Oplage 10000 Ex. Dondeedag 13 December 1883. No. 134. landsche FEUILLETON. ,GROEFWANG' WEM tzijde ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algenieene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukljers-UitgeYers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JQHn. E. JONES. Suer.. Parijs, 31bis, Eaubourg Montmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44. 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*. 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10.10.20* 11.5, 1.23* 2.45,3.35,5.10,6.27* 7-20, 8.50, 9.50*. De vertrek uren zijn berekend Station Dclftsclie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30. 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,2S. Bericht aan onze lezers. 'f'U die sich nog in den loop van dit jaar abon neer en. ontvangen als premie le. den boeienden 18oman: Bie Block des B aders. 2e. Ken. praehtigen in vier kleuren gedrukten wand kalender. ALGEMEEN OVERZICHT. Gelijk vrij gisteren reeds voer spelden, heeft het FranscRe minis terie in de kamer van afgevaardigden een volkomen overwinning be haald. Niet alleen is het aangevraag de crediet met 381 tegen 146 stem men toegestaan, maar de eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering' verklaard had genoegen te nemen, is na afloop van het de bat over de eigenlijke kwestie, met 315 tegen 206 stemmen aangeno men. Toch heeft de heer Ferry, ge durende de drie dagen welke de beraadslagingen innamen, geenszins op rozen gezeten. Vele en velerlei aanmerkingen heeft hij moeten hoo- ren over zijn regeeringsbeleid en de fouten door hem zeiven, of door zijne ondergeschikten begaan, wer den natuurlijk door zijne tegenstan ders breed uitgemeten. Omtrent den eigenlijken stand van zaken, hebben de besprekkingen ons evenwel wei nig licht g-ebracht. Alle redevoerin gen waren bijna eene variatie op hetzelfde liedje, en de bewijzen, die men tot «t.aving zijner uitspraken bijbracht, zijn reeds honderden ma len in leg'io dagbladartikelen gegeven. Toch is het zeer de vraag of alles wel zoo goed zou afg-eloopen zijn, indien men zelfs in Frankrijk, dat anders op dit punt zoo bijzonder vreesachtig is uitgevallen, niet terug- gedeinst was voor de verantwoorde lijk, die het omverwerpen van het ministerie onder de tegenwoordige omstandig'heden op de schouders der oppositie zou laden. Herhaaldelijk is zelfs door de voorstemmers ver zekerd, dat het ministerie in hunne houding geen bewijs moest zien, dat zij elk zijner handeltngengoedkeurde. De minister liet wijselijk den woor denvloed, die onophoudelijk van de tribune stroomde, ongestoord zijnen j loop vervolgen, en bespaarde ai het kruit waarover hij te beschikken had, tot het laatste en beslissende oogenblik. Is terugtreden, zoo vroeg hij zijnen tegenstanders af, op dit tijdstip mogelijk zonder de eer des lands te kort te doen? Is er iemand onder u, die zou instemmen met de eischen door de Chineesche regee ring in haar berucht memorandum gedaan Was het met de waardigheid des lands overeen te brengen, eensklaps van positie te veranderen, toen het de Chineesche regeering iu den zin kwam een boos gezicht te zetten en de Fransche troepen, die de orde in Tonkin moesten herstellen, moeielijk- heden in den weg te leggen Eischt de eer der Fransche vlag niet, zij het ook ten koste van tonnen schats, den dood van generaal Ri- vière, die voor So#ntay het leven liet, te wreken, door de oproerige stad te straffen? Niet zonder eenige voldoening wees hij vervolgens op den gunstigen uitslag, die het eerste treffen met de Chineesche troepen had opgeleverd en ook voor de toe komst vertrouwde hij op het goed geluk der fransche wapenen, op de erkende dapperheid der soldaten en op het beleid der officieren. De re geering, zoo verklaarde hij vereer. (Een roman uit de achtste eenvr.) uit het hoogduitsch van ADOLF GLASER. •31) Zooals dikwijls geschiedde, was Eginhard aan tafel g'enoodigd ge worden, en toen dit voorbij was, ging hij ijlings naar Groefvvang en zeide. dat koningin Ilildegard den wensch had te kennen gegeven, dat de Sakser tot tijdverdrijf in de vrouwenzaal mede zou gaan, opdat