worden aangevuld: «De uitkeering van het 4/s van het rijkspersoneel aan de gemeenten, wordt met lo. Mei 1884 gestaakt; daarentegen worden de rijks-op- centen op de grond- en de perso- neele belasting, ten behoeve der ge meenten, afgeschaft. In verband daarmede wordt aan de gemeentebesturen bevoegdheid gegeven tot de heffing van: 100 opcenten op de grondbelas ting der gebouwde eigendommen; 40 opc. op de grondhel. der onge bouwde eigendommen en 125 opc. op de personeele belasting. (Onder de beide laatste zijn de af te schaf fen rijksopcenten begrepen). Voorts aan het rijk: Verhooging van den accijns op het gedistilleerd van 57 op ƒ60 en van dien op den wiin van ƒ20 op ƒ30 per hectoliter. Verhoogiug van het invoerrecht op thee, van ƒ25 tot ƒ40 per 100 kilogram. Een recht van spoorwegreizigers, tot een bedrag van 15, 10 en 5 cent voor elk af te geven plaatsbewijs retourbiljetten dubbel gerekend der le, 2e en 3e klasse. De schrijver berekent dat door deze maatregelen de rijksinkomsten zouden stijgen met ƒ8.342.000, doch die der gemeente zouden afnemen met ƒ2.508,000. Voor het dienstjaar 1884 kunnen voor het grooter aan tal te hefFen opcenten op de grond belasting der gebouwde eigendom men door de gemeentebesturen aldus het werk van broeder Ansel- mus, dat hij aan de schoone Editha tot aandenken had gelaten te ver vangen, maar het wilde niet hijzon der vlotten, want nog steeds stuitte hem de overtuiging, dat de haat en onderdrukte wrok zijner landslieden de verspreiding der nieuwe leer hin derlijker zou zijn dan ooit te voren. Vroeger verachtten zij het evangelie van den zoon Gods, die in de ge daantevan een dienstknecht op aarde was gekomen, nu echter moesten zij die 'leer haten en hunne ver achting was in ieder geval tot woede overgeslag'eu. Ja, indien men niet slechts in hunne taal maar ook in hunne denkwijze het evangelie van den goddelijkén Heiland had kun nen overzetten, als men de zoon Gods niet als deemoedig vredestich ter maar als strijdlustig iegerhoofd had kunnen voorstellen, zou het mogelijk zijn geweest, ze voor hem te winnen en te bezielen. Dezege- suppletoire kohieren worden opge maakt. En das- het dienstjaar voor de personeeh belasting met lo. Mei aanvangt, wordt voor de gemeenten het nadelig" verschil over 1884 op 1.9 93\000 becijferd, hetwelk ge- dek- ban worden door vermeerde- jv'üg van het aantal opcenten op het personeel en van de percentage op den hoofdelijken omslag of de in komstenbelasting. Voor 1884 zou het voordeelig verschil, door de voorge stelde maatregelen te verkrijgen, voor het rijk ƒ7.556.000 bedragen. De heer Bloem vermeldt bij zijne schets de voornaamste voorwaarden, die bij eene wijziging- van ons be lastingstelsel in acht moeten worden genomen, en meent dat in zijn stel sel wordt gezorgd, dat aan het rijk blijven de belasting op den grond, de gebouwen, de vertering der in gezetenen en al de bestaande en in te voeren indirecte belastingen en aan de g-emeenten, de belasting naar het vermogen of inkomen geheven terwijl tevens de gemeenten door opcenten of het personeel een zeer belangrijk aandeel kunnen hebben in de verterings-belasting en door opcenten op de grondbelasting eene aanzienlijke bijdrage in deg-emeente- lasten kunnen vorderen van de eig-e- naars van binnen hunne grenzen gelegen vaste goederen. De schrijver erkent dat bij invoe ring- van zijn stelsel, het aantal kie zers eenigszins zou verminderen maar hij acht herziening- van art. 76 der Grondwet toch ophanden en dus dit bezwaar klaarblijkelijk niet groot. Hij dringt ten slotte aan op spoedige afschaffing der uit een eco nomisch oogpunt onhoudbare pa tentbelasting, met uitzondering van een recht, verschuldigd door spoor wegmaatschappij en en door de Ne- derlandsche Bank, voor welke laatste bij de vernieuwing der concessie, liet recht zeer aanzienlijk kan wor den verhoogd. De g-emeenten zou den in den vorm van een debiet- recht van de tappers en koffie- huishouders patentbelasting kunnen vorderen. Het rijk eindelijk zou be langrijke baten kunnen vinden uit de invoering van eenige indirecte belastingen (bijv. op de tabak) waarvan de heer Bloem zich, met het oog op het hoog bedrag dat reeds langs directen weg geheven wordt, een groot voorstander betoont. (N. R. Ct.) De dezer dagen door ons aan het D. v. Ned. ontleende bijzonder heden aangaande de geneeskundige behandeling en het overlijden van een officier moeten, volgens het Yadarland, betrekking hebben op een geval bij het garnizoen te Ber- gen-op-Zoom, en de bedoelde over leden officier is de kapitein De Korte. De feiten komen ons, zegt het blad, zóó belangrijk voor, en de uitge sproken beschuldiging zóó zwaar, dat wij ter plaatse inlichtingen ge vraagd hebben, welke wij later zul len mededeelen. