Oplage 10000 Ex. Zaterdag 15 December 1883J No. 136. FEUILLETON. „GR OEF WANG". ABONNEMENTSPRIJS: Vaor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en alyemeene Feestdayen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. ADVERTENTIES: van 15 .regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Pablicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHk. F. JONES, Sucr.. Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4,16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7-30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9:10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar. 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, S.3. Van Zandvoort naar Haarlem. .26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Bericht aan onze lezers. Xij die zich nog in den loop van dit jaar abon \neerem, ontvangen als premie: ,1e. den hoeienden SI oman: He Vloek des Vaders. 2e. Een in vier Meuren ge drukten wandkatender. ALGEMEEN OVERZICHT. Nauwelijks heeft de politie te Parijs de anarchistische proclama tion van de muren gerukt en de ^aanplakkers achter de traliën weg geborgen, of voor de tweede maal prijken op alle hoeken der straten soortgelijke biljetten, waarvan de inhoud zoo mogelijk dien der eerste nog in brutaliteit overtreft. «Werk lieden!» zoo luidt het daarin, «de regeering is een gespuis van spits boeven en schurken. Ferry moest opgehangen worden. De manifesta tie van 7 December is mislukt door de fouten van domooren, die zich hebben laten omkoopenom als werktuigen der regeering te dienen. Werklieden! uwe rechten zijn on betwistbaar, brood moet ons gege ten worden, maar men laat u van banger sterven. Wij roepen u op, standvastig en eensgezind te blijven. Eem nieuwe vergadering die binnen eeltige dagen gehouden zal worden, zal eene tweede manifestatie voor afgaan, welke gedaan zal warden op e.ene u bekende plaats. Zij zal vreedzaam zijn, maar als de agen ten van Ferry en Camescasse ons will ven verdrijven of gevangen ne men, dan zullen wij ons tot het uiterste verdedigen. Laat ons dus hopen, vrijwillig of door dwang, (Een roman uit de achtste eeuw.) JUT HET HOOGDUITSCH VAN ADOLF GLASER. 33) Door dankbaarheid en hoogach ting bezield, wilde Groefwang een knie voor hem buigen, maar de koning hield hem daarvan terug en zeide Laat het zoo goed zijn. Ik versta u en ik zal u roepen, zoodra gij mij volgens uw inzicht van nut kunt zijn. Hier moogt gij niet blij ven. Ik zal u naar het klooster in Heilbronn zenden, waar mijn dood vijand, de koning der Lombarden zich bevindt. Daar zult gij vertoeven tot den krijg op de eene of andere wijze beslist is. Geef acht, dat Desi- derius niet het een of ander tegen brood te verkrijgen.» Men ziet het; de heeren anarchisten geven den moed niet verloren, e* zij, die ge hoopt hadden, dat de strenge straf fen, waartoe de rechtbanken hunne geestverwanten welke aan de op- roertjes te Lion hebben deelgenomen, heeft veroordeeld, er een weinig den schrik onder gebracht zouden heb ben, verrekenden zich deerlijk. Voor de werklieden geven de leiders zich natuurlijk den schijn, als bepaalden hunne eischen zich tot het verkrij gen van de noodige levensbehoeften, doch in werkelijkheid beoogen zij geheel iets anders. Eene omverwer ping van bestaande toestanden, eene herhaling van de commune, die ons te Parijs in 1871 zooveel verschrik kelijks te aanschouwen gaf, den on dergang der bezitters, door het ka pitaal tot nationaal eigendom te verklaren, ziedaar het programma der ontevredenen. Gelukkig voor Frankrijk is in de naaste toekomst eene verwezenlijking dezer plannen niet te voorzien. Het zou echter zoo heel onmogelijk niet zijn, dat de woelingen dezer onruststookers de republiek op eene andere wijze, dan zij het verlangen, gevaarlijk werd. Immers, het Fransche volk verlangt naar eene kalme rust, en waar het nu in de uiterste partij voortdurend een gevaar voor den vrede ziet, daar kon het licht gebeuren, dat het zich tot zijn eigen behoud naar het tegen overgestelde uiterste, het koning schap of het keizerrijk, wendde. Dat de aanhangers