de arme heeren' Gul en Lambert daar niet al te veel zouden worden bespot. Groefwang trok zoo spoedig mo gelijk het nieuwe hofkleed aan, en heiden gingen naar de vrouwenaf- deeling, waar zij het gezelschap in de uitbundigste stemming aantroffen. Koning-in Hildegard scheen echter in te zien, dat de uitgelaten scherts ten laatste op oneenigheid zou uit- loopen, want zij verzocht den gasten om door ernstige en nette gesprek ken den jeugdigen overmoed een weinig in bedwang te houden. In derdaad, men kon zich ternauwer nood een grappiger tooneel denken, dan van de weelderig'e heeren in zijde en fluweel gedoscht, want hunne kleederen waren verschrom peld en overal te kort en te nauw geworden. Tallooze scheuren lieten de onderkleeren en hier en daar zelfs de huid zien en de prachtige veeren hingen overal gebroken en verfletst neder. De aanwezigheid van den vreem den man en het verlangen der ko ningin, waarmede vrouwe Bertha van Angelland dadelijk instemde, [gaf «enige rust. eu nu werd be- raadslaagd of jonkvrouw Richeuza was ten volle bereid dè onderhan delingen met China weder op te vatten, doch slechts onder deze eene voorwaarde, dat de regeering te Peking zich op een geheel ander standpunt plaatste dan zij tot hier toe innam. Zij moest beginnen Frankrijks onbetwistbare rechten op de suzereiniteit,schap over Anam op het beschermheerschap over Tonkin te erkennen, en eerst dan kon er sprake zijn van het doen van eenige concessiën. Hij ontkende ten slotte de noodzakelijkheden van een bevel aan admiraal Courbet om zijnen militairen marsch yoorloopig te sta ken. Men ziet het,veel nieuws ge ven de verklaringen van Ferry ons niet te aanschouwen. In andere woordeu heeft hij zich al vrij wel elders in den zelfden geest uitge laten. De ongeregeldheden te Canton, die voornamelijk tegen de vreem delingen, de christenen, gericht wa ren, namen in den beginne een ta melijk ernstig karakter aan. Eene kerk werd geplunderd en verwoest, en de bovolking maakte zich gereed een algemeenen aanval te wagen op de vreemdelingenwijk. Ware de nieuw benoemde generaal Pany niet krachtig tusschen beide ge treden, wie weet welk bloedig- drama in die stad zon zijn afgespeeld. Waarschijnlijk hebben de plunde raars na de joug'ste verklaringen van den generaal op straffeloos heid gerekend en waren zij daar door zoo overmoedig geworden. Naar men verneemt, heeft Pany dan ook van hoogerhand eene berisping ont vangen over zijne onvoorzichtigheid. De aanwezigheid van het Enro- peesch eskader in de Chineesche wateren, schijnt dus al heilzaam te werken en de hooge regeering tot gematigdheid aan te sporen. Van verschillende zijden open- haart zich in Duitschland een: groote oppositie tegen het door den; minister Von Puttkamer aangekon- j digde regeeringsplan, om de ge- j heime stemming ook voor den rijks- dag af te schaffen. Vooral in Zuid- j Duitschland is die tegenstand het i sterkst. De bewering van Von Bis marck, dat elk kiezer den moed be- j hoort te hebben om voor zijne po- j litieke overtuiging openlijk- uit te komen, gaat, zoo beweren de voor- 1 naamste dagbladen' teri onrechte. niet op. Slechts weinigen zijn er zoo onafhankelijk, dat zij zich de weelde kunnen veroorloven in het openbaar er eene persoonlijke over tuiging op na te houden. De ge heime stemming is het eenige mid del om het uitoefenen van pressie op de kiezers te beletten, en in stede derhalve, van met dit stelsel te breken, moest de regeering het op ruimer schaal in toepassing bren gen. Zij die zoo spreken, troosten zich voorloopig met de zekerheid, dat het het ministerie moeielijk zal vallen in den Rijksdag eene' meerderheid voor haar plan te ver werven. Het proces tegen de deelnemers aan de jongste oproertjes in Servië is nog niet afgeloopen, of wederom wordt er van nieuwe onlusten ge wag gemaakt. In het district Preho- plia liep de bevolking te hoop, en eerst door het uitzenden van eene geduchte militaire macht gelukte het de regeering de orde te herstellen. Den voornaamste onruststoker even wel, gelukte het naar de Bulgaar- sche grenzen te ontsnappen, en van daaruit neemt hij thans zijne maat- uit Angelland