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn gedurende de maand Oct. 11. vergaan 105 zeilschepen als38 Engelsche, 14 Duitsche, 9 Amerikaansche, 9 Fransche, 7 Itali- aansche, 7 Noorsche, 6 Zweedsche, 4 Nederlandsche, 3 Oostenrijksche, 3 Deensche, 2 Russische, 2 Portu- geesche, 1 Spaansch; waaronder 5, omtrent welke geen tijdingen ont vangen zijn. Voorts 16 stoomsche pen, als: 14 Engelsche, 1 Duitsch, 1 Noorsch; waaronder 4, van welke niets bekend is. dachte verliet Groefwang niet meer, en hij peinsde er dag en nacht over na, hoe deze ten uitvoer kon wor den gebracht. Indien de Heiland als zegevierend hertog en zijne twaalf volgelingen als legeraanvoerders konden worden voorgesteld, dan was het mogelijk het krijgshaftige volk der Saksers, dat geen andere rnan- nenwaarde erkende dan die, welke door onverschrokken moed en mees terschap in 't hanteereu der wapenen werd getoond, voor Zijne lotgeval len in te nemen. Groefwang beproefde dit plan ten uitvoer te brengen. Eerst begon hij het verhaal der 'bergrede daarnaar in te richten. De Heiland als groot, zegevierend vorst, de apostelen als zijne wapenbroeders, het toeluiste rend volle, door zijne dapperheid bedwougen en dat Hij door de won derlijke kracht Gods, spijzen had verschaft, dat was een schildering waarvan men mocht verwachten, Wel is het maar een dun laagje sneeuw dat de velden bedekt, zegt de N. R. Ctmaar al» daarbij de grond bevroren is, hebben de vogels het niet minder te kwaad dan bij een voethoog «neeuw. Helpen de menschen niet, dan sterven ze bij duizenden van honger. Men helpe dan. Het behoeft niets te kosten. Als ieder maar wat\ broodkruimels strooit, zijn de vogels gered. Amsterdam. B. en W. heb ben aan den Raad voorgesteld, hen, met het oog op de uitstekend ge lukte proefneming met de door het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Volksbond (bedoelende de bestrijding van het misbruik van sterken drank) opgerichte kiosken tot den verkoop van g-oed en goed koop bier, te machtig-en, meer van die gebouwtjes op door B. en W. aan te wijzen plaatsen op te richten. Het getal annoncen-zuilen, waarvan bij wijze van proef twee zijn opgericht, een op het Sophia- en een op het Beursplein, zal weldra met een tiental worden vermeerderd. Lustig doken Woensdagmor gen nog een vijftal zwemmers te wa ter in het groote bassin der hadin richting aan de De-Ruyter-kade, en na afloop heesch men de vlag van den toren en vierde den oud-Vader- landschen St. Nicolaasdag op steiger met een eenvoudig staand ontbijt: een St. Nicolaas-vrijster en een kop anijsmelk. 't Geval pleit niet alleen voor de ongewone betrekkelijke mildheid van het jaargetijde (het water had 31/2 graad Reaumur), maar bewijst ook dat er onder het «verbasterd na kroost der Bataven» nog- zijn, die van doorzetten weten, zegt het N. v. d. D. Onder de boden van begrafenis fondsen hier ter stede zijn er enkele, die zich schuldig maken aan oneer lijkheid. Bij het halen der weke- lijksche bijdragen vragen zij aan verschillende klanten een paar cen ten te veel, die ze, natuurlijk, niet verantwoorden. (A. Ct.) Drie" kinderen, half angstig maar vol hoop, spoedddenzich Woens dagavond naar de deur der ouder lijke woning op een derde verdieping in de Lindenstraat, toen er werd aangeklopt. Zij openen en daar stond Sinterklaas voor beu, met woorden en handen tol goedheid. Doch spoe dig herkennen de kleinen die goe dige stem. In overmaat van blijdschap vallen zij moeder haast in de armen, met het betreurenswaardig gevolg dat de vrouw van de trappen viel. De arme ligt bedenkelijk in het gasthuis. Een soldaat te Amsterdam, die roor een officier f 100.moest wis selen, is met twee wapenbroeders St. Nicolaas gaan houden. Het Japansche porselein, lak werk en brons, door de firma C. S. L. Van Hoogeveen Sterk Co. uit Amsterdam te Stockholm tentoon gesteld, trekt, volgen de Zweedsche bieden, bijzonder de aandacht - Eergisteravond is alhier op eene keldertrap van een perceel op de Hooge Kadijk gevonden het in couranten gewikkeld lijkje van een kind van het mannelijk geslacht; de politie nam het in beslag, om naar het schouwlokaal