wegens straatrumoer tot gevange nisstraf werden veroordeeld, vernie tigd en de beschuldigden vrij ge sproken. Toch blijft voor deze secte het verbod om hare zonderlinge godsdienstoefeningen op de open- hare straat te houden, van kracht. In Egypte hebben tusschen de voorposten van de legers van den Khe dive en den Mahdi, reeds enkele schermutselingen plaats, die hoogst waarschijnlijk de voorboden van eene aanstaande geweldige worsteling zij n. Intusschen houden de geruchten om trent nieuwe onlusten onder tot dus verre rustige stammen aan. Nu weer heet het dat de inwoners van Senaar een stadje van 6000 zielen zich bij de oproerlingen hebben aangesloten. De sultan van Turkije moet den Engelschen gezant Lord Dufferin zijn voornemen te kennen gegeven heb ben enkele oorlogsschepen naar de roode Zee te zenden, om de operatien van de Khedive te ondersteunen. Kaar men verneemt, heeft de Engelsche regeering verklaard, dat zij geen be zwaar tegen dit plan heeft, indien de Turksche vlootvoogd bevel ont vangt slechts in overleg' met den 'Britschen admiraal te handelen. BI\\Ë\LA\D. Haarlem, 10 Dec. '83. Gisteren, Zondagavond, voerde de Vereenïging C-remerin den stadsschouwburg alhier voor een vrij talrijk publiek de stukken ten too- ueefe, getiteld: Simon Turchi of de Italianen te Antwerpen» en het blijspel: «Cesaer de Hercules», met welke stukken, zooals men weet, de vereeniging aan het Internatio naal Concours, op den 16en dezer te Tongeren in Belgie zal deelnemen. Het eerste stuk, bewerkt naar den roman van Conscience, heeft ons weder getoond, dat de vereeniging er wezenlijk op kan bogen op't ge bied van treurspel, talenten te be zitten. In de eerste plaats komt een woord van lof toe aan de heeren Yan Gasteren en Heijligers, die zich in hunne moeilijke rollen hij uit stek hebben gekweten. Hun na tuurlijk spel en de juiste terugg'ave der karakters, kan niet anders dan g'eroemd worden. Voorts was het spel van den heer Raymond inden rol van Julio zeer aangrijpend en werd in hem een zuivere opvatting niet g'emist. De toestanden in zijne zoowel als in de rollen van heide bovengenoemde beeren, waren in derdaad schoon weergegeven. Ook van de overige leden kan niet an ders worden gezegd, dat dat zij goed hun best .hebben gedaan om het geheel zoo treffend mogelijkte doen uitkomen. Het nastuk «Cesaer de Hercules», gaf ruimschoots stof tot lachen. De luimige contrasten der zes hande lende personen waren allen evengoed volgehouden en deden ons zien dat de vereeniging ook wat zang en geestigheid aangaat, lang niet on verdienstelijk is. Het geheel ver schafte een genotvollen avond en wij hopen dan ook met velen, dat haar voordracht bij onze Zuid-Ne- derlandsche broeders eenig succes moge hebben en de leden der ver eeniging aldaar vruchten mogen plukken van hunne moeitevolle arbeid. Gisteren avond zijn door de met het schrift kan ramp en heil naar andere oorden worden overge bracht. Nog zijn de meesters van het schrift en het woord aan het zwaard onderdanig en de leer des heils is dienstig voor mijn doel. Wij zullen zórgen dat het zoo blijft, op dat niet eenmaal het ver treffend woord de macht des gebieders be- dreige. De verspreiding van het evangelie toch, is mijn machtige bondgenoot en daarom heet ik ie dere dergelijke onderneming', zooals uw plan, van harte welkom. Ik zal het schikken, dat gij aan mijn hof blijft. Gij hebt u aan Eginhard te houden en zult door hem mijne bevelen vernemen. Na deze woorden verhief zich de koning van zijn zetel. Toch verraste in het eerste oogenblik zijne hoog-e gestalte den Sakser. Hij droeg een eenvoudig' gewaad en slechts de gordel was kostbaar genoeg om de liooge rang- van dengenen die ze droeg te verraden. Hij nam