van den graaf van Parijs, evenals de bonapartisten hier wel eenigszins op rekenen, blijkt uit het feit, dat zij niet ophouden er voortdurend op te wijzen, dat hunne partij voor de toekomst slechts de orde vertegenwoordigt, dat men het gevaar, hetwelk het land van den mij onderneemt. Gij hebt in 't kloos ter tijd en rust genoeg om uw ge dicht van den krijgshaftigen Heiland voort te zetten. Wees mij getrouw, gelijk uzelven en ga nu heen. Daarmede was het onderhoud af- geloopen. Zijn hart was diep getrof fen en hoezeer hij er ook onder leed, dat zijn vaderland nogmaals de schouwplaats van een bloedigen oor log zou worden, moest hij toch de geestkracht des konings bewonderen. Den volgenden dag was Karei gereed om op te breken. Het was een statig schouwspel toen hij om ringd door de grooten van zijn rijk, Worms verliet. Ook de aartsbisschop Turpin volgde hem prachtig uitge rust te paard, terwijl heer Alcuin ongewapend mede ten strijde trok, om den koning als raadsman ter zijde te staan. Het vermetelst zag heer Ganelon er uit. Onder de jonge ridderschap stak de prachtige ge stalte van den jongen Roland schit terend in zijne schoonheid af. Uren kant der anarchisten dreigt, slechts kan bezwaren, door tot hen zijnen toevlucht te nemen. Voor het oogen- blik, het is waar, is de republiek nog sterk; doch in Frankrijk is slechts zoo weinig noodig om eene algeheele omkeering te bewerken. Eenige Engelsche geleerden heb ben andermaal tot president Grevy het verzoek gericht den Russischen prins Krapotkine, die, zooals men zich zal herinneren, wegens deel neming aan revolutionaire aansla gen tot 5 jaren gevangenisstraf is veroordeeld, bij-gelegenheid van het, aanstaande nieuwjaarsfeest gratie te schenken. De prins, die een uitste kend geleerde is, heeft zich door zijne werken de sympathie van verscheidene bekwame mannen we ten te verwerven. Jammer dat de studie hem niet van de woelingen der anarchistische partij terug kan houden. De zaak van het Noorweeg- sche ministerie houdt nog altijd de aandacht van het Rijksgerecht en niet minder die van het geheele land in beslag. De verdedigers doen hun uiterste best om eene vrijspraak te bewerken, en stapels van docu menten brengen zij bijeen cm de onschuld hunner cliënten te bewij zen. De voorlezing dier geschriften houdt soms geheele dagen lang aan, en wij kunnen het ons voor stellen, dat de geheele vertooning ten slotte een gevoel van verveling moet wekken. Toch maakt de re geering, evenmin als hare aanhan gers, zich eenige illusie omtrent den uitslag. De rechtbank is partijdig, dit er kennen zelfs hare vrienden, en reeds voor een enkel woord gesproken lang duurde het vertrek der troe pen, die in hunne verschillende af- deelingen te paard en te voet, in allerijl naar de grenzen trokken. Nog vóór alle troepen Worms hadden verlaten, werden ook de paar den voor de vrouwen en haar gevolg, die door Eginhard zouden worden bageleid, voorgebracht. Ook eenige wagens met benoodigdheden volg den hun en vele karren en beladen paarden liepen in de achterhoede der gewapende manschappen. Eginhard had van Groefwang afscheid geno men, en deze zag wel hoe gelukkig hem zijne aanstelling als bescher mer en begeleider der vrouwen maakte. Ach! hoe dikwijls had de Sakser in deze laatste dagen met een smartelijk verlangen aan de schoone Editha dacht, die zich den verdreven knecht nog ternauwernood of slechts in toorn herinnerde. Groefwang bracht dien nacht nog in Worms door en brak den vol was, stond bij ieder barer leden dit vast, dat eene veroordeeling volgen moest. De verdedigers evenwel wer ken met ijver, niet omdat zij de hoop koesteren de zaak te winnen, doch om de onschuld der ministers voor het geheele volk duidelijk te maken. Gelijk wij vroeger reeds mededeelden, blijft de koning bij zijn voornemen om zijne raadslie den, indien zij door het rijksgerecht uit hun ambt worden ontzet, tot andere landsbetrekkingen te roepen, terwijl het fonds bestemd om hen ook financieel schadeloos te stellen met den dag toeneemt. Krijgt Engeland het in Egypte waarschijnlijk met de dweepzieke