te worden overgebracht. Leiden. In de gisteren ge houden gemeenteraadszitting ont stond naar aanleiding van een voor stel van burgemeester en wethou- dat ze op de g-emoederen zijner landslieden hare uitwerking niet zou missen. Ten laatste liet de zaak hem met geen rust. Hij deelde zijn plan aan broeder Willibald mede, en deze werd er zoo door verrast, dat hij het zich tot plicht rekende, daar over met den abt Burghard te spre ken. Lung had Groefwang gevreesd, dat zijn plan als onheilig- zou wor den verworpen en hij met geduchte scheldwoorden daarvoor zou wor den bestraft; doch hoe aangenaam stemde hem nu de tijding-, dat de abt hem bij zich liet ontbieden om van hemzelve de zaak nog iets nauwkeuriger te vernemen. Reeds is melding- gemaakt, dat Groefwang reeds een jaar lang met de studie der Latijnsche taal was bezig geweest, sedert was alweer een geruimen tijd verstreken, die hij met vertalen en het nedersclirij- ders, betrefFende eene wijziging in de verordening op de heffing en invordering der plaatselijke directe belastingen, een langdurige en hij wijlen scherpe discussie, waaraan door prof. Buys, Van der Hoeven, mr. C. Cock en den heer S. C. M. Knappert werd deelgenomen. Nadat een amendement van den heer Van der Hoeven met 12 tegen 9 stemmen verworpen was, werd het voorstel van B. en W. luidende: «Bij onvoldoende of te lage aan gifte ter beoordeeling van Burge meester en Wethouders of bij het niet inleveren van de beschrijvings biljetten, worden de belanghebben den door Burgemeester en Wethou- houders ambtshalve aangeslagen, na door voormeld college, wanneer zulks door hen noodig wordt ge acht, te zijn gehoord of opgeroepen» met 11 tegen 10 stemmen mede verworpen. 's-Hage. Alleen Maandag vie len op de hellende, glibberige hou ten blokken in 't Westeinde vier-en-neg-entig groote en kleine menschen, volgens officieel rapport van de politie. IJselmonde. Gister nacht te half twee ure is onder IJselmonde eene oude hofstede, teehehoorende aan den landbouwer A. P. Van Driel, waarin onderscheiden arbei dersgezinnen woonden, afgebrand. Inboedel en winterprovisie dezer arme lieden zijn geheel verloren; hiervan was niets verzekerd. Vlas en koren dat inde schuur lag, werd mede een prooi der vlammen, ter wijl het vee (eenige kalveren en een paar veulens) met veel moeite gered werd. Het hier gemelde was evenals het pand verzekerd. De oorzaak van den brand is nog on bekend. Kapelle a/d IJsel. In de buurtschap Keten ouder deze ge meente ging- het Woensdagavond, ter gelegenheid van het Sint-Nico- laasfeeet, vrij wanordelijk toe. In de herberg was veel rumoerig volk aanwezig- en hadden vechtpartijen plaats, zoodat de herberg-ier de hulp der politie moest inroepen. Dank zij de flinke houding- van de» rijks veldwachter Van der Zeeuw, die g-eheel alleen de orde moest hand haven, had op het sluitingsuur de ontruiming der herberg zonder erns tig verzet plaats, en werden ook verdere moeilijkheden voorkomen. Over-Asselt (bij Nijmegen.) De politie heeft procesverbaal op gemaakt tegen zekere J. H. en H. H. uit Nijmegen, die bij de plattelands bevolking- petroleum hadden ver kocht, welke hij onderzoek bleek, meer dan 3/i water te bevatten. De eerstgenoemde persoon heeft wegens oplichting en bedrog in de koop waar reeds onderscheidene tucht huis- en andere straften ondergaan, terwijl de laatste ook een oude be kende der justitie is. Zwolle. Door de politie zijn aangehouden 3 jongens van 13 k 14 jaren, die jl. Zondagavond uit de catechisatiekamer der Chr. Geref. kerk aldaar een gesloten blikken armenbus, waarin zich aan koper en klein zilvergeld ruim f 6 bevond, hadden ontvreemd, met het doel dat op St. Nieolaasavond te verte ren. De bus hadden zij op straat geopend en geledigd, haar daarna in het water gegooid en het geld in een bierkelder gedeeld. Vriezen veen. Voor eenige maanden werd van hier gemeld, dat ven zijner eigen gedachten had door gebracht. Herhaaldelijk was de vraag in hem opgekomen, of hij zich ge heel aan den geestelijken stand zou wiiden, want alleen daardoor was het in dien tijd mogelijk een beroep te volgen, dat zich met den mensche- lijken geest bezig houdt. En wat ware alle geleerdheid, indien zij voor de menschheid niet vrucht dragend was. Wilde hij dus leeraar der jeugd, schrijver of zoo iets der gelijks worden, dau moest hij pries ter worden en zich geheel aan de zaak der kerk wijden. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2