op de luit spelen of dat heer Gui een lied zingen, of dat men raadsels oplossen of geschie denissen verhalen zou. Ten laatste besliste de koningin, dat de jonge Sakser iets uit zijn land berichten, en verhalen zou welke goden zijne j stamgenooten aanbaden, omdat men daaromtrent de zonderlingste mede- deelingen vernam. Op bescheiden toon begon Groef wang van het leven en de gebrui ken in Saksen allerlei verhalen te doen en de toehoorders waren zeer verwonderd en bijna ontevreden, dat dat alles zoo eenvoudig en geheel j niet zonder wonderen en geestver schijningen of huiveringwekkende med'edeelingen afliep. Men was een maal in 't Frankenland gewend, overal wonderbaarlijke en ongeloo- felijke zaken te liooren opdissen. Dat in Saksen slechts' de verande ring der jaargetijden feestelijk werd gevierd, dat daar de vriendelijk heerschende natuurkrachten en het gewaad des donkerblanwen hemels als het hoogste gold en stormen, wolken en ijs als vijandelijke mach ten verschenen, dat men in den donder een dreigende stem meende te booren en in den bliksem het teeken der vertoornde natuur dacht te zien, was hun niet genoeg. Aan dat alles moest netjes een menschelijke gedaante worden ge geven, en met schoon klinkende namen worden aangeduid. Toen Groefwang hun zeide, dat de Sak- sers altijd in de vrees leefden, dat er eenmaal een eeuwigdurende win ter zou kunnen komen, die al het levende vernietigen en de wereld in een somber duister zou wik kelen, schudden zij het hoofd en vonden er een ruw bijgeloof in. Heer Roland, die inderdaad een schoon beeld van krachtige, jonge mannelijkheid was, had aandachtig toegeluisterd en vroeg nu waarom regelen. Aan den correspondent van een der voornaamste Oostenrijksche bladen moet Paschiteh verklaard hebben, dat de ontevredenheid der Servische bevolking voornamelijk haar ontstaan dankt aan de Oosten- rijksch-Duitsche politiek welke de regeering tegenwoordig voert. Een bondgenootschap met Rusland en Bulgarije zou vrij wat meer in den geest der inwoners vallen dan een samengaan met Oostenrijk. Het bezoek, hetwelk de Duitsche kroonprins aan Z. H. den Paus zal brengen, houdt zooals men gemak kelijk kan nagaan, vele hoofdei? en pennen in Italië in beweging'. Om trent de beteekenis van dit bezoek is men het evenwel niet eens. Ter wijl de een meent, dat koning Hum- bert voornamelijk het doel is van den tocht naar Rome, verklaart de ander, dat de kerkelijke politiek in Pruisen, meer dan de beleefdheid jegens den koning van Italië,de oorzaak daarvan is;ja, de Duitsche Germania verzekert zelfs, dat het denkbeeld van een be zoek door den troonsopvolger op het Vatikaan van den keizer zeiven is uitgegaan. Intusschen zijn de katho lieken over het algemeen met de geheele zaak zeer ingenomen, en be loven zij zich veel goeds daarvan. De Daily Telegraph bevat een. bericht uit Egypte, volgens het welk de bevolking van Opper-Egypte zich in massa hij den profeet aan sluit. De derwischen loopen, zoo verzekert het blad, het land af om overal de landlieden te bewegen, zich bij den Mahdi te voegen, en over het algemeen hebben dezen daar wel ooren naar. Baker-pacha moet zijn onderbevelhebber den uitdruk- kelijken last gegeven hebben, niets tegen de opstandelingen te onder- de jonge Sakser hun niet van den verschrikkelijken afgod wilde ver halen, wiens heiligdom nu venvoes- was, doch wiens beeld men op de meeste Saksische heerenhoven aan trof, en of het waar was dat men ter zijner eere menschen verminkte en doodde. Groefwang antwoordde hierop dat deze vermeende godheid niets anders was, dan het symbool der aardsche gerechtigheid en dat men haar hij de ruwe, strenge rechts pleging van zijn vaderland somtijds wel enkele ledematen van veroor deelden of het leven van enkele misdadigers offerde, doch echter nooit onschuldige menschen te barer eere slachtte. Het gesprek had op deze wijze een zeer ernstige wending aange nomen en vrouwe Bertha, de moe der van den jongen Roland, sloeg voor dit onderwerp te laten rusten en om eens iets vroolijkers of gevoel vollers te vertellen. Men stemde

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1