uit een lade een perkamentrol, die de jongeling politie alhier 17 jongens aangehou den uit het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar, die des na middag. op eene wandeling aan het toezicht der bewaarders waren ontsnapt. Nog 3 jongens worden vermist, die te Limmen zijn ach tergebleven. In eene vergadering van den Raad van toezicht op de spoorwe gen met de directiën der Holland- sche en Rijnspoorweg-maatschap pijen en de directie der Exploitatie- maatschappij, heden te 's Graven- hage te houden, zal fle quaestie betreffende het overstappen van reizigers naar het buitenland te Rotterdam behandeld worden. Eene minnelijke schikking wordt tegemoet gezien, zoodat vermoedelijk reeds met 1 Januari van Amsterdam zoo wel over Rotterdam als over Utrecht doorlocpende treinen zullen rijden. Men schrijft uit 's-Hage aan de Arnh. Ct. Naar wij vernemen, hebben de Minister en de secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, eenigen tijd geleden, eene declaratie voor reis- en verblijfkosten van 's-Hagé naar Amsterdam en terug ingezon den voor bet brengen van een offi cieel bezoek 'aan de internationale tentoonstelling' te Amsterdam. De Rekenkamer maakte zwarigheden deze gelden te verrekenen, waarop de Minister Heemskerk verklaarde dat hij zijn reiskosten wel uit zijn eigen zak zou betalen. De secreta ris-generaal mr. Hubrecht heeft den Staat tot betaling gesommeerd bij den procureur-generaal van den Hoogeri Raad. Zijn wij wel inge licht. dan heeft de secretaris-gene raal eene kaart van vrij vervoer op den spoorweg van 's-Hage naar Amsterdam. Met zekerheid vernemen wij, dat in de definitieve plannen der Regeering tot hervorming van ons belastingstelsel eene inkomstenbe lasting is begrepen. (Vadl) Aan invoerrechten voor ver kochte goederen op de tentoonstel ling-, die binnenslands zijn gebleven, is ongeveer f35,000 door bet Rijk ontvangen, hetgeen eene handels waarde van f 700,000 uitmaakt. Deze som vertegenwoordigt de factuurs- waarde. De verkoopwaarde is ten minste de helft hooger. Nederland heeft dus voor ruim een millioen gulden op de tentoonstelling' ge kocht. Voor sommige voorwerpen, die veel hadden geleden, is de waarde vermindering' hij de berekening van invoerrecht in aanmerking genomen. Yan de aanzienlijke afzendingen aan vreemde koopers werd geen invoerrecht gevorderd. In Hottand-Krahataw» komt eene teekening voor, waaraan zich eene bijzonderheid vastknoopt, welke vermelding verdient. Toen de heer Hoynck van Papendrecht zich op zekeren dag hij den kommandant van het opleidingsschip Anna Paio- IototiOj vervoegde, om te verzoeken dat hem gelegenheid zou worden gegeven om de afbeelding vaneen matroos der bemanning te maken, werd hem een flinke knaap als model aangewezen. Nadat onze jan maat op het papier was gebracht, wilde de schilder hem een goede fooi geven, maar janmaat weig-erde, met de woorden: «Stort dit maar als mijn eerste gift voor de arme Javaantjes.» kende, en overhandigde hem die glimlachende. De abt Burghard, zeide hij, heeft mijn opperraadsheer Alcuin, door broeder Willigis, zonder dat gij het wist, uw ontwerp medege deeld en reeds heeft Alcuin het onder behandeling' genomen. Wat u betref, ge zult van het noodige worden voorzien en gij behoeft dus voorloopig niet weer naar Fulda terug te keeren; Willigis zal afscheid van u nemen, voor hij de terugreis aanvaardt Nu kunt gij gaan. Hiermede nam Groefwang afscheid en verliet diep buigende het ver trek. In het voorvertrek zeide Egin hard, dat Groefwang nu van Willi gis afscheid moest nemen en weder in den burcht terugkeeren, waar hem alsdan 'een slaapvertrek zou worden aangewezen. Bij het afscheid drukte Eginhard den jongeling har telijk de hand en Groefwang' vond in deze kennismaking' een groote troost voor de scheiding met de broeders in Eulda. Hij zeide hem Er is in de provincie Friesland een dorp, welks bewoners geen deel nemen aan de viering van het Sin terklaasfeest. Dat dorp is Grouw, een paar uur zuidelijk van Leeuwar den gelegen en een bevolking tel lende van nagenoeg 2300 zielen. Van de geheele Sinterklaasdrukte bemerkt men er niets. Wel wordt er jaarlijks een gelijksoortig feest gevierd, nl. dat van Sint-Pieter, vallende op 22 Februari. 