Muzelmannen onder aanvoering van de* valschen profeet te kwaad, ook Rusland zal waarschijnlijk ge noodzaakt worden de wapenen tegen hen aan te gorden, en dat wel om Perzie, tegen hunne aanvallen te beschermen, 't, Is ten minste tegen woordig op de oostelijke grenzen van dit rijk weder alles behalve rustig. Groote benden Turkoman- nen onder aanvoering van den dweep zieken Mahomedaan, Khof Seyd, rukken van uit Merr op Persie aan, en bevinden zich reeds in de nabij heid van Mesjhed. De troepenafdeelingen, door den Shah tegen hen afgezonden, worden teruggedrongen, en men verwacht elk oogenblik, dat de vijand het beleg voor bovengenoemde stad zal slaan. Gelijk dit in Egypte het geval is, vertrouwt men ook daar de be volking van bet bedreigde gebied slechts ten halve; zoodat het geens zins onmogelijk is, dat ook hier vreemde hulp tusschen beiden zal moeten treden. genden morgen voor zonsopgang op, om den weg naar het Zwabenland, die hem nauwkeurig was aangeduid, te volgen. Nog was hij niet ver van Worms verwijderd, toen een zeldzame aan blik zijn aandacht trok. Hij zag een paard, dat aan een boom was ge bonden en niet ver daar af werd hij een man gewaar, die met bet gelaat naar de juist opgaande zon gewend, gedurig eenige schreden voorwaarts en dan weder eenige schreden achterwaarts deed en daar bij half overluid in zichzelven sprak, terwijl hij een band door zijne han den trok, die hij eveneens op zon derlinge wijze heen en weer be woog. Indien de jonge Sakser aan too- verij had geloofd, zoo zou hij op de gedachte zijn gekomen, dat de man een geheimzinnig bezweerings- formulier uitsprak, nu echter wachtte hij tot de bezigheid was afgeloo- pen en ziende dat de man den band Ook in Afghanistan is men niet gerust. Ejub Khan, die zich ver bonden had om over Tabzoar en Kochan naar Bokhara te reizeu, ver denkt men er sterk van, lat hij het plan heeft andermaal eenen aan slag op Herat te doen. De bevol king, ten minste, brengt de stad in staat van verdediging en bereidt er zich op voor, haar tot het uiterste te verdedigen. Ondanks de belofte door den pre sident der Transvaalsche repu bliek voor zijn vertrek naar Europa afgelegd, dat het gevangen Kaffer- hoofd Mampoer. geen leed zou ge schieden, heeft men in zijne afwe zigheid het over den ongelukkige» vorst uitgesproken doodvonnis vol trokken. Het bericht, van deze exe cutie moet in Engeland diepen in druk gemaakt hebben en men spreekt er reeds van om de onderhandelin gen met de deputatie, die reeds tamelijk ver gevorderd waren, voor goed af te breken. Ofschoon het nu waarschijnlijk' zulk een vaart niet zal loopen, brengt toch de onvoorzichtigheid zijner land- genooten, den president in vrij moeie- lijk parket. Immers, uit die hande ling blijkt alweer, hoe weinig men kan vertrouwen op het woord een maal door het hoofd van den staat gegeven, daar men er geen bezwaar in ziet, dat woord als niet gedaan te beschouwen, zoodra dit niet met de wenschen der overige machtheh- benden strookt. In ieder geval is de onthoofding van Mampoer koren op den molen der Boeren-vijanden, die zeker niet in gebreke zullen blijven, daarvan partij te trekken in hunne- agitatien. Omtrent Egypte zijn de berick- oprolde, dien bij zich stak en naar zijn paard toeliep, naderde Groef wang hem om hem aan te spreken. De vreemde man was hem ech ter voor, groette en vroeg waarheen zoo vroeg de reis al ging. Groefwang noemde hem het doel van zijn tocht, en sprak het ver moedde uit dat de ander eveneens naar Zwaben wilde gaan. Zeer ver heugd zeide deze: Het is in dezen tijd gewenscht, als men gezelschap vindt, want zoo dra de koning ten strijde trekt, zijn de wegen onveilig en zwerft er allerlei geboefte rond. Weetgierig als de jonge Sakser was, talmde hij niet lang den vreem den man te vragen, wie hij was. De vreemdeling deelde hem mede dat hij koopman was en van Ro- meinsche afkomst. Toen zij eenigen tijd over de uitgebroken krijg in Saksenland hadden gesproken, vroeg de vreemde man of hij het goed, zou vinden samen hunne reis voort

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 1