's Avonds van den 21sten zetten de kinderen hunne korfjes op, zooals dat elders op 5 December geschiedt. Ook in andere opzichten komt de viering van Sint-Pi eter geheel over een met die van Sinterklaas. De oor zaak van dit zonderlinge verschijnsel is tot nog toe niet opgehelderd. Nog' een ander vreemd gebruik lieerscht in hetzelfde dorp en wel op Kopper-Maandag, den 2den Maan dag in Januari. Dan vermaken ziek de kinderen des voormiddags met groote kettingen Jang's de straten te sleepen. Zeker een g-ebruik dat in ons vaderland verre van alg-e- ineen is. Amsterdam. Door degan- sche pers circuleert een Amster damsen bericht, uit een van de plaatselijke blaadjes overgenomen, j en vrij wel geschikt om een ver keerd 'denkbeeld te vestigen van de toestanden alhier. Het heet, dat des nachts tal van personen op onze straten en grachten ronddolen zon der te huis, en bibberend van koude en geeuwend, van honger. Bij onderzoek is ons gebleken, dat er geen bijzondere aanleiding voor dergelijke sensatieweklcende tijding bestaat. Voortdurend zijn er in eene stad als de onze personen, die den nacht in eene kar of kelderingang onder den open hemel doorbrengen, maai' hun aantal is nu niet grooter dan anders om dezen tijd van het jaar. Voor hen, die deze ligplaats niet verkiezen, is op de Passeerdergracht gelegenheid om onder dak te komen, terwijl die gelegenheid hun ook aan al de poli tie-bureaux gratis ver schaft wordt. (N. v. d. Z>.) Bij een in de Oostenburger- straat alhier wonend winkelier werd j dezer dagen naar het adres van een zijner familieleden gevraagd. De man zond den vrager naar een winkel in de Commelinstraat, welke door zijn vrouw wordt waargeno men, en gaf hem, om het verkrij gen van de noodige inlichting ge makkelijk te maken, zijn adres kaartje mede. Toen dit werd aangeboden, had de houder er echter opgeschreven «geef aan brenger f10 mede», en de vrouw, die geen kwaad ver moedde, voldeed aan dien wensch. De brutale oplichter werd spoedig opgespoord en in hechtenis genomen. Alhier wordt sedert 23 Nov. vermist de dienstbode Martje De Jong, oud 30 jaar, vrij lang, gekleed met donkerblauwe, stoffen japon, bruinen regenmantel, groenachtigen hoed en pantoffels. Uithoofde zij in den laatsten tijd zeer zwaarmoedig was en in zwangeren toestand moet verkeeren, wordt vermoed dat zij zich van het leven heeft beroofd. De com missaris vau politie der 3e sectie te Amsterdam verzoekt hij ontdekking onmiddellijk bericht. Sedert eénige 'weken is aan dit en voeg'de er hij, dat slechts eene omstandigheid hem hij de gedachte aan de scheiding van Fulda diep bedroefdede boekerij waaraan hij met geheel zijn hart hing. Maar Eginhard troostte hem met de ver zekering, dat hier in Worms en in de andere verblijfplaatsen des ko- ning's, geheel andere en veel rijkere boekenschatten te vinden waren. Dit stelde hem gerust. Hij nam aldus van broeder Willigis harte lijk afscheid, droeg' hem duizend dankzeggingen en vriendelijke groe ten aan den abt en de broeders in Fulda op, en beg'af zich toen in het andere g'edeelte van den burcht waar hem spoedig eeu goede ont vangst ten deel viel. Nu brak er voor Groefwang we der een geheel ander leven aan en nu eerst meende hij de hoogste trap va'n geestelijke ontwikkeling-, die in dien tijd mogelijk was, te kunnen beklimmen. Hij kreeg' den koning slechts weinig en van verre te zien, want deze was vaak uit Worms af- de deur van de wachtkamer der 2e klasse aan het Centraalstation al hier een «zelfwerkende, geruisch- looze, pneumatische deursluiter» ge maakt, waarvan de deugdelijk heid zeer geroemd wordt. Deze sluiter van nieuwe vinding voorkomt het harde toeslaan der deuren en het eigenhandig- dicht trekken. Gedurende al den tijd dat hij aldaar aangebracht is, werkt hij zonder eenige storing'. Slote^dijk. Eenige dagen ge leden werden zes jong-e zwanen, die met de ouden in een water on der deze gemeente lagen, er des nachts door een tweetal stroopers uit gejaagd en op het weiland, waarheen zij de vlucht namen, ge dood. Amsterdam was de aangewezen plaats, waar de buit verkocht zou worden. De stroopers begaven zicb daartoe naar een koopman op de St. Antkonie-Breestraat en waren zeker te zullen slagen. Maar zij hadden buiten de eer-, lijkbeid van dien koopman niet ge rekend. Toen een hunner, daar de koop een weinig opgehouden werd, zich weder bij hem vervoegde, was de politie, door hem gewaarschuwd, daarom den strooper in hechtenis te nemen. Later slaagde zij er in ook den ander te verschalken en hem onder de gemeente Nieuwer- Am.stel aan te houden. Zaandam. Zaterdag nacht omstreeks half twee ure ontstond alhier brand in de stoomrijstfabriek van den heer Blans, De fabriek, de kantoren, met, alles wat er in was, werden een prooi der vlammen. De vrijwillige brandweer was het eerst ter plaatse aanwezig; eerst tegen vijf uren mocht men er in slagen het vuur te blusschen. De schade wordt geraamd op een half millioeii. Schiedam. Zaterdag avond omstreeks 6 uren brak een felle brand uit in de branderij van de firma Meijer Co. aan de .Noord- vest. Binnen een uur tijds was het geheele pand in de ascli gelegd. De brandweer mocht er in slagen de belendende gehouwen alle te sparen. De branderij en daarin geborgen goederen waren, naar wij vernemen, verzekerd. De oorzaak van den brand schijnt nog onbekend te zijn. Ziüd-Beierland. Zaterdag namiddag is aan den Nieuwendijk, onder deze gemeente een jongentje van 8 jaar door het ijs gevallen en verdronken. Breda. Ten kantore van de firma J. Reynders, zijn in deze week 33 valsche coupons van de 1ste geld- leening der vereeniging «Concordia» aangeboden, die den officier van justitie ter hand zijn gesteld. Nijmegen. Zaterdag werd door de politie alhier in hechtenis genomen en naar de gevangenis overgebracht zekere A. J., die uit het college-gebouw van de Predik- heeren of Dominicanen aldaar een paar overjassen en andere voorwer pen ten nadeele van dit college door middel van insluiping gestolen en reeds te gelde had gemaakt. De zucht om in het bezit van jenever te geraken, was hier weder de drijf veer. De aangehoudene, reeds een oude man, is tevens een oud be kende der justitie. Kampen. In de vorige week werd in den IJsel, tusschen het rad van de stoomboot Stad Arnhem wezig, deels voor regeering-s belan gen, bijeenkomsten en wapenoefe ningen, deels voor de jacht of 'be vriende bezoeken. Na korten tijd sloot zich de jonge Sakser zeer nauw bij Eginhard aan. Reeds den eersten Zondag ging- hij met dezen naar de domkerk en bei den hadden hun plaats zoo geno men, dat zij het oog op den zetel gevestigd hielden, waar zich de ko ninklijke familie bevond. Onder de vrouwen aldaar vertoonde zich ook het liefelijke, jeugdige gelaat dat Groefwang den eersten dag' in het werkvertrek van Eginhard had ont moet. De domkerk te Worms was niet alleen als een voortbreng-sel van houwkunst merkwaardig', maar ook door de vele kostbaarheden en gedenkstukken. Op de groote kerk feesten van Paschen en Pinksteren stroomden honderden menschen uit de omstreken naar Worms om deze schatten der kerk te bewonderen, en tevens vele inkoopen te doen, zoodat de kooplieden veel voordeel gevonden het lijk eener vrouw, het welk bleek te zijn dat van de wed. De L. De ongelukkige, wier man voor een paar jaren door 't omslaan eener schuit in de golven omkwam, laat 4 jeugdige kinderen na. Het N. v. d. D. ontving dezer dagen een brief voor belang stellenden ligt op ons bureau ter bezichtiging met het ongewone datum-postmerk van 31 November. Is het noodig te zeggen, dat hij uit Kampen is? Rouveen. Door J. Troost, alhier, is Dinsdag in zijn eenden kooi, met de bloote handen, een kolossale vischotler gevangen, die meer dan een meter leng'te had en ruim 18 pond woog. De moedige jongeling bekwam daarbij echter zulk een ernstigen heet van het dier, dat hij geneeskundige hulp heeft moeten inroepen. Pernis. Een vrouw, die lan gen tijd in een krankzinnigenge sticht is verpleegd en daaruit ont slagen werd, omdat s haar man niet langer de kosten kon betalen, loopt thans deze gemeente af, allerlei walgelijke taal uitstootende. Het gemeentebestuur schijnt het echter niet noodig te achten, de ongeluk kige va'n gemeentewege te doen verplegen. Venloo. -Het geheele trein personeel, met uitzondering van den hoofdconducteur, van den goederen trein van Venloo naar Kempen is Zaterdag op laatsgenoemde plaats betrapt op het binnensmokkelen van koffie uit Venloo. De smokkelaars (6 personen) zijn dadelijk geschorst. Omtrent de bekeuring der beamb ten van den goederentrein Venloo Kempen, wegens smokkelen van koffie, heeft het onderzoek tot re sultaat geleverd, dat men er met een geheel komplot smokkelaars te doen had, die het grenskantoor Heldenkirchen wisten langs te ko men en dan hunne clandestine in gevoerde waren aan een herbergier af te leveren. Ook deze laatste is bekeurd, doordien bij hem 300 kilo koffie werd gevonden, waarvan kii in de eerste granslinie geen oor sprong- kon aangeven. Een nader onderzoek is ingesteld. GEMENGD D35EUWS. Teneinde het «uitloopen» der aardappelen in het voorjaar tegen te gaan, wordt aanbevolen de aard appelen met zwavelig zuur te door trekken. Men brengt daartoe eene zekere, niet al te groote hoeveelheid aardappelen in eene ton, waarin zwavelreepen verbrand worden. Heeft de zwaveldamp den inhoud behoor lijk doordrongen, zoo worden door deze eenvoudige methode de aard appelen voor geruimen tijd van kiemkraclit beroofd, en kan iedere huishouding g'ezonde aardappelen, goed van smaak, tot den nieuwen oogst bewaren. Men dient met deze bewerking niet tot 't voorjaar te wachten, als het kiemproces reeds is aangevangen, maar moet liever in deze maand nog* die moeite ne men. Koning Theebaw van Siam heeft aan den koning van den Hum bug en aan den impresario's van Barnum en witte olifant verkocht voor 200,000 dollars. Het heest zeilt deze maand van Rangoon naar Lon den en vandaar in Juni naar New- York. hadden. Maar niet alleen het oog-, maar ook het oor werd in de kerk goddelijk geboeid, en om de aan dacht te verhoogen, door de tonen van het orgel, dat de koning had laten vervaardigen, opgewekt. Zoo dikwijls de heerlijke gezangen weer klonken, werd de geheele verzame- meling der christenen diep getrof fen. Toen echter alles voorbij was, vroeg Groefwang' wie de vrouwen in de afdeeling des konings waren. Nu noemde Eginhard de namen der koningin en der dochters des ko- ning's uit zijne verschillende huwe lijken, want hij was meermalen'ge- h'uwd geweest en had zich reeds twee malen om staatkundige beweeg redenen van zijne vrouwen geschei den. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2